Conferinta Internationala "Populatia Romaniei, incotro?"

Basescu: Se prefigureaza un desert demografic

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2007, 0:00


foto:Rompres

Romania a pierdut 1,4 milioane de locuitori in ultimii 17 ani din cauza migratiei si a scaderii natalitatii si, chiar daca luam masuri pentru cresterea fertilitatii, numarul locuitorilor va mai creste doar in anul 2060.

Situatia ingrijoratoare a fost prezentata, marti, de presedintele Traian Basescu la Conferinta Internationala "Populatia Romaniei, incotro?", de la Universitatea "Lucian Blaga" din Sibiu. Potrivit seful statului, scaderea numarului populatiei in Romania este ingrijoratoare, iar tara noastra are nevoie de revizuirea urgenta a politicii sale demografice.

Din discursul presedintelui Traian Basescu la Sibiu:

- avem nevoie de o politica demografica inteleapta, solidaritatea economica si coeziunea sociala sunt solutiile necesare pentru cresterea natalitatii

- pentru a pastra nivelul actual al populatiei, fiecare femeie ar trebui sa nasca cel putin doi copii, in caz contrar Romania va avea 16,7 milioane de locuitori in 2050, 11, 9 milioane in 2075 si numai 8,5 milioane de locuitori in anul 2100. Asadar, trebuie stimulata nasterea celui de-al doilea copil printr-o politica adecvata

- a scazut populatia scolara, universitara si cea activa. Daca in 2005 erau 10 milioane de cetateni in randul populatiei active, in 2050 vor fi 6,7 milioane. De asemenea, in 2050 vor fi 149 de cetateni inactivi la doar 100 de cetateni activi

- varsta medie azi in Romania este 40 ani, iar in anul 2050 va creste la 45 ani, foarte aproape de varsta a treia

- nu avem politica de reconciliere intre viata de familie si cea sociala. Mama care sta acasa doi ani cu copilul nou nascut, poate fi chiar amenintata de somaj cand sa revina la serviciu pentru ca reintegrarea sociala poate fi de multe ori dificila

- femeile nu beneficiaza in mod egal de sprijin la nastere. Au de pierdut cele din mediul rural care, neavand serviciu, nu primesc indemnizatia de crestere a copilului si deci nu sunt incurajate sa aiba copii. Pentru prima data natalitatea este mai mare la oras.

- este necesara cresterea varstei de pensionare pentru a creste varsta populatiei active

- migratia internationala: avem nevoie sa asiguram acces selectiv in tara a persoanelor din afara granitelor Uniunii Europene

- sistemul de sanatate: prioritizare a resurselor pentru reducerea ratei mortalitatii infantile. Romania are cea mai mare rata de mortalitate infantila dintre statele UE.

- scaderea natalitatii este o problema foarte grava in Romania, o problema a tuturor: politicieni, biserica cetateni de azi si maine

Citeste si:
Cele mai mari probleme demografice ale Romaniei








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


174 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu cat de multzi, da" cat de buni.... (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:09)

    florin [anonim]

    Pai si 10 romani daca raman in tara, e important sa fie competenti, instruiti, muncitori, civilizati. Partea proasta e ca taman aia cu calitatile enumerate fug vazind cu ochii (si nu-i condamn), si ramn numai cei prea batrini sau prea hotzi ca sa se poata adapta in alta parte. In Polonia situatia e dramatica din cauza acestui exod. Asa-i si la noi, numai ca nu avem curajul macar sa recunoastem.
  • 0 (0 voturi)    
    exodul continua (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:15)

    refugiat economic [anonim]

    Este uimitoare demagogia din spatele aceastei constatari. Prin jocul hazardului, ea este reluata in acelasi timp cu filmul premiat al lui Mungiu. Cum , oare , sa se impace Tanda cxu Manda? De ani de zile, s-a tras un semnal de alarma legat de dezastrul demografic care se prefigureaza, dar oficialitatile parca au avut vata in urechi. Toata reforma a fost facuta ca la inceputurile capitalismului , jaful si imbogatirea lacoma au fost cuvintele de ordine, invitandu-i pe romani sa-si lase tara. Nu era loc pentru toata lumea. Mai mult, aceiasi guvernanti care mimeaza azi ingrijorarea erau foarte incantati de exodul compatriotilor lor in Spania si Italia. Niciodata nu s-a pus problema stavilirii prin stimulente adecvate a acestui exod. Erau prea preocupati cu furatul ca
    sa-i intereseze soarta societatii romanesti. Din cand in cand, mai vine si nota de plata. Nu-i mnimic importam chinezi, arabi si tot felul de asiatici.
  • 0 (0 voturi)    
    copii (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:17)

    liviu [anonim]

    In ultimii 17 ani copii nu au fost o prioritate a Romaniei.
    Cu un presedinte care nu are copii , votat de trei ori ,nu se putea ajunge mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai! (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:21)

    alinas [anonim]

    La desertul geografic care se preconizeaza,de ce n-ar fi si desert demografic?Fratilor,nimic bun nu s-a intamplat in Romania dupa 1990.Luati aminte!Lupta pentru putere intre diferitele formatiuni politice a secatuit de vlaga populatia acestei tari.
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANIA FEMINISTA (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:25)

    SEN GIO [anonim]

    dezastrul natalitatii este consecinta politicii dusa agresiv de feminism,.in conditiile in care femeia se crede zeul pe pamant nu e de mirare ca barbatii ajung la alcolisme,homosexualitate,droguri,suicid.etcasa-zisele masuri sociale legate de conditia mamei sunt total irelevante in conditiile in care femeia nici nu dobandeste statutul de mama,preferand sa vagabondeze sexual de la unul la altul pe fondul incurajarilor date in aceasta directie negativa de feminism.femeia a ucis astfel esenta vietii in barbati.deci a nu se mai planga nimeni de situatia dezastruoasa a natalitatii.astea sunt roadele feminismului si a emanciparii femeii prin care barbatii au fost pusi in imposibilitatea de a alege formarea unei familii.practic aceste mucoase de de la varste fragede sunt invatate sa se comporte de pe o pozitie de superioritate cu barbatii si mai tarziu sa ii schimbe ca pe chiloti dupa indemnul atat de cultivat de feministe ;da-i papucii.in atare conditii feminismul va ucide romania zdrobindu-i definitiv natalitatea si viitorul.
  • 0 (0 voturi)    
    masuri ?! (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:26)

    Flo [anonim]

    Ce dracu de masuri luam pentru cresterea natalitatii ?? Toti prietenii mei care s-au casatorit sau au facut copil, au avut probleme cu accesul la ajutoarele de stat la care sunt indreptatiti. Laptele se da in limita stocului disponibil, premiul de 200euro pentru casatorie se da dupa 1-2 luni dupa ce depui "dosarul", etc...

    O cunostinta ce a nascut in Italia imi spunea ca statul italian da 2000euro premiu cand nasti un copil, si ti-i da pe loc, la nastere. Atunci, intreb eu, sa-mi nasc copilul in Romania sau in Italia?

