Guvernul cauta o locatie pentru o noua centrala nucleara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2007, 0:00



Ministerul Economiei si Finantelor va stabili, in perioada urmatoare, locatia pentru construirea unei noi centrale nucleare, in scopul asigurarii resurselor energetice ieftine, a anuntat, vineri, la Cernavoda, premierul Calin Popescu Tariceanu.

"Sunt studii mai vechi privind construirea unei noi centrale nucleare, studii in care au fost evaluate anumite locatii. Dupa finalizarea reactoarelor 3 si 4 de la Cernavoda, trebuie sa continuam dezvoltarea sectorului nuclear pentru a asigura Romaniei pe termen lung resurse energetice ieftine", a explicat primul ministru, citat de NewsIn.

Calin Popescu Tariceanu a precizat ca a mandatat Ministerul Economiei si Finantelor sa gaseasca o locatie optima pentru noua centrala nucleara. "Trebuie sa gasim noi resurse de energie in perioada urmatoare si trebuie sa ne orientam spre energii curate, cum ar fi cea nucleara si hidroelectrica", a spus premierul.

El a mai aratat ca unul dintre motivele pentru care preturile la energie au crescut foarte mult este utilizarea combustibililor fosili. "Este clar ca va trebui sa se construiasca o noua centrala nucleara, dar pentru ca un astfel de proiect dureaza foarte mult, aceste lucruri trebuie anticipate. "

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a precizat ca realizarea unei noi centrale nucleare se bazeaza pe mai multe argumente. "In ceea ce priveste resursele de gaze, avem o viziune prudenta in viitor.

In conditiile in care, in prezent, raportul utilizarii gazelor este de 70-30 in favoarea gazelor din productia interna, pe viitor se estimeaza ca procentul va fi egal, pentru ca ne vom diversifica sursele de import. Mai mult, nivelul de utilizare eficienta a huilei scade", a adaugat Vosganian.

Premierul a mai anuntat, tot vineri, ca se are in vedere si construirea unei noi hidrocentrale pe Dunare, insa trebuie analizate mai intai costurile pe care le-ar implica un semenea proiect si avantajele ulterioare.

"Avem in vedere construirea unei noi hidrocentrale pe Dunare, insa trebuie vazut cat ne costa si ce va aduce. Aceasta hidrocentrala ar putea fi realizata in parteneriat cu Bulgaria, una din locatiile luate in calcul fiind Turnu Magurele", a mai spus primul ministru.

Premierul Calin Popescu Tariceanu si ministrul Economiei, Varujan Vosganian, participa, vineri, la inaugurarea oficiala a recatorului 2 de la Cernavoda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


102 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Locatie? (Vineri, 5 octombrie 2007, 16:24)

    Eu [anonim]

    N-ar fi rau sa consultati DEX-ul, sa vedeti ce inseamna "locatie"!
  • 0 (0 voturi)    
    da... (Vineri, 5 octombrie 2007, 16:24)

    vali [anonim]

    "Premier" peste slugile lui. Noi, majoritatea romanilor, stim ca e doar un gunoi uman !
  • 0 (0 voturi)    
    ..din centrale nucleare/pluguri de arat ogoare (Vineri, 5 octombrie 2007, 17:15)

    energeticul [anonim]

    vali, esti plin de spume nejustificate, gunoi uman e prea mult spus, eu zic ca mafiot fara scrupule ar merge, e mai decent; pai daca el e asa cum zici, hrebe si nastase, parintii spagilor, privatizarilor, tzepelor, tunurilor, defrisarilor, jafurilor, ei ce mai sunt?

    revenind la zbuciumul electronului pe orbita nucleului, miscare producatoare de caldura, la cum sunt estimarile de resurse conventionale, o noua centrala atomica e ultranecesara - o sa ajungem sa gatim la plita electrica si sa ne inaclzim cu caloriferul electric.

    ma intreb ce s-o alege de aceasta intentie, cam dupa cate 10 mii de ani o sa inceapa sa se construiasca ceva; dau si ei cu ciocul sa zica lumea ca le pasa
  • 0 (0 voturi)    
    @1 (Eu) (Vineri, 5 octombrie 2007, 17:21)

    Manole Buican [anonim]

    Fina observatie! Sincer, bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Vineri, 5 octombrie 2007, 20:24)

    alex [anonim]

    inainte sa ne apucam sa cautam spatiu pentru o noua centrala nucleara.. n-ar trebui sa mai terminam 3 reactoare de la cea veche???
  • 0 (0 voturi)    
    cat priveste hidrocentralele (Vineri, 5 octombrie 2007, 21:11)

    sorin [anonim]

    n-ar fi rau sa mai faca una pe Dunare (cu impactul asupra
    mediului luat in seama inainte de costuri!),
    dar intai ar trebui sa le refaca pe cele doua mari pe care
    aproape le-au distrus. Sau mai are tariceanu de dat un pont
    la VaTech? (uite un caz RAR in care ar fi fost mult mai bine
    de lucrat cu rusii, ca ei proiectasera turbinele, si, se stie,
    la capitolul soliditate a "materialului greu"...)
  • 0 (0 voturi)    
    Firma serioasa cu bune recomandari inchiriez locatie centrala nucleara (Sâmbătă, 6 octombrie 2007, 4:04)

