Americanii fac lobby in Romania pentru organisme modificate genetic

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Miercuri, 19 septembrie 2007, 0:00


Nicholas Taubman
Foto: Rompres

Ambasadorul SUA, Nicholas Taubman, alaturi de doi adepti americani ai organismelor modificate genetic (OMG) au incercat marti, in prezenta autoritatilor romane din Agricultura, sa ii convinga pe fermieri ca Uniunea Europeana duce o politica retrograda in privinta OMG si ca plantele biotehnologizate sunt la fel de sigure ca si cele conventionale.

Taubman a fost insotit, la conferinta desfasurata la Bucuresti, de profesorul Martina Newell-McGloughlin si de fermierul Curt Raasch. Cei doi merg in toata lumea sa prezinte beneficiile biotehnologiei, in calitate de expert in domeniul OMG si, respectiv, utilizator.

Ei si-au expus punctele de vedere asupra folosiri biotehnologiei, incercand sa le demonstreze fermierilor ca toata lumea profita de pe urma culturilor OMG: stiinta, agricultura, mediul si consumatorii.

“Uniunea Europeana este atasata tehnologiilor secolului al 19-lea si din acest motiv are numai de pierdut. Daca UE isi va dezvolta un cadru de reglementare rational si armonizat, aceasta va favoriza difuzarea mai rapida a tehnologiei si pe plan mondial”, a declarat profesorul Martina Newell-McGloughlin.

Ea a mai adugat ca dezvoltarea agriculturii cu ajutorul OMG este cheia pentru atenuarea saraciei, siguranta alimentara si protectia mediului. “In 2004, OMG au contribuit la evitarea unei emisii de 9,4 miliarde kg de CO2 in atmosfera”, a mai spus Newell-McGloughlin.


Visul american

Curt Raasch, fermier din Iowa, a cultivat in acest an aproape o mie de hectare de porumb MG si 400 de hectare de soia MG. “Compania noastra are si crescatori de vite si porcine, avand o productie de aproximativ 2000, respectiv 16.000 capete pe an. De asemenea, suntem investitori intr-o fabrica de etanol, o unitate de procesare biodiesel si o unitate de procesare soia. Raasch Farms produce numai culturi modificate genetic”, povesteste Raasch.

El lauda beneficiile OMG, argumentand ca biotehnologia este cea mai profitabila varianta pentru un fermier. Investitie, profit si munca. “Randamentele din SUA au crescut considerabil din momentul cultivarii spiurilor de porumb biotehnologic, datorita capacitatii acestora de a mentine sub control populatia de buruieni, de a preveni pierderile cauzate de daunatori”, sustine fermierul.

Americanul mai spune ca nu intelege de ce tine neaparat UE sa interzica aceste culturi. “Aceasta situatie ii dezavantajeaza mult pe agricultorii europeni si nu aduce nici un beneficiu Europei.

Daca Europa nu se va deschide mai mult catre o extindere a productiei de culturi MG, sectorul ei agricol va continua sa ramana in urma restului lumii, atat ca productivitate cat si ca eficienta”, a adaugat Curt Raasch.

Taubman si Ministerul Agriculturii asteapta o solutie in sprijinul cultivarii OMG

"Agricultorii romani au cultivat de multi ani organisme modificate genetic dar, dupa aderare, Romania a trebuit sa respecte legislatia europeana. Consideram ca aceasta decizie privind interzicerea biotehnologiei nu este una potrivita si speram sa se ajunga in scurt timp la o solutie", a declarat luni, Nicholas Taubman la Conferinta pe tema aplicarii biotehnologiilor in agricultura.

La evenimentul organizat de Ambasada Statelor Unite ale Americii si Academia Romana au mai participat secretarul de stat din Ministerul Agriculturii, Cornelia Harabagiu, precum si Silviu Megan, sectretar in Ministerul Mediului.