    Probabil Basescu stie si el raspunsul corect.
  • 0 (0 voturi)    
    40 ani (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:27)

    anton [anonim]

    Daca mediul social din Romania nu se imbunatateste , orice efort in vederea cresterii natalitatii va fi facut degeaba. Facem copii ca sa ce ? Sa ingroase numarul emigrantilor ? Asta daca ii mai facem in Romania .... desi am aproape 40 ani , ma gandesc serios sa emigrez !
    Studiaza cineva si care-i rata natalitatii printre romanii din diaspora ?
  • 0 (0 voturi)    
    Problemele tarii (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:33)

    Cristi [anonim]

    Printre jocurile si scandalurile politice isi face cu greu loc si o problema cu adevarat importanta.
    In alte tari acest tip de probleme sunt subiectele principale de discutii si campanii electorale, la noi e inca jungla.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e bine (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:34)

    eu [anonim]

    ar trebui stimulate familiile educate sa aiba mai multi copii.
    in momentul de fatza acestia au cel mai mult de pierdut.
    nu ma intereseaza sa se umpla strazile de cersetori. sunt atatia care fac 5-6 copii ca sa traiasca din ajutorul de la stat si dupa ii trimit direct in strada.
  • 0 (0 voturi)    
    @liviu (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:36)

    copilul basescian [anonim]

    cum n-are, ca toata presa a vorbit de baseasca junioare incurcata cu hrebenelul junior in inclestarea iubirii pasionale in timp ce socrilor le exploda ficatul si li se sfarama dintii in gura de scrashneala, cu gandul la perspectiva incuscririi....
  • 0 (0 voturi)    
    eu am 3 copii (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:36)

    eugeniu [anonim]

    iar statul nu a facut nimic pentru mine!!! voi face tot ce voi putea ca ei sa isi faca scolile in alta tara si sa ramana acolo! nu au nici o vina sa plateasca impozitele care vor fi in 30 de ani sa sustina o economie bolnava... multumim partidului pentru gusterii pe care ii ascunde! o sa ramaneti doar voi in tara asta... atunci sa vad de la cine o sa mai furati...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va fie teama ! (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:38)

    S [anonim]

    Cu primul milion de chinezi care vor veni sa ne munceasca in uzine si culege porumbul pe tarlale o sa fie mai greu...In 3 ani am recuperat deficitul romanilor plecati.
  • 0 (0 voturi)    
    copii sau catei? (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:47)

    Pink Panther [anonim]

    Romanii au votat ca oile timp de atatia ani un presedinte (Ilici) care:
    - era ateu (intr-o tara in care increderea in biserica depaseste pana si increderea in Iliescu in '90)
    - n-avea copii (intr-o tara a carui popor se pretinde iubitor de copii)

    HA, HA, HA.

    Eu am 2 copii. Avantaje?!
    - 5 milioane lei de maria-sa statul (intr-un an de la amandoi)
    Din fericire nu stau eu in maruntisul dat de un stat incapabil si condus de cretini.

    Statul ar trebui sa ajute copiii in felul urmator:
    - alternative la "activitatile" tv si PC (terenuri de sport, sali de sport, activitati lucrative in scoala). Ma refer la marea plictiseala pe care multi copii o traiesc si care este extrem de periculoasa pentru viitorul lor (si a Ro in general).
    - programa scolara orientata catre comunicare, impulsionarea copiilor catre initiative,...in locul tocitului "pervers" si educatiei de frica, umilinta si supusenie!
    - bani alocati pentru copiii care fac ceva (nu pentru toti tiganii care profita de copii trimitandu-i la cersit)
    - scaderea impozitelor pentru familiile care au copii.
    - impozitul de burlacie ar putea alimenta unele proiecte (scuzati voi cei care preferati cainii copiilor!) .
  • 0 (0 voturi)    
    politica demografica (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:51)

    bogdan [anonim]

    Pentru un angajat la o firma serioasa, cu salarii bune, care cotizeaza procentual cu salariul sau de cele mai multe ori cu mult peste salariul mediu pe economie, a ramane acasa sa isi creasca copilul in varsta de pana la 2 ani pe 800ron este imposibil. ca sa nu mai spunem ca profesional e un pas inapoi. Raman sa faca copii cei din familiile sarace, pentru care 800lei inseamna cam tot cat un salariu, plus avantajul de a sta acasa. Dar a sta acasa nu e echivalent cu a oferi educatie, si de cele mai multe ori, acesti copii devin poveri pentru familiile lor dupa cei 2 ani. Asa ca statul ar trebui sa fie preocupat nu numai de numarul de capete aflat in ingrijire, ci de calitatea romanilor. Migratia a afectat in majoritate populatia educata a Romaniei, lucru pe care angajatorii il vad dar nu il recunosc salarial. E tot mai greu sa gasesti oameni pregatiti, iar cei motivati cu salarii mari abandoneaza viata socala in favoarea celei profesionale.
    Pentru cei care nu vor sa inteleaga spre ce ne indreptam, le recomand filmul Idiocracy.
  • 0 (0 voturi)    
    calitate (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:51)

    dorin [anonim]

    La urma urmei ce-i mai important ? Calitatea sau cantitatea ?
    Cui foloseste daca maine natalitatea se tripleaza dar copii astfel rezultati vor creste intr-un mediu viciat care-i va invata ca prostii muncesc iar desteptii praduiesc ?
    Inainte de a vorbi de natalitate si spor natural ar trebui sa se vorbeasca de civilizatie si dorinta de a propasi prin munca. Nimanui nu foloseste inca o generatie supradimensionata care sa nu stie altceva decat sa fure si sa tzepuiasca.
  • 0 (0 voturi)    
    pt /// @10 (Marţi, 18 septembrie 2007, 11:53)

    bgs [anonim]

    si cand a avut base 3 mandate de presedinte???Vezi ca ai incurcat presedinti,Liviu vorbea binenteles de nea ilici,si nu de base
  • 0 (0 voturi)    
    cam tarziu... (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:05)

    ioana [anonim]

    sau gandit la problema asta..cred ca se stie procentajul copiilor romani din italia si spania, care frecventeaza o scoala...mai crede cineva ca acesti copii vor dori sa traiasca in romania...poate doar sa vina in vacante la bunici..si poate nici atat..Romania ar avea multe de oferit, dar daca politicii nostri nu se gandesc serios la schimbari, in curand vor fuar bani doar de la chinezi si arabi...ca romanii vor fi prea putini sa mai plateasca taxe...natalitatea romaneasca nu a scazut, doar sa mutat in alte tari...acum copii romani se cheama Matteo..Chiara...
  • 0 (0 voturi)    
    bai cum sa fii asa? (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:10)

    gigi [anonim]

    "dezastrul natalitatii este consecinta politicii dusa agresiv de feminism,.in conditiile in care femeia se crede zeul pe pamant nu e de mirare ca barbatii ajung la alcolisme,homosexualitate,droguri,suicid."

    ce frustrat esti amice, hahah, tu glumesti asa-i?
    ti-o dat gajica papucii si te gandesti la baietei acum? :)
    doamne cum sunt unii. nici nu ma mir ca nu sta niciuna cu tine.
    tu esti de-a lu' jiji oieru, bag mana-n foc, la iq-ul tau. hahah
    ale dracu mucoase!
  • 0 (0 voturi)    
    "SA TRAITI BINE"....... (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:16)

    mihai [anonim]

    "Sa traiti bine!!!!" ......si romanii l-au ascultat......Daca la noi nu se poate trai bine, decent din cauza hotiei, mafiei ce exista peste tot in tara atunci romanul a plecat sa munceasca in alta tara unde este privit ca un om nu ca si o viitoare victima a hotilor care ne "vor binele"...
    Si eu am ramas mirat....Am 31 de ani si dintre toti prietenii de joaca din copilarie am ramas doar 2. Restul in Spania, Italia, Portugalia...unde muncesc si sunt de 6 ori mai bine platiti ca in romania(adica in 2 luni castiga cat ar castiga in SCUMPA NOASTRA TARA IN TOT ANUL). Pentru ce sa raman in tara? Ca sa fac plinul la domnul cu motocicleta? Sa mai inventeze o taxa ca sa fie pentru binele firmei? Am ajuns de rasul europei cu taxele(hotiile) acctuale....
    Ar trebui luate masuri pentru a se stimula investitiile si automat ar creste si nivelul de trai si atunci romanul ar ramane la el in tara, nu ca sa ne deschidem granitele tari la africani sau asiatici.... Adica preferem emigranti si ne batem joc de romani? Rusinica....
  • 0 (0 voturi)    
    desert demografic (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:19)

    mariana [anonim]

    Calitatea vietii este vectorul principal care produce fenomenul de desertizare.Politica in ceea ce priveste populatia este haotica. De ce nu se incearca stimularea natalitatii si la pupulatia de nivel mai mare decat 0?
  • 0 (0 voturi)    
    balarii (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:21)

    cah [anonim]

    de acord, de fapt ce vor astia? mana de lucru docila si contribuabili la pensii?
    cat timp ei nu fac nimic pentru copiii care deja exista, cum a spus si cineva mai sus, nici locuri in gradinite, nici terenuri de sport.
    Bazele sportive sunt demolate pe diverse pretexte ca sa faca x si y cartiere de vile sau cladiri de birouri!
    Vor slugi pentru ei? Ca asta inteleg din faptul ca ii intereseaza doar numarul nu si calitatea. Cat mai analfabeti daca se poate , cu creierul cat mai spalat de televizor.
  • 0 (0 voturi)    
    o ideeee pt dl prezident (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:24)

    genial [anonim]

