Cinci hoti au furat un bancomat dintr-o banca din Bucuresti

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2007, 0:00



Cinci hoti au furat, in noaptea de miercuri spre joi, un bancomat cu 80.000 de lei de pe holul unei filiale a Raiffeisen Bank din sectorul 6 al Capitalei, transmite Realitatea TV.

Potrivit politiei, furtul a avut loc in jurul orei 2.00, dupa ce cinci barbati mascati au acoperit camerele de supraveghere video, au deschis usa bancii si au luat bancomatul aflat in holul reprezentantei bancare. Furtul a fost descoperit joi dimineata, dupa ce angajatii bancii s-au prezentat la serviciu.

La fata locului s-au deplasat politisti de la Sectia 20, precum si lucratori de la Serviciul Investigatii Criminale al Politiei Capitalei, care incearca sa stabileasca identitatea infractorilor insa operatiunea este ingreunata de faptul ca sistemul de supraveghere video al bancii nu a inregistrat incidentul.

Politisii au declarat ca bancomatul se afla intr-un spatiu deschis pentru public, iar sistemul de acces cu cartela nu a functionat corespunzator. Investigatorii incearca sa determine si daca bancomatul indeplinea conditiile legale de functionare referitoare la normele de securitate.

Realitatea TV a precizat ca infractori romani au recurs in anii trecuti la furtul bancomatelor din orase ale Europei occidentale, insa este pentru prima data cand un astfel de incident are loc in Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


863 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    furt de bancomat (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:08)

    anonim [anonim]

    misto nu????????????????????????????
  • 0 (0 voturi)    
    Pai ce sa faca saracii romani expulzati din Italia in Romania ? (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:10)

    victor [anonim]

    Ce sa faca ?
  • 0 (0 voturi)    
    dar de unde stiti ca sunt 5? (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:18)

    nedumeritu' [anonim]

    sau poate i-a vazut cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    @3 (Joi, 1 noiembrie 2007, 14:37)

    viomobil [anonim]

    probabil au gasit o uniforma de militian (patata de sangele Elodiei de la otv) la locul faptei si de aici au tras concluzia ca au fost 5 (unul sigur era Cioaca)
  • 0 (0 voturi)    
    reclama Raiifeisen (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:04)

    pepsi [anonim]

    e m isto inserata in articol reclama Raiiffeisen cu "impreuna reusim" !
  • 0 (0 voturi)    
    inpresionant (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:09)

    Marius [anonim]

    Cum de s-a descoperit furtul abia dimineata?
    Chiar nu era un sistem de alarma pus la banca respectiva?
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatie posibila (Joi, 1 noiembrie 2007, 15:47)

    cezar [anonim]

    Explicatia 1.

    Poate avea unul din ei nevoie sa isi ia salariul si s-a gandit ca n-are rost sa stea 2 ore in fata lui butonand si asteptand.

    Asa ca a bagat cardul in bancomat si a luat tot salariul in 5'

    Explicatia 2.

    Pe bancomat nu era lipit un afis cu instructiunile iar de la serviciu i s-a spus ca nu mai primesti bani in mana, ii ridica de la bancomat. Cum nu tastase ceva in viata lui, singura varianta a fost sa apeleze la prieteni sa-l ajute sa-si ia salariul acasa. Daca cineva il sfatuieste, poate da firma in judecata pentru obstructionarea salariului si va fi obligata la plata comisioanelor catre cei patru prieteni care l-au ajutat.

    Explicatiile de la 3 la 10 le veti primi diseara (si toata noaptea) la dan Diaconescu in direct la OTV.

