Jurnal: Viata mea e un meeting-room (episodul 9)

de     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2007, 0:00






Networking, that’s the name of the game! Hai ca sunt facuta gramada. Care este treaba cu job hunting-ul? Nu functioneaza? Ba uite bine ca DA!! Asta daca ai prieteni, iar prietenii au si ei prieteni. Dupa betia trasa cu Victoras in absenta lui mami suntem mai amici ca niciodata. L-am invatat figura cu lamaia, sarea si tequilla.

Doua ture eu, doua ture el si am inceput sa cautam paturica in patratele, martora aventurii noastre din Solenza lui taticu’. Sau cam asa ceva ... Am cautat febril, eu in short-ul lui, el in sutienul meu. Paturica nicaieri. Nu se poate, stai sa imi amintesc. Era in tanga mei negri cand am vazut-o ultima data. Victoras plonjeaza cu capul in jos. Jos, cu capul in jos ... chestie de nuanta.

Subtilitatile limbii romane sunt domeniul lui, asa ca profit din plin. Este eminent baiatul, ce naiba! Are bursa de merit in studiul limbilor, iar acum da testul de capacitate. Mormaie ceva pe infundate. Pronuntia lasa de dorit, asa ca ma pregatesc sa ii aplic o corectie. Nu mai apuc.

Soneria urla cu disperare, manevrata tenace de Aurel, dulaul de companie al lui Victoras. Lucreaza in vanzari, sta cu chirie, circula cu 322 si umbla sa se insoare: “Nevasta este mai ieftina decat menajera, face sex gratis si mai aduce si aduce leafa acasa”.

Cine l-o lua pe baiatul asta indesat si chelios, asezonat cu salariul mediu pe economie si tona de par care-i iese prin gulerul camasii de diftina in carouri? Poate vreo disperata care crede ca mai repede iei credit de la banca pe doua salarii decat pe unul singur. En fin, animalutul Aurel a mirosit ca ceva se intampla, ca prea era Victoras rosu la fata iar eu ii raspundeam gafait.

Daca nu as fi in depresie post concediere mai ca l-as fi regalat si pe el, asa, de kiki, ca sa vada ce pierde daca face economie si isi ia nevasta.

“Ce-mi dai daca iti vand un pont?” Nici nu apuc sa i-o pleznesc ca la manualul de bune maniere, ca mi-o tranteste direct “Treci pe la mine maine, sunt liber”. A ars rapid fazele cu “ai pe cineva?” si “poate iesim la o cafea”. Analizez la secunda tupeul babuinului. Pe ceva se bazeaza el, ca pana acum nici buna ziua nu avea curajul sa imi dea.

Se balbaia induiosator ori de cate ori treceam pe langa el aratandu-i cum este cu mersul pe catwalk. Aha, deci Victoras i-a facut confidente, iar maimuta asta crede ca daca tot mor de foame , m-as putea aciua si in patutul lui trist asa, pentru o cina, doua. Ce naiba o avea sa imi spuna?

Hai ca-i fraier. Nu degeaba vinde periute de dinti! Dealer, ma scuzati! A negociat ca un pui acum iesit din gaoace, nu a avut nici o sansa in fata mea, o maestra. L-am facut pe loc, cu chestii ieftine, categoria eleva de gimnaziu. Nu credeam ca mai tine figura cu umezitul buzelor si fluturatul prelung din gene la masculii sariti bine de 20 de ani.

I-am tras toti trei cu tequilla si nici macar nu a trebuit sa insist foarte tare, ca Aurel a si abandonat batalia si mi-a spus precipitat ca agentia la care lucreaza sora-sa cauta oameni. “Uite si numarul ei de telefon, sun-o” a articulat Aurel cu greu dupa inca un refren sare-lamaie-tequilla. OK.

I-am promis un “maine” de vis si am sters-o ca pisica, spre disperarea lui Victoras, care a ratat iarasi in careul de 7 metri. Next time Victoras, ca acum fac cariera.

Citeste aici toate episoadele








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


462 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Autorul jurnalului este un barbat! (Vineri, 19 octombrie 2007, 9:53)

    marius [anonim]

    Cine este de acord cu asta
    Sare-n sus cu mine! Eeeeoooo!!
  • 0 (0 voturi)    
    stupid (Vineri, 19 octombrie 2007, 9:59)

    Adi [anonim]

    Daca nu as fi in depresie post concediere mai ca l-as fi regalat si pe el, asa, de kiki, ca sa vada ce pierde daca face economie si isi ia nevasta.