    SA INTERZICA AVORTURILI
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu ingrijorat (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:48)

    gabriel [anonim]

    Ca roman plecat de mai multi ani in strainatate si care am incercat sa ma intorc, pot sa va spun ca nu am avut de ales decit sa plec din nou datorita vietii de zi cu zi viciate de comportamentul social al lui Basescu (si acolitilor sai), sau incertitudinii economice, el putind prospera numai prin generarea de conflicte, asa ca sa ma mai lase cu ingrijorarea lui ipocrita, mai bine sa se uite la el in ograda inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    Imigranti (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:51)

    Dan [anonim]

    Desert demografi pe naiba. Dupa cum s-a spus si anterior, Romania o sa se umple de indieni si chinezi (la fel cum alte zone din Europa vor fi pline de romani).
  • 0 (0 voturi)    
    nu ar fi rau (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:52)

    santa [anonim]

    decit multi si prosti ....

    din pacate insa, de inmultit tot prostii se inmultesc mai repede, asa ca desi populatia scade, ponderea prostilor in totalul populatiei creste.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Marţi, 18 septembrie 2007, 12:58)

    x1 [anonim]

    Pentru primul copil: 1500 de euro la nastere. Pentru al doilea copil: 3000 de euro la nastere, pentru al treilea copil: 500 euro. Pentru urmatorii: zero euro. Poate asa. Plus cresterea alocatiei pentru copii si alte facilitati, altfel Romania se va umple de chinezi.
  • 0 (0 voturi)    
    Aceiasi obsesie ceausista - sporul demografic (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:07)

    gheorghe [anonim]

    Asta nu dovedeste ca cei care ne conduc au aceiasi mentalitate ca fostii activisti?

    De ce sa sporim populatia?
    Ca sa exportam femei de consum, cersetori si forta de munca necalificata ?
    Mai importanta este calitatea oamenilor decat numarul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    indemnizatia de la stat (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:08)

    D [anonim]

    Legea prin care s-a decis ca indemnizatia de stat sa nu mai fie 85% din salariul net ci sa fie o cota unitara a fost o mare tampenie. Dovada? s-au inmultit nasterile in mediile de jos ca deh e mai bine sa iei 8 milioane decat 4 si sa stai acasa. Dar dupa 2 ani de zile nimeni nu mai tine cont ca multi dintre acesti copii ajung la orfelinate sau famiile respective se zbat intr-o saracie crunta pentru ca revin la venitul de dinainte. Si hai sa fim seriosi cum poti sa cresti in conditii optime , cu 8 milioane, un copil si tu sa stai si acasa cu el. Imposibil. Legile din Romania ne obliga sa revenim la munca si sa lasam copii cu bunicii, bone etc. Jalnic! asa se incurajeaza natalitatea si educatia copilului in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa ramana doar politicienii (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:08)

    raduxo [anonim]

    Problema e foarte simpla in Ro castigam 700 euro pe luna aici castig 4300 practicand aceiasi meserie ..... oare cat de inconstient sa fiu sa revin in tara? Atata timp cat oamenii nu vor fi respectati atat financiar cat si social exodul va continua. M-am tot gandit la cei care castiga 150 pe luna :( poti condamna un om cu asemenea "venituri" ca i-a dat in cap altuia sa nu moare de foame?
  • 0 (0 voturi)    
    las ca se ocupa altii (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:17)

    banel [anonim]

    cine face copii in Romania!
    ia uitati-va cine se casatoreste de dragul celor 200 euro-rromi....
    cine traieste de pe indemnizatia ,sau ajutorul social pe care noi il platim ---------aceasi
    rezulta ca se va schimba populatia in cativa ani de ne va durea capul
    iar noi.....plecam in strainatate si ......
  • 0 (0 voturi)    
    Puterea exemplului (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:18)

    Vali [anonim]

    Dom' presedinte in loc sa faca campanie la sex normal producator de copii, dansul face propaganda la sex oral cu dna Udrea. Pai ce exemplu mai e si asta?!?
  • 0 (0 voturi)    
    salariu maternitate (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:19)

    Gigi [anonim]

    Cum vreti sa faca femeile copii cand voi le oferiti 8 milioane pe luna remuneratie de maternitate? O familie care traieste din 2 salarii va trebui sa renunte practic la unul ca sa poata sa faca un copil. Cum credeti ca o femeie care castiga de la 1,000 EUR in sus pe luna va accepta sa faca copiii si sa iasa in concediu de maternitate pe 8 mil? Asta este situatia majoritatii femeilor de cariera din R.
  • 0 (0 voturi)    
    @27 Gheorghe (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:26)

    Din Public! [anonim]

    Esti naiv! Urmam modelul Europei de vest care incet-incet se umple de africani.
    Problema este de fapt educatia si faptul ca cei 7 ani de acasa au devenit depasiti in epoca "moderna" in care traim.
    De ce sa nu avem o populatie mare si educata si acelasi timp?
    Afirmatia ta "mai importanta este calitatea oamenilor decat numarul lor" ma face sa sa cred ca te consideri mai presus decat ceilalti, "multi dar prosti". Cu ce esti tu mai bun decat ceilalti? Ce faci tu pentru cei de langa tine (aici nu ma refer la familie si prieteni!)?
  • 0 (0 voturi)    
    16 milioane de avorturi (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:35)

    Alex [anonim]

    Au uitat la acea conferinta sa aminteasca ca in Romania dupa 1990 au fost aruncate la gunoi 32 milioane de manute, 32 milioane de picioruse, 16 milioane de trupusoare, care ar fi putut fi azi oameni printre noi. Si ce e mai trist ca toate s-au facut, nu de catre dusmanii nostri, ci de catre mamicile noastre, care au ales tomberonul in locul patutului. Mamica care ne iubeste a ales crima. Poate unora vi se va parea exagerat, poate veti spune ca au fost niste embrioni. Problema nu-i cum denumim piciorusele si trupusoarele alea mici rupte in bucati. Problema este ca acelea aveau o inima care bate de la 18 zile, cand trupusorul este de marimea unei boabe de orez si cand multe mame nici nu stiu inca, ca sunt insarcinate. Problema este ca neducem la spital sa felicitam cu un buchet de flori o mama care si-a avortat copilul si injuram pe amarata care si-a lasat copilul in maternitate ca nu are bani sa si-l cresca. Apoi ne consolam cu gandul ca mai bine sa nu-i avem decat sa-i avem si sa nu le putem oferi conditii. Si cand te gandesti ca multi isi spun umanisti si lupta pentru dreptul femeilor de a face avorturi. Auziti bine...umanisti. Mai sunt unele persoane care se implica in miscarea feminista. dar miscarea feminista, numai feminista nu e. Acolo unde li se spune ca embrionul e o bucata de carne, de care se poate scapa cu o simpla interventie medicala. Aceste lucruri le uitam de fiecare data cand ne plangem de populatia in scadere din Romania. Dar nu va faceti probleme, ca si nemtii si-au rezolvat problema demografica. Germania e plina de musulmani. Aia au grija de copii. La amiaza toate cafenelele sunt pline de turcoaice care-si asteapta copiii de la scoala. Au cate 5, 6 copii. Peste 10 ani, cand Mercedesul nou nout ti se va opri in mijlocul drumului si nu-l vei mai putea porni...sa sti de unde ti se trage. Nemtii stau si beau bere la crasma si musulmanii asambleaza masini pe linia de montaj la vestitele fabrici Mercedes. Sa aveti o zi buna
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu exista legi de stimulare a natalitatii? (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:35)

