Chiuariu vrea ca numirea procurorilor sa fie de competenta ministrului Justitiei si nu a presedintelui

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2007, 0:00



Chiuariu a facut aceste declaratii la dezbaterea propunerii legislative privind modificarea statutului judecatorilor si procurorilor.

Propunerea apartine senatorului UDMR Gyorgy Frunda si a fost respinsa de Camera Deputatilor si restituit comisiei, dupa ce initial primise un raport negativ.

In opinia sa, numirea procurorilor ar trebui sa fie facuta de CSM, la propunerea ministrului Justitiei, si nu de catre presedintele Romaniei, cum se prevede in prezent, in conditiile in care seful statului este un om politic.

Chiuariu a aratat ca modificarile s-ar putea face printr-o revizuire constitutionala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


59 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ma uimesti mai mult pe zi ce trece (Marţi, 25 septembrie 2007, 15:19)

    Catalin [anonim]

    eventual si presedintele sa fie propus tot de ministrul justitiei, si eventual sa aiba mai putine drepturi decat un soarece de la zoo.
    Apoi transformam justitia romana intr-o mafie de tip sicilian, furam toti banii UE, si fugim cu ei in Tahiti, ca prostii de romani nu se prind.
  • 0 (0 voturi)    
    Relule, pustiul asta nu cunoaste Constitutia!!! (Marţi, 25 septembrie 2007, 15:21)

    calif [anonim]

    ARTICOLUL 134
    (1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romaniei numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor.

    ARTICOLUL 125 - Statutul judecatorilor
    (1) Judecatorii numiti de Presedintele Romaniei sunt inamovibili, in conditiile legii.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiuariu PRESEDINTE ! (Marţi, 25 septembrie 2007, 15:25)

    Dovea [anonim]

    Solicitarea ministrului este pe deplin justificata de necesitatile sale actuale! Si de perspectiva!
    Dupa cum bine stiti domnul ministru a fost ales democratic de electorat ! El are tot dreptul sa ceara !
    Reprezentativitatea sa este evidenta! Este adevarat ca nu a dat concurs pe post sau nu a fost votat de nimeni ! Dar vrea sa numeasca procurori !
    O solutie exista! Propun ca domnul Chiuariu sa se mute intr-un bloc in care stau procurori si sa se autoimpuna presedinte de asociatie! Atunci procurorii vor fi las mana sa! Ii va putea incarca dupa plac la taxele de intretinere! Numai sa nu-l prinda careva ...
  • 0 (0 voturi)    
    imposibil (Marţi, 25 septembrie 2007, 15:30)

    luminita [anonim]

    Asta chiar e cretin. Nu mai are nici o urma de logica si de bun simt( daca le-a avut vreodata).
    In curind o sa vrea ca presedintele Romaniei sa fie numit de catre ministrul justitiei.
    Ce inseamna sa numesti intr-o functie atat de importanta un papitoi care habar nu are de nimic si sa se mai creada si buricul pamantului.
    Propun sa il internam pentru investigatii la Socola.
  • 0 (0 voturi)    
    claponul tzopa-tzopa de la drept. (Marţi, 25 septembrie 2007, 15:49)

    gainul [anonim]

    Pubertul asta nedospit si-a cam luat nasul la purtare de cand ,stiu eu cine ,si-a batut joc de el si l-a facut ministru.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici nu este pretentios! (Marţi, 25 septembrie 2007, 16:11)

    nana1929 [anonim]

    Un ceas cu cuc, nu vrei domnule Chiuariu?! Iti foloseste la apelul de dimineata.
  • 0 (0 voturi)    
    @Antevorbitorii de la 1la 5 (Marţi, 25 septembrie 2007, 16:15)

    Ionel [anonim]

    Pai, domnilor, aveti dreptate si eu nu mai am nimic de spus. Ati spus voi toti ! Felicitari !
  • 0 (0 voturi)    
    "se umbla la oala cu procurori" (Marţi, 25 septembrie 2007, 16:17)

    Andrei [anonim]

    Cand l-au demis pe Basescu, si se tot striga in gura mare: vor sa ajunga la oala cu procurori... nimeni nu credea... uite ca aici se ajunge...

    Noroc de UE ca a spus atunci cand au dat-o jos pe Macovei ca: "am fi ingrijorati daca vor fi schimbati si procurorii".

