Fotbal/ Germania - Romania 3-1. Tricolori cu "doua fete"

de     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2007, 0:00


Tamas, depasit de Podolsky
Foto: AP

"Nu sunt foarte suparat. Imi pare rau ca dupa o prima repriza foarte buna, am facut atitea greseli in cea de a doua. E bun acest dus rece inaintea jocului cu Olanda" - Victor Piturca, selectioner Romania.

"Am jucat deschis, am vrut sa aratam ca o echipa mare, insa astazi am facut niste greseli destul de mari. Pacat de prima repriza. Germanii au fost mai bine pregatiti decit noi, pentru ca si-au pastrat prospetimea" - Adrian Mutu.

In prima repriza, capitanul Cristian Chivu s-a accidentat si a fost inlocuit. "Disjunctie de umar" este diagnosticul medicilor. Chivu rateaza, foarte probabil, meciul cu Olanda, din 13 octombrie.

EURO 2008 - rezultatele meciurilor de miercuri






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


843 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Joi, 13 septembrie 2007, 2:43)

    cristi [anonim]

    aaah! am fost atit de aproape! miine tre' sa-i dau sefului atita bere cita poate duce... e neamt, deh... m-a pirlit mina sa dau pariu cu el.
  • 0 (0 voturi)    
    e greu fara Chivu (Joi, 13 septembrie 2007, 3:16)

    Mutulica [anonim]

    Piti a mai demonstrat odata in plus ca nu le are cu schimbarile si cu remontarea psihica a echipei, Mutu s-a lasat in repriza a doua, Dica a fost inca odata in plus pe teren, Dorinel a avut emotiile inerente debutului, si nu inteleg de ce echipele romanesti au momente/reprize de cadere absoluta fara replica.. suntem chiar atat de lipsiti de personalitate?
  • 0 (0 voturi)    
    s-au inecat ca tiganul la mal (Joi, 13 septembrie 2007, 6:15)

    Dodo [anonim]

    Poate ca era bine ca Piturca sa schimbe jucatorii mai repede,ptr. ca erau obositi .Tactica lui Low de a schimba mai multi deodata dupa pauza a dat rezultate.Mutu este un talent,dar numai cu temperament
    si fara rezistenta fizica de durata nu faci treaba.
    Dorinel nu trebuia sa joace ptr. ca el are probleme de identitate la Koeln,cu alte cuvinte nici in car nici in caruta...
    Dupa pauza au fost ai nostri ca niste papusi in mina nemtilor.Total dezorientati si neajutorati.
    Piturca nu a fost in stare in timpul pauzei sa ii monteze psihic,sa ii programeze pentru cistig.Portarul Coman scapa mingile cam usor.
    Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal (Joi, 13 septembrie 2007, 6:54)

    mango [anonim]

    Ne vom califica la Campionatul European, cu noroc, de pe locul doi.Jucatorii romani cara mingea de la o poarta la alta, Daca leaga zece pase cursive ,este o minune.La golul lui Nistelrooy , din meciul cu Bulgaria , olandezii au pasat zece minute fara greseala si nu au dat mingea afara Constanta , jucatorii romani au sanse mici in fata Olandei. Ganditi-va la duelul Codrea vs. Seedorf si veti intelege ceea ce am spus .
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e... (Joi, 13 septembrie 2007, 7:46)

    Barosanu [anonim]

    Mentalitatea romanului, mana lui Piti, lotul de jucatori si ulciorul...
    Da, ulciorul care nu mai merge sa cari apa!!!

    Hai ROMANIA!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamagitor (Joi, 13 septembrie 2007, 9:17)

    Zvunks [anonim]

    Ca si dinamo (ca si ei tot romani sunt) toata echipa nationala a picat moral a 2-a repriza. Nu au spirit de lupta si sunt puturosi, obositi. Dica alearga mai incet decit bunica! Dorine ar trebui sa aiba grija de nepoti.
  • 0 (0 voturi)    
    Germania - Romania (Joi, 13 septembrie 2007, 9:19)

    Christian Curec [anonim]

    Am fost pe teren.
    O atmosfera incredibila. Publicul din jurul nostru s-a ridicat in picioare cind s-a cintat imnul Romaniei... Ma intreb cit timp va mai trece pina cind vom ajunge si noi la acest nivel de cultura.
    Atmosfera a fost incredibila.

    Despre ceea ce s-a petrecut in teren... dupa mine, putin de spus.
    Dorinel Munteanu - chifteaua meciului. Nu prea inteleg de ce a fost introdus. Am luat un gol din cauza lui si am scapat cum mult noroc de al doilea...
    Dica - total pe linga. Parca era acasa in fata televizorului.

