Premierul Republicii Moldova propune Bucurestiului sa elimine vizele pentru moldoveni

de C. Marin     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2007, 0:00



Premierul Republicii Moldova, Vasile Tarlev, propune Bucurestiului sa elimine vizele pentru concetatenii moldoveni, in contextual in care Romania, aderand recent la Uniunea Europeana, nu face parte deocamdata din zona Schengen. Tarlev considera ca Bucurestiul ar trebui, din perspectiva vecinatatii, sa asigure circulatia cetatenilor moldoveni, transmite agentia Info - Prim.

Intr-o conferinta de presa sustinuta, miercuri, premierul a precizat ca Republica Moldova va aprecia intentia Guvernului Romaniei de a facilita acordarea cetateniei pentru moldoveni, numai atunci cand se va asigura de "calitatea si continutul promisiunilor".

El a explicat ca nu s-ar opune unor masuri in acest sens, desi nu agreeaza dubla cetatenie.

„Dubla cetatenie nu este buna. Fiecare cetatean al R. Moldova trebuie sa se mandreasca cu cetatenia republicii si sa nu fuga din tara atunci, cand acesteia ii este mai greu”, a declarat Prim-ministrul. Tarlev a precizat ca are doar cetatenia R. Moldova si ca nu intentioneaza pe viitor sa obtina alta cetatenie.

Referitor la modalitatea de a facilita obtinerea vizelor de catre tinerii moldoveni care studiaza in Romania, Tarlev a explicat ca parintii care au decis sa-si trimita copiii in strainatate trebuie sa isi asume aceasta responsabilitate. El a declarat ca Guvernul moldovean nu este obligat sa raspunda de securitatea acestora.

Potrivit premierului, sistemul de invatamant din R.Moldova este apreciat in strainatate, iar, prin Procesul de la Bologna, diplomele eliberate de institutiile de invatamant autohtone sunt recunoscute peste hotare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


121 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Diversiune comunista (Joi, 6 septembrie 2007, 14:34)

    Imperialistu' [anonim]

    Tov. Tarlev lanseaza o diversiune de doua parale, laolalta cu o noua serie de mizerii legate de cetatenie. Vezi Doamne, tovarasii se preocupa de soarta cetatenilor si = autoritatile romane, cele care nu vor sa elimine vizele. De parca ei nu ar sti ca Romania nu ia masurile astea de capul ei.

    In rest, acelasi dispret pentru proprii cetateni: "diplomele eliberate de institutiile de invatamant autohtone sunt recunoscute in strainatate" si "parintii care au decis sa-si trimita copiii in strainatate trebuie sa isi asume aceasta responsabilitate"... hehe, ce ar mai vrea voronistii de peste Prut ca basarabenii sa nu mai vina in Romania. Nu se va intampla, tovarasi!
  • 0 (0 voturi)    
    V Tarlev (Joi, 6 septembrie 2007, 14:38)

    marin oprea [anonim]

    Ma gindeam la asta mult mai demult ca guvernul Romaniei ar trebuii sa elimine Viza ptr Fratii moldoveni, dar in tot ce scrie acest Domn Prim- ministru nu putem sa nu citim si o mica , daca nu mai mare Ironie, Ar trebuii totusi sa o luam de buna.
    Romanii nostrii din Moldova noastra nu ar avea decit beneficiu, si Romania la fel.
    Poate Asa, Chiar si artificial , v-om Aduce Tara Noastra intreaga.
    Domnule Ministru de Externe Va rog consultativa Cu Taracila , cu Presedintele Tarii, si Cred ca ar fi o alternativa buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Un adevarat (Joi, 6 septembrie 2007, 14:39)

    Cris [anonim]

    Eu as fi dat cetatenie tuturor romanilor din Moldova de multa vreme. Nu este timpul pierdut sa le dam si acum. Doar ca roman ai voie sa mergi peste tot in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Viza moldoveni (Joi, 6 septembrie 2007, 14:40)