    Asta e jocul politic, daca astia ca Tariceanu, Chiuariu etc... ar fi lasati liberi, am ajunge din nou in gropile securitatii...
  • 0 (0 voturi)    
    imaginati-va.. (Marţi, 25 septembrie 2007, 16:44)

    sepia [anonim]

    Imaginati-va un Chiuariu in locul lui Fratini...
    Un tariceanu in locul lui Baroso...
  • 0 (0 voturi)    
    Clarificare (Marţi, 25 septembrie 2007, 16:50)

    Doc [anonim]

    E vorba de numirile in functiile de sefi de parchete, nu in functia de procurori.
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce e mai bun basescu decat csm? (Marţi, 25 septembrie 2007, 16:54)

    clujean [anonim]

    aceeasi gasca de mafioti securisti dintotdeauna! ori ati cazut in cap ori sunteti mercenari daca sustineti ca basescu e bun iar ailalti rai! o apa si-un pamant sunt toti, buni de lagar, nimic mai mult!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tarcovnicul justitiar (Marţi, 25 septembrie 2007, 17:42)

    Dr Marutza [anonim]

    Asta-i pohta ce-o pohteste 'mnealui! Mai bine s-ar aseza din nou in banca sa mai invete cate ceva, ca ce-a facut pana acum si cum a ajuns jurist, ba chiar Ministru al justitiei, nu se stie (ba se stie!!)
    Nici figura, nici glasul ca sa nu mai zic cunostintele - nimic nu-l ajuta!! Tot da in gropi de tzi-e mai mare jalea ! Penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    ce gluma buna,.....de unde -i vin ideile astea marete? (Marţi, 25 septembrie 2007, 17:49)

    mumu [anonim]

    adevarul ca in CSM sunt "spuma"... hahaha, .....sa-i numeasca CSM, credeti ca va fi vreo diferenta?? in 2004, s-a dat totul la CSM , mai putin asta, si vedeti ce bine merg lucrurile cu justitia romana.
    In CSM sunt toti o apa si un pamant , se acopera unii pe altii etc...pana nu schimbam oamenii, si mentalitatile, pot fi numiti procurorii si de patriarh ca tot aia e.
  • 0 (0 voturi)    
    mi-am imaginat.... (Marţi, 25 septembrie 2007, 21:21)

    Radu Coc [anonim]

    Pentru nr. 9.

    Mi-am imaginat, si m-a pufnit risu. :))
  • 0 (0 voturi)    
    Cei mai cinstiti dintre romani ? (Miercuri, 26 septembrie 2007, 15:30)

    Arthur [anonim]

    Chiar poate crede cineva ca la DNA s-au adunat cei mai de caracter ,morali si cinstiti romani,in frunte cu Harap Alb = Moraru ? Pai daca nu este asa si ei se incadreaza in media romaneasca de lasitate si carierism ,cum de au curajul sa-si atace Seful? Asa ceva mai s-a vazut cand Graur sau Tatulici isi manifestau "caracterul" dand pe la spate in Nicusor!
    "Curajul" procurorilor DNA nu poate veni decat daca sunt asigurati ca sunt sustinuti de o forta superioara,care nu poate fi decat "tatucul" Basescu. Quod erat demonstrandum.
  • 0 (0 voturi)    
    Pitigaiatul asta chiar a innebunit de tot... (Miercuri, 26 septembrie 2007, 17:03)

    andreea [anonim]

    Se pare ca nici prostia nici nesimtirea nu au limite, daca ne uitam la cazul Chiuariu...
  • 0 (0 voturi)    
    INCREDIBIL!!? (Joi, 27 septembrie 2007, 10:12)

    Gabriela [anonim]

    Ceea ce nu inteleg ministrii cand au pretentii de acest gen - sa numeasca guvernul pe cineva - este faptul ca ei sunt NUMITI nu ALESI.
    Ei sunt singurii in ecuatie politico - bugetara care NU au nici o legitimitate.
    Dar nu ma mira ca nu inteleg vazandu-i pe Chiuariu sau Pacuraru. Nu vreau sa fiu rautacioasa dar cred ca in timpul scolii au fost circul clasei (unul peltic altul castrat - orice medic va va spune ca acest tip de deficiente este doar partea vizibila).
  • 0 (0 voturi)    
    Daca le-a mers pana acum... (Joi, 27 septembrie 2007, 12:18)

    RazvanM [anonim]

    ei incearca in continuare marea cu degetul si, vazand ca poporul este ocupat sa-si faca credite cu buletinul si sa rumege iarba verde de acasa, purced la pus seaua pe bizoni. Suntem un popor bine educat si dresat, nu ne exercitam drepturile decat o data la 4 ani si doar cand suntem chemati de "alesi". Dormi linistit, alesii hotarasc pentru tine, blandule popor roman :)