Preliminarii EURO 2008 / Grupa G

Romania - Olanda 1-0/ Victoria unei generatii!

de S.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 0:00


Dorin Goian, fundasul-golgheter
Foto: HotNews.ro / Radu Restivan

Romania a facut pasul decisiv spre calificarea la Campionatul European, doar un dezastru mai putand impiedica accesul tricolorilor la un turneu final prima oara dupa opt ani. Generatia lui Mutu si Chivu are nevoie de victorii in partidele cu Luxemburg si Albania, victorii care par logice, pentru a merge la EURO, jocul cu Bulgaria nemaifiind decisiv.

Unica reusita a partidei de la Constanta i-a apartinut fundasului-golgheter Dorin Goian, si a venit in minutul 71. Este prima victorie a Romaniei in fata Olandei, la cea de-a zecea intalnire dintre cele doua reprezentative.

Pozele unei victorii imense

"Este mare lucru sa nu primesti gol de la Olanda in doua meciuri. Sper sa ne calificam. Acesta este obiectivul. Deja ma gandesc la meciul care urmeaza. Avem absenti importanti, intre care Mutu. Trebuie sa transam si meciul cu Luxemburg si dupa aceea vom trage linie si vedem ce se intampla."
Victor Piturca - selectionerul Romaniei, pentru TVR1

"La fiecare meci intru cu gandul in primul rand sa castigam, si daca mai si marchez e si mai bine. Este cel mai important gol din cariera mea si ma bucur enorm de mult."
Dorin Goian, pentru TVR1

"O victorie foarte importanta pentru noi. Meciul cu Luxemburg este cel mai important in aceasta campanie pentru ca ne poate aduce calificarea. Vreau sa multumesc publicului care a fost alaturi de baieti din primul pana in ultimul minut, impingandu-i de la spate."
Ionut Lupescu - director general FRF, pentru Radio Romania

"Mai mult de-atat nu ne puteam dori. A fost un teren greu, o vreme grea, dar aici raul, ramul ne sunt prieteni. Dupa ce vom castiga si in Luxemburg, voi intra in vestiarul lui Ajax imbracat in tricoul nationalei si cu pieptul inainte. Sper in alte convocari."
George Ogararu, pentru TVR1

Pe o ploaie stresanta si un vant puternic, Olanda a dominat inceputul jocului, avand o posesie mai buna a balonului. Prima faza periculoasa a venit in minutul 23, cand Bouma a reluat spre poarta lui Lobont dupa un corner, dar Chivu a respins peste transversala.

Tot Lobont are doua interventii superbe la suturile de la distanta ale lui Seedorf (minutul 28) si Van der Vaart (minutul 33).

Debutul reprizei secunde apartine tricolorilor. Mai intai Mutu paseaza cu calcaiul pentru Marica, dar sutul acestuia de la 20 de metri este incetinit de un fundas olandez si mingea poposeste in bratele lui Stekelenburg. In minutul 65, Mutu suteaza superb de la 20 de metri, portarul olandez respinge cu dificultate de sub transversala.

Golul a venit in minutul 71 in urma unei faze fixe, o lovitura libera din stanga executata de Chivu. Codrea a reluat spre poarta, Stekelenburg a scos incredibil, dar Goian a trimis in plasa de la patru metri. Este doar al doilea gol al Romaniei marcat in poarta Olandei, si primul intr-un joc oficial. Precedenta reusita ii apartine lui Viorel Moldovan intr-un amical din 2000.

Olanda a preluat initiativa dar nu a reusit sa se apropie periculos de poarta lui Lobont decat in minutele de prelungire. La o lovitura libera executata de Seedorf, Lobont a iesit si a boxat, Bouma a trimis pe poarta, dar mingea a lovit bara.

In finalul partidei, Adrian Mutu, Banel Nicolita si Paul Codrea au primit cartonase galbene si vor fi suspendati in partida cu Luxemburg, de miercuri.