    Mihaly Alexandru [anonim]

    Eu consider ca a fost un lucru extraordinar de bun introducerea vizelor catre Moldova.
    Doar ganditiva daca maghiarii din Romania ar fi avut acelasi drept de a trece in Ungaria doar pe baza buletinului iar romanilor le-ar fi trebuit pasaport ce nemultumiri erau!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru mentinerea vizelor (Joi, 6 septembrie 2007, 14:40)

    gicacontra [anonim]

    nu,de ce?
    sa le mentina, ca merita......... Sunt cetateni straini, e normal ca viza sa fie obligatorie. Si nu am chef de replyuri de genul "sunt romani, aceeasi limba, etc. Toti studentii moldoveni pe care ii cunosc vb intre ei ruseste......
    VIZE PT CETATENII MOLDOVENI
  • 0 (0 voturi)    
    Usor cetatenie, ff greu vize, asta e modelul. (Joi, 6 septembrie 2007, 14:43)

    georgio [anonim]

    Asta trebuie sa fie abordarea Romaniei. La cat de tare lucreaza Rusii in R. Moldova, Romania trebuie sa lucreze fara manusi si fara rezerve. Clasa politica moldoveana e plina de prorusi care fac dupa cum le dicteaza tatuca. Ei au nevoie de un popor inchis la minte si care nu poate scapa din mana lor. Cea mai mare arma impotriva regimurilor sustinute si construite de rusi in ultimele secole s-a dovedit a fi libertatea. Cu cat vor fi mai multi cetateni romania in R Moldova, cetateni ce vor avea alta libertate de circulatie decat cu un singur pasaport, cu atat mai bine.
    Sunt un anti-rus declarat si consider ca nu mai e timp de lamentari si de fineturi in politica cu Rusia. Am fost si vom fi intotdeauna adversari si trebuie sa actionam in consecinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratie-propagandistica;RM Stat neviabil! (Joi, 6 septembrie 2007, 14:51)

    Mihai [anonim]

    Desigur, trebuie chiar sa moara de foame indiferent daca guvernul dlui Tarlev face sau nu ceva pt ei!
    Premierul RM stie ca Romania -membra UE -nu poate scuti de viza pe cetatenii unui stat nemebru, de capul ei.
    Declaratia e pur propagandistica si dovedeste 3 stari de lucru:
    1. R Moldova nu e un stat viabil.
    2. Conducerea RM nu doreste aderarea la UE.
    3. Cetatenii RM stiu mai bine de ce au nevoie, decat guvenul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    eliminarea vizelor (Joi, 6 septembrie 2007, 14:56)

    Alina [anonim]

    adica mai bine eliminarea vizelor decat acordarea cetateniei in condititii mai simplificate?! s-au speriat rau de cand Guvernului Romaniei a aprobat modificarea legii cetateniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Eliminarea vizelor??? (Joi, 6 septembrie 2007, 15:35)

    alina [anonim]

    hai sa fim serioshi... asta inseama ca intr-o saptamana de la implementare juma din pop moldovei va lucra la nergu pe a noi....
  • 0 (0 voturi)    
    mai putine vize (Joi, 6 septembrie 2007, 16:19)

    loco [anonim]

    Eu sint pentru cit mai putine vize date nu numai Moldovei ci si Rusiei, si altor state ex-URSS.
    Ahh si sa nu uitam de arabi.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca este bine! (Joi, 6 septembrie 2007, 16:58)

    Marius [anonim]

    Bucurati-va pana mai primiti si viza asta, cand Romania va face parte din zona Schengen adio viza, adio Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    pt Alina (Joi, 6 septembrie 2007, 17:04)

    Mihai T [anonim]

    Moldovenii sunt fratii nostri. Ai prefera ca in locul lor sa fie plin de chinezi, indieni sau negri?
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii cu cetatenie romana (Joi, 6 septembrie 2007, 17:10)

    Imperialistu' [anonim]

