Scrisoarea lui Tariceanu catre Basescu

Tariceanu: ''Va solicit sa nu folositi legea uninominalului in lupta politica''

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2007, 0:00






Documente:
Scrisoare Tariceanu catre Basescu
(30.10.2007) DOC

Premierul Tariceanu a trimis, marti, o scrisoare presedintelui Basescu in care ii solicita sa nu transforme legea uninominalului in lupta politica. "Va solicit sa nu-i divizati pe romani, va solicit sa nu-i impartiti in doua tabere: sustinatorii proiectului Pro Democratia, respectiv sustinatorii proiectului dumneavoastra", se arata in scrisoarea premierului.

In sedinta de Guvern de miercuri se va decide daca referendumul si alegerile europarlamentare se vor desfasura in sectii de votare separate.

In aceeasi scrisoare premierul Tariceanu ii transmite presedintelui ca legea nu permite ca referendumul si euroalegerile sa fie organizate in aceleasi sectii de votare.

In scrisoarea citita de purtatorul de cuvant al Guvernului, Camelia Spataru se mai arata ca Executivul va face toate eforturile pentru a reduce cheltuielile la alegerile din 25 noiembrie.

Scrisoarea premierului vine dupa ce presedintele Traian Basescu a declarat luni seara ca va uza de prevederile procedurale cuprinse in Constitutie si nu va promulga legea pentru care Guvernul si-a asumat raspunderea inainte de referendumul ce va avea loc simultan cu alegerile pentru Parlamentul European.

Basescu a mai afirmat ca i-a trimis premierului Calin Popescu Tariceanu o scrisoare in care ii solicita sa ia masurile necesare pentru organizarea alegerilor si a referendumului in aceleasi sectii de votare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


126 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Unitate in diversitate (Marţi, 30 octombrie 2007, 17:50)

    nicu [anonim]

    Esenta democratiei este tocmai dialogul bazat pe divergenta opiniilor. De ce ar fi mai buna varianta adoptata de guvern ? De ce ar fi mai buna varianta Presedintelui ? Haideti sa le discutam si, ulterior, daca este cazul, sa mergem la Referendum. Bineinteles, in cazul Referendumului vointa Poporului Roman prevaleaza fata de vointa unui efemer guvern. Guvernele se schimba, Poporul ramane mereu !
  • 0 (0 voturi)    
    jocuri.. (Marţi, 30 octombrie 2007, 17:51)

    sile [anonim]

    Simplu fapt ca i-a trimis aceasta scrisoare lui Basescu arata ca si Tariceanu este dispus sa transforme legea uninominalului in lupta politica.
    Aruncand pisica in curtea vecinului Tariceanu spera sa pacaleasca pe cei mai creduli.
  • 0 (0 voturi)    
    Un prim ministru..... (Marţi, 30 octombrie 2007, 18:10)

    ion costas [anonim]

    Un Tariceanu pe care il apreciez din momentul tradarii, drept mizerabil Asa il receptionez eu ca alegator a lui Basescu, care a gresit ENORM cand l-a propus prim ministru. E mentinut la putere de cele mai reactionare forte de la noi, asazisul 322, adica PRM, PC,(si interesatul UDMR ) si aripa bolsevica a PSD, in frunte cu cel numit Iliescu.De asta a gandit Dumnezeu ca oamenii trebuie sa fie muritori. Ce ar fi insemnat ca I.Iliescu sa traiasca matusalemic, cca 200-300 de ani.? Mai evoluam, sau mai evolua PSD-ul ?
  • 0 (0 voturi)    
    Tari.. moale (Marţi, 30 octombrie 2007, 18:36)

    Liv [anonim]

    Oameni buni. Mult ne mai strica imaginea tarii acest individ caruia i s-au blocat coltii pe ciolan? Nu se gaseste un chirurg care sa-i desclesteze falcile?
    Facetii oameni buni o apendictomie mai deosebita; prin anus! sa nu mai vorbeasca prostii. In slujba cui este? Ca numai guvernare in folosul tarii nu face. Cred ca este o coada de topor in slujba lui ILIESCU.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine vorbeste?! (Marţi, 30 octombrie 2007, 19:28)