    Ramona [anonim]

    in Ungaria, exista o lege prin care e stimulata natalitatea, astfel: la contractarea unui credit pentru locuinta, statul da unei familii o suma de bani daca aceasta se angajeaza ca intr-un termen de cativa ani sa faca 1, 2, 3 etc copii. De exemplu, pentru 2 copii, statul maghiar iti da 10.000 de euro, cu conditia ca in 7 ani sa faci 2 copii. La noi pe cand astfel de stimulente, nu numai plangeri din partea statului ca rata natalitatii e scazuta?
  • 0 (0 voturi)    
    dar la ecologie nu se mai gandeste nimeni? (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:44)

    gigi avortatu [anonim]

    Lasa frate, sa ramanem un milion, dar sa se refaca planeta asta si asa suprapoluata, suprapopulata, cu paduri defrisate si ape murdare. Daca vom fi mai putin are si natura loc sa se regenereze. Merg la munte si nu mai am pe unde sa ma plimb din cauza vilelor, merg prin bucuresti, ambuteiaje peste tot. Ar fi timpul ca rasa umana sa dea putin inapoi(ca numar) si sa mai faca loc si altor specii pe planeta asta.
  • 0 (0 voturi)    
    fac pe dracu astia (Marţi, 18 septembrie 2007, 13:59)

    emigrantu' [anonim]

    Pai cum sa nu fie deficit demografic???
    astia sunt retarzi, pe bune ...
    Cand eram in liceu ziceam ca eu nu o sa plec niciodata din Romania. Asta pana cand am obtinut o bursa in strainatate, apoi am luat diploma de la o scoala buna din afara, sunt inginer in temecomunicatii.
    Acum locuiesc (si muncesc) in Paris, sunt mai apreciat aici decat as fi daca m-as intoarce in tara. Nu ma imbogatesc, dar in ceea ce priveste concediul, singura mea problema este timpul, nu banii. Am o viata, nu ma doare capu'; vin destul de des in tara si parca este o jungla, chiar asa mi se pare. Este foarte bine de venit si stat maxim 2 saptamani, nu mai mult.

    Credeti ca daca statul mi-ar da .. nu 200 de euro premiu de casatorie, ci 2000 euro, m-ar face sa ma intorc? Poate sa faca alocatia si 100 euro/copil pe luna, nu despre asta este vorba !!!

    Sa imi spuna si mie cineva de ce m-as intoarce... chiar va rog, daca puteti.
    PS: Mi-ar placea sa existe posibilitatea ca la aceasta intrebare sa imi raspunda ai nostri politicieni...
  • 0 (0 voturi)    
    @36 gigi avortatu (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:05)

    Din Public! [anonim]

    Solutia este o viata mai simpla si abandonarea principiilor de viata al societatii de consum, "dupa mine, potopul" si "consum, deci exist", "am masina si vila mare, deci exist", ...., adica sa consumam mai putin si mai responsabil.
    Tu ce ce faci in acest sens?
    Eu fac putin!

    Dumnezeu a zis oamenilor "mergeti si stapaniti Pamantul". Omul ce a facut. Il distruge din lacomie! Contrazice-ma daca crezi altceva!
  • 0 (0 voturi)    
    O ipoteza doar (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:15)

    Manoil [anonim]

    Basescu ar putea aduce curand pe ordinea de zi problema avorturilor si ar putea declansa o dezbatere pe tema unor restrictii sau chiar a interzicerii avorturilor. Va dati seama ce scandal ar porni?
    Sau ar putea lansa altcineva tema si Basescu ar prelua din zbor, pentru a se mentine head-ul agendei publice.
    Probabil ca exista grupuri conservatoare care ar sustine ideea si s-ar putea sa fie mai multi decat ne inchipuim cei care ar sustine interzicerea sau macar unele restrictii.
    Insa majoritatea votantilor lui Basescu sunt foarte liberali si ar fi un dezastru, mai ales ca trendul in UE este de liberalizare a avorturilor. daca nici tarile catolice n-au putut mentine restrictii, cu atat mai putin in Romania.
    Ca idee de a agita apele si de a crea dezbateri ideea interzicerii avorturilor e totusi buna. Ar avea ceva eficienta. Dar ar fi daunatoare pentru interesul public. Doar o ipoteza...
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. 7 (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:22)

    vali [anonim]

    Nu stiu care-i rata natalitatii in "Diaspora", dar sigur e mai mare ca-n Romania. Cum sa nu faca romanii copii in tari ca Norvegia, Suedia, etc. cand mamele primsc ajutoare substantiale? In Spania, pe ultimul loc la capitolul ajutoare pentru copii si mame si unde mama are numai 4 luni concediu de nastere, emigrantii au facut sa creasca natalitatea in ultimii 10 ani, in aceasta ordine: marocani, ecuatorieni si romani. Romanii veniti in Spania, in majoritate tineri intre 20-40 de ani fac copii fiindca au loc de munca, au o locuinta decenta si salariul le ajunge sa traiasca si sa creasca un copil. Si nici nu le trece prin cap sa se intoarca in tara. Pacat de cei aprox. 60.000 de copii abandonati in tara de parinti denaturati plecati sa munceasca in Spania si italia.Cat de rau le-ar fi lor, parintilor, statul spaniol si italian, le-ar ajuta copii daca ar trai alaturi de ei in saracie, nu lasati in tara singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    lasa ca rezolva Basescu totul (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:31)

    Camy [anonim]

    Iar la asta cu credterea demografica, o sa faca un "ghid ilustrat" el cu Udrea :D
  • 0 (0 voturi)    
    hmm 2100 (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:37)

    ciene.clicksospadurea.com/ [anonim]

    8 milioane in 2100? Si din ei oare cati or sa fie romani? Zero? Tragic. Pacat ca nu traim noi pana atunci si nici urmasii nostri (ca nu prea ii facem).
  • 0 (0 voturi)    
    totul s-a redus la cantitatea de electorat (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:39)

    gore [anonim]

    simplu !
    cu o masura populista de genul: "dam 6 mil. pt. fiecare copil" au fost incurajati al 5lea si al 6lea puradel, iar celor multi le-a convenit de minune - oricum nu castigau atat si oricum nu prea aveau chef de munca. electoratul !
    daca s-ar da 9 luni (in loc de 4) 85% din salariu, atunci ati vedea mai multi copii cu o sansa la educatie, care nu-s aruncati in strada. astfel o familie tanara care oricum munceste pe rupte si tine 4 pensionari in spate ar reusi sa creasca inca un copil, sa-si plateasca si ratele, sa si traiasca.
    din pacate, marea grija a fost crestere pensiilor - oricum urmata de inevitabile cresteri de preturi ca, deh, trebuie de undeva banii astia la buget.
    SI ATUNCI - CUM SA NU PLEC DIN TARA ASTA CONDUSA DE UN CACAT IMPARTIT IN 2 CAMERE ?
  • 0 (0 voturi)    
    demo (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:40)

    Gica [anonim]

    Mai in demografie trebuia sa se bage Jucatorul, ca democratia a
    facut-o praf.
    Traiasca Romania versiunea demo! O dai jos gratis, iti bati joc de
    ea 5 ani de zile si cu un mic update expira peste alti 5.
  • 0 (0 voturi)    
    Natalitate (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:49)

    Alin [anonim]

    Natalitatea ar putea creste cantitativo-calitativ in momentul in care familiile ar avea unde sta. Spatiul de locuit e ca in 1970, deci de ce ne mira ca si populatia ramane la fel. E ca si cum ati spune: desi avem o cantitate fixa de hrana nu putem creste mai multe animale. Mare surpriza!
  • 0 (0 voturi)    
    varsta de pensionare (Marţi, 18 septembrie 2007, 14:54)

    eugeniu [anonim]

    cum vine asta? "este necesara cresterea varstei de pensionare pentru a creste varsta populatiei active" - nu ar trebui sa se stabileasca varsta de pensionare in functie de speranta de viata din tara respectiva? si sa se tina cont si de conditiile de trai? eu unul nu sper sa trec de 60 de ani in halul in care traiesc si muncesc...
  • 0 (0 voturi)    
    Copiii... (Marţi, 18 septembrie 2007, 15:13)

    partenie [anonim]