Presedintele FRF, Mircea Sandu, si presedintele LPF, Dumitru Dragomir au parasit stadionul dupa golul marcat de Goian. Sandu a plecat primul, recunoscand ca face asta din superstitie. La doua minute a iesit si Dragomir care a declarat: "Mi-e rau, nu vreau sa mor dracului aici. Plec si eu din superstitie. Umblam pe strazi de nebuni. Ma duc in masina sa vad meciul pana la final. Nu mai suportam sa stau in stadion. La gol era sa murim cu totii."

Arjen Robben a fost preferat in ultimul minut in locul lui Ryan Babel, cel care, conform sport.ro, nu a participat la sedinta tehnica de dimineata pentru ca nu s-a trezit la timp.

Tricolorii au fost incurajati din tribuna si de presedintele Romaniei, Traian Basescu. La ultima sa prezenta in tribune, Romania a remizat in fata Bulgariei, scor 2-2.

La meci a asistat si managerul lui Chelsea, Avram Grant, venit sa urmareasca jucatori pasibili de un transfer la gruparea londoneza. Printre cei vizati mijlocasul olandez Rafael Van der Vaart.

Cu o ora inainte de meci, speculantii de bilete incercau sa vanda tichete la pretul oficial, insa nu aveau clienti. In urma cu cateva zile, pretul unui bilet la peluze, care la casa a costat 25 de lei, se vindea la "negru" cu 150 de lei.

Putini suporteri in Piata Universitatii. Un cameraman a fost agresat

Oricat de mare a fost bucuria victoriei pentru noi toti, frigul si ploaia i-a tinut departe pe bucuresteni de Piata Universitatii. Daca altadata pentru victoriile mari ale nationalei se adunau mii de oameni acum nu au venit mai mult de 150 de inimosi.

Din pacate, incidentele neplacute nu au lipsit nici de data asta. Suporterii au incercat sa rupa cordonul de jandarmi si sa intre pe carosabil, dar fortele de ordine (foarte numeroase) au restabilit cu usurinta ordinea. Totusi, o persoana a reusit sa pacaleasca vigilenta jandarmilor si s-a repezit inexplicabil spre cameramanul unei televiziuni lovindu-l usor. Agresorul a fost retinut imediat. (I.B.)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


6553 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 22:44)

    weather [anonim]

    De fapt victoria lui Mitica,a lui Gigi si a celorlalti oameni formidabili care conduc destinele fotbalului rominesc.Sa ne traiti intru multi ani maestrilor,acum no sa va mai poata contesta nimeni
  • 0 (0 voturi)    
    romania goian (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 22:47)

    lupasteanu marian [anonim]

    nu am multe cuvinue doar 2 "hai romania"
  • 0 (0 voturi)    
    Senzational (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 22:51)

    josef mruczynschi [anonim]

    Pentru mine este o seara minunata.Ma asteptam ca o sa
    cistigam ,iar ce i-am urat lui Victor cu putin timp in urma s-a
    implinit.Va astept la Viena, baieti sa-i invatati pe prostii de
    austropiteci ce-i ala fotbal.Este extraordinar ce faceti.Va pup pe
    toti cu drag si dor.Va astept.
  • 0 (0 voturi)    
    Goian 1-0 Olanda (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 22:57)

    Adrian [anonim]

    Suntem aproape calificati ....
    Acum sa savuram acest succes impotriva Olandei....
  • 0 (0 voturi)    
    ale ale romania (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 23:49)

    iv [anonim]

    tot barul whispers a urlat la gol, GG ROMANIA
  • 0 (0 voturi)    
    Re:Sa fim seriosi (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 23:52)

    Laurentiu [anonim]

    Alt pupincurist !!!!! Victoria apartine echipei si al celor ce au muncit pentru aceasta echipa......"rechinii fotbalului romanesc" nu au nici o "vina"...ei doar exista...asa ca cinsteste pe cine trebuie si lasa pupaturile in dos la adresa unor inexistenti!
  • 0 (0 voturi)    
    pt mesajul lui weather (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 23:56)

    ffffff [anonim]

    lasa-ne cu oamenii tai "magnifici" care conduc fotbalul romanesc. ei n-au nici o treaba. victoria e a jucatorilor si a lui piturca. oamenii de care zici tu, sunt ca restul celor care ne conduc... gura mare, fapta mica sau inexistenta si asa mai departe... interesul propriu... cine stie cunoaste...
    HAI ROMANIA
  • 0 (0 voturi)    
    Desi sunt roman si ma bucur.... (Duminică, 14 octombrie 2007, 0:04)

