Ministrii de la educatie, justitie si agricultura, pe lista neagra a remanierii

Norica Nicolai vrea locul lui Chiuariu, iar Muresan a dorit scaunul lui Remes

de L. Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2007, 0:00



Liberalii se pregatesc de remaniere guvernamentala. Conform unor surse de la varful PNL, dupa alegerile pentru Parlamentul European, din 25 noiembrie, actualul guvern va fi remaniat, pe lista neagra numarandu-se ministrul Educatiei Cristian Adomitei, ministrul Agriculturii Decebal Traian Remes si ministrul Justitiei Tudor Chiuariu.

Potrivit acelorasi surse, in interiorul PNL sunt discutii aprinse legate de posturile care vor ramane vacante dupa remaniere. Conform surselor Hotnews.ro, Norica Nicolai doreste sa obtina postul de ministru al Justitiei, fapt pe care l-a comunicat colegilor de partid.

In cadrul unei dezbaterii pe tema remanierii guvernamentale, Norica Nicolai s-a certat cu colegii de partid motivand ca merita postul de la justitie, datorita activitatii ei senatoriale.

Pe de alta parte este inca in discutie elimnarea lui Tudor Chiuariu de la Justitie, cei mai aprigi sustinatori ai acestuia fiind Relu Fenechiu si premierul Tariceanu. Acestia il sustin in continuare pe actualul ministru, motivand ca a inceput sa dea rezultate, prin atacurile dure la adresa DNA-ului

Liberalii au inceput discutiile pentru remanierea guvernamentala inainte de a fi dezbatuta motiunea de cenzura in Parlament. Conform acelorasi surse, debarcarea lui Remes era pregatita demult, in carti pentru postul de ministru al Agriculturii fiind nominalizat in aceea perioada chiar proaspat cercetatul Ioan Avram Muresean.

Liberalii si taranistii au semnat un acord de colaboare politica, in urma cu cateva luni, alaturi de formatiunea fostului presedinte, Emil Constantinescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


90 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Norica Nicolai la justitie:)) (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:04)

    x [anonim]

    Super tare:) Si atunci vom avea o justitie curata. Poate o propune pe nepoata-sa (sau cine o fi fost aia de a votat in locul ei) la Educatie si cu asa exemple (modele in viata) nici elevii nu vor mai copia la Bac.:))))
  • 0 (0 voturi)    
    "fapt care l-a comunicat" (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:06)

    RazvanM [anonim]

    fapt pe care l-a comunicat...
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:07)

    gigiel [anonim]

    "In cadrul unei dezbaterii pe tema remanierii guvernamentale, Norica Nicolai s-a certat cu colegii de partid motivand ca merita postul de la justitie, datorita activitatii ei senatoriale."

    s-o puna pe nepoata direct ministra. BAI UNDE TRAIESC? DOAMNE CE SOARTA MI-AI TRAS SA NU DAU OCHII CU TINE!
  • 0 (0 voturi)    
    inlocuire (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:11)

    marinelu [anonim]

    astia inlocuiesc leprele cu otrepele.
  • 0 (0 voturi)    
    Tzatza Norica vrea sa fie regina balului ? (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:47)

    psd-os-ul [anonim]

    Criza acuta de oameni il determnina pe prim-Tradarul guvernului si electoratuilui sa se repete ca papagalul cu aceleasi personaje execrabile.

    Daca tot e bal, bal sa fie (!) mascat , de ascuns fatza Noricai, de regina a balului, in miss tzontzoroiu.

    In afara de obositoarele placi, folosite de cate ori apare la tv - "am fost procuror" si "sunt jurist de meserie"-e paralela cu dreptul ,la fel ca B.Olteanu, dar se pricepe sa dea in el cu stangul. E numai aroganta si incompetentza, calitati afisate in mare concordantza cu fatza de tzatza.
  • 0 (0 voturi)    
    tupeu de borfasi (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:50)

    elefantu [anonim]

    parca traim in evul mediu cu stapani ce au drepturi si pofte!MURITI -spun desteptii din Ca*****cu
    cu nepoata a rezolvat ramane sa rezolve si cu justitia
    sunt curios cine va mai vota Pnl-ul tura urmatoare
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil dar adevarat (Marţi, 9 octombrie 2007, 18:56)

    andrei [anonim]

    Norica vrea ministereasa,cea mai buna gluma PNL-ista,oamenii astia chiar stiu sa glumeasca frumos,la asa premier asa ministrii.............
  • 0 (0 voturi)    
    Remaniere (Marţi, 9 octombrie 2007, 19:07)

    stefan v [anonim]