    Gabe2006 [anonim]

    Cata nesimtire! Dupa 2 ani de tergiversari, acum si-a asumat raspunderea la presiunea lui Basescu si crede ca modelul lui de lege e cel mai bun. De ce sa nu se discute pe tema asta?
  • 0 (0 voturi)    
    cine? cine? (Marţi, 30 octombrie 2007, 19:31)

    crock [anonim]

    Cine-i coada de topor? basescu sau tariceanu, sau ambii?
  • 0 (0 voturi)    
    Mafia (Marţi, 30 octombrie 2007, 20:00)

    Petrovici [anonim]

    Daca au dormit pe ei este normal sa se intervina cu referendumul.Cine ii crede ca vor rezolva problema si de acum incolo ?! Iuda Tariceanu a reusit timp de 10 luni sa tina puterea in mana mafiotilor, sa anuleze progresele din justitie, sa intarzie toate procesele mafiotilor si sa toarne legi care sa-i fereasca de aceste procese. Ce bine i-ar fi lui Dinu Patriciu si altor mafioti sa conduca PNL si PSD care sa le oblojeasca toate matrapazlacurile. Vom deveni o republica pur mafiota. Ar trebui sa se afiseze si pe steagul tarii ca pe flamurile piratilor (doua oase si un cap de mort). Trebuie un referendum pentru a alege al cui cap, Patriciu, Tariceanu, Voiculescu, Iliescu ? Observ totusi ca UE ne-a luat la ochi pe aceste teme si parca nu le agreaza. Poate ne salveaza ei caci pe plan intern vad ca rezistenta la corectitudine si omenie este foarte mare. Sa fim condamnati la sclavagism in continuare ?
  • 0 (0 voturi)    
    base l-a pus pe tariceanu prim (Marţi, 30 octombrie 2007, 20:03)

    no go [anonim]

    deci base a bagat tzara in rahat
  • 0 (0 voturi)    
    base l-a pus pe tariceanu! (Marţi, 30 octombrie 2007, 20:16)

    ionion [anonim]

    Basescu a respectat intelegerea dintre PNL si PD care a creat alianta DA si a pus persoana recomandata de PNL. Rest-i istorie si canalia penelista arat ce poate alaturi de "preteni"...
  • 0 (0 voturi)    
    @8 no go tu. Mai ai frati pe-acasa, sau esti singur ? (Marţi, 30 octombrie 2007, 20:18)

    No, bine. [anonim]

    Dupa capul tau istet, Tantaleanu n-are nicio raspundere sau e copilas de gradinita aflat sub tutela presedintelui ?
  • 0 (0 voturi)    
    Adi cacum??? (Marţi, 30 octombrie 2007, 21:13)

    Luk [anonim]

    "Va solicit sa nu-i divizati pe romani, va solicit sa nu-i impartiti in doua tabere: sustinatorii proiectului Pro Democratia, respectiv sustinatorii proiectului dumneavoastra". Vai, ce grija mare l-a apucat pe Primul Ministru in legatura cu nervii nostrii :)). Ce parere ingrozitor de proasta lasa sa se vada un nene care-i prim ministru despre oamenii din tara lui... Ca si cum ne-am astepta la lupte de strada din pricina celor doua proiecte :)). Ce spui Frantz? Chiar asa? Adica nu-i loc in dovlecelul mititel al romanilor pentru doua idei care se contrazic, hm? Noroc cu tine puiule, ca muream ca magarul lui Buridan, intre apa si fan. Dupa celebra "scrisoare deschisa I", Tariceanu recidiveaza si mai coace una mica in patru parti:
    partea I-a e cu vinovatia presedintelui, partea a II-a e cu "eu fac democratie" si partea a III-a e cu "hai si tu sa te joci cu noi de-a democratia ". Partea a IV-a, cea cu "stai in banca ta" a ramas p-afara, ca sa nu consume hartie din banii lu' contribuabilu'. Sa vaza lumea ca numai Basescu e cheltuitor si zapacit: pai cum sa faci referendum pe alta tema decat demiterea? Cred ca in toata istoria PNL nu s-a prefigurat o asemenea infrangere. O sa rada cu lacrimi mos Ilici cand PNL n-o sa mai intre in parlament. Bravo Tariceanu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    VU in varianta Tariceanu (Marţi, 30 octombrie 2007, 22:46)

