Scandalul diplomatic de la Chisinau: Scurt ghid de obtinere a vizei romanesti pentru moldoveni

de     Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatii
Duminică, 19 august 2007, 0:00


O viza obtinuta pe spaga / CRJI

Ancheta CRJI

Impreuna cu colegul nostru Vitalie Calugareanu si in colaborare cu Daniel Neamu de la Adevarul, am vrut sa vedem cat de usor este sa obtii o viza romaneasca la Chisinau. Calea legala s-a dovedit imposibila. Singurul mod de a obtine viza romaneasca este apeland la intermediari.

Viza pentru cetatenii R. Moldova este gratis. Teoretic. Practic, 400 de vize pe zi sunt eliberate si tot atatea persoane platesc in medie cate 30 de EUR taxa de intermediere. Exista alte sute de vize eliberate „la urgenta” prin diverse tertipuri - taxa este peste 200 de EUR.

Se strang milioane de euro din aceasta afacere generata de felul in care MAE gestioneaza eliberarea vizelor pentru cetatenii R.Moldova. Milioanele de euro se impart intre intermediari, firme de turism si personalul ambasadei. MAE a comentat demonstratia noastra printr-o scrisoare in care se arata legalitatea deplina prin care s-a eliberat viza lui Vitalie Calugareanu.

Chiar daca acesta nu a semnat niciodata hartiile aflate in dosar si nu a platit voucher, transport, asigurare medicala etc.

Iata pe scurt demersul nostru, ilustrat pe alocuri cu imagini capturate cu camera ascunsa:

1. Se incearca calea legala, si anume programarea pe internet. Rezultat: Se incearca degeaba. Pagina este blocata in fiecare zi, este imposibil sa realizezi o programare.

Sistemul informatizat permite programarea intr-una din zilele urmatoarelor 6 saptamani. Insa consultarea in orice zi a calendarului Ambasadei ne arata ca toate zilele teoretic disponibile sunt practic deja ocupate de rezervari (http://chisinau.mae.ro/index.php?id=16419&pas=2). Spre exemplu, de astazi 26 iulie pana in 6 septembrie, nu se poate face nici o programare. Iar situatia se repeta zi de zi.

2. Se iau ziarele de anunturi, se cauta prin anunturile online sau se viziteaza coada din fata ambasadei.

Rezultat: mai multe numere de telefon, toate duc catre aceiasi 10 intermediari. Pretul este intre 30 si 50 de Euro o programare online, peste aproape doua luni. Doar programarea costa, viza este gratis. Cei cativa intermediari cu care am discutat au legaturi in interiorul Ambasadei cu persoane care le garanteaza exclusivitate in programarile online.

O simpla corelare a IP-urilor care au accesat site-ul ambasadei si au efectuat programari ar arata autoritatilor romane ca intreaga afacere este in mana catorva persoane.

3. In caz de urgenta: intermediarii priceputi la internet cunosc alti intermediari care iti pot face rost chiar de viza, peste rand. Noi ne-am intalnit cu Serghei, un pusti de 16 ani, care ne-a pus in legatura cu Iura . Rezultat: in numai o saptamana colegul nostru a obtinut viza pe baza unei scurte negocieri si 230 EUR platiti in fata Ambasadei Romaniei la Chisinau.

Vitalie nu acompletat nici o hartie, insa a primit un voucher romanesc pe care nu l-a achitat niciodata.

Din declaratiile MAE la dosarul sau de viza au fost adaugate: asigurare medicala, chitanta de plata a transportului precum si declaratie olografa privind existenta mijloacelor de intretinere. Evident, toate in fals.

Inalt functionar din cadrul Ambasadei Romaniei la Chisinau, implicat in filiera traficantilor de vize romanesti

Ministerul Afacerilor Interne din R. Moldova a prezentat flagrantul organizat pentru anihilarea unei retele de traficanti de vize romanesti. In urma actiunii, au fost retinute doua persoane. MAI a probat si implicarea unui inalt functionar din cadrul Ambasadei Romaniei la Chisinau.

Din informatiile noastre, aceeasi retea a furnizat viza colegului nostru Vitalie Calugareanu, care a obtinut pentru 200 de euro documentul intr-o saptamana. CRJI a filmat cu camera ascunsa negocierile cu intermediarul. Ambasada nu comenteaza cazul, ambasadorul Filip Teodorescu fiind plecat in concediu.

