Romania, facuta tandari in presa internationala

de E.C., C. Marin     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2007, 0:00


Mailat atrage atentia presei internationale asupra Romaniei

Agentia France Presse noteaza ca incidentul a provocat o jena puternica la Bucuresti, unde oficialii au promis sa colaboreze cu Roma pentru a impiedica savarsirea altor infractiuni de acest gen, acuzand in acelasi timp minoritatea roma de acesta crima.

„Autoritatile romane au transmis mesaje in care isi exprima consternarea fata de atacul impotriva acestei femei, gasita in coma, in apropierea unei tabere de tigani, la periferia Romei. Clasa politica si opinia publica incerca sa se delimiteze de compatriotii lor de etnie roma care, dupa parerea lor, au stricat imaginea Romanei”, apreciaza AFP.

Agentia franceza adauga faptul ca "imigrantii romani sunt aratati cu degetul in Italia si sunt perceputi ca o amenintare pentru securitatea tarii, in contextul in care autoritatile de la Roma au cerut Uniunii Europene sa intervina pe langa oficialii de la Bucuresti ca acestea sa isi controleze mai eficient emigrantii".


Italia legifereaza expulzarea imigrantilor indezirabili dupa decesul sotiei amiralului intr-un violent atac sexual, titreaza “This is London” .
Dupa intrarea Romaniei si Bulgariei in UE, temerile europenilor ca rata criminalitatii va creste s-au adeverit. Potrivit site-ului, cele mai recente statistici arata ca romanii sunt faptasii a 76 de crime in Italia in ultmele 18 luni, cea mai mare in randul non-italienilor.

In aceeasi perioada, ianuarie 2006 - iunie 2007, aproape jumatate din violuri au fost comise de romani, care se situeaza pe primele locuri si la traficul de carne vie si prostitutie.


Italia ii va expulza pe europenii periculosi si ii vizeaza pe romani, titreaza si ABC News.
Premierul Romano Prodi a explicat ca infractiunile romanilor nu reprezinta o problema care afecteaza doar Italia si a dat de inteles ca ar putea deschide acest subiect in discutiile cu celelalte state membre ale UE.


Furia impotriva imigrantilor explodeaza dupa moartea violenta a unei femei, scrie Times Online. Mai mult de 300 de violuri si 2000 de jafuri sunt puse pe seama romanilor din Italia. Aproape 400 de romani au fost acuzati de rapire de copii si 6000 de primirea de bunuri furate.

Barbatul acuzat de uciderea Giovannei Reggiani este unul dintre sutele de mii de romani care au inundat Italia incepand cu 2002 odata cu ridicarea vizelor.

Spre deosebire de Marea Britanie, Italia nu a propus un moratorium privind imigrantii din Romania si din alte noi membre UE sarace, scrie The Guardian .

Intr-un editorial de o pagina in Il Messaggero, autorul scrie ca “furia noastra, frustrarea, teama si durerea nu pot fi subestimate. Atacul atroce care depaseste cea mai intunecata imaginatie a noastra este directa consecinta a tolerantei excesive. Am acceptat cu ochii inchisi pe toti cei care au vrut sa vina in Italia. Trebuia sa fi reactionat cu mult mai devreme.”

Corriere della Sera scrie ca romanii sunt noii europeni si albanezi ai Italiei, cosmarul public nr. 1. “Diferenta este ca Romanii sunt acum europeni, ca noi.”

Le Monde si AFP redau povestea italiencei ucise cu bestialitate de romanul Mailat si initiativa legislativa a guvernului italian de a restrange libertatile imigrantilor, prin expulzarea lor in cazul comiterii unor infractiuni sau a absentei venitului.


Si presa spaniola rezerva un spatiu generos crimei din Italia de care este acuzat un roman.

