Bulgaria: ciocniri intre romi si skinheads

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2007, 0:00



Aproximativ 200 de rromi, inarmati cu topoare, bate, furci si pietre, au distrus, marti seara, cateva automobile si o ambulanta intr-un cartier din capitala bulgara, Sofia, dupa ce in seara precedenta 30 de skinheads, extremisti de dreapta, suporteri ai liderului ultranationalist Volen Siderov, au atacat trei tineri din aceasta etnie, relateaza Sofia News Agency.

Protestatarii, printre care se aflau si copii de 10 ani, au scandat „moarte bulgarilor”. Potrivit martorilor, la inceputul serii, romii inarmati au amenintat ca vor da foc cartierului si au blocat Bulevardul Rishki Prohod.

Un politist a fost ranit in timp ce incerca sa mentina ordinea. Fortele de ordine au fost trimise imediat la fata locului insa erau prea putin numeroase si nepregatite pentru o eventuala confruntare cu manifestantii, potrivit postului de televiziune bTV.

Agentia NewsBT informeaza ca politia a tras focuri de avertisment, dar nu a facut arestari.

Potrivit Rador, majoritatea rromilor care au iesit in strada nu sunt originiari din Sofia. Ei au sosit in capitala bulgara, in ultimii ani, pentru a-si cauta de munca.

Martorii din randul etniei rome au declarat ca protestele de marti au fost o replica la incidentele din seara precedenta.

Deocamdata nu se cunosc cauzele conflictului de luni, cand 30 de neo-nazisti au atacat trei tineri romi, dintre care unul a fost grav ranit. Autoritatile bulgare inca mai investigheaza cazul, insa exista presupuneri ca tulburarile au fost instigate politic.

Pe data de 28 octombrie vor avea loc alegeri locale, iar Partidul ultranationalist Atak, condus de Volen Siderov, incearca sa-si mobilizeze mai usor simpatizantii, punandu-i intr-o lumina nefavorabila pe rromi.

Primarul Sofiei, Boyko Borissov, a ordonat, miercuri, ca "orice persoana care umbla pe strada cu bate, furci, cutite sau orice fel de arma alba, sa fie imediat arestata".

Ministrul de interne, Rumen Petkov, a declarat ca in tara nu exista tensiuni interetnice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


218 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bre, hotnews ... (Miercuri, 15 august 2007, 13:19)

    cezar [anonim]

    Dati-l-ncolo de jurnalism ...

    V-ati uitat prea mult la stiri, stiti totul si postati un articol de kakao ...

    Ma dezamagiti profund.

    Puteati scrie articole mai interesante (despre demolarea casei construite "ilegal" pe supraf de semnalizare a Aerop. Baneasa si dedesubturile afacerii), oricum,


    Daca tot scrieti, ne explicati si noua ce sunt aceia "skinheads"? Sau e un cuvant rtomanesc si toata lumea ar trebui sa-l cunoasca? Putem sti si noi de ce a izbucnit conflictul? Poate ca sunt niste radacini mai adanci, cum ar fi rasism, neo-nazisim (nu doar ca nu si-au placut mutra unii altora - pentru asta nici nu merita scris articol ...)

    M-as bucura sa vad semne de indreptate, ca ... e pacat - pe bune!
  • 0 (0 voturi)    
    tipic (Miercuri, 15 august 2007, 13:23)

    serban [anonim]

    tipic pentru aceasta etnie, din pacate... desigur, soferul ambulantei era vinovatul principal, iar ceilalti proprietari ghinionisti de masini, erau complicii

    interesant mai este "moarte bulgarilor", scandat cu atata ardoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Au tupeu romaleshii (Miercuri, 15 august 2007, 13:32)

    Daniel [anonim]

    Stim cu totii ce le-ar trebui astora. Nu sunt de acord cu skinheads, dar tziganii (ca asa ii cheama) sunt o natzie aparte limitatata in gandire, conceptii de viata care ar merita tratata de lege incat sa nu mai fie stat iun stat.
    Si asta pentru binele femeilor si copiilor lor care cresc ca in evul mediu, condusi de niste capi mafioti in stil patriarhal feudal.
  • 0 (0 voturi)    
    Intoleranta (Miercuri, 15 august 2007, 13:50)

    Marius [anonim]

