PNL si PNTCD vor sa scape de Remes si Muresan

de Andrei Mincu     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2007, 0:00



Decebal Traian Remes va fi suspendat din PNL, iar filiala sectorului 1 din Bucuresti a demarat deja procedurile. Informatia a fost transmisa de ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, care a declarat ca " regreta situatia in care se afla fostul ministru al agriculturii", dar ca pe intreaga perioada a cercetarilor si pina la pronuntarea sentintei Remes va fi suspendat.

" Imi pare rau ca a ajuns in aceasta situatie tirit de o iuda. Decebal Traian Remes, asa mucalit cum e el, fara sa aiba maniere in relatia cu presa sau de comunicare, a salvat Romania in 1999 cind se afla in incapacitate de plata", a declarat Orban.

Si Ioan Muresan este pindit de suspendare, spune presedintele PNTCD, Marian Milut. Acesta a anuntat ca simbata in cadrul sedintei Comitetului National va fi pusa in discutie chestiunea suspendarii fostului ministru taranist al agriculturii.

Milut a precizat ca Muresan a fost sustinut in momentul in care a fost " ridicat din casa si cind nu i s-au spus motivele si doua instante ne-au dat dreptate, eliberindu-l", dar ca acum "misiunea noastra s-a terminat".
Potrivit sefului PNTCD, Ioan Muresan nu poate fi exclus, pentru ca asta ar insemna sa nu i se acorde prezumtia de nevinovatie, dar ca " imaginile difuzate de TVR sunt suficient de clare pentru ceea ce s-a intimplat".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


104 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    iuda (Marţi, 16 octombrie 2007, 19:28)

    georgel007 [anonim]

    cica remes a fost tarat in scandal de o 'iuda'. incredibil !!! declaratia anului !! bravo orbane!!! hai romania !!
    bineinteles ca nici unul dintre ei nu e vinovat in viziunea colegilor de partid. adica ce, au facut ceva ce ei nu fac? adica e ceva grav sa iei spaga si sa aranjezi licitatii? e din ce in ce mai grea viata in romania. nu mai poti sa iei si tu o mita linistit ca te filmeaza sau te asculta dna-ul. basescu e vinovat pentru toata instabilitatea asta institutionala! propun sa fie suspendat.
  • 0 (0 voturi)    
    suspendati,da'puneti piedica (Marţi, 16 octombrie 2007, 19:31)

    pnlctd [anonim]

    ca baietii istia din ardeal is marxii si engelsii nostri,
    fara de care noi aistia din moldova
    ne-am scofalci de plictisala
  • 0 (0 voturi)    
    Mai exista PNTCD? (Marţi, 16 octombrie 2007, 23:53)

    Dezbracatu\\\' [anonim]

    Evlavia si smerenia de care au dat dovada la Iasi ministrii si taricelul au avut efect, izbavindu-i de remaniere. Numai ca nu toti au acordat aceeasi atentie divinitatii. Si uite-asa ministrul palincoso-caltabosar a trebuit sa zboare din cabinet.
    Cat despre Muresan, fie si scos din formatia politica taranista (nu il numesc partid din cauza guvernarii defectuoase), nu o sa moara de foame asa cum sunt multi agricultori(tarani legati de glie care-si baga toata pensia in pamant) in situatia actuala.
    Politicile de stanga sunt solutia pentru ameliorarea pagubelor guvernarii de dreapta si eliminarea deficitelor din atatea domenii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vom avea PNL+PNTCD=Incrouptibile (Miercuri, 17 octombrie 2007, 8:57)

    Costel [anonim]

    Astia doi, saracii, sunt dati afara nu pentru ca au furat, ci pentru ca sunt niste diletanti in ale furatului.
  • 0 (0 voturi)    
    suspendarea (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:40)

    ion ion [anonim]

    buna ziua la toti ! este un lucru cat se poate de firesc sa fie suspendat dl.remes pe perioada cat este anchetat.ar fi ideal ca acest exemplu sa fie urmat si de celalte partide.pana acum nu prea am vazut acest lucru.oricum aceste situatii trebuie transate de catre organismele abilitate si nu la televizor ! este conform statului PNL..bravo !
  • 0 (0 voturi)    
    cititi aici (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:41)

    nica florin [anonim]

    este o procedura corecta,aplicata tuturor membrilor de partid care sunt cercetati penal.Macar se iau masuri,nu ca in cazul PD sau PSD,cand coruptii lor zabovesc pe functii de conducere.
  • 0 (0 voturi)    
    Remes + Muresan (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:37)

    cristian [anonim]

    Nu am ce discuta despre PNL. Despre ei m-am facut o idee clara inca de acum 17 ani cand la demonstratia anti FSN din 28 Ianuarie 1990, RaduCampeanu+Dinu Pariciu+Calin Popescu Tariceanu s-au inteles cu Iliescu si au parasit in mod las piata.
    Vorbesc de PNTCD partidul meu de suflet. Muresan a fost indepartat de congresul de dupa alegerile din 2000, tocmai pentru ca se stia bine ce potlogar este.
    A fost revigorat de grupul Milut, Pavelescu care nu stiu prin ce minune au acaparat conducerea partidului fara sa fi fost vreodata membrii ai lui. (De fapt minunea a constat in faptul ca prin intermediul lui Milica Constantinescu au beneficiat de sprijinul si banii lui Voiculescu Felix). Ei l-au readus pe Muresan in prim plan si daca nu izbucnea scandalul ar fi ajuns ministru al agriculturii. Stiau prea bine ca e hot si borfas
    si exact acestea au fost calitatile care l-au recomandat in ochii lor. Acum o fac pe oamenii onesti.
  • 0 (0 voturi)    
    pnt-cd? (Vineri, 19 octombrie 2007, 18:27)

    bec [anonim]

    partidul asta mai exista? Cine sint astia? Milut? Asta cine mai e? De unde a aparut? Stie cineva? Si, in general, cui ii pasa de toata chestia asta?