Recursurile declarate de DNA si Parchetul General nu se pot judeca deoarece instantele nu au trimis motivatiile deciziilor

Instanta a decis: dosarul ''Matusa Tamara'' se intoarce la DNA

de D. Galantonu, A. Pora     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2007, 0:00



Instanta suprema a admis, marti, cererea avocatilor lui Adrian Nastasesi Ioan Melinescu de retrimitere a dosarului "Matusa Tamara" la Directia Nationala Anticoruptie pentru refacerea urmaririi penale. Decizia va fi atacata cu recus la instanta formata din noua judecatori, a declarat pentru HotNews Livia Saplacan, purtatorul de cuvint al DNA.

In dosarul "Matusa Tamara", Nastase este acuzat de dare de mita, iar Ioan Melinescu, presedinte al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor (ONPCSB) intre anii 2001-2004, este acuzat pentru savarsirea infractiunilor de sustragere sau distrugere de inscrisuri, luare de mita si divulgare de informatii.

Acesta este cel de-al patrulea dosar, dupa Zambaccian, Loteria si Rompetrol, returnat procurorilor pentru refacerea urmaririi penale. In toate cazurile, DNA sau Parchetul General au declarat recurs. Numai ca, pina in momentul de fata, nu s-a judecat nici unul.

Livia Saplacan, purtatorul de cuvint al DNA, spune ca instantele nu au trimis inca motivarea deciziei. „Nu s-a judecat nici un recurs pina acum, deoarece noi asteptam ca instantele sa trimita deciziile motivate. Numai pe baza lor ne putem fundamenta argumentarea pe care se vor sprijini recursurile”.

Procedural vorbind, DNA sau Parchetul pot declara recursurile fara sa aiba fundamentarea, dar aceasta nu se poate constitui decit in functie de motivatia instantei.

Importanta acesteia este capitala, deoarece in motivatie se precizeaza daca procurorii vor fi obligati sa reia toata ancheta, daca se pastreaza anumite probe, cum ar fi interceptarile sau declaratiile de martor sau daca este suficient doar avizul Comisiei prezidentiale.

Nemultumita de valul de dosare restituite, procurorul general, Laura Codruta Kovesi, a promovat saptamina trecuta recursul in interesul legii pentru verificarea legalitatii actului de trimitere in jduecata.. In urma acestui demers, Inalta Curte de Casatie si Justitie trebuie sa decida daca semnaturile de pe rechizitoriile trimise catre instanta respecta legea.

Kovesi a declarat ca va solicita si CSM sa analizeze aspectele care au condus la restituirea dosarelor Loteria, Rompetrol si Zambaccian.
Procurorul general a spus ca dupa ce aceste dosare au stat pe rolul instantelor maim bine de un an, abia acum s-au descoperit vicii de procedura, ceea ce afecteaza increderea in actul de justitie.
.
ICCJ o cearta pe Codruta Koversi

Intr-un comunicat de presa, ICCJ spune ca este „ surprinzator si ingrijorator” faptul ca un membru de drept al CSM, cum este procurorul general, face declaratii care pot fi considerate „presiuni inadmisibile asupra judecatorilor”, deoarece dosarele respective sint in curs de judecata in calea de atac exercitata de procuror.

"Aprecierile procurorului general privind activitatea judecatorilor constituie o dovada a ignorarii dispozitiilor legale privind solutionarea exceptiilor de neconstitutionalitate si a consecintelor deciziilor Curtii Constitutionale de admitere a acestora.", se arata in comunicatul ICCJ.

Reactia ICCJ vine in replica la decizia procurorului general, Laura Codruta Kovesi, de a cere DNA si DIICOT sa analizeze toate cauzele in care au fost dispuse de catre instante restituiri si sa fie informata cu privire la concluziile acestei analize.

Aceasta ar trebui sa stabileasca daca exista o problema de interpretare a legii la procurori sau la judecatori sau daca este vorba despre lacune legislative.

