Republica Moldova este indignata de ''romanizarea'' cetatenilor sai

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2007, 0:00



Republica Moldova este indigana de „romanizarea” cetatenilor ei, iar relatiile dintre cei doi fosti aliati - Chisinau si Bucuresti - s-au inrautatit considerabil, sustine publicatia electronica ucraineana 24.uaNews.

Potrivit publicatiei, oficialii de la Chisinau sunt inspaimantati de faptul ca moldovenii adopta in masa cetatenie romana. Ca raspuns, fosta republica sovietica a inceput sa se razbune pe tara vecina, se afirma in articol.

Chisinaul se teme ca „romanizarea” va putea conduce la pierderea identitatii moldovenesti, daca nu chiar a statalitatii, pentru ca tot mai multi moldoveni sustin ideea unirii cu Romania vecina.

Recenta aderare a Romaniei la Uniunea Europeana nu a facut decat sa sporeasca dorinta moldovenilor de a intra in posesia cetateniei romane si de a circula prin Europa fara vize. Legile romane ofera aceasta posibilitate oricarui cetatean care demonstreaza ca stramosii lui au locuit pe teritoriul Basarabiei in perioada cuprinsa intre anii 1918 si 1940.

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a declarat recent ca sansa de a capata cetatenie romana trebuie sa fie acordata chiar si cetatenilor de origine rusa din Moldova, care isi vad viitorul in Europa. Drept raspuns, autoritatile moldovene au lansat o adevarata campanie antiromaneasca, afirma articolul.

Este o confruntare care a inregistrat numeroase incidente scandaloase, ultimul consumandu-se la sfarstiul saptamanii, cand trei delegatii romanesti, invitate la sarbatorile dedicate Zilei Chisinaului, au fost oprite la grania pe motiv ca invitatiile nu sunt original, ci doar in copie.

Toate aceste scandaluri nu sunt insa decat furtuni intr-un pahar cu apa. Situatia este determinata de procesul de „plecare” a cetatenilor moldoveni in Romania - un proces care se accelereaza cu fiecare zi. Se pare ca foarte curand Moldova se va trezi populara doar cu cetateni ai statului vecin ei, scrie 24.ua News.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


251 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    unirea (Miercuri, 17 octombrie 2007, 10:56)

    dude [anonim]

    Hai sa dam mana cu mana sa luam cetatenia romana...
    Traiasca romania dodoloatza!
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica "romanizare"? (Miercuri, 17 octombrie 2007, 10:57)

    judex [anonim]

    Cum sa "romanizezi" pe romani? Ciudat. Mai mult, am cunoscut o moldoveanca al carei bunic era de origine rusa, dar ea, intr-un mod extrem de onest, se considera romanca si nu moldoveanca si vorbea limba romana foarte corect.
  • 0 (0 voturi)    
    Ucrainenii au gresit! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 11:02)

    Dec [anonim]

    Nu Republica Moldova este indignata de „romanizarea” cetatenilor ei, ci conducerea ei, care se teme sa piarda locurile de parlamentari, guvernanti samd prin pierderea statalitatii "moldovenesti". Este simplu de inteles, ca ciolanu oferit de postul de conducere este mai presus pt toti guvernantii din lumea asta decat interesul cetateanului.
    JOS COMUNISTII!!!! HAI ROMANIA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr d ra Olga (Miercuri, 17 octombrie 2007, 11:10)

    cibi [anonim]

