Informatia este preluata de agentiile internationale

Initiativa PRM: Prima de plecare de o mie de euro pentru maghiarii care parasesc Romania

de D.Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2007, 0:00


Foto:Rompres

PRM a initiat un proiect de lege in care este prevazuta suma de o mie de euro pentru persoanele apartinand minoritatilor nationale care doresc sa plece din Romania in tara mama „pentru ca nu recunosc Marea Unire de la 1 Decembrie 1918”, relateaza NewsIn.

Senatorul PRM, Gheorghe Funar, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa ca prima este valabila doar daca este vorba de o plecare definitiva, iar cheltuielile de transport sunt suportate de la bugetul de stat. Senatorul PRM si-a exprimat, totodata, dorinta ca toti maghiarii posesori ai legitimatiei de maghiar sa paraseasca Romania. Informatia a fost imediat preluata de agentiile internationale de stiri.

Proiectul de lege mai prevede despagubirea din partea statului roman pentru o casa sau apartament si terenul aferent, la pretul pietei, iar cetatenii care doresc sa beneficieze de acest facilitati le pot cere o singura data si doar in perioada stabilita de lege.

„Pentru a descaleca mai usor in pusta maghiara, initiatorii considera ca este bine sa beneficieze pe o perioada de doi ani de anumite facilitati, inclusiv de o prima de plecare definitiva din Romania”, se mai arata in expunerea de motive, unde se face referire la sloganul UDMR pentru alegerile pentru Parlamentul European, „Noua descalecare”.

France Presse a preluat declaratia lui Gheorghe Funar, comentand ca propunerea PRM intervine dupa o radicalizare a principalului partid al minoritatii maghiare, UDMR - aflat la guvernare -, care pledeaza in favoarea autonomiei judetelor unde membrii acestei comunitati - in total de 1,6 milioane persoane - sunt majoritari.

Funar, fost primar al Clujului, este cunoscut atat pentru virulentele luari de pozitie antimaghiare, dar si pentru gesturile excentrice. In perioada mandatului sau, a ordonat vopsirea pubelelor, indicatoarelor si trotuarelor de pe unele artere in culorile drapelului Romaniei, mai noteaza France Presse.

Sa mai spunem ca aceste declaratii vin pe fondul scaderii in sondaje a Partidului Romania Mare. Astfel potrivit ultimului studiu, dat publicitatii de INSOMAR, PRM, alaturi de UDMR si PNG ar atinge pragul electoral de 5%, daca duminica viitoare ar avea loc alegeri legislative, in conditiile in care la alegerile legislative PRM a obtinut 13 procente.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


411 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si pentru romani? (Vineri, 26 octombrie 2007, 17:51)

    Goe [anonim]

    Cumplita si tricolora durere de cap trebuie sa ai pentru a propune asemenea aberatii! In loc sa-si puna problema plecarii definitive a tuturor cetatenilor (dintre care, cea mai parte, romani) monstii egoismului colectiv nu rateaza ocazia sa-si de-n petic. Ne-ar plati si pe noi, probabil, sa ne caram unde-om vedea cu ochii pentru ca ei sa fure, sa pagubeasca si sa-si bata joc de tara asta....
  • 0 (0 voturi)    
    cristal (Vineri, 26 octombrie 2007, 17:58)

    K.K.K. [anonim]

    Pe cind noaptea de cristal .D-le Funar ?
  • 0 (0 voturi)    
    20 august - ziua mea nationala (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:00)

    daniello [anonim]

    Am eu o alta propunere: in Ardeal strangem 100.000 EUR pt. cel care aduce pa tava capul lui funar si il pune inaintea statuii Matyas Kiraly din Cluj. Paduchiosul asta ar trebui inchis undeva in Siberia cu Vadim si cu slovacul Slota. Pacat de tara asta ca este membra EU. Cei 6% suedezi minoritari din Finlanda au scoli si universitati cu predare in lb lor finantata de guvernul finlandez. Funar inainte de a-i plati pe maghiari sa strangi in Bucuresti suma neachitata aferenta chiriei de 87 ani a Ardealului. Unii nu o sa inteleaga niciodata ca Ardealul nu va fi niciodata pamant DOAR romanesc/unguresc/sasesc ci o convietuire armonioasa a acestor natii. Din acest cerc face parte si funar si semianalfabetii din jurul sau. Nu o sa aiba cariera lunga funariotul in cercurile EU cu asemenea afirmatii.Va pati ca Slota, caruia nu de mult i-a transmis senatorul US Tom Lantos scrisoare de atentionare...
  • 0 (0 voturi)    
    Cretin (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:00)

    Alex [anonim]

    Prostul pina nu-i fudul nu-i prost destul.
  • 0 (0 voturi)    
    +1000 de euro (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:03)

    georgel007 [anonim]

    ofer mai mult cu 1000 de euro pentru fiecare membru din conducerea prm care trece un test psihic serios cu verdictul de 'sanatos mintal'. propun chiar ca testul sa fie facut in afara tarii ca sa nu existe dubii.
  • 0 (0 voturi)    
    partid de nebuni (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:07)

    andrei [anonim]

    de ce nu propune funar o prima de 1000 eur pentru fiecare membru din PRM care se interneaza de buna voie la balaceanca, si isi ia rudotelul la timp !!!
  • 0 (0 voturi)    
    no' fain ... (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:08)

    Istvan cel cumplit [anonim]

    :-)))))) super tare .. misto de tot... in ce tzara minunata traim. Unde altundeva mai ai parte de atata distractzie aparent gratuita? Incepe sa-mi placa unde traiesc... tot mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Am o propunere mai buna (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:08)

    ionel [anonim]