"Romania, ca stat membru al Uniunii Europene, are datoria de a respecta toate prevederile europene, insa fermierii trebuie sprijiniti in permanenta pentru a avea acces la cele mai noi tehnologii in domeniu. Fermierii romani au cerut ca piata sa fie arbitru in ceea ce priveste problema OMG", a spus Cornelia Harabagiu.

Ministerul Mediului e inca reticent

Pe de alta parte, Silviu Megan de la Ministerul Mediului, a preferat sa fie mai rezervat in privinta promovarii OMG, mergand pe transparenta si dialog cu societatea civila. “Ministerul Mediului trebuie sa se asigure ca utilizarea biotehnologiei nu produce efecte adverse asupra mediului si ca procesul decizional sa fie cat mai transparent cu putinta.

Exista intentia ca din comisia pentru securitate biologica sa faca parte si reprezentanti ai organizatiilor nonguvernamentale", a declarat, luni, director in cadrul MMDD, Silviu Megan.

Tabara - pro-OMG

Prezent si el la discutie, Valeriu Tabara, vicepresedinte in Comisia pentru Agricultura a tinut o pledoarie in favoarea OMG, argumentand ca "biotehnologia este singura solutie pentru combatarea desertificarii". El a insistat asupra faptului ca Romania ar trebui sa faca eforturi sa convinga europa sa schimbe politicile OMG.

“Uniunea Europeana ramane cu 50 de ani in urma Statelor Unite din cauza acestei politici privind organismele modificate genetic”, a adaugat Tabara, acuzat de Greenpeace si alte organizatii ca el insusi a fost cultivator de soia MG, cultura intezisa in tara noastra prin aderarea Romaniei la UE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


268 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    NU VA LASATI PACALITI!!! (Miercuri, 19 septembrie 2007, 4:32)

    Andrei [anonim]

    Locuiesc in New York de aproape aproape 20 de ani.
    Odata la 2-3 saptamani merg cu masina 4 ore pana la un fermier de unde cumpar legume, carne si lactate.

    Totul aici este plin de hormoni, modificat genetic si cu aditivi. Totul este "perfect". Merele au aceeasi dimensiune, aceasi culoare etc...

    Atunci, fratilor, cum de toata america este plina de oameni obezi si de grasance pline de celulita?????

    Oameni buni, americanii v-ar vinde si concentrat de celulita numai sa faca ei profit....
  • 0 (0 voturi)    
    OMG (Miercuri, 19 septembrie 2007, 9:25)

    ciprian [anonim]

    sper sa nu ne prosteasca iarasi americanii! Politica UE nu este retrograda chiar in toate privintele. Cel ptin aici UE are dreptate. Natiunea americana a cedat la OMG-uri si acum oamenii arata parca ar fi de carton. Noroc cu negrii din zona care mai salveaza frumusetea fizica a poporului american. :P
  • 0 (0 voturi)    
    OMG (Miercuri, 19 septembrie 2007, 9:43)

    tanembaum [anonim]

    tanembaum asta sa-si vada de treaba lui ca nu mananca el chimicalele alea . Iar atitudinea lui Valeriu Tabara are alura unui lingau , asa cum sint multi romani fata de americani . UE i-a venit ei asa intr-o dimineata , si acum va afla curatul adevar de la romani .
    Dom' Taubman lasa-ne si fugi la Bush acasa !!!! Figura dumitale imi aminteste despre caracterizarea lui VC Tudor vis a vis de Domokos Gheza acu multi ani in urma si anumite : "Arata a soarece fript in ulei de frana ".
  • 0 (0 voturi)    
    margelute colorate. (Miercuri, 19 septembrie 2007, 9:44)

    elder [anonim]

    asa e marketingul. se vorbeste despre profit, tehnologie moderna, rezistenta la desertificare, blah blah blah.

    nu se spune nimic despre tehnicile virale invazive folosite in creearea OMG nici despre pericolele incrucisarii cu alte culturi. daramite despre acele terminator genes care fac samanta infertila dupa un anumit numar de recolte si care se pot transmite si la cultura vecinului si despre multe alte lucruri...

    cat despre efectele negative asupra omului? mesajul este ca nu sunt date concludente. pai da mai ales ca studiile sunt facute de universitati sponsorizate de marii producatori de OMG, pe durate scurte si cu metode statistice alese in mod convenabil...