    Mircea [anonim]

    ...scorul final din aceasta seara era...1-3!Pana in min 60 romanii nu s-au vazut!Singurele actiuni potential periculoase au fost cel mult doua cu tot cu faza de gol!
    ...Bine ca mingea este rotunda!
  • 0 (0 voturi)    
    luxemburg (Duminică, 14 octombrie 2007, 0:05)

    mihai d. [anonim]

    sa nu se relaxeze cu luxemburgul, si sa facem din nou celebrul 1-1
  • 0 (0 voturi)    
    Din Olanda (Duminică, 14 octombrie 2007, 0:08)

    Raluca [anonim]

    Am trait in seara asta o bucurie enorma, neasteptata, vazand Romania ca invinge Olanda. Felicitari echipei si antrenorului, tare as fi vrut sa ma aflu pe stadion. BRAVO, ROMANIA!!! LA MAI MARE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania-olanda (Duminică, 14 octombrie 2007, 1:34)

    alex [anonim]

    Felicitari echipei ROMANE si antrenorului care sia facut treaba cu succes
  • 0 (0 voturi)    
    hai romania (Duminică, 14 octombrie 2007, 2:17)

    lavinia [anonim]

    victoria se datoreaza intregii echipe si efortului depus de ei....au avut de infruntat o vreme dificila dar au jucat la inaltime...ma amndresc ca sunt romanca....bv lui goian care este un jucator foarte bun...felicitari intregii echipe si antrenorului....HAI ROMANIA SI S-O TINETZI TOT ASA!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Calitatea jocului (Duminică, 14 octombrie 2007, 2:58)

    cucu [anonim]

    Fiind in America n-am vazut meciul din pacate, dar am citit despre ghinionul urias al olandezilor (bara de citeva ori) si ma intreb care este adevaratul nivel al echipei noastre.
    In cele din urma rezultatul conteza, nu felul in care a fost obtinut, dar din felul in care a fost obtinut rezultatul se poate intui viitoarea prestatie a echipei. Vreau sa spun ca ma bucur enorm de rezultat, dar nu sint convins ca cu jocul actual RO va avea o evolutie stralucita la Euro.
  • 0 (0 voturi)    
    re: Sa fim seriosi (Duminică, 14 octombrie 2007, 3:32)

    gogo [anonim]

    Pentru cei care au raspuns la mesaj (nu pentru cel care l-a postat): v-ati luat calculator degeaba ca tot natarai sunteti.

    Chiar nu pricepeti ca omul a fost subtil?, sau nu sunteti in stare sa cititi un mesaj pina la capat?
    Din doua una, oricum sunteti batuti in crestet.
  • 0 (0 voturi)    
    Re:Sa fim seriosi (Duminică, 14 octombrie 2007, 7:13)

    Ax3l [anonim]

    ma despteptul pamantului tu acuma te-ai trezit? sau esi platit de "jiji" sau esti mai prost decat prevede legea si nu sti pe ce lume traiesti.poate dupa un somn o sa il feliciti pe nea Mirciulica Sandu sau pe baciul de Jiji pt golul marcat. nu am decat o concluzie pt tine ////:GET A LIFE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    decisiv (Duminică, 14 octombrie 2007, 7:24)

    alex [anonim]

    Mentalitatea meciurilor "nedecisive" este perdanta. Orice meci este decisiv, inclusiv (mai ales) cel cu Bulgaria. Este inacceptabil ca in sport sa spui ca rezultatul unui meci de calificare nu conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    1-0 (Duminică, 14 octombrie 2007, 8:18)

    niros [anonim]

    Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 13 (Duminică, 14 octombrie 2007, 10:20)

    din Finlanda [anonim]

    "Fiind in America n-am vazut meciul din pacate, dar am citit despre ghinionul urias al olandezilor (bara de citeva ori) si ma intreb care este adevaratul nivel al echipei noastre."