    Statul sa ofere la vreo 200 de oligofreni, snapani, bolnavi mintal din toate partidele cite 1 milion de euro sa plece din tara asta si sa ne lase sa respiram. Daca nu sunt bani pentru curatenia asta atunci sa fim sanatosi pina la votul uninominal
  • 0 (0 voturi)    
    O initiativa laudabila (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:16)

    gigi nationalistu [anonim]

    Daca ei ar musca la pomana de 1000 de euro, noi de ce ne-am opune. Adica nu-i da nimeni afara din casa, daca ei vor sa plece, noi ii ajutam.
  • 0 (0 voturi)    
    Depasit de istorie (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:16)

    LORENZO MONKSON [anonim]

    Mi-e mila de el...cu Nationalismul nu mai faci treaba in Europa Unita. Ma doare pe mine-n cot de ungur sau de evreu daca n-am ce pune pe masa. Ce parca eu mananc unguri si evrei la protap? Trebuie sa fie dus cu capul bietu de el.
    Mai bine 1000 de euro pe cap de ungur sa intre in bugetul Sanatatii si Educatiei si vom beneficia cu totii de banii astia. 2.000.000. unguri x 1.000. Euro = 2.000.000.000. Euro la Sanatate si Educatie, e ceva nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Transilvania/Erdely/Siebenburgen (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:29)

    fotbal transilvan [anonim]

    Misto tara.... pacat ca asemenea tampiti reprezinta nu mai putin de 15 % din Parlament. Aici e buba.... Nu-s numai citeva sute de idioti care scandalizeaza si incita spiritele intr-un Ardeal (inca) multicolor. Nu-l va opri scrisoarea de atentionare (sic !!) trimisa de Lantos Tamas din SUA (apropo, in ce calitate ?). Cinic vorbind, cretinul asta a ajuns sa discrimineze negativ propria natie. Si cand te gandesti ca (dupa cate stiu) s-a nascut in Banat, ba chiar in Sannicolau Mare (Nagyszentmiklos, Grossanktnikolaus), de unde este si celebrul compozitor "roman de nationalitate maghiara" Bartok Bela. Incredibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi nu dam decat 1 vot pentru a scapa de voi (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:34)

    Adrian [anonim]

    Noi nu dam decat 1 vot pentru a scapa de voi
    Cel prin care vom cere VOTUL UNINOMINAL
    Poate atunci Parlamentul chiar va reprezenta poporul roman
  • 0 (0 voturi)    
    PRM (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:35)

    oliver mann [anonim]

    De acord cu toate comentariile anterioare. PRM e un partid de
    scelerati!
  • 0 (0 voturi)    
    hotnews devine tabloid? (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:36)

    muciinceai [anonim]

    Asta e stire de prima pagina, mai mult, cap de lista?
  • 0 (0 voturi)    
    PRM-eul asta ma oboseste (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:38)

    Chris az [anonim]

    Ceva proiecte mai serioase au peremeii astia.?..deja ne-am saturat de "aceeasi mancare" .Nu mai pupati voi guvernul la anu' , faceti si voi ceva pentru tara asta dragi peremei ca suntem vai de capul nost' Sa stiti ca si starea voastra de pasivitate si lasitate va fi sanctionata de electorat! Guvernul face niste greseli monumentale si voi....."va pieptanati" Si datorita voua guvernul isi face de cap ! Treaba cu ungurii ii veche! Suntem in UE domnilor!!!! sau voi ati ramas in dec 89.....Apropo din cititorii de pe acest forum ati vazut vreodata sau ati auzit de vreun proiect constructiv pentru tara sustinut de PRM ca eu nu imi aduc aminte de asa ceva...Ne vedem la alegeri dragilor!
  • 0 (0 voturi)    
    nu va grabiti (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:45)

    fermierul [anonim]

    Nu va grabiti sa aruncati cu pietre in Funar, ati uitat ca reactia lui vine pe fondul declaratiilor iredentiste ale lui Bela. Parea mea ca reactiunea e mult mai putin grava decat actiunea.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 26 octombrie 2007, 18:56)

    gigiB [anonim]

    dar pentru romanii care vor sa plece in ungaria cat se da?
  • 0 (0 voturi)    
    cretinism si jigodism (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:00)

    resp [anonim]

    v-ati cretinizat complet!
  • 0 (0 voturi)    
    hai sictir (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:04)

    nationalist [anonim]

    daniello du-te in ungaria si sarbatoreste ziua nationala cand vrei tu. in romania ziua nationala e pe 1 decembrie, limba nationala este romana iar numele satelor trebuie spus tot in romana. de ce la americani trebuie sa vb limba engleza iar la intrarea in new york nu sunt placute bilincve? treziti-va. nu exista teritoriu autonom sau ce mai vreti voi. toti suntem in acceasi oala si ne supunem acelorasi legi.
  • 0 (0 voturi)    
    UDMR, organizatie fascista! (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:10)

    Nick_65 [anonim]

    UDMR-ul, nu reprezinta ungurii din Romania! De 17 ani ii mint pe unguri cum ne mint pe noi cei din parlament. Ungurii s-au prins ca cei din UDMR s-au imbogatit enorm iar ei o duc greu ca si romanii!
    Ceea ce face UDMR-ul in Europa e o crima impotriva Romaniei!
    Ultimile declaratii ale lui Marko Bella la adresa Romaniei te pun pe ganduri!
    Cred ca UDMR-ul simte ca-i fuge pamantul de sub picioare si nu stie cum sa-i pacaleasca pe alegatori!
    Ungurii, o duc greu, de acord, dar UDMR-ul este de 17 ani la conducere!
    Cat despre Vadim, Funar, Bolcas ce sa zic. Poate are cineva relatii la ...Balaceanca!
    P.S.
    Daca UDMR-ul face ce face, face din cauza parlamentarilor de cacao romani!
  • 0 (0 voturi)    
    pt @3 - daniello (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:12)

    dan [anonim]