    Da ce ne miram oare, ca si pieilor rosii le-au dat margele de sticla, apa de foc contra pamant.... I-au "civilizat" pana cand aproape ca i-au exterminat...

    Ce sa spun UE e retrograda. Mai degraba ca s-a facut suficient lobby de asociatiile pentru protectia consumatorului si n-au putut da spaga (a se citi cotributie la campanii electorale) producatorii de OMG ca in congresul american.

    Totul e pentru profit si interese americane.

    Nu va lasati prostiti daca vreti sa va puteti uita in ochii copiilor vostri.
  • 0 (0 voturi)    
    asta este politica americana (Miercuri, 19 septembrie 2007, 10:31)

    Pop [anonim]

    coca-cola, mcdonalds, organisme modificate genetic - plastic, chimie si distrugrea naturii.

    sper ca macar UE sa ne poata apara de asta pentru ca noi oricum ne dam chilotii jos in fata americanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    omg (Miercuri, 19 septembrie 2007, 10:45)

    busymind's [anonim]

    Americanii doar vor sa faca bani. Pe langa ca nu au succes in asi finde licentele pe omg in europa incearca acuma in tarile cu mai putin sange rece in ceea ce priveste omg. Le doresc autoritatilor sa se uite un pic la ce haos este in America in ceea ce priveste OMG. Nu de alta dar insa in multitudinea de supermarketuri eu cel putin aleg sa fac kilometrii in plus sa ajung sa mananc o rosie care are gust.
    Stupid. Monsato food you. ha ha
  • 0 (0 voturi)    
    bullshit! (Miercuri, 19 septembrie 2007, 10:47)

    ecologistu\' [anonim]

    Faptele stau cu totul altfel:

    - Italia a finantat un studiu comparativ, cu privire la efectele pe care le au OMG-urile asupra soarecilor. S-a constatat ca dupa o luna de hranire a unui lot de soareci cu porumb Monsanto modificat genetic, comparativ cu un lot similar hranit cu porumb natural, au aparut modificari la nivelul celulelor hepatice, pancreatice si in sange. Concluzia e clara: OMG-urile sunt daunatoare sanatatii!

    - productivitatea OGM-urilor nu este semnificativ mai mare fata de plantele naturale.

    - OMG-urile sunt croite sa reziste la niste insecticide foarte toxice pentru daunatori (dar si pentru om!). cum daunatorii se adapteaza repede la insecticid, in viitor se vor folosi mai multe insecticide si astfel creste toxicitatea plantelor ingerate de om, iar poluarea solului de asemenea creste

    - in UE OMG-urile au fost interzise, dar e un lobby foarte puternic, la cel mai inalt nivel, facut de Monsanto. Pentru ei s-a facut o exceptie, astfel incat au putut sa cultive OMG-urile lor pe anumite loturi (daca mergeti spre Urziceni, din Bucuresti, o sa vedeti la iesire loturi demo cu OMG-uri ale Pioneer Seeds and Chemicals.
    Monsanto a furnizat studii toxicologice prin care chipurile se demonstreaza ca nu exista toxicitate pentru om, dar aceste studii sunt SECRETE! cel putin in Franta.

    Concluzia e clara: pierderile in sanatate sunt prea mari, comparativ cu beneficiile aduse de productivitatea crescuta. Cata vreme va conta mai mult sanatatea omului, aceste porcarii vor fi interzise.