    I-am promis un “maine” de vis si am sters-o ca pisica, spre disperarea lui Victoras, care a ratat iarasi in careul de 7 metri. Next time Victoras, ca acum fac cariera.

    Va implor,incetati cu tampenia asta!
  • 0 (0 voturi)    
    doar o parere (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:15)

    Florian [anonim]

    din pacate, constat ca "jurnalul" de fata a inceput frumos, promitea mult la primele "episoade", dar, din pacate, se transforma incet incet intr-un jurnal, hai sa spunem, sexual, de atras adolescentii dornici de informatii erotice. nu mai are nici in clin nici in mineca cu titlul, "Jurnal: Viata mea e un meeting-room". dar ce stiu eu? e doar o parere...
  • 0 (0 voturi)    
    GREATZA .... bleah (voma) (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:17)

    cezar [anonim]

    Greatza pe paine!

    Voma, la greu, in toata istoria telenovelie de prost gust si miros de canal.

    Bleahhhh.....
  • 0 (0 voturi)    
    poveste (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:22)

    real [anonim]

    povestea asta a degenerat rapid intr-o povestire despre o cu*va muritoare de foame care se crede femeie de succes. Genul de femei descris aici mi se par niste infumurate, cu figuri de genul "eu nu merg la cafea decat la barul x" (unde pretzul mi se pare mare si la un venit de 1000eur/luna), iar daca o scuturi la buzunare si la conturi abia iti iei o cicolata ... Jenant, practici feminine de 2 bani, chiar imi pare rau de cei ce se aleg cu una de asta, si ii incurajez pe cei ce profita de ele :P
  • 0 (0 voturi)    
    barbat/femeie nu conteaza (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:35)

    dragos [anonim]

    ma distreaza imens serialul si imi pasa minim de sexul autorului.
    acum suntem in stand by sa vina cretinii aia cu commenturile lor: "vai ce prosta e fata asta, nu am vazut o mizerie mai mare de jurnal, cocina nu alta".
    au si retardatii farmecul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    mai degraba femeie (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:41)

    Thanatos [anonim]

    sincer si eu is curios daca autorul e un el sau o ea..totusi inclin sa cred ca este o ea..prea multe referinte la brand uri de haine femeiesti pe care un barbat nu le stie..si prea multa cochetarie specifica unei femei..dar ramane si varianta ca autoarul sa fie un el..sper ca la finalul foiletonului sa ne fie si noua dezvaluita identitatea autorului..sa stim si noi pe cine am citit...sau daca nu identitatea macar sexul..
  • 0 (0 voturi)    
    Astept (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:47)

    Radu [anonim]

    Astept cu interes episodul in care o sa descrie cu amanunte cum a luat-o anal. Bravos natiune, halal jurnalu :))
  • 0 (0 voturi)    
    Asa este, un barbat scrie asta! (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:52)

    victoras [anonim]

    Just Dle Marius.

    Cine scrie chestiile astea obsedate de mai sus este fix un barbat.
  • 0 (0 voturi)    
    eeeeooooooo sar si eu (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:52)

    andrei [anonim]

    Ella e prietena lui si el ii scrie memoriile :D
  • 0 (0 voturi)    
    evident ca nu se pot lasa asteptati (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:58)

    dragos [anonim]

    Haideti, oligofrenilor, ca v-a dat Radu (nr.4) tonul. Repetati-ne cum e curva fata asta si cum face ea sex pe bani si cum nu va vine sa credeti ca jurnalul unui astfel de om poate fi publicat. Ca la fiecare episod umpleti de commenturi frustrate spatiu virtual.
  • 0 (0 voturi)    
    Ocupatie (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:59)

    aa [anonim]

    Cu ce se ocupa de fapt personajul. Nu am urmarit cu mare atentie foiletonul, asa ca poate mi-a scapat. Deci ce stie de fapt duduia sa faca?
  • 0 (0 voturi)    
    Meeting room? (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:07)

    Dizzy [anonim]

    Nu e dom'ne barbat! Sigur e femeie. Nu vedeti ca tot confunda "meeting room" cu "f#$ing room"? Pai ce altceva sa fie decat femeie de cariera? Dedata la munca de jos, sus si pe unde s-o mai putea? Logic, nu? :)
  • 0 (0 voturi)    
    funny (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:43)

    andrei [anonim]

    oameni buni, e pura fictiune.
    Si totusi e destul de real.