    Odata cu Funar ar trebui trimisi in Siberia si popa Tokes si Bela cel devenit antiroman, si Frunda cel care reprezinta la Bruxelles doar o parte a romanilor, nu pe toti, si toti ceilalti cu mintile incetosate.
    De acord ?
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la declaratiile UDMR, dragi maghiari! (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:13)

    Adonis [anonim]

    Desi cataloghez declaratiile PRM drept niste idiotenii care nu au ce cauta intr-o tara membra UE, asa cum nici declaratiile lui Marko Bela nu au ce cauta intr-o tara membra UE. Si chiar daca nu scuza declaratiile lui Funar, afirm ca macar le da apa la moara.

    Maghiarii ar trebui sa fie primii care sa acuze UDMR-ul, si apoi romanii. Nu vedeti, dragi maghiari, ca se foloseste UDMR-ul de voi, prin retorica iredentista (ma intreb ce s-ar intampla daca Germania ar proceda la fel fata de Franta sau Polonia)? Mi-ar place ca, in acelasi timp in care il faceti pe Funar tampit si scelerat sa il faceti si pe Bela un idiot ca mareste voturile PRM-ului dupa ce tocmai avea sanse sa nu mai intre in Parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Dilema mare! (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:15)

    zuzuFly [anonim]

    Ce actiuni, acte, taxe etc trebuie savirsite sa capat cetatenie... sa zicem maghiara?
    Vreau de mult sa emigrez in Guadalupe ... cam pe la (28?53′N, 118?18′W). Am depus CV la ei si au zis ca ma accepta sa dau cu lopata pe la vulcanii lor acolo.
    Treaba asta e o oportunitate care nu trebuie ratata de nici 1 Roman!
    Sper sa prind referendumurile in Guadalupe.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:18)

    Xerxes [anonim]

    ... asta e chiar mai ceva decat celalalt celebru proiect de lege clocit in abisurile PRM-ului, cel cu pomii fructiferi pe marginea drumurilor si barcile cu motor ... Drum bun si cale batuta spre aia
  • 0 (0 voturi)    
    funar si prostiile lui (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:34)

    Paul Georgescu [anonim]

    Se pare ca dupa ce te inbolnavesti de nationalism nu scapi prea usor de el. Asta e problema Romaniei? Ca in Ardeal traiesc de peste 1000 de ani maghiari? Si solutia propusa e sa le cerem sa plece? Asta probabil ca sa ramanem cu Funar, Vadim, Remes si altii asemenea lor. Oamenii astia nu isi dau seama ca mii de romani (de toate etniile) au plecat si pleaca din tara pentru ca le e scarba de cine "ii reprezinta"? Dar nebuniile astea nu o sa aiba viata foarte lunga. O sa apuc si eu sa ma bucur ca avem politicieni rezobili asa cum m-am bucurat cand cosurile de gunoi din Cluj au devenit albastre si stalpii anti-parcare visinii in loc de tricolori.
  • 0 (0 voturi)    
    face campanie :-)) (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:47)

    Florin [anonim]

    este clar o campanie de prost gust ;-) cu 80 de milioane de € ar putea sa ramana romania nelocuita :-)) numai Dl. Funar.
    Defapt problema lui e lipsa de teme pentru alegeri, de cine sa se lege, poate de TIGANI?, cum scria cineva mai suns -Cand e noaptea de cristal?.
    - Defapt sant mult romani care parasesc romania si fara 1000€, dece? pentru ca sant asemenea incompetenti ca asta ..Funar, daca se uita putin la adneu o sa constate ca are o mica radacina ungureasca :-) ca si Hitler care avea o mica suvita Jidaneasca...
    Telefonu lu asta nu e ascultat? de unde o fi avand Cartabosu si Palinca?
  • 0 (0 voturi)    
    emigrez fara "prima de plecare" (Vineri, 26 octombrie 2007, 19:49)

    spider [anonim]

    mi-am cumparat deja o proprietate la sud de dunare, acuma urmez curs intensiv de limba bulgara si in cel mult un an am intins-o!
    romania nu mai are nici o speranta, adunatura de indivizi care o populeaza (si POLUEAZA!) nu merita numele de natiune.
  • 0 (0 voturi)    
    autonomia (Vineri, 26 octombrie 2007, 20:12)

    x [anonim]

    nu sunt pro autonomie. si ardealul chiar a fost un loc multicolor si va fi mereu asa, cu mici procente de extremisti de fiecare parte (am trait cu vecini de 4 etnii si n-am avut probleme din cauza etniei sau limbii niciodata). unii n-o sa inteleaga asta niciodata, mai ales nationalistii crescuti la bloc doar intre romani si romi romanizati.

    pun doar o intrebare, pentru a va demonstra propria voastra ipocrizie.. cum vreti sa va uniti cu republica moldova, unde 75% sunt romani si ati vrea ca "romania mare" sa includa bucati din ucraina unde romanii sunt putin peste 55% si totusi, refuzati acelasi statut pentru harghita, cu 85% maghiari sau covasna cu 78%? (ambele foste peste 95% inainte de "moldovenizarea" regiunii)

    o seara buna
  • 0 (0 voturi)    
    actiune cretina (Vineri, 26 octombrie 2007, 20:14)

    ionion [anonim]

