Iliescu monteaza parlamentarii PSD impotriva motiunii lui Geoana

de L.Pirvu     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2007, 0:00


Iliescu continua ofensiva anti-motiune

Ion Iliescu si-a continuat si astazi in Parlament ofensiva anti-motiune si a castigat adepti din interiorul dar si din afara PSD, dupa ce sambata le declarase junilor social democrati ca daramarea guvernului Tariceanu ar insemna “caderea intr-o groapa cu lei”.

La randul sau, Vadim Tudor a decretat ca motiunea de cenzura este “o greseala sinucigasa” pentru Mircea Geoana si “o pasa de gol” pentru Traian Basescu. Cei mai amuzati pareau sa fie parlamentarii PD si PLD.

In prima zi de munca a parlamentarilor, cuvantul de ordine a fost “motiune”. Indiferent de culoarea politica, alesii neamului au dezbatut pe la colturi, la o cafea sau in bancile din plen ce sanse are motiunea de cenzura, daca PSD are sau nu curaj sa o depuna, cine o voteaza si cine nu.

Fan-club anti-motiune

Liderul social democratilor de la Senat, Ion Iliescu, a ramas de neclintit: motiunea lui Geoana e o eroare pentru partid. Din nou Iliescu a dat semnalul ca renuntarea la un astfel de demers nu ar fi considerata un semn de slabiciune.

Fostul presedinte a precizat ca este nevoie de consultari cu celelalte partide pentru a vedea ce succes va avea o astfel de motiune si care “este finalitatea” “Nu mergi la intamplare cu o motiune care nu are sanse sa primeasca voturile necesare”, a subliniat Iliescu.

Opinia liderului PSD a castigat adepti si printre senatori si printre deputati. Conform unor surse parlamentare, Nicolae Vacaroiu, Serban Nicolae si Doru Ioan Taracila sustin ideea renuntarii la motiune de cenzura.

Si in randul deputatilor social-democrati au inceput sa apara voci care contesta decizia atacarii Guvernului Tariceanu cu o motiune de cenzura.

Deputat PSD: “Ar fi o greseala”

Deputatul George Baesu a declarat pentru Hotnews.ro ca , “in acest moment ar fi o greseala depunerea motiunii de cenzura”. Baesu este de accord cu afirmatiile lui Ion Iliescu si isi rezerva dreptul de a vota impotriva acesteia, in cazul in care va fi depusa.

Parlamentarii social-democrati par sa ia serios varianta unui vot impotriva propriei motiuni.

Oficial conducerea PSD ramane la hotararea luata in Comitetul Exectiv Central si anume aceea de a depune cat mai curand in Camera Deputatilor documentul prin care se cere schimbarea Guvernului Tariceanu II. Mircea Geoana anuntase data de 10 septembrie drept termen limita pentru depunerea motiunii.

Secretarul general al partidului Titus Corlatean sustine insa ca partidul nu si-a schimbat pozitia. Corlatean a declarat ca “nu exista posibilitatea ca PSD sa renunte la intentia de a da jos GuvernulTariceanu” avand in vedere ca partidul a luat aceasta decizie la Comitetul Executiv Central .

Conform acelorasi surse parlamentare , divergentele de opinii vor fi dezbatute marti intr-o sedinta grupurilor reunite.

PD SI PLD- “alaturi” de PSD

Parlamentraii PD si PLD au vorbit relaxati despre motiunea de cenzura si au facut glume la adresa social-democratilor. Deputatii PD au declarat la unison ca asteapta “ca PSD sa se faca de ras.”. Atat PD cat si PLD au anuntat ca nu vor rata sansa sa dea un vot negativ Guvernului Tariceanu si ca se vor pronuta in favoarea motiunii de cenzura.

PNL si UDMR preocupati cu declaratiile demagogice

Liberalii si reprezenatii minoritatii maghiare si-au afisat in prima zi de lucru o atitudine de paralamentari preocupati de problemele tarii. Parlamentarii liberali au refuzat sa comenteze problema zilei in schimb au vorbind despre prioritatile Guvernului Tariceanu.