El Mercurio online ii citeaza pe Florin Cioaba, ingrijorat ca acest incident afecteaza imaginea intregii minoritati a romilor si mai ales a celor din strainatate, si pe cei de la Romani Criss care acuza presa romana de responsabilizarea unei intregi etnii pentru un incident individual.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


3121 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    C-asa-i Romanul ... (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 14:26)

    Daniel [anonim]

    Au dreptate sa nu ne mai suporte pe unde mergem. M-am intors din Finlanda cu o echipa de muncitori dupa o lucrare si am aflat acasa ca au furat unelte d epe santier la plecare, au baut si mancat tot din minibar , bataie de joc .... asa e romanul, spurcaciune. Nu doar tiganul. Ne-am tiganit noi in loc sa-i civilizam pe ei. Era usor daca de vina erau doar tiganii... mi-e rusine sa fiu roman.
  • 0 (0 voturi)    
    de pe margine ... (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 15:27)

    Romulus [anonim]

    Pai sa se stie ca tiganii de cand se numesc rromi, au o atractie spontana fata de Roma. Iar tiganul ucigas poarta un (pre)nume drag italienilor : Romulus, acelasi cu unul din cei doi fondatori ai Romei (Romulus si Remus). Numai ca asta e oleaca MaiLat. Curand o sa apara si Remus, un pic MaiLung, alr rrom si-atunci sa va tineti bine ... Acesta e ca sa mai glumesc, acolo unde spiritele sunt asa de incinse :) Dar drama e reala ...
  • 0 (0 voturi)    
    D-l Mailat (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 15:27)

    paul anicolae [anonim]

    Tziganul ramane tzigan chiar daca acuma se numesc rromi.Cine a vazut un tzigan ( rrom ) sa munceasca !
  • 0 (0 voturi)    
    vai ce inteligenti sunt occidentalii astia! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 15:41)

    seba [anonim]

    habar n-au ce inseamna sa te pui cu tiganii.
  • 0 (0 voturi)    
    am ajuns sa imi fie rusine (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 15:50)

    cristina [anonim]

    ne-au facut de ras tigani ,ne este rusine sa iesim pe strada ni se pare ca ne privesc ciudat italieni,noi am venit la munca sunte-m oameni cinstitii nu ne confundati cu cu tigani am ajuns sa ne fie rusine sa spunem ca suntem romani,condoleante familiei si ii rugam sa nu ne discrimineze,pe noi romani
  • 0 (0 voturi)    
    Cioaba sa vorbeasca ultimul! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 16:52)

    cristian [anonim]

    Nu! Cioaba nu are drept de apel sub nici o forma. Si ar fi bine sa nu mai vedem ca tziganii sunt numiti romi. Sunt satul de a fi considerat tzigan! Daca lor le place natia din care provin atunci sa nu le fie rusine de numele natiei! Asa ca taca criminalii din gura!
  • 0 (0 voturi)    
    aveti pozele cu martirii romani torturati ? (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 20:06)

    do [anonim]

    profesionistii lu' peste s-a dus cineva la spital in italia sa
    discute cu victimile fascistilor italieni?
    sa le ia un interviu?
    sa ii filmeze si sa ii arate lumii intregi pe noile victime ale holocaustului italian?
    italienii nu au inteles lectia din timpul dictaturii musoliniene,
    de aceea au ales-o pe nepoa-sa in parlamentul ue, mai mult ue o tine in brate!!!
    arata-ti adevarata fata a italiei si a italienilor, nu mai stati cu capul plecat ca gloabele alea din grajd!!!
    ministerul de externe doarme cand cetatenii sai sunt maltratati
    de aceste bestii naziste italiene!
    italienii deja l-au condamnat pe mailat desi se stie ca trebuie judecat mai intai si dupa aceea condamnat!
    (prezumtia de nevinovatie trebuie sa primeze ca dealtfel si pentru intreaga comunitate romaneasca ce traieste in italia)
    vad ca au inceput sa descopere ca de fapt nu a violat-o pe femeia aceea (pentru care tin sa-mi exprim sincerele regrete si dorinta ca cel sau cei care au savarsit aceasta crima oribila sa fie pedepsiti exemplar!!!).
  • 0 (0 voturi)    
    baaaaaaaaa!!!!!!!!! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 23:30)

    mescalito [anonim]