    Scriam intr-un alt post, ca singura optiune a PNL este acum o remaniere masiva si imediata. In caz contrar, sindromul PNTCD este clar. PM Tariceanu are de infruntat, in cazul in care amana remanierea, acuza ca ingroapa PNL. Ar fi pacat ca dreapta din Romania sa fie reprezentata de PD, care sunt fosti FSN-isti, care sunt fosti comunisti, care .....
  • 0 (0 voturi)    
    Remaniere (Marţi, 9 octombrie 2007, 19:07)

    stefan v [anonim]

    Scriam intr-un alt post, ca singura optiune a PNL este acum o remaniere masiva si imediata. In caz contrar, sindromul PNTCD este clar. PM Tariceanu are de infruntat, in cazul in care amana remanierea, acuza ca ingroapa PNL. Ar fi pacat ca dreapta din Romania sa fie reprezentata de PD, care sunt fosti FSN-isti, care sunt fosti comunisti, care .....
  • 0 (0 voturi)    
    Dzeulei, cu ce ti-a gresit ROMANIA (Marţi, 9 octombrie 2007, 19:45)

    Florin [anonim]

    cu ce ti-a gresit Dzeulei sa ne pedepsesti in halul asta. Sa ne dai ca ministru in Justie o persoana certata cu legea.
    Nu trece mai repede anu asta sa ajungem mai repede la alegeri, ca numai avem nici o sansa sa scapam de ciururile astea.
    Ma rog in fiecare zi, rugativa si voi poate ajuta ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Vasile 8+9+x . (Marţi, 9 octombrie 2007, 20:05)

    Papagal liberal [anonim]

    Daca ai prevazut ce se va intampla in guvernutul cu autonomia liberala , bravo ! Totusi spune-mi si mie cum faci de te repeti cu mesajul ? Ai fost boxer, ai Parkinsan, esti alcoolic, droghist esuat la dezintoxicare sau asa esti tu, iti tremura mainile de cate ori remaniaza tradator-tu cate o relicva, cu alta ?
    De trei ori poti ? Sa nu-mi spui ca te poti stapani, ca dupa cum postezi, nu te cred.
  • 0 (0 voturi)    
    dap (Marţi, 9 octombrie 2007, 20:08)

    vali [anonim]

    "astia inlocuiesc leprele cu otrepele."
    Bine zis !
  • 0 (0 voturi)    
    Aici e un joc ... Oare cati vor cadea in plasa ? (Marţi, 9 octombrie 2007, 20:36)

    marin [anonim]

    Ma intrebam pe cand cu motiunea de cenzura de ce nu au sarit cei 4 muschetari (Norica, Crin, Otban si Puiu) in apararea PNL. Pai, vezi bine, ca de fapt cele 2 partide se ajuta prin actiunile lor ca sa apara transformate, albite si curate. De fapt nu se schimba nimic decat ura lor impotriva PD si a presedintelui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu v-ati prins? (Marţi, 9 octombrie 2007, 20:58)

    Calin [anonim]

    Tariceanu vrea sa enerveze acest neam de sluga. A incercat aproape toate variantele : toate personajele antipatice le-a pus in Guvern, pastreaza taxa de prima inmatriculare cu obraznicie fata de UE , ne arata muschii spunand ca e mai tare ca Presedintele , doar doar se va enerva poporul asta si va da cu PNL-ul de pamant. Dar noi , nu ! Rezistam eroic .
  • 0 (0 voturi)    
    Norica Niciolai traieste din frustrari (Marţi, 9 octombrie 2007, 21:22)

    corvus coraX [anonim]

    Stimabililor!!!
    Norica a tanjit la scaunul asta inca inainte de a lua masa de pranz... A urat-o pe Monica Macovei din toate puterile tocmai pentru asta!!! Primele atacuri impotriva MM au fost lansate de NN si ea a fost varful de lance in campania de destituire a MM. Cred ca inchiriase o dormeza la Antena 3. Numai ca, dupa cate se pare, trecutul Noricai este destul de nebulos (unii i-ar spune ca are ochi usor bleu) ceea ce este o caramida serioasa pe spinarea de fier beton a procuroarei... Dar, pe de alta parte, sa fim seriosi. Cine altcineva din PNL ar putea locul lui Chiuariu?!! Iar ca s-a certat cu colegii, asta nu mira. Le-o mai fi tras si niste picioare-n kur, ca merita cu totii....