    Nu pot sa cred aceasta stire. Dovada de cretinism 100% pentru cel care a propus asa ceva. VOT UNINOMINAL varianta Basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    guvern ungur (Vineri, 26 octombrie 2007, 20:20)

    jegosi [anonim]

    cretinilor !de ce sa plece ungurii?cand poa' sa stea sa intre la guvernare si mandatu viitor....asa cum si noi avem ministri romani in guvernul lor...sau nu avem deloc?:))

    sa si ia ce bucata vrea sufletu lor din romania si so declare cum vor ei...cu autonomie cu ce vor ei....ati fost in ardeal..adica in romania partea de langa unguri sa vedeti ca nu va baga lumea in seama daca nu vorbiti ungureste?

    e frumos sa ne izolam noi intre noi toti romanii?
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti nebuni (Vineri, 26 octombrie 2007, 20:20)

    Pro [anonim]

    Voi chiar nu reusiti sa intelegeti cum sta treaba la noi in tara. Nu vedeti ca ungurii vor sa ne batjocoreasca in ultimul hal? S-au dat drept romani pana acum si deodata ne-ar lua si painea de la gura. Voi chiar nu intelegeti cu cine avem de aface? Ar trebui sa mai chibzuiti si sa va treziti odata, pana cand o sa tot dormiti? O sa ramaneti si fara presul de sub voi si tot in stare de somnolenta o sa fiti. Eu nu sunt pro PRM, mi se rupe de ei si chiar as vrea sa mai scapam odata de Vadim care se crede Dzeu pe pamant alaturi de Becali insa actiunile lor legat de unguri mi se par total indreptatite. Sper sa reusim prin orice mijloace sa pastram pe Eminescu, Creanga si toti ceilalti si in cele 3 judete din inima tarii....
  • 0 (0 voturi)    
    Bine mai Mitica (Vineri, 26 octombrie 2007, 20:49)

    @Pro, jegosi [anonim]

    Funar Ghita ar trebui sa-si faca mai bine "mea culpa" dupa dezastruoasa lui guvernare de la Cluj. Noroc ca am scapat de el... nu e o coincidenta ca economia orasului a luat avant dupa ce a fost trimis oligofrenul la plimbare !

    @jegosi: frumoasa cale ai ales sa-ti demonstrezi atasamentul fata de valorile poporului roman: Ai asternut doua paragrafe pline de greseli. Prost da' "mandru"...
  • 0 (0 voturi)    
    culmea culmilor: (Vineri, 26 octombrie 2007, 21:00)

    buhaha [anonim]

    stiti care este? parintii sau bunicii lui Funar bacsi au fost unguri.
    Interrresant cum unii cu singe unguresc devin mai rrrrromani ca alti romani normali.

    Funar nu este normal la cap!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Pro de la 31 (Vineri, 26 octombrie 2007, 21:11)

    george [anonim]

    Tu pe ce lume traiesti sau mai bine zis in ce mileniu traiesti? Chestia cu pericolul maghiar tinea la inceputul anilor 90 nu acuma. Ca se trezeste udmristul sef sa spuna ca vrea autonomie este o mare prostie. Acum cand ne-am integrat in UE , cand granitele nu mai au importanta asa de mare , sa ceri autonomie este un lucru impotriva mersului lucrurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    buna propunere (Vineri, 26 octombrie 2007, 21:24)

    Roxolanu [anonim]

    E o propunere de bun simt. Chiar ma mir ca unii sunt scandalizati. probabil fac parte dintre romanii care nu mai sunt romani, avand creierele spalate de ideologia multiculturalo-politicorecta. Cred ca statul ar trebui sa faca un efort si sa le dea ungurilor care pleaca definitiv chiar 3000 euro. Sa poata oamenii incepe o viata noua. Castigul pe termen lung va fi mult mai important. Scapam de un ghimpe in coasta si de niste lipitori abonati la guvernare. Dupa 1989, Germania i-a atras pe toti etnicii sai din tarile Europei de Est pentru ca avea nevoie de forta de munca si pentru ca ii prefera pe acestia in locul turcilor, kurxilor, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    FUNAR s/a (dez)integrat in congo? (Vineri, 26 octombrie 2007, 21:27)

    timisorean [anonim]

    stiti care/i culmea ca noua romanilor ne tot place sa ne comparam cu toate tarile civilizate, exemplu ELVETIA, dar nu am invata de la ei un lucru: TOLERANTA!
    au 4 limbi oficiale si nu au nici/o apasare , singurul lucru ce/i intereseaza sa iaba de toate, adica :"SA TRAIASCA BINE! cum zicea un contemporan de/al nostru!
    poate mai invate ceva FUNAR, dar cred ca/i irecuperabil, dupa atitia ani, poate numai dac il exclude VADIM din PRM, isi mai schimba orientarile, si dupa cum stau lucrurile pe acolo se cam imputineaza rindurile, si atuci trebuie sa iasa cu ceva pe placul TRIBUNULUI, NU CREDETI?
  • 0 (0 voturi)    
    Hahalalelor! (Vineri, 26 octombrie 2007, 21:53)

    Ionica [anonim]

    Noi va dam voua hahalalelor cate 2000 EURU sa plecati in China. Santeti tari si mari pe banii nostri, derbedeilor.....
  • 0 (0 voturi)    
    pt pct. 2 (Vineri, 26 octombrie 2007, 21:55)

    cameleon [anonim]

    daca vrei chirie du-te in ungaria si ramai acolo! cum poti spune asemenea aberatii!!! ai analizat si gandit situatia romaniilor din ungaria??? care nu au nici macar dreptul de a spune ca sunt ROMANI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    PNL-UDMR sprijinit de ....PRM (Vineri, 26 octombrie 2007, 23:23)

    cristian [anonim]