Doua femei au fost retinute la Chisinau pentru organizarea traficului cu vize: Ina Russu (Rusu), 38 ani, patroana agentiei INA TOUR si Agnesa Rusu, 36 ani, sefa Serviciului Management din cadrul Filarmonicii Nationale din Chisinau. Ina Russu racola clienti din fata Sectiei Consulare a ambasadei, utilizand mai multi intermediari.

Actele celor care cumparau viza erau transmise Agnesei Rusu care fabrica legitimatii false de apartenenta la Filarmonica Nationala. Dosarul era apoi transmis contactelor din interiorul Sectiei Consulare. Pretul final al unei vize varia intre 200 si 300 de euro. Ina Russu este in continuare arestata, Agnesa Rusu este cercetata in stare de libertate.

In timpul flagrantului, in masina Inei Russu au fost gasiti 5.000 de Euro. Trebuie mentionat ca ambasada proceseaza lunar in jur de 8.000 de cereri de viza, alte 6.000 fiind in asteptare.

Conform oficialilor MAI, probele tehnice adunate atesta implicarea unui inalt functionar din cadrul Sectiei Consulare in traficul de vize. Inregistrarile video si audio probeaza legatura dintre Ina Russu si oficialul roman. Neoficial a fost transmis jurnalistilor moldoveni si numele acestui personaj: este vorba de Alexandru Rus, consilier al ambasadei, seful Sectiei Consulare.

Din informatiile noastre, aceasi retea a furnizat viza colegului nostru Vitalie Calugareanu, care a obtinut pentru 200 de euro documentul intr-o saptamana. CRJI a filmat cu camera ascunsa negocierile cu intermediarul. MAI din R. Moldova a solicitat ambasadei colaborarea in acest caz, insa nu a primit nici un raspuns.

Conform oficialilor moldoveni, a fost instiintat si MAE roman, insa nici de acolo nu a venit nici un raspuns.

Ambasada din Chisinau nu comenteaza, iar la Sectia Consulara nu mai raspunde nimeni la telefon. MAE roman a prezentat o pozitie oficiala aproape de ora 18, sustinand ca nu a primit o comunicare oficiala din partea autoritatilor R. Moldova.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


675 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    tigani afaceristi (Duminică, 19 august 2007, 11:41)

    Nascut in Moldova [anonim]

    Iata de ce Romania a introdus vize pentru Moldova: sa faca banii pe seama moldovenilor. In timp ce alte tari (chiar si de la hotarele UE), e.g. Polonia, Cehia, etc) elimina necesitatea vizei pentru cetateni moldoveni, "sora" Romania ne impune vize. Afaceristii de la Bucuresti nu se satura...
  • 0 (0 voturi)    
    RE: tigani afaceristi (Duminică, 19 august 2007, 12:03)

    Dan [anonim]

    Care sora, ma? La ultimul recensamant cati ati zis ca sunteti romani si cati rusi? Ha? Cere viza de la polonezi si zbori cu avionul pana acolo.
    Si ma indoiesc de faptul ca tiganii fac afaceri prin ambasadele romanesti. Astia se ocupa cu tigari si electronice... cu vize sunt politicienii romani care trebuie sa stranga bani de campanie.
  • 0 (0 voturi)    
    moldoveni (Duminică, 19 august 2007, 12:14)

    Nascut in Bucuresti [anonim]

    Sora Romania? cand voi vorbiti moldoveneste si nu romana? nu ne mai bagati pe toti in aceeasi categorie ca daca e sa judecam asa putem spune nu avem nevoie de voi - ca toti sunteti niste mafioti, recuperatori iar femeile toate @"%$£
    Nu sunteti in UE si pace - aveti nevoie de vize. Platiti pentru vize ca este un serviciu pe care functionarii romani il presteaza. De ce ati fi voi mai speciali ca altii? Ca vorbiti moldoveneste?
  • 0 (0 voturi)    
    tot ai vostri fac bani (Duminică, 19 august 2007, 13:06)