    Si Bulgaria si Romania sunt 2 tari extrem de intolerante pentru statutul de tari Europene pe care il au.
    Si aici nu ma refer la extremistii de dreapta skinheads din Bulgaria sau Noua Dreapta din Romania. Ma refer in special al opinia publica.
    Si aici sunt elocvente exemplele:
    - "tziganii (ca asa ii cheama) sunt o natzie aparte limitatata in gandire"
    - "tipic pentru aceasta etnie", etc.
    Daniel, Serban, imi pare rau sa va spun, dar voi dati dovada de intoleranta. Cu cetateni ca voi Romania nu este o adevarata tara europeana in secolul XXI.
  • 0 (0 voturi)    
    tigani (Miercuri, 15 august 2007, 13:52)

    george [anonim]

    De ce considerati termenul 'tigan' ca fiind unul peiorativ si il evitati in stire? Sau v-a contaminat si pe voi 'political correctness'-ul, forma asta dubioasa de cenzura a libertatii de xprimare? Daca le spuneti 'rromi' (cu doi 'r', mind me), tiganii tot tigani ramin.
  • 0 (0 voturi)    
    adica? (Miercuri, 15 august 2007, 13:53)

    fulgutza [anonim]

    Ce sunt skinheads? Ca sa stiu cu cine s-au batut tiganii!
  • 0 (0 voturi)    
    @Marius (Miercuri, 15 august 2007, 14:03)

    Florin [anonim]

    Nu esti de acord cu afirmatia lui Daniel:"stat in stat...femeile si copiii lor cresc ca in evul mediu, condusi de niste capi mafioti in stil patriarhal feudal"?

    Cu totii stim ca este adevarat; indiferent ca-i numim "rromi" sau "tigani", aceste lucruri raman; pe langa mizeria lor, inclinatia spre violenta, furt, lene, refuzul de a munci sau de a invata; pt a da dovada de toleranta, trebuie sa inchidem ochii si sa nu observam ca mai mult de 3 sferturi dintre infractiunile violente(talharii, violuri, batai etc) sunt comise de ei?
    Ai vazut ce s-a intamplat in Irlanda; nici irlandezii nu sunt toleranti, civilizati? si au ales sa ni=i trimita inapoi.

    in incheiere: spui ca niste persoane sunt intolerante si nedemne de o tara europeana din secolul XXI; te-ai intrebat cat de toleranti sunt tiganii si daca "Romania este o adevarata tara europeana in secolul XXI" cu asemenea specimene?
  • 0 (0 voturi)    
    @ nr. 4 (Miercuri, 15 august 2007, 14:06)

    dis [anonim]

    Amice, opinia publica traieste in mijlocul lor. E normal sa fim revoltati de jegul si duhoarea ce-o lasa in urma pe oriunde ar trece ei.
  • 0 (0 voturi)    
    @Marius (Miercuri, 15 august 2007, 14:17)

    Florin [anonim]

    Nu esti de acord cu afirmatia lui Daniel:"stat in stat...femeile si copiii lor cresc ca in evul mediu, condusi de niste capi mafioti in stil patriarhal feudal"?

    Cu totii stim ca este adevarat; indiferent ca-i numim "rromi" sau "tigani", aceste lucruri raman; pe langa mizeria lor, inclinatia spre violenta, furt, lene, refuzul de a munci sau de a invata; pt a da dovada de toleranta, trebuie sa inchidem ochii si sa nu observam ca mai mult de 3 sferturi dintre infractiunile violente(talharii, violuri, batai etc) sunt comise de ei?
    Ai vazut ce s-a intamplat in Irlanda; nici irlandezii nu sunt toleranti, civilizati? si au ales sa ni=i trimita inapoi.

    in incheiere: spui ca niste persoane sunt intolerante si nedemne de o tara europeana din secolul XXI; te-ai intrebat cat de toleranti sunt tiganii si daca "Romania este o adevarata tara europeana in secolul XXI" cu asemenea specimene?
  • 0 (0 voturi)    
    nu e vb de discriminare (Miercuri, 15 august 2007, 14:22)

    bogdano [anonim]

