Sahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a pierdut prima mansa din ultimul tur preliminar al UEFA Champions League, 1-0 in deplasarea de la Salzburg, si pleaca cu a doua sansa la calificarea in faza grupelor. Formatia condusa de legendarul antrenor italian Giovanni Trapatoni s-a impus datorita golului marcat de veteranul german Alexander Zickler din penalti, in minutul 10.

Norvegienii de la Rosenborg s-au impus in duelul nordului, contra finlandezilor de la Tampere, chiar pe terenul acestora, cu 3-0, iar returul a devenit o simpla formalitate. Echipa franceza Toulouse, a pierdut prima mansa in fata vicecampioanei Europei, Liverpool, si sansele lor de a ajunge in premiera in grupe au scazut considerabil.

FC Valencia a facut un pas important spre calificarea in grupele Ligii Campionilor chiar din prima mansa contra suedezilor de la Elfsborg. Spaniolii s-au impus cu 3-0 pe teren propriu si si-au usurat mult misiunea din retur. Glasgow Rangers a invins la limita pe Steaua Rosie Belgrad, cu un gol in ultimul minut de joc.

Liga Campionilor: Turul trei preliminar / Mansa intai