Un laureat al Premiului Nobel, acuzat de remarci rasiste

de A. Novac     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2007, 0:00


James Watson
Foto:AP

Laureatul premiului Nobel si unul dintre pionierii cercetarilor in domeniul ADN, James Watson, si-a cerut scuze “fara rezerve” dupa ce a fost acuzat de rasism pentru declaratiile facute in urma cu cateva zile la adresa persoanelor de culoare, informeaza The Guardian.

Intr-un interviu acordat publicatiei “Sunday Times”, Watson afirmase ca este “in mod firesc sumbru in legatura cu viitorul Africii” deoarece “toate politicile noastre sociale sunt bazate pe faptul ca inteligenta lor este identica cu a noastra - cand de fapt toate studiile indica altceva”.

Profesorul Watson a mai fost citat afirmand ca spera ca toti oamenii sa fie egali, dar "cei care au angajati persoane de culoare spun ca acest lucru nu este adevarat”.

“Sunt socat de cele intamplate”, a declarat Watson la Londra, la lansarea noului sau volum, “Avoid Boring People”. “Pot cu siguranta sa inteleg de ce oamenii au reactionat astfel dupa ce au citit acele declaratii”.

Conform celor publicate de The Guardian, Watson si-a cerut scuze “fara rezerve” fata de cei care s-au simtit jigniti de declaratiile sale ca “Africa, ca un continent, este cumva inferior genetic”.

“Nu aceasta este ceea ce am vrut sa spun”, a declarat Watson, afirmand ca “nu exista o baza stiintifica pentru o astfel de teorie”.

Opinia publica din Marea Britanie a criticat imediat declaratiile lui Watson, primarul Londrei, Ken Livingstone, afirmand ca ele sunt “propaganda rasista mascata sub forma unui fapt stiintific”.

The Guardian noteaza ca nu este prima data cand Watson provoaca controverse. El a declarat la un moment dat ca femeile ar trebui sa aiba dreptul la avort daca se dovedeste prin teste ca viitorul copil va fi homosexual. El a sugerat, de asemenea, ca exista o legatura intre culoarea pielii si apetitul sexual, afirmand ca persoanele de culoare au libidouri mai inalte. Watson a afirmat la un moment dat ca frumusetea poate fi realizata genetic.

Conducerea laboratorului Cold Spring Harbor din New York a decis sa-l suspende pe Watson din randurile sale, dupa ce afirmatiile cu tenta rasista de saptamana trecuta au fost facute publice. De asemenea, Muzeul de Stiinta din Londra si Festivalul Ideilor de la Bristol au hotarat sa anuleze prezentarile pe care laureatul premiului Nobel trebuia sa le tina in acest sfarsit de saptamana.

Nascut la Chicago, James Watson a studiat in Statele Unite si Danemarca, inainte de a se muta la Universitatea Cambridge, in Marea Britanie. Impreuna cu Francis Crick, el a castigat Premiul Nobel in 1962 pentru descoperirile legate de structura ADN.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


236 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    1 (Vineri, 19 octombrie 2007, 15:27)

    base [anonim]

    am intalnit in sfarsit un englez competent. ha-ha-ha
  • 0 (0 voturi)    
    cum e de fapt? (Vineri, 19 octombrie 2007, 15:55)

    Giani op Amsterdam [anonim]

    Pai din doua una...
    Ori e adevarat ce a zis, si atunci ce legatura au acuzatiile de rasism?
    Ori omul, care used tyo be a brilliant scientist, s-a ramolit acuma si bate campii la batranete. S-ar putea, ideea aia cu avortarea copilului homosexual este de SF, daca nu este si asta o informatie denaturata...

    Oricum ar fi, care e treaba "presei britanice" si a primarului Londrei, nene? Se pricepe el la stiinta, genetica etc.? Ce mama ma-sii se baga Livingstone asta sa-si exprime revolta. VEzi-ti nene de primaria ta si nu mai incurca borcanele!

    Si se ajunge la aceeasi intrebare: daca unu' e prost, trebuie sa tecam din gura ca sa fim politicosi? Nu zic desigur sa il zignim in vreun fgel sa sa ne purtam cu el altfel decat normal, da' nici sa ne facem ca e destept nu se poate. Cine stie ce se intampla si ajunge pe mana lui fiind vezi doamne destept, si ne trezim ca sare orasul in aer. Si nu e musai sa fie orasul in care e Livingstone asta canalie-sef!
  • 0 (0 voturi)    
    Ampsterdam (Vineri, 19 octombrie 2007, 16:15)

    romeo [anonim]

    Livingstone e primar la londra adiica e viitorul presedinte al Angliei si nu te lu-a tu din Ansterdam de el ca nu stii ce a zis el defapt
  • 0 (0 voturi)    
    remarce (Vineri, 19 octombrie 2007, 16:21)

    remarce [anonim]

    'remarce' nu remarci
  • 0 (0 voturi)    
    tembelism (Vineri, 19 octombrie 2007, 16:35)

    seb hanes [anonim]

    Romeo, te poti lua de mina cu Elena Udrea (ti-ar place)! Anglia nu are presedinte! God save the (future) king William III.
  • 0 (0 voturi)    
    mda ... (Vineri, 19 octombrie 2007, 16:52)

    Calin [anonim]

    1. E american, nu englez.
    2. Tipul vehiculeaza aceleasi stereotipuri rasiste pe care le intilnesti de la Hegel, Hume si Mill pina la Gobineau, Chamberlain, Galton si Hitler. Fiecare dintre astia au fost competenti in ceva ... unii au fost mari filosofi, altii au fost mari canalii si criminali.
    3. De ce nu iau indivizii de gnul lui Watson si alte variabile in considerare, cum ar fi culoarea parului, a ochilor, lungimea unghiilor, forma sprincenelor? Sint sigur ca ar gasi ei niste diferente intre blonzi si bruneti, de exemplu, pe care sa le poata prezenta ca stiintifice si dincolo de indoiala. Problema este ca rasa pare un indicator foarte comod al unei anumite diferente sistematice intre indivizi si ca, de obicei, tipii care fac cercetari din astea sint rasisti inainte de a le incepe.
    4. IQ-ul este un indice foarte controversat, care nu are foarte mult de a face cu ereditatea si cu atit mai putin cu "rasa". Exista studii care spun ca copiii adoptati au IQ-uri asemanatoare mai degraba cu ale parintilor adoptivi decit cu ale celor naturali. Daca in familie nu se transmite IQ-ul, ce sa mai vorbim despre "rasa" ...
  • 0 (0 voturi)    
    Chestie (Vineri, 19 octombrie 2007, 17:15)

