Sebastian Vladescu a fost eliberat din functie

de     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2007, 0:00



Secretarul de stat in Ministerul Economiei si Finantelor, Sebastian Vladescu, a fost eliberat luni din functie la cerere, prin decizie a premierului Calin Popescu Tariceanu, informeaza site-ul Mediafax. Premierul Tariceanu a confirmat informatia, precizand ca a semnat decizia la sfarsitul saptamanii trecute.

Vladescu a avut cateva divergente de opinii cu seful PNL, iar in vara a anuntat ca va pleca din Minister dupa ce se va finaliza privatizarea Uzinelor Auto Craiova.

Sebastian Vladescu a fost numit secretar de stat in Ministerul Economiei si Finantelor in luna aprilie a acestui an, dupa ce a ocupat functia de ministru al Finantelor Publice.

Conflicte mai vechi

Ultimul conflict pe care Sebastian Vladescu l-a avut cu premierul este legat de decizia majorarii pensiilor. “O majorare atat de abrupta se va resimti destul de mult in buget, undeva peste 2 miliarde euro, aproximativ 2% din PIB, si efortul va fi pe termen lung, iar pana la urma sumele vor fi luate de la investitii.

Se incearca paliative pentru resursele necesare, chiar prin schimbarea filosofiei fiscale de pana in prezent”, spunea Vladescu la sfirsitul lunii iunie. Vladescu a amintit atunci despre riscul unei destabilizari a echilibrului bugetar si despre frogilitatea pe termen lung a sistemului de pensii.

Sebastian Vladescu a spus de mai multe ori ca va parasi ministerul, dind chiar a intelege ca va demisiona din functie. "Mai devreme sau mai tarziu plec, astept sa fie aprobate programele operationale", a declarat Sebastian Vladescu pentru Ziarul Financiar in 30 iulie.

Surse din PNL sustin ca premierului i s-a cerut in repetate rinduri sa-l demita pe Vladescu, ultima oara fiind la Biroul Politic de saptamina trecuta. Eugen Nicolaescu si Ludovic Orban se numara printre adversarii declarati ai lui Vladescu.





341 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 22 octombrie 2007, 13:26)

    mefisto [anonim]

    Asta saracu' era singurul care mai si gandea in MF. A ramas doar Varujan...D-zeu sa ne aibe in paza.
  • 0 (0 voturi)    
    VLADESCU (Luni, 22 octombrie 2007, 13:27)

    GEORGE [anonim]

    O PRIMA CONFIRMARE CA CEVA NU ESTE IN REGULA LA CONTRACTUL FORD?
  • 0 (0 voturi)    
    De acord cu nr.2 GEORGE (Luni, 22 octombrie 2007, 13:32)

    Cristian [anonim]

    Sau poate nu a vrut sa contrasemneze vreo HG puturoasa din avion, cum a fost aia cu Poșta Romana?
  • 0 (0 voturi)    
    mefisto nr.1, varujan gandeste? (Luni, 22 octombrie 2007, 14:28)

    toto [anonim]

    pai tocmai asta e ca varujan nu prea gandeste, semneaza toate actele normative puturoase, asa ca stai linistit daca esti fan vosganian. vladescu a intrat in conflict cu baietii tocmai de aia, ca nu a vrut sa semneze porcarii.
  • 0 (0 voturi)    
    toto (Luni, 22 octombrie 2007, 14:54)

    mefisto [anonim]

    N-ai citit bine postul meu...
  • 0 (0 voturi)    
    diversiune (Luni, 22 octombrie 2007, 14:55)

    onlyme [anonim]

    Ce papagali! Toata tara e numai bordura si asfalt raschetat - in special Bucurestiul - si voua va arde de vozganian si vladescu... Mie mi se trapeleaza de astia, as prefera sa am sosele sa pot circula cu masina prin Bucuresti!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne (Luni, 22 octombrie 2007, 15:22)

    grig [anonim]

    Doamne ajutane!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 22 octombrie 2007, 15:27)

    eu [anonim]

    @6 tara nu se reduce la Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    da? (Luni, 22 octombrie 2007, 15:58)

    marius-arad [anonim]

    acuma plangeti de mila astuia?si cat era de injurat pt taxa de inmatriculare!
    nu putea sa plece cu tot cu desteptul de tariceanu?
    ca bine ar fi tarii fara astia
  • 0 (0 voturi)    
    VOZGA + VLADESCu = 2 MAFIOTI (Luni, 22 octombrie 2007, 16:12)

    Dica [anonim]

    Cu acte-n regula! CLAR!
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu loveste in continuare (Luni, 22 octombrie 2007, 17:03)

    Impoerialistu' [anonim]

    Din ce in ce mai bine, tov. Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    mare agitatzie, mare valtoare... (Luni, 22 octombrie 2007, 17:26)

    comentatorul [anonim]

    lecitina si claritin sa nu va intoxicati...
    de pe vremea cand se discuta cu Ford a fost anuntzat faptul k Vladescu va pleca din minister dupa ce se semneaza contractul... ia vedetzi voi ce shmenuri si ce interese politice mai sunt la mishloc k nu va mai saturatzi sa va umpletzi gura
  • 0 (0 voturi)