    bulgaria si romania nu sunt niste tari intolerante fata de tigani, ci doua tari invadate de etnia asta. cu care, haideti sa fim sinceri, e f greu de convietuit. cine nu e de acord cu asta, inseamna ca nu traieste in bucuresti. adica si europenii care propovaduiesc toleranta si nedisciminarea. banuiesc ca si in sofia, skinheadsii, fiind extremisti, au exprimat ceea populatia normala simte, adica saturatia fata de valorile acestei etnii.
    in bucuresti e la fel. rromii au invadat intreg orasul, mai ales centrul si uite ce au facut din el. au intrat in case fara drept, nu le intretin, sunt mizerabili si uratesc ingrozitor orasul. asa ca... dincolo de valorile europene ale nediscriminarii, cred ca trebuie totusi sa tinem cont de contextul de aici. iar daca te uiti la stiri, vezi ca nici europenii nu mai sunt asa toleranti fata de tigani (de cele mai multe ori romani) cand isi fac tabara pe langa oase mari in europa. asa ca... lasati skinheadzii sa traga un semnal de alarma, ca merita.
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat... (Miercuri, 15 august 2007, 14:23)

    muthu [anonim]

    Cine a zis ca Romania este tara europeana de secolul 21??? Hahahaha mai avem mult pana departe, ca si mentalitate inca suntem cu 5 decenii in urma fata de tarile occidentale.. ne masuram doar cu Moldova si Bulgaria :)...
    Si suntem intoleranti ca asta am fost invatati sa fim.. cati dintre voi nu ati avut voie sa va jucati cand erati mici cu gigel (ca era un pic mai creol decat tine si mumasa purta poale lungi si tacsu palarie de fetru si mustati)???
    Poate copiii nostri sa invete toleranta daca o sa fim in stare sa ne schimbam noi, sa-i invatam altceva..
  • 0 (0 voturi)    
    pt Marius (Miercuri, 15 august 2007, 14:27)

    Gabi [anonim]

    Sa fii tu tolerant cu tiganii din cartier, ca eu unu sunt de acord cu Daniel si Serban.
  • 0 (0 voturi)    
    * (Miercuri, 15 august 2007, 14:32)

    Horia [anonim]

    Da, sunt intolerant. Nu stiu cum as putea sa fiu altfel cu o natie care isi face meserie din furturi, camata, violuri, cersetorie, care ne fac de ras peste hotare. Din pacate partidul legionar nu este legal la noi. Inca...
  • 0 (0 voturi)    
    mda.... (Miercuri, 15 august 2007, 14:34)

    raresh [anonim]

    Catre marius->
    "tigani" e termen care se refera la un anumit tip de comportament ( galagios, fara respect fasta de ceilalti, murdar, etc )
    Te rog sa imi dai exemple de contributia pe care o au tiganii in romania, in comunitatiile in care traiesc. Si daca imi dai 5, sunt multumit. Altfel, demostrezi ca nu sunt decat paraziti, marea majoritate, nu generalizez evident si trebuie tratati ca atare. Am prieteni tigani, oameni asezati, muncitori, care le zic celorlalti tigani ( pentru ca sunt lenesi, fara bun simt ), ca sa vezi disciminare....

    Nu te intrebi cum isi fac tiganii case, au masini, electronice, aur? pe banii care ii fac oare platesc taxe? Iti zic eu, NU! Sti ce o zis Cioaba cand o fost intrebat din ce castiga bani? afaceri ferioase, metalurgie, adica fura fier vechi, in mare parte, si il vinde. Mi se pare mie sau incalca legea?

    Macar sarbii ii trateaza cum merita: in belgrad nici nu indrazneau sa iti ceara a doua oara bani, aici te mai si injura!

    Asa ca marius, daca vrei sa fi util, lasa political corectness-ul si vine cu solutii viabile.
  • 0 (0 voturi)    
    tolerant = fraier (Miercuri, 15 august 2007, 14:38)

    Liviu [anonim]

    Din pacate, intoleranta are o baza foarte solida: si anume tolerant = fraier. Si minoritatile noastre de baza (rromi si inca una de curand in atentie - stiti care) se bucura din plin de acest lucru. Si cum guvernul incearca sa le ofere maxime facilitati, ei fac scandal si mai mare ca deh, bate fierul cat e cald. Oricum scandalul e pct lor forte ( asta nu e secret ).
    Pot sa latre cat or vrea. Ce ma deranjeaza e ca atunci cand sunt in tara sunt rromi, cand pleaca afara sunt romani. DE CE?
    Marius are dreptate. insa nu as vrea sa traiesc in lumea lui utopica.
    - "tziganii (ca asa ii cheama) sunt o natzie aparte limitatata in gandire" CONSTRUCTIVA.
  • 0 (0 voturi)    
    tzigani (Miercuri, 15 august 2007, 14:40)

    SMC [anonim]

    Marius, tu ai mai vazut tzigani? Tolereaza-i si cand iti cer
    bani la parcare, ca sa "aiba grija de masina", cand se
    manelesc scarbos in tramvai, ca sa nu mai spun de multe
    altele mai nasoale. Toleranta inseamna fata de cineva care
    nu ti-a facut nimic. Sa facem un sondaj in tarile europene pe
    unde au fost tziganii, sa vedem ei ce parere mai au acum?

