Doliu in toata lumea: Tenorul italian Luciano Pavarotti a murit

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2007, 0:00


Foto: AP

Luciano Pavarotti,a incetat din viata, joi dimineata, la locuinta sa din orasul natal Modena, transmite agentia italiana Ansa. Starea sa de sanatate se agravase pe parcursul noptii si isi pierduse cunostinta.

"Luciano Pavarotti a murit in urma cu o ora," a declarat managerul sau, Terri Robson, pentru agentia Reuters.

Celebrul tenor, in varsta de 71 de ani, suferea de cancer la pancreas, iar in luna iulie fusese supus unei interventii chirurgicale, anunta miercuri postul de televiziune Sky TG24, citat de AFP.

El a fost internat pe data de 8 august, intr-o clinica din Modena, in nordul tarii, din cauza unei "stari febrile", iar la 25 august a fost externat si si-a continuat perioada de convalescenta acasa.

Cantaretul de opera nu a mai aparut in public dupa operatia sa din 2006. La inceputul acestei veri, in timpul unei ceremonii muzicale oferita in onoarea sa, pe insula Ischia, in apropiere de Napoli, sotia sa a declarat ca tenorul se simte bine si ca pregateste un disc.

Pavarotti, cel mai important tenor din ultimii 30 de ani

Legenda a muzicii de opera, Pavarotti s-a nascut la Modena, in nordul Italiei, pe 12 octombrie 1935. Era unicul fiu al unui brutar pasionat de canto si al unei muncitoare la o fabrica de tigari. A studiat prima data cu tenorul tenore Arrigo Pola si cu maestrul Ettore Campogalliani.

A debutat pe scena salii de opera din Reggio Emilia, in 29 aprilie 1961, cu aria lui Rodolfo din "La Boema" de Puccini. In februarie 1965 cunoaste succesul in Statele Unite alaturi de soprana Joan Sutherland, in „Lucia di Lammermoor”.

Remember: Pavarotti & Friends - Nessun Dorma



Intre cele mai cunoscute concerte ale sale raman cele alaturi de Placido Domingo si Jose Carreras.

A fost singurul cantaret de opera care a vandut mai mult de 100 de milioane de inregistrari.

Pavarotti, Carreras, Domingo - Medley



Pavarotti a cantat ultima data la Metropolitan Opera din New York, pe 13 martie 2004. Atunci a fost aplaudat timp de 12 minute pentru rolul Mario Cavaradossi din "Tosca" de Giacomo Puccini.

Avea patru fete, trei din prima casatorie cu Adua si o fata impreuna cu actuala sotie, Nicoletta Mantovani.

Pavarotti in duet cu James Brown



Pavarotti in duet cu Bono









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


14084 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    remember (Joi, 6 septembrie 2007, 10:26)

    lucien [anonim]

    dumnezeu sa-l odihneasca

    am si acum acasa inregistrari ale concertelor lui. imi amintesc concertul din 90 de la roma impreuna cu placido domingo si jose careras. fabulos. un artist extraordinar. ne vom aminti de el.
  • 0 (0 voturi)    
    stiam ca este bolnav, dar stirea mortii sale (Joi, 6 septembrie 2007, 10:35)

    x1 [anonim]

    m-a intristat.
    A fost un cintaret genial.
    Decenii de-acum incolo, oamenii ii vor mai asculta concertele alaturi de ceilalti doi titani placido domingo si jose carreras.
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Joi, 6 septembrie 2007, 10:37)

    mitu [anonim]

    MULTUMIM LUI DUMNEZEU PENTRU TALENTUL CE I LA DAT SI CONDOLEANTE FAMILIEI .
    DUMNEZEUL SAL IERTE
    SAI FIE TARINA USOARA
    DOAMNE NUI LASA LOCUL GOL.
  • 0 (0 voturi)    
    Regret (Joi, 6 septembrie 2007, 10:46)

    angel_radyos [anonim]

    Am pierdut inca un om de mare valoare ai lumii. Suntem mai saraci acum. Tin sa imi exprim profundul regret si cred ca suntem cu miile aceia care am apreciat pe acest tenor de inalta tinuta. Ramai cu bine, maestre Pavarotti. Nu te vom uita! Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Joi, 6 septembrie 2007, 10:48)

    apachioara [anonim]

    Odihneasca-se in pace! Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    regret (Joi, 6 septembrie 2007, 10:50)

    angel_radyos [anonim]

    Suntem cu mult mai saraci odata cu aceasta pierdere. Tin sa imi exprim profundul regret si sunt convinsa ca suntem cu miile aceia care l-am apreciat pe ilustrul tenor. Ramas bun, maestre Pavarotti! Nu te vom uita! Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Joi, 6 septembrie 2007, 10:53)