    Nu vad ce sariti asa ca arsi.
    Nu va obliga nimeni sa cititi.
  • 0 (0 voturi)    
    GENIAL! (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:50)

    Goe [anonim]

    Imi place cum autorul (65% sigur ca e barbat) isi regleaza scriitura comentariilor de pe forum! Priviti, va rog, felul in care fiecare episod ce urmeaza raspunde pulsionilor machiste de pe forum.... Ce parere aveti?
  • 0 (0 voturi)    
    amuzant (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:54)

    qqq [anonim]

    E de-a dreptul amuzant sa citesc povestea asta despre o pseudo-femeie de cariera.
    Tind sa cred ca isi gaseste o cariera pe centura mai repede :))
    Din fericire trebuie ca noi barbatii sa recunoastem ca astea is femeile care fac viatza mai interesanta... pe bancheta din spate a masinilor noastre ... Traiasca disperatele astea cu figuri in cap !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    autorul e barbat (Vineri, 19 octombrie 2007, 12:03)

    ginel [anonim]

    In episodul precedent se facea referire la ceasuri, "CK" vs "Tag Heuer". Ori in Romania Tag Heuer sunt cunoscute ca ceasuri de barbati, ca doar asa spune si reclama aia mare din piata unirii. O gajica o sa vorbeasca despre Cartier, sau ceva similar.
  • 0 (0 voturi)    
    hooo invidiosilor.... (Vineri, 19 octombrie 2007, 12:25)

    gogu [anonim]

    ce aveti cu fata? va e cumva necaz ca il prefera pe Victoras?
  • 0 (0 voturi)    
    Copiate ! (Vineri, 19 octombrie 2007, 12:57)

    S M M [anonim]

    Inspirate si partial copiate dupa moda blog-urilor de succes Fleur de nuit etc.
  • 0 (0 voturi)    
    deznodamantul (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:04)

    another [anonim]

    cred ca stiu deznodamantul: ajunge sa se angajeze la hotnews ca sa scrie articolu asta. Stiind asta, sunt curios doar ce va fi dispusa sa faca pentru jobul asta ...
  • 0 (0 voturi)    
    Astept 10 (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:07)

    jamal [anonim]

    Hai ca-mi place!
  • 0 (0 voturi)    
    vai (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:27)

    sayit [anonim]

    nu pot crede ca exista o astfel de persoana.
    horror!
  • 0 (0 voturi)    
    Uau!!! (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:46)

    Alex [anonim]

    Inca ma exista telenovela....
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Vineri, 19 octombrie 2007, 14:29)

    andreea [anonim]

    nu stiu exact ce am facut de comentul meu a aparut la ep.3. ziceam ca toate comentariile la postarile lui Ella trebuie adunate la un loc si publicate. sunt absolut senzationale. atatia oameni, atatea pareri. asta chiar k e numai un subiect care sa zgandare putin oamenii si sa le dea drumu la gura. se pare ca a avut succes ideea. fantastic!
    merita toate copy.paste ca sa nu se piarda. in orice caz, stiu ce am sa citesc in uikend
  • 0 (0 voturi)    
    tequilla (Vineri, 19 octombrie 2007, 18:20)

    tequilla [anonim]

    "refren sare-lamaie-tequilla"...de fapt, ordinea fireasca este sare-tequilla-lamaie
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire (Vineri, 19 octombrie 2007, 18:30)

    busteanu [anonim]

    Va propun o chestie:
    1. Hai sa nu mai citim! (nu mai click-aitzi articolul)
    2. Si mai ales sa nu mai postati comentarii.
    Respectati 1, 2 si va promit ca articolul va disparea!
  • 0 (0 voturi)    
    E femeie (Vineri, 19 octombrie 2007, 21:02)

    Madalin(a) [anonim]

    Eu dupa ce citesc episodul, imi place sa savurez comentariile pro si contra.

    Multi presupun ca autorul e barbat. Eu am facut o analiza simpla de GenderGuesser, iar programul meu a calculat ca autorul ar fi de fapt femeie, dar nu in mod covarsitor (57.45% femeie, 42.55% barbat). Adica e posibil sa fie si un barbat care si-a adaptat un pic stilul. In episodul 6, balanta inclina cel mai tare catre femeie.
  • 0 (0 voturi)    
    reteta "delicioasa" (Vineri, 19 octombrie 2007, 22:19)

    Ja'guess [anonim]

    Se ia un site cu nr mare de vizitatori,

    se adauga "jurnalul" unei persoane atat de stresante, incat majoritatea iubesc sa fie stresati de ea,

    se pune in format episodic ( aroma de curiozitate? )

    plus tema din... "cum se chema telenovela?"