    Interesant ca in parlament PRM sustine guvernul liberalo-maghiar iar Funar are relatii de afaceri cu Verestoy terminatorul padurilor. Altfel, mare nationalist.
  • 0 (0 voturi)    
    vreau si eu (Vineri, 26 octombrie 2007, 23:48)

    tudor [anonim]

    100EURO ca sa plec de-aici.
    Trebuie doar sa nu recunosc marea unire?
  • 0 (0 voturi)    
    Marko (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 0:11)

    fotbal transilvan [anonim]

    Un comentariu inteligent:
    http://www.gandul.info/puterea-gandului/marko-bela-sare-c alul.html?4237;964017
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 37 / cameleon (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 0:14)

    fotbal transilvan [anonim]

    Exagerezi in ceea ce priveste situatia celor 10000 (oficial) sau 20000 (teoretic) romani din Ungaria. Crede ma, multi nu vor sa se declare romani....
  • 0 (0 voturi)    
    Solidarizez cu parerea d-lui Funar, si-au batut destul joc de noi adunatura asta de huni si de corciti (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 0:40)

    venera_m [anonim]

    Am ajuns sa ne batem joc noi de noi insine de frica sa nu discriminam pe cineva. Ungurii au scolii cu predare intensiva in limba romana???? Dar facultati???? Dar magazine in care sa ceri produsele in limba romana??? De ce acceptam aceasta batjocura de la niste huni, popoare migratoare,fara glie,fara istorie,fara traditii...
  • 0 (0 voturi)    
    inter....? (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 0:48)

    Corneliu [anonim]

    Pentru ce sa li se dea si bani...cine vrea sa plece e liber cine ramine trebuie sa inteleaga .... traiesc intro Tara ROMANA
  • 0 (0 voturi)    
    Ungurii sovini in Ungaria ! (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 1:04)

    Executorul [anonim]

    Multe lepadaturi s-au adunat si pe forumul asta ca sa-i injure pe Funar si pe toti cei care gandesc si simt romaneste.Jigodiile antiromanesti nu vor in ruptul capului sa vada ca pericolul iredentist maghiar este unul real si nu inventat de PRM sau alti romani nationalisti.A fi nationalist este o conditie necesara pt.orice roman responsabil si corect in relatia cu neamul si tara din care face parte.Atata timp cat cretini si scarnavii cu chip de om care semneaza "Paul Georgescu" sau "timisorean" sau "buhaha" sau "Florin" s.a.m.d. isi varsa mizeriile in public fara sa fie pedepsiti de restul romanilor-nu sunt de acord cu o astfel de libertate exagerata si prost inteleasa care jigneste sentimentul national romanesc-,nu e bine pt. tara si poporul nostru.E nevoie de o "igienizare" majora a vietii publice romanesti,cand toti potentialii cosmopoliti si europeni de mucava,gata sa-si vanda tara si conationalii,vor fi izolati de societate,fie pusi la munca fortata,ori ,fara nici un euro ,trimisi cu un sut in fund,drept in "Asia" Europei,sa se sature de "binefacerile"ei...
  • 0 (0 voturi)    
    DATI BANI SI LA ROMANI: FARA DISCRIMINARE (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 1:19)

    Ion future janos [anonim]

    sa se termine cu porcariile astea de political corectness si discriminare pozitiva. de ce sa se dea doar minoritatilor bani sa plece???!! asta e discriminare!!! sa se dea tuturor bani sa plece ....
    eu plec un Ungaria daca imi dau 1000 de ioroi si banii de pe casa si paman. chiosonom ....
  • 0 (0 voturi)    
    pt necunoscatori (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 1:26)

    Nostim [anonim]

    Nu inteleg de ce lumea se mira si se incrunta atat.
    Ideea e preluata de la statul italian.
    Si atat timp cat niste oameni pretind sa li-se vorbeasca in limba materna desi sunt intr-o alta tara de ce sa nu plece frumusel in tara lor de origine.

    Stau si ma gandesc ce stat european ar accepta niste cerinte similare pe care le au cei de etnie maghiara din Romania.
    Germania, Anglia sau Franta sigur nu.
  • 0 (0 voturi)    
    GHEORHE (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 3:56)

    ALBERT [anonim]

    NU AI SATURAT CU POLITICA TA TE ASTEPTAM ACASA CA PRIMAR !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mari comici (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 7:22)

    VADIM [anonim]

    GENIU AL ARDEALULUI , LUCEAFAR DE FELEAC , DU-TE SI IMPUSCA-TE - CONSUMI AERUL DE POMANA
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred ca...... (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 7:41)

    judex [anonim]

    Nu cred ca toti ungurii si romanii sunt nebuni sa urmeze bazaconiile lui Marko Bella sau Funar. Nu observa nimeni ca asfel de atitudini au aparut in momentul in care ambele formatiuni politice (UDMR nu este partid) au luat-o la vale si s-ar putea sa nu mai intre in parlamnet la viitoarele alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu cine tine PRM-ul (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 8:44)

    dip [anonim]

    Asta este o discriminare strigatoare la cer dece maghiarii primesc o mie de euro si romanii nu primesc nimic (marea majoritate am pleca fara regrete).
    Este clar ca PRM tine cu ungurii.
    cu stima.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ungurii (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 11:03)

    ardelean [anonim]

    De ce sa plece ungurii?
    sa dam o prima de plecare celor la care si italienii le-au dat-o!
    De unguri nu mi-e asa frica pe cat mi-e frica de tuciurii care ne inghit pe zii ce trece cu aprobarea Europei .
    Macar ungurii muncesc......
  • 0 (0 voturi)    
    de balamuc! (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 11:39)

    valentin [anonim]