Procurorul general a precizat intr-o emisiune televizata ca in dosarele in care s-a dispus restituirea se creeaza senzatia ca legea este interpretata diferit. „Incidentele de procedura nu fac altceva decit sa sporeasca neincrederea cetateanului in justitie”, a spus Kovesi..






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


126 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Marţi, 30 octombrie 2007, 12:02)

    resp [anonim]

    dlor magistrati, cum de nu intrati in pamint de rusine pentru lipsa de profesionalism si moralitate pe care o dovediti! hahalere si neispraviti!
  • 0 (0 voturi)    
    Inchisoare????? (Marţi, 30 octombrie 2007, 12:13)

    BauBau [anonim]

    Nastase, Muresan, Patriciu, Remes si altii.....chiar credeti ca vor face vreo zi de inchisoare????? Traim in Romania si toate stirele astea "bomba" ma lasa rece.. RUSINE justitiei romane.
    P.S. Oameni buni...sa mergem sa furam un ou ...si tocmai atunci vom vedea "EFICIENTA" justitiei....in cateva luni merem direct la inchisoare. inca o data RUSINE justitiei romane
  • 0 (0 voturi)    
    Diferenta dintre justitie si dreptate (Marţi, 30 octombrie 2007, 13:00)

    Gigel [anonim]

    Toate aceste institutii care aparent impart dreptatea, au fost paralizate de nenorociti care nu fac decat sa isi rezolve propriile lor interese. Mai ceva decat parlamentarii care schimba legile pentru a-i scapa pe infractori, acesti nemernici ce se numesc - culmea - "magistrati", sunt cei care ii absolva pe cei care, abia-abia mai sunt prinsi. Pentru un demnitar prins cu spaga in mana, procesele dureaza ani, se accepta tot felul de exceptii si de cereri, care mai de care mai aberante. Pentru amarati, procesele se fac ca la moara: probele sunt admise sau nu in functie de dispozitia si timpul judecatorului, esti chemat la termene aiurea sau chiar nu esti citat, avocatii au prioritate (cica in interesul justitiei ! ), iar pentru solutiile date dupa ureche, care uneori ii pot baga pe oameni in puscarie total nevinovati si ii pun pe drumuri ani de zile pe la Strasbourg sau cine mai stie pe unde, nu raspunde nimeni, ca judecatorii sunt inamovibili si mai albi decat ingerii. Despre procurorii care ancheteaza la intimidare pe cine au ei chef si ii acopera vadit pe cei care trebuie... s-au spus destule.
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Marţi, 30 octombrie 2007, 13:16)

    cetateanul [anonim]

    ce ma surprinde in tot acest carnaval este faptul ..cum de aceste personaje publice desi sunt in curs de cercetare penala beneficiaza de logistica statului (masini ,soferi,etc)te duci la cercetare /dna cu sofer platit de stat/BUNURI ALE PROPRULUI prost.,te duci la ancheta cu bunul poproului ...ramai mut .....unde se mai poate asa ceva ....de ce nu-I suspenda din functii ..si sa mearga ADI CU MASINA PROPRIE LA BULAU PENTRU INTERIOGATORIU..........DOAMNE
  • 0 (0 voturi)    
    Reforma justitiei (Marţi, 30 octombrie 2007, 13:17)

    Gigel [anonim]

    Cand un sistem este atat de clar bolnav cum este cel judiciar de la noi, toate modificarile din Codul penal si din cel de procedura penala sunt simple cosmetizari. Cel putin trei probleme mari si grave sunt evidente:

