Cartea Verde a Populatiei

Cele mai mari probleme demografice ale Romaniei

de V. O.     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2007, 0:00






Documente:
Raport - Consultare publica Cartea Verde a Populatiei
(18.09.2007) DOC

Impactul suferit de sistemul educational, dar si de cel al sanatatii in urma schimbarilor demografice, imbatranirea populatiei, cresterea mortalitatii si scaderea natalitatii, precum si migratia sunt toate probleme importante cu care se confrunta Romania, considera participantii la consultarile publice privind Cartea Verde a Populatiei din Romania.

Cartea Verde a Populatiei este un studiu realizat sub egida Fondului ONU pentru Populatie (UNFPA) si a Comisiei Nationale pentru Populatie si Dezvoltare, care propune directii de actiune pentru o viitoare strategie in domeniul populatiei. La consultarea publica purtata in perioada mai-iulie 2007 au luat parte circa 500 de persoane, din mediul guvernamental, administrativ, al ONG-urilor etc.

Potrivit raportului asupra acestor consultari, dat publicitatii marti, toti respondentii au considerat problemele mentionate mai sus drept importante sau foarte importante - cu exceptia migratiei.

Despre aceasta, 1,7% dintre participanti au spus ca este putin importanta si numai 54,2% ca este "foarte importanta", fiind privita drept un fenomen cu consecinte negative si pozitive deopotriva.

Impactul schimbarilor demografice asupra sistemului educational sunt, insa, privite drept o problema "foarte importanta" de 91,5% dintre participantii la consultari si "importanta" de 8,5%.

Puncte-cheie din raportul UNFPA:

Imbatranirea populatiei
• Crearea conditiilor pentru asigurarile de pensii private este privita drept o posibila solutie pentru problema pensiilor mici din sistemul public si poate duce la administrarea mai buna a banilor contribuabililor. Exista insa rezerve, printre respondenti, privind capacitatea statului de a schimba eficient actualul sistem public de pensii.

Migratie
• Migratia fortei de munca este vazuta ca o problema in principal fiindca cei care pleaca sunt tineri si pentru ca este intarita imaginea cum ca cei care pleaca reprezinta o forta de munca mai valoroasa.
• Investitia in calificarea fortei de munca este considerata o directie de actiune buna, insa exista pericolul ca si aceasta forta de munca sa emigreze.
• Propunerea unei strategii care sa incurajeze imigratia din tari compatibile cultural este o tema controversata.

Parerile se concentreaza in trei directii: dorinta de a nu discrimina; opozitia fata de imigratia de orice fel, care ar constitui o concurenta suplimentara pe piata fortei de munca; sustinerea ideii de a importa forta de munca din tari cu o cultura asemanatoare, in special din Republica Moldova.

Natalitatea scazuta
• Unul din motivele pentru care cuplurile fac mai putini copii este lipsa unei locuinte considerate adecvate.
• Serviciile de ingrijire a copilului trebuie dezvoltate, astfel incat parintii sa poata reveni la munca. In acest sens este necesara si o responsabilizare a angajatorilor.

Educatie
• Calitatea actului educational este considerata principala problema a sistemului educational din Romania.
• Restructurarea retelei scolare este vazuta ca necesara, mai ales in ce priveste calitatea generala a invatamantului - modalitatea de predare, curricula utilizata, relatia dascal-elev.
• Corelarea specializarilor din invatamant cu nevoile identificate pe piata muncii este solutia cu cea mai mare sustinere din partea respondentilor, dar primeste evaluari mai putin bune la capitolul fezabilitate.

Sanatate
• Impactul schimbarilor demografice asupra sistemului de sanatate este asociat cu costul ridicat al medicamentelor nesubventionate si cu dificultatea achizitionarii medicamentelor subventionate sau gratuite.
• E necesara responsabilizarea autoritatilor publice locale privind nevoile medico-sociale ale populatiei varstnice si prevenirea institutionalizarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


4707 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    familia (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:38)

    Adela, UK [anonim]

