Politistii italieni l-au acuzat de omor pe agresorul femeii din Roma

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2007, 0:00



Politistii italieni l-au interogat, vineri, mai bine de sapte ore, pe romanul acuzat de violarea si uciderea unei femei la periferiile Romei, relateaza agentia ANSA, in timp ce presa italiana sustine ca o a doua persoana ar fi participat la atacul de miercuri seara.

Politia a anuntat ca Nicolae Romulus Mailat este tinut la izolare intr-un penitenciar din Roma de teama represalilor altor detinuti, care l-au amenintat cu moartea. Mailat si-a mentinut declaratiile anterioare, potrivit carora nu a agresat victima, ci doar i-a furat poseta.

Potrivit anchetatorilor, Nicolae Romulus Mailat ar fi acostat o femeie miercuri seara pe o strada din Roma, a obligat-o sa-l urmeze pana intr-o baraca unde a batut-o si a violat-o. Femeia a murit la cateva ore dupa ce a fost internta in spital.

Mailat a fost arestat dupa ce o femeie care locuia in aceeasi tabara de nomazi l-a reclamat la politie, el fiind acuzat de omor si furt calificat.

Politia a anuntat ca suspectul este tinut la izolare intr-un penitenciar din Roma de teama represalilor altor detinuti, care l-au amenintat cu moartea. Mailat sustine ca nu a agresat victima, ci doar i-a furat poseta.

Presa italiana a afirmat vineri ca atacul caruia i-a cazut victima femeia ar fi fost produs, alaturi de Mailat, de inca un barbat, iar politistii investigheaza si aceasta pista.

Giovanna Reggiani, femeia in varsta de 47 de ani agresata in apropierea unei gari din capitala italiana, a murit joi seara intr-un spital din Roma. Medicii legisti italieni vor anunta vineri seara sau sambata dimineata rezultatele autopsiei efectuate asupra victimei.

Autoritatile italiene au darmat vineri tabara de nomazi in care locuia Nicolae Romulus Mailat si au efectuat razii in diverse zone locuite de rromi, retinand mai multe persoane. In cursul dupa-amiezii de vineri, politistii au evacuat o alta tabara locuita de rromi in apropierea Romei.

Agentia ANSA a anuntat ca politistii au descoperit 30 de kilograme de hasis si marijuana precum si munitie intr-o tabara locuita de rromi in sud-estul Italiei, la Altamura, in regiunea Bari. O femeie a fost retinuta pentru interogatoriu, iar autoritatile incearca in prezent sa afle cui apartin drogurile si munitia.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


225 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nasol (Vineri, 2 noiembrie 2007, 12:47)

    Daniel [anonim]

    Ne vin romaleshii inapoi deci?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce zice Basescu? (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:10)

    Tudor [anonim]

    Deci suntem in pericolul sa ni se trimita 5000 de infractori inapoi? Ce pozitie oficiala are Base? Mi-ar place sa ia totusi o pozitie oficiala referitor la asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bun (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:15)

    anonim [anonim]

    Sa vina si sa se angajeze la firme de constructii. Sapatori de santuri e nevoie la greu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i asa grav (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:34)

    fgdfgdg [anonim]

    @1
    Stai linistit, n-o sa stea mult pe aici. O sa plece inapoi. Sa vada dragii din Occident cum e cu discriminarea si alte dulcegarii cu care ne scoteau ochii pina acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi stam linistiti. (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:36)

    mihai t. [anonim]

    Un ministru(interne, externe, prim-ministru) ar trebui sa zboare pana la Roma sa vada care-i situatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Tiganii inapoiati in R0 (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:38)

    Romulus2 [anonim]

    Singura solutie este sa se construiasca lagare de izolare in care sa fie pusi sa munceasca supravegheati ,paziti si educati cu toate metodele.! Sigur e o idee greu de realizat.Autoritatile romane nu vor lua nicio o masura,se vor face ca ploua iar tiganii repatriati invatati cu viata usoara si banoasa din Italia se vor napusti asupra romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    scandal... (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:39)

    Florin [anonim]

    Inainte toata lumea facea scandal pe drepturile rromilor, acum ca au mers rromii la ei, fac scandal ca "romanii" sunt infractori, fara sa zica despre acesti "romani" ca sunt tzigani. Ar cam fi cazul sa se uite inapoi si dupa aia sa comenteze, si ar putea macar o scuza de bun-simt sa ceara pt afirmatiile anterioare.