    se poate urmari cu ajutorul;
    http://www.myp2p.eu/
    vizionare placuta pe viitor !
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Duminică, 14 octombrie 2007, 12:11)

    Razvan [anonim]

    sper sa ne calificam shi sa mergem cat mai departe "HAI ROMANIA"
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Ax3l si stresatii de la #6 si #7 (Duminică, 14 octombrie 2007, 12:38)

    Kevi [anonim]

    Daca ati "avea" o viata n-ati sti ce sa faceti cu ea.. Somn usor in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo baietzi! si la mai mare! (Duminică, 14 octombrie 2007, 13:18)

    pipi [anonim]

    am visat ca romania pierde calificarea=))
  • 0 (0 voturi)    
    Romania 1 - 0 Olanda (Duminică, 14 octombrie 2007, 13:20)

    marius [anonim]

    suntem calificati ... asta e cel mai important! pot sa moara de ciuda vecinii nostri bulgari ... Euro 2008, here we come !!!
  • 0 (0 voturi)    
    participam! (Duminică, 14 octombrie 2007, 15:29)

    eugen [anonim]

    nu stiu de ce am impresia ca majoritatea mesajelor vin de la romanii din afara care se bucura de rezultat fara sa-si amarasca sufletul cu vrajmasiile interne!
    din desertul Nevadei particip si eu la bucuria romaneasca...si apropo de sansa de a vedea meciul costa doar 5 euro ca sa cumperi live pe site-ul UEFA ..unde poti lua si champions league
  • 0 (0 voturi)    
    avant romanesc (Duminică, 14 octombrie 2007, 16:38)

    stelea [anonim]

    lumina romanesca aprinsa de Goe &Co !!!
    Incepand de azi ,avem un nou star . Europa v-a vorbi de Goian & Co . Ziaristilor , nu ar fi rau dar ar aparea un portret ,cu Goe .
    Asteptam reactia voastra
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Duminică, 14 octombrie 2007, 17:06)

    cucu [anonim]

    "asta e cel mai important! pot sa moara de ciuda vecinii nostri bulgari"

    EXACT asta e cel mai important: "sa moara de ciuda vecinii nostri". Ce trist... E de mirare ca manelele prind in asa hal...?

    =========

    Mersi pt. sugestiile de vizionare online a meciurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    rom olanda (Duminică, 14 octombrie 2007, 17:13)

    nita cristian elvis [anonim]

    bravo GOIAN Bravo GOIAN iesti un GRANDE tineo tot asa ...din ITALIA(CIVITAVECCHIA)un fost cameramam de la Tele7abc PIATRA NEAMT
  • 0 (0 voturi)    
    romania-olanda (Duminică, 14 octombrie 2007, 17:29)

    alex [anonim]

    bun meci facut de romania BRAVO GOIAN acesta a fost meciul unei generati ne vedem la europene baieti
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia victorioasa, pfff :)) (Duminică, 14 octombrie 2007, 18:28)

    the [anonim]

    Romania a invins.
    Iar Olanda n-a facut nici o branza :)
  • 0 (0 voturi)    
    Comentatori (Duminică, 14 octombrie 2007, 18:40)

    CIDUL [anonim]

    Foarte slabi comentatorii meciului la TVR1. Afara cu ei ...
  • 0 (0 voturi)    
    PT kevi d la #20 (Duminică, 14 octombrie 2007, 19:41)

    Ax3l [anonim]

    bine mah ca esti tu desptept:)..diferenta e ca dimineata tu tot te trezesti in that shity thing that u say its life:)...ca deah doar tu esti smecher:)..mai iesi din casa mah tzarane..ca din oras sau din tara nici nu se mai discuta:)
  • 0 (0 voturi)    
    usor cu pianul pe scari! (Duminică, 14 octombrie 2007, 20:16)

    regina Olandei [anonim]