La fel ca si colegii de guvernare, parlamentarii UDMR au dat declaratii de presa amintind de nevoia adoptarii statutului minoritatilor

Fratie Voiculescu-Vadim

In prima zi de munca Voiculescu si Vadim si-au strans mainele calduros si au hotarat impreuna sa nu voteze motiunea de cenzura a PSD. Dupa o intalnitre tet-a-tete, cei doi lideri au facut declartii presei tinandu-se de mana si atacacandu-l pe Traian Basescu.

Dupa cateva ore, Corneliu Vadim Tudor defila mandru pe culoarele Camerei Deputatilor in drum spre biroul improvizat al Antenei 3 unde era asteptat la o emisiune de dezbatere politica.

Corneliu Vadim Tudor a declarat ca “motiunea este o greseala sinucigasa si o pasa de gol pentru Traian Basescu”. De aceiasi parere a fost si liderul conservatorilor Dan Voiculescu declarand ca nu vrea sa voteze motiunea “pentru ca nu vrea sa dea satisfactie la Cotroceni".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


110 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce credeati? (Luni, 3 septembrie 2007, 21:24)

    pesedeu [anonim]

    e simplu:
    - iliescu submineaza votarea motiunii, motiunea pica la vot, urmeaza mari framintari in psd, prostanacu este dat joc, aripa iliescu revine la putere in psd.

    ce credeati fratilor, ca traim intr-o tara normala? hahahaha ...
  • 0 (0 voturi)    
    E tipic... (Luni, 3 septembrie 2007, 21:42)

    Carcotasu' [anonim]

    PSD face orice sa moara capra vecinului, inclusiv sa-si dea cu stangu-n dreptu' !
    Intrebare de 1000 de puncte: cine are utimul cuvant in PSD ?
  • 0 (0 voturi)    
    O mare sansa pentru Geoana... dar ultima! (Luni, 3 septembrie 2007, 21:55)

    calif [anonim]

    Mircea Geoana are acum ocazia de-a ii exclude din partid pe toti cei care se opun unei decizii unanime a Comitetul Executiv Central. Cine nu voteaza motiunea sa fie exclus. Daca aripa Iliescu nu va vota motiunea, Mircea Geoana ii poate exclude din partid si poate incepe in sfarsit reformarea PSD. Daca Ilici si ai lui vor ceda votand motiunea, Geoana va arata pentru prima oara ca un adevarat sef de partid!
    Insa daca Geoana nu pune piciorul in prag si cedeaza e terminat.
  • 0 (0 voturi)    
    reforma in PDSR? (Luni, 3 septembrie 2007, 22:43)

    george [anonim]

    Exista o singura sansa de reformare a PDSR-ului. Prin desfiintare. Voi chiar nu va dati seama ca niste mafioti comnisti nu au cum sa gandeasca democratic? Ei vor sa ajunga din nou la putere ca sa fure , fure si iar fure.
    Nu poate sa existe reforme democratice in acest partid mafiot.
  • 0 (0 voturi)    
    La furat (Marţi, 4 septembrie 2007, 1:04)

    gigel [anonim]

    Mai exista ceva de furat in Romania??? Mai au ce??
  • 0 (0 voturi)    
    Taracila & Vacaroiu tradeaza partidul si nu voteaza motiunea ptr a-si proteja afacerile proprii (Marţi, 4 septembrie 2007, 1:11)

    forumulcivic.ro [anonim]

    Taracila si Vacaroiu OUT din partid. Ei sunt bagati pina-n git in afaceri, acoperiti de umbra protectoare a PNLului aflat la putere (prin Remes-Min. Agriculturii si Bogdan Olteanu )
    Ar merita zburati urgent din PSD, ca-s niste bontozauri ce trag numai partidul in jos.
    Taracila este unul din marii latifundiari/ mosieri ai Romaniei, cu zeci de mii de hectare de teren agricol in proprietate si arenda, luate de la stat pe nimic, dupa ce au fost retehnologizate pe banii statului cu tractoare si semanatoare straine de ultima generatie.
  • 0 (0 voturi)    
    cine vrea sa ne conduca tara. (Marţi, 4 septembrie 2007, 9:16)