    Familia nu este protejata. Statul inca nu protejeaza mama cum ar trebui si multe femei nu fac copii pentru ca nu au parteneri de viata potriviti. Gandirea unor barbati trebuie sa se schimbe.
    Inchideti toate fabricile de spirtoase de proasta calitate. O femeie nu isi doreste copii cu betivi. ar mai fi si alte exemple.
  • 0 (0 voturi)    
    si inca un motiv (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:50)

    bogdano [anonim]

    modul in care a fost condusa tara asta dupa revolutie e, cred eu, principalul motiv al acestei stari la care s-a ajuns. datorita hoardelor de politicieni care nu au facut nimic pentru educatie, pentru sanatate, pentru tineri, pentru economie, s-a ajuns la asta.
  • 0 (0 voturi)    
    inainte (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:31)

    me [anonim]

    Lasa mai bogdano ca inainte era totul mai bine. Ti-am citit si mesajul celalalt. Inainte macar toti se faceau ca muncesc, ceilalti se faceau ca platesc si ne faceam ca ne merge bine. Pe cand in adevar ne mergea mizerabil. Probabil ca ai sub 20 de ani si nici n-ai auzit de revolutie. Iti doresc spor la lectura. Citeste si despre revolutia frantuzeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    totul se reduce la costuri (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:54)

    Dan [anonim]

    In prezent un copil reprezinta un cost mult mai mare decat reprezenta acum 20 sau 30 de ani. Pur si simplu pentru a asigura succesul in viata pentru noul individ trebuie investit mult mai mult in formare si in educatie, investitii care se traduc intr-o nota de plata mult mai "grasa" decat au avut parte parintii sau bunicii nostri la vremea lor. De asemenea au inceput sa se erodeze si concepte legate de patriotism si de datoria "sfanta" pentru tara: daca investesti foarte mult intr-un copil nu mai esti deloc de acord ca el sa isi riste viata in cine stie ce razboaie ca parte a unei armate constituite prin conscriptie. De bullshit-ul cu alcoolismul si cu partenerii potriviti nu ma mai leg: majoritatea oamenilor cu scaun la cap isi gasesc un partener stabil pana in jurul varstei de 30 de ani, probabilistic cei ramasi singuri dupa 35 sunt din categoria celor care EI au o problema mai degraba decat ca au gasit probleme insurmontabile in ceilalti.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. me... (Marţi, 18 septembrie 2007, 15:22)

    ciuciu [anonim]

    faptul ca lucrurile s-au schimbat in bine dupa revolutie nu inseamna ca lucrurile merg bine; merg spre bine, dar incet si cu costuri prea mari... in timpul comunistilor a fost foarte rau, dar pana la nivelul occidental mai este ceva drum...avand o viata, scurta sau nu, te saturi la un moment dat de lentoarea de aici, de batut pasul pe loc, de reparat aceleasi strazi, de spart in 2 saptamini ce tocmai s-a reparat; se pierde si timp si bani... si unii se imbogatesc din asta... e normal cand te saturi sa te duci oricunde... macar sa scapi de prostiile astea si de nesimtirea multora dintre concetateni... in Romania esti singur cotnra tuturor, toti sunt in competitie cu ceilalti, in loc sa se lucreze in echipa...
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr 3 (Marţi, 18 septembrie 2007, 15:56)

    Adela, UK [anonim]

    domnule de la nr 3. site-ul e facut sa comentezi pe subiectul articolului nu pentru a critica ce spun altii
  • 0 (0 voturi)    
    comportament (Marţi, 18 septembrie 2007, 16:07)

    marius [anonim]

    comportamentul romanilor este unul de tip rational, pragmatic. acest pragmatism duce inevitabil la consecinte demografice negative. migratia este si ea un produs al comportamentului rational-pragmatic, insa are si o componenta propagandistica. acest aspect, atunci cand este sectionat, se dovedeste raspunsul la multe din intrebarile care framanta Romania. mitul occidental, visul american, sunt inca puternice in mentalul romanului. o strategie la nivel national trebuie sa urmareasca combaterea acestui aspect, care in multe cazuri, este deciziv pentru plecarea romanilor sau pentru adoptarea unor stiluri de viata. cu alte cuvinte, statul roman trebuie sa investeasca mai mult si mai cu cap in imaginea tarii, in stima fata de tara si mandria de a fi roman, in unitatea nationala, sa insufle tinerilor dragostea de tara
  • 0 (0 voturi)    
    fiti fara griji (Miercuri, 19 septembrie 2007, 7:26)