    Airbus Boeing [anonim]

    Hai sa abandonam superficialitatea si sa punem un pic osul la treaba sa analizam VU in varianta Tariceanu. Si uite ce vom descoperi:

    1. Exista un numar de alesi uninominal cu majoritate simpla in etapa 1.
    2. Se calculeaza cumulat procentajele obtinute de fiecare partid pe tara exact ca si in varianta votului pe liste.
    3. Se distribuie catre partide locurile de parlamentar ramase neocupate in etapa 1 sau se CREEAZA ALTE LOCURI SUPLIMENTARE astfel incat sa se ajunga la realizarea unei proportii intre partide egale cu procentajul realizat la punctul 2

    Asta se numeste UNINOMINAL ??

    Alte aberatii ce sfideaza cetateanul:

    A. Nu mai exista prag electoral ( e suficienta castigarea a patru colegii de deputat + doua de senator care teoretic si practic in conditiile unui singur tur de scrutin se poate face cu mai putin de 1 % din totalul voturilor).

    B. Candidatii independenti sunt discriminati. Ei nu pot castiga un mandat decat cu majoritate absoluta (>50%) spre deosebire de candidatii partidelor ce pot castiga cu majoritate relativa.

    PROIECTUL PRODEMOCRATIA NU ESTE VOT UNINOMINAL. ESTE O MINCIUNA SFRUNTATA menita sa salveze leprele comunistoide care se tem de competitia deschisa ca dracul de tamiie si care vor sa mentina in contiunare locurile lor “redistribuite” pe care sa ajunga prin metodele pe care le cunoastem atat de bine : spaga, pupincurismul, lipsa de scrupule.
  • 0 (0 voturi)    
    trist ce se intampla (Marţi, 30 octombrie 2007, 22:49)

    nike [anonim]

    Eu personal m-am saturat de tot circul din tara asta si de continua bataie de joc. Avem atatea de facut si guvernantii se preocupa doar de interesele lor propii, putin le pasa de restul. Si la cate se intampla in ultima vreme, trebuie sa fie ceva interese mari la mijloc... faptul ca ii vede o tara intreaga dar si altii nici nu mai conteaza, ei cu ale lor, noi cu ale noastre. In ultimele luni au aranjat o multime de legi dupa propiile interese si incep sa faca asta din ce in ce mai des si fara scrupule. N-o fi Basescu usa de biserica, dar voi daca ati fi in locul lui si ar trebui sa va luptati cu nu stiu cati escroci si hoti cum si ce ati face?
    E trist ca noi nu mai avem nici un cuvant de spus si ca cei ce i-am ales fac ce vor ei si nu ce vrem noi sa faca... Si toti sunt asa(PD, PNL, PSD etc, s-a vazut la modificarea codului penal).
    Daca singura solutie sunt alegerile, atunci nu cred ca va fi mai bine prea curand. S-a vazut de fiecare data ce a iesit.
    Suntem buni doar la platit impozite si taxe in timp ce alesii nostri dau dovada de tot mai multa nesimtire, isi bat joc de tara asta.
    Pentru asta si-au dat viata cei care au luptat sa o apere, pentru asta au murit oameni la Revolutie?
    E trist unde am ajuns si ce am ajuns.
  • 0 (0 voturi)    
    Legea 3/2000 (Marţi, 30 octombrie 2007, 22:51)

    Sandu [anonim]

    Legea 3/2000. Art. 17.
    "(1) Operatiunile pentru desfasurarea referendumului au loc in circumscriptiile electorale si la sectiile de votare, organizate potrivit prevederilor Legii nr. 68/1992 pentru alegerea Camerei Deputatilor si a Senatului, respectiv ale Legii nr. 70/1991 privind alegerile locale, republicata, cu modificarile ulterioare, pe baza copiilor de pe listele electorale permanente, a listelor electorale speciale si a celorlalte liste electorale prevazute de lege. "