    AdiAdrian [anonim]

    Apropo, stiati ca doar cei din "rasa alba" au diferite culori ale parului si ochilor ? I mean negrii, asiaticii nu de nasc blonzi si cu ochi albastrii...albii au tot felul de combinatii in cap :) ( de la prea multe colonizari poate? )

    Suna un pioc rasist postul asta, da noa....
  • 0 (0 voturi)    
    la varsta lui... (Vineri, 19 octombrie 2007, 17:46)

    mandea [anonim]

    ..e de inteles de ce bate campii. Scest stimabil, onorabil coclit pe nume Watson este o fosila vie in cutia craniana a caruia se mai zbenguie doi-trei neuroni aplazici. Eu zic sa-l decoram deja post-mortem.
  • 0 (0 voturi)    
    O parere (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 0:16)

    Rapidul [anonim]

    Opinia publica are o parere in functie de bunul simt sau de manipularea ideologiei de turn, de prostiile pe care le debiteaza politicienii "destepti in toate" . Bine ar fi daca inteligenta este impartita omogen, (intre toate rasele), dar daca evolutia nu a avut bunul simt sa-i faca pe toti egali ? Statistica arata ca femeile sunt mai putin inteligente decat barbatii. In perioada copilariei si adolescentei sunt superioare baietilor dar pe urma situatia se inverseaza. In cateva sute de mii de ani, barbatii au construit, facut unelte si vanat ,activitati care il forteaza sa devina creativ si inteligent. Femeia depaseste barbatul la descifrarea sentimentelor celorlalti. Sigur ca exista femei mai destepte decat media barbatilor , sunt mai constincioase cad este vorba de invatat, dar le lipseste scanteia si dorinta de investigare a barbatului. In ce ramura a stiintei femeile se apropie de barbati? nu mai spun sa-i depaseasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda ... (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 0:54)

    cica [anonim]

    In Romania nici nu se stie ce inseamna rasismul si toti vb aici din pur snobism , e bine sa fim antirasisti :).
    Poate v-ar trebui o doza de realitate in USA sa vedeti cum e.
    Ce sa va zic din toti colegii de munca , am avut 2 negrii, amandoi fiind detasat cei mai lenesi de acolo (cam ca tiganii nostri) se feresc de munca ca dracu de tamaie.
    Nevestei mele i-a furat laptopul din biblioteca municipala ( ce rasa crezi ca era ?). Singura tentativa de jaf la care am fost martor, ghici ce rasa era ?
    Cei mai nesimtiti vanzatori/chelneri din magazine sunt negrii .
    And finally, cei mai rasisti sunt negri !! E ok sa le spuna albilor crackhead, etc. dar daca le spui nigga ( cuvant pe care ei il folosesc intre ei f. des) iti sar in cap! Ca angajator nu poti sa il dai afara ca esti rasist !
    Intrebati romanii din state , nici nu poti sa folosesti cuvantul negru ca iti sar in cap (negru seamana cu nigro - nigga in spanish). Vb o data cu un coleg roman de pantaloni negrii si imediat a sarit cioara ca vb de ea si suntem rasisti.

    Nu am auzit de cartiere/strazi in america unde negrii sa nu poata intra. In schimb in fiecare oras exista cate o strada pe care daca esti alb nu prea poti sa intri (chiar si cu masina!!). In Saint Louis, MO este o strada celebra pe care daca esti alb nu mai iesi viu de acolo.

    Asa ca lasati basinile occidentale, aici negrii sunt la fel ca tiganii de la noi , si nu am auzit pe nimeni sa sara in apararea tiganilor sau sa le zica rromi !!
  • 0 (0 voturi)    
    si ca sa nu ziceti ca am ceva cu ei , faceti un research pe net ! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 1:10)

    cica [anonim]

    Most Dangerous Cities in USA :
    1. St. Louis, Mo. - Black (51.2%)
    2. Detroit, Mich. - Black or African American 775772 - 81.55%
    3. Atlanta, Ga. - Black or African American 255689 61.39%
    4. Gary, Ind. - 84% Black,79.4 Homicides per 100k
    5. Baltimore, Md - Black persons, percent, 2005 (a) 64.9%

    so stfo
  • 0 (0 voturi)    
    poezie scrisa de un african (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 1:26)

    samson [anonim]

    Cand ma nasc, sunt Negru,
    Cand cresc, sunt Negru,
    Cand stau la soare, sunt Negru,
    Cand mi-e frig, sunt Negru,
    Cand sunt speriat, sunt Negru,
    Cand sunt bolnav, sunt Negru,
    Iar cand mor, sunt tot Negru.
    Iar tu, tipule Alb,
    Cand te nasti, esti Roz,
    Cand cresti, esti Alb,
    Cand stai la soare, esti Rosu,
    Cand ti-e frig, esti Albastru
    Cand esti speriat, esti Galben,
    Cand esti bolnav, esti Verde,
    Iar cand mori, esti Cenusiu,
    Si tu ma numesti pe mine Colorat? CURCUBEU' DRACU'
  • 0 (0 voturi)    
    Perfect Adevarat! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 3:29)

    Africanul [anonim]

    Omul spune adevarul. Eu traesc printre ei de 5 ani in mijlocul Africi si pot sa confirm ca e mai mult decit indulgent in declaratii.
    Pentru cei care nu sunt de acord cu mine le recomand o "cura" africana sa vada ce inseamna.
    Oameni buni, cum poti sa numesti o tara, un popor, o natie sau rasa care nu a INVENTAT ROATA? Daca nici aceasta intrebare, retorica dealtfel, nu va convinge, mai am una: De ce puscariile americane is 87 % pline cu oameni de culoare? Intr-un interviu cu un deputat din parlamentul tarii in care ma aflu, spunea : "Este absolut frustrant sa stii ca tot ce este inventat pe acest pamint este facut de albi, si numai un prost nu vede asta."
    Daca acest om, de culare , a recunoscut in public ceea ce e mai mult decit evident, inseamna ca cel putin ei intre ei is de acord cu acest lucru. Ca nu e pe placul lor, asta e altceva.
    in 50 de ani de independenta nu au fost in stare sa convinga lumea sa isi faca carti de identitate. Degeaba sunt indicatoare de circulatie si sensuri unice in orase, credeti ca le respecta cineva? As putea sa va scriu cite un roman in fiecare zi, de prostia care nu lasa urme de indoiala. Pe vremea cind traiau in triburi daca mai era cite un tembel, o lua in basca de la seful de trib sau altii mai mari ca el, acum cind nu mai exista nici o ierarhie, nici un dumnezeu, credeti ca le mai pasa. Anarhie cit incape. Mergi pe strada si striga dupe tine (evident ca fara motic) sau iti arata degetul din mijloc. (e de fapt echivalentul, care e degetul mare pus peste pumnul stins si indreptat spre tine). Va intreb pe voi, care dintre cititorii acestei pagini a facut asa ceva la vederea unui negru sau a unui tigan?
    Continuuare......
  • 0 (0 voturi)    
    Perfect Adevarat partea II (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 3:31)