    Nu e vorba ca sunt negriciosi, e vorba de cum se manifesta
    cei mai multi dintre ei, cum nu muncesc, nu se duc la scoala
    etc etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Discriminare... (Miercuri, 15 august 2007, 14:55)

    romanu cu i din a [anonim]

    Un sentiment de usoara bucurie ma cuprinde cind vad ca majoritatea din cei care scriu aici au, mai mult sau mai putin aceiasi parere...Pe alta parte stiu ca sintem f putini....
    Peste tot ,cit tip vor exista tiganii vor creea aceleasi probleme. La nivel de autoritati se discuta despre discriminare insa din pacate in realitate discriminarea este in celalalt sens.
    Duceti-va la sate si veti vedea ca au cu totul alte legi care nu au legatura cu cele dupa care ne orinduim noi. Multa mizerie, multe scandaluri, furturi si " lovituri". Astea sint legile lor. Iar autoritatile locale pur si simplu nu au curajul sa se atinga de ei. Si nici politia. Si ei au observat acest fenomen si ...profita.. ..ca doar sint tigani.
    cine or fi skinheads astia ca poate au si parti bune...nu? oare primesc donatii?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Marius (Miercuri, 15 august 2007, 15:04)

    Valeriu [anonim]

    Sila mi-e de papagalii politiceste corect ca tine. Repeta ca papagalii sloganurile globaliste ale Noii Ordini Mondiale si se cred democrati. Cuvantele "rom" si "romanes" sunt criminale fiindca produc confuzie printre cetatenii occidentali neinformati, inculti (destul de multi). In toate tarile sunt numiti "rromii" tigani (zingaro, ziguener, gipsy, gitano, etc.) numai noua ni se interzice sa-i numim tigani, ca asta le e numele. Cand aud strainii de rom si romanes imediat se gandesc in romani si limba romana. Cel care a decis asta a fost diabolic stiind ca asta va fi efectul, confuzia si punerea romanilor intr-o situatie proasta. Guvernele "democratice" de rahat de dupa 89 ar fi trebuit sa dea o lege, sa li se interzica tiganilor sa se autonumeasca "romi". Am fost intrebat de idioti occidentali daca tiganii isi au originea in Romania si de aici s-au raspandit in lume....Sa nu fim ipocriti, stim cat sunt de violenti, murdari, razbunatori si mincinosi. Haita e capabila de orice. Striga "moarte bulgarilor" asa cum striga ai nostri "moarte rumanilor". Sunt rasisti si plini de ura. Ar fi trebuit izolati, asa cum facuse Tito, sa traiasca in localitati numai de tigani, sa cante, sa danseze si sa-si bata nevestele si copiii, nu sa se amestece cu romanii. Iar manelele si manelistii ar trebui interzise/interzisi prin lege, dar suntem o tara europeana...plina de tigani.
  • 0 (0 voturi)    
    Rrrroman cu 10 r (Miercuri, 15 august 2007, 15:08)

    rroman [anonim]

    Ba da dusi este.... Rrromi, tzigani, cum se numesc (fara pretentii de descriminare).... oricum fac mai multi copii. Si in 2050 Rromanica va avea probabil 10 mil rromi (declarati), 12 mil oficial si 2 mil r-romani.

    Va doresc dvs si copiilor dvs mult succes in noua viata ca minoritari .. :D
  • 0 (0 voturi)    
    oamenii care ii urasc pe rromi sunt manipulati politic (Miercuri, 15 august 2007, 15:57)

    marxistul [anonim]

