E-urile din alimente imbolnavesc copiii de hiperactivitate (sindromul ADHD)

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2007, 0:00


www.abc.net

Aditivii alimentari cresc nivelul de hiperactivitate in randul copiilor intre 3 si 9 ani, este concluzia unui studiu britanic aparut, joi, in revista medicala The Lancet. Teste facute pe 300 de copii arata diferente semnificative de comportament intre cei care consuma alimente cu aditivi si cei care mananca natural.

Cercetatorii de la universitatea Southampton din Marea Britanie au studiat comportamentul a doua grupe diferite de copii. Primii au consumat un suc cu aditivi alimentari de tipul celor care sunt intalniti frecvent in alimentatie. Sucul fusese „imbunatatit” cu mai multe tipuri de E-uri: E 211, E110, E122, E102, E 124, E 104 si E 129.

A doua grupa de copii a primit doar suc natural de fructe.

S-a observat ca cei din prima categorie aveau probleme de hipeactivitate, adica se incadrau in randul celor care sufera de sindromul ADHD (Deficit de atentie/tulburare hiperkinetica).

„Am identificat un efect nefavorabil al aditivilor alimentari asupra comportamentului hiperactiv al copiilor intre 3 si 8-9 ani”, afirma Jim Stevenson unul dintre cercetatori. „Dar efectul negativ nu este doar asupra copiilor ci si asupra adultilor in general”, adauga acesta.

Numarul copiilor bolnavi de ADHD s-a triplat in ultimii 25 de ani in Statele Unite. In Franta, unui copil din 400 i se administeaza medicamente pentru ca este hiperactiv.

In Romania sindromul ADHD afecteaza 3-7% dintre copiii de varsta scolara, potrivit unor statistici de anul trecut.

Sindromul ADHD este o tulburare de comportament a copilului care se manifesta prin deficit de atentie, de concentrare si dificultati in realizarea unei sarcini. Debuteaza in copilarie si daca nu este tratat poate persista si la varsta adulta. Boala poate perturba serios activitatea scolara si sociala a copiilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1865 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pana cand? (Joi, 6 septembrie 2007, 10:26)

    vasile comaniceanu [anonim]

    pana cand se vor mai tolera otravurile in mancarea noastra, in numele eficientei economice ale procesatorilor alimentari?

    sanatatea oamenilor ar trebui sa fie pe primul loc, tot din ratiuni economice: un om sanatos da randament maxim la munca, lucreaza pana la adanci batraneti etc.

    e adevarat, un om sanatos consuma zero medicamente si poate din punctul asta de vedere nu e rentabil economic.

    dar si noi trebuie sa luam atitudine, sa ne protejam interesele naturale: sanatate, familie, libertate, fericire... NU?
  • 0 (0 voturi)    
    invatatorii (Joi, 6 septembrie 2007, 10:30)

    bogdan [anonim]

    Numai invatator sau profesor s nu fi cand ai copii cu ADHD. Le-au scos peri albi parintilor mei (profesori) copiii astia cu probleme. Partea cea mai trista este ca n-ai ce le face (psihologii scolari n-au ce sa le faca, mai ales ca parintii nu recunosc ca odraslele lor ar avea probleme) si trebuie sa tii in clasa niste copii care s-ar intelege mai bine cu pacinetii de la un spital de nebuni....Dar la noi in tara nimeni nu ia inca in serios copiii cu ADHD....
  • 0 (0 voturi)    
    ADHD pe naiba (Joi, 6 septembrie 2007, 11:43)

    Radu [anonim]

    Mai aud mult de tampenia asta cu ADHD? In ziua de azi invatatorii si parintii nu mai au curajul sa disciplineze copiii, si cauta peste tot cauze ale esecului lor. Ca fost copil problema, pot depune marturie ca uneori este nevoie de o mana forte. Si culmea, chiar a functionat!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 6 septembrie 2007, 12:35)

    blu [anonim]

    Da sigur. Hai sa pompam droguri calmante in copii din cauza unor asa zise boli in care companiile farmaceutice pompeaza o gramada de bani pentru marketing, precum ADHD.
    Sigur e mai sanatos.

