Tara Galilor - Canada 42-17

Canadienii s-au vazut repede condusi cu 9-0, insa atunci cind toata lumea astepta declansarea unui galop de sanatate al galezilor, au marcat un eseu! Incredibil, Canada dubleaza reusita si al doilea eseu ii pune in avantaj la pauza: 9-12.

La reluare, galezii incaseaza o noua lovitura - al treilea eseu al canadienilor (9-17!!!). Schimbarile in tabara galeza rastoarna jocul - doua eseuri si Tara Galilor trece la conducere (23-17) in minutul 57. Restul a venit de la sine: 42-17 final pentru rugbystii galezi.

Africa de Sud - Samoa 59-7

9-0 dupa primele minute, insa Samoa incrie primul eseu al intilnirii: 9-7 pentru sud-africani. Echiulibrul se mentine pe tabela pina in minutul 33: eseu al Africii de Sud, anuntind un bilant total de 8 incercari.

Una dintre favoritele turneului, Africa de Sud si-a onorat cartea de vizita: acest 59-7 in fata unui adversar dificil din punct de vedere fizic anunta Anglia (urmatorul adversar) ca va avea un meci foarte complicat.