    Rromi sunt cei pe care politicienii burghezi care conduc romania si bulgaria ii blameaza pentru toate problemele care exista aici. Sunt tapii ispasitori pentru adevaratele crime pe care le infaptuiesc "stimatii nostri lideri," afaceristii si politicienii care s-au imbogatit prin mijloace extrem de dubioase dupa '89.
    De fapt, orice furturi de care rromi ar putea fi acuzati sunt mult mai mici decat furtul cel care pe care l-a constituit privatizarea economiei noastre.
    Si oamenii de rand care le dau crezare minciunilor politicienilor conform carora rromii sunt rai si savarsesc mai multe crime decat ceilalti sunt, pur si simplu, victimele patetice ale manipularilor oamenilor mult mai bogati si puternici decat ei.
  • 0 (0 voturi)    
    corect valeriu (Miercuri, 15 august 2007, 16:04)

    bogdano [anonim]

    problema din pacate asta e. in romania, o minoritate cum e cea a tiganilor, a contaminat majoritatea. cred ca e caz unic in istorie cand o minoritate schimba fatza majoritatii. asta e adevarul, romanii s-au tiganizat. mie in romania mi se pare ca oamenii de bun simt sunt discriminati. ca cei care nu zbiara in gura mare toata ziua sunt discriminati. ca cei care incearca sa respecte regulile sunt discriminati. asa tara am ajuns.

    si nici nu ma mira cand toata ziua pe tv (u protv dand tonul) vedem numai manelisti si stiri cu tigani sau cu impresari asemenea tiganilor. asta se propovaduieste in romania, cultura tiganilor.
  • 0 (0 voturi)    
    cei care ii urasc pe rromi sunt sclavii burghezilor (Miercuri, 15 august 2007, 16:06)

    marxistul [anonim]

    valeriu, fara sa-ti dai seama, ne repeti propaganda milionarilor conform carora romania are probleme nu fiindca ei au furat totul dupa 89, ci fiindca rromi sunt genetic inclinati spre criminalitate.
    Asta-i o minciuna grosolana, si tu ai inghitit-o suta la suta.
    mi-e scarba de rasisti de genul tau.
    hai sa fim clari ...acei oameni care sunt anti-comunisti, nationalisti si intoleranti fata de rromi sau de evrei sau de unguri ori sunt bogatani care se straduiesc sa le canalizeze oamenilor de rand nemultumirile spre cele mai vulnerabile elemente ale societatii, ori sunt oameni de rand manipulati de capitalistii astia scarbosi.
    rromi, unguri, si romani de rand uniti-va impotriva capitalismului, adevaratului vostru dusman!
  • 0 (0 voturi)    
    @marxistul (Miercuri, 15 august 2007, 16:43)

    Florin [anonim]

    Afaceristi dubiosi, politicieni corupti si hotie la nivel inalt se gaseste peste tot in lume; asta e, nu imi place dar nu traim intr-o lume ideala.
    Dar pe langa acest rau care se intalneste in mai toate tarile vestice, noi mai avem si tiganii pe cap.
  • 0 (0 voturi)    
    re: lui muthu (Miercuri, 15 august 2007, 16:45)

    Cristi [anonim]

    Stau si ma intreb: oare pe tine te-au lasat parintii sa te joci cu copiii de tigani? Intreb faorte sincer si fara nici un fel de rea-intentie.
    eu am locuit cativa anii intr-o tara araba si infiripasem mici prietenii cu copii arabi (eram singurul), dar nu eram lasat de parinti, datorita si a unor povesti care circulau. Sau spui ca nu erau adevarate, ca temerile parintilor erau nefundamentate etc.?

    Snt absolut de acord ca nu trebuie sa condamnam o intreaga etnie, dar nici asa, sa te faci ca ploua de relele pe car ele fac anumiti oameni, doar petnru ca se intampla sa aiba pielea mai inchisa la culoare (amanunt nesemnificativ, in opinia mea).
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva raspunsuri :) (Miercuri, 15 august 2007, 16:50)

    Marius [anonim]

    Multumesc tuturor celor care au reactionat la ce am scris eu.

    Hai sa incerc sa va aduc cateva argumente zic eu fundamentate.
    Sa incepem cu o definitie.
    Discriminare rasiala = supunerea cetatenilor de o anumita rasa la tratamente deosebite (Dictionar de neologisme, 1986)

    Un tigan e supus unui tratament diferit doar pentru ca e tigan. Chiar si cei care nu au facut nimic rau.
    Asta e problema din punctul meu de vedere. Faptul ca toata rasa in ansamblul ei e condamnata de opinia publica si nu ficare individ in parte. Efectele sunt din cele mai nocive si se impart in 2 mari categorii:
    - tiganii de buna credinta sunt persecutati pe nedrept
    - tiganii care incalca regulile sociale isi impart vina cu ceilalti tigani scapand astfel mai ieftin. Apar reactii de genul: nu a fost vina lui ca s-a nascut tigan, toti sunt la fel hai sa ii intelegem.

