RCS & RDS vrea sa atraga 500 milioane dolari prin listarea a 15% din actiuni la bursa londoneza

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2007, 0:00



Compania de telecomunicatiii RCS & RDS intentioneaza sa listeze la Bursa de la Londra circa 15% din actiunile companiei printr-o emisiune de certificate globale de depozit (GDR), pentru atragerea a aproximativ 500 milioane dolari, informeaza Reuters, citand surse apropiate intregului proces.

Oferta ii acorda companiei o valoare totala de piata de circa 3,5 miliarde dolari si se estimeaza ca actiunile vor incepe sa fie tranzactionate la inceputul lunii decembrie.

Potrivit NewsIn, actiunile sub forma de certificate globale de depozit (GDR), reprezinta actiuni nominative preferentiale cu dividend prioritar fara drept de vot. Actiunile de tipul GRD (Global Depositary Receipts) sunt titluri financiare ce permit unei companii sa obtina capital vanzand pe pietele internationale participatii in cadrul societatii.

Conform Reuters, presedintele si directorul general al RCS&RDS, Alexandru Oprea, a precizat ca banii obtinuti din listarea acestor actiuni vor fi folositi pentru extinderea pe pietele din alte tari din Europa Centrala si de Est si dezvoltarea serviciilor de televiziune prin cablu si satelit, a internetului in banda larga, precum si a a serviciilor de telefonie fixa si mobila 3G.

Potrivit datelor de la Ministerul de Finante, compania RCS&RDS a obtinut anul trecut o cifra de afaceri de 781.3 milioane lei si un profit net de 122,7 milioane lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


297 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Telecom (Luni, 8 octombrie 2007, 14:17)

    Eu [anonim]

    A incercat si Zapp sa lanseze o emisiune de obligatiuni dar a renuntat pentru ca nu ar fi obtinut suficienti bani pe ele.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite cum pierde BVB clientii (Luni, 8 octombrie 2007, 14:46)

    Eu [anonim]

    Oare de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cifra de afaceri mare! (Luni, 8 octombrie 2007, 15:04)

    Laurentiu [anonim]

    La o asemenea cifra de afaceri, ar trebui sa ofere in mod obligatoriu (conform legii) posibilitatea de a efectua plati cu cardul.
    Insa, nu prea-i intereseaza chestia asta pe cei de la RCS.
    Nu am vazut vreo casierie unde sa existe POS-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Laurentiu@3 (Luni, 8 octombrie 2007, 17:27)

    ALex [anonim]

    Nu plati cu cardul, ci sa aiba cu bancile acord sa puteti plati factura de acasa, din fata calculatorului. Eu in Cehia de multa vreme nu m-am dus pe undeva sa platesc un serviciu - totul se face pe ebanking. Stiu: nu e bine ca nu mai alergi atat si risti sa te ingrasi =))
  • 0 (0 voturi)    
    rcs-rds mascarada (Luni, 8 octombrie 2007, 19:34)

    NEWS TOP [anonim]

    Nu va uitati la ce se spune in agentiile de presa, rds-rcs este un bluf al afacerilor bozgoresti in Romania.Interesul lor este ca serviciile secrete maghiare sa asculte telefoanele romanilor. cine nu crede sa sune la S.R.I......
    • 0 (0 voturi)    
      Ne lasi? (Joi, 17 ianuarie 2008, 2:07)

      Gina [anonim] i-a raspuns lui NEWS TOP

      Lasa cuvinte ca bozgor, si nu iti da parerea de serviciile secrete maghiare. Nu jigni pe nimeni ca nu te-a jignit nimeni, si apoi poti alege ceva facut de romani. De aceea exista concurenta. A, nu au cu cine concura? Asta e problema ta...
      Hai pa, ca scrii oribil°!
  • 0 (0 voturi)    
    alex iar ai pus-o (Luni, 8 octombrie 2007, 19:51)

    baimareanu [anonim]

    Nu urmariti ce spun slugile lui Teszari gen alex sau ALEXANDRU OPREA . Realitate este ce spune piata : servicii slabe bazate pe publicitate agresiva si contracte cu clauze mascate........ Interesul lor este ca serviciile secrete maghiare sa asculte telefoanele romanilor.... Nu-i asa domnule Oprea (alex)?
  • 0 (0 voturi)    
    trageti fibra baieti !! (Luni, 8 octombrie 2007, 23:17)

    cablarea moarte nare [anonim]

    da-i cu pingul...
    pan' la ziua
    pe soseaua netului...

    ping sa fie ca tracert vine dupaia, firesc...

    si sa nu uitam de ipeconfig care este
  • 0 (0 voturi)    
    Moartea vine pe cablu RCS/RDS (Marţi, 9 octombrie 2007, 9:39)

    teapa [anonim]

    Dupa ce mai omoara catva romanasi cu tensiune de 220 pe cablu TV, o sa le explodexe pretul la actiuni. Criminalilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Baimareanu@6 (Marţi, 9 octombrie 2007, 11:58)

    ALex [anonim]

    "Iar ai pus-o" vorbiti probabil in familie, cu mine insa ...