    Alex [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    asta e o pierdere reala pt omenire (Joi, 6 septembrie 2007, 10:54)

    clujean [anonim]

    nu pierzi cetateni, nu pierzi suflete, pierzi valori, iar valorile nu sunt egale, nici macar in fata lui Dumnezeu, care le-a distribuit atat de covarsitor inegal! deci moartea unui rrom roman la Roma e egala cu zero pt. omenire, moartea lui Pavarotti la Modena e cumplita pt. omenire, ca sa dau un exemplu clar!
  • 0 (0 voturi)    
    S-a stins o stea (Joi, 6 septembrie 2007, 11:06)

    Sorinake [anonim]

    Poate cel mai iubit tenor al zilelor noastre, care alaturi de Placido Domingo si Jose Carreras au uimit o lume intreaga cu maiestria vocilor lor. Recunosc sincer ca m-a durut sufletul la aflarea vestii, desi deznodamantul bolii sale era inevitabil. Dumnezeu sa-l odihneasca...
  • 0 (0 voturi)    
    @8 si moartea ta (Joi, 6 septembrie 2007, 11:13)

    gigi [anonim]

    ar fi zero pentru omenire. nu inteleg de ce trebuie sa pomenesti aici de rromi morti la roma. esti tampit ma, un exemplu clar.

    in rest, odihneasca-se in pace
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Joi, 6 septembrie 2007, 11:18)

    popaortodox [anonim]

    greu si din ce in ce mai greu...raman doar regii astea de la noi, ca la ei nu strange Dumnezeu "randurile",probabil nici El nu-i suporta!
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa-l odihneasca in pace (Joi, 6 septembrie 2007, 11:24)

    marianne [anonim]

    Pavarotti a fost ingerul trimis oamenilor de Dumnezeu.De fiecare data cand l-am ascultat o liniste sufleteasca punea stapanire pe mine si problemele cotidiene disparea.Acum el ramane ptr mine viu in memorie prin muzica sa.D-zeu sa-i faca un loc in corul ingerilor|!
  • 0 (0 voturi)    
    Pavarotti (Joi, 6 septembrie 2007, 12:00)

    vgoie [anonim]

    A cazut o stea -poate cea mai luminoasa- din trioul de aur care ne lumina sufletele: Luciano Pavarotti, Jose Carreras si Placido Domingo. D-zeu sa-l primeasca in corul sau de ingeri.
  • 0 (0 voturi)    
    A fost idolul meu din studentie (Joi, 6 septembrie 2007, 12:45)

    cristianp [anonim]

    In 1989 cand auzeam de Luciano Pavarotti si Placido Domingo numai de la Europa Libera si din cate o revista straina ajunsa nu se stie cum in mainile noastre, am trimis o scrisoare in care am scris pe adresa Luciano Pavarotti, Modena. Am scris in scrisoare in limba engleza numai cuvinte de lauda si daca este posibil sa obtin un autograf de la maestru. Am primit in 2 luni fara sa mai am vreo speranta, un raspuns intr-un plic mai mare format A4, in care exista o fotografie a maestrului cu o dedicatie cu carioca:
    'A Cristian percoro ricordo Luciano Pavarotti '89'. O pastrez si acum in biblioteca la loc de cinste.
    A fost idolul meu din studentie si va ramane in inima mea cu un loc bine definit. Ii voi pastra amintirea vesnica ca pentru un membru al familiei.
    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i dea odihna vesnica!b
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Joi, 6 septembrie 2007, 12:52)

    xxx [anonim]

    si sa ii lumineze drumul in noapte. un mare om, personaj de cultura si tenor. sa-l odihneasca dumnezeu in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca ! (Joi, 6 septembrie 2007, 13:40)

    gabi [anonim]

    Trupul lui Pavarotti a plecat dintre noi . Vocea lui maiastra si imensa bucurie facuta oamenilor de fiecare data cand o asculta , vor trai etern ....
  • 0 (0 voturi)    
    Prea multi oameni importanti s-au stins in ultima vreme (Joi, 6 septembrie 2007, 13:43)

    Sebi [anonim]

    Se pare ca moartea isi cere tributul printre cei mai importanti oameni. Dumnezeu sa-i odihneasca si fie ca in ceruri sa avem parte de "o viata" mai linistita. AMIN
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Joi, 6 septembrie 2007, 13:46)

    Liviu [anonim]

    S-a stins cea mai stralucita voce de tenor...
  • 0 (0 voturi)    
    suflet (Joi, 6 septembrie 2007, 13:48)

    dana [anonim]