    Africanul [anonim]

    Daca te opresti cu masina pe marginea drumului ziua, noaptea, nu conteaza, si te vede ca esti alb, vine imediat unul si se pisa in fata masini tale, e devarat in sant, dar la lumina farurilor ca nu cumva sa se stropesca pe pantaloni (Asta o patesc cam de 10 ori pe saptamina). Daca trece o femeie pe linga tine si nu te place va scuipa in fata ta fara nici o jena. Si culmea, toti, aboslot toti stiu ca ai venit in tara lor sa ii ajuti! Chiar la inceput cind am ajuns aici, pe strada unde mergeam sa maninc, imi tot sarea in fata unl sa ii cumpar ceasuri. Nu ma intereseau tinichele lui, dar dupa vreo 3 luni in care faza se repta in fiecare zi, si in care rideau toti aia de pe marginea drumului, se si stia ora cind apar, inca il strigau colegii de bresla ca nu cumva sa se rateze distractia de moment, ma enervez si il lipesc de un gard cu mina in git de era sa-l omor. O imprudenta care putea sa ma coste viata, puteau sari in ajutorul lui toti aia de linga el. Dar nimic, citiva au si fugit, si i-am explicat omului cit se poate de raspicat ca daca inca odata il mai vad pe aici il omor. Clar ca nu as fi facuto, dar eram furios peste masura. Nu l-am mai vazut in viata mea, dar aia de pe strada m-au poreclit Rambo! Nu ai ce merge cu masina pe strada cu geamurile lasate sau portiera neblocata. Riscul de a ramine fara masina, si fara acte e imens. Pur si simplu trece pe linga amsina,, cai aglomeratie sau stopuri si iti incerca portiera sa vada daca e deschisa. Lipsa de educatie si bun simt! Pe toate masinile scrie " cred in Dumnezeu" sau ceva slogan religios, dar asta face parte din categoria cruciulitei de la manastire legata de oglinda retrovizoare din masina. Duminica merg la biserica cu caiet si cu pix , ca se i-au notite, si la uni le mai si folosesc, ca indiscutabil sunt si persone de bun simt, dar pentru marea majoritate odata iesit afara tot ce a invata sa i s-a spus devine trecut fara sansa de aplicabilitate.

    Taote cele bune!
  • 0 (0 voturi)    
    rasismul este (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 6:27)

    roman [anonim]

    "10. Mda ...
    cica (20 oct 2007 0:54)

    In Romania nici nu se stie ce inseamna rasismul si toti vb aici din pur snobism , e bine sa fim antirasisti :).
    "

    NU cred ca nu se stie ce e rasismul; du-te si asculta ce spun parintii/bunicii copiilor lor cand sunt obraznici: "te dau la tigani", "vrei sa mergi afara sa te fure tiganii?", etc.
    oricum ar fi, ura pentru oameni in general dezvolta rasismul. daca era o singura rasa pe Pamant, se dezvolta ura pentru culoarea parului probabil :)
  • 0 (0 voturi)    
    vine-o vrasta... (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:59)

    ocolu' [anonim]

    Omul De Stiinta a spus ce crede dumnealui. Bravo c-a spus ce crede, bravo c-a studiat cu succes, bravo c-a avansat Cunoasterea, motiv pentru care-l bagam (si va fi mult timp de-acum inainte bagat) in seama.

    Cui nu-i place ce-a zis la batranete, ca vine-o varsta, n-are decat sa fie un mai bun cercetator. Loc e destul, concluziile din partea Cercetatorilor inca mai conteaza pentru cui ii pasa, da' io cunosc cativa albi care nici vopsiti negru n-au loc nici macar in iad.
  • 0 (0 voturi)    
    genetica (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 9:55)

    Valeriu [anonim]

    Nu-i de mirare sa fie acuzat savantul intr-o societate in care a fi politiceste corect este legea de baza. Trebuie sa-ti musti limba ca nu cumva sa se simta jignit vreun negru, tigan, arab sau evreu. Chiar daca traiesc in tari civilizate, negrii nu au excelat, nu au dat niciun mare artist, om de stiinta, etc. Civilizatia lumii a apartinut si apartine omului alb. Unde traieste o comunitate de negri, arabi sau tigani se alege praful de ceea ce a realizat omul alb, distrug totul. tot ce s-a realizat in lumea asta, a realizat omul alb. Genetica isi spune cuvantul.
  • 0 (0 voturi)    
    un pic de istorie (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 9:57)

    Valeriu [anonim]

    http://www.white-history.com/
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 10:25)

    catwoman [anonim]

    samson, poemul tau m-a facut sa rid cu lacrimi!!!

    @Africanul: perfect de acord, lucrez in cu africani de mai bine de 3 ani, am facut mai mult studiu antropologic decit poject management; e clar ca e ceva acolo care nu merge, pur si simplu ei nu functioneaza ca noi;
  • 0 (0 voturi)    
    o statistica (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 10:46)

    luca [anonim]

    In Sua, numarul negrilor este de 6 ori mai mic decat al albilor. Deci sunt de 6 ori mai putini la numar. Deci sunt minoritari.De 6 ori mai minoritari. In 2005 in penitenciarele din Sua erau mai multi negrii decat albi.
  • 0 (0 voturi)    
    Contra argumente la postarile de mai sus (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 12:39)

    Daniel [anonim]

    Africanii au fost subjugati de tari occidentale de sute de ani. Au fost si inca sunt tinuti in saracie si asupriti de occident. E greu sa mergi ca si european acolo si chiar de esti intr-o misiune umanitara sa astepti sa te placa.

    Avand in vedere ca sistemul de educatie functioneaza doar in cateva locuri limitate din Africa, nu te poti astepta ca oamenii de acolo sa gandeasca ca tine, care ai studiat de la gradinita si pana ai terminat facultatea (si unii din ei au facultatea dar a fost probabil totul foarte superficaial facut). O asemenea comparatie nu are sens.