    Cat despre numele meu este Alex Moucha, si nu Alex Oprea. Asadar cel cu erorile sunteti dvs.
  • 0 (0 voturi)    
    alex fiu de sluga (Marţi, 9 octombrie 2007, 20:53)

    vasile [anonim]

    "alex" cum se face ca din "Cehia" ripostezi de fiecare data cand cineva "musca" din RCS-RDS . Latrai la un comentariu trecut ca "ti-e scarba de romania". Te cred....doar esti ungur ...de-al lui Tzepari
    • 0 (0 voturi)    
      te exprimi ORIBIL (Joi, 17 ianuarie 2008, 2:18)

      Gina [anonim] i-a raspuns lui vasile

      1. Din RCS-RDS nu poate musca nimeni.
      De ce te deranjeaza aceasta firma si cine esti tu sau ce ai facut tu personal ca sa jignesti niste oameni care totusi ofera niste servicii ? Ce ar fi sa oferi tu servicii mai bune daca te crezi asa destept... de ce nu? Si ce ai tu cu ungurii? Faci parte din vreo formatiune politica anti?
      Si nu spui unui om ca latra, daca ai 7 ani de acasa.
      Pacat de tine...
      Gina

      PS. Ai jignit aici prea multa lume, de asta ti-am scris, sunt romanca, am avut prieteni maghiari, nemti, vorbesc multe limbi, traiesc in Germania. Nu inteleg care e problema ta, cu cine ce treaba ai si de ce jignesti niste oameni doar pentru ca vorbesc o alta limba pe care tu nu esti in stare sa o intelegi. SA ITI FIE RUSINIE !!!!!
      Nu indrazni sa raspunzi, nu sunt curioasa ...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-i drept e drept (Marţi, 9 octombrie 2007, 23:19)

    ALex [anonim]

    Bunica era unguroaica. Bunicul ceh, cealalta bunica grecoaica si celalalt bunic roman. Cat despre tata si mama va informez ca nu au fost slugi. Insa nu cred ca trebuie sa va mai informez de faptul ca sunteti prost crescut.

    De latrat se poate sa latru - intr-o vreme am folosit sampon de caine pentru ca eram alergic la cele umane. Insa vedeti dvs, eu cand nu ma mai spal cu sampon nu mai latru. Ura dvs insa nu are leac.
  • 0 (0 voturi)    
    razboi pe bani? (Miercuri, 10 octombrie 2007, 4:41)

    chuck [anonim]

    deci rds vrea 500 de milioane ceea ce duce toata valoarea companiei la 3,5 miliarde, ceea ce eu nu cred. e mai mult decat rompetrolul lui patriciu.

    cred mai curand ca au probleme cu felul cum a plusat upc, care s-a dus la oferta de 20 mbps la inceputul lunii. asta cuplat cu o investitie de 50 de milioane in infrastructura, ceea ce ne face sa credem ca nu e teapa - desi oferta e pentru persoane fizice, deci fara viteza garantata.

    am senzatia ca rds a inceput sa gafaie de la banii pe care ii arunca upc, megaglobalizat in ultima vreme, in piata. tot ei au anuntat cresteri de cate un mega la ofertele mici, pana la 2 si 3 mbps, ceea ce e foarte putin si nu stiu ce rost are sa iesi cu anuntul asta in acelasi timp cu upc, care dubleaza la 20 mbps.

    de data asta s-ar putea sa ne alegem cu tzeava buna de la baietii astia - sau de la ceilalti. pana la rezolvarea problemei cu casieriile si numarul de servis sigur ca mai e om ultime de vreme.
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Vineri, 12 octombrie 2007, 2:41)

    Oarecare [anonim]

    spera ei la 500 de milioane dar nu face atat, decat doar jumatate din companie. vodafone a platit recent 1 miliard de euro pentru 3 milioane de clienti vestici, iar ei spera sa obtina din 15%, fara drept de vot, juma' de miliard, cand au si probleme cu listarea datorita unor contracte sau ceva de genul ...
  • 0 (0 voturi)    
    erdeesh-ule (Miercuri, 17 octombrie 2007, 18:17)

    dinu [anonim]

    Sunt de acord cu chuck, nu le sta prea bine ascensiunea upc-ului, care au bagat deja 500 de milioane in infrastructura, din 92 pana acum. Incearca si rds alternative ca nu investeste nimeni in ei.
  • 0 (0 voturi)    
    bai (Marţi, 30 octombrie 2007, 23:57)

    informatorul [anonim]

    cu banii pe care spera astia de la rds sa-i primeasca poate prind si ei jumatate din viteza asta de la upc :

    http://www.speedtest.net/result/193779522.png