Rugby World Cup

Anglia - Franta 14-9/ Wilkinson aduce a doua oara Anglia in finala

de S.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 0:00

Anglia elimina din nou Franta in semifinalele Campionatului Mondial, dupa ce reusise aceasta performanta si la editia din 2003, pe care de altfel a castigat-o. Ca si acum patru ani, artizanul succesului in fata cocosilor a fost transformerul Jonny Wilkinson care a reusit sa marcheze din doua lovituri de penalizare si un drop-gol, puncte venite la scorul de 9-5 pentru Franta.

Trandafirii au reusit unicul eseu al partidei, Josh Lewsey culcand balonul in terenul de tinta francez in minutul 2, dar Wilkinson a ratat transformarea, scorul fiind doar 5-0.

Franta a trecut la conducerea partidei, sustinuta si de cei 80.000 de spectatori de pe Stade de France de langa Paris, si transformerul Lionel Beauxis a punctat in trei randuri din lovituri de penalizare, in minutul 44 scorul fiind favorabil gazdelor: 9-5.

Insa Jonny Wilkinson a avut o repriza secunda excelenta, dupa o prima parte neagra in care pe langa netransformarea eseului mai ratase un penalti si un drop-gol.

Mai intai, decarul Angliei a redus diferenta in minutul 47, dintr-o lovitura de pedeapsa, pentru ca in minutul 75 sa-si aduca echipa in avantaj tot cu o astfel de executie.

Apoi, pe o interceptie, in minutul 78, Wilkinson a adus victoria campioanei mondiale cu un drop-gol, iar Franta este eliminata din nou in semifinale, de aceasta data in fata propriilor suporteri.

Anglia va intalni in finala Africa de Sud, echipa in fata careia a cedat cu 36-0.

Programul si rezultatele Cupei Mondiale

101 vizualizari

Mare deceptie (Duminică, 14 octombrie 2007, 2:50)

Brainstorm [anonim]

Franta a trecut alaturi de meci. I'a lipsit un lider pe teren si "coaching-ul" copy & paste de la meciul contra All Blacks a fost contra productiv.
    Franta ar fi putut marca un eseu dar Mishalack care a avrut sa recupereze balonul de la "monstrul" Sebastian n'a facut decat sa'i incetineasca miscarea lui spre eseu.
    Bottom line: victoria Angliei este meritata pt ca au ramas cool pe tot parcursul meciului pe cand francezii au fost febrili comitand greseli puerile in momente critice.