Campioana Italiei, Inter Milano a urcat in fotoliul de lider dupa victoria categorica din capitala contra lui AS Roma, scor 4-1. Momentul cheie al jocului de pe Olimpico s-a petrecut in minutul 28, cand Giuly a facut un hent in careu, fiind eliminat, iar Ibrahimovic (FOTO) a transformat penaltiul, deschizand scorul cu al saptelea sau gol stagional.

Roma a reusit sa revina in joc, egaland la opt minute dupa pauza, prin Simone Perrotta, dupa o grava greseala defensiva a brazilianului Maxwell. Aproape imediat insa Inter a revenit in avantaj, Hernan Crespo marcand dupa ce a recuperat mingea respinsa la sutul puternic al lui Cambiasso.

Tot un argentinian a dublat diferenta pe tabela de marcaj. Julio Ricardo Cruz a punctat cu un sut din afara careului, la capatul unei ore de joc. Fundasul columbian Ivan Cordoba a stabilit scorul final in minutul 68: AS Roma-Inter Milano 1-4.

Cristi Chivu nu a evoluat la Inter, fiind in continuare accidentat, si a ratat astfel intalnirea cu fosta sa formatie.

Formatia din Milano conduce in clasament, cu 14 puncte dupa sase jocuri, cu trei puncte mai mult decat AS Roma care a suferit prima infrangere in acest sezon.