    Vad ca deja s-au urnit sa-si dea cu parerea si niscaiva dajtepti cu cetatenia romana. De! tre' sa aiba si frustratii natiei cu cine sa se puna - si-au gasit cu cine: romanii din Basarabia.
  • 0 (0 voturi)    
    Moldovenii si vizele... (Joi, 6 septembrie 2007, 17:25)

    AlAlt [anonim]

    Nu vad de ce s-ar elimina vizele pentru moldovenii si s-ar pastra de exemplu pentru ucrainieni... Doar, potrivit oficialilor de la Chisinau, suntem doua popoare diferite, cu limba si cultura diferita...! Chiar si Istoria se pare ca-i diferita...
    Faptul ca unii din noi vad altfel, n-are importanta, esentiala este pozitia oficiala... si asta-i "doua popoare diferite"
  • 0 (0 voturi)    
    pentru @12 Mihai si "fratii moldoveni" (Joi, 6 septembrie 2007, 17:31)

    varicela [anonim]

    Mai Misha, moldovenii ar fi fost fratii nostri daca faceau cerere pentru cetatenie din 1994.
    Ei au "tinut coada sus", pentru ei Romania era un stat de mana a II-a, crezand orbeste ca Rep. Moldova va continua sa prospere asa cum o facea in perioada comunismului sovietic.

    Doua intrebari pentru "fratii tai" moldoveni:
    1. De ce in anii '90 doar 2% dintre moldoveni au afirmat prin recensamant ca sunt romani
    2. De ce acum, cand Romania este mai dezvoltata economic si membra UE, sunt inregistrate sute de mii de cereri pentru cetatenia romana?

    Am mai auzit ca moldovenii vor sa revina la "patria strabunilor", dar "fratii tai" nu cer cetatenie din dragoste de tara, ci pentru ca s-au fript cu voronin.

    Are dreptate cel care scrie despre "studentii" moldoveni care vorbesc ruseste. Moldova este prea rusificata.
    Astept cu drag in tara mea pe acei moldoveni care au fost dintotdeauna romani, nu doar in situatii de conjunctura...
  • 0 (0 voturi)    
    tovarasi? moldoveni? (Joi, 6 septembrie 2007, 18:40)

    Vali [anonim]

    1. Moldovenii nu sunt Romani, sunt de cetatenie moldoveana
    2. Moldovenii nu vorbesc limba Romana, ci limba Moldoveneasca dupa cum chiar ei sustin
    3. Moldovenii nu sunt fratii Romanilor (doamne fereste.. )
    4. Romanii nu sunt tovarasii moldovenilor

    Si dupa toate acestea.. sa mai discutam despre ridicarea vizelor?? Avem probleme cu oamenii nostrii.. ce sa mai avem de grijit si de ai lor? Cei mai periculosi batausi si oamenii de care se feresc toti, cunoscuti ca niste oameni periculosi, sunt moldoveni. Deci nici vorba sa fiu de acord cu ridicarea vizelor. Eventual din contra, o verificare mai ampla a persoanelor care primesc viza, ca sa nu ne trezim cu toti XXX la noi in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Ahem (Joi, 6 septembrie 2007, 18:47)

    Imperialistu' [anonim]

    AlAlt > Eu tot nu-mi dau seama daca esti prost ori te faci. Sa presupun ca e varianta nr. 1. In cazul acesta, ia mai gandeste-te nitel de ce nu si pentru ucrainieni. Sa ne anunti si pe noi la ce concluzie ai ajuns.

