"Nu ascund ca referendumul va ajuta si partidele care ma sustin"

Basescu: "Daca referendumul nu va fi validat il voi repeta"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2007, 0:00


Traian Basescu: "Chiuariu este un tanar mafiot obraznic"

Presedintele Traian Basescu a enumerat in cadrul emisiunii "Nasul" (B1 Tv) principalele argumente care l-au determinat sa ceara organizarea referendumului in acelasi timp cu europarlamentarele si spune ca daca acesta nu va fi validat il va repeta.

"Daca referendumul nu o sa fie validat o sa-l repet. Sa aveti in vedere ca in 2008 voi mai organiza referendumuri deoarece sunt multe problem asupra carora romanii trebuie sa se pronunte".

Presedintele spune ca astfel ar fi existat o miza in plus pentru oameni sa iasa la vot, ca alaturarea celor doua evenimente politice ar fi aratat capacitatea Guvernului de a diminua cheltuielile, dar a spus ca nu ascunde si ca organizarea referendumului acum ar avantaja partidele care-l sustin PD si PLD.

Referitor la aceasta sustinere, presedintele Basescu spune ca legea si Constitutia nu-i permit sa fie membru al unui partid politic, dar ii dau voie sa adere la o doctrina sau o idee politica si sa o sustina. Presedintele mai motiveaza sustinerea pentru PD si PLD si prin faptul ca in Parlament s-a constituit in mod nefiresc o larga coalitie antiprezidentiala.

Deasemenea, crede Traian Basescu, referendumul este un prilej exceptional de a vorbi despre reformarea clasei politice in context european.

"Daca referendumul nu o sa fie validat o sa-l repet. Sa aveti in vedere ca in 2008 voi mai organiza referendumuri fiindca sunt multe probleme asupra carora romanii trebuie sa se pronunte", a declarat presedintele.

Organizarea in acelasi timp a referendumului cu europarlamentarele nu este nimic nefiresc, sustine presedintele, care aduce exemplul ultimelor alegeri europarlamentare din tarile membre UE (UK, Irlanda, Malta, Italia, Belgia, Germania, Lituania, Luxemburg) care au organizat si alte alegeri in acelasi timp cu acestea fara sa mai stabileasca doua comisii sau sectii diferite.

I-a fost refuzata aparitia la TVR1
Presedintele spune ca a incercat miercuri sa fie prezent in cadrul unei emisiuni pe TVR1 ca sa raspunda acuzelor si dezinformarilor din presa referitoare la relatiile cu Ucraina, dar ca a fost refuzat de "politrucul" Sassu.

"Anul acesta am avut doua aprobari de a merge la TVR si de fiecare data s-a lasat cu destituiri ca de ce mi s-a permis sa vorbesc."

"Listacii" nu doresc votul uninominal
Presedintele i-a atacat si pe "listacii" (parlamentarii alesi pe lista) care au atacat votul uninominal in doua tururi de scrutin propus de acesta in cadrul referendumului.

"Listacii s-au grabit sa critice votul uninominal pe care eu il propun dar niciunul nu a zis de proiectul asumat de Guvern care e o farsa".

Traian Basescu i-a numit pe liderii UDMR partenerii de abordare politica ai lui Ion Iliescu si spune ca, in ciuda dezinformarilor acestora, maghiarimea din Romania doreste sa-si aleaga nominal alesii.

"Va dau scris ca secuii nu i-ar mai trimite in Parlament nici pe Verestoy Attila si nici pe Marko Bella. Declaratiile extremeiste pe care le fac liderii UDMR sunt in disperare de cauza ca sa recupereze din electoratul pierdut".

Iliescu, adevaratul presedinte pe vremea CDR-ului
"Eu nu ma las calcat in picioare de sistem ci ma lupt cu acesta, iar fata de Emil Constantinescu am avut sansa unui serviciu de informatii reformat si mai putin manipulabil" a afirmat presedintele care mai spune ca pe vremea CDR-ului adevaratul sef de stat a fost Ion Iliescu si "oligarhia" din jurul sau, lucru incercat de aceasta si acum.

Presedintele spune ca tandemul Iliescu-Hrebenciuc construiesc si acum la strategia anti Basescu si lucreaza mana in mana cu premierul Tariceanu.

"Chiuariu este un tanar mafiot obraznic"
Presedintele l-a atacat din nou pe ministrul Justitie pe care l-a numit "un tanar mafiot obraznic" care serveste o clientela, o oligarhie.
"A fost juristul lui Fenechiu si a fost pus ministru al Justitiei in baza subordonarii pe care Tariceanu o are fata de grupurile de interese, si Chiuariu, la trei zile dupa asta, si-a facut datoria deoarece DNA ancheta mai multi apropiati de-ai lui Fenechiu."

Basescu explica de ce nu vorbeste cu Ion Cristoiu
Traian Basescu a renuntat in aceasta emisiune a mai ataca presa la gramada si a oferit nume de jurnalisti care nu-si fac corect, in opinia sa, meseria si sunt legati de diferite grupuri de interese. Printre cei nominalizati au fost Bogdan Chireac, Radu Tudor si s-a facut aluzie la Sorin Rosca Stanescu.

Traian Basescu spune ca nu vorbeste cu Ion Cristoiu si si-a propus sa nu-i dea acestuia niciun interviu pe durata mandatului sau deoarece ziaristul este lipsit de caracter. Presedintele a amintit declaratia lui Ion Cristoiu in care se lauda ca fostul presedinte al Romaniei, Emil Constantinescu, facea anticamera la el in redactie.

Totusi, presedintele spune ca Ion Cristoiu nu este legat de vreun grup de interese ci-l ataca in permanenta fiindca "este rau si orgolios".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


179 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Fraza cheie (Miercuri, 31 octombrie 2007, 23:57)

    Cetatean [anonim]

    "Daca referendumul nu o sa fie validat o sa-l repet. Sa aveti in vedere ca in 2008 voi mai organiza referendumuri fiindca sunt multe probleme asupra carora romanii trebuie sa se pronunte", a declarat presedintele".
    Amen. Sa crape de ciuda parlamentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Si .... ? (Miercuri, 31 octombrie 2007, 23:58)

    Anonim [anonim]

    Daca nu-l repeta isi da iar demisia in 5 minute? :))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    si si? (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:02)

    Cetatean [anonim]

    Anonim, demisia este un act UNILATERAL de vointa. Cine decide sa si-o dea, tot ala decide sa si-o retraga. Nu cind vor comentatorii de doi lei si cei 322. Uite unde erau moralistii politicii!
  • 0 (0 voturi)    
    @2 (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:10)

    Meh [anonim]

    Ha! Ce hazliu esti...

    Mi-a placut cum a vorbit, mult mai lucid ca alta data si chiar a spus unor lucruri de nume.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nr. 2 (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:12)

    Alex [anonim]

    Cine sa-si dea demisia ? Chiar nu il cunosti ?
    Ciudat ca nu apare si Mini-Me - Boc pentru cine are probleme - sa aprobe.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Anonim (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:13)

    X [anonim]

    nu te-ai saturat de clica lu Iliescu ? La peste 70 % dintre noi ni s-a acrit deja

    Sau esti securistul de servici care trebuie sa isi faca treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine nu este cu noi este impotriva noastra (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:20)

    Ma Numeau Parintele [anonim]

    Ce spune Basescu? Trebuie sa se faca asa cum vreau eu. Daca nu iese, il repet pana iese cum vreau eu! Aceasta numiti democratie? Unde este respectul pentru vointa noastra? Decat sa cheltuim atatia bani mai bine il numim pe Basescu presedinte pe viata si ii dam dreptul sa emita decrete prezidentiale (am mai facut-o in istorie). Atata lipsa de respect pentru vointa populara nu am vazut nici la Ceausescu ...
  • 0 (0 voturi)    
    Si TVR a pus pe site despre show-ul lui Base la B1 (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:52)

    A freeman [anonim]

    dar au uitat sa spuna ca a vrut sa mearga la TVR si l-au cenzurat. Am pus un post despre asta pe www.tvr.ro si pariez ca nu o sa apara in veci.Citit ce zice Alina Mungiu azi in Romania libera despre Sasu si noua echipa de manipulatori pe care ii platim din banii nostri prin abonamentul fortat la TVR!Jos cenzura ! traiasca Hotnews.ro
  • 0 (0 voturi)    
    oare? (Joi, 1 noiembrie 2007, 0:55)

    Cetatean [anonim]

    Ma Numeau Parintele, nu-mi amintesc sa te fi auzit protestind cind parlamentul a modificat de n ori legea referendumului, sa iasa cum vor ei, pentru a-l suspenda pe Basescu.
    A consulta poporul nu e deloc ilegitim, imoral sau ilegal.
    Orice ar spune cei 322, care nu s-au gindit la banii nostri cind ne-au scos simbata din casa, sa le votam planul lor.
    Acuma o sa ne razbunam si o sa-l votam pe al lui Basescu.
    OK?
  • 0 (0 voturi)    
    @7 (Joi, 1 noiembrie 2007, 1:30)

    un nenica [anonim]

    Esti un pic neatent ca sa nu zic ignorant.... a zis "daca nu este validat" ceea ce e total diferit de ce ai inteles tu... probabil ca ai ramas fara functia de la C.A.P.-ul unde ti se spunea parintele...
  • 0 (0 voturi)    
    @Ma Numeau Parintele (Joi, 1 noiembrie 2007, 1:43)

    eu [anonim]

    Parinte... citeste inainte sa postezi. Nevalidarea referendumului inseamna neprezentarea la vot a numarului de alegatori necesar deci lipsa unei decizii. Asa ca nu nu stiu despre ce vointa vorbesti.
  • 0 (0 voturi)    
    TVR (Joi, 1 noiembrie 2007, 3:43)

    Ovidiu [anonim]

    Se pare ca la TVR o sa apara numai comentariile care trec mai intai de o comisie parlamentara. Parintele are o sansa.
    Dragi tovarasi 322 - NU va faceti iluzii ca mai puteti controla informatia. Daca nu vreti sa vedeti anumite lucruri, asta nu inseamna ca ele nu se intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat ca e 50+1 (Joi, 1 noiembrie 2007, 3:53)

    Florin [anonim]

    din pacate ar fi trebuit sa fie 50+1% prin ce-i care se prezinta, daca cealalta parte a-l electoratului este putoare si lasa pe alti sa decita situatia atunci trebuie si asta luata in consideratie.
    Eu daca nu ma duc la vot inseamna ca am lasat sa decida vecinul pentru mine.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine Tovarase Sasu! (Joi, 1 noiembrie 2007, 4:29)

    California [anonim]

    Chiar am avut tendinta sa te cred, cand ai fost numit presedintele TVR si ai afirmat ca vei fi neutru. Deruleaza stirile TVR difuzate de cand ai fost inscaunat de clica celor 322 si vezi care este procentajul de stiri difuzate pe post in favoarea lui Tariceanu, Chiuariu - de la asociatia maimutoilor platiti din bani publici, Geoana, Orban, si ....mi-e sila sa mai insir. Stii ca te umfli in barba din banii romanilor? Putina decenta, tovarase! Te-a deranjat asa de tare ca a cazut imbuibatul scabros-fost ministru al prietenului tau Calin Patriceanu? Ai ramas fara carnatii de la agricultura? Ei bine tovarase, noi , majoritatea romanilor care te platesc , si mai ales romanii din diaspora , vrem sa-l vedem pe dl. Basescu. Nu ne-am sacrificat acum 17 ani ca sa aveti voi obraznicia sa ne obligati sa suportam ineptiile lui Chiuaru la televiziunea publica.
  • 0 (0 voturi)    
    boicotati palramentarele europene!da pt vot uninomonal (Joi, 1 noiembrie 2007, 6:58)

    geo@ [anonim]

    boicotati alegerile europarlamentare!si spuneti da votului uninominal
  • 0 (0 voturi)    
    vom merge la referendumuri.... (Joi, 1 noiembrie 2007, 7:01)

    judex [anonim]

    Vom merge sa votam la referendumuri pana vor fi create conditiile de a scapa de toti banditii, coruptii si acolitii acestora, de a avea un parlament cu oameni care, intr-adevar, sa fie servitorii natiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Joi, 1 noiembrie 2007, 7:29)

    Nicolae [anonim]

    PE BANII CUI?
  • 0 (0 voturi)    
    Sassu are probleme (Joi, 1 noiembrie 2007, 7:46)

    corvus coraX [anonim]

    Fratilor, vorba targului graieste ca Sassu are un mare cusur. Da, pohetilor rimeaza!!! Nu uitati ca urmeaza alegeri la foc automat si boii astia (ca si ailalti) se agata de televiziunea publica precum paduchii.. Altceva nu pot, si stiu ca le sunt zilele numarate. Prin tot ce fac nu dovedesc decat un singur lucru, atat "listacii" cat si guvernul asta de kkt. Sunt disperati. Si e bine! Nu vedeti ca am ajuns de rasul lumii?! Criminali, hoti, corupti?! Intre timp, listacii dau voturi pentru protejarea infractorilor iar Chiuariu-Pampers are un singur scop. Sa-l demita pe Tulus. Iar cand o sa-i vedem la bulau (si vine ea si ziua aia!!), va fi maaare sarbatoare la Romanica
  • 0 (0 voturi)    
    ANONIMUL nu e anonim!!! (Joi, 1 noiembrie 2007, 7:59)

    satan [anonim]

    E din gahka mea cu epoleti. Nu va mai luati de el ca va iau Naiba!!! Clar?!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #3 (Joi, 1 noiembrie 2007, 8:40)

    Anonim [anonim]

    Da, ai PERFECTA dreptate, dar unii au uitat asta cand a fost vorba de alte persoane (da, la Tariceanu ma refer, si nu ca i-as lua apararea, e APROAPE la fel de incompetent, corupt si NOCIV ca Basescu); in fine nu despre asta era vorba, vreiam sa arata ca ce spune Basescu e apa de ploaie (daca nu cumva o fi innebunit de tot).

