Opt bucuresteni, cautati de Salvamont in Fagaras

de     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2007, 0:00



Salvamontistii din Sibiu cauta un grup de 8 tineri bucuresteni dati disparuti in Muntii Faragas. Potrivit Rador, salvamontistii au fost alertati duminica seara de prieteni ai turistilor, care le-au povestiti ca cei opt ar fi trebuit sa se intoarca la Cabana Balea, dupa o drumetie de o zi pe Varful Negoiu.

Potrivit sefului Serviciului Salvamont Sibiu, cei opt sunt dotati cu echipamentul adecvat pentru a innopta in munti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


371 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Drumetie in M.fagaras (Luni, 1 octombrie 2007, 16:27)

    emilia [anonim]

    Intradevar credeti ca sunt echipati bucurestenii pentru a innopta in Muntii Fagaras?
    Bucurestenii nu cunosc cat de imprevizibil e sa faci un traseu ca intre Varful Negoiu si cabana Balea- poti sa pleci de jos pe soare si sus sa ai surpriza sa ai promoroaca pe sprincene, ...ba chiar sa ninga.
    Le doresc sa fie sanatosi si sa se intoarca cu bine la poluarea din Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    elimia (Luni, 1 octombrie 2007, 16:58)

    mihai [anonim]

    Lasa emilia ca o sa-ti trimiti copiii la facultate aici... sa se polueze. Aroganta asta provinciala e de doua parale, te-ati tezit tu stapana fagarasilor. :P
  • 0 (0 voturi)    
    DRUMETIE IN FAGARAS (Luni, 1 octombrie 2007, 16:59)

    DIT [anonim]

    Atentie, stimata redactie!
    Salvamontistii sibieni i-au recuperat pe tinerii bucuresteni, in cursul diminetii de astazi. Bravo lor!
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa-i ajute! (Luni, 1 octombrie 2007, 17:05)

    D. [anonim]

    Sa dea Dumnezeu sa fie teferi si sa se intoarca sanatosi. Intr-adevar, daca nu esti bine echipat si pregatit cat de cat fizic, in perioada asta a anului (mai ales ca acum trei saptamani a nins) e destul de riscant sa te aventurezi catre Negoiu, plecand de la Balea. Sunt cel putin trei zone de traseu unde poti sa cazi.
    Sa-i ajute Dumnezeu!
  • 0 (0 voturi)    
    Fagaras (Luni, 1 octombrie 2007, 17:06)

    dan [anonim]

    Unul dintre alpinistii care au urcat pe Everest este vecinul meu de bloc! siiiiii culmea e din Bucuresti!
  • 0 (0 voturi)    
    Bucurestenii si muntele (Luni, 1 octombrie 2007, 18:00)

    Marian [anonim]

    Emilia, tin sa te contrazic. Printre bucuresteni sunt multi alpinisti valorosi. Nu sunt bucurestean (ci brasovean, si merg des pe munte, vara si iarna) si nu le tin partea bucurestenilor, dar nu se poate pune semn de egalitate intre bucurestean si lipsa de experienta pe munte. Probabil ai opinia asta fiindca, statistic vorbind, cele mai multe "patanii" pe munte le au bucurestenii. Dar asta nu poate duce la generalizare. Gandeste-te ca populatia Bucurestiului reprezinta mai mult de 10% din populatia Romaniei, iar procentul de bucuresteni care merg pe munte sau la munte este mai mare decat in alte orase mari. Drept urmare, numarul aparitiilor "pe sticla" a evenimentelor montane cu autori din Bucuresti ar trebui sa fie mai mare decal al "muntomanilor" din alte zone.
  • 0 (0 voturi)    
    nu salvamontistii ne au gasit pe noi!!!! (Marţi, 2 octombrie 2007, 9:42)

    marius [anonim]