    Varicela > Avem cateva milioane de romani in tara care nu isi merita numele de romani. Permite-mi sa nu uit ca dincolo de Prut istoria a fost de nu stiu cate ori mai nedreapta si mai salbatica. N-ar strica sa nu uiti nici tu. Poate asa o lasi mai usor cu moralismele de proaspat intrat pe usa din dos in UE, "frate". Ah... si nu, nu sunt un roman de "dincolo", ci unul nascut si crescut "dincoace".
  • 0 (0 voturi)    
    re (Joi, 6 septembrie 2007, 20:50)

    'utsialiermIp [anonim]

    Draga cititorule, poti sa presupui ce doresti, la urma urmei toti de aici dau cu presupusul, unii mai prost, altii mai bine. Insa nu inteleg cum istoria poate fi nedreapta cu unii. Oamenii sunt nedrepti cu altii si daca cei slabi nu se pot apara, nu cred ca noi trebuie sa fim cei care sa le sara in ajutor. De ce nu altii?

    Poti sa ma ataci cat vrei, insa gandurile si credintele mele ma definesc pentru ceea ce sunt si nu fug dincolo de granita cand ma lovesc de probleme ci ma lupt pentru a actiona corect, drept si tot o data fara mila sau regrete.
  • 0 (0 voturi)    
    Haha (Joi, 6 septembrie 2007, 22:08)

    Imperialistu' [anonim]

    "Insa nu inteleg cum istoria poate fi nedreapta cu unii. Oamenii sunt nedrepti cu altii si daca cei slabi nu se pot apara, nu cred ca noi trebuie sa fim cei care sa le sara in ajutor. De ce nu altii?
    Nici nu am de ce sa te mai atac, "cititorule". Fraza de mai sus m-a lamurit complet in privinta ta. M-as obosi degeaba. O seara cat mai placuta.
  • 0 (0 voturi)    
    N-aveti respect (Vineri, 7 septembrie 2007, 0:25)

    fara respect [anonim]

    vad ca unii n-au nici cel mai mic respect fata de moldoveni si statul lor independent. sunt ungur (bozgor daca le place mai bine unora) si simt mai multa compasiune fata de moldoveni dacat voi - unii romani regati - care vorbiti aceasi limba cu ei. reduceti toata chestia privind r.moldova (vezi istorie, cultura, etc) la un simplu verdict: VIZE MOLDOVENILOR. Va pun o intrebare scurta: v-ati simtit bine pe vremurile cand toata europa (pe atunci vitrega, acus sora peste noapte) exclama la unison: VIZE ROMANILOR!! Eu personal sunt pentru: FARA VIZE!!
  • 0 (0 voturi)    
    cetatenie doar pt etnicii romani, vize pt restul (Vineri, 7 septembrie 2007, 1:45)

    A. [anonim]

    Hai sa nu generalizam si sa nu bagam pe toti basarabenii in aceeasi oala. Eu spun ca cea mai corecta varianta e urmatoarea: cetatenie pt toti cei care pot demonstra ca sunt de etnie romana (de ex ca bunicii/strabunicii lor erau in Basarabia inainte de ocupatia sovietica) si ca vorbesc bine limba romana. Iar gagautzii, rusii si ucrainienii adusi de sovietici n-au decat sa stea la coada pt vize, care trebuie acordate pe criterii f stricte. Nu e normal ca urmasii celor care i-au persecutat zeci de ani pe romani sa profite de intrarea Romaniei in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu judecati! (Vineri, 7 septembrie 2007, 11:21)

    Deschide-ti inima! [anonim]

    Nu judecati, caci judecati veti fi! Romanii din Moldova sunt Romani ca si cei nascuti in Romania, chiar daca comunica intr-o limba Romana rusificata. Tot Romani, sunt si Romanii plecati in italia sau spania care in familie vorbesc italiana sau spaniola si care ne critica tara dupa ce au plecat. Tot Roman este si dl. gicacontra de la pct. 5, care foloseste in enuntul sau replyuri (reply-uri) si care probabil in timp o sa foloseasca din ce in ce mai multe cuvinte cu conotatie engleza, dar care niciodata nu va fi considerat englez. Cel putin eu il vad ca pe un Roman care nu stie cuvantul potrivit in Romana dar care vrea sa se exprime cu semenii sai. Doar si noi folosim acum multe cuvinte pe care inainte le consideram "intr-o limba straina" (soft-uri, marketing).
    Pentru ca suntem Romani nu trebuie sa ne vizitam cu Vize, care intr-o lume cu tendinte spre globalizare par din ce in ce mai ridicole. Rautatea nu ne face mai "cool" iar toleranta ne face "OK".
    Va doresc cat mai multa liniste sufleteasca ptr ziua de azi, Frati Romani!
  • 0 (0 voturi)    
    pt #20 (Vineri, 7 septembrie 2007, 13:02)

