Jiul Petrosani , Poli Stiinta Timisoara si Ceahlaul Piatra Neamt sunt primele echipe calificate in optimile Cupei. Performanta zilei i-a apartinut divizionarei secunde din Valea Jiului care s-a impus in fata Farului dupa ce a fost condusa pe teren propriu cu 2 - 0.

Jiul - Farul 3 - 2

Cu un moral bun dupa victoria obtinuta la Targu Jiu, constantenii au inceput meciul de la Petrosani in forta, reusind sa marcheze in primele minute de doua ori (Patrascu min.9 si Chigou min.10). Vedeta minerilor Gabriel Apetrei a redus insa din diferenta in minutul 33, pentru ca in repriza secunda Tismanaru sa-si duca echipa in optimi punctand de doua ori (min.72 si 83).

Prefab Modelu - Poli Stiinta Timisoara 0 - 3

58 de minute au asteptat timisorenii pentru a marca in poarta unei echipe aflate la mijlocul clasamentului ligii secunde. Dupa golul nigerianului Abiodun, banatenii au continuat sa apese acceleratia, slovenul Rusic (min.65) alaturi de Gigel Bucur (min.88) rezolvand in totalitate ecuatia meciului cu echipa lui Marin Duna.

Drobeta Turnu Severin - Ceahlaul Piatra Neamt 1 - 3

Echipa antrenata de Viorel Hizo si-a respectat statul de favorita deschizand scorul inca din minutul 26 prin brazilianul Roberto Ayza. Moldovenii si-au impus suprematia si in partea secunda, alti doi jucatori transferati la Piatra Neamt in acest an, marcand in poarta gazdelor, Golban (min.54) si Schumacher (min.60).

Cu putine momente inainte de final, Drobeta a inscris golul de onoare dintr-un penalty.