    Sarumana
    in ce context masurati optiunea cetatenilor de peste Prut ca doresc sa fie cetateni romani ? aveti un chestionar sau ati colectat informatia de la Radio Shantz ? nu de alta dar sunt doic cetateni aici unu Oliver Mann si , Alina, care sunt probasarabeni, care la plang de mila mai tare decat in emisiunile de profil de la Antena sau TVR.Consider ca escaladarea relatiilor cu popru moldovenesc nu sunt posibile si nici fezabile...au trecut 20 de ani de cand cortina de fier a cazut...unde sunt spiritele lor ? Ilascu ? si altii...probabil coc ei un plan sau s au plictisit ?, in plan politic ne bagam in fata sa ne vada cine ? UE ? pai pe cei d ela UE ii doare la bashketi....iar ai noshtri diplomati nu reushesc sa comunice...de ce oare ? pentru ca poporu..cei care l au votat pe Voronin nu face nimic, se complace in traficu de frontiera legal sau ilegal, si vodka e cea care da linishte....avem proleme noi in Romania..dar in Moldova...timpu sta in lc de 20 de ani....nu avem cum sa ii ajutam daca ei nu se ajuta singuri, nu avem cum sa comunicam deoarece nu stiu ca ei sa comunice cu noi...ei vin sa fure ce e "rau" de la noi...si sa ne agreseze cu prostiile si ideile lor.."pacifiste".Nu avem ce s ale facem, s-au autoizolat..si numai ei pot schimba ceva...de ce nu au venit tovarashi americani s ail dea jos pe Ceaushescu ?..ptr ca ne am descurcat..cu ceva influenta..de la Moscova...dar am aavut vointa ei nu au vointa....nici macar o revolutie de catifea...dupa modelul de la Praga...sau sindicatu solidaritatea din Polonia....
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova se pi... contra vantului (Miercuri, 17 octombrie 2007, 11:16)

    Flo [anonim]

    Daca oamenii vor sa plece, nu prea poti sa-i tii cu forta. Poate doar intr-un regim opresiv -- ceea ce Republica Moldova nu e, nu-i asa ?
    La fel, Romania nu-i poate tine acasa pe capsunari. Cred ca politicienii contemporani ar trebui sa accepte migratia drept ceea ce e: o realitate. Ca si infractionalitatea sau coruptia. Si sa-si faca planurile de viitor luand-o in calcul, si nu incercand s-o stavileasca brutal.
  • 0 (0 voturi)    
    ucrainenii au gresit intentionat (Miercuri, 17 octombrie 2007, 11:35)

    Alina [anonim]

    Ucrainenii au gresit intentionat pentru ca sunt sute de mii de cetateni ucraineni care sunt de etnie romana si care acasa la ei vrobesc limba romana.

    In regiuneat Cernauti, Herta, Odesa oamenii vorbesc romaneste!
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenii (Miercuri, 17 octombrie 2007, 11:46)

    vatavua [anonim]

    Pai se face valva degeaba...unii zic ca is 800.000 de cereri, altii zic ca se fac toti romani.
    Conform declaratiilor ministrului justitiei Chiuariu, la bucuresti sunt 40.000 dosare.
    Aceste dosare au fost colectate din 2000 incoace si sunt sigur ca s-a pus prafu pe ele. Unii din cei 40.000 stau in Romania de peste 8 ani.
    Este inadmisibil sa fii in starea "IDLE" de 8 ani pe cand chinezii, arabii, brazilienii isi iau cetatenia in 6 luni.
    Vreau sa spun Romaniei ca 40.000 de dosare nu e chiar asa de mult, si ar trebui sa se faca transparenta in ceea ce priveste acordarea cetateniei, conform art. 10.2 din legea cetateniei.

    Traiasca Romania... si sa *** birocratia.
  • 0 (0 voturi)    
    care i-a imbracat! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 11:47)

    tiborg [anonim]

    Moldovenii sunt prosti bai. Spre deosebire de unguri (n-am nimic cu ei) care cer tot felul de drepturi si se bat ptr ele intr-o tara ca nu e a lor, moldovenii nu cer ce-i al lor nici macara in tara la ei... Asa ca, daca ei nu vor, romanii de ce s-ar agita?

    SAU sa treaca toti romanii adevarati din Moldova in Romania iar restul, care nu vor, sa se uneasca la loc cu Mother Russia sa se cocleasca in comunismul lor acolo... inchidem granitile, punem la loc cortina de fier si gata. care i-a imbracat.
  • 0 (0 voturi)    
    Proces obtinere cetatenie (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:02)

    Egor [anonim]

    Venind vorba despre procesul obtinerii cetateniei, pentru mine e mult mai simplu e sa option cetatenia Cehia decit cea a Romaniei. SI asta necatind ca nu am nici gram de ceh in mine. Pe cind toata familia mea au fost cetateni Romani pina Moldova a fost absorbita de URSS.

