Romania: 20% dintre tineri sunt someri

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2007, 0:00



Rata somajului in randul tinerilor sub 25 de ani din Romania este printre cele mai mari din Uniunea Europeana, in vreme ce rata somajului in randul intregii populatii este apropiata de media europeana, potrivit datelor Biroului European de Statistica, Eurostat.

Astfel, in luna septembrie, Romania se afla pe a treia pozitie in ceea ce priveste numarul somerilor sub 25 de ani cu 19,6%, dupa Grecia (22,9%) si Franta (21,6%).

La nivelul Uniunii Europene, rata somajului la nivelul intregii populatii a fost in luna septembrie de 7,0%, fata de 7,1% in luna anterioara, iar in zona euro somajul a fost de 7,3%, comparativ cu 7,4% in august.

In luna septembrie, cea mai mica rata a somajului se inregistra in Olanda (3,1%), Danemarca (3,3%), Cipru (3,7%) si Lituania (4,1%), iar cea mai mare in Slovacia (11,1%), Polonia (8,8%) si Franta (8,6%).

Rata somajului in randul barbatilor a scazut in perioada septembrie 2006 - septembrie 2007 de la 7,4% la 6,5%. In ceea ce priveste femeile, acest indicator a inregistrat un declin de la 8,7% la 7,7% in perioda mentionata.

Potrivit datelor Eurostat, 15,1% dintre tinerii sub 25 de ani din UE nu aveau un loc de munca in septembrie, fata de 16,9% in aceeasi luna a anului trecut. Cea mai mica rata a somajului in randul tinerilor se inregistra in Olanda (5,6%), Danemarca (6,5%) si Austria (8,0%), iar cea mai mare in Grecia (22,9%), Franta (19,6%) si Polonia (19,2%).

Eurostat estimeaza ca in Uniunea Europeana existau in septembrie 16,7 milioane de someri, comparativ cu 18,8 milioane in septembrie 2006.

Metode de calculare a somajului: Eurostat & INS

Potrivit Institutului National de Statistica (INS), rata somajului in luna august a fost de 3,9%, in raport cu populatia activa, insa cele doua institutii calculeaza aceste date in mod diferit.

INS calculeaza somajul in doua moduri. In cadrul primului mod, care se calculeaza lunar, se raporteaza somerii inregistrati la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca la totalul populatiei active.

Cel de-al doilea mod se face trimestrial si se calculeaza dupa un model al Biroului International al Muncii (BIM). Somajul in sens BIM se bazeaza pe cercetare statistica si consta intr-un sondaj desfasurat la domiciliu din care rezulta numarul somerilor si cel al populatiei active.

Eurostat insa, calculeaza rata somajului folosind o metoda care inglobeaza cele doua moduri ale INS, iar rezultatul este prezentat lunar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


438 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 octombrie 2007, 15:12)

    ALIN [anonim]

    foarte fals articolul!!!
    locuri de munca sunt destule...tinerii sunt mult prea lenesi sa caute..
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 31 octombrie 2007, 15:54)

    Eu [anonim]

    Articolul prezinta date. Teoretic nu are cum fi fals. Dar ce este adevarat este faptul ca, intr-adevar, nu toti tinerii nu-si cauta locuri de munca. De ex. in orasul in care stau eu s-a organizat un targ de joburi. 900 de posturi disponibile, 300 de participanti. Problema? Salarii prea mici. Pai eu as munci si pentru salariu mic, numai sa am o sursa de venit. Mai ales daca as avea iar 20 de ani si n-as primi bani de la parinti sa-mi satisfac necesitatile sau mofturile. Dar tinerii sunt foarte comozi.. mai bine freaca menta pe net decat sa puna mana sa faca ceva constructiv.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu #1 (Miercuri, 31 octombrie 2007, 16:01)

    Cristi [anonim]

    Locuri de munca sunt destule dar cum nu sunt toate platite cu o mie de euro pe luna net la 4 ore de lucru pe zi inteleg de ce nu se inghesuie tinerii prea mult. Traim intr-o societatea mai dinamica si mai greu de stapanit dar nu e chiar o societate de netrait.
  • 0 (0 voturi)    
    fals! (Miercuri, 31 octombrie 2007, 16:11)

    Cori [anonim]

    Ca angajator pot sa va spun ca oamenii nu doresc sa munceasca. Este mai usor sa primesti ajutor de somaj decat sa iti cauti de lucru.
    Iar statul incurajeaza aceasta atitudine.
    La agentia pentru ocuparea Fortei de Munca sunt mai multe afise pe pereti in legatura cu modalitatea de obtinere a ajutorului de somaj, decat anunturi cu locuri de munca disponibile.
    Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Uite ce zice INS (Miercuri, 31 octombrie 2007, 16:11)

    EcoBravoLima [anonim]

