Campionatele mondiale de la Stuttgart

Medalie de bronz pentru echipa feminina de gimnastica! SUA, coordonata de Martha Karoly, a devenit campioana mondiala

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2007, 0:00



Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a obtinut locul 3 (medaliile de bronz) in finala Mondialelor de la Stuttgart, performanta care a fost realizata abia in ultima rotatie a concursului dupa o eroare incredibila a gimnastei ruse Kramarenko - aceasta nu a reusit sa efectueze exercitiul la sarituri, iar Rusia a fost privata de o nota! In acel moment, Rusia a facut cadou Romaniei locul trei si s-a prabusit pe ultima pozitie in finala (8)!

Titlul mondial a fost cistigat de Statele Unite, echipa coordonata de Martha Karoly. Locul 2 a revenit Chinei.

Clasament echipe feminine:

1. SUA 184,400p
2. China 183,450p
3. Romania 178,100p
4. Italia 175,450p








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


263 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    martha mai antrena 10 ani.. (Miercuri, 5 septembrie 2007, 18:23)

    ping [anonim]

    .. daca nu era ca echipa romaniei aproape sa se dezmembreze.. cred mai mult in belu decat in karolly. caq methodele le-ar fi implementat bella.. vax, de ce n-a reusit aceeasi performanta si in state daca a fost asa de tare, i-au trebuit mai bine de 20 de ani si aproape destramarea echipei romanesti ca sa se bucure de performanta..
  • 0 (0 voturi)    
    am ajuns din spaima lumii... (Miercuri, 5 septembrie 2007, 20:08)

    io [anonim]

    ...sa stam la pomana! li s-a urcat la cap sportivelor noastre... pentru locul 1 se munceste la greu, fetelor - nu se petrec nopti in baruri!! ati reusit sa ii goniti pe cei care v-au facut sa straluciti: belu si bitang - oameni demni de tot respectul! - si acum sunteti in umbra - ca toate se platesc!
  • 0 (0 voturi)    
    gimnastica (Miercuri, 5 septembrie 2007, 21:22)

    Alexandresu Camelia [anonim]

    bravo lor! Sper sa revina acolo unde le este locul, pe prima pozitie!
  • 0 (0 voturi)    
    slabut tare (Miercuri, 5 septembrie 2007, 21:33)

    sorinaccio [anonim]

    Suntem in buda rau cu gimnastica. La 5 puncte de China si la sase de SUA. E jale. Se cunoaste ca aa plecat Belu. Forminte asta nu are nici o treaba. Plus ca daca nu rata rusoaica, eram pe patru!
    Desteptarea si sa vina un antrenor serios ca se apropie Olimpiadaa.
  • 0 (0 voturi)    
    nu ne e mila de copii ? (Miercuri, 5 septembrie 2007, 21:58)

    gigi [anonim]

    fetele sa nu stea in baruri sau sa invetze carte,
    sa sara la barna ca sa ne mandrim noi,

    si noi cu bericica in mana dam sfaturi agricole.............sigur
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai stiu ce sazic... (Miercuri, 5 septembrie 2007, 22:18)

    laurentiu [anonim]

    La caiac-canoe... am fost cei mai buni din lume, la gimnastica... am fost cei mai buni din lume, la tenis... am fost... , la atletism........., la majoritatea sporturilor cu traditie daca nu am avut un podium, cel putin eram priviti cu respect de toti. Cu privire la incidentul din tabara rusa... pacat., daca ni se intampla noua nu stiu cum am fi reactionat noi.
  • 0 (0 voturi)    
    tot e ceva (Miercuri, 5 septembrie 2007, 23:17)

    ciao bello [anonim]

    am mai luat locuri trei si in trecutul glorios dar la fotografie si de asta nu eram tristi. acum parca e clar ca nu mai avem vlaga. si daca trendul se mentine iesim din topuri si apoi durere. poate atat ne-a fost dat. e normal pe undeva ca sua, china si rusia care au o baza de selectie enorma sa aiba prima sansa
  • 0 (0 voturi)    
    NE DUCEM LA VALE.... (Joi, 6 septembrie 2007, 10:18)

    BrasovulVechi [anonim]

    Gata s-a terminat. Ne-am curatat ! Gimnastica era singurul domeniu in care eram cei mai tari din lume. Am fost redusi la tacere si impinsi brutal in banca noastra de propria noastra prostie si idiotenie ajutati desigur discret si de altii care aveau tot interesul. Suntem niste imbecili si ne meritam soarta mai ales ca nu facem nimic sa o schimbam !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Evaluati obiectiv ! (Joi, 6 septembrie 2007, 11:21)

    Marius [anonim]