    Probabil ca consilierii lui Basescu citesc de zor forumurile (am vazut o gramada de replici memorabile chiar de aici de pe hotnews preluate dupa cateva ore in conferinta de presa ale lui Basescu) si o sa avem referendum pentru o gramada de prostii; ce tare :D
  • 0 (0 voturi)    
    FARA TAXA TV !!! (Joi, 1 noiembrie 2007, 8:41)

    cetateni [anonim]

    Dorim sa NU mai platim taxa TV !!!

    Consideram ca TVR nu ne reprezinta in nici un fel.
  • 0 (0 voturi)    
    Penele (Joi, 1 noiembrie 2007, 8:42)

    ionion [anonim]

    Adevarul este ca a avea incredere in liberali este o calamitate nationala, iar despre comunisti ...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #6 (Joi, 1 noiembrie 2007, 8:48)

    Anonim [anonim]

    Acum muuulti ani, tot voi, acesti retardati care-l sustineti pe Basescu il votati si pe Iliescu; cifrele nu mint.... mai draga.
    Acest Basescu a fost chiar ministru al transporturilor sub Iliescu (fiind promovat de Iliescu de la secretar de stat pentru ca adusese minerii la Bucuresti) si prin extrapolare servitorul unui KGB-ist imputit si tradator de tara!

    Deci, cata IPOCRIZIE poate sa aiba in el acest Basescu, si tu ... mai draga .... la fel.

    Si apropo de securisti -- dragutule, securitatea/SRI-ul e o institutie de curve, sa nu-mi spui tu mie ca, securitatea e cu Iliescu si nu cu Basescu (ia mai vezi odata rapirea din Irak, scaparea lui Omar... nimic suspect... ?!?)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #22 (Joi, 1 noiembrie 2007, 8:49)

    Anonim [anonim]

    Da' de FSN (PSD +/- PD) ce ai de zis?
  • 0 (0 voturi)    
    Iesiti la referendum (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:05)

    ina eyre [anonim]

    Legea Referendumului spune clar ca 50 plus unu, inseamna 4 milioane si jumatate plus unu din , sa zicem 9 milioane. Iesiti la vot! Suma asta, ca sa curatim clasa politica, e realizabila. Si de dorit.
  • 0 (0 voturi)    
    sa faca, sa faca... (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:06)

    stoica [anonim]

    Ca doar face pe banii lui. Fiecare referendum va fi invalidat fiindca nu vor iesi 9 milioane la urne si tot asa... bani dusi pe apa sambetei.
    De altfel, este cat se poate de logica intentia lui. Doar o sa avem alegeri si in 2008, el o sa fie tot presedinte si daca nu face referendumuri, cum se mai implica el in campaniile electorale ce vor veni?!?
    Eu zic sa dea de pe acum decret de convocare a unui referendum in 2008 odata cu alegerile parlamentare/locale.
  • 0 (0 voturi)    
    cum e? (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:13)

    v,vn, [anonim]

    referedumul este validat daca ies peste 50% din cei prezenti la urne sau din totalul celor eligibile pentru a vota!!??????????
  • 0 (0 voturi)    
    Pai hai sa il dereglam pe Basescu ! (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:28)

    Un tanar de stanga [anonim]

    Hai sa ne prezentam la toate referendumurile ca sa nu se mai invalideze. Si sa votam fiecare dupa inima noastra. Sa moara marinaru' de ciuda ! Asta daca votam Nu !, ca daca votam da se schimba kalimera. Sa traiti domnu Tariceanu ! si felicitari doamnei pentru succesul la examenul de notar ! Sa traiti domnu Iliescu ! Poporul e cu dvs ca intotdeauna !
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 27 (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:31)

    eco [anonim]

    Referendumul este validat daca s-au prezentat la urne jumatate+1 din totalul celor inscrisi pe listele de vot (nu din totalul celor prezenti).
    Cum pe listele de vot sunt inscrisi aprox. 17,5 milioane de alegatori, imparte si tu la 2 si adauga 1 :).
    Iti va da numarul celor care trebuie sa fie prezenti la vot pentru ca referendumul sa fie validat.
  • 0 (0 voturi)    
    sa traiti bine (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:41)

    vasile [anonim]

    Scrisoare descrisa catre smecheri

    si inainte, si dupa 89, zombii PCR-isti, deveniti FSN-isti sub conducerea lui iliescu (da, da, cel votat de poporul suveran cu 80% in alegeri libere), cei care nu au creier si deci nu gandesc pentru ei, cei care doar inghit adevarurile rumegate de altii, aveau aceeesi idoli si apucaturi, atunci ca si acum: cum sa te invarti, sa parvii, sa inseli, sa furi, sa calci pe cadavre, adica sa traiesti bine...

    ...si mai exista inca o solutie pentru a trai bine, tot fara efort, adica poti pleca din ro, renunta la cetatenie and so on...acum traiesti intr-o societate construita cu efort de altii ...

    ...iar care mai au un pic de creier, stiu ca nu poti trai bine decat daca si aproapele tau traieste bine, dar pentru asta trebuie sa faci si un oarecare efort...

    asa ca sustin organizarea unui referendum saptanal, sau cel putin la fiecare alegeri

    PS. pe vremea lui ceausescu, cumparai masline doar daca luai si o cutie cu crema de ghete...pe vremea lui basescu, sunt alegeri daca e si un referendum langa ele...
  • 0 (0 voturi)    
    re (Joi, 1 noiembrie 2007, 9:59)

    QQQQQ [anonim]

    are vreunu dintre voi idee cat costa aceste referendumuri dorite de base? sunt atatea lucruri care se pot face cu acesti bani, dar noi tre sa ii dam pe referendumuri si alte prostii dorite de base. e doar o bruma de demoicratie. mai apre si poc la televizor si aplauda ca prostu. la el in fisa postului asta scrie: aproba ce zice sefu tau base

    tara e frumoasa dar poporul ca un c....
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu: "Daca referendumul nu va fi validat il voi repeta" (Joi, 1 noiembrie 2007, 10:14)

    Io [anonim]

    Adica ma fac ceva pe banii vostrii de contribuabili papagali.
    Daca vreau eu sa dovedesc ceva, ce va bagati voi, fraiericilor, sa va intrebati de ce v-as cheltui banii la infinit?

    Iar voi, astia care dezbateti ce tip de vot uninominal ar fi mai bun: vedeti ca vin anul viitor alegerile parlamentare. Atunci ii veti putea vota pe cei ce propun sistemul care va convine voua (in 2 tururi sau nu). Iar daca nu iese ca voi, asta e, MAJORITATEA DECIDE, gura ma-sii de democratie cu cine a inventat-o!
  • 0 (0 voturi)    
    Liber (Joi, 1 noiembrie 2007, 10:21)

    VIcentiu [anonim]

    Nenea base nenea base, fa un referendum cu intrebarea "ar trebui impuscati parlamentarii?
  • 0 (0 voturi)    
    Fan Clubului Basescu (Joi, 1 noiembrie 2007, 10:23)

    Ma Numeau Parintele [anonim]

    Dragi fani pup_in_basisti. La CAP-ul unde ma numeau Parintele se intelegea ca prin neprezentare oamenii inseamna ca nu sunt de acord/nu ii intereseaza propunerea. Era de la sine inteles ca, in acest caz, trebuie respectata dorinta lor. Acum, in democratie, repetam pana iese cu vrem noi. Va multuemsc pentru lectia de democratie. Tot la CAP am invatat ca rolul parlamentarilor este de a masura, remasura, schimba, reschimba pana legea iese corect. Am crezut ca de aceea oamenii din parlamentul actual iau o gramada de bani, sa gandeasca si nu numai sa aprobe ce le cere Carmaciul Intelept. Daca de fapt democratia inseamna aprobarea cerintelor Carmaciului propun sa desfiintam parlamentul si sa actionam cum am propus in postarea anterioara. Ce liniste si pace ar fi intr-o tara condusa prin decrete prezidentiale... Pe vechiul regim, la noi la CAP, era mai simplu. Pentru a nu cheltui o gramada de bani la alegeri se dadea lista cu ce rezultate trebuie sa iasa. Nu ar fi mai simplu sa procedam asa si acum? Carmaciul spune rezultatul, cei de serviciu in sectia de votrare pun stampila si economisim banii pe urmatoarele referendumuri. Numai sa nu se intample ca la vechiul CAP, sa se razgandeasca la 04.00 si sa trebuiasca luata munca de la inceput...
  • 0 (0 voturi)    
    NEPARTICIPAREA = TOT VOINTA POPULARA (Joi, 1 noiembrie 2007, 10:39)

    MANCUSSO [anonim]

    Presedintele Basescu nu este nici mai bun, nici mai rau decat cei 322, din parlament. Domnia sa este un produs al politicii postdecembriste, al carei scop a fost unul singur: CAPATUIALA. Un razboi surd a inceput intre grupurile de interese, nu pe seama nivelului de trai al populatiei, mereu jefuite, mereu prostite, mereu desconsiderate, ci pe seama volumului averilor acumulate. IN TOATE PARTIDELE POLITICE SUNT OAMENI DE ACELASI CARACTER. Nu sunt mai buni unii fata de altii, ci mai hoti sau mai smecheri. Traian Basescu mizeaza prea mult pe "sprijinul popular". Acordat la referendumul din primavara, cand electoratul a fost dezorientat de "victimizarea presedintelui", sprijinul, la fel ca ulciorul care nu merge de multe ori la apa, se poate narui oricand ca un castel de nisip. PENTRU CEI CARE NU STIU NEPARTICIPAREA LA REFERENDUM, ESTE TOT VOINTA A POPORULUI, pe care iata, presedintele ACUM O DESCONSIDERA, anuntand repetarea referendumului, PANA CAND VA IESII ASA CUM DORESTE DOMNIA SA. Nu este prima data cand dl presedinte gafeaza si face declaratii hazardate. Domnia sa ia arbitru vointa populara in disputa pe care o are cu un parlament care NU ACCEPTA GENUNCHIUL PREZIDENTIAL PE GRUMAZUL SAU. Vrea poporul un nou Ceausescu? Democratia trebuie aparata. Tendintele vadit dictatoriale ale presedintelui, VOR FI STOPATE INSA DE VOINTA POPULARA, iar noi "vom putea vedea copacii" intr-o democratie in care fiecare-si vede de problemele si atributiile sale.
  • 0 (0 voturi)    
    Alt presedinte? (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:05)

    Nicu [anonim]

    Poate cineva sa imi spuna un eventual presedinte mai bun ca Basescu? Nu cred.
  • 0 (0 voturi)    
    Cheltuieli referendum (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:16)

    Ionut [anonim]

    Referendumuri peste referendumuri, si intradevar costa... dar nu credeti ca ne costa mult mai mult ca popor o clasa politica corupta? Si nu cheltuie guverul prin faptul ca fac sectii diferite de votare?

    Oamenii trebuie sa aiba posibilitatea sa voteze o ANUMITA persoana,care a facut ceva si s-a luptat. Astfel de persoane nu au acum sanse de a ajunge in parlament si deci de a face ceva.