    In trimestrul II 2007, rata somajului BIM a fost de 6.5%, iar cea a tinerilor (sub 25 de ani), de 19,2%.
    Somer BIM este cel care, printre altele, a cautat de lucru, dar nu a gasit. Cei care freaca menta nu sunt someri (BIM) daca nu ii intereseaza un loc de munca.
    Estimatiile EUROSTAT se bazeaza tocmai pe datele pe care le transmit statele membre - nu se apuca ei sa faca cercetari in fiecare tara din EU.
  • 0 (0 voturi)    
    statistica incompleta (Miercuri, 31 octombrie 2007, 16:13)

    gugu [anonim]

    dar de angajatori nu zice nimeni nimic? eu cand am terminat facultatea, imi radeau toti in nas ca nu am experienta (vreo 15 interviuri am dat). si m-am angajat, pana la urma, pe pile, pe un post de bugetar, iar salariul nu imi ajungea nici sa supravietuiesc.
    dupa care mi-am luat bocceluta si am plecat peste mari si tari, unde sunt apreciat pentru ceea ce stiu sa fac, nu pentru ce pile sau cati bani au mama si tata.
  • 0 (0 voturi)    
    O sleata de parveniti.. (Miercuri, 31 octombrie 2007, 16:48)

    Bogdan_M [anonim]

    In general sansele ti le construiesti singur.
    Dar sa nu fim cu obrazul gros.
    Unde in UE mai exista salarii de 100 de E?
    Din moment ce doar intretinerea e 100 E cum judecati dv tineretul...
    De ce unui cetatean strain i se garanteaza un salariu minim de 300 E?
    Nu e discriminare.
    Pai ar fi somajul 2% daca s/ar da macar 300 E.
    A dar voi vreti ca tineretul sa fie condamnat in mizerie si saracie lucida...
    Dar parvenitii de angajatori dau salariul minim,realizeaza
    produse cu costuri minime,ia profit de 100% pe bucata si apoi se plange ca nesimtitul.
    Pai in UE profitul nu trece de 10%,dar asa sunteti voi,judecati
    din perspectiva dv nu si a ceea ce face tanarul cu banii pe care ii dati..
    Ati aliniat preturiel la UE acum nu va mai vaicariti si dati si salarii a la UE.
    O tara cu multi oamnei de cacat..
  • 0 (0 voturi)    
    oferta de munca mare (Miercuri, 31 octombrie 2007, 17:25)

    cristina [anonim]

    Prietenul meu este angajator. Are mari probleme cu angajarile. Oameni neseriosi - la modul ca vin la interviu, ii angajeaza, dupa care nu se mai prezinta. In conditiile in care salariul minim la ei este de vreo 1500 lei. Desigur, nu este foarte mult, dar este vorba de cei fara experienta. Cei cu experienta in domeniu au ajuns si la 5000 lei. Cu experienta sau fara, oamenii nu sunt constienti ca atunci cand esti implicat si esti platit ca atare trebuie sa si prestezi corespunzator ceva servicii ca sa fii apreciat. Nu inteleg ca atunci cand firma merge, le merge si lor mai bine. Este pe undeva o mentalitate tipic romaneasca. A cam trecut vreme zicalei timpul trece, leafa merge. Eu vorbesc si din punctul meu de vedere - am 12 ani de cand muncesc - si pe unde am fost mi'am dat toata silinta sa fiu apreciata. De'aia eu nu prea inteleg chestiile astea - te vaiti ca n'ai bani, n'ai nici experienta, gasesti de lucru undeva si dai cu piciorul, pt ca tu ai facultate si fara 1000 euro nu poti. Bineinteles, sunt si angajatori care dau salarii de toata de jena, dar totul e sa cauti si sa te zbati sa gasesti ceva care ti se potriveste si sa fie cat mai bine platit. Nu sa stai, sa jelesti ce greu se traieste in romania.
  • 0 (0 voturi)    
    ce sanse avem, (Miercuri, 31 octombrie 2007, 18:36)

    e-migrantu [anonim]

    noi, tinerii ?
    1.sa stam degeaba
    2.sa muncim degeaba
    3.sa emigram
    ghici eu pe care am ales-o ?
    prostii sa stea in rrromania si sa plateasca pensiile bosorogilor care l-au votat pe iliescu
    cei destepti au plecat si vor pleca in continuare
    noapte buna, rrromania !
  • 0 (0 voturi)    
    de unde (Miercuri, 31 octombrie 2007, 19:00)

    no go [anonim]

    mai sunt someri in rumania? Ca toata tinerimea a plecat in Europa la munca. Deci somajul in rom ar trebui sa fie aproape de 0.
  • 0 (0 voturi)    
    despre munca (Miercuri, 31 octombrie 2007, 21:13)

    sabin [anonim]

    eu va sugerez sa plecati cu totii din tara eventual sa ramana sa munceasca doar parlamentarii pe salarii de 5 milioane