Romanii din strainatate isi pot face analizele gratuite pana in septembrie 2008

de M. Zidaru     HotNews.ro
Luni, 20 august 2007, 0:00



Romanii aflati in strainatate isi pot face analizele gratuite la intoarcerea in tara, in cadrul programului national de evaluare a starii de sanatate a populatiei care se va desfasura pana in toamna anului viitor, a declarat Nicoleta Stefanescu, de la Biroul Relatii cu Mass-Media al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.

Romanii care lucreaza in strainatate sau care se afla la studii peste hotare si care si-au pastrat resedinta in Romania isi pot recupera taloanele securizate de la Casele Judetene de Asigurari de Sanatate in momentul reintoarcerii in tara.

Cei asigurati isi vor putea face analizele gratuite dupa ce se vor adresa medicului de familie pe listele caruia sunt inscrisi, in timp ce persoanele neasigurate se vor adresa medicului de familie pentru care au optat.

De acest program nu beneficiaza romanii care si-au declarat domiciliul in strainatate si care au fost scosi din statisticile CNAS.

Potrivit Nicoletei Stefanescu, romanii aflati in strainatate nu au cerut CNAS informatii legate de programul national de evaluare a starii de sanatate a populatiei derulat de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate si Ministerul Sanatatii incepand de la 1 iulie 2007. Programul se va desfasura pana in luna septembrie 2008.

Conform datelor neoficiale, numarul romanilor aflati in strainatate este de aproximativ trei milioane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


319 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce tactica.... (Luni, 20 august 2007, 15:37)

    Claude [anonim]

    Dl. Nicolaescu trebuie sa-si ia comisionul complet, mama lor de capsunari care nu stau acasa cind le vine scrisoarea...
  • 0 (0 voturi)    
    stai ca nu inteleg (Luni, 20 august 2007, 15:50)

    oprea [anonim]

    deci ... daca eu ma duc cu o luna mai tarziu sau nu ma duc ... tre sa platesc. si eu platesc o suma frumusica la asigurarile de sanatate.
    daca vine capsunaru manelist in slapi din spania si le vrea peste o luna sau peste un an ... le poate face ...
    si el nu cred ca plateste nici la noi ... si nici pe plantatia de capsuni.

    mama ... de ce m-ai dat la scoala?????
    de ce nu m-ai trimis la capsuni????
  • 0 (0 voturi)    
    As fi nebun ... (Luni, 20 august 2007, 16:06)

    meme [anonim]

    Sa ma duc sa stau la coada ptr nu stiu ce taloane de ale lui Nicolaescu. Parca n-as avea ce face cand vin in vacanta. Domnilor v-ati gasit.
  • 0 (0 voturi)    
    stai ca explic eu (Luni, 20 august 2007, 17:47)

    nu conteaza [anonim]

    pentru oprea:

    Capsunarii cotizeaza la asigurarile de sanatate. Cata vreme primesc salariu printr-un contract legal li se opreste evident o parte pentru asigurarea de sanatate si pentru somaj. Doar nu crezi ca este un stat care uita sa faca asta, e unul din modurile de a aduce bani la buget.
    Unii pot chiar plati sume mult mai mari decat tine fiindca in vest e mai mare cotizatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Si pt nr. 2...si altele... (Luni, 20 august 2007, 19:59)

    Catinca [anonim]

    Nu stiu de ce va agitati atat din cauza celor plecati la lucru inafara pentru ca oricum tot programul asta e o l.b. Si cu el si fara el nu cred ca veti fi tratati mai bine la medicii de familie sau in spitale. Sau tu, nr. 2, crezi ca medicii abia asteapta sa vina capsunarii la analize...Sa fim seriosi, majoritatea sunt oameni de la sate care nu cred sa fi mers vreodata in viata lor la medic mai mult de 2 - 3 ori. Si in plus aia de la capsuni nu mai sunt ca voi, cei din Romania: nu mai dau spaga si nu se mai vaita atat. Si nu cred ca, daca esti major si vaccinat te trimite mama la scoala si nu pe plantatie...esti liber sa faci ce vrei...deci daca ii invidiezi du-te la capsuni ce mai stai!
  • 0 (0 voturi)    
    nu fiti carcotasi (Luni, 20 august 2007, 22:29)

    marian [anonim]

    romanu, tot carcotas!!! comod fiind nu mi-am mai facut analizele de vreo 8 ani. acum de nevoie le-am facut si chiar ma bucur, pt. ca asa am aflat ca... sunt sanatos. de o vreme eram cam stresat din cauza unor simptome aparent, insa iata ca s-a dovedit ca erau nefondate. bine ca le-am facut. daca era dupa mina mai asteptam 10 ani. tin sa precizez ca sunt nascut la inceputul lui iulie, insa datorita concediului le-am facut abia zilele astea, fara nici o problema. daca aveti medic bunde familie va programati si nu e nici coada. eu nu a stat la nici o coada. asa ca nu am decit sa fiu multumit. si nu uitati: SANATATEA e mai presus de toate! cu toate ca nu agreez acest guvern aceasta e o initiativa buna.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. nr 2. Iti explic eu (Marţi, 21 august 2007, 2:06)

    Cetatean [anonim]

    Capsunarii trimit anual 3-4 miliarde euro , fara ca guvernul sa merite sau sa fi facut ceva ca sa vina cate 10-14 milioane euro zilnic. Acesti bani asigura pacea sociala, sute de mii de oameni au venituri extra si sunt multumiti. Guvernul profita in loc sa avem 3 milioane de someri in plus avem sub un milion. Capsunarii injecteaza bani in aproape orice domeniu, fac nunti, botezuri,vin in vacante, trimit bani pentru meditatii la copii, haine, chirie pt. copii studenti, mancare , medicamente pt. parinti, isi construiesc case (deci materiale de constructie).Daca copii fac nunta in tara cine le cumpara mobila si electrocasnice? parintii din Italia si Spania. Majoritatea romanilor au o mica proprietate care ia crescut pretul si autostima proprietarului, cine a marit cererea la pamanturi si case?Toate astea nu au si TVA?
    Milioane de romani lucreaza in vest, cand se vor intoarce vor aduce cu ei ce au vazut la locul de munca, ani de zile.Idei imposibil de bagat in Ro. daca romanii nu plecau. Romanii lucreaza in multe domenii in afara de agricultura si constructii.
  • 0 (0 voturi)    
    pt cetateanul de la 7 (Marţi, 21 august 2007, 12:06)

    vasile [anonim]

    Bravos dom'ne! Ai pus degetul in ranafara jigniri. Felicitari
  • 0 (0 voturi)    
    pt @ 6 (Marţi, 21 august 2007, 12:38)

    ionel [anonim]

    .. dar analiza de "subit" cum ti-a iesit????
  • 0 (0 voturi)    
    De ce in ro? (Marţi, 21 august 2007, 20:03)

    silviu [anonim]

    Nu inteleg... casa mea de asigurare (din germania) suporta oricand costurie pentru analize. La fel cred ca orice casa de asigurare din EU (cu conditia ca beneficiarul sa lucreze legal ).
    Ce folos atunci sa vin in ro, sa stau la cozi in spitalele mizere, sa dau ciubuc (ca sa nu stau si a doua zi la coada), aducandu-mi aminte de "moartea domnului lazarescu".. ?