    e adevarat am fost echipati, shi nici unul dintre noi nu ne-am nascut in bucuresti, 3 dintre noi proveneam din zona de munte, asa ca eram obisnuiti cu el si am stiut ce trebuie sa facem.am innoptat la o cabana parasita si ne a fost bine.nu salvamontul ne a gasit pe noi.a doua zi la 10 noi eram deja inapoi pe traseu impreuna cu ceilalti doi prieteni si anuntasem deja seful salvamontistilor ca suntem bine, si apoi ne-am intalnit cu echipa care ne cauta.
    multumim salvamontului! multumim lui Dumnezeu!
    ii multumim si Emiliei pentru complimente, dar noi am fost bine informati de traseu si am stiut cum sa procedam pentru ca nu era prima data cand mergeam la munte.traseul nostru a fost Balea lac-Moldoveanu, iar noaptea am stat in valea Buda.
  • 0 (0 voturi)    
    ce salvamontisti avem!!!! (Marţi, 2 octombrie 2007, 13:46)

    bogdan [anonim]

    asta demonstreaza cat de incompetenti sunt!si mai si dau declaratii prin presa ca ei i-au gasit pe baieti,si apropo nu era nici un copil pe acolo,toti aveau peste 18 ani.cand ei deja se gasisera cu profu salvamontistii de abia erau plecati de o ora de la cabana si ei s-au intalnit pe la 11.si culmea a fost ca ei au fost anuntati cu o seara inainte si a doua zi ei plecau la ora 10 sa caute baietii!!!!frumos!!!!halal salvamontisti!!!sa incerce si ei sa caute subiecte de senzatie mai adevarate ca saracii macar de ar fi ajutat cu ceva la gasirea celor 8!toti care au fost pe munte sunt prietenii mei si ii cunosc foarte bine si interesant cum un traseu pe care in mod normal cineva il face in 10 ore ei l-au facut in 5 ore asa ca sa nu se mai ia nimeni de ei ca aveau conditie fizica foarte buna cu toate ca invatau in bucuresti!!bravo lor!!!asa da tineri!!nu din aia care stau cu capul in calculator toata ziua.bravo baieti!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt bogdan (Marţi, 2 octombrie 2007, 16:25)

    dosky [anonim]

    ...poate te angajezi tu la salvamont k vad ca esti profesionist...oricum las-o mai moale cu jignirile...k sunt prietenii tai , nici o problema, cred k se pot apara si singuri ("daca s-a luat cineva de ei"), bine k baietii s-au descurcat bine si nu li s-a intamplat nimic...au ceva de invatat din asta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt bogdan (Miercuri, 3 octombrie 2007, 11:16)

    marius [anonim]

    cine te crezi tu sa comentezi la adresa salvamontului??? ei si-au riscat vietile pt noi si ne-au cautat noaptea prin munti! habar nu au ce a fost acolo si comentezi ca un papa-lapte
  • 0 (0 voturi)    
    drept la replica (Duminică, 7 octombrie 2007, 12:34)

    Tibi [anonim]

    Echipa era obisnuita cu muntele (au facut, de exemplu, Omu, din Busteni si retur fara telecabina, prin Brana Caprei, intr-o zi). De altfel s-a ajuns pe Moldoveanu inainte de pranz, pe un traseu despre care salvamontistii spuneau ca se face in 10 ore. Articolul contine multe informatii total eronate si tendentioase.
    Voi, "oamenii muntelui" care comentati stirile si care mergeti la munte ca sa beti si sa fumati si urcati in ritmul melcului in ciuda echipamentelor voastre fitoase si scumpe, vedeti-va mai bine de treburile voastre.
    Eu si baietii astia am facut mai multe ture in muntii Romaniei decat voi toti la un loc. Eu personal am organizat zeci de excursii si n-a patit nimeni nimic. Ca si de data aceasta de altfel. A fost o mica eroare a elevilor, dar ei erau cunoscatori ai muntelui si MAJORI cu totii.
    A fost un traseu de forta. Am plecat de la ora 2 din Bucuresti, am ajuns la 6.30 in Balea. Inainte de amiaza eram pe Moldoveanu (ora la care voi dormeati inca). La 17.00 eram cu celalalt sofer la Balea. Ceilalti trebuia sa coboare spre Transfagarasan spre Capra pe traseu marcat, dar au gresit valea. Voi sunteti in stare sa faceti Moldoveanu intr-o zi din Bucuresti? Cu o alta echipa am facut Negoiu de la Balea si la ora 14.00 eram deja intorsi. Apoi am plecat inapoi si am urcat si pana la Cetatea Poenari, pe sutele de trepte.
    Dar imi bat gura degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Duminică, 7 octombrie 2007, 12:34)