    Oameni buni, nu vedeti ca in politica romaneasca sunt din ce in ce mai multi deraiati?! Mai bine mai infiintam aici, in tara noastra, mai multe spitale de psihiatrie ca sa aiba loc toti funarii si-i platim bine pe mediicii si angajatii acestor asezaminte sa-i tina pe viata acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Legitimatie (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 11:41)

    Timisoara [anonim]

    Sunt cetatean roman, de nationalitate romana. Sunt Timisorean, regiunea Banat. Vreau legitimatie de maghiar, sa vad daca ma da cineva afara din tara in care m-am nascut si am crescut. Daca tot e sa imi plece prietenii si vecinii, goniti si prigoniti de idioti xenofobi, eu pentru ce as mai sta aici? Oare unii nationalisti (si aici ma refer la ambele parti beligerante) chiar nu inteleg ca mesajul nationalist este in agonie?
  • 0 (0 voturi)    
    NEferendum (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 11:46)

    UNgur [anonim]

    Cred ca trebuie facuta distinctia intre M Bela , care pledeaza pt dreptul la fiinta nationala a unei comunitazi minoritare , ceea ce include invatarea limbii in scoli si folosirea ei in raporturile cu semenii din mediul in care traieste , de la raporturile cu statul pana la consumarea oricarei cantitati si calitati din cultura comunitatii ... maghiare . G Funar in schimb , nevrind sa recunoasca si sa accepte aceste drepturi , are atitudine de gica contra , sarind calul in felul sau , sperand sa sara si altii dupa "domnia" sa ....
    Pentru cei care au sarit deja ori vor s-o faca , e bine sa stie ca : prin anii 60 - 70 in Transilvania se vorbea ungureste cam cat se vorbeste acum romaneste , deci nu se poate face comparatie intre Transilvania si alte regiuni din lume pt ca nu exista termeni de comparatie . Aici pot sa aduc aminte ca in toate orasele transilvanene , centrele "istorice" au fost construite de unguri , asa cum cele mai vechi lacase de cult sunt tot unguresti eventual sasesti . De asemenea daca vrei sa faci sapaturi "arheologice" in aceste locuri o sa gasesti mormintele hunilor si a urmasilor acestora ... fata de cele din Roma unde gasesti morminte romane ori cele din N York unde nu gasesti nimic !
    De asta cred ca ungurii (si nu numai), chiar si acolo unde nu reprezinta peste 20 % din comunitatile "locale" trebuie lasati sa traiasca si sa moara pe limba si pamantul lor . Doresc asta si romanilor care nu traiesc azi pe teritoriul romaniei , adica celor din Basarabia , Ukraina , Ungaria , Serbia , si de ce nu Italia , SUA etc.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 11:54)

    Gicu [anonim]

    Felicitari sincere lui Funar,ptr cei care nu si-au dat inca seama acesta e un raspuns la declaratiile iredentiste ale lui Marko Lenin Bela..Nu are de-a face cu oamenii cinstiti care nu emit pretentii de revizionism...este dreptul fiecaruia sa faca ce vrea...In Franta si Italia sunt chiar aplicate asemenea propuneri asa ca nu ii inteleg pe cei care se mira atat de mult..
    Bravo FUNAR!
  • 0 (0 voturi)    
    Funar-cretinul a-nost !!!!! (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 12:52)

    Horia [anonim]

    Alesul nostru,rusinea noastra.Subiect de ras mai ales in afara tarii si totodata motive in plus de jena ca sunt roman si sunt reprezentat parlamentar de oligofreni gen Funar
    Ghita te astept diseara la Portita
  • 0 (0 voturi)    
    EXCELENT !!! (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 14:39)

    Unul [anonim]

    Se aplica si TZIGANILOR ????...... Directzia: INDIA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt. ungur#55 (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 15:18)

    adi [anonim]

    mai sogore eu nu te mai inteleg:

    1. Marko Bela incepe sa nu mai recunoasca statul la a carui guvernare este - suna a atitudine cetateneasca? Eu l-as pune in aceeasi chilie cu Funar.
    2.scoli, facultati, magazine, primarii, realtii oficiale in limba Maghiara AVETI PESTE TOT ACOLO UNDE SE IMPUNE IN ROMANIA - adica in zonele unde locuiti (e adevarat, ar fi mai greu sa folositi un translator la un tribunal din Oltenia spre exemplu) - DAR IN ACELASI TIMP TREBUIE SA CONSTIENTIZATI CA FACETI PARTE DINTR-UN STAT NUMIT ROMANIA si drept urmare, asa cum voi va cereti dreptul (si il aveti, sa nu mai aud timpeniile astea dupa 17 ani de gruvernare UDMR) de a va folosi limba nu uitati ca aveti si OBLIGATIA de a invata limba statului in care locuiti
    3. ma bucur ca ati fost neam de constructori maestre dar, in acelasi timp administratori incomparabil mai prosti decit austriecii. Asta e, nu poti fi cu toate.
    4.Hai sa nu intram in istorie acum, mai bine ne tinem de prezent pt. asta ne macina si divide aiurea in tramvai
    5. daca acum 15 ani doreati: placute bilingve, limba maghiara in administratie, scoli mai multe (oricum aveati) dupa un timp ati inceput sa cereti: autonomie culturala (specificind ca asta e scopul ultim) iar acum se cere vadit si cu un ton provocator intai autonomie teritoriala neconditionata, apoi o semiindependenta. Scuza-ma dar atita cameleonism ca la ai vostri reprezentati inca nu am vazut. Mie imi aduce aminte de proverbul ala cu cel ce-ti ia toata mana!
  • 0 (0 voturi)    
    Am si eu o propunere (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 15:38)