    Vrem o economie libera, pentru a permite cresterea nivelului de trai, libertatea presei, si apoi vor veni si masurile sociale.

    Varianta propusa de Base nu e perfecta, dar e cea mai buna varianta.
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentul nu accepta genunchiul???? (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:18)

    Cetateanul [anonim]

    I-a auzi de unde au gasit raspindacii de servici virtutile democratiei: prin sacalii din parlament, vajnici aparatori ai....ai ce?
    De ce nu vreti sa va puteti da cu parerea in probleme tarii (adica si ale voastre)? Preferati sa fiti ca oile care sint duse la pascut? Va e frica sa ginditi si sa hotariti pentru voi?
    Si mai lasati mai textul asta penibil cu tendintele dictatoriale. Ca numai la noi sa nascocit "dictatura originala", ca si aia a lu Iliescu. Ca asa e cu dictotorii, ii da jos orice sacal din parlament si trebuie sa-i puna poporul inapoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Clasa Politica=poporul care a ales (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:31)

    adrian [anonim]

    Clasa politica pe care vrea s-o reformeze al nostru presedinte (bineinteles ca de la el in jos, fara PD si PLD) nu este nici mai buna si nici mai rea decat cei care au ales-o.
  • 0 (0 voturi)    
    CATRE "FORMATORII DE OPINIE" (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:40)

    John [anonim]

    Sint pline forumurile de catelusi pusi sa latre la Base imediat ce acesta deschide gura. Bai astia, mai rasfirati, ca nu iese socoteala. Base a fost votat de majoritatea, apoi a fost adus inapoi la Cotroceni cu cit, cu cam 80%? Si totusi pe forumuri latratorii de profesie sint majoritari. Va dati singuri de gol :))) Cam cit va este salariul? Dar ia spuneti, va tine sefu' la negru sau va plateste impozitele? Va abuzeaza dupa orele de serviciu? :)))
  • 0 (0 voturi)    
    #34-parintele mancatorilor de kkt (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:45)

    doi si-un sfert [anonim]

    Ba tu esti PNL-ist sau te prefaci?Tu nu vezi ca asistam la dictatura a mafiotilor reuniti sub acoperisul parlamentului Romaniei?Tu nu vezi ca singura lor grija e sa se apere de justitie?Te-ai trezit acum din coma dupa 20 de ani ?Ce tot ii dai cu Basescu... mancator de kkt ce esti!
  • 0 (0 voturi)    
    sa se repete de 100 ori (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:48)

    olandezu [anonim]

    pana intra in cap romanului mioritic ca de el depinde soarta lui si ca daca vrea sa-si schimbe soarta trebuie faca ceva - in cazul nostru, sa voteze.

    auzi ce chestie, ca neprezentarea e de fapt vot negativ!

    Acum, ca referendum pentru VU, aia de nu se prezinta voteaza NU. Cand a fost referendumul cu suspendarea presedintelor, inteligentii astia de acum cu votul prin neprezentare ziceau ca aia de nu se prezinta voteaza DA.

    Neprezentarea la vot e pur si simplu nepasare, fatalism = spirit mioritic. La oi cu voi!
  • 0 (0 voturi)    
    Cristoiu... (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:49)

    Opuk [anonim]

    Off off, mai, mai...
    Pe cand Iliescu chema hoardele de mineri, Cristoiu era unul din putinii ziaristi care lupta dur cu feseneul de atunci. Base era insa parte a regimului. Are el un dinte impotriva celui care a luptat atat cu feseneu'. (pentru cei mai tineri care cred ca Base s-a nascut ieri, le reamintesc ca Partidul Democrat este noua denumire a FSN-ului).
    Cristoiu a avut onoare si intotdeauna a criticat pe cei aflati sus, la putere (indiferent ca s-au numit Iliescu, Constantinescu, Basescu) evitand sa-i calce pe cei cazuti.
    Asta spre deosebire de altii care sunt phupincuristi tot timpul cu cei de sus indiferent cum ii cheama si strivesc pe cei de jos.
  • 0 (0 voturi)    
    Votul preferential (Joi, 1 noiembrie 2007, 11:54)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Disputa privind votului uninominal mi-a intarit si mai mult ideea ca de preferat ar fi votul preferential pe liste, desigur, cu anumite corective, precizari. Astfel
    - se va vota omul (dupa cum doresc si cei care sustin votul uninominal)
    - insa se vor putea vota mai multi candidati preferati, alegatorii avand dreptul sa stabileasca ordinea pe liste
    - nu se vor pierde atatatea voturi si nu vor fi atatia alegatori nereprezentati precum in cazul votului uninominal
    - oamenii vor sti exact pe cine ajuta votul lor, nu ca in cazul variantei APD
    - pe liste vor putea intra toti care aduna un anumit nr. de semnaturi, astfel vor fi prezenti nu numai "oamenii conducerii" ci toti cei care se bucura de un suport real in randul membrilor si simpatizantilor
    - vor putea candida doar cei care sunt membrii partidului respectiv si locuiesc in judetul respectiv de cel putin 6 luni, pentru a se evita traseismul si impunerea unor oameni de la centru
    -fiecare candidat ar beneficia de timpi egali de antena si orice persoana sau grupare va putea sustine orice candidat din partidul respectiv invlusiv in campania electorala, creindu-se astfel premisele unei democratii interne reale in fiecare partid
  • 0 (0 voturi)    
    daca tot insistam cu dictatura (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:04)

    judex [anonim]

    Eu, si toti romanii cinstiti din aceasta tara, vedem ca avem mai degraba de-a face cu dictatura parlamentului, nu a presedintelui. De aceea,suntem hotarati sa punem lucrurile la punct. Acum, sau niciodata!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce cheltuieste guvernul 14 mil euro (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:05)

    Adevarul [anonim]

    Ca sa poata sa-l acuze pe Basescu.
    Faptul ca sunt necesare doua comisii,obesevatorii etc este o minciuna pentru ca pana in 2004 alegereile parlamentare aveau loc in aceeasi zi cu cele prezidentiale si nu a fost nevoie decat de o urna in plus. De ce guvernul pentru placerea de a incerca sabotarea referendumului trebuie sa cheltuiasca multe milioane de euro in plus?.
    Pt 35 dar ce faci daca 8 mil. voteaza pentru si lipseste un vot pentru al fi valid referendumul? Vointa acestora nu conteaza? Neparticiparea la vot poate nu are legatura cu aprobarea sau nu a ceea ce se gaseste pe acel buletin de vot cauze pot fi multiple (vreme defavorabila, imposibilitatea de a participa in aceea zi la vot etc).
    Basescu nu ar respecta vointa alegatorilor daca acestia ar vota impotriva propuneri sale si dupa aceea ar repeta referendumul.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe banii cui? (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:11)

    stefan [anonim]

    Basescu: "Daca referendumul nu va fi validat il voi repeta"

    Pe banii copiilor bolnavi de cancer
  • 0 (0 voturi)    
    repeterea referendumului (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:13)

    eu [anonim]

    Singura posibilitate sa asculte clasa politica de ceea ce vrea poporul este organizarea de referendumuri - eu consider ca e un lucru pozitiv.
    Referitor la repetarea referendumului, ca am citit prostia dintr-un comentariu de mai sus ca Basescu a zis ca repeta pana iasa cum vrea el - probabil nu a urmarit emisiunea sau avea filtru PSD in urechi, deci repetarea este posibila doar in cazul in care nu este validat, deci se prezinta mai putin de 50% din romani, nu in cazul in care romanii vor vota impotriva.
    Cat de prost trebuie sa fi sa afirmi ca se repeta un referendum pana iasa cum vrea presedintele! Daca lumea a zis nu, apoi nu ma iau la tranta cu ei ci le respect vointa.
    Dar lumea vrea sa scape de mafiotii care sunt intotdeauna primii pe liste, vrei sa faci schimbare da astia is primi tot timpul, apoi cum sa ii schimbi??? De aceea trebe schimbat sistemul de vot, cel putin cateva mandate, sa le luam puterea si sa mai ajunga si la racoare unde le e locul ca ne-au furat mult prea mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Avocatul poporului, sa-si mute popoul la CC sau sa-si schimbe porecla ! (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:16)

    Bascaliosul [anonim]

    Asa-zisul avocat al poporului ar trebui sa sesizeze curtea constitutionala cu aceasta prevedere a legii referendumului, CONDITIA PREZENTEI peste 50 %, in cazul consultarii electoratului pe o problema de interes national, dar care trebuie ELIMINATA in acelasi mod cum s-a procedat in cazul referendumului de demitere.

    Este o MALFORMATIE a legii, dupa chipul si asemanarea celor care au conceput-o, cu atata consideratie fata de electorat si presedintele ales, incat din punctul de vedere al EXIGENTEI referendumului, tradusa prin A FI SA A NU FI aceasta conditie de prezenta, avem acum doua tipuri:

    1. Ref. DERIZORIU-pt demitere- fara conditia prezenta impusa peste 50%, cand parlamentul si XX fac ce fac, dar fac ceva PE VOINTA electoratului si pe ALEGEREA lui, incat le-a tratat cu principiul majoritatii la pamant numai bune de DESFIINTAT cu mai mare usurinta, pana si cu o mana de alegatori.

    2. Ref. DEOSEBIT de IMPORTANT ,intr-o parere ... ceruta electoratului pe o problema de interes, dar pe parerea consultativa parlamentarii deja se lauda ca vor face ceva dupa ce vor afla-o, pt ca acest ref e ALTFEL- doar consultativ- si nu-i obliga (ca nu-i la fel cum ar fi fost presedintele in cazul demiterii, cand si electoratul ar fi fost obligat sa o ia de la capat cu alegerea altui presedinte)

    Pe scurt, 2 tipuri diferite DUPA IMPORTANTA OBIECTULUI, dar VICEVERSA (pana si legea ordinara necesita cvorum) cand pot fi macar la fel.

    De asta ramane Iliescu ZAPACIT : la demitere, "VENITI la VOT, sa va trantim!", iar acum - "NU MAI VENITI, tot ca sa va trantim !"

    In 2 saptamani CC ar putea alege, sa-si reconsidere INDICATIILE date anterioar pt "doi presedinti la fel" , cu doua prezente la fel. Altfel, sa recunosca egalitatea XX=CC !

    Avocatul poporului ori isi muta demersul la CC ori sa revina la numele dinaintea mariajului cu DIAVOLUL.
    Asta pana nu scot PSD-istii majoritari SATANA pe tusa.
    Vorba aia : Satana batrana face ...cat dracul gol.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre ingeri (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:16)

    CitizenX [anonim]

    Unul din defectele natiei noastre, romane, este acela ca suntem foarte impulsivi; poate nu degeaba "cel mai mare roman" a iesit un personaj iute la manie, grabnic in a varsa sange... (am parafrazat un cronicar celebru).
    Impulsivitatea aceasta se vede atat politicienti, in opinia publica - in felul in care le intuneca mintile unor celebri guru precum CTP, Cristoiu sau Stanescu - dar si in comentariile multor "Anonimi", "Parinti" sau alte pseudonime mai mult sa mai putin colorate. In toate cazurile ea isi are originile intr-o obscura combinatie de cretinism sau idiotienie (incapacitate de a rationa, constientiza anumite concepte) si prostie (reaua vointa manifestata in pozitii subiective partinitoare, atunci cand conceptele au fost intelese corespunzator).
    Asadar, stimabililor:
    1. Poate ca fiecare din noi (ma refer la barbati, rog sa fiu scuzat de doamne si domnisoare) tanjim, sau am facut-o in trecut, la colega de birou, la cumnata, sau chiar la mama. Unii au trecut la pasul urmator... Altii au furat, sau au distrus parinti prin comportamentul lor adolescentin, sau poate copii - parinti fiind - prin educatii abuzive, sau cu totul altceva murdar, urat, neetic, si care nu e intotdeauna incriminabil legal.
    Asadar ingerasilor, nepatilor, va rog ingaduiti-ne, pe langa voi, si pe noi astia cu pacate; mai ales cu cele doar povestite dar nedovedite niciodata dar, atentie!, judecate pe-ndelelte (precum furtul flotei)
    2. Stiu ca sunteti ingerasi si nu Dumnezeu ca sa iertati atunci cand pacatul e recunoscut si corectat, dar va rog iarasi, ingaduiti-ne pe noi cei care stim sa apreciem pe cei care recunosc ca au gresit, si ne demomstreaza in prezent ca nu mai "umbla" pe caile lor, cele rele, din trecut.
    Mai saraci cu duhul fiind, noi iata, ii iertam pe acestia (chiar membri pcr sau fsn fiind) care s-au indreptat, dar nu ii putem ierta pe cei care asa au fost, si tot asa au ramas, si care astazi daca ar mai putea, ar mai pune minerii o data pe spinarile noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    intre bare 2 (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:24)

    Codruta [anonim]

    Repet intrebarea pe care am pus-o si la alt articol, acum 2 zile (dupa care discutiile s-au intrerupt BRUSC):

    "Bun, deci in 25 noiembrie vor fi europarlamentarele si, dupa toanele lui Basescu, tot atunci (sa zicem) va fi si referendumul - oamenii vor trebui sa voteze PE DEPLIN INFORMATI ca aia sau ca ailalta!
    "Pe deplin informati" ar insemna ca ei sa stie variantele si ce implica fiecare din ele! Adica sa se faca o campanie CORECTA de informare, care sa dureze, acolooo.... macar vreo 30 zile (asa zic unele Legi ale Transparentei, ma rog! pe care oricum nimeni nu le respecta si de care li se rupe alora de la Conducere in paishpe!).