    Si faptul ca in US in penetenciare cel mai mare procent il reprezinta negrii are putin de a face cu inteligenta persoanelor de culoare neagra ci mai mult cu mediul in care au crescut si oportunitatile care le-au avut si nu in ultimul rand cu atitudinea restuluil societatii fata de ei.

    Separarea raselor umane in clase de superioritate/inferioritate ar fi un dezastru pentru umanitate. Asta ar insemna ca si la noi in societate cei mai inferiori (handicapati diversi) ar trebuie la fel separati.

    Si catwoman ei functioneaza ca noi..numai ca nu in contextul in care noi functionam.

    Va spun oameni buni, orice segragare la nivelul oamenilor...va rezulta tot timpul intr-o catastrofa. Pur si simplu trebuie incercat mai mult...trebuie comunicat mai mult.

    Si sa nu uitam ca ei sunt saraci pentru ca noi direct (protectionismul UE si US) sau indirect (indiferenta) vrem ca ei sa fie asa si asfel noi sa o ducem ceva mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Esista RASISM doar IMPOTRIVA ALBILOR ! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 14:56)

    gabriel boazu [anonim]

    BRAVO,atit ROMANILOR din Africa si din State,care au CURAJUL (doar pe site-urile din Romania,unde mai e LIBERTATE,fiindca in Occident,unde am trait si eu,e TERORISM de STAT prin "CORECTITUDINE POLITICA" si prin ONG-uri,si esti PEDEPSITprin LEGE daca GINDESTI si VORBESTI LIBER !),cit si d-lui WATSON,un SAVANT GENIAL care a descoperit STRUCTURA ADN-ului,deci stie cel mai bine structura genetica a oamenilor,pe rase. Sint MEDIC si STIU VALOAREA STIINTIFICA a d-lui Watson,care acum isi arata si VALOAREA CIVICA si de CONSTIINTA. La ADEVARURILE spuse mai sus,de romanii din SUA si cei din Africa,adaug atit observatiile mele de cadru didactic universitar (ALBII EUROPENI sint ZDROBITOR SUPERIORI tuturor celorlalti NE-EUROPENI (galbeni,negri,indieni,indigeni americani),
    cit si RAPOARTE ale UNIVERSITATILOR AMERICANE,care au CRITERII RASISTE de admitere,dar IMPOTRIVA ALBILOR
    (au cota de negri,galbeni,indieni,indifeni americani,care sint admisi pentru ca sint NE-ELBI,NU pentru ca ar avea VALOARE !). Toate rapoartele universitatilor ameircane arata
    o SUPERIORITATE ZDROBITOARE a ALBILOR,dar si o SUPERIORITATE a BARBATILOR fata de FEMEI,insa NU AU VOIE sa PUBLICE aceste REZULTATE. Dar si in America s-a
    declansat un CURENT dirijat IMPOTRIVA acestui TERORISM
    RASIAL ANTI-ALB. AUTORII acestei TRADARI IRESPONSABILE a ALBILOR,SINGURII CREATORI din LUME,sint tot niste...ALBI !!! Ei au facut si fac parte din SOCIETATI SECRETE ,atit MASONICE cit si NAZISTE.Da,ati citit bine,NAZISTII/FASCISTII/NATIONALISTII si-au TRADAT
    PROPRIILE POPOARE si RASA ALBA,instituind,NE-STIINTIFIC (ci IDEOLOGIC),acest TERORISM EGALITARIST RASIAL .Aceste SOCIETATI SECRETE practica PAGINISMUL PERVERS-SEXUAL (homosexualitate,pedofilie,sex oral etc),care e RELIGIA LOR,
    si sint FANATICI si AGRESIVI,SPALATORI de CREIERE EUROPENE,prin ONG-uri zise "anti-rasiste","anti-xenofobe",
    prin care ii EXTERMINA LENT,pe ALBII EUROPENI,la EI ACASA (Europa si coloniile ei). Dar TRADATORII vor fi PEDEPSITI,iar CREATORII ELIBERATI.
  • 0 (0 voturi)    
    rasismul = pseudostiinta pe placul burgheziei (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 15:20)

    dusmanul capitalismului [anonim]

    Mai pe scurt, rasismul e o tampenie, fara nici o baza stiintifica, dar are un "avantaj" pe care nu-l au toate celalalte conceptii de natura ideologica: nu le pericliteaza deloc burghezilor albi controlul absolut asupra societatilor acelora in care albii constituie majoritatea, ci, de fapt, nu poate sa faca decat sa li-l intareasca.
    Cum face rasismul aceasta chestiune poate veti dori sa ma intrebati? Simplu.
    Problemele cele mai de baza ale societatilor lumii nu tin de diferentele dintre oameni de diferite religii, natii sau "rase." (Am pus cuvantul "rase" in ghilimele fiindca antropologi adevarati au constatat ca aceasta conceptie n-are nimic in comun cu realitatile biologice pe care le-a descoperit omenirea, ci este o conceptie derivata din politica.) Problema cea mai mare pentru cei multi o constituie nivel scazut de trai, conditia fiind cauzata de concentrarea bogatiilor lumii in putine maini, si acelea ultra-bogate si nu neaparat curate.
    Aceasta e o consecinta fireasca a "functionarii" sistemului capitalist. Dar cei care conduc sistemul acela nu doresc ca oamenii de rand (si inainte de toate e vorba de cei care isi castiga existenta prin munca) sa descopere aceste adevar. Asa ca burghezia ne arunca in ochi praf de toate felurile pentru a ne distrage atentia de la sursele dificultatilor pe care le avem de infruntat. Rasismul, nationalismul, homofobia, s.a.m.d. sunt diversiuni de genul acesta tot puse pe cale de "intelectualii" care li s-au vandut celor care sunt mai bogati decat ei. Muncitori, tineri, someri, fermieri, studenti, s.a.m.d. care accepta mituri reactionare de genul asta le pricinuiesc propriilor lor interese mult rau.
    Problema principala -- existenta in continuare a capitalismului global -- trebuie abordata si atacata inteligent si direct. Nu trebuie in nici un caz sa fim derutati de diversiunile pe care le reprezinta conceptele astea rasiste, nationaliste, intolerante, s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    @gabriel boazu (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 15:49)

    Calin [anonim]

    As vrea sa cred ca postarea dv. e o gluma. In caz contrar, imi cer scuze ca va spun asta, dar trebuie sa faceti urgent un control psihiatric.
  • 0 (0 voturi)    
    rasismul e un fals? hahahaha (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 16:45)

    clujean [anonim]

    tovarasi corecti politic (de fapt, comunisti), daca vreunul dintre voi va demonstra pracxtic (in viata de zi cu zi) ca renunta la compania si serviciile albilor ca sa se inconjoare numai de tigani, arabi si negri, o sa va cred! nici o secunda mai iute! cu asta sper ca am fost lamuritor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Omul Alb -Superior genetic sau corarjat schizofrenic ? !! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 18:02)