    Muresan va putea sa ii ia oricand locul lui Remes cand acesta se va duce la dus sa isi caute sapunul, apoi invers, sau mai simplu, ar putea sa faca schimb de paturi daca nimeresc in aceeasi celula...

    Mai tragica va fi problema la Educatie. Ar putea fi chiar Tariceanu care pare educat dar, gurile rele spun ca e doar poleiala. Orban ar fi bun, dar asta cand iese de la reeducare si isi imbogateste repertoriul de manele... Daianu care chiar a fost bine educat la secu, dar pleaca la PE aproape sigur, asa ca pe el nu se pot baza. De ce nu Milica? Il uraste pe Base? Il! A fost mai mult pres decat e dinte?! A fost, si inca invins de securitate, deci e si erou. Mai este si profesor si ii place sa sufle in Ciuvica pana i ies ochii din orbite, deci are si ureche muzicala..
  • 0 (0 voturi)    
    Liberalii au cei mai multi ministri, unul mai prost decit altul! (Marţi, 9 octombrie 2007, 21:28)

    Lucian DRAGAN [anonim]

    Liberalii exceleaza prin numarul mare de ministri, fiecare stind maxim 5 luni pe post! Din pacate au dat unul mai prost decit cel dinainte! Un guvern care s-a remarcat prin agtarea cu orice pret de guvernare si numiri una mai politica decit celalata.
    CE VINA AVEM DOAMNE SA NE CONDUCA O SLEAHTA DE HOTI! Of course, in frunte cu Cariceanu care nu se mai cara decit dupa ce cara tot ce se mai poate fura pe la guvern!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-i asta?! (Marţi, 9 octombrie 2007, 21:32)

    nana1929 [anonim]

    Vre-o telenovela, cumva? Cred ca vederea imi joaca feste. Maine merg la oftalmologie . Am sa-mi comand niste ochelari de cal. Mi-ajungeeeeeeee! Nu mai vreau sa vad, decat in fata!
    Norica la Justitie. Nici nu s-a racit pamantul pe el si cred ca deja se rasuceste in groapa. Stiti la cine ma refer!
  • 0 (0 voturi)    
    @Calin - cred ca degeaba incearca! (Marţi, 9 octombrie 2007, 22:32)

    RazvanM [anonim]

    Romanii sunt un popor bland, cu oameni carora daca le spui ca sunt fraieriti te iau la bataie... Este si normal, dupa sute de ani de iobagie + 50 de ani de comunism + 18 ani de anticapitalism, oamenii au invatat ce-nseamna "capul plecat sabia nu-l taie". Din pacate acum romanii sunt atat de aplecati de sale, incat merg in patru labe.
  • 0 (0 voturi)    
    puneti jihadul pa ei (Miercuri, 10 octombrie 2007, 1:10)

    Guvernu Tariceanu 666 [anonim]

    Bine toti sant jalnici in guvernul asta. Dar care politician nu mai e jalnic azi?... ma sacarbesc pana la voma pomanagii astia. Niste mate fripte toti. Arunca cu promisiuni si pensii la fiecare itire de scrutin, de parca dau de la tacsu dea acasa.
    Hai sictir javrelor!

    De la Tariceanu la Basescu, de la Voiculescu la Goana si de la Iliescu la Vadim, pe toate diagonalele numai de nenorociti micinosi si fatarnici te incurci pe la toate clacile televizate. Doar o shleahta de haimanale, si de scursuri morale, asta e toata clasa politica romaneasca.
    Daca e adevarat ca avem conducatorii ce ii meritam, apai eu zic sa ne taiem toti venele in piata ca degeaba facem umbra pamantului.

    Nu s-o putea ma sa ii strangem si sa le dam foc noi lor? Asa in loc sa-i votam, le dam foc si gata. Zic si io.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine HOT NEWS (Miercuri, 10 octombrie 2007, 3:17)

    sandu [anonim]

    Prin astfel de articole dovediti inca o data (daca mai era cazul} ca sunteti aservitii lui Basescu care ,impreuna cu voi , reuseste sa distruga PNTCD si PNL. Sunteti mai eficace decat puscariile politice comuniste,popeystilor!!! Sugerez presedintelui sa va inainteze in grad ,asa cum a procedat de curand cu presedintele PD Salaj,care din colonel de securitate a fost avansat general.
  • 0 (0 voturi)    
    norico, taci si ascunde-te !!! (Miercuri, 10 octombrie 2007, 3:48)

    diktatoru\' [anonim]

    auzi tu ce tupeu pe norica, cica activitate senatoriala. :))) cel mai bine ar fi sa ii dea aia postul de ministru lu' nepoata-sa ca aia are si mai multa activitate senatoriala la cat a votat saraca in locul matusii. si tu norico, dispari din viatza politica ca nimeni nu te mai suporta, te tii si tu ca raia acolo prin parlament, vezi doamne persoana importanta. iti garantez ca nu o sa iti simta nimeni lipsa, si probabil singurul motiv pt care unii o sa isi aminteasca numele tau e pt ca e funny:D
  • 0 (0 voturi)    
    In tara in care..... (Miercuri, 10 octombrie 2007, 4:44)