    ... destul de bine scrisa, si adaptata nevoilor criti... amm.. "forumistilor" aka "cititorilor"

    Da, nu am ce spune, pe viitor imi miroase a ceva "big". O carte cumva? ;) Autorul experimenteaza din anonimat. Felicitari.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' daca sunt mai multi autori?! (Vineri, 19 octombrie 2007, 22:47)

    aghiuta [anonim]

    Ce-oti avea cu obsesia asta a autorului sau autoarei unice, nu stiu! Mie-mi pare ca e o gashka! :) Structurata pe varste/ profesiuni/ sexe diferite poate-poate prinde la tot cetitoru' si deruteaza opozitia. De ex, daca din trupa de scribi face parte si fro studenta pe bune dispusa sa cashtige cinstit banii de camin, gata cu picatura de verosimil; daca mai vine si vreun pensionar inghesuit de intretinerea de sezon si greutatile fizice ale varstei, iaca Victorasu'; colegu' de casa al Victorasului e sigur un shomer care se viseaza agent de vanzari, iar integratoarea de lucrare tre' sa fie ceva gen 'Nikita la femme fatale de Dambovita' ca prea ii face pe toti dujmanii!
  • 0 (0 voturi)    
    este femeie (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 0:39)

    zoly [anonim]

    Nici un barbat n-ar fi scris chestia cu careul de 7m cand toti stim k ala de fapt are 6m...de aceea ii sugerez autoarei sa mai intrebe din cand in cand parerea unui barbat...prietenii stiu de ce..
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-s mai multi autori (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 1:44)

    Madalin(a) [anonim]

    Programul meu zice ca nu sunt mai multi autori pentru ca proportia femeie-barbat e aproximativ aceeasi in fiecare jurnal separat, cat si global.

    E interesant sa aplic testul asta pe ceva la care oamenii dubiteaza si despre care se discuta.

    Bineinteles ca exista si alte argumente care intaresc asta. Daca autorul e barbat, atunci e genial.
  • 0 (0 voturi)    
    Genialul, succesul si amarastenii (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 14:26)

    aghiuta [anonim]

    Deci da. Se impun concluzii. Avem asa: daca e barbat, e genial; daca e femeie e cam c*urva; daca are succes e (sau nu!) o intamplare; daca citim, nu se pune; daca mai si comentam, suntem fraieri; daca avem si un program serios care certifica procentual, asa e; daca e amuzant si superficial e rupt de realitate; daca e pervers si nesimtit, la fel; daca se va termina moralizator, va dezamagi (sau nu?!); daca...da' daca e doar pretextul pentru a fideliza comentatorii? Care 'este' cu adevarat geniali, mai ales ca! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Aghiuta, tu esti tot femeie? (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 23:39)

    Madalin(a) [anonim]

    Aghiuta, si tu esti femeie?
  • 0 (0 voturi)    
    pt Medelin(a) 33 (Luni, 22 octombrie 2007, 0:07)

    aghiuta [anonim]

    nope, io sunt un grup de oameni de birou.
  • 0 (0 voturi)    
    @30 zoly (Luni, 22 octombrie 2007, 11:06)

    vivian [anonim]

    Nu tine. De handbal auzisi batrane? Acolo sunt 6 m in careu (care se numeste careu chiar daca este semicerc)
  • 0 (0 voturi)    
    scris de barbat (Luni, 22 octombrie 2007, 13:38)

    Razvan [anonim]

    subscriu la parerea ca e scris de un barbat
  • 0 (0 voturi)    
    Viata ei - un meeting room (Marţi, 23 octombrie 2007, 7:23)

    Stefania [anonim]

    Saraca limba romana !
    Noi ,cititorii,suntem subapreciati ca ni se serveste asa o creatie
    literara , la un nivel atat de inferior !!!
    Hartia nu roseste !
  • 0 (0 voturi)    
    Viata- meeting room!!! (Marţi, 23 octombrie 2007, 9:38)

    demeter [anonim]

    Este o relatare autentica, este exact pura realitate. Cine nu crede ca acest lucru este real, traieste intr-o fictiune. Fratilor scoateti-va naframa de pe fata si vedeti ca lucrurile astea chiar se intampla la orice pas. Le stiti dar nu vreti sa le recunoasteti. acestea sunt modelele de "succes ale zilelor noastre", pe care le apreciati la orice pas, a se vedea "stelele foarte bine apreciate de voi toti de pe micile ecrane".
    Muta bafta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 23 octombrie 2007, 17:32)

    Tudor [anonim]

    mai baieti, este genul de marmota care declara sus si tare ca este femeie independenta si ca cele 2 masini si le-a luat din prin sudoarea muncii :-). uita in schimb sa mentioneze ca si-o trage cu vreo 2-3 italieni in acelasi timp (a se citi vanzatori de mare succes la ei pe scara blocului)...