    Eu unul in locul statului roman as asigura transport gratuit si chiar compensatii pt toti tziganii pt destinatii din afara Romaniei, sa vada si aia care nu de mult plangeau soarta tziganilor cum sunt ei in realitate, ca pe viitor sa bage la capatzana sa se documenteze inainte sa dea cu gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Vin cioroii! (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:44)

    fart [anonim]

    N.R. Va rugam nu mai folositi identitati multiple pentru a transmite mesaje de la ID 92.80.97.54 Multumim
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Ce zice Basescu? (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:47)

    spider [anonim]

    //////

    N.R. Va rugam nu mai folositi identitati multiple pentru a transmite mesaje de la IP 92.80.97.54 Multumim.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine Italia, tot respectul! (Vineri, 2 noiembrie 2007, 13:48)

    Anti Tiganime [anonim]

    Dom'le, de ce ziceti: "Politistii italieni au inceput, vineri, interogarea romanului acuzat..." De ce nu aveti curaj sa ziceti "interogarea tiganului acuzat"?

    Bravo Italia, stiu sa ia masuri, ai nostri cred ca o sa stea capra pana cand disparem ca natiune.
  • 0 (0 voturi)    
    Singurul care pote fi ascultat ! (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:33)

    SALVATORUL [anonim]

    Parintele si salvatorul tuturor deplasatilor in alte regiuni ale lumii este tovarasul ILIESCU - fost presedinte ales al Romaniei.Cum se exprima el acum la creerea acestor situatii,ce solutii are pentru reabilitarea acestor deplasati.
    Tovarase Iliescu ajutane si intervine la guvernele statelor care sint mai aspre cu noi sa ne ierte si sa ne trimita acasa la matale ca esti taticul nostru si pina la 1989 ai avut grija de noi si ne mergea foarte bine.
    Cu sperante !..........
  • 0 (0 voturi)    
    HARLEMUL .....TIGANILOR (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:34)

    maraiza [anonim]

    Americanii cand au avut probleme cu negrii le-au construit un cartier ( oras ) separat numit Harlem. Ar trebui si noi sa facem asa,ei sa se administreze singuri, sa aiba propria politie, propria conducere - primar, consilier -.......poate asa isi vor da seama ca trebuie sa se descurce singuri,nu totdeauna sa ceara pomana. Sa vedem atunci daca mai cersesc..etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Reeducare ferma (Vineri, 2 noiembrie 2007, 14:41)

    Pit [anonim]

    Solutia nu poate fi simpla pentru nici un stat european.
    Din pacate influenta CoE (Consiliului Europei) in materie de drepturi individuale, este F.mare si deci modelul justitiar pentru crimele din gerile Spaniei ne stau in fata.
    Zici de mii de ani - dar care de fapt sunt 40 de ani de fiecare si care mai rau in mod sigur peste 20 de ani respectivii voi fi pe afara sa mai mestereasca niste bombe.
    Aici este problema grea, ca de platit - tot societatea plateste pentru ei (cazarea in inchisori).
    O posibila propunere ar fi instituirea unor centre Europene de detentie (pentru criminalitatea trans-frontaliera) cu programe severe de reeducare (corectie)- inclusiv psihologica, ca alternativa la pedeapsa capitala- care pentru delicte majore / cu grad mare de pericol si flagrante, ar fi o solutie excelenta.
    Reducerea cheltuielilor + materializarea unei masuri punitive extreme.
    Trebuie sa fim de acord ca toti avem drepturi, inclusiv cei care vor sa traisca fara temerea ca mergand la serviciu li se poate infige cutitul in gat- sau poate chiar cu atat mai mult au drepturi acestia.
    In al doilea rand trebuie luata in calcul varinta bio-controlului/ supravegherii potentialilor infractori, prin implementarea
    chip-ului corespunzator datelor biometrice din viitoarea Carte de Identitate Europeana (si eventual a bratarii de SUPRAVEGERE SPECIALE).

    Nici nu va puteti da seama cat poate cuminti omul tehnologia avansata.
    Esta o plata pe care va trebui in final sa o acceptam ca varianta a pedepsei capitale ori a unei societati cu grad mare de infractionalitate.

    Discutii sunt la nivel inalt si unele masuri s-ar putea materializa pana in 2010, sau poate chiar mai repede daca vom mai avea cateva cazuri ca acestea.
    Daca a auzit cineva de libertatea supravegheta total?
    La un moment dat in RO s-a folosit si asa ceva dar la nivelul tehnic de atunci (anii '80-89).Din pacate nu chiar pentru cine trebuia.
    Se pare ca asta ne va astepta.