    1. Arbitrariul in solutii. Atat timp cat judecatorul este singurul care decide, dupa ce tot el conduce procesul, pot exista mereu posibilitati de a inclina balanta.
    Solutie: curtile cu juri. Sistemul functioneaza perfect in SUA si in alte multe tari si imparte puterea: judecatorul supervizeaza administrarea probelor, iar juratii stabilesc vinovatia. Apoi incadrarea juridica este facuta tot de judecator.
    2. Inclacarea procedurilor, sau cum se spune la CEDO, a dreptului la un proces echitabil. Problema este generata de neresponsabilizarea judecatorilor si de asumarea automata a raspunderii de catre stat.
    Solutie: pentru cazurile de incalcare a dreptului la un proces echitabil, judecatorii sa raspunda, inclusiv penal. Un magistrat care incalca drepturile omului este mai periculos decat un terorist.
    3. Indolenta in toate structurile judiciare. Independenta magistratilor este cu doua taisuri: cand nimeni nu iti cere socoteala, esti tentat sa tragi mata de coada.
    Solutia: CSM-ul sa fie ales prin vot direct de populatie, nu de catre magistrati. Daca este doar un organism profesional, CSM-ul isi va acoperi si proteja mereu colegii.
    4. Coruptia. Puterea corupe, in orice sfera ar fi ea. Magistratii nu pot fi sanctionati in niciun fel, iar atunci cand ar putea fi cercetati penal, sunt intre ei, nu au niciun interes sa se bage la puscarie unii pe altii.
    Solutia: definirea de infractiuni si pedepse speciale pentru zadarnicirea justitiei (incluzand aici si interventii si abuzuri si neglijente) si de instante speciale pentru magistrati (parchete si tribunale dedicate, ca pentru militari).
  • 0 (0 voturi)    
    dosarul se intoarce... (Marţi, 30 octombrie 2007, 13:22)

    dorinteodor [anonim]

    este evident ca de intoarcerea dosarelor se face vinovat ministrul justitiei care nu poate sa demita pe super-competentii si incoruptibilii procurori, judecatori, ... din cauza asta guvernul trebuie demis cu mare viteza iar presedintele trebuie sustinut in blocarea oricarui demers al ministrului de a mai schimba ceva la dna.....

    evident ca ce am scris mai sus este o gluma amara in legatura cu inversunarea multora contra ministrului justitiei si contra guvernului
  • 0 (0 voturi)    
    Normalitate (Marţi, 30 octombrie 2007, 13:44)

    Bogdan [anonim]

    Atata timp cat aceasta ,, lupta anticoruptie,, a fost declansata si condusa de un presedinte corupt, este obligatoriu sa se intample ce se intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr.7 (Marţi, 30 octombrie 2007, 13:56)

    teo [anonim]

    Atata timp cat in tara asta exista blegi ca tine,este obligatoriu sa se intample ce se intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      matusa tamara (Duminică, 2 decembrie 2007, 0:44)

      mario untaru [anonim] i-a raspuns lui teo

      hai cu mine maine sa facem dreptate, dar am uitat ca tu esti anonim!
  • 0 (0 voturi)    
    @6 @7 (Marţi, 30 octombrie 2007, 14:00)

    constat [anonim]

    S-au intors peneleii din pauza de masa. Bagatzi fratilor...
    Apropo, n-aveti si texte noi azi?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 8 (Marţi, 30 octombrie 2007, 14:07)

    Bogdan [anonim]

    Te+ai suparat. Deci am dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochii... de la oligarhia mafiota ! (Marţi, 30 octombrie 2007, 14:48)

    vivi [anonim]

    Toti din presa , tv , politicienii , guvernantii , presedintia, o adevarata coalitie a raului, arunca praf in ochi "prostanilor" ca mafiotii sa-si vada nestingeriti de nelegiuirile lor. Cu exceptia cazului "caltabosul" ati mai auzit ceva despre numeroasele cazuri de coruptie care se petrec acum sub ochii nostrii ?. Ati mai auzit careva de "tunurile" care se dau acum la licitatile care trebuiesc "finalizate" pana la sfarsitul anului la electrica, cfr, la asfaltari, etc.?. Ei ne scot ochii acum cu "fostii corupti" , cu votul uninominal, cu avocata disparuta ... si cu fel de fel de tampenii ca sa deturneze atentia de la adevaratul jaf care se produce sub ochii nostri. Dar va veni o vreme ...
  • 0 (0 voturi)    
    @10 (Marţi, 30 octombrie 2007, 14:49)

