A murit pilotul american care a lansat bomba atomica de la Hiroshima

de C. Marin     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2007, 0:00



Pilotul american Paul Tibbets, care a lansat bomba atomica asupra orasului japonez Hiroshima, in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, a decedat, joi, la domiciliul sau din Ohio, in nordul Statelor Unite, relateaza AFP.

Barbatul a murit la varsta de 92 de ani, in urma a doua luni de debilitate generala. El a cerut ca dupa moarte sa fie incinerat, iar cenusa sa ii fie aruncata in Oceanul Pacific.

Tibbets a devenit cunoscut lumii intregi dupa ce, pe data de 6 august 1945, a pilotat bombardierul B-29, supranumit Enola Gay, care a lansat o bomba atomica asupra orasului japonez Hiroshima.

Supranumita si "Little Boy", bomba cantarea cinci tone si a fost aruncata asupra orasului la ora locala 8:15. Arma nucleara a provocat moartea a peste 140.000 de japonezi, multi altii murind mai tarziu, din cauza radiatiilor.

In urma cu 2 ani, la aniversarea a 60 de ani de la bombardamentul de la Hiroshima, membrii echipajului Enola Gay aflati inca in viata au declarat ca nu au "niciun regret".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


664 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Hiroshima (Vineri, 2 noiembrie 2007, 10:27)

    Cristi [anonim]

    Oamenii au facut ce au primit ordin sa faca. Si in alta ordine de idei cine stie ce turnura ar fi luat lumea fara Hiroshima si Nagasaki. Va puteti imagina ca in loc de doua bombe nucleare sa fi fost lansate vreo zece nucleare? Nu a fost un gest de apreciat dar poate asa unele lucruri mai groaznice au fost ocolite. Oricum dumnezeu sa odihneasca victimele acelor atrocitati.
  • 0 (0 voturi)    
    Victima la rindul lui (Vineri, 2 noiembrie 2007, 10:53)

    Caloianu [anonim]

    OMUL ACESTA A FOST ADINC ZGUDUIT DE EFECTUL BOMBEI. S-A CAIT DESTUL, a trait mult si a avut timp sa regrete. A FACUT DESTULE PENITENTE. DUMNEZEU SA-L IERTE.
  • 0 (0 voturi)    
    Un criminal in minus pe planeta (Vineri, 2 noiembrie 2007, 11:24)

    Scarba de specia umana [anonim]

    Criminal nenorocit!
    Nu pentru ca a lansat bomba, ca atunci era probabil doar un pilot intre altii, din razboi. Ci criminal pentru ca nu regreta nimic. Cei care au condus atacul ar fi trebuit judecati in regim de criminali de razboi. Dar criminalii de razboi sunt azi doar dictatorii si teroristii. Restul sunt doar... politicieni.
  • 0 (0 voturi)    
    Little Boy (Vineri, 2 noiembrie 2007, 12:13)

    Fat Man [anonim]

    E un text clasic acesta, ca au urmat ordine, prin urmare nu au de ce sa aiba regrete. E mai bine asa, chiar nu stiu cum s-ar mai putea suporta cineva stiind ca el a adus moartea unui numar atat de mare de oameni. S-a intalnit cu un japonez din Hiroshima, care a tinut sa-l cunoasca si sa-i arate cicatricile ranilor cauzate de arsuri. Tibbets s-a aratat uimit de cate urme avea.
    Nu spun ca omul era un idiot, dar nici prea adanc nu gandea. O legenda urbana spune ca tipul care pilota un avion inaintea Enolei Gay, avand sarcina sa anunte stare vremii, a spus ca Hiroshima are un cer curat ca cristalul. Se spune ca asta i-a ros constiinta toata viata. Sa nu uitam ca oamenii astia au fost primiti ca niste eroi la intoarcerea din misiune. Si au fost considerati niste eroi intotdeauna in tara lor. Cand toti te considera un salvator, trebuie sa ai multa forta interioara sa-ti mai pui intrebari.
  • 0 (0 voturi)    
    piste false (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:45)

    ionel [anonim]

    ce pacat ca ne concetram pe starea de inconstienta/ cainta a pilotului care a executat un ordin precis, si uitam cu mare usurinta de autorii morali ai acestui razboi monstruos. merita stiut ca al doilea razboi mondial (ca si primul, de altfel), au fost planificate cu mult timp inainte.

