Mona Musca, audiata la Parchet pentru fals in declaratii

de Raluca Brodner     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2007, 0:00



Fostul deputat Mona Musca a fost audiat luni la Sectia de Urmarire penala si Criminalistica din Parchetul instantei supreme, fiind acuzata de fals in declaratii, informeaza NewsIn.

Mona Musca este acuzata de fals in declaratii comis in momentul in care, ca si politician, a semnat declaratia pe propria raspundere ca nu a colaborat cu Securitatea. Curtea de Apel Bucuresti a decis ca Mona Musca a facut politie politica, hotarare pe care fostul deputat o contesta.

“Politia politica presupune incalcarea drepturilor omului si sustinerea Securitatii in instaurarea sau mentinerea unui regim de teroare, de opresiune. Din probele din dosar nu exista niciun element care sa confirme aceasta ipoteza”, declara avocatul fostul deputat, Valeriu Stoica.

CNSAS s-a adresat Parchetului pentru cercetarea falsului pe care Musca l-ar fi comis dupa ce a semnat, pe propria raspundere, declaratia de politician in care declara ca nu a colaborat cu fosta Securitate.

Potrivit Monei Musca, CNSAS nu poate fi o instanta, pentru ca “membrii Colegiului - numiti politic - au demonstrat ca nu pot judeca obiectiv”. “In aceste conditii, CNSAS ar trebui sa fie doar un administrator al dosarelor, iar cei care vor sa ramana in viata publica sa-si puna la dispozitia cetatenilor dosarele”, a adaugat Musca.

Biroul de presa al Ministerului Public a precizat, luni, ca nu s-a declansat urmarirea penala impotriva Monei Musca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


109 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mona Deputat...?? (Luni, 22 octombrie 2007, 19:48)

    Melcu' [anonim]

    Poate(adica sigur) vreti sa spuntei fostul deputat Mona Musca nu deputatul indepentdent...
  • 0 (0 voturi)    
    si ceilalti parlamentari fosti securisti? (Luni, 22 octombrie 2007, 20:40)

    x1 [anonim]

    ei nu pot fi acuzati de fals in acte publice?

    nu, of course, NU.

    Numai mona musca este vinovata, pe ea o calaresc,
    iar restul de vreo suta si ceva spre 150 de fosti secursti
    stau bine mersi in parlament si rontaie salariile
    fara sa faca nimic, la care se mai adauga si pensii babane
    de fosti securisti, ilie merce si altii...
  • 0 (0 voturi)    
    what? (Luni, 22 octombrie 2007, 21:35)

    toa'shuu [anonim]

    nu po' sa cred ca androizii din CNSAS kiar sunt luati in serios de cineva.
    aia nu voteaza decat la comanda da partidu care i-o numit si hranit.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine este Mona Musca ? (Marţi, 23 octombrie 2007, 1:04)

    Alex [anonim]

    1. MM nu aduce argumente ci contesta acuzatiile de POLITIE POLITICA.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine este Mona Musca ? (Marţi, 23 octombrie 2007, 1:22)

    Alex [anonim]

    2. Pentru lingaii de servicu care isi dau cu parerea contra unor foloase materiale - este vorba despre diferenta dintre adevar si minciuna - adevar sustinut si probat cu inscrisuri, rapoarte, persoane identificabile, suferinte si vieti distruse de individa si minciuna care este debitata continuu si constant din gura lui MM - care pute de la inceputul anilor '80.
    3. Raul facut de MM este usor de identificat si masurat - sint foarte multi dispusi sa depuna marturie.
    4. Intrebarea care ar trebui sa apara este de ce a facut MM aceste lucruri ? Trebuie vazuta motivatia ei - dupa parerea unora aceasta motivatie nu va exista niciodata, pentru ca se vor afla si mai multe.
    5. Mie nu imi place sa fiu condus de hoti, micinosi, delatori si tot felul de oportunisti - gen Basescu, MM, Stolojan si compania - chiar daca am fost fraier si i-am votat in 2004.
    6. Cine se aseamana, se aduna - intr-adevar pentru multi dintre cei care posteaza pe hotnews nu este nici o diferenta intre cu prejudiciu de sute de milioane de dolari si un prejudiciu de ZERO dolari.
    Va doresc un PIB mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Una-nisti. (Marţi, 23 octombrie 2007, 2:53)

    suedezul [anonim]

    Daca ceea ce a facut Mona Musca este politie politica atunci ceea ce a facut Iliescu cum se numeste.
  • 0 (0 voturi)    
    revoltator (Marţi, 23 octombrie 2007, 8:53)

    alexia [anonim]

    Nu stiu daca a facut sau nu politie politica - trebuie sa cunoastem dosarul - dar este revoltator ceea ce sa intampla - cum este scoasa tap ispasitoe si trebuie sa plateasca pentru toti! Daca ea a facut politie politica, atunci cum se numeste ceea ce au facut ceilalti delatori? cum este posibil ca indivizi recunoscuti pentru actele lor criminale pe perioada comunista sa ne dea zilnic lectii de democratie, sa fie in parlament, oameni politici si de afaceri prosperi? De ce ei nu sunt chemati la CNSAS pt verdict de politie politica si la Parchet? De ce aceasta discriminare?
    Cred ca mai interesant este de vazut de ce a deranjat atat de tare PNL si pe conducatorii lui pentru a trece prin toata aceasta mascarada.