    DarkAngel [anonim]

    daca in Moldova nu ar fi coruptie nu s-ar intampla asta, daca autoritatile R.M. ar vrea sa nu se intample chestiile astea nu s-ar intampla numai ca autoritatile lasa sa se intample aceste lucruri tocmai ca sa arate catre Romania ca inspre niste hoti... tot Romania care a ajutat de atatea ori Moldova dupa 1991 si Romania care a incercat sa mai faca 2 sectii consulare in Moldova dar nu i s-a dat voie ... de ce oare ? cine a interzis? se mai statea atat la rand?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru "cel nascut in Bucuresti" (Duminică, 19 august 2007, 13:07)

    Alina [anonim]

    pentru cel de la nr. 3:

    te-ai nascut in Bucuresti? ce s-ar fi intamplat daca te-ai fi nascut in Moldova?
    intoleranta e cauzata din lipsa de imaginatie si informatie!!
    oamenii de acolo nu sunt vinovati ca le-au fost inventata o alta "limba" si ca decenii la rand au fost "infectati cu altceva"?
    de ce stirile fac audienta cand se prezinta doar faptele rele din Rep. Moldova?
    De ce in presa din Italia, Spania etc. se scre numai de "bine" despre romani?
  • 0 (0 voturi)    
    moldoveni si romani (Duminică, 19 august 2007, 13:07)

    victor [anonim]

    Problema o reprezinta prostia dusa la extrem prezenta pe ambele maluri ale prutului:unii se cred romani dar "nu stie ce face",iar altii habar nu au ce sunt dar spun de altii ca sunt tigani.
  • 0 (0 voturi)    
    Deja vu? (Duminică, 19 august 2007, 13:24)

    un nenica [anonim]

    Sa privesti problema asta dintr-un unghi atat de ingust cum e "conflictul " romano-moldovean mi se pare oarecum limitat. Au fost si in Romania de-a lungul vremii niste milioane scurse in buzunarelor diplomatilor englezi, olandezi, belgieni, italieni samd... Probabil ca ati uitat vremurile alea sau nu le-ati trait pur si simplu. Pe vremea aia o viza costa in jur de 1000 de dolari, mai mult sau mai putin in functie de perioada. Hehe... va mirati de Moldova? Cam cat o costa o viza romaneasca in China? Dar in Pakistan? Faceti acolo o ancheta cu camera ascunsa
  • 0 (0 voturi)    
    bai (Duminică, 19 august 2007, 13:39)

    stefan cel mare [anonim]

    bai fratilot nu uitati ca acusi cativa ani eram bagati in aceasi categorie cu mincatorii de lebede din vienna si faceam coada in bucuresti la ambasade surori din eu. acum ca ne-am lipit si noi pe masini actibild de UE si dam vize la altii nu inseamna ca suntem mai misto si mai destepti. bine ati facut ca ati rascolit rahatul de la ambasada ro din chisinau macar se vede de la cine pute.
  • 0 (0 voturi)    
    sectii consulare (Duminică, 19 august 2007, 14:14)

    un cunoscator [anonim]

    Atunci cand Voronin cel betiv s-a razgandit in privinta consulatelor lumea ar fi trebuit sa ia sa in strada in amploare...
    Dar de ce nu a iesit?
    Pentru ca daca faci ceva acolo risti sa fii arestat, batut, sa dai declaratii pe care de fapt nu le faci tu, sa fii intimidat etc.
    Moldova are 70 procese pierdute la CEDO pentru lipsire de libertate in mod ilegal, tortura si lipsa libertatii de exprimare.
    Unii solicitanti de acolo trebuie sa plece la Consulatul roman de la Odesaa ca sa-si poata face o viza.
    Si e nevoie de vize, pentru ca sunt multe casatorii mixte, multi au parinti acolo si si multe ambasade din Romania au tutela si pentru Rep. Moldova.
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr. 3 (Duminică, 19 august 2007, 18:50)

    LR [anonim]

    Scurt. Prostu' cand n-are ce face vorbeste. Oamenii de-acolo nu au nici o vina. De vina e conducerea. Loviti macar in cine nu trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    In chisinau..... (Duminică, 19 august 2007, 21:42)