    Tibi [anonim]

    Elevii au dormit in conditii excelente. Au fost la o cabana parasita. Au dormit in paturi. Au facut focul.
    Salvamontistii au facut un singur lucru. 2 dintre ei au mers noaptea de la Balea la Podragu, plecand pe la ora 20.00. Inainte de aceasta i-am cautat o ora intreaga pentru ca erau de negasit. Bineinteles ca nu erau la post ci probabil printr-un bar.
    A doua zi, in ciuda faptului ca aveau oameni pierduti pe munte s-au trezit la ora 10.00! Eu ma intalnisem deja cu ei si pe la 11, cand ne indreptam impreuna spre Balea ne-au vazut de departe si ne-au strigat sa ne oprim. L-am sunat si pe seful lor, numitul Adrian David, care la 7.10 era chior de somn si incapabil de o discutie coerenta. Cautarile puteau fi reincepute de la ora 6.30, dar ce salvamontisti sa le faca?
    In momentul cand i-am gasit pe elevi am anuntat imediat pem Adrian David. Cu toate acestea, la ora 13.00, cand noi eram pe Transfagarasan, ne-am intalnit cu o echipa care venea de la Pitesti, dupa ce noi anuntasem la 10 reintalnirea! Ei comentau: "credeti ca noua ne e usor sa venim de la Pitesti?" Pai ce mare lucru sa vii cu masina de la Pitesti. Nici ei n-au plecat din Pitesti inainte de ora 10.00, in conditiile in care erau disparuti 8 oameni de mai mult de o noapte. Dar asta era treaba lor, ca altceva nu fac toata ziua. Cu toate ca au promis sa nu transmita mass-media datele noastre, mintindu-ne ca au nevoie pentru raportul lor de ele, au facut publice imediat aceste date. Probabil ca au contracte cu ziarele, radiourile, televiziunile si isi suplimenteaza astfel salariul.
    Au fost 9 elevi, au fost echipati corespunzator, intr-adevar fara lanterne. Erau cunoscatori ai muntelui. N-au fost recuperati de la adapost. Daca ramaneau acolo, nu-i gaseau salvamontistii nici intr-o saptamana. Singura problema reala a fost lipsa semnalului pe telefoanele mobile.
    Verificati ceea ce scrieti.
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca adevarata explicatie este: (Luni, 8 octombrie 2007, 20:39)

    iulian [anonim]

    din nefericire daca asa cred unii "pantofari" despre salvamontisti uite ca se insala;si va spun de ce.eu sunt unul dintre acei doi salvamontisti din sibiu care a plecat sa-i caute pe cei opt.incep prin ai spune domnului profesor ca dc tot sunt cunoscatori de munte nici macar n-a fost in stare sa-mi spuna unde s-a despartit de ei.dc faci un traseu pe o zi splendida macar pe unde ai fost sa stii sa te si intorci,nu sa mergi cu capul in pamant.in al doilea rand un om de munte si mai ales un profesor care are in grija un grup nu-si lasa elevii si pleaca dupa masina cu 3 ore inainte sa ajungi la masina.greseala mare. si daca cum spun ei ca sunt pregatiti de ce in jurul orei 17 au renuntat sa mai mearga spre balea sui au coborat spre lacul buda care era la 2 ore de balea.doar la ora 20 fara ceva se intuneca. ei ajungeau lejer uin balea.........continuare
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Luni, 8 octombrie 2007, 20:59)

    iulian [anonim]