    Dupa aceasta introducere, eu vin si va intreb: STIE cineva EXACT care va fi intrebarea ce va fi pusa la Referendum?
    ????????"

    Deci si prin urmare si in consecinta: ESTE cineva in stare sa-mi raspunda si mie la aceasta umila (si elementara) intrebare?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se poate profita de un referendum - 1 (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:28)

    A. [anonim]

    Va propun un subiect mai neobisnuit : stiati ca exista posibilitatea ca cetatenii sa depuna legi spre a fi adoptate in parlament ? Da, exista, si acest lucru e prevazut in Constititie.
    Adica, noi, cetatenii, putem strange semnaturi pt. a depune in parlament atat legi (adica Propuneri legislative, pt. care e nevoie de 100.000 de semnaturi) dar si propuneri de Revizuire a Constitutiei : 500.000 de semnaturi.

    Cum se face ? Pe scurt : minim zece oameni se strang si formeaza un Comitet de initiativa, care formuleaza propunerea legislativa, strang semnaturi pentru ea si apoi o depun (inregistreaza) in Parlament pt. a fi adoptata (sau respinsa .. :))

    Ce e important de vazut aici ? Iata ce : mi-am dat seama ca spusele lui Basescu traian trebuie ascultate intotdeauna cu mult mai multa atentie; prin vara spunea ceva despre cum vom scapa de hahalerele din Parlament ; poate putina lume se gandea ca chiar o sa declanseze un Referendum.

    Si asa, iata am pierdut o ocazie URIASA.
    Daca m-as fi gandit serios la asta, poate pana acum as fi facut un proiect de lege, de ex. pt. ca votul in parlament sa fie deschis, adica PUBLIC, sau as fi facut o propunere de Revizuire a Constitutiei, de exemplu, care sa vizeze situatiile in care Presedintele poate demite guvernul...

    Iar acum, la referendum, as fi pus-o pe masa si oamenii care veneau sa voteze pt. referendum, ar fi semnat si pentru asta ... iar apoi, as fi vrut sa vad daca parlamentul ar fi putut respinge : PRIMA PROPUNERE LEGISLATIVA SAU DE MODIFICARE A CONSTITITIEI FACUTA VREODATA IN ROMANIA DE CATRE CETATENI, SI SEMNATA DE MILIOANE DE ROMANI...

    Key word aici este : PRESIUNE SOCIALA; referendumul aduce elementul de presiune sociala asupra legislativului - lucru care nu s-a mai intamplat in Romania pana acum - si aceasta ocazie trebuie folosita in mod inteligent.

    Aseara Traian a spus ca va mai organiza referendum anul viitor, asa ca m-am gandit sa va arat cum se poate profita de un referendum.
    (va continua)
  • 0 (0 voturi)    
    presa noastra a libera si corecta (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:32)

    nu am [anonim]

    Intrebare catre dumneavoastra, sefi peste ce ii voie sa apara la gazeta si ce nu,

    Ca sa nu fiti partinitori, puneti 1 anunt pro si 3 contra,

    Va felicit pentru cat de bine triati comentatrile, daca is importiva, ce conteaza ca is injuraturi, le punem ca is putini, daca sunt pro basescu, hai sa le alegem pe cele mai scurte simple si care nu ne fac prea mult rau.

    Vai de voi, sper ca nu exista iad dupa moarte ca mi-e mila de ce o sa patiti.
  • 0 (0 voturi)    
    @ 34, Parintele : vai, vai , vai ... (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:34)

    Xerxes [anonim]

    "se intelegea ca prin neprezentare oamenii inseamna ca nu sunt de acord / nu ii intereseaza propunerea." ... Mai sa fie, dar la referendumul din 19 mai parca stateau altfel lucrurile :) ... Chiar pe dos, daca nu ma-nsel ... Atunci sustineati exact contrariul ... Argumentul asta , folosit de cei care nu doreau suspendarea lui Basescu, l-ati atacat de zor si i-ati facut tembeli pe cei care-l invocau ... Acuma va folositi de el ?

    ... In mai , ziceati ca daca lumea nu se prezinta la referendum, e de acord cu decizia trupei 322, si deci Basescu trebuie suspendat, chiar daca nu s-a intrunit cvorumul necesar de alegatori... Acuma stau altfel lucrurile ? ... Neprezentarea in mai 2007 inseamna "acord" , iar in noiembrie 2007 insemna "dezacord" ??? :)

    ... in rest, stai linistit, lumea e prea satula de clasa politica pt. a se abtine de la referendum, asa ca nu se vor mai cheltui alti bani pt. reluarea lui ... Dar daca tot esti asa de grijuliu cu banii tarii, nu te-ai intrebat vreodata ce pierderi cauzeaza bugetului sa tii in Parlament niste incompetenti si escroci, care nu-s in stare de nimic bun ? ... Niste indivizi care in veci nu gasesc bani pt. Sanatate sau Invatamant, de exemplu, dar care in schimb sunt tare darnici cu banii tarii cand vine vorba sa-si schimbe parcul de limuzine cumparate ieri-alaltaieri , sau sa-si traga nu stiu ce parcare extra-fantastica, sau sa se plimbe a lela prin strainatate, chipurile in interesul tarii, sau sa cumpare pt. Parlament aspiratoare de covoare de cateva mii de euro bucata (conform Prima TV), ca sa dau numai cateva exemple ... Asta nu e rispa ? ...Si te gasesti tu sa faci economie, zicand ca referendumul costa prea mult ... Si daca ar costa de 5 ori pe-atata, tot ar fi mai rentabil pt. tara decat sa-i tii in continuare pe astia in Parlament ... N-au fost suficienti 17 ani, mai vrei ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se poate profita de un referendum - 2 (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:39)

    A. [anonim]

    (continuare)
    Aseara Traian a spus ca va mai organiza referendum anul viitor, asa ca m-am gandit sa va arat cum se poate profita de un referendum.
    N-am bineinteles nicio indoiala ca profitorii de serviciu (Gusa, Patriciu & toti mafiotii cu bani) isi vor cumpara imediat o societate civila gata-pregatita sa actioneze si sa propuna astfel de legi/revizuiri ale constitutiei ca sa devina si ei « populari » de mai mult de 1%.
    Observati cum in ultimul timp absolut tot ce tine de interesul public este imediat "dublat" de cineva sau ceva, neaparat cineva cu bani si influenta, astfel incat in final ideea initiala dispare sau e confiscata pentru a fi deturnata.

    Insa, un astfel de mecanism ofera o solutie de tip win-win (castig-castig) pt. toata lumea, pt. ca esential in toata aceasta poveste este ca dispune de o procedura care pune in miscare ceva nou pt. Romania : PRESIUNEA POPULATIEI ASUPRA UNUI PARLAMENT INCONTROLABIL.
    Dupa cum - ca sa arat si partea amara a acestei propuneri - e nevoie de numai vreo 2, maxim 3 astfel de propuneri pt. ca un refrendum declansat de Presedinte sa poata fi bruiat/inghitit de unii ca Patriciu, Gusa, si companiile lor de presa.

    CONCLUZIE:
    In interesul tuturor, propun ca Basescu Traian, presedintele Romaniei, sa stabileasca o data fixa pt. un referendum/an.
    Si astfel, dupa ce vom scapa de "furiosii" cumparati de Patriciu, Gusa, si ceilalti mafioti, se va institui treptat un fel de legislativ paralel, un legislativ al "strazii". In care, orice s-ar intampla, luptele politice vor avea alte "norme", pentru ca vor avea alte Scopuri.

    Mai jos este desenata, pe intelesul tutror, bucataria acestei operatii de promovare a unei legi/revizuire a constitutiei prin initiativa cetatenilor.

    (va continua)
  • 0 (0 voturi)    
    cetatean (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:42)

    CURIC EUGEN [anonim]

    CIND CITESTI ASA CEVA(CE A COMENTAT "CETATEAN"),RAMII CU GURA CASCATA!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    base e nebun (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:45)

    johnny [anonim]

    singurul obiectiv al acestui om e sa-si servesca propriile interese. cum, in ce fel, nu conteaza. arata mafioti cu degetul si recurge la aceleasi practici.. cine crede ca basescu nu este subordonat unor grupuri de interese e f naiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau sa aleg in mod democratic (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:53)

    Gigi [anonim]

    Vreau sa aleg parlamentarii in mod democratic, nu e totalitarism, e democratie. Vrem sa decidem cine ramane si cine pleaca. NU VREAU ministru auto-citroen, NU VREAU taica Ilici Lenin Iliesca, NU VREAU Geaona Prostanacu. Vreau oameni competenti. Nu v-ati intrebat niciodata de ce in parlament trebuie sa fie acelasi lichele inculte. Niste retardati fac legi pt. noi in functie de interesul lor meschin.
  • 0 (0 voturi)    
    BASESCU (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:56)

    bucur ilie [anonim]

    OMUL INCEARCA SA FACA CEVA .este ca atunci cand cineva se apuca sa ridice un pachet de tigari aruncat de un om lipsit de bun simt pe strada si vine cineva din spate ,il ridica si il pune la cos si toata lumea din jur se mira in loc sa ....
  • 0 (0 voturi)    
    Ministrul mafiot (Joi, 1 noiembrie 2007, 12:59)

    stefan [anonim]

    Un presedinte nu poate spune despre un ministru, pur si simplu, ca e mafiot. Ori are dovezi clare si evidente si in secunda urmatoare procurorii il aresteaza pe ministrul mafiot, fie presedintele demisioneaza. Cum ne priveste UE, daca ministrii sunt mafioti, atunci simplii cetateni ce sunt, draci?

    Presedintele este inconstient, este atat de orbit de ura si de paranioa incat nu mai stie ce vorbeste.

    O noua suspendare i-ar prinde bine.
  • 0 (0 voturi)    
    supravietuire (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:00)

    Cristi [anonim]

    Supravietuirea inseamna eliminarea pericolului iminent. Traian Basescu nu reprezinta un pericol iminent. Poate ca are si el scenariile proprii si interesele proprii. Dar la ora actuala important este destabilizarea clasei de hoti de la carma tarii care se poate face doar daca unii dintre ei ii strang cu usa pe ceilalti, ceea ce Traian Basescu cam incearca sa faca. Foarte bine, i-am dat votul si o sa il mai dau inca o data pana nu apare o alternativa mai buna. Un lucru pe care l-am apreciat la Traian Basescu a fost ca l-a invins pe Nastase caci nu prea aveam chef sa ajut la "numararea oualelor" iar faptul ca stie sa il mai plezneasca si pe Iliescu nu ma face decat sa il apreciez si mai mult. Si cei care se streseaza de banii cheltuiti pentru referendumuri s.a.m.d., inchideti gura, voi chiar nu pricepeti ca sunt maruntis pe langa cat fura baietii destepti.
  • 0 (0 voturi)    
    Dictatura parlamentului (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:08)

    stefan [anonim]

    "EU, si toti romanii cinstiti din aceasta tara, vedem ca avem mai degraba de-a face cu dictatura parlamentului, nu a presedintelui"


    Nu exista dictatura a parlamentului. Este o contradictie in termeni, gaselnita d-lui presedinte, ofticat ca cei 322 l-au suspendat. Parlamentul este trimis de alegatori, este un organ colectiv, ales pe 4 ani. La urmatoarele alegeri cascam ochii mai bine si nu-i trimitem tot pe astia in parlament. Asta nu e dictatura. Poporul nu poate conduce in fiecare saptamana. Se conduce prin reprezentanti.
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic asa (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:11)

    veni vidi vici [anonim]

    Sa i se aloce dlui presedinte 1 miliard de euro pentru referendumuri, de-acum si pana la sfarsitul mandatului, ca sa stea odata linistit.
    Dupa ce termina cu referendumurile, poate ce-i mai ramane ca rest de bani ii foloseste pentru a-si angaja niste consilieri super tari pe politica externa. Nu de alta dar sa te tintuiasca ucrainienii drept mocheta la baza scarilor de la Cotroceni nu da bine.
    Revenind la referendum, daca tot are in intentie sa-l repete eu propun, ca zi de re-referendum, data de 31 decembrie 2007, ca tot e Revelion si va fi multa lume prin Piete.
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai tare boicot e sa dai vot peste bot. (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:14)

    Bascaliosul [anonim]

    Cea mai corecta, directa, eficienta, rezonabila ...cu rezonantza, simpla forma de "boicot" este sa ne prezentam LA AMBELE URNE:

    1. Cei care vor sa boicoteze numai alegerile europarlamentare nu fac altceva decat sa-si dea singuri cu tesla-n urnele mobile sau cu grebla (calcata) chiar peste boicot, deoarece neexprimarea votului face ca tocmai cei asupra carora credem ca se rasfrange boicotul sa fie taman AVANTAJATI de absenta. Ponederea, proportia sau procentele lor si implicit numarul mandatelor castigate de ei VOR FI MAI MARI , intrucat determinarea proportionala a nr de mandate se va face prin RAPORTARE LA UN NUMAR MAI MIC DE VOTURI VALABIL EXPRIMATE.