    ...evident ca bietele victime discriminate de etnie rrrrrroma n-au nici un pic de vina-n toata combinatia asta...cum de fapt n-au in nici o alta belea facuta de ei... discriminarea rrrromilor incepe acasa... ardealul e de fapt uuuunguresc, noi suntem intrusii acolo...Daca eu, ca Roman as face 0,001% din ce fac minoritatile inn Romania as fi arestat secunda doi fara drept de apel, in cazul etniei rrome ptr T O A T E capetele posiblle de acuzare prevazute de orice lege din lume, iar in cazul etniei maghiare de inalta tradare si subminarea integritatii nationale+indemnare la ura de rasa si arunkat in cele mai negre temnite pe veci, in skimb minoritatile primesc statut de viktime, si implicit o masokista imunitate...masokista pt cine o acorda evident...Cica-am fi o natie cu sange de eroi si viori d-astea...loooool....s-ar intoarce-n mormant strabunii nostri dac-ar sti ce gunoaie lase si lipsite de orice urma de demnitate am ajuns...Ne inchinam si ne milogim in fata tuturor pt. un ban in plus si-o sarma color...nemaiavand nici o importanta ca platim cu ultimul dram de onoare si identitate ce ne-a mai ramas...Sa nu fiu gresit inteles, departe de mine orice gand rasist (cu toate ca mai nou simplul fapt ca sunt nationalist si-mi iubesc tara e mai mult decat de-ajuns ptr a fi categorisit astfel...), dar pur si simplu mi-a ajuns pana peste cap toata batjocura asta! I-am declarat pe toti victime, le-am facut tuturor monumente, am legalizat una din cele mai abominabile crime posibile: homosexualitatea, probabil incurand o sa devinna obligatorie...asta imediat dupa decriminalizarea pedofiliei sau ceva de genul asta (ramane de vazut ce pofte vor mai fi la moda-daca si contemporanii lui homer se puteau bucura nestingheriti de inocenta unui copil noi de ce n-am face-o...?...pollitically correct sau cum era?)...ce-ar mai fi de facut acum? Unii or a zica: trebuie sa evoluam nu avem de ales...BBBAAA!!!...ASTA-I INVOLUTIE NICIDECUM EVOLUTIE...
  • 0 (0 voturi)    
    De ce tace Base? (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 23:48)

    Jean [anonim]

    Acum tace? Poate ne spune ca mogulii sunt de vina?
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaj catre PRM (Duminică, 4 noiembrie 2007, 0:23)

    Stefan [anonim]

    Chiar am trimis urmatorul mesaj catre PRM:

    Stimati parlamentari PRM, eu sunt unul dintre multi cetateni romani ofensati de faptul ca tiganii folosesc cuvantul "rrom" sa se identifice nu numai in Romania, ci si in strainatate. Daca "Romania" inseamna tara romanilor, cum s-ar numii o tara a "rromilor"? In engleza, cuvantul este "Roma", foarte apropiat de "Romanian" si de "Romania". Eu cer PRM sa initieze un proiect de lege care sa interzica folosirea acestui prefix pentru a indentifica tiganii in Romania si in restul UE. Grecia incearca sa isi protejeze identitatea sa istorica prin disputa sa cu Macedonia asupra folosiri numelui "Macedonia". De ce sa nu ne protejam si noi identiatea noastra etnica?
  • 0 (0 voturi)    
    presedintele italiei (Duminică, 4 noiembrie 2007, 8:28)

    veninusrl [anonim]

    zice ca fara imigranti economia italiei ar fi blocata. eu cred ca are dreptate, dar este mai simplu de aderat la discursul populisto-rasist al lui veltroni. asta nu inseamna ca actul boului de mailat are ceva scuzabil ci ca valul de xenofobie din italia e produsul unor discursuri iresponsabile la care adera prostimea.
  • 0 (0 voturi)    
    halal stiri (Duminică, 4 noiembrie 2007, 9:48)

    x-lescu [anonim]

    Halal stiri prezentati si voi!Sau doar le luati la gramada de prin ziare si le trantiti aici pe site? Prima stire din ziua de azi ne zice ca nu s-au gasit urme de agresiune sexuala.Mai jos scrieti ca a fost violata...Hotarati-va, ca destul ne scuipa presa internationala...Si poate adresati un semnal autoritatilor sub forma unor articole in care sa se ceara masuri severe impotriva etniei rromilor care ne-a facut de rusine in toatae lumea.Si astfel noi suntem discriminati in toata lumea, nu ei cand se precizeaza la stiri ca un roman de etnie rroma a facut diverse infractiuni...suntem lezati in drepturile noastre de cetateni romani din cauza lor...si tot ei au gura mare prin reprezentantii etniei lor care nu fac nimic pentru ei.Masuri severe altfel nu vom mai putea iesi din Romania din cauza lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania, facuta tandari in presa internationala (Duminică, 4 noiembrie 2007, 10:51)

    duda [anonim]