    Nu numai politicienii sunt de vina. Patronii care nu primesc femeile la munca dupa expirarea celor 2 ani pt cresterea copilului - desi legal sunt obligati - sunt la fel de vinovati ca si politicienii care nu sunt in stare sa stimuleze prin legi cresterea natalitatii. Sunt foarte multe femei EDUCATE ! care din teama de a nu isi intrerupe cariera sau de a nu isi pierde jobul bine platit, renunta sau intarzie nasterea copiilor. Sau daca o fac, se intorc la munca dupa cel mult 3 luni ! A lasa un copil de 3 luni in grija altcuiva este, pentru familie, pentru mame, o experienta care nu stimuleaza dorinta de a mai avea copii. Este o situatie anormala.
    Sau, se mai practica, tot de catre patroni: la interviuri pt ocuparea unui post oarecare , nu neaparat de top, se intreaba din ce in ce in mai frecvent daca femeia intervievata doreste sau mai doreste ( de la caz la caz) copii !!! Daca raspunsul este afirmativ, femeia are mari sanse sa nu fie aleasa pentru angajare, iar daca raspunsul este negativ, atunci acesta trebuie sa fie extrem de convingator, pentru ca este de necrezut chiar si pentru angajatori ca o femeie nu isi doreste copii ! Paradoxal? Se practica !! Si ne punem intrebarea: cine alimenteaza de fapt desertificarea demografica?
  • 0 (0 voturi)    
    @36 - uite un om cu creier (Marţi, 18 septembrie 2007, 15:26)

    santa [anonim]

    tindind cont ca si in tarile civilizate din ce in ce mai multi traiesc din impozitele platite de cei care muncesc si ca in multe tari sarace o circa de oameni stau cam degeaba ca nu au unde munci, asa ca ziua maninca urzici si noaptea fac copii, nu de mai multa populatie e nevoie.

    populatia pe care planeta o poate suporta din resurse regenerabile e probabil in jur de 1 miliard, ceea ce inseamna ca aprox 5 din 6 oameni fac azi umbra degeaba pamintului.

    o campanie de sterilizare a alora care fac copii non-stop si traiesc din alocatia lor ar fi bine-venita. cine are un copil si nu il poate intretine, sa fie sterilizat. uite asa o sa fie oamenii educati sa faca copii doar daca isi permit, si nu vor mai fi copii altora o povara in circa celor care muncesc si platesc impozite.

    nr16 (gigi avortatu) - daca o sa candidezi vreodata pt presedintele lumii, eu te votez. :D
  • 0 (0 voturi)    
    Ei si? (Marţi, 18 septembrie 2007, 15:36)

    Malthus [anonim]

    Ei si, eu unul sunt adeptul lui Thomas Malthus.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Malthus

    Nu ma deranjeaza deloc daca vor fi doar 16.7 mil. de romani in tara in 2050, care insa sa-si vada atat interesul propriu cat si pe cel general, al societatii in care traiesc.
    Partea mai proasta este ca din acesti 16.7 mil. o mare parte vor fi ceva mai colorati, interesati doar de ei si prea putin de societate. Unde mai pui ca acestia, dupa cum o stim prea bine, produc pagube si celorlalti.
    Ma intreb care va fi raportul in 2050?
  • 0 (0 voturi)    
    Tare de tot (Marţi, 18 septembrie 2007, 15:36)

    vlad [anonim]

    Imi place formularea din primele randuri: ... masuri pentru crestera fertilitatii ??!!... sper sa fie o greseala de tipar / exprimare...
  • 0 (0 voturi)    
    consecinta (Marţi, 18 septembrie 2007, 16:45)

    Baciu [anonim]

    Citind toate opiniile de mai sus, pot constata ca majoritatea au subliniat necesitatea cresterii calitatii vietii in Romania. Daca acest fapt s-ar petrece, cresterea populatiei active (ca de fapt aceasta este problema !) ar fi doar o consecinta . Tot mai putini tineri ar pleca din tara, unii chiar s-ar intoarce, iar natalitatea ar creste in mod firesc. Ca de obicei se pleaca de la efecte si nu de la cauze ! De ce calitatea vietii la noi este asa scazuta ? Dupa parerea mea, exista cel putin 4 cauze fundamentale:
    1. hotia - pentru asta ar trebui aplicate in mod egal legi drastice( nu stiu cum se face ca toti impostorii sint eliberati din motive de sanatate!);
    2. lenea - pentru asta nu ar mai trebui date ajutoare celor apti de munca, ci sa li se ofere locuri de munca adecvate;
    3. prostia si violenta fizica si verbala - pina acum nici o forta politica nu si-a propus eradicarea (sau macar ameliorarea) acestora prin programe bine gindite de invatamint , educatie si cultura;
    4.saracia - aceasta este mai degraba o consecinta a celor de mai sus, dar depinde in acelasi timp si de (in)competenta celor care ne conduc.
    Daca programele sociale( exista la noi asa-ceva ?) ar porni de la adevaratele cauze, cu siguranta ca ar creste calitatea vietii si inainte de a ne gindi la un "desert demografic" s-ar produce un act de justitie fata de toti romanii in viata.
  • 0 (0 voturi)    
    @48. Santa (Marţi, 18 septembrie 2007, 16:55)

    Ducu [anonim]

    Te-ai gandit ce ar fi fost daca parintor tai li s-ar fi aplicat ceea ce propui tu? Sterilizare!
    Bine ar fi fost!
  • 0 (0 voturi)    
    DETALII.... (Marţi, 18 septembrie 2007, 17:54)

    Spectator [anonim]

    Cum se face ca toti cei care vorbesc despre interzicerea avorturilor, "miscarea feminista" care incurajeaza la avort, sunt barbati? Atat timp cat nu stiu cum e sa ai 19-20 sau chiar 30 de ani si sa fii insarcinata fara posibilitatea de a creste acest copil iar tatal nu este dispus sa ajute in niciun fel nu cred ca ar trebui sa am dreptul de a vorbi.Nu sunt de partea celor care fac un sport national din avort dar nu pot fi de acord cu interzicerea lui, fiecare va trai cu pacatul lui. Cred ca prefer sa stiu ca acest copil nu s-a nascut decat sa-l stiu maltrat in orfelinate sau cersetor in strada.Revenind la subiect... ma regasesc in multe din problemele expuse mai sus. Sunt probabil un viitor emigrant, o femei care probabil nu va da nastere unui copil, o femeie care vrea cariera si nu se simte incurajata in vreun fel de societate ca sa dea nastere si nu imi doresc banii guvernului ,desi 8 mil mi se pare o suma mizera pentru a creste un copil, dar aceasta societate este putreda. Suntem condusi de incompetenti pe care noi i-am ales, ne dorim doar vile si masini de lux ,sa ascultam maneaua la maxim si sa agatam fetite. Astia sunt tinerii nostri, ca sa nu vorbim de majoritatea celor trecuti de 45 de ani care au fost crescuti si educati in spiritul comunismului.
    Sunt prea tanara ca sa spun daca, comunismul a avut si parti bune, insa cele rele se vad si acum dupa 17 ani de la revolutie si nu ma refer aici la lenea romanului sau la faptul ca e pus tot timpul pe furtisaguri ci la lucruri de bun simt : aruncatul gunoaielor pe strada, imbranceala la iesire din metrou, remarcile mai mult decat penibile ale barbatilor la adresa unei femei frumoase, conceptii barbatilor trecuti de 45 de ani care, considera ca femeile trebuie sa stea la cratita, educatia bazata pe bataie etc sunt prea multe ca sa le enumer aici si el stim cu totii. Suntem o natie de manelisti sau/si becalisti.....
    Suntem romani si asta spune tot...
  • 0 (0 voturi)    
    poate ar trebui cugetat mai adanc.... (Marţi, 18 septembrie 2007, 17:56)

    sile [anonim]

    O intrebare pentru toti cei care vor sa li se dea cat mai mult si cat mai multe pentru a avea copii:

    -Cum se face ca atat in India cat si in China ,ca sa dau numai doua exemple,a crescut atat de mult populatia fara ca sa existe toate avantajele si facilitatile pe care le solicita unii de pe la noi?
  • 0 (0 voturi)    
    Detalii..... (Marţi, 18 septembrie 2007, 17:59)

