Guvernul isi asuma raspunderea pentru votul uninominal. Basescu vrea in continuare referendum

de B. Blagu, D. Mihai     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2007, 0:00



Sedinta liberalilor a inceput la ora 10.00, iar presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a avansat in urma cu cateva zile varianta asumarii raspunderii guvernamentale. Senatoarea Norica Nicolai anunta ca ii va cere premierului sa-si asume raspunderea pe votul uninominal, in conditiile in care parlamentul nu se poate incadra in termenul dat de presedinte.

„In mod evident, din dezbaterea publica, din numeroasele sondaje de opinie, din contestarea adusa in societatea romaneasca sistemului actual electoral, s-a degajat convingerea ca majoritatea electoratului roman doreste o schimbare a sistemului de vot”, a motivat Antonescu decizia conducerii PNL.

Din declaratiile vicepresedintelui liberal a reiesit ca proiectul pentru care va fi asumata raspunderea guvernamentala este cel al Pro Democratia, asa cum a iesit el din Comisia parlamentara pentru Codul Electoral.

"PNL s-a pronuntat pentru introducerea votului uninominal de multa vreme si, impreuna cu Asociatia Pro Democratia, au sustinut si promovat un proiect de lege pe care noi il socotim cel mai potrivit necesitatilor actuale ale societatii romanesti”, a afirmat Antonescu.

El a precizat ca Guvernul va decide sa-si asume raspunderea in privinta acestui proiect in sedinta sa de miercuri, 24 octombrie.

Potrivit Constitutiei Romaniei, Guvernul isi poate asuma raspunderea in cazul unui program, a unei declaratii de politica generala sau in cazul unui proiect de lege.

Actiunea poate fi urmata de o motiune de cenzura, depusa in maximum 3 zile de la prezentarea obiectului asumarii raspunderii. Daca motiunea de cenzura este respinsa, textul prezentat de Guvern, eventual cu modificari, este considerat adoptat si aplicarea lui devine obligatorie.

Presedintele poate retrimite proiectul de lege Parlamentului, inainte de promulgare, acesta urmand sa fie rediscutat de plenul reunit al legislativului.

Doar cateva minute dupa anuntul liberalilor, Traian Basescu a anuntat ca nu se lasa pacalit de nimeni. "Va asigur ca va fi referendum. Nu vad de ce cu ocazia alegerilor europarlamentare romanii nu se vor pronunta si asupra votului uniniominal", a declarat seful statului la lansarea candidatilor PD pentru europarlamentare, dupa ce a afirmat ca nu se lasa pacalit de nimeni.

Saptamana trecuta, seful statului le-a cerut celor doua Camere ale Parlamentului sa promulge, pana pe 22 octombrie, legea privind votul uninominal si a avertizat ca, in caz contrar, va emite decretul pentru organizarea refendumului pe aceasta tema.

Intr-o scrisoare deschisa trimisaParlamentului, presedintele Basescu preciza ca la indemina este aprobarea legii de catre Parlament prin procedura obisnuita sau asumarea raspunderii Guvernului. Cit despre varianta ordonantei de urgenta, seful statului atrage atentia ca “ aceasta ar fi o solutie nesatisfacatoare”, tema schimbarii modului de scrutin fiind mult prea importanta.

De altfel, Comisia parlamentara de cod electoral a finalizat proiectul uninominalului si l-a trimis spre dezbatere Senatului, insa decizia definitiva in adoptarea legii o are Camera Deputatilor.

Geoana nu vrea refendum, dar il va sustine daca ii convine intrebarea

Mircea Geoana a afirmat luni dupa Comitetul Executiv PSD ca nu este nevoie nici de refendum, nici de asumarea raspunderii pentru votul uninominal, chestiunea fiind de natura electorala. Liderul PSD a atras atentia ca exista riscul ca votul uninominal " sa fie facut praf".

"Din pacate, in aceasta perioada, atat Traian Basescu, cat si primul-ministru au abordat tema votului uninominal ca pe o tema de campanie electorala si, in acest moment, o tema generoasa si de interes pentru cetateni este facuta praf de doi oameni intr-o batalie penibila".

Cu toate acesteea, Geoana spune ca in cazul in care intrebarea de la refendum va fi cea a formulei de vot uninominal in doua tururi de scurtin, PSD va recomanda alegatorilor sa raspunda afirmativ.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


249 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pariu (Luni, 22 octombrie 2007, 11:35)

    Moliceanu & Razgandeanu [anonim]

    As vrea sa fac pariu ca n-o va face! Moliceanu nu este in stare de nimic!
    Palinca & caltabosi
  • 0 (0 voturi)    
    s-ar putea... (Luni, 22 octombrie 2007, 11:46)

    florin [anonim]

    Sau s-ar putea sa nu anunte...

    :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred (Luni, 22 octombrie 2007, 12:03)

    daniel [anonim]

    nu cred ca se va aproba niciodata o lege a votului uninominal,
    ceva asemanator au japonezii (un fel de combinatie de vot uninominal cu liste de partid)
  • 0 (0 voturi)    
    Vise. (Luni, 22 octombrie 2007, 12:09)

    Jane [anonim]

    Sper sa nu o faca in forma proiectului Pro democratia...

    Sa il faca uni-nominal pur. Cu 2 tururi de scrutin.