    Din contra, prezenta la urna fixata cu alta tzinta, cu vot peste bot, CEL MAI BUN BOICOT, inseamna LOVITURA DUBL A :

    a) pe de o parte, pentru BOTantul lovit se va raporta nr de voturi primite la un nr mai mare de voturi ezxprimate si lui ii va reveni un PROCENT MAI MIC ; adica un CIOC (!) mare peste cioc mai micl

    b) pe de alta parte, votul acordat rivalului boicotatului, conduce la cresterea numarului de mandate a celui PREFERAT, dar care nu ar fi avut acest beneficiu daca nu ne prezentam deloc;

    BOTANTUL BOICOTAT cu VOT PESTE BOT are astfel doua motive sa ramana BOTOS si BI-LOVIT EXACT UNDE IL DOARE MAI TARE

    2. Prezenta la referendum E SANSA NOASTRA IN PLUS, iar fructificarea ei prin prezenta si optiune " DA" ,va deveni A TREIA SI CEA MAI MARE LOVITURA DE VOT PESTE BOT .

    Asa DA , BOICOT !
  • 0 (0 voturi)    
    De unde stie ca Chiuariu este mafiot ? (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:23)

    GEO [anonim]

    Evident de la serviciile secrete, ca nu degeaba jumatate din bugetl de salarii, din sectorul bugetar, se duce la institutiile de forta ! Dar daca stie si tace atunci este complice la favorizarea infractorului, recte Chiuariu ! Sau procedeaza ca si in cazul celorlalti ministri: le forteaza mina pina renunta !
  • 0 (0 voturi)    
    @35 (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:23)

    romane [anonim]

    Atunci si tu esti de-o seama cu violatorul din roma. Provii din aceeasi societate si tranzitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Demitere (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:24)

    stefan [anonim]

    "PLD va propune propria varianta de vot uninominal, prin care electoratul ii va putea demite pe cei trimisi in Parlament"

    Si cum ii alege electoratul pe cei care trebuie demisi? Simplu, le spune presedintele! C-or fi 322, sau mai multi, nu-i problema.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vrea Presedintele (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:26)

    stefan [anonim]

    Este probabil ca este animat de bune intentii. Tot asa au fost si Stalin, Hitler, Ceausescu,.........
  • 0 (0 voturi)    
    Ce se potriveste mai bine? (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:29)

    Vlad [anonim]

    Cum l-ati caracteriza intr-un singur cuvant pe basescu? Aveti de unde opta: politruc, farseur, jigodie...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #36 (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:35)

    Anonim [anonim]

    Da, Badea Ion de la tara e mai bun ca Basescu si ca oricare pentru ca nu E HOT si nu sta in genunchi la anumite grupuri de interese.

    Esti exemplul clasic de roman indobitocit daca ai ajuns sa crezi asa ceva -- ca nu exista presedinte mai bun decat Basescu.
    Eu as fi zis ca nu exista birjar mai bun ca Basescu, dar presedinte?
    Din pacate romanii au pus botul mereu la dictoanele securiste ("Nu ne vindem tara", "Tapul", "solutia cea mai putin rea", "E corupt, e prost, e incult, e lipsit de caracter, dar nu e altul mai bun ca el") si atunci normal ca avem un astfel de presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    SINDICATUL PARLAMENTARILOR ROMANI (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:37)

    Luk [anonim]

    Am mai zis pe undeva ca parlamentul nostru functioneaza ca o mare adunare nationala si se ascunde sub o aparenta periculoasa de democratie. Nu stiu cum am facut, dar fiecare am votat cum am crezut ca-i mai bine (PSD, PNL, UDMR, PD, PRM etc) si am reusit sa cream o majoritate parlamentara care ne ia peste picior. I-am crezut antagonici si ei sunt uniti in cuget si simtiri. Credeam ca ii despart platformele politice si ca-i uneste interesul national si, in fapt, ii apropie interesele celor care i-au propus pe liste si ii dezbina numai concurenta spagii. Nu vreau sa fiu frivol sau superficial, dar multe dintre schimbarile de reguli si multe dintre reactiile parlamentarilor sunt nefiresti si contraproductive politic. Oamenii aia nu par sa reprezinte sau sa apere un partid (oricare partid) ci par sa se fi constituit INTR-UN SINDICAT AL PARLAMENTARILOR.
    Daca gresesc, va rog sa-mi spuneti. Multumesc
    [am postat din greseala la alt topic prima data :)) ]
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #55 (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:39)

    Anonim [anonim]

    "PARLAMENT INCONTROLABIL" -- da prietene, aici ai vorbit ca un veritabil sustinator al lui Basescu, cred ca atunci cand Basescu aude cuvantul asta -- parlament, imediat urmeaza "incontrolabil".
    La fel ca atunci cand aude de Tariceanu, imediat se gandeste "motiune" si imediat incep durerile de ficat (oftica asta ce face din om....)
  • 0 (0 voturi)    
    @ ex parintele (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:40)

    pe mine ma inca ma mai numesc 'parintele' [anonim]

    papusel, vorbind la trecut dai de inteles ca in prezent nu mai esti numit 'parintele'
    acum banuiesc ca fie nu te baga nimeni in seama (cel mai plauzibil), fie iti zic 'bunicul'

    la fel era si iliescu pe vremuri, 'parintele' libertatii democratic castigate prin sangele multor nevinovati, apoi a devenit 'bunicul/bunicuta', ca astazi sa sfarseasca a fi considerat din ce in ce mai des un criminal. Luzere... tu poti sa stai linistit, o sa te alegi doar cu anonimatul

    presedintele are dreptul de a rechema un referendum daca primul se invalideaza (adica daca eminente cenusii ca tine, de pre multa suficienta de sine, nu isi misca posteriorul la vot)

    daca presedintele te cheama la vot inseamna ca e ceva important si moral/civic ar fi sa te duci
  • 0 (0 voturi)    
    @60 (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:47)

    RazvanM [anonim]

    Definitia notorietatii unei situatii spune ca acea situatie este atat de cunoscuta incat nu mai trebuie demonstrata. Sa pornim de la Chiuariu: angajatul lui Fenechiu, devine ministru al Justitiei si blocheaza cu rea-vointa anchetele impotriva lui Fenechiu si asupra siesi. Este de notorietate situatia? Cum se cheama cineva care foloseste o functie publica pentru propriul profit si profitul unor unor prieteni?

    P.S. vad ca "amicii" de la PNL au preluat si numele lui Stalin la exemplele de dictatori, dar au renuntat la Lukasenko. Oare trebuie sa fie doar 3 dictatori enumerati pentru un mai bun efect psihologic? De ce nu-l folosesc si pe Tariceanu la categoria dictatori, ca doar este cel mai puternic om din tara asta, imposibil de dat jos, capabil de a-l suspenda pe presedinte si capabil de a da Ordonante de Urgenta in legatura cu orice doreste.
  • 0 (0 voturi)    
    Forumistilor de profesie (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:48)

    Baphomet [anonim]

    De cand am inceput sa bantui pe forumu-uri si sa gasesc o oarece delectare perversa in aceasta activitate imi tot incloteste si imi creste in cap o intrebare: exista profesia de forumist in Romania? Cui sa ma adresez ca sa o obtin si eu o angajare pe un post de "postator" de opinii?

    In afara de faptul ca intri pe forumuri de mai multe ori sub variii nickname-uri, in afara de faptul ca sustii aceeasi idee sub varii exprimari (fatalmanete condamnate la identificare opinentului din cauza amprentei stilistice, pentru ca stilul e omul insusi, n'est pas) ce altceva trebuie sa mai faci?

    Desigur, opinia formumistului profesionist trebuie sa fie SOLIDA, de NEZDRUNCINAT si MONOIDEATICA, o idee care poate fi redusa la un slogan-lozinca. Ea trebuie sa sape in constiinta si in visele frecventatorilor ocazionali precum firul unui parau in roca de bazalt a muntelui.
    Forumisti profesionisti,imi vindeti si mie pontul? Cum sa devin forumist profesionist?
    Multumesc in avans!
    baphopmet
  • 0 (0 voturi)    
    Forumistilor profesionisti II (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:57)

    Baphomet [anonim]

    Revin cu o precizare pe care am omis-o in febra inspiratiei anterioare. Cu IQ-ul meu si cu un mic training , as reusi sa fiu la fel de eficient ca si voi.

    Ati inceput deja sa va tremeti de concurenta pe care as putea sa v-o fac? Oricum, va fi o concurenta loaiala.
    Trust me!!

    cu nerabdare,
    baphomet
  • 0 (0 voturi)    
    Uite ce-i supara votul... (Joi, 1 noiembrie 2007, 13:58)

    Luk [anonim]

    ... plin de Stefan si avem si un Vasile p-aci. Basescu e dobitoc si parlamentul nu. Ne putem intoarce nitel in timp? Sa zicem inainte de anuntul presedintelui ca urmeaza un referendum? parlamentul nostru democratic era obosit dupa lupta cu motiunea, proiectul VU zacea si oamenii isi pregateau listele :)), ca aveau probleme. Daca aveti memorie atat de scurta e jenant sa ne contrazicem, zau. Daca o sa fie VU (in orice varianta) asta-i meritul exclusiv al lui Basescu, si aici n-are cine sa ma contrazica. Va faceti de ras oameni buni... pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se poate profita de un referendum - 3 (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:01)

    A. [anonim]

    (continuare)
    Mai jos este desenata, pe intelesul tutror, bucataria acestei operatii de promovare a unei legi/revizuire a constitutiei prin initiativa cetatenilor.

    Prescurtari :
    CI = Comitetul de initiativa ; minim 10 oameni
    PL = Proiect legislativ ; pt. asta e nevoie de 100.000 de semnaturi
    RC = Revizuire a Constitutiei ; pt. asta e nevoie de 500.000 de semnaturi (la un referendum se strang milioane)
    CL = Consiliul legislativ (o chestie din parlament care verifica daca legea este ok dpdv constitutional, etc)
    CCR = Curtea Constitutionala a Romaniei
    M. Of. = Monitorul Oficial


    ETAPELE :

    1.FORMAREA COMITETULUI DE INITIATIVA (CI) : prin inregistrarea la notar a unei "Declaratii" in care se trec scopul constituirii acestui CI si datele personale ale membrilor >= min 10 persoane
    2.PREZENTAREA PROPUNERII LEGISLATIVE catre Consiliul legislativ si avizul Cons. Legislativ >= max 30 de zile
    3. PUBLICAREA PL impreuna cu componentza Comitetului de Initiativa (CI) in M. Of , dupa obtinerea avizului Cons. Legislativ, >= max 30 de zile
    4. STRANGEREA DE SEMNATURI >= max 6 luni de la publicarea in M. Of. (daca se depasesc 6 luni, PL se considera expirata, si tb. inregistrata o noua PL/RC)
    5. INREGISTRAREA SI ATESTAREA DOSARULUI cu semnaturi de catre Primarie >= max 15 zile de la data Inregistrarii
    6. INREGISTRAREA PL la Camera Competeta a Parlamentului, care o trimite pentru Aviz ;
    7. AVIZUL CCR asupra PL/RC : >= max 30 de zile pt. PL si >= max 60 de zile ptr. RC
    8.DE LA DATA DECIZIEI/HOTARARII CCR, CAMERA PARLAMENTULUI SESIZATA CU INITIATIVA LEGISLATIVA INCEPE PROCEDURA PARLAMENTARA DE LEGIFERARE.