    C [anonim]

    am fost de vreo 6 ori in chisinau si tot timpul a fost nevoie ca cineva sa mi traduca din rusa in romana,( eu nestiind nici o boaba din rusa.)....in magazine si in restaurante. M-am simtit penibil ca roman intr-o tara care se crede sora cu Romania sa mi comande de mancare in limba rusa, basca ca si meniul era tot in rusa. Si pe strada toata lumea vb tot in rusa....pacat de cei din sud de la Leova mai jos pana la Giurgiulesti unde nu auzi deloc limba rusa. Copii din zona de jos a Moldovei nu stiu limba rusa si am ramas mirat cand am vazut ca la scoala invata ca limbi alternative franceza si engleza......
  • 0 (0 voturi)    
    Ohrana si KGB (Luni, 20 august 2007, 3:32)

    Gabriel RO [anonim]

    Fratilor, ar trebui sa luam un pic la scuturat istoria acestui pamant romanesc sfant si am gasi eroi romani in fiecare casa ramasa. Orasele au fost intens populate cu rusi. Noi am avut securitatea, dar ohrana tarista si KGB-ul au avut Siberia. Dumnezeu a avut grija de noi ca nu ne invecinam acum cu Mongolia. Oricum sunt pe acolo sate mai romanesti decat multe ale noastre. Si ziceti ca in Basarabia nu sunt romani?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo jurnalistilor (Luni, 20 august 2007, 9:36)

    resp [anonim]

    felicitari jurnalistilor!
    asteptam numele functionarilor corupti de la ambasada Romaniei. Este o rusine, MAE este penibil neputind sau nevrind sa gaseasca o solutie decenta acestei porcarii cu vizele. Asteptam destituiri!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru C (Luni, 20 august 2007, 10:19)

    Nati [anonim]

    Eu am fost doua saptamani in urma in Covasna......ia treci pe acolo sa vezi cati stiu romana si cati o vorbesc.....cred ca ai fi surprins(a). Si nu uita ca in Moldova rusii sunt din 1812....au venit cu sutele si numai in functii inalte.
    Si sotul meu a fost de cel putin 10 ori in Chisinau si nu a trebuit sa-i traduc niciodata nimic, pentru ca e in stare sa se impuna si sa-l convinga si pe rus sa vorbeasca romana. De ce n-ai facut si tu la fel? Ai plecat capul si ai cerut un traducator, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      ha! (Vineri, 19 septembrie 2008, 18:11)

      victoria! [anonim] i-a raspuns lui Nati

      ce vorbiti d-voastra? la impus sotul d-voastra pe rus sa vorbeasca romana? n-as fi sigura.mai intii ginditi-va ceea ce spuneti!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nr. 2 si 3 (Luni, 20 august 2007, 10:47)

    lp [anonim]

    Observati cat de usor se infiltreaza cuvintele englezesti in limba romana. Fara sa fie impuse de nimeni.
    Acum imaginati-va 50 de ani de impunere fortata a unei limbi si a unei culturi si politici (bineinteles rusesti), combinate cu deportari si teroare comunista. Plus imigratie favorizata a rusilor. Rezultatul se vede in Basarabia, si mai ales in orase.
    E o minune ca mai exista spirit romanesc dupa atata opupatie. Cei de acolo sunt mult mai romani decat cei din partea dreapta a Prutului.
    Cum vreti sa se declare romani cand propaganda sovietica si postsovietica de atatea decenii le-a insuflat contrariul?
    Datorita celor ca nr. 2 si 3 aceasta propaganda comunista are succes si acum. Arata cu degetul la "asa-numitii frati" si "cat de mult au nevoie de voi".
  • 0 (0 voturi)    
    apatie (Luni, 20 august 2007, 12:16)

    Lucian* [anonim]

    lasand la o parte comentariul de la poz 1 cum ca oamenii de afaceri de Buc. se imbogatesc eu zic ca se imbogatesc intermediarii si una sau doua persoane din ambasada.
    Ziaristii merita felicitari pt ceea ce au facut, in schimb MAE-ul romanesc este penibil! Se comporta in ideea ca daca "nu facem galagie atunci lumea uita de chestia asta".
    Eu as zice ca este o chestie pt DNA. Se misca ceva? Chiar au ocazia sa puna pe cineva la zid fara sa posibilitati de NUP de care oricum ne este greata.
    "N-am primit informare oficiala" - expresie ruginita tipica birocratiei si lipsei de initiativa dintr-un minister plin de pilosi care vor doar banul si sa nu faca nimic . Mai lasati formularele si hartiile multe si faceti o chestie care se cheama AUTOSESIZARE. Daca ar fi spus ca vor incepe o ancheta interna care va avea o concluzie in max 2 saptamani, atunci ar fi fost de 10x mai inteligenti si mai utili.
  • 0 (0 voturi)    
    un nou zid (Luni, 20 august 2007, 12:37)

    tepes [anonim]