    Basescu e bravo ca are o parere pozitiva asupra acestei probleme. Dar una e sa vorbesti, si alta e sa continui cu fapte. Si voi cei din Romania sinteti vinoveti pentru acesta situatie. Voi ati votat clasa politica pe care o aveti.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem noi aliatii lor... (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:14)

    emil [anonim]

    dar ei nu sunt aliatii noastrii. Actiunile Chisinaului au fost intotdeauna dusmanoase. Chisinaul se afla undeva cum eram noi acum 15 ani condusi de KGB prin intermediul lui Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    vrem cetatenie... (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:20)

    COCO [anonim]

    cum am mai spus.....luati cetatenia, veniti in Romania, dar teritoriul furat de rusi can il aduceti inapoi?????
    Nu de alta, iar o spun, ne aglomeram cam tare si pacat de frumusete de teritoriu pierdut.....
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenie restrictionata (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:54)

    Petru Clej [anonim]

    Nu exista nicio sansa ca Romania sa acorde in masa cetatenie celor din Republica Moldova. Dupa suspendarea in decembrie 2001 (cu doua saptamani inaintea ridicarii regimului vizelor Schengen pentru cetatenii romani) a procedurii rapide de redobandire a cetateniei, mai putin de 3000 au redobandit cetatenia (fata de 100000 inainte). Principala piedica este conditia de rezidenta de minimum patru ani in Romania. Desi chestiunea acordarii cetateniei nu figureaza in acquis-ul comunitar, la Bruxelles nu este vazuta cu ochi buni potentiala creare a 3 milioane de cetateni ai UE in Republica Moldova. Moldovenii trebuie sa inteleaga ca Romania nu este de capul ei in Uniunea Europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    catre cibi (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:58)

    Oliver mann [anonim]

    Probabil tu nu-ti dai seama ca utilizand sintagma "popor
    moldovenesc" , subminezi insasi statalitatea Romaniei. Deci, in
    mod logic, dupa tine, moldovenii din Romania apartin acestui
    popor si ar trebui sa-si formeze statul national impreuna cu
    basarabenii, moldoveni si ei. Sintagma corecta ar fi "romanii din
    RM". Tu draga, faci politica lui Voronin aici pe site si insulti
    Romania. Halal alegator de dreapta! A propos, nu mi-ai raspuns
    la intrebarea cine era Ion G. Duca? Sau nu stii?
  • 0 (0 voturi)    
    MILREX (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:20)

    Adonis [anonim]

    Hotnews, de ce nu deschizi un camp de comentariii pentru articolul referitor la exercitiul militar romanesc "MILREX"?
    Ar fi interesante discutiile pe acea tema.

    Un prim thread ar fi: de ce se intampla exercitiile fix cand rusii fac manevre militare in Marea Neagra. Sau invers?
  • 0 (0 voturi)    
    No Moldova (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:22)

    gmmail [anonim]

    Am scris pe blogul priviriinverse.ro parerea mea despre fenomen. Nu cred ca o unire cu Moldova in actualul context e benefica nimanui.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa stea la ei acolo ! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:25)

    Radu [anonim]

    Nu avem nevoie de Moldova. Sa stea la ei acolo. Majoritatea sunt oameni foarte rai si fara cei sapte ani de acasa. De ce sa-i ajutam ? Sa ramana la ei in tara, noi sa ne vedem de ale noastre, ei de ale lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Basarabia (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:34)

    Ad Mi, Iasi [anonim]

    Eu am prieteni extraordinari din Basarabia, foarte inteligenti si cu mult, mult bun simt.
    Catre 15,16 - nu generalizati.
    Trebuie ajutati. E pacat ca atatia oameni sa se simta umiliti din cauza birocratiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vrem unirea cu rusnacii paratzi !!! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:41)

    xxx [anonim]

    Moldovenii doresc cetatenia romana, NUMAI din interes, ca de fapt ii doar in c..r de Romania si romani. Niste nespalati ( nu toti, dar majoritatea ) !!! O singura data am fost in Chisinau, mi-a ajuns ... Am ramas oripilat de gradul de nesimtire !!! Rusnacilor, stati dr...cului la voi !!! Romanii nu va vor !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cu rusnacii paraziti nu, cu basarabenii da (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:49)