    Dar daca vrea un sistem mixt, atunci macar sa faca o camera pe liste si o camera uninominal. Macar asa e clar.
  • 0 (0 voturi)    
    Remember! (Luni, 22 octombrie 2007, 12:18)

    Hoover [anonim]

    pentru toti fanii infocati de pe forum,le reamintesc ca Flota e mai scumpa decat palinca&caltabosii lu Remes!
  • 0 (0 voturi)    
    Se pare ca de aceasta data se va hotari asumarea raspunerii pe VU. (Luni, 22 octombrie 2007, 12:32)

    Bascaliosul [anonim]

    As zice ca aceasta exceptie ar confirma regula bajbaielii sub aceiasi presiune prezidentiala binevenita.
  • 0 (0 voturi)    
    well, (Luni, 22 octombrie 2007, 12:45)

    xxx [anonim]

    pedeilor, ati amutit acum? v-a suflat-o si pe asta taricescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nr.5 (Luni, 22 octombrie 2007, 12:57)

    Costel [anonim]

    mai baiat istet !! pe la gradinita a-i trecut ??
  • 0 (0 voturi)    
    #5, I do remember ;) (Luni, 22 octombrie 2007, 13:00)

    piktor [anonim]

    hoover, palinca + calabosi + plic + licitatiile alea (ca doar despre ele stim, dar or mai fi si altele) =/= 0 (zero)
    ultima expertiza arata ca flota a fost vanduta la banii pe care ii facea deci prejudiciu zero; si nu mai aveam nevoie de argumentul asta, sincer, mi-era de ajuns sa stiu ca dosarul flota a fost instrumentat de PSD si n-au reusit sa dovedeasca nimic pe vremea cand trageau toate sforile in tara asta!
    mai cunosc eu pe cineva care zice ca a vandut o masina veche cu 40% mai mult decat costa una noua, daca vrei iti fac cunostinta cu ea, poate se leaga ceva intre voi...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Hoover (Luni, 22 octombrie 2007, 13:10)

    Cristian [anonim]

    Ba, coruptule și șpagarule. Te-am prins! Ai avut exact reacția corupților. Sa minimalizezi evenimentul. Ne iei de proști? Pai daca te-am prins cu 100 de EUR crezi ca suntem fraieri sa te credem ca e pentru prima oara? Tu cu Remeș și alții ca voi nu luați șpaga de azi de ieri, voi luați șpaga de ani, de zeci de ani, in funcție de varsta.
  • 0 (0 voturi)    
    Votul secret cui va conveni acum? (Luni, 22 octombrie 2007, 13:16)

    Cristian [anonim]

    Sa vedem acum pe Tariceanu și pe Norika Pauker Nikolai cum vor filma ei votul secret al celor de la PD ca nu cumva sa pice Guvernul. Atunci sa-i vad pe democrații și europenii lui pește de la PNL cum mai susțin ei votul secret.
    Nu uitați : UDMR si PRM sunt impotriva votului uninominal, asumarea raspunderii da liber la depunerea unei moțiuni de cenzura, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    cacealma (Luni, 22 octombrie 2007, 13:44)

    muciinceai [anonim]

    Pariu ca n-o sa-si asume nici o raspundere daca Basescu nu decreteaza azi referendumul? Astia numai impinsi de la spate se misca. Asa ca Base, parerea mea, da-i drumu domne la referendum. Consultarea poporului face intotdeauna toti banii.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa va fi (Luni, 22 octombrie 2007, 13:56)

    popa [anonim]

    Ce ne voiemai e de referendum daca premierul spune ce vrea poprul. Vom avea vot uninominal fara referendum.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu o va face. (Luni, 22 octombrie 2007, 13:58)

    Terente [anonim]

    Pariu pe ORICE.

    Asumarea raspunderii insemna ca daca se depune o motiune pe proiectul de legi supus atentiei, si se adopta, pica guvernul.

    IAr nenea Geoana-prostanacu atat asteapta, sa ii dea lovitura decisiva lui Tariceanu si golanilor Iliescu-Nastase-Solcanu-Hrebe, cei care au votat impotriva ultimei motiuni de cenzura.


    Bai baietii lui tata, mai liberalii lui peste prajit, voi va auziti ce vorbiti ? Nu va dati seama ca va opreste Patriciu din salariu daca faceti prostia asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    Remember! Hoover, (Luni, 22 octombrie 2007, 13:58)

    ochila [anonim]

    Adevarat graisi... flota e mai scumpa decit caltabosii, dar.... nu stiu inca exact cit de amestecat e base in problema flotei dar stiu ca base a renuntat la imunitate pentru a putea justitia sa-si faca treaba (atentie, pe vremea lui adita!) Ce mai stiu este ca pe muresan si pe remes i-am vazut cu ochii mei cum in mai multe randuri puneau la cale 'pungasii' si mai stiu ca acum fac pe dracu'n patru sa se tina departe de justitie... si mai stiu ca guvernul face si el tot posibilui sa-i scape... ba chiar , culmea, il scot tot pe base vinovat ca ei iau mita... A dracului si domn'base asta, cum ii manipuleaza pe toti! Cine are urechi de auzit si ochi de vazut... sa traga concluziile.
  • 0 (0 voturi)    
    bjhc (Luni, 22 octombrie 2007, 13:59)

    gtr [anonim]

    Referendum !

    Da-ne referendum Base - caci papagalii astia doar vorbesc in al 12 ceas.

    Norica Nicolai... nu e cumva carpa aia ce si-a lasat nepoata sa voteze in Parlamentul Romaniei in interesul ei ?

    Ce dreaq ne tot jucam ?

    Suntem tinuti de prosti ...

    R E F E R E N D U M !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Amanari, amanari (Luni, 22 octombrie 2007, 14:13)

    Amanari, amanari [anonim]

    "Guvernul va decide sa-si asume raspunderea in privinta acestui proiect in sedinta sa de miercuri, 24 octombrie" De ce nu ieri? De ce nu azi? De ce nu in urma cu o saptamana sau o luna?
    Daca miercuri, 24 octombrie va fi soare, sau daca va ploua aceste vor constitui suficiente motive de RAZGANDEALA binecunoscuta!

    Traisca palinca si caltabosiI!
  • 0 (0 voturi)    
    iar amana (Luni, 22 octombrie 2007, 14:34)

    ruben [anonim]

    ma amuza felul in care parlamentul nu a fost capabil sa pregateasca un proiect de vot uninominal viabil iar premierul slabiceanu si-a dat seama ca tb sa ia situatia in propriile maini, doar doar sa nu-i faca pe plac marinelului;tentativa care nu tb criticata deoarece basescu se cam crede dumnezeu si de mai multe ori a incalcat constitutia considerandu-se un mai presus de aceasta;mai presus de orice in general;nu-i vad in stare sa rezolve ceva in timp util,base o sa convoace referendum si astfel s-a facut voia sa;pacat ca nu sunt in stare sa-si puna neuronii in functionare la momentele potrivite;s-ar putea sa fie cam tarziu
  • 0 (0 voturi)    
    Cacealma.... (Luni, 22 octombrie 2007, 14:39)

    Claude [anonim]

    cine ii mai crede pe Razgandeanu, Bretonel si Pauker 2 ?.... Si daca se cere referendum, ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie referendum cit mai repede (Luni, 22 octombrie 2007, 14:51)

    gogu [anonim]

    m-am saturat sa aud toata ziua de gunoaiele de-alde crin antonescu & co
  • 0 (0 voturi)    
    referendum (Luni, 22 octombrie 2007, 14:54)

    je [anonim]

    In Elvetia referendumul este sport national. Poate ca e o cale catre o viata mai buna pentru noi toti.
  • 0 (0 voturi)    
    cine vrea vot uninominal? (Luni, 22 octombrie 2007, 14:56)

    claudiu [anonim]

    Paradoxal, printr-o eventuala invalidare a referendumului din cauza neparticiparii la vot, s-ar putea ca votul uninominal sa fie ingropat pentru o foarte lunga perioda de timp...
  • 0 (0 voturi)    
    sa mai asteptam 5 minute... (Luni, 22 octombrie 2007, 14:56)

    vasile [anonim]

    ...ca sa vedem daca azi expira ultimatumul, sau o intoarce ca de obicei...

    remember 1: octombrie 2006, base zice ca votul uni e o prostie, martie 2007, ca face referendum la sfarsitul lunii, apoi ca-l face la terminarea sesiunii parlamentare (iunie), apoi ca-l face in toamna, apoi ca AZI ne spune....

    daca nu-l poate suprapune peste alegerule pentru EU, nu o sa-l faca...

    remember 2:

    #
    Comentariul lui vasile:
    martie 5, 2007

    Doc, crezi ca atunci cand presedintele a zis sfarsitul lui martie, chiar credea ce spunea, sau se gandea la 13 mai de fapt? Astazi curtea constitutionala a mai declarat nelegitim un articol din legea 3/2000 (stire trecuta cu vederea de mai toti), care spunea ca nu se pot suprapune referendumurile cu alte alegeri. In traducere libera, Basescu vrea sa-si traduca si poporul (pe scurt, ipocrizie).

    #
    Comentariul lui Doc:
    martie 5, 2007

    Vasile, nu stiu cum as putea sti, sau cum ar putea sti oricine altcineva, la ce anume se gandeste presedintele, sau orice alt om. Intotdeauna am considerat chestia aia cu telepatia drept o farsa ordinara.

    QED
  • 0 (0 voturi)    
    Stupizi da'multi! (Luni, 22 octombrie 2007, 15:00)

    Arthur [anonim]

    Vad ca prostovanii basescieni se bucura deja de carnatii si berea pe care le-o va da Videanu+ Berceanu ca sa-i aleaga pe pedisti! Vedeti insa ca va veni si telemeaua cu tzuica si ceva banuti de la Becali si poate da ceva si Sachelariu si Mischie asa ca ti-e mai mare dragul ce parlament o sa iasa,Dolanescu si Loghin vor fi intelectuali fata de cei care vor cumpara "fomistii" indiferent de educatie,ca'asai romanul verde ideologul"!
    PS
    Astia cu Razgandeanu ce parere au de Basescu 5' sau de Basescu anti-uninominale? Asta e retorica caci argumente cu voi,nema!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt artur (Luni, 22 octombrie 2007, 15:44)

    Un stupid [anonim]

    te lasam cu Norica si restul sleahtei si cum vad ca nut-i plac cirnatii si berea, o sa-ti ofere Remes palinca si caltabos.... De unde si pina unde parlamentari = intelectuali? :)) Stupidule
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatie (Luni, 22 octombrie 2007, 15:46)

    Eu [anonim]

    Mai oameni buni! De ce ne tot batem capul cu dosare gen flota, caltabosi, mita sustinatori si altele? SUBIECTUL ESTE URMATPORUL : VRETI VOT UNINOMINAL? Daca da, perfect, daca nu sunteti niste nimicuri.
    Mai conteaza cine cu cine tine acum, daca vreti cu totii votul uninominal? Nu cred ca da. Ca isi asuma raspunderea, ca e referendum, ma intereseaza mai putin, atata timp cat avem votul cum vrem noi.
    Nu credeti ca am dreptate?
  • 0 (0 voturi)    
    v-ati varsat? (Luni, 22 octombrie 2007, 15:47)

    oana [anonim]

    Cum a terminat tatucul cu lansarea candidatilor PD v-ati si varsat inapoi pe forumuri sa pupati talpicii liderilor vostri preacurati.
    Cand taica Ilici s-a implicat in campania electorala a PSD a sarit al vostru de parca ii intrase un ardei direct in dos.
    Pana la urma romanii chiar o sa se sature de toate manifestarile astea schizofrenice. Zau daca nu...
  • 0 (0 voturi)    
    de care vot uninominal? (Luni, 22 octombrie 2007, 15:51)

    alex [anonim]

    De care vot uninominal vreti voi, fraticilor? De care vot uninominal vrea Basescu sau guvernul? Mixt sau pur?
    Ca daca face referendum doar ca sa ma intrebe daca vreau vot uninominal (asa... vag albina si la modul general) nu ma intereseaza referendumul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu face bine ca nu se asa pacalit (Luni, 22 octombrie 2007, 15:55)

    oana [anonim]

    In ultima vreme au fost multe fente si de partea lui Basescu si de partea liberalilor. Basescu e vulpoi batran, iar votul uninominal ii va aduce inca si mai mult capital politic. Cred ca e clar pentru oricine acest lucru. Iar votul uninominal va exista si dupa Basescu. Sunt de acord cu #26 in privinta asta. Trebuie sa ne vedem si interesul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Slugoi ! (Luni, 22 octombrie 2007, 15:57)

    Vali [anonim]

    Un singur lucru mi-e clar. Simpatizantii lui Basescu si ai PD, scriu pe forumuri din convingere. Opozantii acestora scriu doar pentru ca sunt niste slugoi ordinari. Slugoi !
  • 0 (0 voturi)    
    Cearta PNL cu el insusi (Luni, 22 octombrie 2007, 16:00)

    RazvanM [anonim]

    Dupa ce si-au trimis aplaudacii pe forumurile de discutii sa bruieze orice incercare de discutie neconforma cu linia Partidului, mai marii PNL descopera cat de interesant este sa si sustii VU, sa te si opui VU in acelasi timp. Acum banuiesc pe toata lumea de interese meschine si-si arata excesele de paranoia si pe forumul hotnews.

    Nu sunt membru de partid (o spun preventiv) si sunt foarte mirat cum un partidulet cu 3.9% sustinere electorala isi poate permite sa faca atatea magarii intr-un timp atat de scurt si este lasat sa le faca, precum PNLul nostru. Oare mai exista contact cu realitatea in acest partid? Oare ce sistem politic este asta al nostru daca permite aparitia unor asemenea monstruozitati?
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Luni, 22 octombrie 2007, 16:01)

    Florin [anonim]

    singura scapare a noastra e REFERENDUM, Jos cu Partidele corupte.
  • 0 (0 voturi)    
    SONDAJ ADEVARAT (Luni, 22 octombrie 2007, 16:16)

    Veste Mare [anonim]

    Cand am iesit din casa ca sa plec la cumparaturi, am gasit, la cutia de scrisori, ziarul SONDAJUL care da varianta ADEVARATA 100%:

    PD cotat cu 51.09% din voturi,
    PSD - 24.01%
    si PNL - 7.89%

    Cica ei isi dau demisia daca nu va fi asa!
  • 0 (0 voturi)    
    zau daca inteleg (Luni, 22 octombrie 2007, 16:16)

    dani [anonim]

    Acum, pe bune, zau daca pricep care sunt argumentele sustinatorilor referendumului, in afara tampeniilor cu PNL (care au sens, dar n-au legatura cu subjectul), a ,,aplauzelor" neconditionate (alea de genul cu SUS si JOS) si a injuriilor.
    Daca guvernul isi asuma raspunderea pe varianta de vot uninominal a Pro democratia (atentie!!! cine a facut varianta: Pro Democratia, nu Parlamentul, nu coruptii, nu caltabosii etc), nu vad de ce sa mai fie referendum?!?
    Vreau sa citesc si eu o parere inteligenta care sa spuna ce hiba are varianta de vot uninominal propusa de Pro Democratia, de este asa de necesar referendumul.
    Poate ne lamureste totusi, eventual maine, un editorialist mai cu staif de la hotnews.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 34 (Luni, 22 octombrie 2007, 16:22)

    gabi [anonim]

    hiba este ca o sa se voteze la pastele cailor o asfel de lege. doar nu-s fraieri sa-si ia ciolanul din troaca!
  • 0 (0 voturi)    
    pt dani (Luni, 22 octombrie 2007, 16:26)

    flor [anonim]

    Dani e foarte simpu... daca Base nu le baga sula'n coaste nu se pune de nici un Vot Uninominal. Daca ii lasa acum iar o dau la intors cum fac de prin primavara. Base poate oricand sa-si retraga referendumul dupa ce legea a fost adoptata. Asa ca vreau sa-i vaz pe guvernanti adoptand legea si apoi mai vedem. Ei nu au dorit lucru asta pana acum in mod evident.
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca n-ai inteles ce am intrebat (Luni, 22 octombrie 2007, 16:28)

    dani ptr 35 [anonim]

    Zici tu ca ,,hiba este ca o sa se voteze la pastele cailor o asfel de lege. doar nu-s fraieri sa-si ia ciolanul din troaca!".
    Eu am intrebat care este hiba proiectului Pro Democratia nu a Parlamentului.
    Pe urma... daca Guvernul isi asuma raspunderea pe acest proiect Pro Democratia, asata inseamna ca PNL va vota aceasta lege in Parlament (fiindca daca n-o fac, dupa ce si-au asumat raspunderea, le pica Guvernul). PD vrea si el vot uninominal (ca doar de-aia fac referendum), deci si ei vor vota in Parlament varianta Pro Democratia.
    Daca o voteaza PNL si PD e gata, trece si se adopta ca lege. Si oricum o vor vota si altii.
    So... fii coerent si spune-mi care e problema cu varianta de vot uninominal propusa de Pro Democratia. Se gaseste pe site-ul lor... cred.
  • 0 (0 voturi)    
    pt dani (Luni, 22 octombrie 2007, 16:54)

    olandezu [anonim]

    Dani, nu e nici o hiba daca guvernul isi asuma raspunderea. Dar tine cont te rog: nu au facut-o! Au anuntat doar intentia ... E cale lunga in RO de la anunturi la fapte, din pacate. Oamenii sunt indecisi, se razgandesc, se mai gandesc, se mai consulta, stii tu ...

    Deci Basescu ar trebui sa lanseze procedurile pentru referendum si eventual sa-l amane/anuleze daca isi asuma guvernul raspunderea.
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc (Luni, 22 octombrie 2007, 17:16)

    dani ptr olandezu/38 [anonim]

    In fine, un raspuns de alt gen, fara sus, fara jos, fara bravo Base, rusine nu stiu cui, hai in strada etc.
    Te taxez insa pentru alipirea cuvantului ,,hiba" de ,,asumarea raspunderii". Chiar n-a priceput nimeni ca eu intrebam care-i hiba proiectului de vot uninominal propus de Pro Democratia?? Hiba ma-sii de treaba :))...
    oricum parerea mea sincera este ca nu ar trebui sa se abuzeze de anumite cuvinte (cum ar fi hiba LOL) si nici de anumite proceduri (cum ar fi referendum). Nu atata timp cat mai exista variante si iata... Pro Democratia poate fi o varianta.
  • 0 (0 voturi)    
    Luati de studiati (Luni, 22 octombrie 2007, 17:18)

    moshu49 [anonim]

    si nu va mai certati. Totul e sa vreti si sa aveti rabdare ca gasiti pe fila asta de inventar a lui Doc http://doc.hotnews.ro/category/dale-uninominalului/, nu numai cronologie ci si argumente cu contraargumente.
    Desi nu sunt fan Base, salut palma ce le-a dat-o astazi listangiilor. Ma astept ca la 25 nov a.c., ca la 19 mai, sa primeasca o palma cu piciorul din partea electoratului.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti mancatorii de kk despre Flota (Luni, 22 octombrie 2007, 17:28)

    George [anonim]

    Marea Flota a Romaniei numara in 1990 aproape 400 de vaze, multe dintre ele trase pe linie moarta in porturi. Assta din cauza ca erau vechi si necesitaru multe reparatii.
    In dosarul instrumentat de DNA, Basescu este insa acuzat ca ar fi vandut sub pretul pietei 16 NAVE, cititi bine SAISPREZECE NAVE dion totalul de 400. Unde sunt restul de 384? Cine le-a vandut si pe ce suma le-au vandut.
    Daca 16 nave costa 300 milioane restul de 384 ar fi trebuit sa coste cateva miliarde. Nu am auzit ca statul roman sa fi incasat vre-un miliard de dolari din vanzarea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Dani (Luni, 22 octombrie 2007, 17:40)

    George [anonim]

    PNL-istii doar au afirmat ca isi asuma raspunderea guvernamentala pentru legea uninominalului dar nu avem nici o garantie ca o vor face in sedinta de miercuri, 24 octombrie. Daca Basescu nu semneaza decretul de referendum pana in 25 octombrie, referendumul nu mai poate fi organizat pe 25 noiembrie. Legea spune ca daca Presedintele cere organizarea unui referendum guernul este obligat sa-l organizeze in maxim 30 de zile.
    Il plus varianta propusa de Basescu este mult mai eficienta. Este exact modul de alegere al primarilor. Practica a aratat ca primarii care nu au facut treaba au zburat. In Ploiesti este un primar PDSR-ist de 2 mandate. Lumea il apreciaza foarte mult pentru ca a facut treaba buna si il vor vota si in urmatorul mandat. Primarul PNL-ist care a fost inaintea lui a fost o jigodie care nu a facut nimic si a fost maturat imendiat.
    Trebuie diminuata cat se poate de mult influienta nefasta a partidelor si a grupurilor de tip mafiot asupra parlamentarilor iar votul parlamentarilor trebuie sa fie public, ca doar de aia ii punem acolo sa stim si noi cum voteaza ca sa le putem evalua dupa aia activitatea. Daca voteaza in interesul mafiotilor si nu al cetatenilor care l-au ales, data viitoare v-a zbura din parlament. Cam asta e rolul votului uninominal. Trebuie sa dispara acesti mafioti bolsevici, gen Adrian Paunescu si WC Tudor
  • 0 (0 voturi)    
    mai, stati ma cuminti daca beti o bere (Luni, 22 octombrie 2007, 17:43)

    alex [anonim]

    @41
    Cum adik frate Flota Romaniei numara in 90` 400 de vaze?
    Asta a fost flota noastra? Vaze de flori?
  • 0 (0 voturi)    
    ceva de groaza (Luni, 22 octombrie 2007, 18:06)

    dana [anonim]

    Nu am apartenenta politica, dar ma uit cum trateaza subiectul de unii ,,forumisti" si ma ingrozesc.
    Invariabil e unul de serviciu care rosteste cuvinte mari (jigodii de ex).
    Sunt in Canada, citesc ce scrie nr. 41 si ma minunez. El scrie acolo ce i-au spus altii, el n-are nicio parere si repeta ca un patefon stricat ceea ce voi citi probabil peste cateva zile si pe presidency.ro (bineinteles altfel exprimat).
    Acum cu referendumul sau cu asumarea raspunderii.... Cred ca daca s-ar putea ocoli dezbaterea unui alt subiect taman in perioada primelor alegeri pentru europarlamentare ar fi minunat.
    Oricum votul uninominal (cu sau fara referendum) nu va putea fi pus in practica la alegerile europarlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    Problema cu uninominalul... (Luni, 22 octombrie 2007, 18:06)

    Bogdan M [anonim]

    Daca se va opta pentru votul uninominal ne vom intoarce in perioada feudalista cand marii nobili aveau toate drepturile
    iar taranii toate obligatiile..

    Din moment ce va trebui sa iti platesti aparitiile la TV, sa iesi in media va trebui sa ai o putere financiara f. mare...

    Toti oamenii cinstiti vor disparea pt ca nu vor avea bani deci nu vor fi stiuti de nimeni...

    In fata voastra vor veni indivizi de toate tepele, chiar si manelisti care vor avea priza mare in randul tiganilor, persoane sustinute in spate de mari oligarhi tradatatori ca Patriciu, Vantu,Iancu,Tender,etc care nu vor aduce nici o initiativa in favoarea majoritatii ci tot pt ei si pt a se imbogati si mai mult....

    Daca dv cu ochii deschisi va veti arunca devenind din oameni liberi, sclavi, pun o cruce pe neamul romanesc si il parasesc.....

    E pana la urma optiunea unui popor de a ramane liber sau de a cadea in robie..

    Dar daca credeti ca votul uninominal va schimba ceva in bine, votati, e dreptul vostru, nimeni nu va opreste...

    Din pacate natura poporului roman este de a se lasa f usor subjugat si condus deorece este incapabil sa se opuna mintilor luminate care in urma intoxicarilor de zi cu yi se increde in ceea ce aude..
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-au tras tzapa (Luni, 22 octombrie 2007, 18:17)

    gicu [anonim]

    Mi-au tras tzapa pedisti. Or zis aia a lu base ca imi dau si mie bani ca la restu sa injur guvernu. N-ma vazut nici un leu. Voi base-lovers cum va ridicati banii, pe card sau cash?
  • 0 (0 voturi)    
    #46 (Luni, 22 octombrie 2007, 18:27)

    Liv [anonim]

    Gicule las-o balta. Nu stii mintii. Se vede de la o posta .
  • 0 (0 voturi)    
    bai, da` dashtepti mai sunteti (Luni, 22 octombrie 2007, 18:35)

    stefan [anonim]

    Ia zi George/nr.42, ce intelegi tu prin vot uninominal in 2 tururi? (Sper ca nu intelegi ca e in 2 ,,ture" si prima tura nu se pune).
    Eu am citit ce spuneau unii de mai sus (link-ul ala catre argumente/contraargumente vot uninominal, proiectul ala Pro Democratia) tu ce naiba citesti? De unde ti-ai scos citatul ala, pe langa faptul ca, dupa stil, ai mai multe identitati pe forumul asta?!? Ce e comunicatul ala comunist pe care l-ai scris tu ca parere pe un forum?
    Ce plm (ca m-ai si enervat) consideri tu ca e dezbatere in afara fanatismului pro sau anti?
    Parca suntem o natie de retardati... ne scarpinam de-a-ndoaselea. Zice unu` referendum... URAAA!!!, ce bine! Ce e bine mai, daca se poate adopta votul uninominal si altfel?
    De ce sa ma duc eu pe 25 nov, in cabina de vot, cu un brat de formulare? Unele ptr europarlamentare si altele pentru vot uninominal?
    Si eu vreau sa-mi aleg oamenii care ma reprezinta, chiar daca ar fi sa fac o selectie de la mai multe partide, asta ca sa nu-mi sara in cap vreo alta personalitate pedista de pe forum.
  • 0 (0 voturi)    
    @dani (Luni, 22 octombrie 2007, 18:39)

    olandezu [anonim]

    Dani, n-am citit destul de atent ce ai scris: pauza scurta de lucru, citit repede, raspuns repede, terminat sandvishu' si inapoi la treaba :D

    Nu cred ca vreau sa intru in dispute privind forma de uninominal/partial uninominal care ar fi mai buna. Cred ca este o chestie destul de tehnica pana la urma. Ideal ar fi sa avem o clasa politica capabila sa decida cum e mai bine pentru tara, nu numai pentru ei.

    Cred ca intr-o tara normala, avalansa asta de scandaluri monstru din ultima vreme ar fi trebuit sa genereze in randul politicienilor o avalansa de demisii, dat cu capul de pereti, sinucideri, sepukku etc. Ce se intampla la noi insa? Curge tuica si carnatu' prin curtile unora iar politicienii sfideaza constant alegatorii, pe fata, si mai au si tupeul sa se erijeze in reprezentatii lor. Aroganta nesimtita gen Quariu, Norica, Crin, Geoana, Iliescu, Vadim, Tariceanu, Orban si restul gastii nu-si au locul intr-o societate normala. Chestia asta trebuie sa se termine. De aceea, orice solutie care responsabilizeaza intr-o oarecare masura politicianul in fata alegatorului are sustinerea mea si votul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba Stefan V de la 42 (Luni, 22 octombrie 2007, 20:17)

    George [anonim]

    Tu esti flasneta mafiotilor. Te stiu cand urlai sa fie deimis Bashescu. Inca mai esti pe statele de plata a PNL-ului?
    In orice tara civilizata parlamentarii sunt alesi uninominal, adica exact asa cum este ales si presedintele Romaniei. Nu pe liste asa cum este acum. In felul asta parlamentarul este mult mai responsabil in fata electoratului decat in fata partidului. Un cetatean normal la cap asculta campania electorala facuta de partide in mass media si se identifica cu uma. Alege sa voteze partidul dar daca candidatul acelui partid in circumsriptia lui este un mafiot, nu-l voteaza si voteaza pe altul care sa-i reprezinte interesele.
    Cu cei 322 de mafioti Romania se duce drakului.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Bogdan M de la 45 (Luni, 22 octombrie 2007, 20:21)

    Adrian [anonim]

    Bodgane ceea ce spui tu este o aberatie. Probabil ca tie iti convine sistemul asta mafiot care exista acuma, pentru ca ori faci parte din el, ori primesti spaga de la PNL si de la ceilalti mafioti ca sa scrii aberatii pe forum. In actualul sistem suntem in feudalism. In orice stat civilizat votul uninominal exista si functioneaza bine iar parlamentarii sunt mult mai atenti la ce fac ca alfel zboara imediat la urmatorul scrutin. In Canada alegerile sunt uninominale 100% si se fac din doi in doi ani.
    E mult mai usor sa elimini gunoaile si coruptii intr-un astfel de sistem nu ca in Romania unde aceiasi bosorogi ocupa scaunele de parlamentari de 17 ani, fara sa miste un deget
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vad eu... (Luni, 22 octombrie 2007, 20:54)

    danciu [anonim]

    Este ca PD nu are teme pentru campania de europarlamentare. In lipsa de inspiratie, au apelat la presedinte sa-i ,,salveze" cu tema votului uninominal. Nu stiu daca e o solutie tocmai buna pentru ei.
    Dupa ce Blaga a securizat frontierele pana l-a pierdut pe Hayssam, iar Sulfina a ,,ras" cam toate padurile pe la Mediu, e greu... tare greu, sa mai gasesti teme astfel incat sa te creada lumea.
    In fine, prin referendum sau asumare, votul uninominal tot va fi adoptat. Si asta e tare bine!
    Ceea ce va ramane insa va fi lipsa oricarei tente europene ale acestor alegeri. Balci si amestecatura ca la romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Da exemple.... (Luni, 22 octombrie 2007, 21:02)

    Bogdan M [anonim]

    Da exemple de state in care votul uninominal functioneaza.....

    Eu sunt pentru schimbarea Constitutiei care intr-adevar
    ar aduce limpezirea clasei politice,restul sunt doar petarde...

    Adica ori republica prezidentiala ori parlamentara,sa votam
    ca si pana acum dar sa desemnam noi pe cei care vor avea fraiele tarii cu responsabillitati clare pt ai putea culpabiliza si nu a arunca vina pe o institutie...

    Adica votam sa spunem presedintele si stim ca pres. are puteri atat executive cat si legislative similar cu un primar
    sau acelasi exemplu pt prim ministru....

    Pentru caprin votul uninominal nu iti alegi prim ministru ci alegi deputatii sau senatorii si va fi si ca pana acum, un balci....

    Atata timp cat de pilda nu putem trage pe nimeni la rasp pt instrainarea petrolului si dam vina pe ceva abstract(guvern-parlament) creat tocmai in acest sens pt ca populatia sa nu aiba tinte clare eu nu pot crede in astfel de bombe intoxicatoare....

    Mai bine basescu ar convoca un referendum pt modificarea
    Constitutiei si atunci intr-adevar as fi de acord....

    Din moment ce nu se doreste reforma clara si profunda, reforma adevarata si se foloseste un referendum cretin in scopul
    crsterii procentu\elor PD nu voi fi niciodata de acord cu asemenea magarii....
  • 0 (0 voturi)    
    VREM VOT UNINOMINAL, DECI REFERENDUM ! (Luni, 22 octombrie 2007, 21:56)

    Florin [anonim]

    VREM VOT UNINOMINAL, DECI REFERENDUM !
  • 0 (0 voturi)    
    Bogdan M, citeste (Luni, 22 octombrie 2007, 22:25)

    olandezu [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Proportional_representation_elec toral_systems

    Chiar daca nu prea sunt folosite sisteme uninominale "pure", totusi vei vedea ca in majoritatea sistemelor "de succes" se voteaza persoane, liste de persoane intr-o ordine data sau liste de persone in ordine specificata de alegator si nu pur si simplu partide, ca la noi. Toate sistemele au avantaje si dezavtaje iar sistemul ales pentru o tara trebuie sa se potriveasca specificului tarii respective. La noi este nevoie de responsabilitate si nu de spirit de haita. Pentru asta ar trebui sa avem un sistem care sa prezinte clar oferta umana (liste per partid?), alegatorul sa vada componta listelor si sa aleaga oamenii, nu doar partidul. In sfarsit, scorul pe liste (si ordinea de pe liste) sa decida cine intra in parlament si nu sefii de partid. Nu cred ca e nevoie sa explic de ce avem nevoie de asa ceva ...
  • 0 (0 voturi)    
    Ales bules (Luni, 22 octombrie 2007, 23:34)

    oscar [anonim]

    Base are nevoie de circ inainte de sarbatori si iar s-au pornit ppc-isti si semidoctii la orgasme in fata referendumurilor.
    In loc sa muncim ne certam pt alegerile parlamentare la care participa de regula maxim 20-25% din electorat.
    La noi daca se dau poze porno ce damele de consumatie care candideaza din partea unui partid cu radacini adanci in Norvegia cred ca vor merge 15%
    Promovarea excesiva a unor dame mizandu-se pe accesul acestora in paturile marilor tari din Europa s-a fumat de mult si in practica diplomatica este tot mai rar intilnita.
    In rest la fotbal,femei si votul uninominal ne pricepem toti.
    Unii scriu pt bani de la partid ceea ce in economia de piata mi se pare corect . Sunt dezamagit ca unii sunt atat de incrancenati si scriu in acelasi ton consumandu-si inutil energia pt gloria eterna.
    Imi plac semidoctii in votul uninominal
  • 0 (0 voturi)    
    Votul uninominal (Luni, 22 octombrie 2007, 23:47)

    RazvanM [anonim]

    Este doar un inceput. Nu este un silver bullet, orice varianta de VU s-ar alege. Nu vreau vot uninominal oricum, ci ar trebui sa se dezbata variantele posibile, sa se ajunga la cea mai buna posibil. Ar fi o gresala sa avem unanimitate de opinii in privinta VU si sa descoperim dupa un an - doi ca este plin de gauri, asa cum s-a intamplat cu Constitutia din 2003.
    Ce-i cel mai interesant, desi toti politicienii spun sus si tare ca sustin VU, aceeasi politicieni spun ca n-au incredere ca poporul va alege corect in practica (!). Apoi, desi toata lumea spune ca sustine VU, nimeni nu discuta public despre VU, despre variantele de VU in lucru. Si, in al treilea rand, desi de vreo 4 ani se vorbeste despre VU, iar in ultimul an am ajuns toti sa credem ca ne va scapa de coruptie si dinozauri, nimeni nu sustine acest nivel in Parlament! Acelasi Parlament care spune ca reprezinta vointa poporului.
  • 0 (0 voturi)    
    Flash pop-up enervant (Marţi, 23 octombrie 2007, 0:40)

    hkh [anonim]

    Pt hotnews:
    Folosesc Opera 9.23 si pop-up-ul Allianz Tiriac nu vrea sa se inchida cand apas pe X. Este enervant.
    I se mai intampla cuiva ?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #8 (Marţi, 23 octombrie 2007, 1:07)

    Anonim [anonim]

    "mai baiat istet !! pe la gradinita a-i trecut ??" -- atat de tipic pentru sustinatorii lui Basescu; agramatule, e "ai trecut", nu "a-i trecut".
    Se vede prietene ca tu pe la orele de romana nu ai prea dat....
  • 0 (0 voturi)    
    Cine isi asuma raspunderea? (Marţi, 23 octombrie 2007, 6:13)

    moshu49 [anonim]

    PNL-ul sau Guvernul? Ce sa cred eu? Pai, nimic!
    De ce pe o asemenea chestiune, discutata si paradiscutata, nu a iesit Tariceanu sa faca anuntul? Nu stiu ca Antonescu sa fie PM si nici chiar purtator de cuvint al guvernului. Antonescu, caruia de curind i s-a alaturat si tushica Norica, n-a obtinut nimic in partid din ce-a perorat in public ca v-a schimba.
    Se vorbeste de asumarea raspunderii guvernului si udemeristii nu sunt consultati. Unde-i solidaritatea guvernamentala? Seamana cu hotarirea retragerii intempestive a trupelor din Iraq, acea tradare a intereselor nationale, luata discretionar tot la masa penelistilor.
    Dupa comportamentul de pina acum, consider ca i s-a lasat deschis lui Tariceanu culoarul argumentelor pentru eventuala razgindire asupra asumarii raspunderii.
    Si apoi, de ce n-au facut-o acum doi ani, acum un an sau dupa esecul de la referendulul demiterii presedintelui? De ce acum si cu pistolul la timpla?
    Au mintit prea mult ca sa-i mai cred. Tembelismul lor politic face iara ca Basescu si PD-ul sa ia cireasa de pe tort iar ei bomboana de pe coliva!
  • 0 (0 voturi)    
    ??????? (Marţi, 23 octombrie 2007, 8:09)

    Nik-a [anonim]

    Vad ca toti, dar absolut toti formisti sunt ori din tabara PD ori de la guvernare.
    Ba fratilor, nu va mai chinuiti sa va exprimati opiniile, pentru ca ei tot ca ei fac.
    Voi va certati intre voi si ei isi impart ciolanu.
    Ori cu vot uninominal ori fara, ori la gramada ori pe fiecare tot corupti vin la putere.
    Doar nu inchipuiti ca daca sunt votati uninominal or fi mai cinstiti!!! Tot romani sunt, hai sa fim seriosi.
  • 0 (0 voturi)    
    batalia pe uninominal (Marţi, 23 octombrie 2007, 12:25)

    ion ion [anonim]

    dl.presedinte nu doreste altceva decat sa distraga atentia de le europarlamentare, astfel castingand un plus de imagine pentru el si pd.asta e toata smecheria,daca nu mai prinde un mandat se va plimba de mana cu nastase la DNA
  • 0 (0 voturi)    
    ion ion (Marţi, 23 octombrie 2007, 12:44)

    olandezu [anonim]

    ion ion, esti hazliu.
    adu-ti aminte cine nu a vrut alegeri europarlamentare ... cine le-a tot amanat? cui ii este groaza sa dea fata cu alegatorii?
    si de-ar fi cum zici tu, daca rezultatul agitatiei lui Basescu este VU, atunci e foarte bine!

    ce interesant, cum se discuta niste probleme serioase care critica sistemul actual si implica reforma, cum apar tot felul de curente de astea gen "la munca", "distragem atentia de la problemle tarii", "e in interesul tarii sa nu vorbim despre asta". toti vor VU, toti lupta impotriva coruptiei, toti slujesc interesele cetateanului, dar cam putini fac ceva concret pentru VU, lupta impotriva coruptiei si tare putini au curajul sa fie pusi sub stampila electoratului. de ce oare?

    oricum, astept alegerile astea europarlamentare. sa vad si eu, dupa ce PSD si PNL ies cu gura plina de sange si din infruntarea asta cu electoratul ce or sa mai faca? cat timp or sa isi mai permita sa ne sfideze?!
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu a hotarat sa-mi asum raspunderea fatza de nevasta-mea. (Marţi, 23 octombrie 2007, 13:03)

    Bascaliosul [anonim]

    I-am spus ieri ca am hotarat in sfarsit sa-mi asum raspunderea in privinta platii pensiei alimentare, in urmatoarele etape :

    -ieri am hotarat ca trebuie sa ma hotarasc miercuri;

    -miercuri voi hotari din ce moment voi lua hotararea sa stabilesc o pensie alimentara mai ca lumea, incat sa recuperez anii in care am facut economie;

    -daca voi reusi sa-i stabilesc nivelul, voi hotari imediat ziua din care incep sa-i transmit banii;

    -daca ma intreaba unde am fost asta noapte voi hotari ca in sfarsit am gasit un motiv serios sa fiu mult mai hotarat ca nu merita sa-i mai dau niciun ban; asa cum s-a descurcat pana acum o poate face si in viitor si, la urma urmei, nici nu-i vorba de pensie alimentara; ea mi-a bagat in cap ideea asta cand imi tot spunea :
    -Mai da si tu un ban in casa, de cheltuiala, macar cat de-o pensie alimentara pentru copiii astia, uite cum arata!
    N. Red: Felicitari! Excelent scris!