    Recomand vizionarea filmului Paine si ciocolata (Panne e ciccolata) 1973 cu Nino Manfredi .Situatie similara cu a romaniei dar fara tigani.De ce ROMA ? se cheama tigan de la ZINGARA (La Zingara (1822), an opera semiseria in two acts by Gaetano Donizetti)
    Cum ramane cu marea duda numita EU care ne invata cum sa convietuim cu minoritatile .Acum sant la " ei" si saracii europeni au devenit stresati.
    Cum ramane cu sfaturile pe care le primeam de ei inainte de aderare?????
  • 0 (0 voturi)    
    e d'al vostru (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:13)

    romanes [anonim]

    e rrom deci din roma si il cheama romulus deci... pui de italian. si are si apucaturi de macaronar.
  • 0 (0 voturi)    
    educatie (Duminică, 4 noiembrie 2007, 14:33)

    mica [anonim]

    atata timp cat romanii sunt necivilizati rromii nu au de la cine invata nu intelegem ca ue inseamna educatie pentru noi toti sa nu scuipam sa sortam gunoiul si mai ales sa ne respectam unul pe altul dar nu avem legi pt asta si nici nu le respectam cci oamenii care ne conduc sunt educati de parintii lor comunisti care nu aveau nimic cu educatia asti aufaut legi pentru ei le-au semnat ca primaru iar protectia sociala este pt ei rromiifac dupa legea guvernantilor
  • 0 (0 voturi)    
    grazie italia (Duminică, 4 noiembrie 2007, 14:41)

    mika [anonim]

    toti stiti sa criticati italienii,dar eu nu am auzit niciodata un roman sa spuna multumesc italia ca mi-ai dat posibilitatea de a-mi realiza viitorul meu si copiilor mei,oferindu-mi un loc de munca.asta nimeni nu a invatat inca sa spuna. romanii stiu doar sa critice pe altii,fara sa se uite un pic in jurul sau....lucrul care m-a dat jos este limbajul vulgar care des este folosit. rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    oooo shuuut up (Duminică, 4 noiembrie 2007, 22:54)

    raz [anonim]

    zip it up cu "grazie italia" ta...pleaca in italia sa-ti dea aia doua bate peste cocoasa sa vezi atunci cat de mult ii pupici ...............violenta vs. violenta = 0 toleranta. urasc tziganismea si ii tolerez pe tziganii care sunt romanizatzi.
  • 0 (0 voturi)    
    italienii exagereaza (Duminică, 4 noiembrie 2007, 23:44)

    diana [anonim]

    roman fiind nu pot fi de acord cu aceste acte de violenta. dar ma intreb si eu ca tot omul: unde au fost autoritatile italiene atunci cand acei tigani s au instalat acolo in acele baraci de mediu primitiv? sau unde s au aflat in perioada de la momentul instalarii si pana in prezent cand s au trezit ca ar trebui eliminati? s a permis, sau s a trecut cu vederea un mod de viata anormal si uite unde s a ajuns! rusine si italienilor care ne considera pe toti infractori! este un mod rudimentar de a judeca o situatie. ziarele din italia ar putea face si anchete despre cum sunt tratati romani care lucreaza pentru patroni in italia, fara sa beneficieze de o minima protectie sociala, tratati ca niste sclavi. nu a calculat nimeni profiturile pe care le obtin de pe urma acestor exploatari?
  • 0 (0 voturi)    
    Astia de apara tiganii (Luni, 5 noiembrie 2007, 0:11)

    OOOF [anonim]

    Nu va e ma rusine sa le gasiti circumstante de genul " Nu a violat-o".
    De cand s-a legalizat talharia?
    Fir'ar mama voastra a dracu, de nenorociti ca nu va mai opriti odata.
    Ne-ati facut de ras in toata lumea. e mai usor sa dai in cap decat sa muncesti!!! Nu?