    Nu degeaba se anunta procente ametitoare la potentialul de crestere a pietii farmaceutice din RO. Se vor imbolnavii subit romanii ? E de ajuns ca sa vedeti ce se intampla in US, unde la tv sunt mai multe reclame la medicamente decat la bere.
  • 0 (0 voturi)    
    RE:invatatorii (Joi, 6 septembrie 2007, 12:57)

    ileana [anonim]

    Copiii cu ADHD nu sunt niste nebuni, sunt niste copii care necesita putin mai multa atentie din partea celor din jur.
    Insa nu toti copiii " cu probleme" au ADHD unii au putin mai mult rasfat .E greu pentru profesori , e adevarat , dar pe de alta parte asta e meseria lor sa ii educe .Nu exista clasa cu copii perfecti, trebuie sa stii sa lucrezi cu toti.Proferorul este cel ,care prin atitudinea lui , poate influenta comportamentul unui copil.
    Si in clasa baieteluilui meu exista un astfel de copil pe care invatatoarea l-a facut sa fie un copil ca toti ceilalti prin rabdarea pe care a avut-o sau nu stiu ce metoda insa nu am auzit-o sa se planga .Si asta intr-adevar e un merit.
    E usor sa spui din afara ca trebuie internati.Viata iti rezerva tot felul de surprize chiar si in copil care aparent e normal ,dar hiperactiv.
  • 0 (0 voturi)    
    CAPITALISM PE PAINE (Joi, 6 septembrie 2007, 14:54)

    yo [anonim]

    STUPID PEOPLE
    !!?
  • 0 (0 voturi)    
    in UE (Joi, 6 septembrie 2007, 16:15)

    Alt Marius [anonim]

    In Uniunea Europeana ADHD nu este recunoscut in general drept boala.

    Acest "sindrom" este un import american, care aduce f multi bani industriei farmaceutice.

    Am doi copii, nu mi-as dori niciodata sa fiu silit de societate,
    profesori, opinia publica, sa ii droghez pentru a continua
    sa invete la aceeasi scoala, sa se joace in acelasi loc, etc.
    Asta se intampla in US si in unele tari din Europa, ca Elvetia,
    de exemplu.

    Asa ca ... aveti grija, pentru ca sunt mari interese financiare
    legate de sindromul ADHD.

    Altfel: mai putin televizor, mancati natural, mai putine dulciuri,
    paine neagra (greu de gasit prin Bucuresti, doar numele e de
    ea), etc

    Si rabdare bineinteles!
  • 0 (0 voturi)    
    E-uri (Joi, 6 septembrie 2007, 19:09)

    Alin [anonim]

    Pai ar trebui sa cautam cand cumparam produse organice si bio. In strainatate de la paine la lactate, carne, exista si posibilitatea de a lua putin mai scump, dar bio. Pane ne educam noi, si nu alegem doar mancarea organica nu avem de ce sa ne miram sau sa ne suparam ca ne-a crescut trompa dupa ce am baut un suc de fructe. Daca ne luam masina suntem foarte atenti cu ce tip de combustibil bagam in ea, si preferam combustibilul mai bun, dar cand vine vorba de mancare si bautura turnam in noi toate rahaturile...
  • 0 (0 voturi)    
    Invatatorii (Joi, 6 septembrie 2007, 20:54)

    mincior [anonim]

    Cadrele din invatamant au foarte putine instrumente cu care sa realizeze educatia odraslelor noastre. Dam vina pe ei, dar sunt la fel de neputinciosi ca si noi, parintii, dealtfel. Tinerii sunt educati astazi de MEDIA. Daca te plimbi seara pe strada si treci pe langa un grup de tineri care isi baga si scot ceva la fiecare pas stai si te intrebi de unde au invatat asta? Nu cred ca de la profesori sau de la parinti. Exista vreun film american in care sa nu exista cuvantul 'fuck'? E ceva natural sa ai un limbaj vulgar. Cu cat vorbesti mai urat cu atat esti mai apreciat de 'fetitze' si mai 'cool'. Nu mai dati vina pe profesori; intreaga societate este degradata. Politistii, politicienii, hotii si borfasii sunt mana in mana. Banul guverneaza totul si oamenii sunt in stare de orice pentru a aduna cat mai multi. Cu cat esti mai nesimtit, tupeist, vulgar cu atat ai sanse mai mari sa faci bani. Cred ca am spus destul.
  • 0 (0 voturi)    
    Partial adevarat (Joi, 6 septembrie 2007, 21:10)

    Gabi [anonim]

    Intamplator lucrez in domeniu si nu de putine ori intalnesc astfel de cazuri.
    Ce se spune in acest articol despre ADHD e partial adevarat. Nu e numai continutul mancarii care afecteaza comportamentul copiilor, dar si o anumita disponibilitate emotionala, stress familial, bariere de comunicare intre parinti si copii, porfesori si copii.
    E vorba si de o anumita agresivitate care se manifesta verbal, atitudinal si comportamental.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt mai multi factori care duc la la ADHD (Vineri, 7 septembrie 2007, 7:55)

    irina [anonim]

    Nu cred ca door e-urile sunt responsabile si suficiente pentru a declansa sau dezvolta ADHD. Sunt mai mult factori educationali, de mediu familial si atitudine parentala, precum si un fond genetic, care conduc, favorizeaza aparitia ADHD. E-URILE , cred, doar aduc putina culoare tulburarii acesteia, in sensul ca, e posibil ca acesti copii sa devina mai neatamparati, irascibili si neatenti o perioada scurta de timp.
  • 0 (0 voturi)    
    E-uri toxice (Vineri, 7 septembrie 2007, 9:46)

    bubu [anonim]