    RazvanM [anonim]

    Bogdan, cu cine te certi? La punctul 7 ai creeat niste ipoteze: "lupta anticoruptie a fost declansata si condusa" si "presedinte corupt". Nu inteleg ce-i "obligatoriu". Tu judeci logic? Pe ce te bazezi cand enunti cele doua ipoteze? Care-i presedintele de care vorbesti: Ceausescu, Iliescu, Constantinescu sau Basescu? Ai auzit de expresia "actiunea razelor de luna asupra galosilor de guma"? Mesajele pe care le trimiti sunt scrise de tine sau le iei cu copy/paste de la altcineva?
  • 0 (0 voturi)    
    clauza (Marţi, 30 octombrie 2007, 16:19)

    repatriatu' [anonim]

    sper din tot sufletul sa fie aplicata cauza de salvgardare pe justitie; poate asa mintea innegurata a d-lui Chiuariu se mai lumineaza; poate..
  • 0 (0 voturi)    
    "magistrati" (Marţi, 30 octombrie 2007, 19:27)

    Misha [anonim]

    "dlor magistrati, cum de nu intrati in pamint de rusine pentru lipsa de profesionalism si moralitate pe care o dovediti! hahalere si neispraviti !"
    Putin le pasa lor...
    Sa le dam numele, sa-i aratam cu degetul, sa le scriem "tradatori" pe usi si pe masini !
    Nu ar fi bine sa facem un site, unde sa postam fotografiile si adresele acestor nenorociti care isi zic "magistrati" ? Impreuna cu pozele odraslelor lor, cu pozele vilelor lor. Sa stie o tara intreaga, nominal, cine sunt acesti nenorociti care-si bat joc de un popor intreg !
  • 0 (0 voturi)    
    abia ma educasem sa-i respect..... (Marţi, 30 octombrie 2007, 21:12)

    Oli [anonim]

    Foarte interesant:
    - magistratii merita salarii de exceptie si pensii de exceptie, tocmai pentru a fi INDEPENDENTI.
    La cum lucreaza in ultima vreme, se vede cat de independenti sunt.
    In aceste conditii, sa treaca in randul lumii. Adica sa aiba salarii de mizerie si pensii la fel. cel putin, am intelege de ce se comporta ca si cum ar fi "platiti" de cei anghetati, ca sa nu folosesc cuvantul spaga!
  • 0 (0 voturi)    
    cand se va cere revocarea judecatorilor? (Marţi, 30 octombrie 2007, 21:16)

    Oli [anonim]

    Domnule ministru al justitiei, de ce nu ceri revocarea magistratilor care nu vor sa judece dosarele ?
    Te tot iei de procurori ca nu finalizeaza. Dupa cum se vede, judecatorii nu finalizeaza dosarele !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa le facem? (Marţi, 30 octombrie 2007, 23:46)

    al [anonim]

    cata inocenta @14.. o tara intreaga sta pe site-uri sa vada fotografiile si adresele..
    e adevarat ca o cale eficienta este sa folosim mai des pungi de hartie in locul vasului de toaleta si sa le utilizam ca moneda de schimb.. ei isi bat joc de noi.. noi ii umplem de rahat.. greu n-ar fi.. ne-ar mai scapa de frustrari, chiar daca n-a rezolva mare lucru
  • 0 (0 voturi)    
    justitie (Miercuri, 31 octombrie 2007, 11:07)

    halucinatul [anonim]

    sa mearga toata justitia si parlamentarii la toate alegrile si referendumurile care o sa urmeze, pentru ca eu ca si simplu cetatean sunt scarbit de toate "fentele" pe care le face justita si politicul in general.
  • 0 (0 voturi)    
    magistrati inamovibili si "independenti" (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 20:03)

    mirela [anonim]

    atata timp cat judecatorii nu raspund pentru hotararile pe care le dau, si sunt protejati de sintagma inamovibili si independenti... ei isi permit fara rusine sa fie ... si incompetenti