    O sa vina toate haimanalele acasa, ca li se face frica si sa vezi iarasi vai si amar de noi. Iarasi furturi,spargeri si talharii ca prin 1995-2000.

    Poate s-o inventa un nou Antonescu sa rezolve problema.
  • 0 (0 voturi)    
    Romano-italian (Luni, 5 noiembrie 2007, 2:45)

    Laurentiu [anonim]

    Sunt un romn, care trebuie sa multumesc dupa cum zicea "16. Grazie Italia", ca sunt aici, castig un salar bun, lucrez 8 ore, nu 12 ca in romnia, 5 zile pe sapt, si 1700 e. Am assunzione, asa ca totul e perfect. Mi-e sila de cei care fac crime, dfie ei tigani, fie ei romani. Imi pare rau ca ma numesc roman, pentru ca toti de aici de pe lg mine vorbesc ca suntem niste criminali, pentru ca un tigan ratat s-a trezit sa faca o crima. Grazie Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai spune-ti rromi sunt TIGANI!!! (Luni, 5 noiembrie 2007, 7:25)

    Cristecu Carmen Elena [anonim]

    Tiganii tot tigani raman,termenul rrom se poate confunda usor cu roman.Asa cum in alte tari sunt denumiti hitani si gipsy sa si la noi trebuie folosit termenul de tigan.
    Are foarte mare dreptate domnul senator Vadim Tudor.In sfarsit exista un politician patriot.Toata stima pentru el.
    Nu sunt rasista,dar majoritatea tiganilor sunt niste hoti si asasini.Nu i mai lasati fratilor sa iasa din tara,sa invete sa munceasca si sa isi castige dreptul de a trai.
  • 0 (0 voturi)    
    Intoarcerea la origini (Luni, 5 noiembrie 2007, 7:28)

    iulis caesar [anonim]

    Pentru a civiliza Dacia, Traian a adus pe aceste pamanturi 2 legiuni (Gemina si ....) formate din scursurile Romei. Dacia, fiind la captul imperiului, oferta a fost simpla: ori ramaneti in puscariile Romei, ori ... hai in Dacia ca acolo ... spritz-u-i spritz, femeia femeie... si va dam si pamant moka.
    Dupa 2000 de ani are loc intoarcerea la origini. Simplu.
    Lasand gluma la o parte (desi e si ceva adevar in ea, poate de aceea e amara).... in ziua respectiva au avut loc in Italia 13 crime, din care 1 cu autor roman, 1 albanez, 2 ucrainieni si restul italieni. In ultimele 5 zile nr. de romani criminali ramane acelasi 1., desi alte natii au punctat. Concluzia.... fiecare sa spuna ce crede, dar hai sa nu ne mai victimizam.... nu suntem nici mai buni nici mai rai ca alti est europeni
  • 0 (0 voturi)    
    e vina autoritatilor italiene! (Luni, 5 noiembrie 2007, 9:12)

    Cristian [anonim]

    Eu cred ca nu trebuie sa cautam explicatii in originea tiganilor, a romanilor, etc. Astea's bullshit. Discutii ieftine, care incing tot timpul spiritele (de genu' windows vs linux) si intuneca judecata.
    Ideea e ca aia traiesc intr'un stat care daca nu stie sa isi apere cetatenii de raufactori (fie ei romani, albanezi, italieni) are o problema de eficienta. De ce nu se intampla asta si in Germania? Sa fie oare o politie mai eficienta, legi mai eficiente? Dar, italienii sunt la fel ca noi: nationalistii lor au gasit acum un pretext pentru a le creste pretentiile si media exploateaza, bineinteles.
    Imaginea noastra o sa fie sifonata si mai rau..dar macar s'ar putea da peste nas la UE cu ceva programe din astea pentru integrarea tziganilor.. Asta ca sa ne mai lase astia sa circulam fara pasaport..
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:17)

    anca, UK [anonim]

    italienii sunt niste rasisti si prost educati. trebuie sa intervina UE ca asa nu se mai poate.
    si voi romanii care sunteti in tara, ia mai scoateti-i afara pe italienii care au fabrici pe teritoriul romaniei si nu respecta legile...
  • 0 (0 voturi)    
    Re: e vina autoritatilor italiene (Luni, 5 noiembrie 2007, 13:32)

    iulius caesar [anonim]