    Stiu, e greu, ne-am obisnuit cu locul I. Nu cred ca fetele care au castigat medalia de bronz au umblat prin baruri, ci sunt sigur ca au muncit mult pentru aceasta medalie.
    Sa nu uitam de accidentari. La echipe ai nevoie de 5 gimnaste bune ca sa te califici si 3 foarte bune in finala, la fiecare aparat, ori avem probleme aici.
    Nu poti obtine mereu medalia de aur - vezi statistica.
    Bravo fetelor, sunteti printre singurele medaliate de anul acesta pentru Romania. Va suntem recunoscatori si va sustinem la individual compus si in finalele pe aparate.
  • 0 (0 voturi)    
    Da, evaluati obiectiv! (Joi, 6 septembrie 2007, 11:40)

    Alina [anonim]

    Bravo fetelor si antrenorului Forminte! Stiu ca munciti mult! E adevarat ca am luat locul 3 pentru ca Rusia a ratat, dar asa e in concurs. Am meritat locul 3, nu ni l-a facut nimeni cadou. Si sa nu ne mai luam de gimnaste si de antrenori, avand in vedere bugetul penibil de mic alocat gimnasticii in Romania. Intrucat Marian Dragulescu s-a accidentat a fost nevoie sa fie chemat Malita din tara. Suntem asa saraci ca nu ne permitem sa deplasam si o rezerva la Campionatul Mondial?
  • 0 (0 voturi)    
    @nr.1 - ping (Joi, 6 septembrie 2007, 12:14)

    cauza [anonim]

    americanii si tarile din vest nu accepta metodele dure de antrenare a copiilor si de aceea chinezii ( cu dinti de lapte si stirbi la 16 ani ) vor castiga sigur
    Bela Karoly nu a putut aplica, decat partial, ceea ce stia.
    Vezi si cazurile de la noi: sportive batute , infometate, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI! (Joi, 6 septembrie 2007, 12:37)

    BOGDAN [anonim]

    BRAVO FETELOR
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 6 septembrie 2007, 12:37)

    eu [anonim]

    era plin de scandaluri in presa inainte ca bellu face, bellu drege, vai saracele gimnaste.
    de parca karoly le tine numa in fripturi si prajituri pe americance dar nu face una scandal.
    acum au scapat de bellu si probabil ca doar asta s-a urmarit.
  • 0 (0 voturi)    
    GATA SI CU GIMNASTICA (Joi, 6 septembrie 2007, 15:04)

    YO [anonim]

    SUNTEM BUNI NU-I ASA .......CEAUSESCU SI SISTEMUL COMUNIST SUNT DE VINA.....STUPID PEOPLE...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari si mergeti mai departe! (Joi, 6 septembrie 2007, 22:22)

    wolf [anonim]

    AMBITZIA DE A PERFORMA si iubirea pentru sport si competitie sunt determinantele sportivilor adevarati - acei sportivi care NU vor doar cateva medalii pentru ca apoi sa se retraga multumiti cu ce au obtinut.
    Sportivii adevarati iubesc competitia cu ceilalti, dar mai ales cu ei insisi. Daca noi toti am gandi asa, nu ar mai conta medalia de azi sau esecul de maine. Pentru ca am fi siguri ca suntem o generatie de invingatori, care chiar daca azi pierd, maine vor castiga. Si daca azi castiga, maine se intorc sa se intreaca pe sine insisi.
    Asa ca haideti sa fim alaturi de echipele noastre si la bine si la rau, avand increderea ca nu vor uita de ce au ales sa fie sportivi de PERFORMANTA!
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristii (Sâmbătă, 8 septembrie 2007, 20:23)

    grasa [anonim]

    Unde sunt acum ziaristii care au dat jos - nu pe Bellu- ci pe echipa de gimnastica a Romaniei?

    Ei au luat medaliile Romaniei si au facut bani cu scandalurile intretinute si poate chiar starnite de ei!
    Da- ei au castigat medaliile(sau echivalentul lor in euro)

    Gimnastica - in schimb- nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    gimnastica (Duminică, 9 septembrie 2007, 19:05)

    mira [anonim]

    Eu personal sunt fericita de performanta Stelei Nistor...mi-a placut gimnasta asta de cand am vazut-o in primele competitii pentru senioare...are ambitie,munceste si are un viitor s tralucit daca o tine tot asa.Actualele componente nu au nici o vina pentru plecarea lui Bellu...cele de atunci nu mai concureaza,cu exceptia Catalinei Ponor ,care se pare ca acum regreta plecarea de la lot...pauza nu i-a priit deloc
  • 0 (0 voturi)    
    gata s-a dus (Luni, 10 septembrie 2007, 20:10)

    simo [anonim]

    gata s-a dus cu echipa de gimnastica.
    PACAT ERAM SI NOI BUNI LA CEVA: