Tribune de Geneve: Trei sferturi dintre cersetorii din Geneva sunt romani

de D. Mihai     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 0:00



O ancheta desfasurata de autoritatile elevetiene arata ca trei sferturi din cersetorii din Geneva sunt romani, precizeaza Tribune de Geneve, in editia electronica de sambata.

Potrivit cotidianului elvetian, acestia sunt plasati in locuri strategice - intrarea in marile magazine, banci sau oficii postale - pentru a nu lasa pe nimeni indiferent.

Guvernul elvetian a propus deja un plan de actiune, care trebuia sa fie pus in aplicare la sfarsitul verii, insa a fost amanat pana la sfarsitul anului. In acest sens, autoritatile au cerut inventariere persoanelor care cersesc. Potrivit politiei, trei sferturi dintre cersetori provin din Romania (majoritatea fiind de etnie rroma) ceilalti fiind slovaci, elvetieni, francezi si ungari.

Multi dintre ei sunt insotiti de copii sau prezinta prezinta diverse handicapuri. Varsta medie a acestor cersetori este in jur de 30 de ani.

Aceste date ar trebui sa serveasca unui plan de actiune promis de Guvern, anuntat initial pentru sfarsitul verii si amanat ulterior pana la sfarsitul anului.


Unii dintre locuitorii orasului Geneva sunt inspaimantati de acest fenoment, iar altii se simt chiar vinovati de faptul ca nu se iau masuri de prevenire si combatere a cersetoriei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


126 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sigur (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 11:47)

    bec [anonim]

    sigur ca da, romani sint. Numai ca sint romani cu un nume usor modificat: rrromi, adica tigani. La ce bun atita ipocrizie?
  • 0 (0 voturi)    
    statistica (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 12:19)

    Romanu' [anonim]

    e logic , Romania are pe departe cel mai mic venit pe cap de tigan din Europa !
  • 0 (0 voturi)    
    cine este de vina? (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 15:26)

    judex [anonim]

    Au facut prostia sa-i primeasca, acum sa se spele pe cap cu ei!?
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii in elvetia (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 23:29)

    doina [anonim]

    sunt romanca, casatorita de3 ani cu un cetatean elvetian.oricum noi, romanii nu ne bucuram de un renume onorabil aici de de cand cu tiganii chiar nu ne mai suporta nimeni.E drept, si ei sunt superficiali si infumurati, dar toti romanii sunt o apa si un pamant pt ei....tigani. Am fost profesor universitar in tara iar aici mi se intoarce spatele cand afla ca sunt romanca.Pur si simplu nu se da doi bani pe noi...si cine? de cele mai multe ori, niste ratati elvetieni.... caci sunt nespus de mandri de originea lor, chiar dc la ei sunt niste neica nimeni...in fata celorlalti sunt plini de ei...Imi e rusine....ca imi e rusine sa spun ca sunt romanca.tragic???
  • 0 (0 voturi)    
    Elvetigania (Duminică, 21 octombrie 2007, 10:58)

    Vlad [anonim]

    Pai... Nu cred ca are de ce sa ne mire - in afara Poloniei, Romania e cel mai mare stat din Europa de Est! Deci e oarecum de asteptat ca proportional sa aiba mai multi imigranti-cersetori in Elvetia, decat Slovacia sau Ungaria, plecand de la premisa unei situatii sociale similare in tarile de origine, nu? Altfel ar insemna sa treburile stau in RO mult mai bine ca in SK, daca ar fi mai multi slovaci care recurg la cersit in Elvetia.

    Si totusi de ce se relateaza numai despre Geneva? Si la Basel umbla cu acordeoanele si viorile pe strada toata vara...

    Pt. nr. 3 - nu cred ca au facut elvetienii vreo prostie in mod special: accesul cetatenilor romani in Elvetia pt. pana la 3 luni nu este conditionat de detinerea unei vize... Cu alte cuvinte, oricine vine si nu are antecedente/expulzari/interziceri anterioare este lasat sa intre in Elvetia.
  • 0 (0 voturi)    
    gipsy - sunt tigani! (Duminică, 21 octombrie 2007, 13:56)

    mgr [anonim]

    Suntem romani ei sunt gipsy (=tigani) asta ar fi bine sa precizam tututor strainilor, la fel cum in Paris sunt algerieni si altii. Lor nu ar trebui sa le fie rusine ca sunt tigani - munca,invatatura i-ar ajuta sa se ridice mai ales pe copiilor care au nevoie, lumea se schimba devine imuna la cersit avand copii in brate.
  • 0 (0 voturi)    
    Pueti lua masuri. (Duminică, 21 octombrie 2007, 16:25)

    adi [anonim]