    MA [anonim]

    Ce zic italienii de romani? :)
    E stupid sa gandesti asa extremist.
  • 0 (0 voturi)    
    sa stea la ei acolo (Miercuri, 17 octombrie 2007, 13:50)

    oliver mann [anonim]

    Nu o sa stea basarabenii acolo, vor fugi de acolo cum fugeau si
    romanii din metropola pana in prezent. Poti sa le dai sau sa nu
    le dai cetatenie, ei vor fugi. Romanii dau dovada de veleitati
    politice si mentalitate comunista care nu a fost eradicata.
    Principiul satatului de drept este: daca ai un drept inalienabil,
    acest drept trebuie aplicat. Altfel Romania nu e stat de drept ci o
    caricatura. Si basarabenii romani poseda acest drept. Noi in
    Europa traim dupa aceste principii si o ducem bine. Fara stat de
    drept nu ar exista aceasta Europa.
    NB: Nici Ceausescu nu recunoscuse niciodata anexarea
    Basarabiei de catre URSS!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania!!!! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 14:21)

    Corn [anonim]

    Huoooo Luxemburg!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Miercuri, 17 octombrie 2007, 14:35)

    george banu [anonim]

    "Chisinaul se teme ca „romanizarea” va putea conduce la pierderea identitatii ..." Care identitate Domnilor? Care limba "moldoveneasca"? Haideti sa "haidem" inspre declararea Romaniei "Republica Moldoveana" cu limba oficiala "moldoveana" ...si atunci...? I-am rapus pe nemernicii din URSS
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania ! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 14:44)

    Johnny [anonim]

    Hai Romania deseara !

    Bravo nr. 21, Corn.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:01)

    Alexandru [anonim]

    Bravo !
    Haideti la noi daca tot nu vreti sa ne unim. :D
    Va asteptam cu bratele deschise !

    Hai Romania !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Un basarabean (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:18)

    Rocco [anonim]

    De acord cu dumneavoastra, dle Oliver Mann.
    In privinta lui Ceausescu, totusi, ar fi bine sa ne reamintim ca tovarasul nu a dat dovada de prea multa solidaritate cu romanii din teritoriile ocupate de rusi, atunci cand in 1970 i-a turnat la KGB pe conducatorii miscarii prounioniste din Basarabia si Bucovina: Gh. Ghimpu, Usatiuc-Bulgar, Soltoianu si Graur.

    http://www.itcnet.ro/history/archive/mi1999/current3/mi12.ht m


    Pentru cei care posteaza comentarii: puteti sa spuneti ce vreti dragi frati de peste Prut de rasa ariana, dar n-aveti cum sa stergeti anii de GULAG ai celor patru de mai sus, tot asa cum n-aveti cum sa negati ziua de 27 august 1989 (cu jumatate de an inainte de Revolutia romana) cand in piata centrala din Chisinau s-a adunat JUMATATE DE MILION DE OAMENI, cu drapele tricolore si pancarte prounioniste, cerandu-si dreptul la limba materna si determinand Sovietul Suprem sa proclame limba romana ca limba oficiala in Moldova (in dauna limbii ruse), nu puteti sa ne luati amintirea demonstratiilor din iarna-primavara lui 2002, cand, iesind din nou in strada, am blocat proiectele comunistilor privind modificarile materiilor de studiu ,,limba romana" si ,,istoria romanilor". Apropo, voi stiati ca la noi in scoli materia de studiu e ,,limba romana" si nu ,,limba moldoveneasca"?
    In vara lui 2007, la alegerile locale, a inceput schimbarea: avem primar liberal. In 2009, la alegerile generale vom bate ultimul cui in sicriul comunistilor.

    Dragi eurocetateni liber-circulatori in spatiul Schengen, un celebru text spune: ,,Deposuit potentes de sede et exaltavit humiles".

