Iliescu: Mai degraba altii vor fi obligati sa paraseasca PSD

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, s-a folosit miercuri de o conferinta a Institutului Revolutiei Romane pentru a critica partidul din care face parte. "Am toate motivele pentru a fi nemultumit de PSD", a declarat Iliescu batand in masa si afirmand ca "nu eu voi parasi partidul pe care l-am fondat".

Liderul social-democrat a incalcat astfel moratoriul intern impus la sfarsitul saptamanii trecute, despre care a afirmat ca este necesar pentru linistirea spiritelor in PSD.

"Am toate motivele sa fiu nemultumit de PSD. Pentru ca sunt presedinte fondator, nici nu s-a pus problema ca eu sa parasesc acest partid. Eu am spus ca mai degraba altii vor fi obligati sa paraseasca acest partid. Nu eu voi parasi partidul pe care l-am fondat", a declarat Iliescu cu indarjire.

Purtatorul de cuvant al PSD, Cristian Diaconescu, nu a vrut sa comenteze declaratiile facute de Iliescu, dar a declarat ca "daca vom avea oameni care vor incalca intelegeri facute in interiorul partidului, cu greu vom putea arata publicului ca suntem unitari si coerenti."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


70 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    care-i problema? (Miercuri, 10 octombrie 2007, 15:20)

    judex [anonim]

    Sa-si ia acolitii, pe serban Nicolae Serban, Nicolicea, etc. si sa-si faca alt partid. Sunt curios cine o sa-i mai voteze.
  • 0 (0 voturi)    
    fantoma trecutului (Miercuri, 10 octombrie 2007, 15:24)

    Jan [anonim]

    Ii e cam greu sa ia puterea fara o armata de mineri
  • 0 (0 voturi)    
    Gloaba Iliestiana (Miercuri, 10 octombrie 2007, 15:51)

    Luk K [anonim]

    E firesc sa-ti inchipui ca partidul esti tu dupa un sfert de veac de sefie. Daca PSD atata minte are incat sa renunte la oaresce viitor (ca suntem in uniunea europeana nu in uniunea sovietica) pentru un om care are 80 de ani, e problema lui.
    Firesc ar fi sa nu plece nimieni. Firesc ar fi sa-ri respecte sefii actuali daca vor respect pentru sefii trecuti. Nu eu l-am ales pe geaoana, nu eu l-am indepartat pe oprescu. sa-si manance singuri ce-au semanat acolo. Diferenta intre geoana si oprescu este aceea ca iliescu n-ar fi avut tupeu sa spuna asa ceva fara sa aiba demisia din psd in buzunar. D-aia l-a pus acolo pe geoana, d-aia sa-l manance.
  • 0 (0 voturi)    
    Mentalitate tipic sovietica.... (Miercuri, 10 octombrie 2007, 16:24)

    emil [anonim]

    Daca mor eu sa moara toata lumea. Daca pleaca Geoana si reformatorii din PSD cine ramane Almanahe?
  • 0 (0 voturi)    
    Mentalitate tipic sovietica.... (Miercuri, 10 octombrie 2007, 16:26)

    Emil [anonim]

    Dupa mine potopul... Daca pleaca Geona si ceilalti reformatori care au minim 12 clase din PSD cine ramane? Almanahe?
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Prostanac (Miercuri, 10 octombrie 2007, 16:34)

    Che Guevara [anonim]

    Mircea Geoana nu este decit un oportunist ajuns in functia de presedinte PSD din cauza ca baronii din partid nu l-au mai vrut pe Iliescu. A fost frica acestor baroni pentru propriile scaune. Mircea Geoana si toata echipa lui vinduta marinarului trebuie sa lase PSD-ul sa fie un adevarat partid de opozitie si nu o anexa a Cotrocenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Che Guevara era mai subtil ... schimba-ti numele in Fidel (Miercuri, 10 octombrie 2007, 17:07)

    Luk K [anonim]

    Nu ne spui nimic despre Iliescu? Slaba miscarea cu abaterea atentiei mos, foarte subtire ceata. Echipa lui Iliescu nu-i vanduta nimanui, zici? A cumparat Basescu 220 de PSD-isti (inclusiv pe cei care l-au suspendat) ?. Ai o parere mai buna despre Basescu decat am eu. Sau ai una prea buna despre tine. :)). Vorbeste on-topic sau lasa-ne, ok?
  • 0 (0 voturi)    
    ilici (Miercuri, 10 octombrie 2007, 17:13)

    copiutzu [anonim]

    parca suna a:

    "daca voi nu ma vreti, eu va vreau si va voi avea cu voia ori fara voia vosatra"

