Videanu vrea sa taie atributiile primarilor de sector

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Adriean Videanu spune ca vrea ca Bucurestiul sa aiba un singur buget ,care sa fie distribuit sectoarelor de catre Consiliul General al Municipiului Bucuresti. Potrivit primarului acest lucru nu numai ca ar simplifica lucrurile pentru obtinerea de imprumuturi. Egalizand bugetul Capitalei ratingul

“Bucurestiul este singurul oras din Europa cu sapte ordonatori principali de credite: un primar general si sase primari de sector. Previziunile municipalitatii sunt ingreunate de aceasta impartire, care ne impiedica sa avem date exacte”, a declarat Videanu.

Adriean Videanu spune ca vrea ca Bucurestiul sa aiba un singur buget, care sa fie distribuit sectoarelor de catre Consiliul General al Municipiului Bucuresti.


“Bucurestiul este singura capitala care, din cauza ca e impartita, nu poate sa ofere anual un raport despre starea comunitatii locale asa cum trebuie. Sunt cateva servicii unde Consiliul General trebuie sa faca setul de politici: salubrizare, apa, gaze si asa mai departe. Aceste lucruri nu pot fi stabilite de sector”

Videanu a adaugat ca ceea ce isi propune el nu este desfiintarea sectoarelor ci implementarea unei politici prin care ele sa fie gestionate mai bine.

Referitor la gradul de indatorire a Capitalei, Videanu a afirmat ca, potrivit legii, este permis un grad maxim de 30%, ira municipalitatea a inregistrat in 2007 un grad de indatorare de 9%. Daca planul primarului de unificare a bugetelor va fi aplicat, atunci gradul de indatorare se va reduce.

Primul edil care se opune: Chiliman

Andrei Chiliman, primarul sectorului 1 a acuzat ca initiativa lui Videanu, privind desfiintarea actualei forme de organizare administrativ-teritoriala a Capitalei, este o masura care nu vizeaza interesul cetatenilor, ci doar banii sectoarelor.

“Ma opun cu fermitate oricarei incercari de restrangere a atributiilor primariilor de sector, de recentralizare a acestora la Primaria Municipiului Bucuresti sau de desfiintare a actualei forme de organizare administrativ-teritoriala a Capitalei", a declarat Andrei Chiliman.

Potrivit edilului Sectorului 1, "asa-zisul «regres» in dezvoltarea orasului - constatat pe propria-i piele de primarul general, dupa cum a si mentionat - este cauzat de slaba pregatire a personalului din cadrul directiilor municipale, dupa cum s-a si vazut de-a lungul timpului, nicidecum de forma de organizare administrativa a Bucurestiului".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


100 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    la anu si la multi ani (Joi, 6 septembrie 2007, 15:27)

    xxx [anonim]

    nea videanu, mai bine iti faci bagajul ca al doilea mandat nu il mai prinzi...
  • 0 (0 voturi)    
    ...sau cine trebuie sa invarteasca banii nostri (Joi, 6 septembrie 2007, 15:35)

    centralizatorul lui 75%... [anonim]

    Desigur, alesul alesului nostru "al tutulor". Da' cand o fi Marele Bucuresti, atunci sa vezi "asfaltari" si b-ORDURI! Pa ei, dom' primare, pa ei pa mama lor de descentralizati!
  • 0 (0 voturi)    
    este a doua postare (Joi, 6 septembrie 2007, 15:41)

    xxx [anonim]

    si inca nu a aparut prima. i-am urat doar dlui videanu sa isi faca bagajele ca nu mai prinde al doilea mandat! de ce nu postati???? este interzis?
  • 0 (0 voturi)    
    7 orase sau unul singur? (Joi, 6 septembrie 2007, 15:44)

    mihai dinea [anonim]

    N-am auzit nicaieri o asemenea fragmentare aberanta a unui oras. Sunt orase de 10 ori mai mari decat Bucurestiul, de exemplu New York, care sunt administrate unitar si coerent.
    Dezmembrarea Bucurestiului s-a facut din motive strict politice, in perioada in care Nastase&Co vroiau cu orice pret sa diminueze atributiile primarului general Basescu.
    E normal sa se renunte la aceasta aberatie administrativa!
  • 0 (0 voturi)    
    Un lucru e clar... (Joi, 6 septembrie 2007, 15:50)

    Claude [anonim]

    ...spaga trebuie data intr-un singur loc, nu umblat de la Generala si la sectoare..
  • 0 (0 voturi)    
    la groapa cu videanu (Joi, 6 septembrie 2007, 15:53)

    valentin [anonim]

    videanule, stai sa vina alegerile. nu o sa mai fac greseala sa te votez, spagarule. e foarte bine cum e acum, mai ales la sectorul 3 unde chiar se simte diferenta.
  • 0 (0 voturi)    
    centralizare-descentralizare (Joi, 6 septembrie 2007, 15:53)

    atwar [anonim]

    cand toata lumea vorbeste de descentraliare, de impartirea in mai multe subdiviziuni pentru ca primarii sa fie mai aproape de omul de pe strada, sa ii cunoasca nevoile si sa ii rezolve probleme...iata cum s-a gasit videanu sa mai bage o centralizare...io zic sa centralizeze si bugetul clujului tot la bucuresti ca si asa boc sta numai prin capitala.
  • 0 (0 voturi)    
    videanu (Joi, 6 septembrie 2007, 16:05)

    jules [anonim]