    Solutia concreta cu care vin esta sa judecam fiecare caz separat. Faptul ca o persoana e tigan sau nu sa nu ne influenteze decizia. Ori asta nu o putem face daca gandim si actionam in modul prezentat de cativa dintre cei care au scris aici.

    Sper ca m-am facut bine inteles.

    O zi buna tuturor, indiferent daca sunteti romani sau tigani sau maghiari, barbati sau femei, albi sau negri, crestini sau atei!

    Marius
  • 0 (0 voturi)    
    okay.. (Miercuri, 15 august 2007, 16:58)

    Dani [anonim]

    Skinheads = neo-nazisti.

    Nu sunt de acord cu gandirea lor si nici cu gandirea legionarilor din Noua Dreapra (presupun ca la ei se referea cineva) pentru ca traim intr-o era in care nationalismul extrem nu mai e bun.

    Totusi, luand in considerare problemele cauzate de rromi a.k.a. tigani (sau cum vreti sa le mai spuneti), inteleg manifestarile lor.

    O solutie viabila, din punct de vedere politic...mai greu. In primul rand pentru ca nu avem fonduri suficiente ca sa ii aducem la o situatie materiala decenta si nu avem nici metode (in afara de lobotomie) de a-i civiliza. Daca ma gandesc mai bine, lobotomia nu ar fi o idee rea deloc pentru cazurile extreme.

    Daca veni vorba de inmultirea lor, propun sa se aplice o procedura americana ( aplicabila acolo celor gasiti vinovati de pedofilie). Castrarea. De la prima infractiune. Asa se reduce numarul "puradeilor", se reduce numarul violurilor ("prietenii stiu de ce"), etc. In plus, castrarea reduce enorm testosteronul din organism, deci n-o sa mai fie atat de violenti. *Dovedit medical* Metoda asta ar merge aplicata tuturor care se fac vinovati de astfel de crime, de fapt (viol, incest, pedofilie)...si avem destui.

    Nu ar fi prea corect nici sa ii mutam pe toti in tabere speciale, ca prea seamana a lagar de concentrare. Politic corect sau nu, prea ne ducem spre nazism.

    Trebuie gasita o solutie viabila. Nu doar de noi, ci de toate statele europene.

    As vrea sa vad ca lumea se implica, nu doar cu vorbe (la o cafea sau o bere), ci ca face presiuni asupra guvernului, sa gaseasca masuri. As vrea sa vad si eu 10000 de romani manifestand la Bruxelles pentru a se gasi o solutie. Cred ca a trecut timpul cand toate criticile se discuta in privat. Ar trebui sa le aducem la lumina zilei, sa le facem cunoscute lumii. Cum vrem sa traim mai bine cand abia ne vaicarim? Altii stiu sa faca proteste. Noi de ce nu?
  • 0 (0 voturi)    
    @ marxistul (Miercuri, 15 august 2007, 17:17)

    Dani [anonim]

    Lumea cunoaste si aceste probleme. Din nefericire, si problemele cauzate de aceste minoritati sunt cunoscute. Ma intreb daca exista oameni care nu au avut de suferit de pe urma tiganilor (ex.: furat telefoane, bijuterii, portofele, bani - din buzunar sau din casa -- amenintat cu bataia , eventual chiar batut -- viol ...lista poate continua).

    Am incheiat mesajul meu anterior cu un fel de strigare la unire si nu doar din cauza acestei minoritati, ci pentru toate problemele care ne macina zilele.

    Vreau sa las o adresa de e-mail pentru cei care vor sa discute mai aprofundat despre aceste chestiuni : ash_the_demon@yahoo.com (pt. hotnews: cu permisiune de a fi publicata) . Marxistul, as aprecia daca ai dori sa-ti exprimi opiniile mai detaliat, intr-un e-mail. La fel si pentru ceilalti.
  • 0 (0 voturi)    
    dar noi romanii?!!! (Miercuri, 15 august 2007, 17:52)

    corvus coraX [anonim]

    @20. Ai dreptate marxistule!! Mai ales daca e vorba de politicieni precum Ion Iliescu sau Adrian Nastase!