    O zi buna.
  • 0 (0 voturi)    
    @ Rocco (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:29)

    xxx [anonim]

    Si in Romania, in 1989, au iesit MILIOANE de romani pe strazi si s-a strigat " Jos comunismul ! ", s-a schimbat ceva ?!?!? Trebuie SA VREI cu adevarat un lucru, nu doar sa-l zici pe gura. Asa este si cu voi " moldovenii " care vorbiti " moldoveneste " !!! Sint ( probabil ) cateva sute de mii de moldoveni care vor unirea pt. se simt romani, restul sunteti numai dupa INTERES !!!
    P.S. Se vede din limbajul pe care il folosesti ce indoctrinati sunteti de catre URSS !!
  • 0 (0 voturi)    
    Fie! (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:34)

    Ganditorul [anonim]

    Mi se pare o greaseala economica unirea, insa fie! Sunt de acord cu unirea - in urma unui referendum dublu, in Romania si-n Moldova. Referendum pe bune, stat de drept, etc. Altfel, cuiu-n talpa.
  • 0 (0 voturi)    
    Un basarabean mi-e frate si daca imi vorbeste in rusa. (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:36)

    cucu mic [anonim]

    Vina e a Romaniei si a SRI , nu a lui saracul supus atator deportari si crime!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rocco si xxx (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:48)

    oliver mann [anonim]

    Merci pentru sustinere, dle Rocco. Sigur ca i-a turnat, dar
    totusi
    politic nu recunoscuse anexarea Basarbiei. Tariceanu a
    recunoscut chiar l. moldoveneasca alaltaieri.Degraba vom
    avea
    si limba crisana sau banateana. Asta-i partidul liberal-
    NATIONAL!
    D-lui XXX ii pun o intrebare: n-au venit oare romanii din
    metropola la noi in occident tot din INTERES??? Dictonul
    latin "ubi bene ibi patria" a fost probabil bine impregnat si la
    romanii din metropola si la aia din Basarabia. E si bine asa.
    Daca este interes, oamenii depun toate eforturile ca sa
    reuseasca. Lasa-i sa aiba interesul sa devina romani. E bine
    asa.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:48)

    daniel [anonim]

    Si eu sunt si am fost indignat de rusificarea lor timp de 50 de ani!
  • 0 (0 voturi)    
    pro Basarabia (Miercuri, 17 octombrie 2007, 15:48)

    AM [anonim]

    Mi-e rusine de cum gandesc unii "romani. Cred ca e important sa se realizeze Unirea. Sunt atat de multi oameni de calitate dincolo de Prut sau proveniti de acolo. De unde atata egoism, si gandire limitata dragi concetateni? ;)
  • 0 (0 voturi)    
    pro Ratiune (Miercuri, 17 octombrie 2007, 16:23)

    un roman moldovean [anonim]

    Un comentariu frumos la 25, dar prea pasional. Dorinta de unire fara o motivatie serioasa, trecuta numai prin stomac nu va duce la unire. Intelegem oare noi cei din Romania, de pe ambele maluri ale Prutului, de ce vrem unirea (daca o vrem cu adevarat?). Din comentariile de mai sus nu cred ca am inteles. Oricum, ar fi de dorit mai multa ratiune, mai putina pasiune si mult mai putina mizerie in comentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    catre tovarashu Oliver ...1 (Miercuri, 17 octombrie 2007, 16:28)

    cibi [anonim]

    tov Oliver
    insisntenta ta , duhul blandeti din exprimarea ta are orientare roshie pana ain maduva oaselor tale.....ma bucur sa ai o asemena familie care cu onor ai pus o pe tapet...cinste lor...dar nu cinste tzie....tu faci apologia unui prim ministru liberal....stramish al celor de azi care s-au incuscrit cu stanga...din vremuri de trsita amintire...raca intre liberari si taranishti a "mustit" mashterea curentului ide dreapta..prooccidental....Dumnezeu sa il ierte pe primu ministru Duca....tu in schimb eshti camalon moscovit care nu doreshti sa vezi realitatea...fratii noshtrii de pestre Prut sunt 50 % convinshi ca vor alipirea cu Romania, din aceshtia 50 % nu au curaj sa lupte pentru asa ceva...restu din aritmentica care sunt convins ca o stapaneshti mai bine decat mine (deductie logica un poliglot...8 limbi straine...stie aritmetica), sunt o masa maloasa si care este subiect de manipulare la un nivel de neimaginat....io ti am mai spus...te votez la refendum.....tu care erai fan liberal (vezi raposatu Duca)...acum dai in gasha lu Orban.....nu te inteleg fii corenet...nu cameleon....vezi barna din ochiu tau (poliglot) si accepta ca ..dincolo de Prut este o drama umanitara...dar la fel ca si in Somalia...oricate ajutoare umanitare duci...daca poporu/cetatenii....nu fac nimic degeaba....nu instig la revolta insa nici un semn nu au dat....uite sirbii cand kknarii d eamericani au bombardat de Sfintele Paste Belgrad ul....su depus ca "multumire" ...flori la Ambasada sua...crezi ca agestul nor nu conteaza ?.....
  • 0 (0 voturi)    
    ptr tov Oliver...2 (Miercuri, 17 octombrie 2007, 16:29)