    Marele PG care a fost ales cu votul a vreo 15% din bucurestenii cu drept de vot, dupa ce a jepcarit toata marmura din tara acum vrea sa se infrupte si din bugetele de sector.Rar am vazut asemenea individ veros care nu are nimic in comun cu gospodarirea orasului ci doar cu fondurile ce sunt atribuite. si plimbarile prin strainatate. Daca la vremea cand a fost ales PG imi imbracam cainele in portocaliu si el lua mai multe voturi decat Videanu ,caci e tare dragalas.
  • 0 (0 voturi)    
    Omu' Bordura (Joi, 6 septembrie 2007, 16:15)

    Bogdan [anonim]

    Omu' Bordura paseste pe urmele lui Basel, inchipuindu'se un Factotum la scara mai mica. Cand toti vorbesc despre descentralizare, borduraru' nostru se concentreaza cum sa aiba mai multa putere. Pentru ca una este sa pui o bordura si'un asfalt intr'un sector ici si colo si cu totul alta este treaba sa o faci la nivelul intregului Bucuresti, strada cu strada, parcare cu parcare. Ce sa faci famelie mare remuneratie dupa buget. Si cum famelia firmelor PDului s'a cam inmultit destul de alarmat, Adriean e nevoit sa mareasca bugetu' capusat cu atata consecventa de asfaltatorii si bordurarii de la GoldenBlitz.

    Miram'as sa nu agreeze bizonu'.
  • 0 (0 voturi)    
    descentralizarea in viziunea PD (Joi, 6 septembrie 2007, 16:23)

    Dragos [anonim]

    Acesta este modul in care vede domnul Videanu si PD-ul priveste descentralizarea. Halal partid, stupid electorat
  • 0 (0 voturi)    
    pt #6 (Joi, 6 septembrie 2007, 16:30)

    Andrei [anonim]

    Nu e vorba de centralizarea atributiilor desteptule... ci doar a bugetului si a creditelor. Asa se face si la NewYork si la Chicago si in Boston...

    Primarului de sector ii raman atributiile care il aduc aproape de cetatean... De unde naiba apar din astia care nu stiu ce vorbesc dar se trezesc si ei sa isi dea cu parerea... daca a auzit el la televizor de "descentralizare" si ca ar fi buna... atunci el o aplica peste tot...

    Bucurestiul a primit asemenea legislatie din cauza ca Nastase si ai lui securisti vroiau sa ii diminueze atributiile primarului general Basescu. Nu au avut nici un suport logic cand au aruncat legea asta peste Bucuresti...


    Daca se mentine actuala forma de administratie, atunci fiecare primarie de sector ar trebui sa aiba un departament de contractare a creditelor. Departamanetele astea disparate ar costa o multime de bani si nici nu ar fi la fel de performante ca un departament centralizat.

    Inca odata: se cere centralizarea contractarii de credite si nu a deciziilor si administratiei locale care il aduce pe primar mai aproape de cetatean!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    VATAFUL ROZ-PORTOCALIU (Joi, 6 septembrie 2007, 16:35)

    kioroo [anonim]

    Imi amintesc solutia avansata de Adriean Videanu, atunci cand - satul de carnea fada a copiilor si batranilor de pe bulevardul Titulescu - maidanezul Boschito a devorat femurala unui diplomat japonez, aflat in drum spre Palatul Victoria. Dupa ce a constatat, ca de obicei, ca “avem o problema de imagine” prin transformarea unui diplomat strain intr-un autentic Domn Lazarescu, mort la doi pasi de Spitalul de Urgenta, primarele teleoltean s-a incruntat spre camere si - dupa alte cateva divagatii mai marunte - a concluzionat ca va steriliza maidanezii bucuresteni aducand “o mie de veterinari straini”, ce urmau a fi platiti din banii primariilor de sector.
    E drept ca si primarii de sector incearca o pozitie cat mai verticala, pentru a pastra echilibrul mustelor ce se lafaie pe caciulile edilitare. Devenite istorie contemporana ascunsa sub presh, pseudo-asfaltarea si vax-reabilitarea infrastructurii a varsat indirect bani grei de la bugetele sectoarelor, spre buzunarele mafiotilor care - cand trec prin fata Primariei Capitalei - isi scot palaria, salutand reflex un spiridus imaginar, aflat parca la etajul cladirii de peste Cismigiu.
    Si pentru ca tot am inceput cu o povestioara chinologica, imi permit sa citez din raspunsul pe care Andrei Chiliman, singurul primar bucurestean nascut in Capitala, l-a oferit unui petent: “proprietarul cainelui trebuie sa dispuna de materiale necesare pt. curatarea locului, si evacuarea dejectelor fiziologice, respectiv excrementele.(...) Totodata art.5 din aceasta Hotarare prevede: “Constatarea contraventiilor se va face de catre Primarul General al Capitalei, prin imputernicitii acestuia si de catre Politia Comunitara”.
    Se vede de la o posta stransa legatura dintre primarii de sector si cel al Capitalei!
  • 0 (0 voturi)    
    6 orase invecinate (Joi, 6 septembrie 2007, 16:53)

    chiuoario [anonim]

    Unul administrat excelent (Bucuresti3), unul administrat jalnic (Bucuresti5), iar restul mai mult sau mai putin mediocru.