    Sa nu uitam ce a patit personajul care a spus cele de mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Se vede in fundal... (Miercuri, 10 octombrie 2007, 17:14)

    Luk K [anonim]

    ...dincolo de batranul care da din mana, un nene care vorbea despre clitoris. N-am uitat nimic si va sfatuiesc si pe voi sa nu uitati inca nimic. Sunt mandru de PSD si astept un poem despre pros(t)tata. Al PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Taatuucaa!!! (Miercuri, 10 octombrie 2007, 21:09)

    iliescu te iubim [anonim]

    tatuca iliescu te iubim esti cel mai tare si mai curajos, ai scos tara din comunism, cavaler al echitatii sociale, iubitul tarii, meandricul concretului, numa tu ne poti salva, nici nu stii cat te veneram, ca ce ai facut tu pentru noi n-a facut (in afara de ceasca) si nici nu poate sa mai faca nimeni, salvator a tinerilor morti la revolutie (i-ai salvat de meandrele mizere ale concretului acestei lumi pline de golani), luptator aprig importiva coruptiei pe care ai clocit-o la piept intr-un mod exemplar....

    hai vino iar pe scena politica
    priveste-l pe geoana, si te oftica
    si pleaca-apoi si du-te cu sovietzii
    ca sa ne creasca iar speranta vietii
  • 0 (0 voturi)    
    asa a zis si Iorgovan... (Joi, 11 octombrie 2007, 0:14)

    petc [anonim]

    si a parasit PSDul
  • 0 (0 voturi)    
    asa a zis si Iorgovan... (Joi, 11 octombrie 2007, 0:15)

    petc [anonim]

    mi s-a parut ca n-ati postat mesajul precedent, si mi se pare important
  • 0 (0 voturi)    
    la 70 plus (Joi, 11 octombrie 2007, 7:53)

    perspi [anonim]

    numai cine a trait macar 35 de ani de viata poate incerca sa-l inteleaga pe gorbacevsku, in timpul liber - daca are gica prea mult timp liber nefolositor.

    In rest, ilesku' a mintit si intemnitat grav, indiferent de ce-a avut ca scop sau in minte si buzunar... singurul lucru bun e ca l-ampuscat pe celalant bosorog ca el, care se credea si el mai bun si mai dastept ca restu opincarilor...prostia mereu pana la urma doare
  • 0 (0 voturi)    
    DEDICATIE (Joi, 11 octombrie 2007, 8:25)

    MARIN [anonim]

    Din zei de-am fi scoboritori
    C-o moarte tot suntem datori !
    Dar nu-i tot una leu sa mori
    "SAU MEMBRU DE PARTID !"
  • 0 (0 voturi)    
    SI RABDAREA ARE LIMITE (Joi, 11 octombrie 2007, 9:18)

    DUMY [anonim]

    vrem finalizarea dosarului cu .Asteptarea e lunga si apasatoare pentru cei care au suferit de pe urma acelor tragice evenimente(si nu numai).Cei vinovati sa fie judecati si pedepsiti pina mai sunt in viate si nu POST-MORTEM !!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    comunistii (Joi, 11 octombrie 2007, 9:52)

    Lucheze [anonim]

    Comunistul asta crede ca el e D-zeu in tara asta? Ce daca el a fondat partidul asta de comunisti? La varsta care o are e un ramolit si ar trebui bagat la racoare pentru toate imbecilitatiile facute, pentru a se putea odihni in pace pana la adanci batraneti...:))
  • 0 (0 voturi)    
    PINA CIND SA MAI ASTEPTAM...? (Joi, 11 octombrie 2007, 11:27)

    DUMY [anonim]

    Nu ne intereseaza daca Iliescu ramine sau nu in PSD,daca trebuie sa plece el sau altcineva,daca va fi sanctionat sau nu pe linie de partid(PCR)... !!!!
    Ne intereseaza cit este de vinovat Iliescu,implicat fiind in acele tragice evenimente care au avut loc in capitala.Vrem finalizarea cit mai URGENTA a anchetei si punerea sub acuzare a celor vinovati.
    Deocamdata toata suflarea romaneasca (cind vb. de ILIESCU) este interesata de finalizarea anchetei.
  • 0 (0 voturi)    
    ...!!! ???? (Joi, 11 octombrie 2007, 14:12)

    DUMY [anonim]

    Daca Iliescu continua sa se considere nevinovat,atunci toata preocuparea lui ar trebui sa fie orientata ,IN MOD EXPRES,numai si numai pentru finalizarea anchetei si darea verdictului.Pina atunci ,acuzatul Iliescu ,este considerat principalul VINOVAT si va fi tratat ca atare de mas-media.