    8 pasi, 10 luni maximum pentru intregul proces, pana la intrarea in dezbatere in parlament.
    Iata si legea pe care am descris-o eu in cei 8 pasi:
    LEGE nr. 189 din 9 decembrie 1999 (*republicata*)
    privind exercitarea initiativei legislative de catre cetateni
    EMITENT: PARLAMENTUL
    PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 516 din 8 iunie 2004
  • 0 (0 voturi)    
    haideti sa punem altfel problema (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:05)

    Cetatean [anonim]

    Stimati forumisti, haideti sa punem altfel problema: nu moral si financiar, ci doar constitutional.

    1. L-a suspendat Parlamentul pe Presedinte? L-a suspendat. De ce? Ca a PUTUT, a fost raspunsul la vremea aceea livrat de cei 322 sau de unii dintre corifeii lor in presa. Scrie in Constitutie ca Presedintele poate fi suspendat de Parlament, indiferent ce spune CCR (traduc: CCR are aviz consultativ)? Scrie. A facut Parlamentul uz de prerogativa sa constitutionala? A facut. Nu discutam aici de modificarile repetate la legea referendumului, care au creat 2 tipuri de referendum, 2 tipuri de majoritate, etc, cum remarca foarte bine Bascaliosul (unul derizoriu, pentru demiterea Presedintelui, la care e suficient sa vina 3 si sa il demita 2 alegatori din toata tara; si unul deosebit de important, la care trebuie sa vina 9 milioane, si sa spuna DA 4,5 milioane +1). I-a durut pe parlamentari de faptul ca se munceste simbata, 19 mai? NU. I-a durut de cheltuieli? NU.

    Haideti acum sa vedem si altfel: este dreptul constitutional al Presedintelui sa convoace referendum? Este. S-a pronuntat Parlamentul, printr-o hotarire consultativa? S-a pronuntat. Si atunci, daca Presedintele convoaca referendumul, iar Guvernul face orice ca referendumul sa coste mai mult, ce vina are Presedintele? CONSTITUTIONAL, poate el declansa referendum? POATE si a facut-o. Deci, care e problema? Voi, cei "echidistanti", anti-Basescu, aveti o problema cu drepturile constitutionale ale Presedintelui? AUD? Sigur ca aveti, dar nu o spuneti pe fata.

    Insa remarcati cruda ironie: la suspendarea Presedintelui, CCR are aviz consultativ. Parlamentul isi baga picioarele si voteaza cum vrea si ce vrea el (amintiti-va amendamentele Nicolicea).
    Acum, la referendum, Parlamentul are aviz consultativ. Si de accea spumega de furie, ca nu pot face nimic.
    S-a intors roata.
    Iar parlamentarii care se gindesc ca referendumul este consultativ, nu au citit articolul 2, alineatul 2 din Contitutia pe care o aparau de Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    haideti sa punem altfel problema (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:06)

    Cetatean [anonim]

    Stimati forumisti, haideti sa punem altfel problema: nu moral si financiar, ci doar constitutional.

    1. L-a suspendat Parlamentul pe Presedinte? L-a suspendat. De ce? Ca a PUTUT, a fost raspunsul la vremea aceea livrat de cei 322 sau de unii dintre corifeii lor in presa. Scrie in Constitutie ca Presedintele poate fi suspendat de Parlament, indiferent ce spune CCR (traduc: CCR are aviz consultativ)? Scrie. A facut Parlamentul uz de prerogativa sa constitutionala? A facut. Nu discutam aici de modificarile repetate la legea referendumului, care au creat 2 tipuri de referendum, 2 tipuri de majoritate, etc, cum remarca foarte bine Bascaliosul (unul derizoriu, pentru demiterea Presedintelui, la care e suficient sa vina 3 si sa il demita 2 alegatori din toata tara; si unul deosebit de important, la care trebuie sa vina 9 milioane, si sa spuna DA 4,5 milioane +1). I-a durut pe parlamentari de faptul ca se munceste simbata, 19 mai? NU. I-a durut de cheltuieli? NU.

    Haideti acum sa vedem si altfel: este dreptul constitutional al Presedintelui sa convoace referendum? Este. S-a pronuntat Parlamentul, printr-o hotarire consultativa? S-a pronuntat. Si atunci, daca Presedintele convoaca referendumul, iar Guvernul face orice ca referendumul sa coste mai mult, ce vina are Presedintele? CONSTITUTIONAL, poate el declansa referendum? POATE si a facut-o. Deci, care e problema? Voi, cei "echidistanti", anti-Basescu, aveti o problema cu drepturile constitutionale ale Presedintelui? AUD? Sigur ca aveti, dar nu o spuneti pe fata.

    Insa remarcati cruda ironie: la suspendarea Presedintelui, CCR are aviz consultativ. Parlamentul isi baga picioarele si voteaza cum vrea si ce vrea el (amintiti-va amendamentele Nicolicea).
    Acum, la referendum, Parlamentul are aviz consultativ. Si de accea spumega de furie, ca nu pot face nimic.
    S-a intors roata.
    Iar parlamentarii care se gindesc ca referendumul este consultativ, nu au citit articolul 2, alineatul 2 din Contitutia pe care o aparau de Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Forumistii de profesie... (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:07)

    Kundalini [anonim]

    Auzi bre Baphomet, da n-ai putea sa-ti formulezi un inamic / dusman / adversar mai precis? Chiar cu toti vrei matale? E complex de superioritate puternic ce se-arata. E pacat de tine sa te strici p-aci, zau. Oricum cred ca nu ti-ai citi decat postarile personale, ce rost are? Cu IQ-ul tau e o mare risipa. Scrie pentru tine si pune in sertar.
  • 0 (0 voturi)    
    bafomet, esti tare, join the club (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:12)

    mi se spunea parintele forumistilor [anonim]

    bafomet tata, te-ai auto-dovedit ca sa zic asa, ai intrat in breasla. bravo

    ca sa fi forumist adevarat trebuie sa fi incrancenat, sa tii cu base sau cu hrebe/ilici sa ai un serviciu unde poti s-o freci (pe menta) fara sa fi observat, acces la net, internet exporer si cam asta e tot, mai dai F5 din cand in cand sa se refreshuiasca.

    si nu in ultimul rand sa postezi des, nu conteaza prea mult subiectul sau cat de pertinenta e postarea

    daca ai atitudine si esti remarcat, ajungi moderator.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru LUK et comp. (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:13)

    baphomet [anonim]

    Luk,
    o mica demonstratie a faptului ca eu chiar as fi un bun formumist profesionist, cu carte de munca, sporuri salariale, prime , solde whatever u want....

    primarii acestei tari sunt alesi prin VU, dar in ultimii 18 ani n-am facut decat sa inclocuim niste corupti cu alti corupti, niste ingineri financiari cu altii, niste dalmatieni cu alti dalmatieni. Deci VU NU PURIFICA.
    O purificare adevarata ar putea fi adusa de devoalarea tuturor dosarelor de securitate , chiar si a celor pierdute, arse, distruse etc. Exista microfilmele, exista stocari ale informatiilor din dosare pe suporturile de back-up.

    Doar astfel n-am mai avea satane in sutane (vezi BOR), si nici politicieni lupi, imbracati in piele de oaie.

    Daca aceasta modesta expozitiune nu-l convige pe angajatorul de formusiti profesionisti, iti marturisec ca eu stapanesc indeajuns de bine arta sofismului si, la o adica, as putea sustine cu argumente aproape la fel de credibile si contrariul celor spuse aici.
    baphomet
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:13)

    vali.d [anonim]

    I-or fi intrat lui Petrache banii pe Rompetrol ca parca s-au inmultit (si marit)comentariile antibasesti?Macar de s-ar fi si rafinat,ca doar asta era specialitatea Rompetrol,dar de cu banii nu poti face chiar orice
  • 0 (0 voturi)    
    De unde stie (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:20)

    stefan [anonim]

    Presedintele spune ca Orban s-ar putea sa aiba probleme.

    De unde stie?
  • 0 (0 voturi)    
    Baphomet esti valabil (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:26)

    Luk [anonim]

    Daca-mi ceri mie voie sa fi forumist: eu iti dau voie. N-ai probleme... Plus ca ai chemare, se vede cu ochiul liber. Continua
  • 0 (0 voturi)    
    NEGRU LA FATA si DECOLTAT LA VORBE (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:29)

    UN BATRIN MAFIOT POLITICOS [anonim]

    Sincer, credeam ca am auzit tot ce pot auzi de la Presedintele nostru. Pardon, al vostru, al Hotnews, al ziarelor si televiziunilor lui SOV, ultima fiind OTV, al unei parti din populatie. Pe mine, care l-am votat cu entuziasm in 2004, el singur a spus ca nu ma mai reprezinta.
    Desi stiu ca dl Presedinte e un tip emotional, nu credeam ca se poate cobori la o asemenea atitudine. L-am vazut la Nasul, parea ca l-au lasat total nervii. Si limbajul si gestica pareau preluate din cartierele periferice.
    Facind abstractie de posibila mafie a Presedintelui: asfaltatorii, borduratorii, procurorii (unii), domnul FNI si ascultatorii (serviciile) si de acuzata, dar nedemonstrata mafie a guvernului, pe cine sa credem ?
    Eu ii cred, mai curind, pe cei care se abtin sa injure.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:39)

    Adrian [anonim]

    Sti Basescu ce stie.Dosarul lui nea Caltabos se afla la el inainte sa apara la TVR cu tot cu caseta.Stia mai mult decat noi masa de oameni care il sustinem.

    In mod cert se bazeaza pe ceva cand face o afirmatie.Dar gastiti-va ca un presedinte nu poate condamna pe cineva.Ce incearca el e sa faca institutiile statului sa mearga si sa informeze poporul de "MICILE" hotii care se fac.

    Pana acum nu am avut un om care sa sustina cauza noastra, a populatiei.Acum sa actionam si ca cetateni sa ne spunem punctul de vedere la referendum ... din unctul meu de vedere mult mai important decat europarlamentare
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:47)

    BASESCU TRAIAN [anonim]

    Ce aveti de-l ridicati in slavi atita pe un individ care minte cu nerusinare ? Din cite vad daca esti un tupeist atunci placi.Sa inteleg ca se potriveste zicala " cine se aseamana se aduna".Vai de noi popor ROMAN ! Daca facea ,,atita bine"dl Constantinescu l-ati fi mincat.Din pacate cearta si circul din interior cineva il extinde si in exterior. Puternic este ........
  • 0 (0 voturi)    
    da` de ce sa-l repete? (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:55)

    haipan [anonim]

    De ce sa-l repete? Nu are dl Basescu 8 milioane de romani care sa sara in foc la indemnaul lui? De unde nesiguranta asta? Nu-mi spuneti ca baile alea de multime nu-s reale...
  • 0 (0 voturi)    
    catre racanul bafomet (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:55)

    forumist cu state vechi [anonim]

    sefu, ai inceput bine dar se pare ca derapezi

    ai luat-o cu VU, apoi cu epurarea, dupa care ai fasait-o cu dosarele securitatii, sfarsind in santz prin a-ti arata adevarata frustrare: dosarele preotilor.

    "satane in sutane".... cred ca smaltul de pe maselele tale s-a crapat de atata scrasnet, ura din aceasta exprimare te arunca in derizoriu, fara sa vrei poate ti-ai dat cu arama pe fatza. e o reactie tipica de outsider al vietii bisericesti ce isi proiecteaza frustrarile in greselile altora - o justificare binevenita a proprilor esecuri

    daca vrei sa fi forumist adevarat stay on topic. subiectul articolului nu e dezvelirea dosarelor, cu atat mai mult dosarele preotilor

    care dezvelire nu o sa opreasca mafia din romania - nu ca n-ar fi un lucru bun in sine, departe de mine un asemenea gand, cartile trebuie date pe fata
  • 0 (0 voturi)    
    pentru LUK et comp. (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:56)

    baphomet [anonim]

    Luk et comp.
    multumesc pentru certificatul de primire in club. Stiu ca pot, dar renunt.

