Champions League/ Grupa H

Steaua-Arsenal 0-1. Infrangere decenta

de S.N.     HotNews.ro
Marţi, 2 octombrie 2007, 0:00


Foto: HotNews.ro / Radu Restivan

Steaua a pierdut la limita confruntarea cu liderul din Premier League in urma unui joc in care a avut un singur sut pe poarta. Unicul gol al intalnirii a venit in minutul 76, Robin Van Persie punctand cu un sut sub transversala din apropierea punctului de la 11 metri, dupa o centrare a lui Adebayor.

"Am reusit un joc bun, dar un rezultat nemultumitor. Am jucat mai bine ca la Praga. La 0-0, am avut doua ocazii clare de a inscrie. Cred ca puteam scoate un rezultat bun sau minim un punct. Arsenal a demonstrat ca este o echipa puternica, iar noi, fata de anul trecut, cand am pierdut la scor cu Real Madrid, am demonstrat ca am capatat experienta, care s-a vazut in jocul nostru. Mi-a placut toata apararea, in afara de Petre Marin."
Nicolae Dica - Steaua, pentru ProTV

"Cu putin noroc puteam sa castigam. Conform statisticilor, am avut posesia, noi 67, ei 33, dar am fost putin obositi. Am gasit un Arsenal care putea fi batut. Inca mai cred in calificare. Mai avem patru meciuri din care putem castiga trei. N-am avut forta, putere. Daca antrenorul avea inspiratie la pauza sa-l schimbe pe Petre Marin, unde s-a jucat tot jocul, poate era altceva."
Gigi Becali - patron Steaua, pentru ProTV

"Ne-am tinut destul de bine. Pacat pentru ca am avut ocazii. Am luat un gol, ca de obicei cum luam noi, aiurea, si asta a fost istoria meciului. Chiar daca suntem a doua oara in aceasta competitie, invatam de la meci la meci. Chiar credeam ca putem scoate un rezultat bun astazi. Eu o sa-mi fac datoria, o sa joc cat mai bine, sper ca publicul m-a iertat."
Ovidiu Petre - Steaua, pentru ProTV

"Am intalnit o echipa bine organizata, a trebuit sa avem rabdare in fata ei. Au fost cateva ocazii la 0-0 pentru ambele formatii, Steaua a avut o ocazie mare, dar, pana la urma, victoria a fost a noastra. Daca vor juca asa cum au facut-o in seara asta, atunci au sanse sa invinga Sevilla."
Arsene Wenger - antrenor Arsenal, pentru ProTV

Galerie foto Steaua-Arsenal Londra.

Ambele echipe au avut probleme mari de efectiv, Goian, Lovin sau Golanski lipsind de la Steaua, in timp ce portarul Lehmann si mijlocasul Rosicky nu au facut deplasarea la Bucuresti cu Arsenal.

Massimo Pedrazzini a folosit o asezare ofensiva, cu cinci jucatori de atac: Nicolita si Surdu pe cele doua flancuri, Neaga si Dica in sprijinul varfului impins Vali Badea.

Debutul jocului a fost extrem de dinamic, centrarea lui Surdu din minutul 5 fiind reluata peste de Vali Badea, din pozitie favorabila, iar sutul lui Fabregas din 6 metri, in minutul 8 nu prinde spatiul portii.

In minutul 7, Neaga a introdus balonul in poarta, insa golul a fost anulat din cauza ofsaidului in care se afla stelistul la centrarea lui Nicolita.

Dica isi incearca si el sutul in minutul 20, dupa o recuperare in centrul terenului, dar mingea catapultata de la 25 de metri ocoleste de putin poarta lui Almunia.

In minutul 40, Clichy a centrat din stanga, Petre Marin a deviat balonul, iar Zapata l-a receptionat chiar pe linia portii, mingea neintrand in poarta cu toata circumferinta. Peste doua minute, acelasi Zapata scoate miraculos sutul din opt metri al lui Flamini, trimis la semi-inaltime.

Unicul sut al Stelei pe poarta a venit in minutul 59 cand Dica a incercat golul carierei. Mijlocasul stelist a sutat de la 40 de metri, incercand sa-l surprinda pe Almunia, iesit dintre buturi, dar Kolo Toure a respins cu capul din fata portii.

In minutul 73, Victoras Iacob, intrat de cateva minute in locul lui Badea, si-a batut joc de o ocazie imensa, sutand de la 12 metri mult peste, dupa ce dejucase pasul la ofsaid al apararii londoneze si ramasese singur cu Almunia.