    Fiti sanatosi! Puteti lasa cardul acasa!
  • 0 (0 voturi)    
    ASTA NUI NIMIC. (Joi, 1 noiembrie 2007, 21:18)

    tiganiada [anonim]

    Veti vedea voi ce se va intampla cand statele din vest vor face expulzari masive de infractori ROMANI.Caci aici se va ajunge.Cei din vest siau vazut planurile indeplinite cu ROMANIA.Adica au cumparat aproape tot ce este profitabil in ROMANIA asta bineinteles cu ajutorul altor infractori care au condus si care conduc acum tara.Ei stiu foarte bine caci cu ROMANIA nu pot so scoata la capat din cauza mafiei si coruptei din tara.Ne-au primit in UE dar din spatiul SHENGHEN nu vom face parte niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Politistii au informatii precise... (Joi, 1 noiembrie 2007, 22:10)

    psd-os-ul [anonim]

    ...numai despre greutatea bancomatului. Au impartit ca in legea electorala, la determinarea numarului de mandate. Intai la 1, apoi la 2, 3 samd . La 4 au a iesit tot o greutate prea mare pe cap de hot si s-au oprit cu socoteala la 5 hoti. Dupa atata calculat , politistii erau deja mai obositi decat hotii, dupa ce au ajuns cu bancomatul la destinatie. In acest stadiu, cercetarile concentrate au fost intrerupte, insa vor fi reluate maine, cu toate calculele.
    Maine vom afla ca au fost 6. Astazi mai stim ca e mult mai bine fara inregistrare, deoarece apareau pe la TV si pe net si s-ar fi compromis probelor, conform unor surse de palinca, carnati, catabosi si toba. Sursele de incredere din justitie au ajuns sa bata toba, ca-i divina ca nu-i la fel de gustoasa ca celelalte probe, dar macar acum pot judeca mult mai relaxat cand probele lipsesc cu desavarsire.
    Decat film, mai bine teatru.
    Dormi linistit, sectia 20 vegheaza la fel ca justitia, pentru tine !
  • 0 (0 voturi)    
    bancomat raiffeisen (Vineri, 2 noiembrie 2007, 6:17)

    michiduta [anonim]

    era de la banca raiffeisen si cum la astia iti vine cardul dupa vreo 2 luni asa ca poate aveau baietii nevoie de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    E o infractiune minora (Vineri, 2 noiembrie 2007, 7:52)

    Toni [anonim]

    Conform noului cod penal, paguba fiind sub 8 milioane de euro se incadreaza la infractiuni minore... asa ca poate ar thebui banca sa-i acorde o compensatie, un bonus fiinca suma din ATM era asa de mica.
    Cat despre imagini ale furtului, mai bine ca nu au fost surprinse. Am fi riscat ca sa avem in cateva zile un condamnat la 7 ani de puscarie, pentru difuzarea imaginilor, imagini ce sunt probe in ancheta. Af fi reiesit iar ca jurnalistii sa fie condamnati, inainte de a fi prinsi hotii.

    Propun ca parlamentul sa modifice Codul Penal prin introducerea unor paragrafe specifice hotilor de ATM-uri, roti de tranvai si girofare galbene (de la REBU), urmand ca aceste infractiuni sa fie ocrotite de lege iar daca infractiunea se petrece in prezenta unui organ de MILITIE, infractiunile sa fie chiar garantate de lege.

    Hahaha... in ce tara am ajuns sa traim! TRAIASCA CARDABOSHU !
  • 0 (0 voturi)    
    pe primul loc (Vineri, 2 noiembrie 2007, 9:19)

    tepes [anonim]

    o Tepes doamne! suntem pe primul loc in lume!
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii au incercat sa fure un alt bancomat dintr-o banca din Capitala (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:00)

    Luke [anonim]

    la articolul respectiv care nu are loc pentru comentarii imi place foarte mult: "in noapte de vineri spre joi" chir din prima linie.
    cred ca autorul tocmai a vizionat "30 Days of Night" si era inca cu gandul la el.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca erau politisti aia... (Vineri, 2 noiembrie 2007, 23:51)

    Luk [anonim]

    si au luat bancomatu' ca au uitat cardu' acasa.
    #9: e cel mai bun post pe care l-am citit de luni de zile. Multumesc