    Spectator [anonim]

    Cum se face ca toti cei care vorbesc despre interzicerea avorturilor, "miscarea feminista" care incurajeaza la avort, sunt barbati? Atat timp cat nu stiu cum e sa ai 19-20 sau chiar 30 de ani si sa fii insarcinata fara posibilitatea de a creste acest copil iar tatal nu este dispus sa ajute in niciun fel nu cred ca ar trebui sa am dreptul de a vorbi.Nu sunt de partea celor care fac un sport national din avort dar nu pot fi de acord cu interzicerea lui, fiecare va trai cu pacatul lui. Cred ca prefer sa stiu ca acest copil nu s-a nascut decat sa-l stiu maltrat in orfelinate sau cersetor in strada.Revenind la subiect... ma regasesc in multe din problemele expuse mai sus. Sunt probabil un viitor emigrant, o femei care probabil nu va da nastere unui copil, o femeie care vrea cariera si nu se simte incurajata in vreun fel de societate ca sa dea nastere si nu imi doresc banii guvernului ,desi 8 mil mi se pare o suma mizera pentru a creste un copil, dar aceasta societate este putreda. Suntem condusi de incompetenti pe care noi i-am ales, ne dorim doar vile si masini de lux ,sa ascultam maneaua la maxim si sa agatam fetite. Astia sunt tinerii nostri, ca sa nu vorbim de majoritatea celor trecuti de 45 de ani care au fost crescuti si educati in spiritul comunismului.
    Sunt prea tanara ca sa spun daca, comunismul a avut si parti bune, insa cele rele se vad si acum dupa 17 ani de la revolutie si nu ma refer aici la lenea romanului sau la faptul ca e pus tot timpul pe furtisaguri ci la lucruri de bun simt : aruncatul gunoaielor pe strada, imbranceala la iesire din metrou, remarcile mai mult decat penibile ale barbatilor la adresa unei femei frumoase, conceptii barbatilor trecuti de 45 de ani care, considera ca femeile trebuie sa stea la cratita, educatia bazata pe bataie etc sunt prea multe ca sa le enumer aici si el stim cu totii. Suntem o natie de manelisti sau/si becalisti.....
    Suntem romani si asta spune tot...
  • 0 (0 voturi)    
    De unde? (Marţi, 18 septembrie 2007, 17:59)

    untata [anonim]

    Ul fapt care este in contradictie cu toate intentiile de a creste indicii demografici sunt preturile absolut aberante la orice tine de crescut copii: de la suzete si carucioare, pana la cosul mereu mai mare al educatiei. Copii nu se cresc usor, asa ca daca tatul chiar vrea sa creasca numarul populatiei, trebuie sa face ceva real in acea directie. Alternativa este sa importam populatie, asa cum face America de zeci de ani, si fiti siguri ca exista tari in care viata e si mai grea decat in Romania si de unde bucurosi ar veni oamnii in tara noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va ingrijorati tovarasi (Marţi, 18 septembrie 2007, 18:33)

    George [anonim]

    Chinezii sunt peste un 1.5 miliarde. Au si ei nevoie de spatiu si de un loc in care sa traiasca decent. Acuma ca tot avem un comunism cu fata democratica in Romania, va dati seama ca chinezii or sa se simta chiar bine in Romania. In plus, saracii de ei, primesc doar 10$ pe luna in China. Romania este un rai pentru ei daca vor primi 100 -200 euro / luna. Se rezolva si problema alimentara,ei mamanca doar orez cu ceva buruieni. Ba nu, gresesc . In cazul asta supermarketurilor or sa dea faliment.

    Ma bucur enorm ca traim ziua in care se fac platile. Securistii care au pus gheara pe Romania dupa 90 au crezut ca pot sa-i mai tina sclavi pe romani. Ei uite ca nu e asa. Exodul masiv de pana acum nu se va incheia iar romanii destepti vor pelca din tara si in continuare. De asta fierb securistii acuma si au umplut toate forumurile ziarelor cu gunoaie ca sa-i faca pe fraieri sa ramana in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    @54 - Poti adauga si SUA (Marţi, 18 septembrie 2007, 18:42)

    Sageush [anonim]

    Se pare ca norma la colegii mai americani este de 4 copii de familie. Si aici chiar nu exista nici o pomana de la stat. In sectorul privat, mama primeste, eventual, 2 luni de concediu postnatal. Asta daca indeplineste tot felul de conditii, inclusiv sa fi lucrat 1-2 ani la firma respectiva. Si cu toate acestea e plin de copii.
    Asa ca nu euro-pomenile acestea socialiste ajuta ci prosperitatea reala la nivelul clasei mijlocii.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 54 (Marţi, 18 septembrie 2007, 18:58)

    anton [anonim]

    Asa cum se face ca , si in Romania cei mai multi copii se nasc in patturile sarace ale populatiei . Si nu doar in Romania , ci in intreaga lume . Unde-i saracie luci nu-i nici educatie . De nici un fel , adica nici sexuala .
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbiti sa va aflati in treaba. (Marţi, 18 septembrie 2007, 19:10)

    Moldovan Ioan [anonim]

    Dipretul tuturor politicienilor fata de poporul Roman este din ce in ce mai evidenta. Cel mai bun exemplu este deschiderea nouliu an de invatamant. Un dezastru total. Inceperea anului scolar trebuia sa fie un eveniment major in viata politicienilor,nu un prilej de umilinta a tinerei generatii.
    Daca nu se va trece la schimbare tuturor politicienilor incepand cu presedintele Basescu, Romania va avea un sfarsit sumbru.
  • 0 (0 voturi)    
    hai sa citim inainte sa vorbim, da? (Marţi, 18 septembrie 2007, 19:19)

    mzzz [anonim]

    http://www.unfpa.org/swp/2002/english/ch3/index.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbarie de dragul ratingului... (Marţi, 18 septembrie 2007, 19:39)

    degeaba [anonim]

    Articolul nu spune daca El Capitan a identificat in importantul sau discurs si cauzele problemei. Solutia 'problemei' ar fi inlaturarea cauzelor, nu limbajul oblic pe care vad ca l-au deprins excelent toti politrucii Ro de la colegii lor occidentali.
  • 0 (0 voturi)    
    Din Diaspora pentru Basescu! (Marţi, 18 septembrie 2007, 19:44)

    Soncu [anonim]

    Si uite asa rezolva nea Base, la care nici ochi nu-i stau bine in cap, problema demografica. Hai sa aducem pentru fiecare roman plecat, cate un ciuciunghez sau mai stiu eu ce natie ascunsa de pe glob ca sa tina balantza demografica. Ca de, romanul stie toate hotiile care sunt in tara si nesimtirea politicienilor, asa ca nu mai o mai suporta si ia drumul pribegiei. Ciuciunghezul pana isi da seama de ce-i in Romania, a ramas si fara banii munciti, si batut, si badjocorit si nu mai are nici bani sa se intoarca acasa. In loc, sa incurajeze diaspora sa se intoarca acasa, nu pe aia care cersesc, dau in cap si fura (pe aia lasa-i in asa zisul Occident, mai in special in Irlanda/Anglia cu betivi aia cretini), pe ceilalti, care muncesc de trei ori mai mult decat in tara mama, sunt educati, si au o gramada de experienta. Ar putea sa ajute economia Romaniei cu mult, si nu numai economia.... Eu unul, am stat destul prin asa zisul Occident civilizat (Irlanda), plin de betivi, drogati, ignoranti, ipocriti, unde la 3 dimineata in weekend sunt numai rahati, boraturi si cate unul picat printr-un santz , pe care-l ling cainii... Domnu' Base, vin acasa imi caut o romanca sanatoasa, una dintr-aia care nu zboara din floare in floare (daco-i mai gasi ;-)), fac o echipa de fotbal cu copiii mei, si-l pun pe Becali, Director Sportiv si cu probleme obstesti (ca se pricepe dumnealui).. Hai la mai mare si sa traiasca Demografia! Romani din toate tarile intoarceti-va! ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Din Diaspora pentru Basescu! (Marţi, 18 septembrie 2007, 19:46)

    Soncu [anonim]