    Dar faptul ca ambasadorul SUA face presiuni sa se adopte OMG-uri, asa nu suna deloc bine. Trebuie sa ne opunem ferm! Sanatatea noastra e cea mai pretioasa! Nu degeaba i-a interzis UE!
  • 0 (0 voturi)    
    agricultura (Miercuri, 19 septembrie 2007, 12:41)

    ilinca [anonim]

    este adevarat ca prin modificare genetica iese mai multa productie dar nu avem nevoie de mai multe boli si pana la urma sa fie la ei acolo ca oricum nu au nici un gust produsele lor din cauza asta sunt si grasi - la noi sa ramana asa cum am mostenit de la inaintasii nostri dece sa ne otravim singuri si asa au patruns pe piata noastra produse agricole cu toate otravurile in ele de nici nu mai stii ce sa mananci.Ne trebuie mai mult dar fara americani care cel putin cu aceste modificari nu ne pot fi de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    ECOLOGISTUL (Miercuri, 19 septembrie 2007, 12:44)

    SAM [anonim]

    CE STUDII AI ECOLOGISTULE? CE STII DESPRE DIGESTIE? CE NOTE AI AVUT LA GENETICA IN LICEU, DACA AI INVATAT MACAR CAT S-A PREDAT IN CLASA A 12-A?
  • 0 (0 voturi)    
    spuneti nu prostiei = OMG (Miercuri, 19 septembrie 2007, 13:50)

    V [anonim]

    daca un vierme nu se incumenta sa manance un mar OMG atunci de ce sa-l mananc eu?!
  • 0 (0 voturi)    
    Confuzie totala (Miercuri, 19 septembrie 2007, 16:40)

    Pestidicitorul [anonim]

    Din pacate, alternativa europeana la OMG sint PESTICIDELE. Oare ce este mai nociv pt sanatate? Cele modificate genetic si tratate cu pesticide numai o data sau celelalte, tratate de 4-5 ori? Povestea cu viermele este atit de rasuflata incit te face sa crezi ca in supermarketele europene colcaie viermii in produsele lor "naturale". Credeti-ma, nu e deloc asa. Totul a inceput acum vreo 20-30 de ani cind industria pesticidelor (foarte dezvoltata si influenta in Europa) a facut un lobby naucitor si la cel mai inalt nivel contra OMG ca sa-si salveze pielea de descoperirile ingineriei genetice americane si uite ca a cam reusit... Se pare ca brainwash-ul, desi inventat de americani functioneaza la fel de bine si in draga noastra Europa, unde la supermarket toate produsele au gust si sint sanatoase. Hehehe. Adevarul e ca produse naturale, 100% organice nu se mai gasesc in NICI un magazin din lume, poate doar la bunica la tara, dar pina si acolo se trateaza contra daunatorilor de cind ii lumea, macar varuitul tulpinii si tot se face ceva ca altfel ai zero recolta. Pofta buna la pesticide proaspete si "sanatoase". Dintre cele 2 categorii eu personal parca le-as prefera pe celelalte...
  • 0 (0 voturi)    
    Vindeti doar la voi in tara! (Miercuri, 19 septembrie 2007, 16:41)

    haha [anonim]

    Sa manance el! Prefer sa fim retrograzi. Ne-am obisnuit asa.
  • 0 (0 voturi)    
    o alta perla din (Miercuri, 19 septembrie 2007, 19:08)

    taubman [anonim]

    suna astfel: „Culturile OMG sint sigure, sanatoase si rezistente la paraziti. Pentru gospodariile din Romania aceasta va insemna mai multa mincare pe masa si multi bani in buzunar“ (Cotidianul). Asta deoarece vine din America sau fiindca e ambasador american in tara lui Brucan?
  • 0 (0 voturi)    
    alternativa europeana (Miercuri, 19 septembrie 2007, 19:16)

    V [anonim]

    alternativa europeana sunt culturile fara OMG si fara pesticide motiv pentru care Romania ar putea sa aiba un avantaj neasteptat. Asta daca ne pasa de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    PT: Andrei (Joi, 20 septembrie 2007, 2:00)

    vlad I [anonim]