    Daca operatiunile pentru referendum se fac conform legii pentru alegerea deputatiilor si a senatorilo, cum de nu se pot face in aceleasi sectii de votare
  • 0 (0 voturi)    
    t..........u (Marţi, 30 octombrie 2007, 23:24)

    adrian [anonim]

    Oare cat timp mai trebuie sa treaca pana cand lumea si chiar forumistii cei mai indarjiti o sa inteleaga deplina imoralitate a lui tariceanu si ceea ce este mult mai grav, oligofrenia acestuia. Oameni buni, poti incerca sa ii aperi pe ai tai, pana la un punct, dar daca ai un nivel de intelegere sau inteligenta acceptabil (nu este cazul), renunti. Chiuariu, Adomnitei, alti impertinenti stupizi si zgomotosi din PNL, Ar trebui sa te trezeasca si sa spui scurt:: ajunge.
    Tariceanule, concluzia este clara. Atat din punct de vedere moral cat si intelectual te afli la un nivel atat de scazut ca nu mai meriti nici un fel de compasiune. Pleaca!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai la referendum! (Marţi, 30 octombrie 2007, 23:25)

    Gogu [anonim]

    Trebuie sa le dam o lectie ca sa inteleaga ce vor Romanii.
  • 0 (0 voturi)    
    hai ma (Miercuri, 31 octombrie 2007, 11:26)

    anca, UK [anonim]

    tariceanu asta e incoltit din toate partile si uita sa se ocupe si de alte treburi In loc sa ii bage bete in roate presedintelui. ar trebui sa isi indrepte atentia si spre alte treburi ...ca de ex romanii in marea britanie.

    sectii de votare in acelasi loc si sper ca de data asta sa se tina cont de ce vrea romanul.
  • 0 (0 voturi)    
    @ 14. Legea 3/2000 (Miercuri, 31 octombrie 2007, 13:15)

    Cristi si Cristina [anonim]

    Problema e alata.

    domnul tari spune ca legea nu permite organizarea europarlamentarelor si a unui referendum in acelasi timp....

    daca va mai aduceti aminte de referendumul trecut ...
    modificarile aduse legii electorale de care vorbeste domnul tariceanu au fost facute in aceiasi perioada cu un scop precis...
    A SCHIMBAT REGULILE IN TIMPUL JOCULUI.
    exact cum a schimbat si regule privind referendumul de demitere a presedintelui.
  • 0 (0 voturi)    
    Votul uninominal (Miercuri, 31 octombrie 2007, 14:04)

    Christea [anonim]

    O intrebare naiva. Cheltuielile sunt mai mici cand votarea se face
    in incaperi separate , cu liste si < comisii > separate , sau cand
    se fac in aceeasi incapere , in doua urne separate ( desigur doua
    buletine separate ) si o singura comisie , cu o singura lista de
    alegatori ,cu doua rubrici de semnare ( poate nu vrea sa parti-
    cipe la o votare ). Numaratoarea de aceeasi comisie cu doua
    P.V. ( procese verbale ) .
  • 0 (0 voturi)    
    mojicia salveaza Romania (Joi, 1 noiembrie 2007, 22:47)

    florin [anonim]

    "va solicit"?? Cum adica? "Va ordon, tzinetzi-va pliscu"?".

    Cui "solicita"? In ce calitate "solicita"? Si ce se-ntampla daca cei "solicitatzi" ishi baga-n ea de solicitare (replica asta e si in Motometzii, imi pare rau, nu paote fi cenzurata...)?

    In ultima vreme a diparut "Va rog". Nu attzi observat:
    - la taxi "Nu trintiti usa!" Mai lipseste: "ca va ia d**ku!"
    - la administratie "Platitzi intretinereea!' Mai lipseste "...ca va sparg, ma!"

    samd

    Am ajuns o natie de mojici.