    Pavarotti m-a facut sa iubesc opera
    concertele celor trei au fost descarcare de energie pozitiva ptr intreaga lume
    pavarotti se bucura atunci cand canta, zambea dupa ce ii ieseau acutele, canta mereu f atent, era un "meserias"
    imi parea mereu ca vocea ii vine de undeva
    sigur ca venea de la Dumnezeu
    nu se chinuia nicicand, ieseau sunetele pur si simplu
    ar trebui ca in seara aceasta toti solistii de opera din lume care au concerte sa-i cante Maestrului
    luciano a daruit lumii asa cum Dumnezeu i-a daruit lui harul
    muzica te face mai nobil
    luciano a reusit sa faca mii de oameni care nu stiau nimic despre opera, s-o indrageasca
    ptr a adunat in concertele de caritate prietenii lui din muzica pop, rock iar opera a devenit accesibila tuturor si placuta de oameni simpli nu doar de cunoscatori si snobi
    Dumnezeu sa-l odihneasca dar cred ca- va pune sa-i cante in continuare
    si cerul are nevoie de vocea sa
  • 0 (0 voturi)    
    Maestrul (Joi, 6 septembrie 2007, 14:14)

    cela [anonim]

    A fost singurul mare tenor.Adevaratul Maestru.
  • 0 (0 voturi)    
    pavarotti (Joi, 6 septembrie 2007, 15:09)

    ioana [anonim]

    este o mare pierdere; era tenorul meu preferat si va ramane; am avut o bucurie uriasa cand l-am vazut si ascultat in 1999 in piata parlamentului; Dumnezeu sa-l ierte
  • 0 (0 voturi)    
    LA MODA CU TOATA LUMEA,ZIC SI EU: (Joi, 6 septembrie 2007, 15:56)

    ionel [anonim]

    Pavarotti a facut politie politica!Daca nu chiar a fost ofiter de securitate.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a stins o mare voce... (Joi, 6 septembrie 2007, 15:56)

    Lina Martin [anonim]

    Pavarotti - vocea lui va dainui de-a pururi...Ne-a incantat pe noi..pamantenii
    Acum, e acolo sus si incanta ingerii!
    Este o mare pierdere dar cu siguranta nu va fi uitat!
    Sunt sigura ca atunci cand intrebi pe cineva de un nume de tenor- Pavarotti va fi primul care-i va veni in minte!
    Pavarotti este cel care cu vocea lui ma face sa ma adun, sa ma regasesc ,sa-mi gasesc liniste! Sunt sigura ca acelasi efect a avut si asupra altor oameni!
    Vocea lui are ceva care vrajeste...si va ramane asa!
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
    Este o imensa pierdere!
  • 0 (0 voturi)    
    a plecat.. (Joi, 6 septembrie 2007, 16:23)

    Andrei [anonim]

    doar a plecat dintre noi sa minuneze pe altii cu vocea lui extraordinara.
  • 0 (0 voturi)    
    Ionel cauta in alta parte sa te bagi in seama :(( (Joi, 6 septembrie 2007, 16:29)

    Cristo [anonim]

    Bai, ionele aici toata lumea isi exprima condoleantele si cuvintele de lauda pentru cel mai mare tenor al lumii Luciano Pavarotti si tu te bagi in seama cu politia ta politica esti varza colegu dute si apinde o lumare in cinstea tenorului sa te iertam ;)
    Chiar acuma ascultam niste inregistrari de-ale tenorului sunt complet emotionat imi pare nespus de rau .Dumnezeu sa-l ierte >
  • 0 (0 voturi)    
    O mare pierdere pentru umanitate (Joi, 6 septembrie 2007, 16:55)

    flory [anonim]

    O voce minunata care place si oamenilor simpli nu numai melomanilor.Sunt trista pentru ca a plecat dintre noi.
    Exista multi tenori in lumea asta dar el a fost desavarsit.Am varsat o lacrima pentru el si sper sa iubeasca lumea mereu comoara pe care ne-a lasat-o mostenire.
  • 0 (0 voturi)    
    ne-a lasat o comoara ! (Joi, 6 septembrie 2007, 16:57)

    flory [anonim]

    A disparut dar a lasat o comoara generatiilor viitoare.Glasul lui este nemuritor...
  • 0 (0 voturi)    
    tenorul cu voce de inger (Joi, 6 septembrie 2007, 17:31)

    Adrian [anonim]