    Promit, baieti: imi trag fermoarul peste gura si crampa scriitorului peste mana.

    Aici, in clubul dvs, nu se discuta principial, ci de pe pozitii maniheiste: cine nu e nici cu basescu , e cu ilici, cine nu-i cu ei, e cu moliceanu, cine nu-i cu moliceanu e cu secu, cine nu-i cu secu e cu cia, kgb, grupul bieldelberg s. a. m. d .

    Terrified, Petrified, Mortified, Stupified... by you.

    farewell!
    baphomet
  • 0 (0 voturi)    
    @87 sunteti LA PUTERE (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:06)

    mama lu qariu [anonim]

    Mai prietene, aud de 3 ani lozinca asta, cum se face ca PSDPNL, fiind LA PUTERE, avand JUSTITIA in mana, avand si TOT INTERESUL, nu ? avand si PRESA, cum se face atunci ca nu ati putut sa depuneti in 3 ani o singura plangere penala impotriva astora de le ziceti voi Cocos, umbrarescu, s.a.m.d. ?

    Nu VRETI, sau NU PUTETI, sau NU AVETI CE ?

    Pai daca nu aveti CE, e momentul sa taceti din gura, si sa ne uitam toti in gradina PSDPNL in care incoltesc cei 7 ani de puscarie PENTRU ZIARISTI !!!

    Btw, iata au trecut 9 LUNI de cand ati fost invitati PUBLIC sa faceti acest lucru :

    COMUNICAT DE PRESA

    (18 ianuarie 2007)

    Avand in vedere acuzatiile aduse de catre premierul Calin Popescu Tariceanu la adresa Presedintelui Traian Basescu, referitoare la "subordonarea Guvernului intereselor sale si ale oligarhiei de care s-a inconjurat la Cotroceni", Presedintele Romaniei ii cere Primului Ministru sa prezinte public dovezi in sprijinul celor afirmate.

    Totodata, Presedintele Traian Basescu ii solicita Primului Ministru SA TRANSMITA PARCHETULUI GENERAL PROBELE PE CARE LE DETINE PENTRU INCEPEREA CERCETARII PRETINSELOR ACTE DE CORUPTIE IN CARE PRESEDINTELE TARII AR FI IMPLICAT.

    De asemenea, Presedintele Romaniei ii cere Primului Ministru sa ii prezinte de urgenta cererile de revocare a acelor ministri care ar fi actionat pentru sprijinirea acestor presupuse grupuri de interese de la Palatul Cotroceni.

    IN CAZUL IN CARE PRIMUL MINISTRU NU PREZINTA ACESTE DOVEZI, Presedintele tarii considera ca afirmatiile facute sunt fara acoperire si de natura sa distraga atentia opiniei publice de la propriile sale fapte.

    Departamentul de Comunicare Publica
    18 Ianuarie 2007

    http://www.presidency.ro/?_RID=det&tb=date&id=8415&_PRID=ag
  • 0 (0 voturi)    
    @82.Baphomet. Ai nota 4, stai jos ! (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:06)

    Bascaliosul [anonim]

    Mai bine zis, stai prea jos si de fapt meriti nota 3, dar nu vreau sa te descurajez complet. Drept dovada ca te-am apreciat la justa ta valoare va fi tocmai faptul ca nu te vei descuraja si vei continua sa debitezi aberatii cu aceeasi valoare de intrebuintare.

    Ti-am taiat cu rosu aprins (dupa asemanarea chipului inchipuit ):
    1. Pornesti de la o ipoteza FALSA, inchipuita de tine si de cei asemenea tie, cum ca " VU nu purifica" de parca ar fi sustinut contrariul cei pe care iti inchipui ca-i combati.

    Nu, tot alde voi creati ipoteza si ti se pare ca ai demonstrat ceva prin concluzia ta inversa, cand in realitate te combati singur pe ipoteza ta falsa, adica vorbesti singur si nu demonstrezi decat ipocrizie si argumentatie alunecoasa, parsiva.

    2. Nici daca ai reusi in vreun fel sa-i cunosti pe toti primarii, sa-i vezi, sa citesti despre ei si la sfarsit SA AFLI un numar X de primari din cei 3.138, nici nu trebuie sa te intreb (risti sa primesti nota 2) CE PONDERE AI OBTINE pentru "GRADUL DE NEPURIFICARE" in randul primarilor comparativ cu acelasi GRAD DE IMPURITATI parlamentare VAZUTE Si INTELESE DE ORICINE este dispus sa vada si sa inteleaga.

    3. Securitatea nu este istoria ta de microfilme si dosare tratate oricum preferential si TOT CU PONDERE NESEMNIFICATIVA

    Securitatea cu adevarat importanta este cea a institutiilor statului inclusiv a parlamentului, dar care poate fi asigurata NU INTEGRAL (nici nu-i nevoie de atata "PURITATE") CI IN MAJORITATEA SA , repet, asigurata, CHIAR DE MAJORITATEA ELECTORATULUI prin VOT UNINOMINAL ADEVARAT, PUR, FARA LISTE DE STRECURATI pe urna din dos (nu de puritani rataciti ca prin filme SFcu puritati )

    Nu ti-am dat nota 1 deoarece banuiesc ca ai inceput sa intelegi (vorba aia : si prostia cere un dram de luciditate, sa ti-o poti recunoaste) ca orbecaiala cu "diversitatea", cu alt(e) sistem(e) de vot, PERDE TEREN deoarece sistemul pt primari e PREA cunoscut si cu adevarat uninominal.
  • 0 (0 voturi)    
    @92 (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:09)

    TZ [anonim]

    mai, scrii cu fixism de 3 postari, acelasi lucru (despre altii), cum ca au idei fixe. mai schimba te rog textul asta, fii original :)
  • 0 (0 voturi)    
    Doua chestiuni (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:14)

    Mihai [anonim]

    1. Conteaza oare cit costa aceste referendumuri? Chiar avem bani sa ii aruncam pe fereastra? De ce nu s-a facut referendum pentru condamnarea comunismului sau pentru legea lustratiei sau pentru schimbarea lui Ilie Botos? Aceste chestiuni nu erau importante, numai uninominalul care deja a fost asumat de guvern? Un mic memento: si Hitler facea caz de mare iubire de popor si organiza referendumuri cu rezultat previzibil, ignorind parlamentul (cit mai functiona din el). Cam de aceea se feresc nemtii in ziua de azi sa faca referendumuri.
    2) Cu cine vrea sa reformeze Basescu clasa politica? Sa fie oare oamenii capabili ca Boc, Blaga, Elena Udrea etc? Ma intereseaza foarte mult aceasta chestiune, deoarece NU CRED ca PD are oameni cu care SA REFORMEZE CLASA POLITICA. Prin uninominalul in forma propusa de Basescu se va ignora vointa a pina la 60% din populatie si se va forma o majoritate care va fura linistita. Credeti-ma ca nici un primar nu a dat socoteala pentru ceea ce a facut dupa 1989, oricit de uninominal a fost ales. Un primar mult iubit si sprijinit de Basescu mi-a raspuns la observatia ca nu si-a respectat promisiunile electorale: "Si ce daca? Pe cine reprezentati dumneavoastra?"
  • 0 (0 voturi)    
    bafomet go home (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:14)

    forumistul [anonim]

    95. @92
    TZ (1 nov 2007 15:09)

    mai, scrii cu fixism de 3 postari, acelasi lucru (despre altii), cum ca au idei fixe. mai schimba te rog textul asta, fii original :)


    /signed
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 47 (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:26)

    Ovidiu [anonim]

    Nu fi nesimtit si nu amesteca suferinta reala a unora in chestiunea asta, doar ca e un subiect la moda... Daca nu merg in referendum, nu iti fa iluzii ca banii tai o sa mearga unde trebuie, vor merge la protocolul parlamentarilor, la privilegii si pensii grase pentru cine trebuie.. Spre diferenta de alegerile euro parlamentare unde ni se cere sa alegem raul cel mai mic, macar la referendum pot sa aleg cu constiinta impacata : presedintele tarii imi pune o intrebare si eu raspund..
  • 0 (0 voturi)    
    @ 87 : Mai sa fie... (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:42)

    Xerxes [anonim]

    ... "L-am vazut la Nasul, parea ca l-au lasat total nervii. Si limbajul si gestica pareau preluate din cartierele periferice. " ... Stimabile, inseamna ca suferi de grave tulburari de perceptie ... Si eu l-am urmarit aseara pe B1, si mi se parea ca e cat se poate de ok cu nervii :) , iar cu limbajul n-au fost probleme ... Intr-adevar, Basescu nu umbla cu vorbe "sofisticate" , mieroase si cu 2 intelesuri, ca alde nea` ilici sau Nastase , dar nici de rusine nu s-a facut (dimpotriva, chiar si-a mai cizelat exprimarea si gestica ), daca la asta te referi prin "limbaj de mahala" ... Emisiunea a fost intr-adevar una mai degraba neprotocolara, Basescu a venit acolo mai mult in calitate de persoana particulara, decat de presedinte al tarii ... Doar era la Nasul, nu la Rodica Culcer... Adica si-a permis omul sa spuna si glume, a vorbit si de Hagi, de familie, l-a intrebat moderatorul de unde are cravata si alte asemenea... Daca ar fi fost o emisiune "oficiala" , se facea cu surle & trambite la postul public TVR 1, intr-o atmosfera mai sobra, nu la Nasul pe B1 ...

    ... Ca tot veni vorba de TVR, tot Basescu a mai spus aseara ca lui, in calitate de Presedinte al tarii, i se refuza dreptul de a aparea la postul public, ala platit din banii celor care l-au ales... Se invoca tot felul de pretexte, cu grilele de programe si mai stiu eu ce... Si desi legea ii da dreptul Presedintelui sa-si trimita un reprezentant in Consiliul de Administratie al TVR , nici asta nu i s-a permis ... Si cica dupa fiecare aparitie a sa la TVR, s-a lasat cu concedieri printre redactori , din cauza ca l-au lasat sa se exprime liber... E normal asa ceva ?

    ... si partea aia de populatie, de care vorbesti, se pare ca e cam majoritara pana una-alta :)
  • 0 (0 voturi)    
    pt @60 si inca nu stiu cate postari... (Joi, 1 noiembrie 2007, 16:21)

    lucian [anonim]

    bai stefane ori esti prost, ori esti prost(sic).. te las sa alegi!
    tu chiar nu ai obosit de atatea tampenii pe care le scoti zi di zi pe forumurile astea? chiar este serviciul tau? tu chiar crezi ca poporul a asteptat ca basescu sa spuna ca chiuariu este un mafiot? pe ce lume traiesti?... la trei zile toata lumea stia asta...
    daca referendumul nu este validat.. ce inseamna mai?
    te-ai gandit si care ar fi cauzele ? cam cate sectii de votare vor fi in afara tarii?... cam cati oameni sunt in afara tarii?... al cui interes este?...samd...ai uitat opinia ta din mai... ? sa-ti fie rusine, fiu de catea! de oameni ca tine ne ferim, pe voi vrem sa va alungam din societate... pe tine, bascaliosul, mancusso, etc., care nu ma deranjeaza ca nu sunt cu basescu, ma deranjeaza moralitatea lor... si oameni din astia ne conduc...
  • 0 (0 voturi)    
    Oligofreni sau manipulatori.... (Joi, 1 noiembrie 2007, 16:26)

    suedezul [anonim]