    George [anonim]

    prostia, minciuna, incompetenta, coruptia, mitocania...etc isi etaleaza fudul 'meritele'. ce mai conteaza o Norica ametita de putere, imbecila si de rasul curcilor! Ea nu-si da inca seama! Istoria o va judeca ! Ce pacoste pe Romania noastra! Numai nulitati! Le citesc de aici din SUA si mi se pare ca e cu totul kafkaiesc, ca nimeni nu se trezeste, ca ne place la infinit acest balci si aceasta mascarada pentru o tragi-comedie-europeana de non-valori ce ne trag vesnic inapoi!. Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 10 octombrie 2007, 9:25)

    Maxine [anonim]

    Toti cei care au postat inaintea mea au omis sa comenteze o asertiune extrem de grava cuprinsa in textul respectiv:
    "Relu Fenechiu si premierul Tariceanu il sustin in continuare pe actualul ministru, motivand ca a inceput sa dea rezultate, prin atacurile dure la adresa DNA-ului"
    Pai daca asta este scopul declarat (voit sau nu), slabirea DNA, degeaba va certati ca niste tzatze a propos de Norica Nicolai.
    Oricine va fi pus acolo va avea acelasi target.
    Huo! Treziti-va!
  • 0 (0 voturi)    
    Maxine (Miercuri, 10 octombrie 2007, 10:47)

    Clau [anonim]

    E trist cata dreptate ai!

    ptr. 11: SV e bagator in seama PNL pe forumuri. Acum vrea remaniere ptr. ca spera la ministerul educatiei. Intr-un fel nu se inseala. Daca Chiuariu a ajuns la Justitie atunci orice tamp cu gura mare poate ajunge pe orice pozitie intr-un guvern liberal.
  • 0 (0 voturi)    
    BANC? (Joi, 11 octombrie 2007, 9:45)

    MARIN [anonim]

    NU-I BANC,DAR E "tare"!POI,DACA TOT TREBUIE "cozmetizat" GUVERNUL DE CE N-AR FI BUNA NORICA?
  • 0 (0 voturi)    
    Asta ar fii culmea! (Vineri, 12 octombrie 2007, 15:28)

    Petrisor [anonim]

    Numai Mahalagioica Norica lipsea din Guvern, ca sa semene cu o gradina zoologica. Poate o propune pe nepoata ei, asta cel putin era mai estetica.
    • 0 (0 voturi)    
      Nesanatosi la cap (Luni, 10 decembrie 2007, 5:20)

      Micu Lucian Ionel [anonim] i-a raspuns lui Petrisor

      Astia cred ca-s chiar in tara lu' Papura Voda!!!!! Sunt nesanatosi la cap, cred ca vor fi luati la bataie pe strada in viitor, de fapt chiar sper asta. Daca de norme morale nu stiu atunci de durere ca e limbaj universal intre vertebrate. Auzi pe cine s-au gasit sa propuna avand in vedere ce antecedente are (ma refer la Norica Nicolai si la faza cu nepoata)!!! Nu numai ca n-au zburat-o de atunci, acum o si propun fix ministru al justitie....incredibil cat de cretini pot fi cu ea in frunte!
    • 0 (0 voturi)    
      La fel de vinovat (Luni, 10 decembrie 2007, 5:35)

      Micu lucian Ionel [anonim] i-a raspuns lui Petrisor

      ....Crin Antonescu...e din acelasi oras ca si mine dar o zic cu parere de rau, ce minte (caricaturizata) si tupeu (inconstient) tre' sa aiba ca sa o propuna pe asta ministru!!!!!! Astia trebuiesc adusi cu picioarele pe pamant si cand zic astia ma refer la toti.
    • 0 (0 voturi)    
      O solutie mai in gluma mai in serios (Luni, 10 decembrie 2007, 5:43)

      Micu lucian Ionel [anonim] i-a raspuns lui Petrisor

      Dedicatie pentru oamenii politici care se simt sau daca nu se simt, ii stim noi: Unde esti tu Tepes Doamne??