    Hiperboreea [anonim]

    Dupa ce se stie ca toti ne tragem din Africa, continent ce a avut conditiile climatice necesare pentru a produce saltul genetic de la maimute la om( cer scuze celor care au alta parere ), dupa ce sute de ani negrii au fost vanati si dus in sclavie de catre bestii cu chip de om, dupa ce alta sute de ani de la abolirea legala a sclaviei omul superior ( alb) inca nu accepta sa stea in aceiasi scoala cu negrii, dupa ce atunci cand un student african se ridica putin i se fac oferte apetisante sa ramana in occident taind astfel sansa Africii de a se ridica, dupa ce de o suta de ani omul alb jefuieste practic toate bogatiile minerale ale Africii, dupa ce conditiil de creditare si constructie de structuri sunt devastattoare ( dau ajutoare 100 $ pe o parte aduc innapoi 90 prin " consultanti", manageri, etc. dupa ce omul superior ( alb ) a produs moartea a miliarde dintre semenii lui prin distrugerea de civilizatii, dupa ce omul superior are probleme seriaose la cap si intre picioare( 30% pe psihotropice, 36% impotenti ....in occident vorbesc) , dupa toate astea omul alb se declara superior genetic.
  • 0 (0 voturi)    
    Omul Alb - Superior ........continuare (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 18:04)

    Hiperboreea [anonim]

    Omul alb, datorita efortului de concentrare pe structuri exterioare, este deconectat de la intimitatea corpului lui, a devenit un schizoid, un schizofrenic, el nu mai percepe natural mediul, natura, cosmosul si atunci are nevoie sa i se spuna de catre " stiintifici" ce si cum s-ar afla dincolo de ce poate intelege el. Omul alb munceste, se chinuieste, se straduieste sa ajunga la fericire, africanul este mult mai bine conectat la universal, la natura , la suflet. El se amuza, rade , danseaza, copuleaza, el este deja fericit. Omul alb incearca sa-l traga pe african in mizeria lui existentiala ca eventul sa-i dea un motiv serios sa se ridice la fericire. Africanul este deja fericit !, a ajuns la destinatie, ce rost mai are calatoria prin desert cand ai ajuns la oaza. Nebunia si egomania omului alb n-are limite.
  • 0 (0 voturi)    
    Omul Alb......continuare 2 (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 18:05)

    Hiperboreea [anonim]

    Se pare ca China are alta parere despre africani si, ei chinezii, sunt foarte bine vazuti. Chinezi nu dau bani la dictatori ci simplu construiesc ei aeroporturi, cai ferate, drumuri, cu oamenii lor. Un exemplu: o line telefonica instalata de Alcatel in Africa costa statul African 60$, acelasi post instalat de chinezi costa 6$. Ghici cine ciupeste diferentele ?.
    Un ultim comentariu: Puscariile americane sunt plin de negrii pentru ca acolo furi o masina si faci 3 ani, daca furi sute de miliaone te numesti businessman. Adica omul alb face legi pentru el nu pentru ultimii veniti la masa. Daca condamnarile ar fi linaire cu jaful produs atunci rapoartele s-ar inversa.

    Trist ca romanii, mai ales cei care traiesc in afara, sunt atat de limitati in viziune. Si eu traiesc afara si am rezolvat aceasta problema frecventand societati de africani' profesori universitari, doctori, informaticieni, matematicieni, studenti, economisti, golani, etc. Sunt niste tipi extraordinari; daca reusesti sa te conectezi cu ei iti reveleaza secrete existentiale care te pun automat in stari fiziologice extrem de placute. Ce-i drept nu accepta f****i la cap incapabili sa se centreze in corp si le umbla capul ca si o moara stricata.
    Ultim cuvant: femeile lor sunt fenomenale ( vitale, active in pat, nu au probleme existentiale care sa nu si le rezolve in timp real, degaja o energie colosala, sunt tot timpul gata de..., ). Cei care au umblat la negrese nu s-au mai intors la albe. Valabil si pentru femeile albe, cele care au umblat la negrii " mustacesc" cand vad cate un " cocosel " alb, superior genetic ce-i drept.
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate James asta stiu sigur si nu sunt singurul (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 20:50)

    James are dreptate [anonim]

    Lucrez de 2 ani intr-o corporatie internationala si am vazut o gramada de specimene am sa enumerez cele mai evidente discrepante:

    Negrii americani (mai culturalizati se spune):

    1. Sunt de zece ori mai rasisti decat albii
    2. Sunt sunt mult mai lenesi decat orice alta natie
    3. Sunt mincinosi si insista in minciuna
    4 Au o fire sirerata
    5. Incearca sa fie superiori albilor chiar daca nu este necesar cred ca este un complex al lor
    4. Unii au un miros asa ff nasol chiar si dupa ce ies din dush

    Negrii din africa:

    Am multi prieteni albi din africa de sud care pur si simplu mi-au spus ca nu ii mai suporta cat sunt de prosti. Si asta nu din cauza ca nu s-a incercat culturalizarea lor dar este o chestie la fel ca la noi un unii conationali pur si simplu nu poti sa ii inveti frate nimic, de asta nici nu au ce manca, pentru ca nu munceste nimeni pamantul au tot ce le trebuie dar mor de foame. Cele mai socante faze pe care le-am auzit au fost de genu ca se infecteaza intentionat cu HIV numai pentru a primi ajutor de la stat si chiar sunt mandrii de asta. In Africa de Sud oamenii isi protejeaza casele cu garduri electrice sarma ghimpata ca sa nu le intre negrii in casa.

    O alta observatie. Am avut ocazia sa fiu in preajma multor piloti americani de elicoptere si avioane nu am vazut nici un singur pilot negru si am fost acolo timp de 6 luni nici macar unul.

    Acum 3 ani am plecat din romania, am 25 de ani, cand am plecat credeam ca rasismul este un lucru rau si nu am facut niciodata remarci rasiste, dar acum am inceput sa inteleg cu adevarat ceea ce inseamna. Chiar si acum nu spun ca toti oameni de culoare sunt prosti, dar pur si simplu unii dintre ei sunt enervant de prosti si asa sunt marea lor majoritate.