    O asemenea aberatie n-are nimic in comun cu descentralizarea administrativa. Descentralizarea inseamna un grad ridicat de autonomie locala fata de administratia centrala (guvern), nu fragmentarea aberanta a localitatilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Videanu - exterminatorul Bucurestiului (Joi, 6 septembrie 2007, 16:54)

    un bucurestean indignat [anonim]

    Videanu "a facut praf" bugetul primariei generale, a indatorat orasul ingrozitor, prin emiterea de obligatiuni municipale pentru care a contractat credite imense de la bancile internationale, iar de toate aceste fonduri "au beneficiat "doar clientii PD, cu asfaltari , borduri, parcari, imobiliare, gunoi, spatii verzi, lucrari ilegale . Acum, Videanu "este cu ochii pe" banii primariilor de sector, care trebuie "dijmuite" tot pentru el si PD. RUSINE!
  • 0 (0 voturi)    
    Cenzurati mesajele? (Joi, 6 septembrie 2007, 17:03)

    un bucurestean indignat [anonim]

    Nu ma asteptam ca dumneavoastra sa aplicati cenzura. De ce nu ati postat mesajul meu? Aveti intelegeri cumva cu cei care ne fura in fiecare clipa? Dumneavoastra si familiile dvs. nu aveti de suferit de pe urma acestor hoti? Eu inca mai sper ca a fost vorba doar de o disfunctionalitate tehnica.
  • 0 (0 voturi)    
    bucuresti (Joi, 6 septembrie 2007, 17:51)

    un timisorean neindignat [anonim]

    Da de ce nu l-ati votat frati bucuresteni pe MAREEEEEAAAN VANGHELIE ca parca era singura voastra alternativa....Hai la munca ca miroase urat pe forum
  • 0 (0 voturi)    
    Despre centralizarea Bucurestiului (Joi, 6 septembrie 2007, 18:52)

    nana1929 [anonim]

    se discuta de foarte mult timp si nu o data m-am intrebat de ce nu se trece si la realizarea acesteia? Cred ca este corect, ca orasul Bucuresti sa fie gestionat, doar dintr-un singur buget. Astfel, se poate verifica mai usor, cum si unde sunt distribuiti banii contribuabililor. Cat despre reducerea atributiilor primarilor de sectoare, cred ca este gresita exprimarea. Faptul ca acestia iau banii de la primaria capitalei, nu-i exclude de la obligatiile pe care le au, pentru buna administrare a resurselor alocate. Raman in continuare obligati sa dea socoteala pentru fiecare decizie luata pe plan de sector.
    Chiliman... sigur ca este primul care se opune, acestei decizii! Poate ne explica mai cu de-amanuntul, dedesubtul atacurilor frecvente pe care le face la adresa Primariei Capitalei si poate ca va da si socoteala pentru banii care s-au pierdut cu "razboiul gunoaielor", pe care l-a declansat saptamanile trecute, refuzand un contract REBU, doar pentru ca nu-i place de Videanu. Din acel razboi, au pierdut bucurestenii si implicit salariatii REBU. Nu inteleg cum vine treaba?! Un primar de sector poate aduce prejudicii unui oras intreg, pe motiv ca el are in subordine doar un anumit sector?
  • 0 (0 voturi)    
    Mie imi place competitia .... (Joi, 6 septembrie 2007, 22:15)

    MLZ [anonim]

    ... daca stie cineva vreo metoda mai buna decat competitia pentru a se realiza gestionarea cat mai aproape de optim, sa imi zica si mie (nu accept raspunsuri comuniste cum ca exista un om providential care STIE ce e fericirea cetateanului si o sa i-o administreze zilnic de la 8 la 16!)

    Primarul Sectorului 3 si-a vazut de treaba lui, .... a facut si "combinatii" dar a facut si treaba. Una peste alta i-a umilit pe toti ceilalti (proabil ca Videanu n-o sa-l lase sa candideze la generala, in speranta ca dupa ce termina Basescu cele doua mandate, o sa castige el prezidentialele, ... ca am inceput si noi ca la francezi: primarul capitalei trece la presedintie).

    E, dupa ce si-a facut Negoita sectorul frumos, .... ce s-a gandit si Ontanu (de exemplu): la anu' vin alegerile, si toata lumea o sa ma compare cu Negoita, trebuie sa fac si eu ceva! Si uite cum a inceput sa faca parcari si sa asfalteze stradutze de cartier cu o mare frenezie in ultimele luni. Si-a dat seama ca nu are incotro!

    Dar nu Negoita l-a facut pe Ontanu sa faca treaba, ci CONCURENTA lui Negoita!