    Cand americanii au inceput sa fie obezi nu existau plante cu modificatii? Unde ai citit tu ca porumbul modificat te ingrasa?
    Hormonii se folosesc si in europa, japonia, ect.
    Insecticidele aruncate pe camp se acumuleaza in sol, daca agricultura incepea sa arunce insecticide de pe vremea lui Stefan cel mare, acum panza freatica si solul erau venin pur. In plus insecticidele se vor termina pt. ca sunt facute din derivati ai petrolului. Apoi cum o sa obtinem productii mari, dupa mintea ta?
    ex. Fosfatul(pt. ingrasamant) din Maroc contine o cantitate minima de uraniu , care se poate acumula in sol.
    Este o legenda urbana raspandita printre emigrantii romani ca mancarea de acasa este sanatoasa. Acum cativa ani peste 90% din lapte nu se recolecta igenic. Am vazut taranci care vindeau oua in cosulet la sosea si erau puse la soare in august, unde ai cumparat tu oua calde in USA?
    Daca romanii mananca asa de sanatos de ce traiesc asa putin? si mor pe capete de boli cardiovasculare?
  • 0 (0 voturi)    
    Valeriu Tabara, usor cu OMG-urile pe scari (Joi, 20 septembrie 2007, 17:22)

    Ram [anonim]

    Valeriu Tabara este in conflict de interes. Face parte
    din comisia de agricultura din camera deputatilor si
    in acelasi timp este director de proiecte de
    cercetare la compania americana Monsanto, unul
    din cei mai mari producatori OMG din lume. A se
    vedea
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=314&cam=2&leg=2004&pa g=0&idl=1
    Daca citesti printre randurile declaratiei sale poti
    vedea dolareii primiti de la Monsanto ca sa sustina
    proiecte de lege in favoarea cultivarii OMG. Cam atat
    despre profesionalismul si baza stiintifica a
    promovarii Romaniei pe calea dezvoltarii modificate
    genetic.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia chiar vor sa prosteasca toata lumea? Chiar nu se gindesc si la sanatatea oamenilor? Sa manince copiii lor, mamele lor si tot neamu lor rahaturile alea... (Sâmbătă, 22 septembrie 2007, 12:37)

    Dragos [anonim]

    Americanii-s de vina...
    Sa manince ai lor copii, ale lor mame... Sa manince ei K.t-urile alea. Personal am renunta a mai minca la McDonalds, KFC, BurgerKing... si alte fast food-uri de genu si ma simt mai bine; inainte mereu ma simteam balonat... Nu aveti ce face fratilor... Nici in treacat nu e bine sa manici la ei... Mi-e greata de ce mincam in fast food-uri dupa ce am aflat si vazut cum se prepara mincarea...

    Doamne ajuta sa nu ne timpim toti...
  • 0 (0 voturi)    
    modificarea genetica (Sâmbătă, 22 septembrie 2007, 13:17)

    wtv [anonim]

    Toti vrem mincare ieftina, daca se poate si sanatoasa .nu pot divulga sursa (din pacate , e o persoana din Romania, la nivel foarte inalt in ceea ce inseamna modificarea genetica ) ..dar ..parerea acestei persoane :1. ...este prea multa politica & prea multe interese ...(.plantele modificate genetic ar putea ingrasa de exemplu Africa ...cine isi face probleme pentru o Africa unita ?) 2.modificarea genetica e mult mai mutin daunatoare decit pesticidele .
    Concluzia mea:Toti am mincat deja OMG.Vom mai minca, din ce in ce mai multe, cu sau fara voie.Efectele nu sint clare, probabil pina la 2-3 generatii .
  • 0 (0 voturi)    
    plantele modificate genetic (Luni, 22 octombrie 2007, 20:45)

    ciobotaru maria [anonim]

    daca de atitia ani se cultiva plante modificate genetic cum se face ca doar acum se face mare valva despre acest lucru?
    pana acum nu erau daunatoare.?
    lumea intreaga vrea sa stie ADEVARUL despre cultura plantelor modificate genetic.

    daca clima s-a schimbat este logic ca va trebui sa se schimbe si cultivarea plantelor si sa se gaseasca plante rezistente la seceta si fertul efectelor schimbarii climei