    La albi de exemplu daca unul este cu IQ mai scazut iar ceilalti ii atrag atentia in repetate randuri pur si simplu se conformeaza accepta ideea si incearca sa fie cat mai bun la ei e un pic diferit mai ales ca au cea mai buna scuza RASISMUL.
  • 0 (0 voturi)    
    /.. (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 23:21)

    luca [anonim]

    Am vazut un top ten al inventatorilor de culoare pe net.Si in acest top 10 se afla si individul care a inventat pistolul cu apa. Inventatorul unui dispozitiv atat de complex si util umanitatii trebuia neaparat asezat in acest top 10 al inventatorilor negrii.:))
  • 0 (0 voturi)    
    nicidecum (Duminică, 21 octombrie 2007, 9:12)

    Gheorghe Albu [anonim]

    Articolul este scris bine, in plus intr-o limba romana fara cusur. Pentru cei care stiu nu numai sa citeasca, dar care pot simultan sa si priceapa ce-au citit, James Watson nu are absolut nimic a-si reprosa, deoarece nu a jignit pe nimeni (primarul Londrei si Conducerea laboratorului Cold Spring Harbor din New York n-au decat sa sara de ce-i defineste-n sus, e treaba lor, sparam c-o au inca mica).

    Recititi articolul; veti vedea ca Watson ( un tip genial, in tandem cu Francis Crick) spune numai ca: “toate politicile noastre sociale sunt bazate pe faptul ca inteligenta lor ( nb: a africanilor) este identica cu a noastra - cand de fapt toate studiile indica altceva”.

    Cine stie sa citeasca intelege ca studiile indica faptul ca inteligenta africanilor este diferita de aceea a ne-africanilor, SI ATAT. Nu ca-i mai multa sau mai putina, mai buna sau mai rea, ci numai DIFERITA.

    La targul de vite - acolo unde aparent s-a citit articolul asta de catre multi dintre conationalii mei scriitori, unii chiar SavantiDeBalta - personal nu as schimba un Sidney Poitier / Mandela / etc+... nici pentru o mie de Ioni (sau chiar atomi cu ultimul strat de valenta furat.), de Florici, Dumitrii, Ghita sau Lenute cu pielea la fel de alba ca si creierii.

    Watson vorbea despre inteligenta, dar e nevoie de inteligenta nu de piele alba ca sa-ntelegem despre ce vorbea.
  • 0 (0 voturi)    
    da.. romania (Duminică, 21 octombrie 2007, 10:48)

    x [anonim]

    superficialitatea la ea acasa. ma asteptam la mai mult de la cititorii hotnews, presupusi cu studii superioare.
    doar cateva comentarii echilibrate, restul isterii care incurca borcanele. pun pariu ca expertii in genetica si inferioritatea omului negru habar n-au ce-nseamna DNA, mRNA, tRNA etc (amintesc doar alea care le-ati invatat la scoala), cum functioneaza si mai ales cat de multe mecanisme exista astfel incat "datul genetic" este modificat de mediu.
    sper sa nu jignesc. daca vreunul dintre comentatorii anteriori _rasisti_ "se simte", te rog documenteaza-te si "ingroapa-ma in argumente", as fi incantat

    o zi buna. sau mai bine zis noapte, in ignoranta voastra.
  • 0 (0 voturi)    
    prostia tipica (Duminică, 21 octombrie 2007, 12:27)

    maria [anonim]

    E foarte trist ce grup de rasisti semidocti s-a format aici. Multe din judecatile voastre de valoare sunt scrise cu niste greseli de gramatica si de ortografie teribile. Ce sa mai vorbim de gafele de tip "viitorul presedinte al uk".

    Intr-o vreme credeam ca vorba "ce tara frumoasa avem, pacat ca-i locuita" e o exagerare teribila. De fapt e tristul adevar.

    Si ca sa inchei- statisticile arata ca nivelul de rasism al indivizilor, creste pe masura ce nivelul lor de educatiei si inteligenta scade.
    In mod evident acesta este cazul aici. Ma intreb cati dintre cei care si-au dat cu parerea alba pe pagina aceasta au liceul terminat, cati dintre voi ati absolvit vreo facultate si daca ati reusit sa faceti vreo scoala, cati dintre voi ati copiat de ati stins ca sa treceti?

    Jale, dragilor. Vi se aplica exact vorba "prostul care nu e si fudul, nu e prost destul".
  • 0 (0 voturi)    
    doar adaptare (Duminică, 21 octombrie 2007, 12:31)

    hop_si_eu [anonim]

    ... fondul genetic al raselor s-a adaptat mediului . Nu cred ca albii s-ar putea adapta mediului natural sau social nici in Africa nici in Asia. Asa incat superioritatea ar trebui considerata cu mari rezerve : superioritate in anumite conditii. Ergo: James Watson nu face decat referire la diferenta si nu la superioritate/inferioritate.
    Ia, ganditi-va ce-ar insemna sa incerce negrii sa ne "ajute" sa comutam pe modul lor de viata, gandidu-se ca modul lor este superior!
    Totusi 'corectitudinea politica' este o arma cu doua taisuri infipta in societatea crestin-europeana, nu credeti ?
  • 0 (0 voturi)    
    @Hiperboreea-1 (Duminică, 21 octombrie 2007, 15:48)

    Nudau [anonim]

    Confuzie si perplexitate printre paleoantropologi: dupa ce 3 generatii de studenti au ascultat religios, pe bancile amfiteatrelor, profesori siguri pe certitudinile lor "stiintifice" privind evolutionismul, o descoperire a unor experti de la University College din Londra, pe lacul Turkana din Kenya, da peste cap teoria evolutionista actuala !! Nu, nu e asa cum se afirma cu pompa, Homo erectus nu e stramosul lui Homo Habilis, cele 2 specii nu s-au succedat ci au coabitat cel putin..500.000 de ani !! :)). Practic, acum nu mai exista "o veriga lipsa", ci doua verigi lipsa in lantul evolutiei humanoizilor :))). Si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, inca o descoperire a unei echipe de specialisti spanioli si italieni, publicata pe 6 august, da o lovitura mortala ideii ca toti ne tragem din specii de hominizi..africani !! Faimoasa teorie "Out of Africa" e total falsa!! Ceea ce banuiam fiecare in Europa, faptul ca diferentierea rasiala e prea mare pt. ca simpla evolutie naturala sa explice asta, e confirmat de un amplu studiu genetic si antropologic, pe un lot de 5.000 de dinti umani de diverse specii de hominizi, din Africa, Asia si Europa, incepand cu o vechime de..1,8 milioane de ani ! Acesti experti au adus dovada materiala (non-speculativa) ca stramosii oamenilor de azi formau doua grupe distincte: una eurasiatica (erectus, neanderthalensis si heidelbergensis) si una africana (australopitecus si habilis) !! Nu numai analiza dentara o arata, dar si marcatorii genetici au indicat ca eurasiaticii au evoluat separat de africani si ca "leaganul" lor sunt stepele centrale ale Asiei, de unde "indo-europenii" au venit spre peninsula Asiei numita ...Europa :))))). Am inchinat un pahar de vin rosu in memoria stramosilor mei albi arieni, coborati din nordul EurAsiei si creatori ai culturii ce domina planeta acum:)!!
  • 0 (0 voturi)    
    @Hiperboreea-2 (Duminică, 21 octombrie 2007, 15:49)