    A fost considerat a doua voce din toate timpurile dupa Enrico Carusso.
    Oare ma intreb cand o sa mai auzim o voce ca a lui.
    Sa-i fie tarana usoara.
  • 0 (0 voturi)    
    Galeria stelelor care dainuie (Joi, 6 septembrie 2007, 18:34)

    klaus nicolae micescu [anonim]

    In galeria marilor personalitati care pot reprezenta oamenirea intr-o posibila competitie cu alte civilizatii se inscrie clar si distinct Luciano Pavarotti.
    El nu s-a stins decat fizic, dar ne reprezinta spiritual ...
  • 0 (0 voturi)    
    @8 (Joi, 6 septembrie 2007, 19:10)

    Manole Buican [anonim]

    amice,
    cand un om moare este o tragedie, fie el rrom, fie Pavarotti. Valoarea culturala a maestrului Pavarotti este infinit mai mare ca a unui rrom oarecare. Dar amandoi sunt oamnei, sunt creatiile lui Dumnezeu.

    Iarta-ma ca-ti spun, dar esti un idiot
  • 0 (0 voturi)    
    AVE MARIA (Joi, 6 septembrie 2007, 20:32)

    baciu axinia [anonim]

    A PLECAT SA CANTE UN CURAT AVE MARIA DIVINITATII CARE I-A DAT ACEST HAR.
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA
    II MULTUMIM CA A EXISTAT
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Joi, 6 septembrie 2007, 20:49)

    morlush [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l tina la dreapta lui.
    Generatii intregi ii datoram apropierea de muzica clasica, de opera. Ma bucur ca am fost contemporana cu acest Maestru si ca voi putea povesti generatiei viitoare de incomensurabilul sau talent
  • 0 (0 voturi)    
    As dori sa imi faceti va rog o copie dupa foaia A4 pe care ati primiso emailul meu este : yoimni@yahoo.com (Joi, 6 septembrie 2007, 21:56)

    A fost idolul meu din studentie [anonim]

    "In 1989 cand auzeam de Luciano Pavarotti si Placido Domingo numai de la Europa Libera si din cate o revista straina ajunsa nu se stie cum in mainile noastre, am trimis o scrisoare in care am scris pe adresa Luciano Pavarotti, Modena. Am scris in scrisoare in limba engleza numai cuvinte de lauda si daca este posibil sa obtin un autograf de la maestru. Am primit in 2 luni fara sa mai am vreo speranta, un raspuns intr-un plic mai mare format A4, in care exista o fotografie a maestrului cu o dedicatie cu carioca:
    'A Cristian percoro ricordo Luciano Pavarotti '89'. O pastrez si acum in biblioteca la loc de cinste.
    A fost idolul meu din studentie si va ramane in inima mea cu un loc bine definit. Ii voi pastra amintirea vesnica ca pentru un membru al familiei.
    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i dea odihna vesnica!b"
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Joi, 6 septembrie 2007, 23:59)

    adina [anonim]

    suntem cu mult mai saraci fara aceasta voce fara egal iar cuvintele sunt de prisos. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    PREA ACORDATI SLAVA UNUI OM MURITOR IN LOC SA II DATI SLAVA CELUI CE MERITA CU ADEVARAT\ (Vineri, 7 septembrie 2007, 0:45)

    st3ffan [anonim]

    Cred ca am zis suficient.si cand a murit patriarhul la fel s-a procedat.multa lume acorda slava si ridica in slava un muritor.care la randul lui a fost plin de pacate si de greseli.eu nu zic sa il plangem pe pavarotti insa exageram daca il comparam cu o "stea,un inger,nemuritor,desavarsit,etc"fratilor exista doar o singura persoana caruia trebuie sa ii acordam toata cinstea si slava pe acest pamant si aceasta persoana este Dumnezeu.Nu incercati sa luati divinitatea lui Dumnezeu punandu-l pe pavarotti pe aceeasi scara a slavei cu Dumnezeu.Faceti o mare greseala.Dumnezeu as il odihneasca pe Pavarotti!
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l odihneasca (Vineri, 7 septembrie 2007, 1:15)

    tibi [anonim]

    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    doresc foarte mult (Vineri, 7 septembrie 2007, 1:22)

    a fost idolul meu din studentie [anonim]

    va rog mult daca vreti smi trimiteti si mie o copie dupa foaia A4e-mailul meu:nonnadoro@yahoo.com .
    Pavaroti a fost idolul meu si,va ramine in sufletul meu mereu .
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Vineri, 7 septembrie 2007, 1:52)

    Matei [anonim]

    nu pot sa cred! este absolut incredibil! Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt "a fost idolul meu din studentie" (Vineri, 7 septembrie 2007, 9:00)

    Mihaela [anonim]