    Daca ma gindesc cit de constanti au jucat nemtii pe linga noi pot spune ca parca s-a intilnit o echipa de amatori cu una de profesionisti. Amatorilor li s-au terminat bateriile dupa 25 de minute.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare noroc cu jucatoul... (Joi, 13 septembrie 2007, 10:38)

    Tetelu [anonim]

    ala de care ziceau comentatorii ca e capitan la Koln si n-are fata decit de divizia B. A ratat omul ala la greu. Daca era "mosul" Jan Koller, ala ne facea plasa ciur imediat.
    Si mie Dorinel mi s-a parut ca s-a cam facut de ris. Dica, constant in joc, adica aproape invizibil. Mutu a alergat, a deposedat, a driblat (uneori un pic cam mult), dar l-au lasat nervii la pasele "reusite", in adincime, ale lui Tamas. Nu prea are cine sa paseze la nationala.
    Dar cel mai "bun" si mai "bun" mi s-a parut Codrea!
  • 0 (0 voturi)    
    aroganta (Joi, 13 septembrie 2007, 12:41)

    liviu [anonim]

    Acum cateva luni Piturca spunea int-un interviu; ce mai este astazi liga de fotbal a Germaniei! poate acumm trateaza cu seriozitate campionatul German care este printre cele mai bune din europa!(au demonstrat) am fost pe stadion dar din pacate avem prea putine valori pe teren si un antrenor imbracat in trening fara peronalitate si fara prezenta!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu vad diferenta de nivel (Joi, 13 septembrie 2007, 12:51)

    Cristian [anonim]

    @Christian Curec

    Si eu am fost la meci si in tribuna sud unde am avut loc nu s-au ridicat asa multi in picioare la imn, ca sa nu mai zic de aia care huiduiau. Dar la fotbal ca la fotbal, ca nici in Ro nu e atmosfera mai breaza. Asta apropo de chestia cu nivelul de cultura. Nivel de civilizatie mi s-a parut faptul ca pe monitoarele din statiile de tramvai scriau informatii in romaneste, sa te simti ca un oaspete la meci. Asta zic eu ca e nivel de cultura si civilizatie.

    Legat de meci, nu stiu cum poti sa zici echipa de profesionisti cand ei in primele 45 de minute abia au legat cateva pase. Ca in repriza a doua au profitat de greselile noastre si au marcat, nu mi se pare suficient. Cu bulgarii a fost la fel: 2 greseli, 2 goluri si nu le-ai mai ajuns cu prajina la nas ; si ei nu jucasera nimic tot meciul, nu stiai cum sa ii aduni pe teren. Aseara 2-1 poate, doar poate, ar fi fost mai just fata de ce s-a jucat in teren.

    Ce-i mai buni jucatoru de la noi: Mutu, Nicolita
    Ce-i mai slabi: Dica, poate Marica (binenteles dupa parerea mea)
  • 0 (0 voturi)    
    tipic (Joi, 13 septembrie 2007, 17:45)

    cristi [anonim]

    ca de obicei :una calda si trei reci.n-am vazut decit a doua repriza si m-am minunat de cit de impiedicati au fost ai nostri.parca jucau cu o minge de rugby. 7 milioane pt dica (zice becali) ha ha ha.saracu dorinel parca a luat diazepam,mutu a fost dracula operat de un stomatolog.sintem tari cu echipele mici dar inaltimile ne cauzeaza rau de mare....tipic
  • 0 (0 voturi)    
    Meciul Romania-Germania si altele. (Vineri, 14 septembrie 2007, 8:47)

    virgil [anonim]

    Cel mai mult m-a deranjat-ca si la alte meciuri cu miza-multitudinea de pase gresite din care ne-au si costat goluri.Multi-din orgoliu ca sa arate ca sunt mari vedete-mai fac un dribling in plus,chiar atunci cand este inconjurat driblerul de 2-3 adversari-pierd mingea.Intradevar jucatorii romani au talent de "miuta" dar la jocuri cu miza trebue sa gandeasca si cu capul :sa dea drumul la minge inainte de a fi atacat.E o idee simpla pe care ......nu stiu de ce Piturca nu ii obliga si sa le reaminteasca tot timpul.PASA TREBUE DATA INAINTE DE A FI ATACAT !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Germania - Romania 3-1 (Vineri, 14 septembrie 2007, 11:59)

    Cosmin [anonim]

    vreau sa incep cu Piturca care este un nebun ca il mai aduce pe Dorinel Munteanu la echipa, s-a facut numai de ras si la vazut atata lume si in stadion si la televizor. eu am fost in stadion tribuna oficiala si pot sa spun ca romanii au facut o prima repriza foarte buna dupa care s-au stins ca lumanarea si sa nu mai spun contra la ce echipa a nemtiilor au jucat, fara (Ballack, Frings, Gomez, Klose, Lahm si Kuranyi) care eu cred ca era un scor mult mai mare pe tabela de partea nemtiilor. romanii nu sunt la un nivel asa de sus ca nemtii sau multi altii, si nu te poti baza numai pe catva jucatori, ei intotdeauna gasesc un motiv pe care sa dea vina si in aceesta sera au dat vina pe Chivu ca daca nu sar fi accidentat nu stim cum sar fi terminat meciul , ce sa mai spuna nemtii la atata jucatori lipsa.
    parerea mea este ca romanii trebuie sa muncesca foarte mult si sa nu mai joace cu morcovul in fund si sa alerge tot meciul nu dupa ce au inscris sa opreasca motoarele si sa incerce sa combine mai multa ca meciul nostru este bufa in fata la Mutu sau Marica si atat. poate in urmatori ani vom avea parte de o echipa mai buna si mai serioasa.