    MAE.ro face jocul lui Voronin.md prin impotenta sa organizatorica. Romanofobia si incercarile repetate de a inventa natiunea "malldaveneasca" sunt unica sansa de a mentine statalitatea RM si deci influenta ruseasca. Tragedia e ca Rusia de mai multe secole si-a determinat interesele geopolitice in zona, iar Romania (sau UE) nu are ochi sa vada problema zonei in cauza (vezi - retragerea din comisia de reglamentare a conflictului transnistrean). In astfel de conditii o izolare (prin cultivarea xenofobiei reciproce) este la moment convenabila tuturor partilor implicate. Unica de cei-mi pare rau e ca m-am nascut roman basarabean si nu ungur din Harghita,sau Covasna (pasaport de cetatean roman cu sediu in RM i-l detin - deci nu e vorba de pragmatism utilitar).
  • 0 (0 voturi)    
    dar asa.. (Luni, 20 august 2007, 12:43)

    radu [anonim]

    Daca ati fi si ati gandi in mare majoritate ca Iurie Rosca ar fi altceva, dar daca nu v-a dus mintea decat sa votati o jigodie sovietica ca Voronin nu aveti nici un drept sa va plangeti. Vorbitzi mai departe moldoveneste si daca aveti chef de calatorii, Bashkiristanul va asteapta.
  • 0 (0 voturi)    
    Doar asa ? ... (Luni, 20 august 2007, 14:30)

    Nascut in Adis-Abeba ... [anonim]

    // Daca ati fi si ati gandi in mare majoritate ca Iurie Rosca ar fi altceva, //

    Who is mister Voiculescu ? Pardon - Rosca ? :)

    // dar daca nu v-a dus mintea decat sa votati o jigodie sovietica ca Voronin nu aveti nici un drept sa va plangeti. //

    Sa ne plangem de spagarii de la ambasada RO la Chisinau ? De ce oare ? :)

    // Vorbitzi mai departe moldoveneste si daca aveti chef de calatorii, Bashkiristanul va asteapta. //

    Pt. ca n-avem unde sa ne punem corturile sub podurile din Italia, probabil ... :(
  • 0 (0 voturi)    
    pt 18, 2 si 3 (Luni, 20 august 2007, 15:43)

    mihai [anonim]

    ce fel de romani sunteti voi care comentati aiurea pe basarabeni. aduceti-va aminte ca au fost de nu's cate ori sub tutela rusilor spurcati. Cand am fost sub imperiul otoman sau mai recent sub comunisti, oare a fost bine??

    ASA ca nu mai improscati cu noroi in rep moldova fara sa cunoasteti mai bine realitatile istorice si sociale. apropos de RM, am fost de curand la Chisinau - in interes de serviciu- si vreau sa va spun ca nu am avut nici un fel de pb in a ma intelege cu localnicii in diverse locuri - pe strada, magazine, in discoteci si baruri, in institutii publice , etc . Cei ce nu cunoasteau limba romana - a.k.a. rusii - se straduiau totusi sa rupa cateva cuvinte pe romaneste .
  • 0 (0 voturi)    
    datorii isterice... (Luni, 20 august 2007, 15:46)

    aureliu [anonim]