    Claude [anonim]

    Disperatilor astora care pica in sondaje si care nu au alta sansa decit sa-si fluture in vint ideile ultranationaliste (PRM si UDMR) le-as propune o descalecare la groapa de gunoi Glina (ca pe aia de istorie au umplut-o deja). Marko, Verestoy, Funar, Vadim, lasati-ne, vrem sa fim o tara europeana!
  • 0 (0 voturi)    
    lasilor (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 17:34)

    Me [anonim]

    PT.TOTI ROMANASII CARE NU AU TRECUT INCA PRIN REGIONEA POPULATA DE unguri SI CARE NU AU AVUT DISCUTII CU SOVINII unguri
    VOI CARE VA E RUSINE CA SUNTETI ROMANI PLECATI CU ei CU TOT!!
    IAR CEI CARE AVETI O FARAMA DE MANDRIE FACETI ORICE IN PRIVINTA ACEASTA, CHIAR SA VA SPUNETI PAREREA!
  • 0 (0 voturi)    
    AFARA (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 18:28)

    cetatean dezamagit [anonim]

    grav este ca, la unele scoli, peste 90% dintre profesori sint de nationalitate ungureasca . Mai nou, in aceste „scoli romanesti“ se predau elevilor istoria si geografia Romaniei si a Ungariei, din care reiese ca marii asasini ai romanilor .in anul 1995 s-a dat in folosinta scoala generala cu clasele I-VIII, avind denumirea Scoala generala „Nicolae Colan“, in memoria patriotului roman care a fost mitropolit al Ardealului. La conducerea acestei scoli se afla membri marcanti ai UDMR, detinind functiile de director si de director adjunct. Tot la aceasta scoala, peste 94% dintre profesori sint de nationalitate maghiara si membri UDMR, UCM s.a. La fel, limba romana, geografia si celelalte materii sint predate de profesori care... nu stiu sa vorbeasca romaneste, elevilor romani. Tot la aceasta scoala, pentru material didactic s-a confectionat un panou mare pe care s-au lipit fotografiile celor 13 generali unguri care, la revolutia din 1848-1849, au asasinat peste 40.000 de romani din Ardeal si au distrus peste 300 de biserici si minastiri ortodoxe romanesti. Acesti asasini ai Poporului Roman sint prezentati si descrisi elevilor romani si maghiari drept cei mai viteji si patrioti unguri care au luptat impotriva cotropitorilor romani (?!) pentru eliberarea Transilvaniei. Cita sfidare din partea acestor migratori si mizerabili ai UDMR, daca pina acolo s-a ajuns ca, intr-o scoala romaneasca si avind denumirea unui mare carturar, patriot si mitropolit ortodox al Transilvaniei, sa se predea elevilor romani cum ca romanii sint cotropitori si ca „mai-marii ungurilor“ i-au scapat de ei! Dar si limba si literatura romana sa fie predate elevilor romani de catre profesori de nationalitate maghiara, care nu stiu, ei, sa vorbeasca bine romaneste! In momentul de fata, panoul cu cei 13 generali asasini ai romanilor a fost mutat; la interventia profesorului roman Vasile Stancu a fost luat de pe holul scolii de catre directorul ungur SI SE AFLA INTR-O CLASA
  • 0 (0 voturi)    
    @45 (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 20:42)

    Florin [anonim]

    esti invechit tataie, adevarul e ca nu oameni se cearta intre ei doar cativa cu motz incearca sa agite o masa de oameni prosti si fara carte ca sa-si ocupe si ei un scaunel in parlament.
    Va dati seama, dupa aceea curge CARTABOSUL SI PALINCA pana la adanci batranete ;-))
  • 0 (0 voturi)    
    La analize (Sâmbătă, 27 octombrie 2007, 21:53)

    Gheorge Topor [anonim]

    Mergeti de va faceti analizele ca poate aveti o tumoare pe creier,
    Si propuneti sa fie vopsite in culorile nationale si pubelele din Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    salutare (Duminică, 28 octombrie 2007, 0:04)

    gica [anonim]

    este o idee foarte buna pentru anumite scursuri care nu mai suporta romania.care 1,5 milioane ca sunt vreo 500.000 si aia babaciuni amestecate cu tzigani. cine a zis asta francezii care sunt condusi de un tzigan evreu unguresc divortat.ce naiba sunteti oameni in toata firea nu va mai uitati la toti mascaricii care casca gura mare
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 28 octombrie 2007, 0:21)

    sile [anonim]

    ce hotnews,cenzurati mai mult decat cei mai bolnavi comunisti.imi e mila de voi , nu sunteti decat niste unelte manipulate,vai si amar de ea democratie
  • 0 (0 voturi)    
    Tot nu ne vine mintea la cap? (Duminică, 28 octombrie 2007, 0:34)

    Kegnaste [anonim]