    @25. Nu este adevarat! Tiganii care s-au integrat nu se mai considera tigani. Ba chiar le repugna asocierea cu tiganii (oare de ce?!!!). Sa nu uitam ca sunt cea mai usoara masa de manevra atat la nivel de tzara cat si la nivel local. Faptul ca infractionalitatea este mult mai ridicata procentual in randul tiganilor este absolut explicabil. Pe de o parte refuza orice tentativa de integrare pentru ca stiu ca vor fi permanent cetateni de categoria a doua, pe de alta parte, accesul la o viata decenta in propria comunitate este drastic limitat (cativa tigani sunt opulent de bogati, marea majoritate traiesc intr-o saracie lucie).

    Statul roman a gresit si inainte de 1989 cand, cu politica de crestere a natalitatii a stimulat tocmai acest grup etnic, ca si acum... Nu prin metode coercitive va putea fi rezolvata problema tiganilor!!! Reactia neo-nazista din Bulgaria este sigur o manipulare politica. Dar sa nu uitam conflicte la nivel local cum a fost cel din satul Hadareni din 1993. Toate asemena acestuia au izbucnit pentru ca autoritatile nu si-au facut treaba din timp. Vezi si la Sofia, politia a fost luata pe nepregatite.

    Pe de alta parte, la noi in Ardeal vad o gramada de jipane cu numere de Bucuresti, conduse de romani din care bubuie manelele de cad tencuielile caselor. Si care au un comportament mizerabil!!!

    Intrebare: PUTEM NOI ROMANII FI UN BUN MODEL PENTRU TIGANI?! Cine are curajul sa spuna "DA"?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Miercuri, 15 august 2007, 18:02)

    Florin [anonim]

    1. Anchetarea averilor ilicite (chiar nu se intreaba nimeni cum tigani fara nici o scoala au ditamai palate, masini etc.?)
    2. Dezmembrarea "familiilor" de interlopi: camatarie, proxenetism, droguri, infractiuni mari si mici (ca sa vezi, cele mai multe asemenea cuiburi sunt formate din...tigani)
    3. Implicare mai mare a fortelor de ordine, patrulari mai dese in zone dubioase, la ore tarzii (vreau sa ma simt in siguranta daca imi vine chef sa ma plimb la orice ora, in orice zona a Bucurestiului)
    4. Pedepse si amenzi mai mari (daca esti injurat pe strada, nu se baga nimeni; daca tu chemi politia, nu se ia nici o masura, "doar nu ti-a facut nimic"; o amenda de cateva milioane de lei pt niste gunoaie aruncate pe jos cred ca ar face pe oricine sa aiba mai multa grija de curatenia orasului)

    Aplicare legii in comunitati tiganesti, indiferent de traditiile lor: copiii sa fie dati la scoala, sa li se faca vaccinuri, sa nu se mai casatoreasca la 12 ani.

    Sunt extrem de pesimist, cred ca in 50 de ani in Romania vor ajunge majoritari tiganii; ne-am contaminat de toate relele lor: agresivitate, murdarie, lene, smecherie, hotie....metehne intalnite cam la 75% dintre tigani; inchipuiti-va tara noastra fara ei, cum ar fi aratat: cu siguranta mult mai curata si sigura.

    Cand sunt in Romania, ei isi spun tigani; afara, ei folosesc cuvantul "romani" sau se plang ca sunt persecutati in Romania.

    Vreau sa stiu si eu niste tigani meritosi, care au facut ceva pentru Romania; vreun pictor, scriitor, muzician, sculptor; ne-au dat ceva noua, romanilor? au avut vreo influenta benefica asupra noastra?
  • 0 (0 voturi)    
    @Marius (Miercuri, 15 august 2007, 18:09)

    Florin [anonim]

    "Un tigan e supus unui tratament diferit doar pentru ca e tigan. Chiar si cei care nu au facut nimic rau. Asta e problema din punctul meu de vedere [...]
    Solutia concreta cu care vin esta sa judecam fiecare caz separat"

    Ai dreptate cand spui ca discriminarea e ceva rau.
    Ai partial dreptate cand spui ca fiecare caz trebuie tratat separat.