    Si uite asa rezolva nea Base, la care nici ochi nu-i stau bine in cap, problema demografica. Hai sa aducem pentru fiecare roman plecat, cate un ciuciunghez sau mai stiu eu ce natie ascunsa de pe glob ca sa tina balantza demografica. Ca de, romanul stie toate hotiile care sunt in tara si nesimtirea politicienilor, asa ca nu mai o mai suporta si ia drumul pribegiei. Ciuciunghezul pana isi da seama de ce-i in Romania, a ramas si fara banii munciti, si batut, si badjocorit si nu mai are nici bani sa se intoarca acasa. In loc, sa incurajeze diaspora sa se intoarca acasa, nu pe aia care cersesc, dau in cap si fura (pe aia lasa-i in asa zisul Occident, mai in special in Irlanda/Anglia cu betivi aia cretini), pe ceilalti, care muncesc de trei ori mai mult decat in tara mama, sunt educati, si au o gramada de experienta. Ar putea sa ajute economia Romaniei cu mult, si nu numai economia.... Eu unul, am stat destul prin asa zisul Occident civilizat (Irlanda), plin de betivi, drogati, ignoranti, ipocriti, unde la 3 dimineata in weekend sunt numai rahati, boraturi si cate unul picat printr-un santz , pe care-l ling cainii... Domnu' Base, vin acasa imi caut o romanca sanatoasa, una dintr-aia care nu zboara din floare in floare (daco-i mai gasi ;-)), fac o echipa de fotbal cu copiii mei, si-l pun pe Becali, Director Sportiv si cu probleme obstesti (ca se pricepe dumnealui).. Hai la mai mare si sa traiasca Demografia! Romani din toate tarile intoarceti-va! ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    totul porneste de la imobiliare (Marţi, 18 septembrie 2007, 20:39)

    gimini [anonim]

    Cum naiba sa se intemeieze noi familii si familiile astea sa mai si faca plozi cand preturile caselor sunt cele care sunt? Si statul nu face nimic sub pretext ca piata e libera! Piata e libera, dar improprietarirea s-a facut pe degeaba - asta de ce nu se spune? Si acum de la generatia 20-30 de ani, care nu a mai avut noroc sa aiba un loc la masa impartelii, dumnealor asteapta:
    1. sa cumpere cu sume exorbitante de la generatiile trecute sau de la norocosii mostenitori ai unor membri ai generatiilor trecute apartamentele vechi de bloc, bagandu-se la credite absurde pe zeci de ani;
    2. pe langa asta, sa mai si munceasca si sa plateasca si sume exorbitante in contul pensiei generatiilor trecute;
    3. si tot de dragul generatiilor trecute sa "produca" si urmasii care sa perpetueze sistemul corupt si ticalosit!
    Mai sa fie! Suntem luati de prosti? Unii, in comunism, au avut si casa, si serviciu, si la 4 acasa, si timp liber, si de la generatia mea se asteapta sa ii imbuibe si pe aia care dau credite, si pe aia care s-au trezit "proprietari", si pe mosii care au nevoie de pensii, si pe politicieni, si pe corupti, si pe necorupti... Hai sictir! Basescule, sa ti-o pui pe fii-ta sa faca 10 guzganei rozalii cu ala micu al lui Hrebe! Uite ca eu nu vreau sa ma reproduc. Na. Fac greva. Ma f... numa' ca sa ma distrez si sa moara de necaz Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    @5 (Miercuri, 19 septembrie 2007, 4:35)

    Eva [anonim]

    Cum iti permiti ma,sa jignesti femeile in halul asta?Tu,ce crezi,ca femeia este o masina de facut copii pe banda rulanta?Intoarce-ti capul ala sec spre politicienii barbati,si,vezi ce legi aiurea au dat ptr. protejarea familiei,a femeii,a copilului,invatamant,sanatate,locuinte etc.Daca nu-ti convine in RO,du-te in tarile arabe sau africane unde se practica poligamia.O sa gasesti proaste cu basmaua-n cap care sa-ti toarne la copii cu muste la gura la comanda.Numai sa-i poti face!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i nimic, punem tiganii la "munca" (Miercuri, 19 septembrie 2007, 8:36)

    asdf [anonim]

    In 2050 nu vor exista probleme demografice asa cum spune Basescu. De ce?
    O sa avem o populatie infloritoare de tigani. Numarul podurilor o sa creasca proportional cu numarul cersetorilor, fotbalul va fi inlocuit cu campionatele de "dat in cap" sau "taiat cu sabia" ale "fratilor" nostri colorati. Blocurile vor dispare si in locul lor vor rasari mandre vile cu turle. Masinile vor fi inlocuite cu mijloace de transport mai ecologice cu tractiune de 1 cal putere. Comertul cu sabii, topoare si cutite va inflori..... Limba oficiala va deveni tiganeasca, se vor desfiinta scolile si facultatile, se vor infiinta scoli de lupta si seminarii pe teme de cleptomanie, alfabetul va contine doar litera "X"......
    In final o sa curga lapte si miere, nimeni nu va mai munci, iar Romania o sa fie satul de vacanta al romanilor plecati in Italia si Spania.
  • 0 (0 voturi)    
    Noua generatie (Miercuri, 19 septembrie 2007, 9:38)

    sandu [anonim]

    Tinand seama de conditiile socio-economice din Romania se poate pune problema daca nu cumva natalitatea crescuta va duce la un numar sporit de indivizi indobitociti, animalizati, dominati exclusiv de instincte primare si incapabili sa faca altceva decat ceea ce li se sugereaza prin diverse mijloace.
    Altfel spus, s-au terminat sclavii in Romania si e nevoie de altii ? Pentru ca nu vad cum s-ar putea obtine o generatie de 'europeni' intr-un mediu in care tzeapa, hotia, prostia, manelele si comportamentul animalic sunt dominante.
    Imi dau seama ce perspective ar avea noua generatie doar cand ma gandesc ca afroamericanii - de exemplu - s-au luptat pentru dreptul de a aveea acces in scoli si universitati in timp ce rumanii se lupta pentru dreptul de a pradui fara restrictii prin Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala lu basescu (Miercuri, 19 septembrie 2007, 9:52)

    maus [anonim]

    basescu sa lase vrajeala ca n-a facut nimic. de ce nu se revine la indemnizatia de 85% din salariul dinainte de nastere? de ce nu-i lasa sa faca copii pe aia care pot sa-i creasca si educe decent? ma refer la parintii care castiga fiecare 20-30 mil. si nu le convine sa traiasca cu 8 mil., mai ales ca si-au platit impozitele ani de zile pentru salariile astea. parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedeti ce tigani multi vor fi! (Miercuri, 19 septembrie 2007, 10:03)

    Doru [anonim]

    Cine credeti ca se inmulteste exponential in raport cu cetatenii tinta a politicii demografice a romaniei?
    Asta e o intrebare retorica pt ca se stie clar cine va profita de noile facilitati oferite de stat in acest sens.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca de obicei, problema (Miercuri, 19 septembrie 2007, 10:39)

    G [anonim]

    este tratata prost. Bine observata si cu solutii puerile. In loc sa se faca ceva pentru imbunatatirea conditiilor de trai, se mizeaza pe natalitate. Nu poate obliga nimeni o femeie sa aibe copil daca stie ca nu-i poate asigura o viata macar normala. Toate-s legate intre ele. SI aia cu "cresterea varstei populatiei active" e o aberatie, ne plangem ca varsta medie va fi 45 de ani dar vrem sa crestem varsta populatiei active. Adica vream sa lasam pe umerii batranilor asigurarea veniturilor, si pe tineri sa-i tinem someri, dar sa faca si copii cat mai multi. In felul asta nici nu ma mira c-o sa scada in asa hal populatia.
  • 0 (0 voturi)    
    @55 (Miercuri, 19 septembrie 2007, 11:05)

    Unu' [anonim]

    Nu stii dar iti dai cu parerea. Daca tot ai 17 ani uita-te in jur si intreaba-te de ce colegii tai sunt cum sunt. Din cauza comunistilor? Nu cred, oricum ca sa fii informata, "inainte" e adevarat, cu multi ani de '89, nu se arunca nimic pe jos (luai amenda), lumea era infinit mai civilizata iar hotii cam erau prin puscarii. Nu pentru ca era comunism ci pentru ca asa erau educatii copiii care deveneau mai apoi maturi. Parintii aveau alte calitati. Acum parintii celor de care vorbesti cu dispret sunt in marea lor majoritate oameni sub 40 de ani. Deci cine educa manelistii?
  • 0 (0 voturi)    
    Demografie (Miercuri, 19 septembrie 2007, 11:24)

    Florian [anonim]

    Aceasta scadere drastica a populatiei nu este corelata deloc cu pretul locuintelor din doua motive.