    Nudau [anonim]

    Cu africanii suntem rude genetice asa cum suntem si cu cimpanzeii, dar veri suntem doar cu asiaticii (chinezi, japonezi, hindusi) :). Semitii, hamitii si hamito-semitii nu sunt apropiati genetic si "evolutionist" de noi europenii si culmea e ca se vede si cu ochiul liber in toata istoria umanitatii. Si o precizare pt. cei ce nu aflasera inca: s-a dovedit deja de anul trecut, studiu publicat, ca marcatorii genetici ai populatiilor amerindiene arata ca primii locuitori (deci descoperitori) ai Americii au fost acum 20.000 de ani "vanatori nomazi albi veniti din Scandinavia" :)))). Organizatiile de "nativi" americani sunt socate, inca nu stiu cum sa stopeze difuzarea studiului in universitati :)). Pt. cei ce nu cred afirmatiile, va recomand articolul publicat pe 9 august in revista "Nature" si pe cel din 6 august din Proceedings al Academiei de Stiinte din USA :). Watson stie bine studiile astea si stie ca are dreptate. Insa mai ales in Europa exista o ipocrizie incredibila, sub pretext de "toleranta si umanism"!
  • 0 (0 voturi)    
    @Hiperboreea-3 (Duminică, 21 octombrie 2007, 15:51)

    Nudau [anonim]

    Dupa ce pe 6 si 9 august au fost publicate studii ce demonstreaza ca Homo erectus si Homo Habilis au evoluat in paralel si nu se succed unul altuia (asa cum credeau evolutionistii, ceea ce duce practic iarasi la "verigi lipsa") si ca hominizii eurasiatici au fost separati si au evoluat diferit timp de sute de mii de ani fata de hominizii africani (pana acum se credea ca Homo Sapiens a aparut in Africa, noile studii infirma ipoteza numita "Out of Africa, propovaduita mai mult din considerente ideologice), un nou studiu antropologic desfiinteaza ideea ca dupa disparitia lui Homo neandertalensis din Europa, acum 25-30.000 ani, n-a mai existat decat o singura specie de hominizi, Homo Sapiens. Ei bine, in revista Science din 21 septembrie, paleoantropologii de la Smithsonian Institut au demonstrat prin analiza scheletului de hominid gasit pe insula Flores, ca acolo a trait o specie diferita de Homo Sapiens si asta pana cel putin acum 18-15.000 ani! Homo Floresiensis (numit de paleoantropologi si "Hobbit", denumire de la J.R.Tolkien, dupa humanoizii despre care vorbesc legendele stravechi ale unor popoare indo-europene) avea o inaltime medie de 1,06m si un creier ceva mai mare decat o portocala :). In rest, era proportionat ca un humanoid "actual". In activitatile sale, folosea elefanti "pitici" si varani (soparle locale) de pana la 3 m. lungime, stia sa ciopleasca unelte si sa construiasca arme. Deocamdata, se crede ca ar fi un "descendent" din Homo Erectus (stramosul eurasienilor), nu exista alta explicatie despre aparitia si existenta sa in acele insule din arhipelagul indonezian :). In ultimii ani, datorita multiplicarii studiilor genetice si a unor descoperiri de fosile, teoria antropologica evolutionista se gaseste iarasi intr-o zona "gri", de confuzie si contradictii.
  • 0 (0 voturi)    
    @Hiperboreea-4 (Duminică, 21 octombrie 2007, 15:52)

    Nudau [anonim]

    Mai ales ca implicatiile "politice/culturale" ale noilor descoperiri sunt explozive: evolutie separata a europenilor, asiaticilor si africanilor (ceea ce ar explica mai clar diferentele rasiale si decalajele culturale constatate in dezvoltarea societatilor humanoide), diferentieri rasiale identificabile in timp si spatiu (prin marcatorii genetici), legatura intre patrimoniu genetic si comportamente sociale sau boli. Pana acum, o mare parte din evolutionisti sustineau ca evolutia depindea esential de mediu si ca humanoizii se adaptau biologic si antrpomorfic la mediul unde evoluau. Se pare insa ca in realitate, evolutia sociala-culturala-tehnologica-religioasa a depins fundamental de ..genele indivizilor. La baza evolutiilor diferite ale europenilor, chinezilor, africanilor, arabilor, etc. sta patrimoniul genetic comun acestor grupuri umane, o afirmatie care va declansa urlete de indignare si neputinta printre "anti-rasisti":)).
  • 0 (0 voturi)    
    nudau (1) (Duminică, 21 octombrie 2007, 17:53)

    x [anonim]

    e o poveste fara sfarsit.
    oamenii normali nu urla in indignare, daca tu ii vezi pe ceilalti facand asta inseamna ca pui prea multa pasiune in discursul tau si aproape cred ca demersului explicativ e inutil.
    oricum, da, e bine sa existe puncte de vedere diferite si privim critic orice date primim, si sa fim gata sa le acceptam in cazul in care exista suficiente dovezi.

    am citit articolele care le-ai mentionat (btw, puteai sa pui linkuri nu sa ma obosesc sa caut pe google dupa fiecare). presupunand ca esti "la curent" cu studiile din domeniu (genetica, evolutionism, neurofiziologie, psihologie etc.), pun urmatoarele intrebari:
    a) faptul ca putem sa putem produce descendenti cu asiatici, africani etc. nu inseamna ca suntem aceeasi specie? sau folosesti alte definitii decat biologia conventionala? nu e improbabil ca dupa o speciere anterioara sa ajungem iar acum sa putem face copii?
    b) avand in vedere ca evolutia nu face salturi, nu e normal sa coabiteze specii divergente din acelasi stramos comun? erectus nu a aparut din ergaster si nici ergaster din habilis brusc, ducand la disparitia stramosului
    c) cat de relevante sunt faptul ca 2 (sic) fosile au fost gasite la un moment dat? invalideaza tot restul cunostiintelor acumulate pana acum? (citez "A partial maxilla assigned to H. habilis"...)
    d) daca habilis nu ar fi stramosul lui erectus, care e probabilitatea sa legi presupunerile din articolul respectiv cu o diferentiere facuta "mai devreme" a "arienilor albi" de care amintesti?
    e) chiar presupunand ca diferentierea a avut loc mai devreme, stii care este gradul in care geneticul determina comportamente? cu atat mai mult, ce influenta are asupra culturii? singur punctul asta poate demonta toate asumptiile rasismului.
  • 0 (0 voturi)    
    nudau (2) (Duminică, 21 octombrie 2007, 17:53)