    Dar daca vezi ca un anumit grup (etnic, religios etc.) iti cauzeaza cele mai multe probleme, nu incerci sa vii cu niste solutii? din 1000 de cazuri de furt, 800 sunt comise de membri ai grupului sus-pomenit...mai poti sa judeci fiecare caz in parte?nu iti pui anumite intrebari, nu incerci sa intelegi cauzele pt a le preveni?
  • 0 (0 voturi)    
    pt26 (Miercuri, 15 august 2007, 18:19)

    diviner [anonim]

    skinheads egal neo-nazisti..asta e o prostie..mai informeaza-te si vb dupa..iti recomand www.skinheads.ro...poate intelegi si tu ce inseamna de fapt skinhead..aia sunt de fapt niste ratati denumiti boneheads..un fel de skinheads cu orientari politice..citeste si vb dupa..
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii, romania si europa (Miercuri, 15 august 2007, 19:40)

    cezar [anonim]

    din punctul asta de vedere romania nu merita sa fie primita in piata comuna

    rasismul este o lipsa de educatie si de inteligenta
  • 0 (0 voturi)    
    Skinheads (Miercuri, 15 august 2007, 20:10)

    Marius [anonim]

    Pt. 31

    Ai dreptate... partial. Acolo se vorbeste in special despre Skinheads Against Racial Prejudice (SHARP).
    Dar "The SHARP are now defunct and in many countries the overwhelming majority of skinheads that can be found are White Nationalist ones which abid by the National Socialist ideology."
    pt mai multe detalii:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Skinheads

    Deci larga majoritate a skinheads sunt neo-nazisti. Oare merita sa ii discriminam pe toti pentru asta?!

    Imi pare rau pt. cei care nu inteleg engleza... dar asta e societatea de azi. Azi, dupa parerea mea, e mai important sa stii engleza decat romana... dar e doar o parere personala.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ar trebui sa cred (Joi, 16 august 2007, 0:50)

    Mugur [anonim]

    Copil fiind la scoala, treceam zilnic cu teama pe langa o casa de tigani de langa fostul Muzeu Militar (dealul Izvor). Aproape zilnic copii lor mai mari ca mine imi luau banii si mancarea. Amintiri "placute".
    Peste ani, director de firma fiind, am angajat de cateva ori tigani, plecand de la premisa ca oricine trebuie sa aibe o sansa. De fiecare data am fost inselat in asteptari (sau furat).
    Eu ce trebuie sa ii spun copilului meu astfel incat sa il educ in spiritul invocat de cateva persoane de pe forum: joaca-te cu copii de tigani, ce daca iei un pumn in gura sau paduchi, ce daca ti se fura jucariile, ce daca auzi injuraturi pe care eu evit sa le auzi, important este sa nu discriminezi? Pana unde poate merge toleranta, care sunt limitele ei?
  • 0 (0 voturi)    
    minoritate//majoritate (Joi, 16 august 2007, 15:08)

    nada [anonim]

    Cineva spunea mai sus ca e un caz unic in istorie ca o minoritate sa copleseasca o majoritate ajuatati din plin de televiziuni maneliste etc. V-ati gandit vreodata ca asta e de fapt si scopul?Chiar sa fie o intamplare insistenta cu care se propaga neincetat in mass media- mijloc clar de manipulare-si nu de informare(ar trebui schimbata definitia ca nu-si mai are rostul) - violuri, batai, manele, pornografie? In afara de saracire si jaf economic mai trebuie ceva facut- indobitocirea populatiei.Intamplator tiganii sunt foarte utili scopului.
  • 0 (0 voturi)    
    tigani nu rromi (Joi, 16 august 2007, 16:50)

    adrian b. [anonim]

    o intrebare> cum le spun francezii nemtilor? dar italienii? din cite stiu nu le spun deutsch sau germans sau cum o mai fi. cum le spun ungurii romanilor? ma refer la termenul etnic pe care toti il dau acestor natiuni vecine. noi le spunem tiganilor tigani de 700 de ani. daca ei vor sa isi spuna rromi e treaba lor, eu le spun tigani, fara nici un sens peiorativ, pur si simplu eu stiu ca in limba romana, tigan inseamna pesoana de etnie tiganeasca. cu asta basta, ce atita inflamare? daca termenul e folosit intr-un cadru injurios, gen "tigan imputit", sunt de acord ca persoana respectiva a gresit si merita sanctionata, insa daca folosim numai "tigan" nu vad ce problema e. prea suntem luati de prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    skinheads (Marţi, 4 decembrie 2007, 23:05)

    Andrei [anonim]

    Termenul skinheads este folosit de autor intr-un mod abuziv . Subcultura skinhead a aparut la sfarsitul anilor 70 in JAMAICA ! deci cucu ultra-neo-nationalisti ! LA CE SE REFEREA PROBABIL AUTORUL ESTE ACEL CURENT POLITIC DE NATIONAL - SOCIALISM , curent care nu are nimic in comun cu skinheads . Daca nu stii ceva , taci te rog frumos dracului din gura !