    cibi [anonim]

    or peste Prut...telefonul roshu are firu scurt, mai scurt cu Moscova nu cu Bucureshti...de ce ? pai de acolo vine gazu...curentu....si alte trufandale......deci ? mai speri ca se va intampla ceva ? tupromoscovit ce eshti ....mai bine te duci la ambasada ursss...pe Kiselef (aia au gard electric)......si pune flori...ptr ca au inceput manevrele militare in spatiul aerian al Marii Negre...sanchi fara armament.....Oliver...eshti orb....rau...si promoscovit.....pacat de cultura ta
  • 0 (0 voturi)    
    Da, e bine sa comentezi, fara sa stii ce (Miercuri, 17 octombrie 2007, 17:00)

    Tam Tam [anonim]

    Si eu ce vrei sa fac daca is nascut in Moldova... stau de N ani in Romania si imi vad de treaba. Daca merg in Moldova - is facut roman indoctrinat, daca vin in Romania - is Comunist.
    E o tendinta sa bati cu picioru fara sa stii ce.
    Bravo fratilor...
  • 0 (0 voturi)    
    catre cibi (Miercuri, 17 octombrie 2007, 19:30)

    oliver mann [anonim]

    Cher Monsieur, je vous prie de ne plus m'adresser de
    messages. Je ne me considere pas communiste, et je ne l'etais
    jamais. Je ne veux plus que vous me provoquiez d'une facon si
    basse. Je ne suis pas votre camarade ou votre affranchi. De
    toutes facons, un dernier mot: je n'aime pas la politique russe ou
    comme vous l'appelez "moscovite". J'ai lutte contre le regime
    russe en Bessarabie. Vous, mon cher, vous restez sur votre
    canape et perorez comme un mec des banlieues. Vous n'avez
    pas de culture politique. Adieu.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. comunistii din guvernul Moldovei (Miercuri, 17 octombrie 2007, 23:28)

    Vlad I [anonim]

    pai, intr-o tara normala guvernul trebuie sa asculte poporul, (care este adevaratul stapan) nu sa incerce sa-l prosteasca si sa se indigneze ca alge alba sau neagra. Te pomenesti ca un popor trebuie sa-si aleaga , limba sau fratii dupa cum vrea guvernul de turn.(care mai este si puternic ideologizat).
    Moldovenii din rep. vorbesc o limba identica cu a noastra, nimeni nu i-a fortat vrodata s-o invete , este limba lor naturala, alta nu au. Si oriunde in lumea asta cand doua populatii vorbesc acceiasi limba inseamna ca au multe lucruri in comun si aceiasi origine.
  • 0 (0 voturi)    
    O lectie... (Joi, 18 octombrie 2007, 0:31)

    Bogdan M [anonim]