    Cind vorbim de vot, sa nu uitam citi ani am avut fericiirea sa-l votam pe Iliescu... Cu toate acestea ne consideram si continuam sa ne consideram demni de ceva mai bun! Si unde mai pui ca suntem divizati pe categorii sociale si mult mai putin pe cele etnice. In Basarabia principala divizare este criteriul etnic (cu parere de rau, deoarece aceasta divizare este ceamai contraproductiva in plan social), mai putin celelalte. Pentru maturizarea electoratului este nevoie de timp, in Romania a fost necesar un deceniu si jumatate pina la etapa aceasta (care este departe de ideal). Basarabenii au fost lipsiti in nenumarate rinduri de patua intelectualilor formati-ca rezultat procesul este intirziat de formarea acestei paturi (ca intr-un anumit timp o mare parte a acesteia sa se regaseasca din nou la Moscova, sau la Bucuresti). Ne-am pomenit in UE si vrem sa uitam de neam cautindu-i nod in papura? Va asigur-nu avem sansa-nu ne o va permite nici UE, nici Rusia! Iar noi vom arata tot mai prost...
  • 0 (0 voturi)    
    profanare (Luni, 20 august 2007, 15:58)

    Tepes [anonim]

    Apropos, ideea consulatului in cazul dat e profanata din mai multe puncte de vedere. Unul din ele este si imposibilitatea accesului unui cetatean roman in consulatul Romaniei din RM!
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare foarte rau ... (Marţi, 21 august 2007, 11:28)

    Tudor [anonim]

    Imi pare foarte rau cind vad ca Romanii din partea dreapta a Prutului ne trateaza(Romanii din Basarabia) ca pe rahat. Nu am putut sa inteleg niciodata de ce?
    Imi aduc aminte cum bunica mea plingea cind sia vazut fratele dupa 47 de ani, pentru mine asta inseamna Romani.
    Inainte de a arunca gunui unul in altul e bine sa ne gindim putin.
    Va multumesc.
    Tudor.
  • 0 (0 voturi)    
    Strica piatza fortei de munca si sunt implicati in general in activitati destul de dubioase... (Marţi, 21 august 2007, 12:10)

    alina [anonim]

    Romania ar trebui sa aiba cerinte mai dure de acordare a vizelor. RM are un risc migratoriu foarte foarte mare. Salariile din Romania, chiar si minimul, ii tenteaza foarte mult pe moldoveni care vin aici (pana anul trecut puteau obtine permisul de munca f.f.f. usor).

    Ei strica piatata fortei de munca. Dc un moldovean iti munceshte pe 500 de lei (+ inca 1000 pe an cheltuielile de obtinere a formelor legale) dc ai angaja un cetatean roman care vrea pt acel post minim 1000/luna???

    Poate consulatul ar trebui sa fie mai drastic in procedura de el;iberare a vizelor...
  • 0 (0 voturi)    
    va rog frumos (Joi, 23 august 2007, 15:00)

    no coment [anonim]

    imi expira viza (sedere temporara) de studenta in curand...data de autoritatile romane...si trebuie sa imi fac alta...:((((( asta inseamna o luna sau kiar doua cine stie...de drumuri chinuri , nervi....de dat spaga nu am de gand sa dau...nici nu am 200 eroi....intrebarea mea ar fi...unde sa solicit viza? la Chisinau sau la Odessa (sau si la Odessa e aceeasi treaba)?va rog frumos sa imi spuneti cei care au trecut prin calvarul obtinerii vizei...va multumesc anticipat....
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Alina care are grija de piata locala a fortei de munca (Vineri, 24 august 2007, 0:49)

    AN [anonim]

    Draga, domna (sau domnisoara), eu as fi incantat sa primesc forta de munca din afara si mai ales din Basarabia pentru ca:
    1. Piata fortei de munca in Romania ramane fara resurse datorita atractiilor care apar din vest si in mai putin de 1-2 ani vom fi nevoiti sa importam forta de munca pentru a sustine un nivel decent de productie si servicii.
    2. Eu as prefera niste basarabeni unor persoane mult mai estice (daca deranjeaza ideea globalizarii) luand in calcul si faptul ca stiu si limba romana
    3. Aceasta ar permite si o reaproiere a populatiei si relatiilor economice cu cei din stanga Prutului.
    Cat despre faptul ca ar putea sa fie mai drastici in procedura de eliberare a vizelor, poate ca ai dreptate, dar exista si alte feluri de viza decat viza de munca (d.e.: bunica vrea sa isi vada nepotelul care s-a nascut si nu poate sa vina pana in Constanta de la Cahul pentru ca nu poate sa isi faca viza decat... la anu' - si in Italia isi face viza mai repede cu invitatia in mana, Munctii carpati sunt la 3-400 de Chisinau si nu voi reusi sa ii vad niciodata live pentru ca imi programez o viza prea greu si imi piere cheful...)
  • 0 (0 voturi)    
    Scandalul diplomatic de la Chisinau: Scurt ghid de obtinere a vizei romanesti pentru moldoveni (Vineri, 24 august 2007, 21:04)