    Atat de trist sa spunem "regretatul Luciano Pavarotti", sa vorbim de maestru la trecut! Mostenirea lasata de el omenirii este fara egal! Vocea si zambetul sau senin si larg vor ramane vii in memoria celor care l-au iubit!
    Daca esti bun, vreau si eu o copie dupa fotografia cu autograf: micky_mre@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    lumina muzicii (Vineri, 7 septembrie 2007, 9:07)

    alina [anonim]

    Desi am plans cand am vazut ieri ca Marele Pavarotii s-a stins, desi plang si acum scriind aceste randuri, ma gandesc ca ar fi bine sa lasam la o parte melancolia si tristetea si sa ne gandim doar la lumina muzicii...la portile pe care le-a deschis, la bucuria adusa in fiecare suflet trist...Sa-l plangem ca l-am pierdut...DA...Dar haideti mai bine sa fim intelepti si sa-i multumim lui Dumnezeu ca l-am avut printre noi, ca am trait in secolul Pavarotti, ca am putut sa ne bucuram de harul lui!
    Iti multumim, Maestre, ca ne-ai facut mai buni!
  • 0 (0 voturi)    
    Pavarotti Per Siempre (Vineri, 7 septembrie 2007, 9:52)

    estella [anonim]

    Despre moartea lui ai a altora puteti citi la Sky-Hunter
    http://skyhunter.wordpress.com/
  • 0 (0 voturi)    
    toti oamenii importanti au muriit... (Vineri, 7 septembrie 2007, 9:59)

    claudel_irlanda [anonim]

    TOTI OAMENII IMPORTANTI AU MURIT PE RAND

    1.PATRIARHUL
    2.PITTIS
    3.UN ALT CELEBRU CARE AM UITAT CUM IL CHEAMA
    4.PAVAROTTI
    5 ( "URMEAZA ILIESCU >:-)))" )
  • 0 (0 voturi)    
    pavarotti (Vineri, 7 septembrie 2007, 10:01)

    claudel_irlanda [anonim]

    dumnezeu sal odihneasca ..
  • 0 (0 voturi)    
    eternitate (Duminică, 9 septembrie 2007, 23:25)

    diana [anonim]

    Cum am auzit vestea mortii domniei sale am cautat pe internet - si in toate articolele se scrie A FOST, A MURIT ETC.

    ESTE si VA FI.
    Cineva spunea despre Michelangelo Buonarroti - marele sculptor- ca va fi greu pentru urmasii lui sa il depaseasca intrucat a atins perfectiunea in lucrarile sale.
    Pentru cei care au inteles si iubit opera lui LUCIANO PAVAROTTI - a atins perfectiunea.


    Sa-l ascultam in continuare!
  • 0 (0 voturi)    
    Marele Pavarotti (Luni, 10 septembrie 2007, 20:17)

    Sissi [anonim]

    Ce poti spune cand se stinge o stea de marimea lui Pavarotti? Pentru un timp, ne cautam drumul prin intuneric... Lumina muzicii sale ne-a calauzit pasii si prin intermediul ei am realizat pentru un timp prea scurt, adevarata calitate a simtirii omenesti profunde.Ce poti simti? Te simti derutat, rascolit si frustat de atata frumusete care dintr-o data te intoarce la trecut, la amintiri, fara vreun pas spre viitor...Raman cantecele sale inaltatoare, suave, de-a dreptul divine si undeva, in suflet ,traiesti bucuria de a fi fost contemporan cu Marele Pavarotti. Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante (Vineri, 12 octombrie 2007, 12:58)

    Bogdan [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace,condoleante familiei.Se perduto un grande omo.
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai iubit tenor (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 0:30)

    Myra [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace !!!!
    Asa talente rar se vor mai naste!!!
    Sa-i fie tarana usoara!
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai bun tenor (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 6:50)

    gheorghe [anonim]

    Dumnezeu sal aseze acolo unde sfinti se odihnesc.
  • 0 (0 voturi)    
    sincere regrete (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 11:18)

    doar un om simplu [anonim]

    pacat ca in ultimul timp lumea pierde valori care nu se mai pot recapata.
    cu fiecare pierdere, suntem tot mai saraci cultural, spiritual...
  • 0 (0 voturi)    
    sincere regrete (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 11:25)

    un simplu om [anonim]

    realizez in fiecare zi ca suntem tot mai saraci cultural... spiritual... pierdem zi de zi valori greu de inlocuit... pacat de cei care vor veni, deoarece ei doar vor auzi ca a existat odata un pitis, pavarotti... dumnezeu sa-l odihneasca...