    Or fi E-urile toxice dar nu cred ca provoaca ADHD decat in mica masura. Patogenia exacta a tulburarii nu este cunoscuta dar cercetarile recente au evidentiat ca cel mai probabil ADHD este de natura genetica. Doar 1/5 din cazuri ADHD au alta cauza. Teoria nutritionala, conform careia consumul crescut de zahar sau adausul de aditivi alimentari (coloranti si conservanti) ar fi responsabila de aparitia hiperactivitatii, nu a fost sustinuta de datele experimentale. Un studiu realizat de catre NIH (National
    Institute of Health) a aratat ca o dieta restrictiva fara consum de zahar nu amelioreaza simptomatologia decat la 5% din copiii cu TDHA.
  • 0 (0 voturi)    
    adhd & e-uri (Vineri, 7 septembrie 2007, 10:28)

    stefana [anonim]

    Si eu cred ca e periculos sa consideri ADHD drept boala. Am
    cunoscut indeaproape o persoana care intrunea toate
    manifestarile ADHD la 40 de ani, dar am ajuns la
    convingerea ca era vorba si de mult rasfatz si proasta
    crestere, precum si de optiunea personala de a fi intr-un
    anume fel. Sunt insa de acord ca mancarurile sintetice ofera
    energie de proasta calitate. In plus, copiii de azi sunt indopati
    in disperare de la varsta frageda in loc sa fie de lasati sa
    decida ei cat trebuie sa manance. Un exemplu care nu are
    neaparat legatura cu E-urilor: verisoara mea din SUA a
    dramuit foarte atent tabletele de ciocolata pe care fata ei
    avea voie sa le manance in copilarie. Sunt convinsa ca intr-o
    buna zi se va demonstra stiintific cat rau face mancarea
    sintetica. Sper. Alt exemplu: Coca-cola e un flagel care ar
    trebui sa inceteze. In formula actuala, ar trebui sa le fie
    interzisa copiilor. Exista studii care arata ca acidul fosoforic
    din compozitia ei impiedica absorbtia calciului in oase. La
    asta se adauga dependenta de dulce si cantitatile uriase de
    zahar introduse in organism odata cu aceasta bautura. Dar
    cine sa aiba curajul sa se bate cu un gigant industrial/cel mai
    puternic brand mondial? Niste parinti din SUA au facut-o si
    au reusit sa obtina scoaterea automatelor de cola din scoli.
    Ceea ce ar trebui sa se intample si la noi (chips&cola e foarte
    trendy printre pushtii de 6-18 ani in scoala, daca nu-ti cheltui
    banii astfel esti "pe dinafara"). Evenimentul Zilei si Jurnalul
    TVR 1 au tras un semnal de alarma in legatura cu asta, dar
    nu am vazut nicio campanie de presa coerenta. Din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    adhd & e-uri (Vineri, 7 septembrie 2007, 12:59)

    stefana [anonim]

    pardon, iata si doua pagini despre asta la Special in Cotidianul
    de azi - bravo. Un alt aspect oribil: patrunderea E-urilor in
    "painea cea de toate zilele" - cine a mancat paine in alte tari
    europene (sau ma rog, mediteraneene) poate a simtit diferenta
  • 0 (0 voturi)    
    ADHD-o maladie comerciala (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 18:43)

    Cosmin [anonim]

    Nu cred ca ADHD exista de fapt. O simpla investigatie va demonstra acest lucru: reclamele de la TV si site-ul www.adhd.ro sint ale firmei © 2006 Eli Lilly Romania S.R.L. (se vede in subsolul paginii web). Daca faceti o verificare a site-ului www.adhd.ro pe www.rotld.ro veti afla ca acest site apartine de fapt lui www.lilly.com. Daca accesati acest din urma site o sa aveti o surpriza - producator de medicamente, inclusiv pentru 'ADHD', se pare singurele medicamente pentru o astfel de 'boala' sau sindrom, pe baza de amfetamine. Deci, parerea mea este ca avem de-a face cu o campanie comerciala. Cauzele agitatiei unor copii sunt datorate mai degraba multitudinii de stimuli externi si informatii cu care suntbombardati zilnic.
  • 0 (0 voturi)    
    Si care sunt masurile ? (Joi, 5 mai 2011, 13:36)

    Unu Mic Si Rau [anonim]

    Care sunt masurile care se iau? Sunt 100% sigur ca nu se ia nici o masura. Iar in Romania se experimenteaza toate eurile posibile. Suntem cobai europeii, pentru ca sa vor niste tampiti.