    x [anonim]

    f) teoria "out-of-africa" nu se bazeaza pe prezumtii si fosile, ci pe studiul adn-ului actual, ala care poate fi luat acuma de la oameni. si markerii comuni si diferentele chiar pot fi folosite pentru a stabili rute de migratie. ti-as recomanda sa te inscrii in genographics (daca ai 150$ to spare), sa-ti mai revii din teoriile cu albi arieni din nord. link: https://www3.nationalgeographic.com/genographic/participate.html
    g) ei bine, homo floresiensis e ceva ce inca trebuie clarificat. e posibil sa fie un hoax, e posibil sa fie o dezvoltare paralela. sau ceva total suprinzator. dar n-are legatura cu chestia noastra cu albi/negri.. si teoria antropologica evolutionista nu se afla, cum metaforic zici, intr-o zona gri, ci are de clarificat niste cazuri. si fiind o stiinta, e normal sa le clarifice in timp. insa, dupa cum bine stii, de vreme ce esti atat de citit, in stiinta lucrurile se petrec aditiv. nu exista teorii care "distrug" tot ce era anterior. nici teoria relativitatii nu "distruge" teoria newtoniana, nici "modern synthesis" nu distruge darwinismul, ci aduc elemente noi, un nou framework care include vechile descoperiri

    ajunge.. exista lucruri mai bune de facut decat a duce dispute inutile (si care nu ajung la nici un final) pe forumuri
  • 0 (0 voturi)    
    nudau (3) (Duminică, 21 octombrie 2007, 17:55)

    x [anonim]

    apropos, pe ce-ti bazezi afirmatia "Organizatiile de "nativi" americani sunt socate, inca nu stiu cum sa stopeze difuzarea studiului in universitati" ? ai tu sentimentul asta? eu am putut sa gasesc aproximativ 400 de referinte la articolul respectiv fara nici o problema. sau toti sunt haiduci care lupta la promovarea "adevarului" bagat la fund de "organizatiile de nativi", rauvoitoare, bineinteles.. (inclusiv universitatile pe siteul carora l-am gasit)

    altfel, o zi buna
  • 0 (0 voturi)    
    heh (Duminică, 21 octombrie 2007, 18:28)

    cica [anonim]

    Nu o sa inteleg nici odata de ce unii in lipsa de contra-argumente logice sar imediat cu atacuri la persoana . Mostenire comunista, se pare, din gama "Ce tu esti mai destept?" etc. faceti diferenta intre bigotismul fascist si relatarile
    @31 - niciodata nu am zis ca toti sunt la fel si generalizarea o faceam numai despre multimea lor / nu individual. Nici o data nu o sa neg o valoare reala, dar asta nu inseamna ca o accept toate mitocaniile si kkt-urile pe care le fac pentru ca exista Ray Charles (care il ascult cu f. multa placere)!
    @32 cel putin eu, nu sustineam o superioritate genetica, ci modul in care "political correctness" dus la absurd te afecteaza in tarile civilizate, si culmea ii afecteaza si pe negrii (bazandu-se pe acest "political correctness" si frustrarile transmise de parinti - ei nu mai considera necesar sa depuna eforturi suplimentare - ceea ce mai tarziu se vede prin pozitionarea pe scaa sociala => acumularea de mai multe frustrari , transmiterea acestor frustari generatiei viitoare, si totul se repeta).
    P.S. Din pacate pentru argumentele tale, am terminat medicina.
    and @33 Maria tata, ia mai citeste tu o data postul tau , si fa o evaluare, mama ce fancy e sa te legi de greselile de gramatica dar sa nu intelegi nimic din restul discutiei !! Dar faptul ca tu nu ai descoperit diferenta intre argumente/contraargumente logice si atacul la persoana zice multe despre IQ tau (sau preferintele tale sexuale - ca sa o dau si eu pe atac la persoana :P).

    Din ce am scris in posturile de mai sus nu am afirmat ca exista o suprematie genetica sau alte bullshit-uri, ci doar realitati de aici.
  • 0 (0 voturi)    
    @cica (Duminică, 21 octombrie 2007, 19:59)

    x [anonim]

    faptul ca political correctness poate fi dus la absurd nu il neg. insa nu cred ca e o tendinta generala.
    faptul ca ai terminat medicina nu inseamna ca nu poti avea diferite puncte de vedere care sa fie puternic influentate de convingerile morale/religioase etc... insa presupunem ca nu este cazul. deci cu atat mai mult ar trebui sa stii ca toate statisticile care le prezinti sunt mediate de conditiile de mediu, de backgroundul educational, de felul in care sunt tratati de ceilalti si in cadrul comunitatii din care fac parte (nu neg ca exista rasism din partea negrilor. si e o parte din problema faptul ca in ciuda eforturilor albilor de integrare ei decid _voluntar_ sa perpetueze segregarea).
    deci terminam pe un ton neutru? oricum nu iese nimic din discutia asta.
    da, exista diferente, da, nu exista o justificare genetica pentru diferente, da, nu avem inca solutii pentru tot, da, foarte probabil niciodata nu o sa fie.
    doar existanta unui "celuilalt" mult mai "out-group" decat africanii, atunci o sa se atenueze diferentele. asta e problema generala, doar amenintarile externe unesc grupul. pana cand o sa avem asa ceva (poate niciodata) o sa continuam cu rasismul.
  • 0 (0 voturi)    
    pt #6, #21, #23, #26, #33 (Duminică, 21 octombrie 2007, 22:03)

    bec [anonim]

    fetite si baietei, voi in afara de cursurile de materialism dialectic si stiintific, resprctiv marxism fibros si solemn lemnos, ati mai citit si altceva la viata voastra? Sau credeti ca multi altii inaintea voastra ca atit e suficient? Reproduceti toate cliseele din presa asa zis antirasista - dar care din nefericire tocmai asta face, intretine un rasism feroce . Mai puneti mina si cititi, eventual mai si ginditi un pic , daca se poate, si nu mai repetati ca papagalii toate poncifele din presa marxistoida.