    1. specularea pietei imobiliare
    2. incompetenta si indolenta guvernelor, care nu au dorit sa dezvolte simultan regiunile tarii sau au lasat anumite zone la mila baronilor locali. In acest fel populatia trebuie sa migreze catre Bucuresti sau alte cateva orase creand o presiune pe piata.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ne comparam cu chinezii?? (Miercuri, 19 septembrie 2007, 14:08)

    Lucian* [anonim]

    Solutii:
    1) Aplicarea legilor in litera pt TOTI (normal ca fac aluzie la bastani, mahari si politicieni)! Pariez ca in 3 luni va fi mai bine si in plus oamenii mai saraci vor simti ca este o dreptate si nu vor pleca de frustrare. Frustrarea cred ca este cel mai mare motiv pt care pleaca tinerii!
    1) Ajutorul pt copii sa fie 2000 de euro pt primii 3 copii si 85% din salar pt 9-12 luni. Daca renunta parlamentarii la masinile de lux si deplasari stupide sau macar sa lucreze, atunci sigur se vor gasi banii.
    1) Reducerea impoziului pt membrii familiilor.
    1) Marirea impozitului pt celibatari. Nu prea-mi surade dar ceva efecte ar fi.
    1) Inceperea unei campanii de reducere a violentei verbale si fizice si propasire :) a politetei si as mai adauga si reducerea birocratiei idioate. Conteaza mult la speranta de viata daca nu-ti toci nervii de pomana.
    1) Schimbarea sistemului de educatie care pute de-ti muta creierul in Spania si Italia cu ceva real si aplicabilitate in viata de zi cu zi. Nu stiu prea multa lume care sa traiasca din recitarea comentariilor copiate si nici ingineri care sa traiasca din demonstrarea teoremelor din matematica.
    1) Reforme sociale reale. Eu nu stiu de nici una!
    1) Crearea unei infrastructuri adevarate in tara si eventual modernizarea celei existente. Ce varsta credeti ca au cei care mor azi pe drumurile din Romania si din ce cauze credeti ca mor???
    1) Impulsionarea produselor romanesti si reducerea importurilor tampite (desigur nu pt comisionari:)) din afara pt ceva care exista in Romania la aceeasi calitate si pret. Mai da de lucru la oameni (salar) si o ratiune sa mai stea aici.

    Na ca mi-am tras platforma politica! :-). Macar nu este evaziva ca a partidelor noastre.

    Nu erau toate numerotate cu 1 de pomana si poate totusi citeste vreun politician real cele scrise si se mai gandeste si sa faca si altceva decat unsul buzunarului propriu.
  • 0 (0 voturi)    
    despre China :) (Miercuri, 19 septembrie 2007, 14:09)

    Lucian* [anonim]

    Pt cine nu stie:
    1) Salarul mediu al unui muncitor necalificat in zona de coasta a Chinei este de aproximativ 160 de euro/luna. In nici un caz 10! Salarii de 60 de dolari pe luna sunt doar in zonele centrale mai putin dezvoltate.
    2) Orasele de pe coasta Chinei le depasesc cu mult pe cele mai frumoase orase ale noastre
    3) De ce ar veni in Romania???

    Opriti-va din comparatii cu China! Aia macar investesc pt viitor!
  • 0 (0 voturi)    
    cine e de vina (Miercuri, 19 septembrie 2007, 15:25)

    iulia [anonim]

    Nu ma mira faptul ca scade nr populatiei active, sunt o multime de tinerii care ar fi vrut sa se numere printre cei activi din tara dar din cauza ca .......nu au unchii, matusi, parinti sau mai stiu eu ce pe la diverite firme sau institutii ale statului nu au putut sa obtine un serviciu care sa le ofere traiul linistit , doar linistit........asa ca sau dus...........si eu am plecat si nu regret dar ma doare faptul ca trebuie sa-mi folosesc cunostintele pt straini cand puteam sa le folosesc pt tara noastra dar toate aceste sentimente trec din pacate prin stomac si prin problemele zilnice ale fiecarei familii asa ca ......................................... fara regrete , suntem bine, putem ajuta familia de acasa si ne asiguram un viitor..................
    Romania trezestete si toti cei plecati vor veni singuri inapoi.............strainatatea nu e miere de albine dar iti acopera spatele pentru o perioada de timp
  • 0 (0 voturi)    
    Ma indoiesc ca cineva are rabdarea sa citeasca pana aici... dar... (Miercuri, 19 septembrie 2007, 16:37)

    Cip [anonim]

    1. Ca sa te reproduci, trebuie sa nu ai grija ca nu ai ce ii da de mancare, si cu cel imbraca, pe cel mic. Ori, cei mai multi romani au o grija destul de mare in legatura cu ce mananca si ce imbraca ei insisi. Altfel spus, sa duci grija macar a zilei de raspoimaine, cea de maine si de poimaine sa o intrevezi cu ceva hrana pe masa.

    2. "Daca statul nu da, nu face, nu drege... nici noi nu facem nimic" nu este o solutie. Fratilor, normal ca politicienii, cu totii, semnalizeaza DREAPTA (exceptie PSD, dar si cativa altii, mai mici) si fac la STANGA (aici toti fac asa, inclusiv PSD), atata timp cat noi, poporul, asta vrem, asta asteptam. Pai, noi vrem de la stat alocatii, noi vrem ajutoare pentru pensionarii care nu isi pot plati singuri lumina si caldura, noi vrem CA PE TOATE SA LE FACA STATUL PENTRU NOI. Nu merge asa...

    3. A inceput campania "nu lasa copilul educat de televizor" a CNA. Bun... si cine sa il educe? Ca parintii, tre' sa munceasca ca sa il hraneasca, interentul nu e mai putin periculos, radioul e ca televiziunea, ca si grila de programe si mod de difuzare, doar ca nu are imagini, educatori particulari... foarte putini isi permit, bonele nu au un nivel suficient de ridicat de cultura si civilizatie, incat sa il educe pe ala micu (altfel, s-ar numi educatoare), singurul lor rol fiind cel de a asigura pe cat posibil, siguranta si securitatea copilului. IAR PROFESORII SI INVATATORII DE LA SCOALA... n-am cuvinte. Cand va ajunge la mai mult de 12 ani, isi va "baga cutitul in tort" daca e baiat, pe ritm de manele, si isi va "undui trupul sprijinindu-se de bara din vagonul de metrou" daca e fetita. NO COMENT

    CONCLUZIE: nimic nu prmite ceva bun in Romania. Eu voi fi urmatorul care voi lua drumul "pribegiei" dupa ce am incercat sa muncesc atat pentru imperiile altora, cat si pentru imperiul meu, dar in Romania, oricare dintre variante, daca e implicata munca cinstita, e sortita esecului.

    Cip
  • 0 (0 voturi)    
    Mita la doctorul care te asista la nastere (Joi, 20 septembrie 2007, 20:59)

    Aceeasi [anonim]

    De ce n-a spus Basescu ceva si despre mita la doctorul care te asista la nastere? Cumnata mea a nascut si a trebuit sa dea mita doctorului. Dar se poate stimabililor? Eu de mult mi-am luat gandul sa aduc pe lume un copil in Romania. Poate in Italia, Spania, Germania, oriunde altundeva. S-a trezit Base si s-a prins cu mainile de cap de ingrijorare. Vai de mine scade populatia, parca numai de ieri scade si acum si-a dat seama ca trebuie sa ia masuri urgente. Stiti vorba ceea: haideti sa vorbim discutii!