Robin Van Persie a adus toate cele trei puncte in tabara tunarilor, dupa reusita din minutul 76. Adebayor a patruns pe partea stanga si a trimis din apropierea tusei o minge inapoi, iar olandezul, din apropierea punctului cu var, a sutat fara speranta pentru Zapata.

In final, tunarii au redus motoarele si au preferat posesia prelungita de balon. In minutul 86, Fabregas l-a incercat pe Zapata de la distanta, dar columbianul a retinut de langa bara laterala, pentru ca peste un minut Adebayor sa suteze din intoarcere, putin peste poarta.

Steaua ramane fara punct dupa doua meciuri in Liga Campionilor, si fara victorie acasa in aceasta competitie din 1996. De altfel, in cinci participari in Liga, Steaua a castigat doar doua jocuri pe teren propriu, in 1995 cu Glasgow Rangers si in 96 cu Widzew Lodz, ambele cu 1-0.

La joc au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, intre care 1.400 de englezi.





1358 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 3 octombrie 2007, 0:09)

    cornel [anonim]

    De vina e antrenorul.De ce n-a jucat Anton?Becali a spus clar ca Anton va marca pt. Steaua!
  • 0 (0 voturi)    
    Becali a primit ce merita (Miercuri, 3 octombrie 2007, 0:11)

    Ady [anonim]

    Imi pare rau pt romania, imi pare rau pt steaua, insa cred ca becali (a se remarca "b" minuscula) merita sa i se mai taie macaroana. Prea era el cel mai tare in toate domeniile.

    Cum ar zice el: L-o batut Dumnezeu pentru ceea ce i-a facut lui Hagi. Acelasi Dumnezeu pe care il tot enerveaza cu trufia lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Momentul memorabil al unui joc onorabil. (Miercuri, 3 octombrie 2007, 0:29)

    psd-os-ul [anonim]

    Arsenal este echipa momentului in tara care a inventat fotbalul si cred ca are sansele cele mai mari sa castige campionatul.
    Steaua poate sa se considere onorata de sansa jocului cu o astfel de echipa si de modul in care a facut fata astazi.
    In aceste conditii, infrangerea nu ar trebui sa ne intristeze prea tare. Ca de obicei, avem tentatia sa ne intrebam daca jocul ar fi luat alta turnura, in cazul cand fructificam ocazia cea mai mare , cand Dica a avut "golul in picior". Din pacate acolo a si ramas.
    Oricum, baietii nostri pot fi cu fruntea sus.
  • 0 (0 voturi)    
    eu cred ca nu a avut timp fecaly (Miercuri, 3 octombrie 2007, 2:12)

    zaboomafoo [anonim]

    sa ajunga cu valiza cu bani la aia de la arsenal, ca vedeati voi =))
    si nu il mai plangeti atata pe Hagi - amintiti-va mai bine ce rahat i-au facut ei (Hagi si Popescu adica) lui Piturca! si Dumnezeu nu bate cu parul... asta ca sa nu mai adaug ca Hagi ca antrenor e NIMENI; sa o ia ca Dan Petrescu de la o echipa de divizia secunda, sa arate ca/ce poate, apoi mai vorbim despre el... pana atunci sa mai dam o sansa unui Petrescu, unui Sabau, unui Dorinel... si, de ce nu? - sa dam o sansa FOTBALULUI romanesc prin eliminarea unor gunoaie tip fecaly! am mai spus si mai spun: NU GANEA e problema in fotbalul romanesc! si daca nu pricepem atunci meritam ce avem!
  • 0 (0 voturi)    
    steaua (Miercuri, 3 octombrie 2007, 8:09)

    bianca [anonim]

    orice s-ar intampla....STEAUA ramane cea mai tare echipa.....si la urma urmei din greseli se invatza.....:*:X....love steaua!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mandrie de .... (Miercuri, 3 octombrie 2007, 9:35)

    ionica [anonim]

    Hai sa fim seriosi!
    Arsenal a venit in plimbare si s-a distrat de ... milioane.
    Steaua este o echipa modesta cu jucatori fara imaginatie si fara curaj de a face ceva ca lumea.
    Fecaly ar trebui sa investeasca o mare suma de bani daca doreste sa aiba o echipa competitiva si reala.
    Arsenal, sau marile echipe nu-si irosesc puterile prea tare cu pigmeii, gen Steaua.
    De Hagi sa nu mai vorbim, deoarece nu a demonstrat nimic pe nici o banca de antrenor si nici nu o sa demonstreze, deoarece el are creier de jucator si nu inteligenta de antrenor. S-a vazut ca de cate ori a incercat ceva i-a iesit pe dos. Oricum s-a facut de ras, dupa opinia mea definitiv cu Fecaly si Steaua.
  • 0 (0 voturi)    
    Becali, DEMISIA! Pedrazzini ramai! (Miercuri, 3 octombrie 2007, 9:39)