    Un nebun arunca o piatra si o mie de 'nteligenti comenteaza cu alte mii de cuvinte unde o sa cada. Nici dupa atitia ani romanii nu au inteles parodia care este politica din Romania, sa o ignore si sa discearna adevaratele probleme care ne apasa?
    Nu am inteles daca Dl. Funar are si o sursa de finantare pentru Bugizarea etnicilor maghiari. Pentru ca la fiecare mie de EUR data aici ar mai trebui cate 20000 sa le dea ungurilor ca sa-i primeasca la ei.
    Totusi funarismele astea au si un substrat real, nu tocmai bine de ignorat. Eu sunt casatorit cu o cetateanca straina. Obtinerea cetatenie romane, chiar si dupa 6 ani de rezidenta este inca ceva ce tine de viitorul foarte indepartat. Cum este si corect, trebuie dat examen de istorie, geografie intr-o limba romana pe care trebuie sa o stapanesti perfect. In acelasi timp avem cetateni romani care nici macar prenumele, daca au unul de rezonanta latina nu il pot pronunta corect.
    Ar trebui totusi ca si acesti cetateni sa fie cumva obligati sa participe macar la cate o ora pe luna de limaba romana, geogafia si istoria realaa Romaniei.
    In concluzie, trebuie sa fii nebun nu numai sa fii de acord ci chiar sa iti bati capul cu rabufniri nationaliste intr-o Europa care se vrea integrationista, dar totusi aceste tendinte separatiste de autonomie de orice fel sunt reale si nu ar trebui ignorate. Partea mai proasta este ca si in sanul propiilor ettnici gasesc multi cu astfel de idei. Multe popoare au jertfit multe vieti pentru a obtine o independenta care de fapt nu le a adus nimic mai bun, de aceea ma cutremur cind vad cat de multi romanii sadea sunt nostalgici dupa fostul imperiu. Se pare ca ei uita ca miticii au donat sange si la Carei si la Viena, dar pe ei nu prea i-am vazut nici pe la Plevna nici pe la Oituz.
    Nationalismul este o prostie care poate aduce mult rau, dar un popor care uita de propria nationalitate pierde aparteneta la aceasta si dintr-un popor devine o populatie, tocmai buna de divizat si imperat.
  • 0 (0 voturi)    
    Doi cretini.... (Duminică, 28 octombrie 2007, 15:23)

    suedezul [anonim]

    Doi nebuni Marko Bela si Ghe.Funar care sant la fel de extremisti cu un plus totusi ptr.Marko Bela care ar dori ca in Transilvania sa nu mai fie picior de ,,valah cu miros de oaie,,si numai unguri cu miros de cal.Cei 1000euro inmultit cu vreo 10.000 de extremisti care exista printre cei care ar alege sa plece fac 10000000 euro care ar trebui folositi la imbunatatirea vieti si a romanilor si a ungurilor iar problemele acestea vor disparea.Nu intre romanii si maghiarii de rand exista probleme ,ele sant create de politicieni pentru a le putea fi lor bine si sa poata fura in liniste.
  • 0 (0 voturi)    
    Un limbaj moderat ar fi binevenit (Duminică, 28 octombrie 2007, 16:04)

    Romanul [anonim]

    PRM este un partid care o sa dispara, si acum incearca varianta nationalista ca sa nu scada sub 5%.
  • 0 (0 voturi)    
    Ar fi bine .. (Duminică, 28 octombrie 2007, 19:23)

    Stefan B. [anonim]

    Ar fi bine daca ar sta ungurii potoliti ca d ecand a murit Ceausescu s-au invatat la prostii Vor autonomie???? de ce s avrea autonomie? Exista deja o tara , s-ar putea in curand sa se faca o regiune... nu le este de ajuns ca ii tinem in tara noastra de atata timp? Ar trebui sa le cerem chirie. eu m,-am plictisit de UDMR si de ungurii care vor a aiba tara lor in Romania... eu le zic sa se duca in Ungaria daca vor sa aiba tara lor. Romania este tara romanilor si cui nu ii convine poate sa se mute. Nu suntem in comunism cand nu puteai sa pleci acum est liber sa pleci unde vrei. Eu as desfinta UDMR-ul si scolile in lb maghiara . In italia sau in Spania romanilor li s-au facut scoli in limba romana? Asa ca ar trebui sa invete romaneste si sa stea in banca lor. te duci in Transilvania si ungurii, cetateni romani nu iti raspund in romanestedaca ii intrebi ceva.. In Sighisoara, Medias si alte orasele mai mici daca intri in magazin si nu stii ungureste esti mort. Nu i-as lasa pe unguri i din Romania nici macar sa scrie in ngureste daramiote sa le accept acte oficiale scrise in ungureste. Frate esti in Romania faci cum dictam, noi ./.. vrei maghiara dute la tine in tara si fa acolo ce vrei. Cand o sa ne faca italienii si spaniolii scoli in lb romana atunci le afcem, si noi lor scoli cu predare in limba maghiara. ASTA E ROMANIA SI CINE VREA ALTCEVA SI CUI NU II CONVINE POATE SA PLECE CU PRIMUL AVION CA NOI NU II RETINEM!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    lui stefan, pui de leu (Duminică, 28 octombrie 2007, 23:31)

    stefi [anonim]

    dragul mami, stefi! te-a facut mama roman, bafta tie. pe mine m-a facut bozgor. sti, unii se nasc congolezi sau bantu, altii, norocul lor kurzi, sau tamili. fiecare cu natia lui. eu unul am luat PRIMUL AVION- acus vreo 15 ani, si am o veste proasta ptr tine, ma pregatesc sa fac drum intors, si al dracului ca ii fac pe congolezii din secuime sa vorbeasca bantu...
    zau... vezi sa nu-ti iasa scintei din siguranta.
  • 0 (0 voturi)    
    Limba noastra-i o comoara (Luni, 29 octombrie 2007, 14:55)

    Timisoara [anonim]

    Ce m-as mai bucura daca romanii care scriu aici cu vehementa impotriva maghiarilor, cei care vorbesc despre obligatia maghiarilor de a invata limba romana, ar fi ei primii care sa poata sta drept exemplu. Dar tocmai cei care arata cu degetul, sunt primii care macelaresc limba romana. Fratilor, invatati limba romana si abia apoi pretindeti altora sa o faca. Frunda vorbeste mult mai corect limba romana (cu accent, ce-i drept, dar impecabil gramatical) decat o mare parte a romanilor "pur-sange".