    inca un lucru: daca spui ca esti pregatit si esti om de munte de ce nici macar un lucru elementar nu au avut la ei:lanterna.10 oameni si nici macar o lanterna.daca spun ca au fost in regula si ca profesorul nu si-a facut griji asa cum spune de ce ne-a mai alarmat.iar daca zice ca nu ne-a gasit, decat dupa o ora ar fi trebuit sa stie ca totusi exista elementarul apel de urgenta 112.foarte usor de gasit.intr-o zona ca balea lac ar fi normal sa umblam, dar nu in baruri asa cum se precizeaza.ci doar pe carari in patrulare ca de acea suntem trimisi acolo.domnul profesor dc intarzie la scoala este luat asa de elevii? ca unde a-ti fost cand v-am cautat.? la 5 minute dupa ce au intrebat de noi in balea,cineva din personalul de la balea m-a sunat si mi-a spus sa vin la telecabina balea( locul unde este punct salvamont!!!!!!!) ca este o urgenta si nu dupa o ora.iar noi chiar daca d-nul profesor koos tiberiu spune ca am venit dp o ora tin sa-l anunt ca am plecat spre elevii chiar dc dansul nu stia unde ne trimite. cat despre dormitul pana la 10 se insala.ar fi trebuit sa-l deranjez in noaptea aceea din ora in ora sa vada ca nu dormim. iar a doua zi la 7 dimineata am plecat inapoi dinspre podragu in balea. am cautat in caldarea pietroasa care se afla langa vf mircii , acolo unde a crezut domnul profesor ca s-a des[partit de elevii(dar n-a fost sigur) si mai spui ca esti cunoscator de munte.cat despre mass-media as ruga sa nu se mai interpreteze gresit...totul s-a petrecut spre moldoveanu si nicidecum spre negoiu...iar daca domnul profesor s-ar pune in locul nostru ar afla ca 2 salvamontisti -n-ar reusi nici intr-o luna sa caute turisti in jumatate de fagaras...ma bucur ca totul s-a terminat asa.... si as ruga pe elevi si profesor sa lase salvamontul in pace.....eventual daca vor sa ne ajute. noi ii asteptam....va mutumesc
  • 0 (0 voturi)    
    inca ceva (Luni, 8 octombrie 2007, 21:55)

    iulian [anonim]

    daca domnul profesor spune ca elevii erau echipati corespunzator as avea o intrebare pt oameni de munte (adevarati oameni de munte). credeti ca tenesi si adidasii sunt un echipament adecvat pt ture in fagaras? majoritatea aveau adidasi iar domnul profesor sa ma ierte ca afirm: dar ce exemplu da , daca el insusi avea tenesi in picioare!!!!!pt cei ce doresc sa se conving am sa le trimit poze. iar acum Concluzia: daca rugam turistii sa nu mearga iarna intr-o zona expusa avalanselor ( mai exact strunga dracului ) nu suntem buni si ne judeca lumea. daca in balea lac rugam toti turisti care urca in slapi pe VanatoareA lui Buteanu si le spunem ca nu e bine, tot noi suntem de vina si nu suntem buni .daca iesim in creasta si turistii ne intreaba despre un traseu iar noi dc le spunem ca fac cu o jumatate de ora in plus un traseu decat scrie pe marcaj, dar ei nu se uita ca au rucsac de 30 de kg , spun ca suntem fraieri si ca nu stim, iar daca vezi turisti cu slapi de burete si pantofi cu toc si cu o plasa in mana si vor sa mearga pe trasee gen muchia Buteanu sau chiar custura saratii si le spui ca nu fac bine, tot salvamontul e de vina. Ca cine suntem noi.?Pentru ce mai existam.?hai sa lasam deoparte salvamontul> cred unii ca salvamontul o duce bine? se insala !!!eu de exemplu degeaba am facultati si ma pot angaja pe un salariu bun si fara atatea pericole,dar totusi am ales sa fiu salvamontist. si pentru ce? ca sa zica lumea ca doar stam si bem!!! hai sa lasam deoparte salvamontuls sa-si faca treaba asa cum fac toti!!!!! cam atat am avut de scris. =.... salutari si va mai asteptam pe la munte..... dar dc se poate fara tenesi si slapi.... multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    pt domnul bogdan (Marţi, 9 octombrie 2007, 9:15)

    iulian [anonim]

    pe domnul bogdan il rog sa nu mai afirme lucruri pe care nu le stie si sa nu mai jigneasca salvamontul. ii doresc din tot sufletul sa nu aiba parte sa nu ne cunoasca niciodata in calitate de victima a unui accident in munte, ci doar sa ne intalnim sanatosi in ture prin Fagaras. il vom ajuta si pe el, pentru ca asta ne este meseria, chiar dc multi nu ne inghit si ne jignesc.....va mutumesc.