Romania a facut pasul decisiv spre calificarea la Campionatul European, doar un dezastru mai putand impiedica accesul tricolorilor la un turneu final prima oara dupa opt ani. Generatia lui Mutu si Chivu are nevoie de victorii in partidele cu Luxemburg si Albania, victorii care par logice, pentru a merge la EURO, jocul cu Bulgaria nemaifiind decisiv.

Unica reusita a partidei de la Constanta i-a apartinut fundasului-golgheter Dorin Goian, si a venit in minutul 71. Este prima victorie a Romaniei in fata Olandei, la cea de-a zecea intalnire dintre cele doua reprezentative.

Pozele unei victorii imense

"Este mare lucru sa nu primesti gol de la Olanda in doua meciuri. Sper sa ne calificam. Acesta este obiectivul. Deja ma gandesc la meciul care urmeaza. Avem absenti importanti, intre care Mutu. Trebuie sa transam si meciul cu Luxemburg si dupa aceea vom trage linie si vedem ce se intampla."

Victor Piturca - selectionerul Romaniei, pentru TVR1

"La fiecare meci intru cu gandul in primul rand sa castigam, si daca mai si marchez e si mai bine. Este cel mai important gol din cariera mea si ma bucur enorm de mult."

Dorin Goian, pentru TVR1

"O victorie foarte importanta pentru noi. Meciul cu Luxemburg este cel mai important in aceasta campanie pentru ca ne poate aduce calificarea. Vreau sa multumesc publicului care a fost alaturi de baieti din primul pana in ultimul minut, impingandu-i de la spate."

Ionut Lupescu - director general FRF, pentru Radio Romania

"Mai mult de-atat nu ne puteam dori. A fost un teren greu, o vreme grea, dar aici raul, ramul ne sunt prieteni. Dupa ce vom castiga si in Luxemburg, voi intra in vestiarul lui Ajax imbracat in tricoul nationalei si cu pieptul inainte. Sper in alte convocari."

George Ogararu, pentru TVR1

Pe o ploaie stresanta si un vant puternic, Olanda a dominat inceputul jocului, avand o posesie mai buna a balonului. Prima faza periculoasa a venit in minutul 23, cand Bouma a reluat spre poarta lui Lobont dupa un corner, dar Chivu a respins peste transversala.

Tot Lobont are doua interventii superbe la suturile de la distanta ale lui Seedorf (minutul 28) si Van der Vaart (minutul 33).

Debutul reprizei secunde apartine tricolorilor. Mai intai Mutu paseaza cu calcaiul pentru Marica, dar sutul acestuia de la 20 de metri este incetinit de un fundas olandez si mingea poposeste in bratele lui Stekelenburg. In minutul 65, Mutu suteaza superb de la 20 de metri, portarul olandez respinge cu dificultate de sub transversala.

Golul a venit in minutul 71 in urma unei faze fixe, o lovitura libera din stanga executata de Chivu. Codrea a reluat spre poarta, Stekelenburg a scos incredibil, dar Goian a trimis in plasa de la patru metri. Este doar al doilea gol al Romaniei marcat in poarta Olandei, si primul intr-un joc oficial. Precedenta reusita ii apartine lui Viorel Moldovan intr-un amical din 2000.

Olanda a preluat initiativa dar nu a reusit sa se apropie periculos de poarta lui Lobont decat in minutele de prelungire. La o lovitura libera executata de Seedorf, Lobont a iesit si a boxat, Bouma a trimis pe poarta, dar mingea a lovit bara.

In finalul partidei, Adrian Mutu, Banel Nicolita si Paul Codrea au primit cartonase galbene si vor fi suspendati in partida cu Luxemburg, de miercuri.

Presedintele FRF, Mircea Sandu, si presedintele LPF, Dumitru Dragomir au parasit stadionul dupa golul marcat de Goian. Sandu a plecat primul, recunoscand ca face asta din superstitie. La doua minute a iesit si Dragomir care a declarat: "Mi-e rau, nu vreau sa mor dracului aici. Plec si eu din superstitie. Umblam pe strazi de nebuni. Ma duc in masina sa vad meciul pana la final. Nu mai suportam sa stau in stadion. La gol era sa murim cu totii."

Arjen Robben a fost preferat in ultimul minut in locul lui Ryan Babel, cel care, conform sport.ro, nu a participat la sedinta tehnica de dimineata pentru ca nu s-a trezit la timp.

Tricolorii au fost incurajati din tribuna si de presedintele Romaniei, Traian Basescu. La ultima sa prezenta in tribune, Romania a remizat in fata Bulgariei, scor 2-2.

La meci a asistat si managerul lui Chelsea, Avram Grant, venit sa urmareasca jucatori pasibili de un transfer la gruparea londoneza. Printre cei vizati mijlocasul olandez Rafael Van der Vaart.

Cu o ora inainte de meci, speculantii de bilete incercau sa vanda tichete la pretul oficial, insa nu aveau clienti. In urma cu cateva zile, pretul unui bilet la peluze, care la casa a costat 25 de lei, se vindea la "negru" cu 150 de lei.

Putini suporteri in Piata Universitatii. Un cameraman a fost agresat

Oricat de mare a fost bucuria victoriei pentru noi toti, frigul si ploaia i-a tinut departe pe bucuresteni de Piata Universitatii. Daca altadata pentru victoriile mari ale nationalei se adunau mii de oameni acum nu au venit mai mult de 150 de inimosi.

Din pacate, incidentele neplacute nu au lipsit nici de data asta. Suporterii au incercat sa rupa cordonul de jandarmi si sa intre pe carosabil, dar fortele de ordine (foarte numeroase) au restabilit cu usurinta ordinea. Totusi, o persoana a reusit sa pacaleasca vigilenta jandarmilor si s-a repezit inexplicabil spre cameramanul unei televiziuni lovindu-l usor. Agresorul a fost retinut imediat. (I.B.)