    Florin [anonim]

    iata un criminal care nu cu demult inainte a adus mineri la Bucuresti sa ne omoare pe strazi si un bishnitzar care-l intereseaza numia propria lui afacere.
    Ori santem prosti ori ne facem, cum scapam de asemenea lichele? sa-i ignoram, si sa le aducem aminte tot timpu de mizeria in care au lasat tara si de situatia catastrofala in care au dus tara timp de 15 ani, au acoperit pe hoti, au furat si ei cat au putut si unde au putut, sau folosit de putere in interese propri.
    ASTA NU UITAM, PENSIONARILOR, LA TEMNITA CU VOI, TINETI TARA ASEDIATA.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum va decurge votarea? (Marţi, 4 septembrie 2007, 10:03)

    John [anonim]

    Eu zic ca PSD-isti sa voteze cu vot deschis sa se vada cine e pt m otiune si cine nu e.Atunci sa vina excluderile si poate incepe o reforma in partidul dinozaurilor.Si auzi ce timpenii zic astia dece voteaza sau nu o motiune: "sa nu-i dam satisfactie lui Basescu la Cotroceni".Nu conteza daca e buna motiunea sau daca este bine pt tara,sa nu este.Argumentul lor este de a da sau nu satisfactie.Parca s-ar duce la curve,nu la parlamentul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    kjbwf (Marţi, 4 septembrie 2007, 10:35)

    fwrf [anonim]

    Jos agentii Moscovei (Iliescu) !

    Jos uneltele acestora - repetentii si rromii (Vanghelie) !

    Oare cum e sa fii platit sa aperi aceasta tara si sa stii ca e condusa de niste tradatori ? Te vinzi si tu ?

    Romani - trezirea ca astia ne-o trag a mia oara...
  • 0 (0 voturi)    
    PSD-ul are picioare de ceara (Marţi, 4 septembrie 2007, 10:48)

    Imperator [anonim]

    PSD-ul a ajuns un partid bezmetic cu n curente de opinie si actiune; de aceea orice decizie ferma nu are sorti de izbanda deoarece se vor faulta nonstop intre ei.Adio barbatie in PSD..........
  • 0 (0 voturi)    
    d'ale politicii dambovitene (Marţi, 4 septembrie 2007, 11:17)

    xxx [anonim]

    Incultura politica este lipsa deprinderilor democratice ale cetateanului roman.Pai cum sa-i iei vericule piinea de la gura ?! Cum sa-l lasi pe electorul roman far de dreptul de a pune dinsul direct si nemijlocit stampila peste numele cantedatului aflindu-se in treaba si visind in prostia lui la chestia aia cu " noi l-am pus , noi il dam jos " ?!
    Uitind un lucru elementar ...Votul reprezinta cel mai prost criteriu de selectie a valorilor . Dovada ?
    Iliescu , apoi dupa oarece dezmeticire Constantinescu ca sa ne putem intoarce iarasi la Iliescu ... si sa-i punem motz cu Ba'secu . Vai de mamele noastre ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. pesedeu: ce credeati? (Marţi, 4 septembrie 2007, 12:34)

    Emil [anonim]

    Rationament destul de corect, are insa o hiba: care aripa Iliescu? Vanghelie si altii de teapa lui - analfabetii care si-au facut educatia citind "almanahe".
  • 0 (0 voturi)    
    Un gunoi (Marţi, 4 septembrie 2007, 13:18)

    josef [anonim]

    /////// Cita rabdare
    mai au romanii sa-l mai asculte si sa-l mai si vada pe aceasta
    ruina a comunismului.Dati-l ///// la gunoi si sa nu mai auzim
    de el.Sa le fie rusine acelora care ii mai pomenesc numele.
  • 0 (0 voturi)    
    Motiunea de cenzura (Marţi, 4 septembrie 2007, 13:54)

    Georgeta LIVEZIANU [anonim]

