Noua Zeelanda - Portugalia 108-13

"All Blacks" au facut 11 schimbari in echipa (fata de meciul cu Italia). Si au marcat 16 eseuri. Rezultatul a redeschis discutia daca nu cumva IRB ar trebuie sa reduca numarul echipelor de la turnee (de la 20, cite sunt acum, la 16).

Selectionerul Noii Zeelande, Graham Henry s-a declarat impotriva acestei idei: "Chiar daca au pierdut la acest scor, portughezii au avut ceva de invatat. Aceste meciuri contribuie la dezvoltarea rugby-ului. Lucrurile trebuie lasate asa".

Australia - Tara Galilor 32-20

Australia si-a confirmat statutul - in fata a 72000 de spectatori care au umplut arena Millenium din Cardiff, australienii au reusit sa obtina si victoria, si punctul pentru bonusul ofensiv.

Galezii au avut o repriza secunda mai buna, ceea ce l-a facut pe antrenor sa declare: "Am invatat sa jucam rugby pentru 80 de minute".

Irlanda - Georgia 14-10

Irlandezii au transpirat serios pentru a depasi defensiva Georgiei, echipa care lasase o buna impresie inca de la prima intilnire (cind blocasera Argentina, "pumele reusind al patrulea eseu - pentru bonus - abia in ultimul minut).

Georgienii au condus cu 10-7 in repriza secunda; irlandezii au inscris un eseu, venind in avantaj. Insa victoria a venit dupa mun adevarat calvar - Georgia a fost la citiva centimetri de un eseu (min. 77) care ar fi adus una dintre marile surprize ale Mondialului.