    Sant uni cum este Stefan de la nr.47 care se intreaba de unde bani ptr.referendum? de la copii bolnavi de cancer?Ii raspund ca cel care raspunde de sanatate este ministrul liberal Eugen Nicolaescu si nu Basescu.Il intreb pe Stefan daca si-a pus aceasi intrebare si cand a fost referendumul ptr.suspendare.Daca doresti ca presedintele sa fie tras la raspundere ptr.neamplinirile din programul de guvernare voteaza o republica prezidentiala ,daca nu multumestete cu ceea ce iti ofera Tariceanu.Se pare ca santeti atinsi de ,,orbul gaini,,de nu observati ca santeti condusi de un guvern ultra corupt cu un ministru al justitiei cercetat penal si ca tara se indreapta spre un colaps total.Nu realizati ca daca se continua pe aceasta linie exista posibilitatea ca un dictator sa se impuna in fruntea statului si nu ma refer la Basescu ci la o creatura gen Vadim Tudor care tot urla ,,Jos mafia sus Patria,, si atunci veti realiza ce inseamna dictatura.In definitiv Basescu nu doreste altceva decat curatirea clasei politice de corupti ptr.ca Romania sa se poata dezvolta si nivelul de trai al populatiei sa creasca.A devenit incomod iar coruptii incearca discreditarea lui sperand ca asa il pot impiedica sa isi continuie lupta contra coruptiei.Este acuzat de tot felul de acte de coruptie gen ,,dosarul flota,,tocmai pentru al decredibiliza iar populatia sa ii retraga sprijinul.Nici un detractor al lui Basescu nu poate dovedi ca acesta are milioane de euro obtinuti din asa zise acte de coruptie.In schimb conturile lui Nastase,Mitrea,Fenechiu,Patriciu,Vanghelie,M.Oprisan ,Vacaroiu sauA.Vesteroy va cam scapa atentiei iar cand sant cercetati de DNA urlati ca este politie politica.Probabil ca si de aceasta problema tot Basescu este vinovat.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #100 (Joi, 1 noiembrie 2007, 16:28)

    Anonim [anonim]

    "care nu ma deranjeaza ca nu sunt cu basescu, ma deranjeaza moralitatea lor"
    Hahahahaha... frate, Caragiale cred ca e negru de ciuda ca n-a spus replica asta vreun personaj de-al sau!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-l sustinem pe Basescu (Joi, 1 noiembrie 2007, 16:44)

    Zorbache [anonim]

    Dupa cele spuse de Basescu la "Nasul", ii dau dreptate 100%. El nu are "parghii" care sa-l ajute ca sa indrepte situatia actuala! Hotzii sunt mult mai multi decat ii stiam noi!
    Romani, Base e singurul om care vrea bine poporului din actuala clasa politica! Nu-l sprijinim, NE MERITAM SOARTA!
    Presa romaneasca in marea ei parte este de kakao, aservita hotzilor!
    TVR-ul, la fel!
    ROMANI, SA NU NE PLANGEM CA BABELE, NE MERITAM SOARTA!
    Inca o data, HAI BASE!
  • 0 (0 voturi)    
    Avem PARTIDUL UNIC LA PUTERE (Joi, 1 noiembrie 2007, 16:59)

    niste oameni ca noi [anonim]

    Avem PRESA PARTIDULUI UNIC

    Avem PARLAMENTUL PARTIDULUI UNIC

    nu avem Opozitie; PD si PLD dorm in parlament pe banii nostri - va mai amintiti opozitia pe care o facea Emil constantinescu pana sa ajunga la putere - asta a fost singurul lucru bine facut de CDR

    Si voi spuneti ca Votul Uninominal ne va aduce partidul unic

    PAI DE-ABIA ATUNCI VOM SCAPA DE EL., INTELIGENTILOR !
  • 0 (0 voturi)    
    trist... (Joi, 1 noiembrie 2007, 17:07)

    stuart [anonim]

    Cred ca toata lumea pe forumul asta e away.
    Bun... presedintele a aruncat o piatra in apa, ,,daca referendumul nu va fi validat il voi repeta". Bine, bine, il va repeta, asta am inteles, dar nu-l poate repeta mai devreme de ianuarie 2008, hai cu ingaduinta sfarsit de decembrie 2007.
    Isi pune cineva problema ca, daca referendumul nu va fi validat, presedintele va avea mai intai de promulgat/sau nu o lege a votului uninominal?
  • 0 (0 voturi)    
    Bascaliosule lasa Baphometii in pace... (Joi, 1 noiembrie 2007, 22:32)

    Luk [anonim]

    ...e mult mai folositor sa scrie decat sa ramana frustrati. Altfel pot ajunge membrii PNL sau PRM :)) Trist e ca-s convins ca-i mai tanar decat noi... E posibil sa-l cunosc chiar.

    On-topic: am sa ma duc la orice referendum pana am sa simt ca se ocupa parlamentul de treburile de care ma intreaba presedintele. Pana am sa stiu ca aia pe care i-am votat spun ce-as fi spus eu la referendum. Poate nu-i bine, dar asa inteleg eu democratia.
  • 0 (0 voturi)    
    luk & co (Vineri, 2 noiembrie 2007, 2:47)

    baphomet [anonim]

    Luk, ne cunoastem. Cu toate acestea, ma mir ca abia acum iesiti cu numaratoare la socoteala: sunteti 75 -77%, spuneti. In 90 erati, parca, mai multi...

    Am sa merg si eu lcandva referendumul pentru VU, daca nu la proximul, la al doilea sau la al treilea initiat pe aceeasi tema. Timpul e aliatul meu

    Indoielile raman: nu VU-ul purifica, ci punerea dosarelor de SECU pe masa, chiar si a celor arse , distruse, pierdute, furate, recuperate de titulari. Exista microfilme, exista timp.
    Satanele in sutane exista, nu-s o sintagma buna de strepezit dintii si de innegrit cerul gurii.
    Dosarul unui inalt prelat rasfatat de societatea civila arata ca preainaltul a fost un marxist-lenist convins, care asimilia religia "opiumului" leninist, bun numai de prostit masele. Toata activitatea lui a avut drept scop controlarea si franarea elanului religios al maselor. Plus ignomie cat ihcape, turnatorii lasate cu oesecutii admistrative aspra celor turnati. Politie Politica
    Daca am vedea dosarelor tuturor politicienilor , am fi uluiti cati lupi in piele de oaie behaie seducator pentru votul nostru. Dupa ce ii identificam pe toti, trecem la VU.
    Asadar, astept initierea referendumului urmator.
    Dosarele si VU sunt teme, convergente, complementare.
    Ambele on-topic, ambele in topul priotitatilor, ambele amanate de 18 ani.
    In rest, voi pastra tacere. De data acesata promit solemn: fermoaru pe gura si crampa pe mana. Nu ma mai distreaza munca pe frum. Pentru unii e poate o chestie lucrativa, dar eu nu am acces la casieria la care au ei.
    ADIO, fara regrete
    Baphomet
  • 0 (0 voturi)    
    Crampa scriitorului (Vineri, 2 noiembrie 2007, 10:07)

    Luk [anonim]

    Crampa si fermoaru sunt nimic in comparatie cu fixismul, cu ideea preconceputa si prejudecata. Incapacitatea de a asculta cealalta parte si autosuficienta sunt masuri ale intolerantei si, in ultima instanta, semne de nesiguranta. Asta-i ce se intampla in ultma vreme la nivelul institutiilor statului si asta se intampla si aici. Nu vad cine contrazice pe cine, si nu pricep de cand are o legatura VU cu sutanele. De ce ar fi conditionata trecerea la VU de devoalarea dosarelor. De ce? Cine spune ca VU singur purifica? Am spus eu asta? Mai citeste nitel si ce spun altii, evenutal ce-am spus eu. Incearca, inainte de a scrie, sa citesti. Asata-i un lucru de capatai, fara de care "crampa scriitorului" vine ca o binecuvantare...
  • 0 (0 voturi)    
    Cel Puternic (Vineri, 2 noiembrie 2007, 10:22)

    Atodiresei Ion [anonim]

    din punctul meu de vedere traian basescu incearca sa arate oamenilor k el este cel care aduce pacea si bunastarea in tara , k el se zbate ptr binele oamenilor,el vrea sa numai fie coruptie in tara si defapt este invers.zice de altii k sunt corupti si dansul este asa cum e...oamenii ar trebui sa isi dea seama ce fel de caracter murdar este
  • 0 (0 voturi)    
    luk, ma faci sa recidivez (Vineri, 2 noiembrie 2007, 10:24)

    baphomet [anonim]

    Dac n-as fi citit dosarul preainaltului, l-as fi votat cu toata inima: uninominal si in ambele tururi. Ba chiar Patapievici l-a premiat la GDS doar cu cativa ani in urma! Ierahul parea elegibil, chiar si prin VU-ul VU-urilor. Fara devoalarea dosarelor, tot nu stim ce votam, asa ca lesne alegem lupi in blana de oaie. Si-i alegem uninominal, in ambele tururi. Ce-i atat de greu de inteles aici?
    Odata alesi, ei recompun haita profitorilor. Ce e neclar aici? Cum de nu se vede legatura? Cine fura in tara asta de 18 ani incoace , in timp de gurile de "mioritze" nu le mai tace?
    Prin VU se aleg doar oameni mai carismatici, mai desavarsiti in arta pacalitului, nu oamemni curati. Atunci, de ce VU?
    De ce acum si nu data viitoare? Daca mergi prin tara , dar si prin capitala, vezi cu ochiul liber efectul "binefacator" al primarilor alesi prin VU asupra localitailor in care si-au exercitat mandatul. Ce statistici ne trebuie pentru a confirma managementul lor fraudulos? Exista si exceptii desigur: in politichie, in BOR, pe forumuri. Nu suntem chiar toti o apa si-un pamant!
    Bye, Luk.
  • 0 (0 voturi)    
    LUK, take a look! (Vineri, 2 noiembrie 2007, 10:43)

    baphomet [anonim]

    Pe "talentata doamna Mona" as fi ales-o uninominal si in ambele tururi, fara sa clipesc. Dupa ce-am vazut dosarul Danei , mi-am dat seama ce investitie de incredere aiurea am facut. Acum astept dosarul Evei si al tuturor elevelor din politichia noastra. Intelegi, Luk?
    Asta e problema.
    Desigur, unii politicieni sunt mai "zoon politikon" decat altii, ne pacalesc mai usor, natural, asa cum respira. Talentati, ei isi ascund mai bine trecutul, conexiunile, radacinile, isi impacheteaza financiar bine bine "tunurile".
    DE ce i-as alege uninominal? Fiindca daca m-ar dezamagi nu l-as realege? Si ce daca, pepiniera e mare, vine altul de aceeasi factura, mai abil, mai conspirat si tot ma pacaleste sa-l aleg uninominal, in ambele tururi de scrutin.
    LUSTRATIA e solutia. Si apoi, da, votul uninominal. E ceea ce se pare ca a inteles si presedintele. De aceea ne promite referendum dupa refendum, nu? Tu de ce nu poti sa intelegi, Luk?
    Cu speranta ca am fost mai coerent ca de obicei,
    baphomet
  • 0 (0 voturi)    
    asa sa fie (Vineri, 2 noiembrie 2007, 12:01)

    monica [anonim]

    nu inteleg de ce mai sunt alegeri?pt fiecare problema ar trebui sa se faca cate un referendum!ca doar banii de referendum da base si PD-ul!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt de acord (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:05)

    Luk [anonim]

    Ce spui tu acolo blocheaza intreg procesul. Practic nu mai putem avea un sistem politic pana nu mor cei care au facut parte din sistem in asa fel incat azi trebuie s-o ascunda. Nu putem intra in staza si nu, timpul nu curge in favoarea nimanui si asteptarea e o scuza pentru neputinta, de cele mai multe ori. Nimic din ce spui nu justifica votul pe liste. Ce spui tu e ca indiferent de sistemul de vot, suntem expusi greselii. De parca dupa revolultie ii opreste cineva sa faca politie politica. Sofisme. Cei de azi, ca si cei de ieri sunt dispusi sa faca concesii. Cei care le fac, au mai multe sanse sa aleaga sau sa fie alesi. Watergate n-a fost chiar in Vaslui. Faptul ca tu n-ai facut politie politica nu inseamna nimic. Chiar nimic.
    Cinstit e doar cel care putea sa fure si n-a furat, nu cel care n-a apucat inca. Nu spui nimic nou si vrei sa nu facem nimic. Nu sunt de acord. Mi-a placut discutia dar de data asta n-o sa-ti mai raspund eu. Ne pierdem amandoi timpul.
  • 0 (0 voturi)    
    mafia (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 10:48)

    Petrovici [anonim]

    Basescu i-a adus pe PNL la putere, l-a uns pe Tariceanu.Si acum iudele il improasca cu noroi, cu o tiganie (e la moda) cu greu de inchipuit intr-o lume cu speranta de progres.Ludovic de Mongolia,Antonescu,Hasoti sunt niste excremente ce trebuiesc duse in fundul iadului.Ar trebui pusa interdictie pe aparitia lor in public.Cine naiba sunt mercenarii care transmit aceste elucubratii si pe cate milioane ?! E normal sa lupte Presedintele pentru alegeri mai aproape de sufletul oamenilor.Ce tot il contreaza lumea ? E vorba de traiul nostru.Sa scapam de strigoii lui Ceausescu (PRM istii, A.Paunescu,Hrebenciuc,muzicantii,fostii turnatori).