    S-a vazut si din avion ca olandezii ne-au cam lasat sa castigam. Ai nostri ca brazii, e adevarat, baieti luptatori si hotarati, dar cu o exceptie- doua destul de departe de ceea ce se numeste fotbalul modern. S-a incheiat cu bine o saptamana in care oficialitatile romane si chiar fostii internationali au tras tare pentru prietenia romano-batava. Olandezii s-au simtit ca in sanul lui Avraam la noi si au inteles ca trebuie sa fie domni. Si au fost. Durerea e ca niste escroci si mafioti se impauneaza cu merite inexistente si vor profita de pe urma gestului lui Basten si compania..
  • 0 (0 voturi)    
    hmmmmmmmm (Duminică, 14 octombrie 2007, 21:22)

    TRIST4you [anonim]

    ma dar de ce nu ati dat meciul live p internet ca eu sunt in spania shi nuam avut unde sal vad incercati shi voi mai multe ca doar de aaia suntei televziunea romana auzi tuh nationala
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 15 octombrie 2007, 3:12)

    xyxabc [anonim]

    BRAVO BAIETI!SINCER NU AM FOST CONVINS CA VOM PUTEA FACE FATA OLANDEI, DAR NATIONALA A SURPINS DIN NOU, NICI O INFRANGERE IN ACEST TURNEU! PT CEA DE LA 31, PROBABIL CA TU CHIAR AI FOST IN AVION IN TIMPUL MECIULUI, IAR ACUM PROBABIL ORBITEZI IN JURUL VREUNEI PLANETE CA ESTI PIERDUTA RAU IN SPATIU.AM AVUT DESTULE OCAZII SI NOI, IN PRIMUL RAND. DOI: DACA IMI AMINTESC CORECT AM FACUT EGAL LA ROTTERDAM, NU? TREI: OLANDEZII AU AFIRMAT (VEZI COMENTARII VAN DER SAR) CA NU AVEM NICI O SANSA SA TERMINAM PE PRIMUL LOC SI CA VOM PIERDE LA BUCURESTI! DACA TI-A FOST AMARA PASTILA ASTA, DATA VIITOARE NU POSTA PE UN FORUM PLIN DE FANI AI NATIONALEI, DU-TE SI POSTEAZA PE UNUL BULGAR SAU ALBANEZ. SAH SI MAT, VACO.NU MAI INTRU PE FORUMUL ASTA ASA CA POTI SCRIE CE SI CAT VREI INAPOI. L FOR LOVE!
  • 0 (0 voturi)    
    A fost, totusi, offside. (Luni, 15 octombrie 2007, 10:32)

    gogu [anonim]

    Acum chiar nu conteaza, bine ca arbitrii nu au vazut.

    In dimineata asta, la radio, (pe Kiss FM), Craciunescu explicat clar de ce era offsaid si de ce trebuia sanctionat.

    Dar tot el a zis ca si romanii au tot primit destule goluri din offside nesactionat de-a lungul timpului, asa ca e bine ca din cand in cand se mai intoarce roata si pentru noi....

    Bravo nationalei !

    Sa vedem ce facem la turneul final !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt axel #30 (Luni, 15 octombrie 2007, 11:32)

    gorbaciovsky [anonim]

    Spre deosebire de tine, kevi e subtil. Si daca tot zici de iesit din casa, iesi tu, cautati o slujba ceva si nu mai sta in casa pe internet. Apropo, in ce clasa esti?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravoooooo baietzi!!!! (Luni, 15 octombrie 2007, 22:38)

    Carabulea Vladimir [anonim]

    Succese la eropene!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    SA FIM SERIOSI (Marţi, 16 octombrie 2007, 22:53)

    CICO [anonim]

    ORBECE CUM NAIBA POTI VORBI DE PLAVANU DE BECALI DUPA O VICTORIE NESPERATA DAR FRUMOASA A ROMANIEI.HAI ROMANIA
    • 0 (0 voturi)    
      2 bilete (Luni, 16 iunie 2008, 12:13)

      igor [anonim] i-a raspuns lui CICO

      I still have 2 tickets left for this game
      good place
      price = 900 euro for both !

      please contact me by email
  • 0 (0 voturi)    
    Gooll (Marţi, 17 iunie 2008, 11:31)

    ADrian [anonim]

    o luam la muc cred ca dar avem sanse
  • 0 (0 voturi)