    VA Techuchi [anonim]

    Firma serioasa, cu recomnandari la nivel inalt, de bun partid, ofer spre inchiriere teren cu proprietar "pierdut", cu vad bun si acte rezolvabile, pentru construirea unei centrale nucleare pe sponsorizare europeana pe masura. Oferim prime si incetive foarte interesante celor in masura sa isi dea aprobarea sau sa sprijine prin facilitari si recomandari executarea proiectului nostru. Recomandam incredintarea proiectului in mod direct, fara licitatie, iar in caz extrem se accepta modificarea pe baza de ordonanta de urgenta a oricarei legi in stat menite sa duca la buna desfasurare a proiectului nostru.
    Se asigura castiguri pe masura pentru toti participantii la proiect.

    Contact: Biroul "Mari Afaceri pe Bani Publici" al societatii noastre. Detinem in prealabil aprobare si recomandare de la mult-stimabilul mare om de stat "I. Razgandeanu".

    Semnat: Ceafagroasa Fanariot
  • 0 (0 voturi)    
    Amplasarea CAE (Sâmbătă, 6 octombrie 2007, 7:24)

    Dumitriu [anonim]

    Intrebati pe cei care au proiectat centrala atomo-electrica de la Cernavoda. O a doua era la Rugionasa Iasi, zona in afara seismicitatii din Vrancea ,pe valea Siretului si o a treia la Campia Turzii. Cea din Moldova ar asigura loc de munca in una din cea mai saraca zona a tarii si electricitate si pentru R.Moldova. Acum cine stie ce prioritati mai sunt
  • 0 (0 voturi)    
    Energie si iar energie (Sâmbătă, 6 octombrie 2007, 11:32)

    Lucian [anonim]

    Nu e rea ideea premierului, dar ar face bine in primul rand sa dea in folosinta in totalitate centrala pe care o avem deja inainte sa construiasca una noua. In ceea ce priveste amplasarea unei noi centrale, trebuie avuta in vedere in primul rand alimentarea cu apa, fara de care centrala nu poate functiona. Acum cativa ani, cand Dunarea practic a secat, reactorul de la Cernavoda a trebuit sa fie inchis. Din fericire, spre deosebire de bulgari, noi avem si alte optiuni in afara de Dunare.
    P.S. In atentia premierului: India dezvolta o tehnologie de producere a energiei nucleare bazata pe thoriu, in loc de uraniu imbogatit. Nu numai ca thoriul se gaseste in natura in cantitati mult mai mari decat uraniul, dar si procesul tehnologic e mai ieftin, pentru ca nu necesita imbogatire. De avut in vedere.
    P.P.S De avut in vedere si energia geotermala, pe care americanii o exploateaza inca din anii '60 (nu vorbim aici de Islanda, care e un caz special). Fara impact ecologic si practic nelimitata.
  • 0 (0 voturi)    
    Stiu eu o locatie! (Duminică, 7 octombrie 2007, 3:08)

    sadwank [anonim]

    La domnu' (scuzati expresia!) Tariceanu in dormitor, poate ii creste bunul-simt!
    Desi narodu' asta, la cit e de glumet, parca vad ca si-o pune mai pe la buric, sa se faca si el barbat!
  • 0 (0 voturi)    
    locatie (Duminică, 7 octombrie 2007, 8:45)

    SAM [anonim]

    "Locatie" inseamna inchiriere sau chirie platita pentru anumite lucruri luate in folosinta temporara. Atentie la folosirea termenilor! Mass-media are obligatia sa ajute populatia sa cunoasca sensul propriu al unor notiuni, folosite aiurea in reclamele tv, nu sa perpetueze utilizarea lor gresita.
  • 0 (0 voturi)    
    Cofinantarea (Luni, 8 octombrie 2007, 17:50)

    Horse Power [anonim]

    Pare ca mare - mare este interesul si disponibilul celor ce au prezentat scrisori de intentie pentru participarea in proiectele grupurilor 3 si 4. Sau mai stii? Nu cumva productia acestora depaseste consumul previzionat?! Daca industria nu prea da semne de crestere, livrarile trebuiesc directionate undeva. Aha, de aceea este nevoie un nou obiectiv CNE ... cu teren achizitionat prin procedura Baneasa? Uite cum gasim si locul cel mai potrivit pentru cea de-a doua centrala nucleara:... "ingropata" in subsolul showroom-ului Citroen?? Pana atunci, ce facem cu Belene? Le conectam pe tate pe sub Dunare?