    credos [anonim]

    informatiile sunt corecte! iar presedintele Basescu cel mai mare mincinos..ori se face ca ploua..ori ii place sa navigheze in ape tulburi! la consulatul roman de la Chisinau exista o mare mafie, iar multi angajati de acolo...in cateva luni si-au luat masini de lux! de ce nu verifica nimeni sa vada din ce bani si-au luat acesti angajati aceste autoturisme?!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru romanii care nu stiu ce se intimpla in moldova si vorbesc prostii si petnru moldovenii care nu stiu ce se intimpla in romania si vorbesc modoveneasca (Miercuri, 29 august 2007, 11:25)

    ion [anonim]

    Stau in Ro de ceva timp si mi-am dat seama ca toti romanii care nu au fost in Moldova sunt foarte siguri de cum e situatia in Moldova, dar toti stiu gresit. Moldovenii care au o fobie fata de Romania gindesc asa pentru ca nu au fost aici si petnru ca au fost influentati prea mult de comunisti si rusi.
    Concluzie, daca tinem granitele inchise sau facem trecerea in ambele directii inchisa sau ingreunat..nu se mai rezolva chestia asta odata.
    Conducerea Moldovei tot face incercari disperate sa tina oamenii pe loc, si din motive pur subiective nnu pra adora Romania, si evident ca face tot ce poate sa se certe cu Ro.
    Cred ca pina la urma partea de vina a noastra a moldovenilor e mare, petnru ca tacem, pentru ca rabdam..cred ca e timpul sa skimbam culoare politicii petnu ca rosu nu numai ca nu e bine ci nici nu mai e la moda si nu da bine in lume. Sper generatia care vine sa fie mai putin legata de diferite prostii bagate parintilor nostri in cap si sa ia decizia corecta la urmatoarele alegeri.
    Referitor la chestiile din ambasada, cred eu ca pina la urma lucratorii de rind de pe acolo, adica de fapt ai nostri , incearca sa faca bani, pina la urma consulul sau cine o fi acolo nu mai urmareste cine si cind a dat petnru viza, e lucrul lucratorilor, el isi face doar treaba, iar astia fac chestii si dau actele depuse azi ca depuse 1 luna in urma, cine ii mai urmareste.Restul merge de la sine. Nu cred diplomatii sa fie implicati, poate gresesc dar e parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nui cap vai de picioare (Joi, 30 august 2007, 7:36)

    Victor [anonim]

    Sa le dea Dumnezeu sanatate la acei care au votat comunistii la alegeri ca sa se chinuie mult si bine inainte traind in Rahatul pe care l-au facut cu mina lor.
    Parerea mea este ca nu Romania tre sa apere interesele Moldovenilor ci de Moldova in primul rind. Dar in Moldova hotii sunt la putere si niciodata nu-s interesati sa lupte cu alti hoti(drak la drak nu-si scoate ochii). Si tot asa lumea va scri dar ei vor fura si vor inflori. Si atita timp cit nu ne vom da seama ca noi suntem de vina ca la noi in tara si pisica e curva nu se va schimba nimic spre bine.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 17 octombrie 2007, 2:59)

    olga [anonim]

    BRAVO echipei de investigatori, ma bucur ca in tara noastra se lupta cu acest fenomen aparent invincibil si se obtin rezultate pozitive. Noi, cei plecati de acasa pe tarimul european al fagaduintei, traim cu problemele ce persista in tara noastra, si atunci cind acasa e greu suferim, iar cind e bine ne bucuram.. desi binele nu stiu cine il traieste cu adevarat...dar important este ca in legendara lupta dintre bine si rau, uneori in mod paradoxal mai invinge si binele..care in acest caz ar fi reprezentat de exceptionala descoperire a coruptiei din cadrul ambasadei.
    curaj si sa speram la mai bine.
    desi sint departe..gindul meu zboara mereu acasa...
    salutare