    Imperialistu' [anonim]

    Cinste tie, domnule! Din pacate, in privinta vizelor, nu suntem de capul nostru...
  • 0 (0 voturi)    
    Tarlev este un tovaras destept! (Vineri, 7 septembrie 2007, 14:17)

    Lucian* [anonim]

    A propus ceva ce stie ca Romania nu poate face!
    Chestia de fara vize a fost timp indelungat intre Romania si R.Moldova.
    Vizele s-au introdus in momentul in care Romania a devenit membra UE si este una din obligatiile Romaniei fata de UE sa verifice si sa dea vizele in conformitate cu regulile UE (vezi steguletul referitor la capitolul securitatea frontierelor).
    R. Moldova nu este in UE si nu este pe lista nici unui stat din UE ca neavand nevoie de vize.
    Problema este ca o viza data de Romania este valabila in toata UE, iar ceea ce cere Tarlev trebuie sa fie agreeat si de celelalte state UE in care vor putea intra cetatenii R. Moldova.
    In schimb sunt de acord cu intrarea in Romania a cetatenilor din R. Moldova doar pe baza actului de identitate si acordarea rapida a cetateniei romane pt toti cetatenii Ucrainei, R.Moldova si alte state CSI (nu uita ca s-au deportat vreo 2,5 milioane de romani numai din R.S.S. Moldoveneasca si Bucovina) in cazul in care pot demonstra ca provin din parinti nascuti in teritoriile romanesti inainte de 1940 sau care au avut cetatenia romana la acel moment.
    Nu pot sa nu remarc lipsa de identitate nationala a lui Tarlev: "are cetatenia republicii". Observati ca in toate discursurile sale si ale altor politicieni din R. Moldova nu se gasesc cuvintele stat, tara si natie. Tot ce spun este "republica noastra". Republica este doar o forma de politica de guvernamant.
  • 0 (0 voturi)    
    romani (Vineri, 7 septembrie 2007, 22:18)

    ema [anonim]

    In 1939 Pactul Ribbentrop-Molotov ne rapea Moldova si Basarabia.Atunci ii consideram romani.Dupa razboi NKDV-ul a venit cu ceva nou in toate teritoriile anexate schimbarea compozitiei etnice.Si cum au facut asta: au deportat in Siberia 2,5 milioane de romani iar in locul lor au adus rusi.Am intilnit cazuri recente in care copiilor romani li se spune ca sint prosti, ca sint dusmani daca vor sa faca scoala in limba romana.Pentru cei de acolo lipsa coloanei vertebrale a politicienilor aserviti Moscovei duce pina la negarea identitatii nationale.Am intilnit cazuri in care acesti oameni sint romani cu romanii si rusi cu rusi.E dureros sa iti fie teama sa fi roman.
    Dar in primul rind moldovenii trebuie sa-si regaseasca identitatea nationala,altfel vor fi ca o frunza dusa de vint.
    Acum facem parte din marea familie europeana si avem obligatii ca orice alt stat european.Scoaterea obligativitatii vizelor pentru moldoveni este un drum lung si trebuie facut cu acordul intregii Europe.Si poate ar fi primul pas spre visul celui ce a murit cu un dor nestins Mihai Eminescu,acela de a vedea Romania Mare.
  • 0 (0 voturi)    
    romanilor (Miercuri, 19 septembrie 2007, 20:41)

    sorin [anonim]

    va fan culo tuti