    Majoritatea dintre dv nu intelege un lucru elementar: conteaza mai putin ce vor domniile voastre, inconstient opiniile voastre sunt construite de la cel mai inalt nivel,in fiecare zi prin presa, televiziune si informatii.
    Cati dintre dv chiar rationeaza adica i-au o informatie, o analizeaza, o mediteaza si abia apoi emite un rationament.
    In acest moment mai ales dupa 89 Romania e distrusa.
    Basarabia a fost luata de rusi in 1812,apoi in 1940 si ei nu vor da niciodata inapoi din teritoriile cucerite si intr-o anumita masura slavizate(vezi Konigsberg acum Kaliningrad).
    In 89 nu voi ati facut revolutia, voi ati fost adus de la portile fabricilor inchise speciale ,adunati in Piata Univ iar la indemnul agitatorilor ati inceput sa strigati Jos Ceausescu.
    De ce acum nu va revoltati caci traiti mai rau decit atunci?
    Credeti ca daca intr-adevar se deschidea focul ati mai fi avut vreo sansa de revolutie,ati fi fugit ca soarecii..
    Ati auzit de China,Birmania, nu e suficient sa iesi in strada si sa strigi lozinci.
    Acum trebuie sa va dezamagesc si sa va spun ca spre deosebire de Romania unde totul a fost regizat fiind o lovitura de stat clasica a lui Iliescu cu aj KGB in Moldova chiar a existat o insurectie.
    De ce?
    Rusia se indrepta spre colaps,neavand cui sa-i vinda resursele ei inepuizabile.Si a desfacut URSS tocmai pentru
    a si crea piata de desfacere.Vedeti care e pretul gazului.
    In Moldova chiar au existat lupte armate veritabile dar cum credeti dv ca te poti opune cu mainile goale tancurilor,armelor si rachetelor.
    Credeti ca o puteti face?
    Iar acum URSS trebuie sa se refaca......
  • 0 (0 voturi)    
    oliver pan (Joi, 18 octombrie 2007, 1:15)

    sonia [anonim]

    mai oliver pan... :) ce tot indrugi vorbarii in franceza sau in germana in functie de cate aere vrei sa-ti dai. Devii caraghios. :D
    Vorbeste pan moldoveneste ca asa ti-e graiu' si mai lasa cultura pe care vrei sa o imprumuti la altii. Nu de alta dar vorbeam de moldovenisme si nu se prea potrivesc frantzuzismele la rusisme. Mai bine da-i cu rusa ca te cred.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce romanizare... (Joi, 18 octombrie 2007, 6:52)

    QuitMonty21 [anonim]

    Intr-un comentariu am citit cum romanizare. Pe deoparte este legitima intrebarea gindindu-ne ca populatia majoritara este de origine romana - ei spun moldoveni - pe de alta parte falsa pentru ca rusii dupa luarea Basarabiei , prin transmutarea atitor familii de romani in Siberia , au rusizat-o.
  • 0 (0 voturi)    
    sonia (Joi, 18 octombrie 2007, 9:43)

    oliver mann [anonim]

    Fa, Sonia. Ghini ca mai stii sa scrii:) Invata carti. Concurenta-i
    mare la ora actuala.Fara linghi straini nu-i ajunge departi.
    oricum prefer romana litarara, caci e limba mea , precum e si a
    ta.
  • 0 (0 voturi)    
    unire federalizare. (Joi, 18 octombrie 2007, 10:24)

    copajon [anonim]

    ma intreb daca in situatia in care se va ajunge la o eventuala unire cu Republica Moldova care va fi conformatia statului Roman pe urma. Ma gandesc ca in situatia ipotetica a unirii basarabia va dori o larga larga autonomie, poate chiar statutul de stat federal intr-o federatie. Care ar fi pasul urmator? Pe ratiuni de echitate si alte regiuni vor dori aceeasi autonomie.
  • 0 (0 voturi)    
    de ingnorat (Joi, 18 octombrie 2007, 11:26)

    kiki [anonim]

    pentru Oliver..

    pe unii dintre cei care spun prostii de pe acest site trebuie pur si simplu ingorati...
    cum sa-i raspunzi lu' Cibi? care in fiecare mesaj postat scrie "vodca"?
    scriem pareri pe acest site cu privire la subiectul pe care il comentam, dar nu ne razbunam unii pe altii. Daca ii ignori - ori se plictisesc, ori se enerveaza, lasa-i in pace, nu merita...
    SI nu stiu de ce, dar am impresia ca Sonia e chiar Cibi
  • 0 (0 voturi)    
    catre kiki (Joi, 18 octombrie 2007, 12:07)

    oliver mann [anonim]