    rodin [anonim]

    nu stiu de unde stresul asta cu demografia. daca vreti sa populati tara rapid cresteti ritmul de import de indieni, chinezi, pachistanezi si altii. nu sunt un rasist, dar o sa vedeti ca in cativa ani acestia vor ocupa marea majoritate a slujbelor mai jos cotate, asa cum se intampla in europa centrala si de vest. daca pana acum am exportat forta de munca acum suntem in situatia de a importa. Va trebui sa ne obisnuim cu prezente multirasiale in jurul nostru si sa mai lasam drobul de sare la locul lui. Nu zic ca statul face cine stie ce pentru contribuabilii romani, ba dimpotriva: daca esti un cetatean corect ai toate sansele sa te alegi doar cu suturi in fund si scandaluri; daca esti un "smecher" beneficiezi de toate beneficiile minunatului stat roman care prin sistemul sau de servicii publice creeaza conditii ideale pentru spaga si coruptie. Apropo de devizele afisate peste tot in zonele de servicii publice . Desigur, se primesc in biroul din spate :).
  • 0 (0 voturi)    
    traiasca UE (Miercuri, 19 septembrie 2007, 7:54)

    dip [anonim]

    Amarati din toata Romania plecati


    Noroc de UE ca putem fugi (se poate si merge-ncet ,dar sigur) in europa oriunde numai in Romania NU la birocratia si taxele enorme la controale cat duce si la grija omului de catre om foarte exagerata .
    Bietii politiceni inca nu s-au prins ca in Romania sunt mai multi patroni decat muncitori toti au cate un magazi un AF si toata politica lor se bazeaza pe grija celor ce muncesc.
    Traiasca UE.
    cu stima
  • 0 (0 voturi)    
    cand? (Miercuri, 19 septembrie 2007, 9:46)

    Ramona [anonim]

    Ca si femeie vorbind...cand sa faci copii? Termini o facultate pe la 22 de ani, dupa care sa zicem iti gasesti ceva de lucru, cu mare noroc facand ceva care iti place sau in domeniul in care ai pregatire...ca sa fii apreciat trebuie sa muncesti pe branci, ca altfel vine altul si iti ia locul...intre timp, mai trebuie sa lucrezi si la relatia cu un potential sot si tata....asta daca ai timp si disponibilitate si reciproca e valabila. Sa zicem ca pe la 26 de ani te mariti...dar stai in chirie si ti-ai dori macar 4 pereti ca sa nu mai platesti chirie...au mai trecut 2 ani de eforturi si stress...pana la urma pe la 28 te decizi, hai sa facem un copil...9 luni +2 ani de stat acasa te trezesti ca ai pierdut contactul cu lumea, cu ceea ce se mai intampla la lucru...pe cand te intorci la servici pe la 31 ani realizezi ca nu mai timp si de al doilea, ca societatea cere tot mai multa implicare si munca...ca doar si copilul care il ai deja trebuie imbracat, trimis la scoala, educat etc. Si uite asa ca femeie iti piere cheful sa mai faci copii, cand toata ziua numai muncesti: la servici , acasa servici, acasa. Noi cand zambim? Cand ne relaxam? La pensie, ca doar acum avem si private si poate ajungem si noi ca babalacii de straini care la 70 de ani fac turul Europei in 3 zile si viziteaza 20 de tari....ha ha ha, abia astept:)))
  • 0 (0 voturi)    
    acceasi situatie (Miercuri, 19 septembrie 2007, 13:19)

    alexandra [anonim]

    Mi-e cunoscuta situatia Ramonei..o traiesc pe propria-mi piele. Am ajuns deja la faza cu 28 de ani..dar ce copil sa fac daca nu am casa.
    Nici macar de maritat nu-mi arde...ca doar n-oi sta cu parintii sa ne lovim unii de altii prin casa. O fi dragoste...dar sa nu exageram:D.
    Si uite asa ajungem domnisoare batrane cu "cariera si statut bun" dar cu pisica si cu priviri "galese" la copiii altora de pe strada:D
    Macar sa facem turul Europei:)).
    Salut femeile care se afla in aceeasi situatie!!!!!!!!!!!!!!