    Presedintele Iliescu are dreptate.
    Mircea Geoana, se vede de la o posta, lucreaza pentru PNL si pentru interesele meschine a celor care ii forteaza mina deciteori au ocazia.
    Pacat ca in cei apropate 4 ani care s-au scurs de la aleferi, PSD_ul in loc sa se reformeze si devina intradevar un partid social democrat cu tinuta europeana a ajuns un fel de cocota politica pensionara care se ma crede frumoasa.
    Repet ce am mai spus, sa il aduca inapoi la pupitru pe adrian Nastase, cu toate pacatele lui, omul are viziune politica atit pentru viitorul partidului cit si pentru Romania. Tara, mai mult decit oricind are nevoie de viziune pe termen lung. Situatia postaderare a tarii nu este una roz, ne complacem si suntem ignoranti, fapt care ne va costa pe toti.
    Poate ca este vremea sa ne orientam putin. Sa iertam, daca A.N a gresit si sa-l punem la munca, a fost si este platit din bani publici, sa-l lasam sa munceasca pentru ei.
    Eu cred ca Adrian Nastate este singurul personaj din PSD care poate sa readuca acest partid si miscarea social democrata romana acolo unde ii este locul, la conducerea tarii. Romania nu trebuie sa mai fie impotriva curentului europeana. Europa se doreste sociala si democrata.
  • 0 (0 voturi)    
    alta actiune esuata a PSD (Marţi, 4 septembrie 2007, 14:01)

    sile [anonim]

    Marele prostanac Geoana o sa ia o palma de la "tatuca" Iliescu de nu o sa se vada. Pai ce crede el? Ca e de capul lui?

    Pe de alta parte cine poate crede ca jumatatea aia din parlamentarii PSD amenintata sa nu mai intre in parlament, daca vor avea loc alegeri anticipate,o sa renunte la un an din mandatul lor se inseala amarnic. Asta ma face sa afirm ca ,probabil, Motiunea nici nu va fi depusa iar Geoana face valuri doar ca sa vada lumea cat de penibil este.
  • 0 (0 voturi)    
    motiunea care este (Marţi, 4 septembrie 2007, 17:12)

    arogantu' [anonim]

    Cred ca nici nu mai are importanta cine "castiga" ; e suficient sa ma uit la colectia jalnica de personaje din fruntea partidului: bombonel,bufnita,marean care este,vodcaroiu,ponta,sarbu,andronescu etc peste toti tronand falos prostanacu'.
    Vanatori ,infumurati,aroganti,analfabeti - asta e floarea cea vestita a marelui FSN-PDSR-PSD.O hoarda pestrita cu pretentii de doberman social.
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu si .... cum l-a numit mai demult? (Marţi, 4 septembrie 2007, 17:29)

    C [anonim]

    Incurca-i drace, ca si mie imi place.
  • 0 (0 voturi)    
    Treziti-va (Marţi, 4 septembrie 2007, 18:03)

    josef [anonim]

    Degeaba avem un imn in care ne cheama la destepare.Treziti-
    va oameni buni .Nu mai lasati toate lichelele fost comuniste sau
    securiste (i.iliescu;vc.tudor etc)sa mai existe in politica
    romaneasca.Astia ne fac de ras in fata europei.Aruncat-ii asa
    cum omul gospodar isi arunca gunoiul.Faceti ordine in ograda
    politica romaneasca.Revolutia au furat-o ,tineri multi au murit si
    ei profita in continuare de prostia si rabdarea romanului.Pina
    cind?
  • 0 (0 voturi)    
    @11-xxx.Ai dreptate, ca de obicei. (Marţi, 4 septembrie 2007, 18:42)

    psd-os-ul [anonim]

    Draga Gillica,
    Ai mare dreptate. Cu mamele astea ajungem la sapa de lemn. Pardon, la limba de lemn. Vai de bunicuta lor !
    Sa vezi ce distractie va fi in PSD la intocmit listele cu candidati la parlamentarele interne, in doua tabere de preferati :
    1. Ai nasulului (bunicuta-broscuta).
    2. Ai finului-Tolomacu' cu motziunea de ...centura.