    Mircea [anonim]

    S-a vazut o alta Steaua dupa plecarea lui Hagi. Echipa este mult mai motivata, joaca mult mai direct pe poarta.
    Singura problema este becali, care trebuie sa plece, pentru ca distruge simbolul Stelei !
  • 0 (0 voturi)    
    ce e decent ? (Miercuri, 3 octombrie 2007, 10:15)

    Cristi [anonim]

    e decent sa fii infrant ???
    mentalitate de looseri
  • 0 (0 voturi)    
    ce dracu e decent? (Miercuri, 3 octombrie 2007, 10:29)

    stelist [anonim]

    ba cristi esti dinamovist ma boule???
  • 0 (0 voturi)    
    Nationala fara Steaua si Dinamo!! (Miercuri, 3 octombrie 2007, 11:03)

    dan [anonim]

    Piturca ar fi foarte inspirat sa nu ia jucatori de la Steaua si Dinamo la lotul national. Dupa rateurile din acesta toamna acestia au dovedit o mentalitate de looseri care ar putea vicia si nationala. In plus, asa cum sustin patronii celor doua echipe, singura motivatie a vedetelor sunt BANII. Ori, la Nationala jucatorii (din toate timpurile, dar chiar si in vremea lui Becali si Borcea) trebuie sa fie motivati de gloria sportiva si nu de bani.

    Fara a fi mare fan al vre-unei echipe Romanesti, as fi de zece ori mai infocat sustinator al Nationalei daca selectia s-ar face de la echipele cu rezultate (cei mai in forma jucatori, mai ales de la Vaslui, Urziceni, Cluj) plus 'stranierii''.
  • 0 (0 voturi)    
    mai petre (Miercuri, 3 octombrie 2007, 12:46)

    Adela, UK [anonim]

    ...ce te dai tu mare ca esti fotbalist. tu care numa cat nu ai luat rosu in meci. se vede de la o posta ca nu ai stofa de sportiv.

    apoi ma becali.. tu pe noroc te bazezi cand participi la un campionat? esti ridicol. afla ca am vizionat meciul din anglia si comentatorii englezi au ras de tine incontinuu. rade toata lumea de tine.

    jucatorii de la steaua ar trebui sa plece, aia care au coa...
  • 0 (0 voturi)    
    HAI STEAUA!! (Miercuri, 3 octombrie 2007, 14:09)

    STEAUA.. [anonim]

    Steaua e cea mai buna echipa a momentului din Romania..s-a vazut aseara cat de bine au tinut piept unei echipe ca Arsenal...Pacat ca nu mai avem si alte echipe bune in Romania..Dinamo si Rapid sunt la vale rau.. Nationala fara Steaua e moarta..asa ca lasati-o balta...Si Hagi nu are nici o treaba cu antrenatul ..a fost un jucator excelent dar trebuia sa se opreasca la timp cu antrenatul..
    In rest Hai Steaua...e Hai Romania...iar Becali..oameni buni ..il invidiati ptr bani?..ok..atunci la munca..si pe urma vb...care din Guvernul nostru de acum a facut ce a facut Becali ptr oameni?...nu ptr unii din voi..HAI STEAUA...de ce nu e Dinamo si Rapid in CL?...stiti mai bine..sunt prea slabi..iar Steaua se strica in campionat..
  • 0 (0 voturi)    
    Secretara de la PNG a primit calculator! (Miercuri, 3 octombrie 2007, 14:44)

    wesley [anonim]

    @12: baga mare, poate te si crede cineva!
  • 0 (0 voturi)    
    Becalii e doar o marioneta... (Miercuri, 3 octombrie 2007, 20:39)

    Codename 007 [anonim]

    ...Becalii e un taran...ajuns bogat din sfatul comunitatii de aromani din Grecia...de pe muntele Athos...calugarii de acolo sunt destepti cu banii...dar nu si cu mingea...Becalii!cauta-ti alti consilieri in materie de fotbal...cauta prin Anglia,Germania,Spania sau Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    salut sunt un mare fan al echipei steaua si as dori un autograf de la dica si unu de la badea (Joi, 4 octombrie 2007, 19:57)

    vlad [anonim]

    steaua a facu un meci foarte bun cu arsenal dar e pacat ca a pierdut mi-a placut in special ca nu au mai fost egoisti si au jucat pase