    Cu bine,
  • 0 (0 voturi)    
    Francezii au incercat.... (Vineri, 2 noiembrie 2007, 15:03)

    fgdfgdg [anonim]

    @12
    Francezii au incercat in Timis o chestie din asta - le-au dat chiar si animale de curte, gratis, sa-si gospodareasca singuri. Apoi zilele astea au facut o vizita sa vada ce mai fac "protejatii" lor: multi erau plecati inapoi in tari straine, mai erau vreo citiva ramasi. Au taiat porcii, vitele, le-au mincat din prima, doar erau gratis, apoi si-au luat zborul la produs. Asa ca nu e asta solutia.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru domnul PIT (13) (Vineri, 2 noiembrie 2007, 15:35)

    GANU [anonim]

    Stimate Domn
    Stimate Doamna,

    dar de propunerea dela cifra 11nu poate fi vorba ?
  • 0 (0 voturi)    
    chestie politica (Vineri, 2 noiembrie 2007, 19:22)

    marius [anonim]

    Italienii nu stiu cum sa scape de toti tiganii care au inconjurat marile orase.Si asa au apelat la siretlicul asta politic facand din tragedia intamplata familiei respective un conflict international.Hoti italienii.......ca sa nu para ca fac discriminari impotriva unei etnii defavorizate ,care in mod normal ar trebui ajutata sa se integreze (asa cum prevad directivele EU),ei i-au declarat romani si ii arunca in bratele statului roman.Pe ei nu ii intereseaza problema rromilor ,care de fapt ar fi problema intregii comunitati europene.Pe ei ii intereseaza sa -i faca sa dispara fara sa fie aratati cu degetul. Nu au facut niciodata nimic pt ai ajuta pe rromi sa se integreze in societatea lor si nici nu sunt dispusi sa faca nimic. Pt italieni romii sunt ca o boala rea care trebuie extirpata si daca se poate fara cicatrici.....
  • 0 (0 voturi)    
    Vezi opinia 11 (Vineri, 2 noiembrie 2007, 20:44)

    PENTRU MARIUS [anonim]

    Ce parere ai nu este cea mai potrivita solutie ???
  • 0 (0 voturi)    
    Neasimilabili (Vineri, 2 noiembrie 2007, 21:53)

    PATRIOTUL [anonim]

    Nu pot fi asimilati de catre nicio societate democratica.Au legile lor, aparte de catre orice traditii si valori locale. ARBEIT MACHT FREI
  • 0 (0 voturi)    
    G L O N T U L ! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 9:59)

    Piatra care sparge geamul [anonim]

    Nu are rost sa va mai vaicariti si sa inovati solutii, care mai de care mai caraghioasa. Calea de rezolvare este la indemana tuturor : G L O N T U L !
    Sa nu incepeti cu cine sunt eu sa stabilesc daca un om trebuie sa moara si mai ales cum si cand. Mi se intoarce stomacul pe dos cand aud dulcegarii cu drepturile omului.
    CARE OM? Ala care a facut asa ceva? Ala care intra peste tine in casa si te talhareste? Ala care iti violeaza sotia, sora, mama, iubita etc? Ala care iti fura pensia in autobuz? Ala care te injura de mama daca nu ii dai bani cand cerseste? Ala care iti fura vitele din curte si porumbul si pepenii de pe camp? Mai are rost sa dau exemple?
    Indiferent pe ce continent se afla, tiganul tot asa se va comporta. Nu tara e de vina, ci neamul lor.
    Hai sa nu mai batem apa in piua despre drepturi si responsabilitati. Au fost sefi de state care au ordonat masacre asupra tari, au divizat state dupa bunul plac si tot in patul lor au murit. Nu i-a deranjat nimeni.
    Cand Stalin a facut mai multe victime decat toata conflagratia mondiala la un loc a mai zis cineva vreo vorba? Sa fim seriosi.
    In schimb, iata o noua problema globala: cine e de vina? Tara, sistemul, legile UE sau tiganii, in calitate de minus varianta la specia umana?
    Omorati-l pe tigan in Romania pentru ce a facut in Italia si veti vedea cum Europa explodeaza ca suntem barbari. Omorati-l pe tigan in Italia si veti vedea cum doar tagma tiganeasca sare de tartita in sus ca o vadana proasta.
    Daca sunteti milosi, iertati-l si pregatiti-va nevestele, mamele si surorile pentru violurile care vor urma.