    Mesajul meu anterior nu s-a vrut decat o aboradre "cu zambetul pe buze" a situatiei.... insa se pare ca uneori credem ca suntem mai importanti decat suntem de fapt..... Nu e totul chiar asa de negru.... Si mai lasati-o pe asta ci tziganii... pe mine m-au furat la Roma anul acesta doi romanashi blondutzi, chiar. Ractia carabinierilor a fost ceva de genul.... "pai nu sunteti conationali ? Reclamati-i la voi in tara, cand veti ajunge !" Dar sa trecem pe asta.
    De fapt problema importanta e alta, respectiv faptul ca la decizia de expulzare semnata de autoritatile italiene nu se poate face contestatie. Aceasta este o incalcare a drepturilor cetatenilor europeni. Altfel spus: daca un vecin, italian, vrea sa-si faca rost de inca un loc de parcare, reclama un roman la politie (inventeaza un motiv), politia propune expulzarea, primarul face lista, prefectul semneaza decretul de expulzare, iar tu ca cetatean european ce esti (de mana a 2-a) nu ai nici macar dreptul sa mergi in fata instantei si sa-ti sustii cauza (procedura e fara citarea partilor).
    Avocatii italieni nu au protestat degeaba (desi inclusiv tv-urile romanesti au prezentat deformat demersul acestora, sub ideea ca acestia protesteaza pentru ca isi vor pierde clentii...... tembelisme neprofesionale care apar atunci cand tot felul de neavenit se autointituleaza reporteri si in virtutea idioteniei din capul lor cred ca au dreptul sa-si dea cu parerea !!!!!)
  • 0 (0 voturi)    
    EXPROPRIEREA 2007 - JUDECATOR MITRACHE ANCUTA (Vineri, 16 noiembrie 2007, 8:13)

    Dumitrescu Ioan [anonim]

    Doamna judecator Mitrache Ancuta, se pare ca nu stiti ca in anul de gratie 1864, domnitorul Alexandru Ioan Cuza a improprietarit taranii dandu-le titluri de proprietate la cei insurati .
    Este si cazul stra stra buncii vanzatoarelor Popescu Carmen si Popescu Mihaela, numita Maria GG Facaletu ce in anul 1864 a fost improprietarita cu TITLU DE PROPRIETATE si a primit 7 pogoane si 19 prajini, din care avea loc de casa 200 m.p .
    Contrar acestei legi democratice, reformiste, aparata de Constitutia Romaniei, de Codul Civil, de Dreptul International, matale le-ai expropriat pe mostenitoarele sezinare Popescu Carmen si Visan Mihaela si in cele doua dosare in care le-ai judecat, ai confiscat un drept legal de proprietate prin mostenire .
    Ai hotarat sa le ia casa, sa le ia batatura cei 200 m.p, le-ai mai luat si 2000 m.p, ca « asa au vrut muschii matale » .
    - Nu a contat faptul ca mostenitoarele Popescu au probat ca au un TITLU DE PROPRIETATE, din anul 1864
    - Nu a contat faptul ca jumatate din sat, adica 21 de cetatenii revoltati de magariile ce se fac cu furtul proprietatii au venit in sala de judecata sa spuna adevarul, ca este terenul mostenitoarelor Popescu
    - Nu a contat faptul ca expertul topo judiciar desemnat, un om corect si bine pregatit profesional, nu s-a lasat intimidat de amenintarile avocatului Antonescu Dan, omul facandu-si meseria, dorind sa doarma linistit
    - Nu a contat faptul ca noi familia Dumitrescu, sustinatoarele celor doua Popescu financiar si logistic, am aratat ca Petrinii au furat din terenul mostenitoarelor Popescu .prin falsul in declaratii cu ocazia partajului.
    - V-am instiintat si nu odata ca este inadmisibil ca o instanta sa accepte acest furt si sa dea o hotarare in favoarea hotilor .
    - V-am cerut sa se masoare/identifice cele 3 loturi incepand de la un punct de reper fix, adica borna geodezica Valea Naparului Mic .
    - De ce a-ti ascuns adevarul si ne-ati luat proprietatea, ca sa beneficieze acesti Petrinii .