    dar e si asta o stiinta: sa stai in umbra si sa ii bagi pe pioni la inaintare.

    dar, ce sa vezi? deasupra tuturor sta Dumnezeu si de el nu ne putem ascunde pacatele monstruoase. El o sa judece pe fiecare dupa faptele sale si va rasplati pe masura. sa nu va indoiti de asta!
  • 0 (0 voturi)    
    92 de ani (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:03)

    geosan [anonim]

    Pana la aceasta varsta l-a asteptat Dumnezeu sa-i ceara iertare pentru ca a luat viata unor semeni. De aceea Dumnezeu nu ne "curata" imediat dupa ce facem fapte atat de groaznice. El doreste mantuirea noastra si nu moartea. Asta trebuie sa inteleaga toti adeptii pedepsei cu moartea.
  • 0 (0 voturi)    
    o drama... (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:15)

    valentina manasescu [anonim]

    Prea putini isi pot imagina si cu atat mai putin pot retrai ceea ce s-a intamplat la Hiroshima...refuz sa cred ca n-a avut regrete...nu au fost prea puternice...probabil..de acolo de sus nu ar fi putut sa vada fetele disperate ale oamenilor asupra carora se rasfrangea nenorocirea venita din ceruri........foarte mult sange rece a avut....insa lucra in armata...unde nu incap oameni altruisti....oare se va bucura de odihna vesnica?
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi... (Vineri, 2 noiembrie 2007, 22:04)

    zaboomafoo [anonim]

    abia DUPA Hiroshima (6 aug) si Nagasaki (9 aug) Japonia a anuntat, la 15 august 1945, capitularea ... nu va spune nimic asta? vorbim de morala? eh da!! bine ca a fost PROFUND moral ce s-a intamplat la Pearl Harbor... dar ce usor e sa te bati cu pumnul in piept DUPA razboi... de ce imi anintesc brusc de viermele numit norica nicolai?? hm...
  • 0 (0 voturi)    
    si nazistii au facut acelas lucru. Au urmat ordine. (Vineri, 2 noiembrie 2007, 23:19)

    Himler [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Honolulu si Hiroshima (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 1:40)

    Dan Axter [anonim]

    Eu am fost anul asta si in Honolulu si in Japonia. NU am fost la hiroshima , dar am fost la osaka si yokohama-tokio . Ideea e ca japonezii le-au tras-o urit de tot la americani si inca mai e la pearl harbur una din nave scufundata cu vreo mie de cadavre in ea.
    Cine nu ii cunoaste pe japonezi nu au cum sa isi dea seama ca americanii NU ar fi putut ajunge pina la Tokio sau asa ceva. Nu va dati seama ca aia mai bine mor decit sa cedeze ? Nu ati auzit de japonezii aia care au fost gasiti la post in philipine dupa zeci de ani ? ei stateau in jungla si faceau planton ? E intradevar de plis ce s-a intimplat cu sute de mii de oameni, ptr ca NU era vina lor ptr ce s-a intimplat in razboi , dar americanii nu ar fi avut nici o shansa. Uitati si cu rusii ... nimeni nu a reusit inca sa ajunga pina la moscova. Vorba lui Stalin : daca ne moare un soldat , sunt altii 1000 bucurosi sa ii ia locul :O
    Uitati-va ca acum cu "razboiul fair" nu mai reusesc nici sa il prinda pe un asa zis terorist si nu reusesc sa tina controlul intr-o tzara hamesita dupa 30 de ani de razboaie si de embargou/dictatura etc.
    Deci cu alte cuvinte de la Coreea incoace (care nici aia nu e o victorie) NUMAI esecuri. Probabil cu Japonia/Germania s-au gasit cele mai bune solutii...avind in vedere ca acum J/G sunt poate nr 1 si 2 mondial. Deci au suferit , dar uite unde au ajuns ...au invins in razboiul de dupa WW II