    Da, am avut si eu o prima impresie ca Sonia e chiar Cibi.
    Oricum ii ignor. Astia sunt probabil pentru rusificarea Basarabiei
    si sunt niste agenti-provocatori. Cine stie, poate chiar sunt din
    serviciile lui Voronin. Ei doar tot au acces la acest site.
    oricum, ma bucur ca exista si oameni cu mental occidental.
    merci, Kiki!
  • 0 (0 voturi)    
    vorba italianului... (Joi, 18 octombrie 2007, 12:31)

    tase [anonim]

    ...can't we all just be friends?

    personal am cea mai mare bunavointa vis-a-vis de moldovenii/romanii/romoldovenii sau cum naiba si-or mai spune astazi. sint dispus sa inghit si mai multa smegma birocratico-financiara daca prin asta fac pe unii fericiti, fie ca pot vorbi romaneste, ca pot primi o viza, invata intr-o facultate din romania, ca se desfiinteaza granita si vama ungheni sau ce-si mai doresc ei. daca-si zic romani si se simt romani si din diverse motive nu se pot manifesta ca romani, io, cum ziceam, sint dispus sa simt gust de falus in gura, atit cit e nevoie ca sa li se indeplineasca lor dorinta.

    DAR! cind moldoromanii astia vin si-mi explica cum ca de fapt ei sint un soi mai aparte de romani, mai moldoveni asa, cum noi astialalti sintem niste degenerati si niste scirbe, cum de fapt noi le facem viata grea si nu stalinistii de la chieshnau si aiurea, si astea venind de la unul care beneficiaza de sistem si face eforturi sa-si renege originile, pai atunci sa ma scuzati daca imi vine organu in gura odata cu refluxu' gastric si-l trimit s-o sexualizeze pe ma-sa in cur.

    in aceste conditii eu sustin o obtinere a cetateniei in stil american: cu test de istorie, interviu despre motivatii si depunere de juramint. chestie care ar rezolva, cred eu, cel putin cantitativ, indignarea chisinaului. ca am asa o banuiala ca un procent, nu stiu cit de mare, din romanizatii aia din articol urmaresc de fapt largirea pietei de desfacere pentru capete de freza, vobuloscoape si resouri. si o eventuala exfiltrare catre italia, roma, ca de, salasuieste un badea cirtan in fiecare din noi.
  • 0 (0 voturi)    
    unire (Joi, 18 octombrie 2007, 16:01)

    gorbaciovsky [anonim]

    Eu propun sa fie ales Base si in Basarabia, cum au facut la 1859 de l-au ales pe Cuza si in Muntenia si in Moldova.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ma incanta (Joi, 18 octombrie 2007, 16:32)

    Lucian [anonim]

    eu unul nu sunt foarte incanta de o "eventuala" unire...nu prea vad ce am avea de castigat, se stie ca moldova(si cea a noastra) este destul de saraca, mai mult ne-ar trage in jos decat sa ne ajute.
  • 0 (0 voturi)    
    o emisiune televizata? (Joi, 18 octombrie 2007, 17:55)

    sepia [anonim]

    Ce bine ar fi daca s-ar organiza un show televizat in care sa se intalneasca romani cu basarabeni, sa aiba un dialog civilizat...
    Ce spuneti Hotnews? Se poate organiza ceva gen Nasul?

    Parca ar fi foarte util sa auzim ce parere au basarabenii despre romani, daca Romania este o tara asa rea cum spun cei de pe forum (dar dorita in acelasi timp).
    Asa am afla direct de la ei de ce doresc cetatenia romana, sau cine le pune piedici in atingerea acestui obiectiv.

    Personal, consider ca ce scrie #45 tase este adevarat, si numai cine s-a fript cu basarabeni poate confirma...
    Personal am avut si eu contact cu cativa, si nu mi-am mai dorit sa am de-a face cu ei.
    Si atentie!! Este vorba de studenti basarabeni...
    Si romanii fac magarii in Europa, insa aceea fac parte din patura delicventa a societatii romanesti.

    Si desigur, fiecare padure are uscaciuni... presupun ca nu toti basarabenii sunt asa cum i-am cunoscut eu sau tase, insa daca asa sunt cei mai invatati dintre ei (alias studenti), nu imi imaginez cum sunt cei mai saraci cu duhul.