Serie A

Roma/ Suporterii radicali ai lui Lazio l-au insultat pe Mutu: "tigan" Gazzetta dello sport: "Ultima idiotenie a xenofobiei!"

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 4 noiembrie 2007, 0:00



Lazio - Fiorentina 0-1. Scena mizerabila pe "Stadio Olimpico" din Roma - in minutul 67, cind a fost trimis in teren de antrenorul Prandelli, atacantul roman Adrian Mutu a fost insultat, injurat si facut "tigan" de catre suporterii lui Lazio. In teren, echipa lui Mutu si-a vazut de treaba si a cistigat (gol Pazzini), urcind pe locul secund.

"Gazzetta dello Sport" noteaza incidentul, descriindu-l: "ultima idiotenie a escaladarii xenofobiei ce a lovit Roma".

Fanii lui Lazio sunt cunoscuti peste tot pentru manifestarile dure si pentru iesirile rasiste: nu mai departe de luna august, cind s-a jucat meciul Lazio - Dinamo in preliminariile Champions League, fundasul dreapta al bucurestenilor George Blay a fost luat "in primire" inca de la incalzire...

I s-a mai intimplat...

Nu este pentru prima oara cind Mutu are asemenea probleme in Italia: in martie, dupa ce a inscris un gol pe terenul lui Palermo, presedintele gruparii siciliene Maurizion Zamparini l-a facut pe Mutu "tiganus care face smecherii pentru a supravietui".

Ulterior, Zamparini a explicat ca nu a vrut sa il atace pe roman, ci s-a referit doar la originile jucatorului care vine dintr-o tara obisnuita sa se descurce prin mici smecherii in vremuri grele precum comunismul (?!!).

Rezultate Italia, etapa a 11-a

Lazio - Fiorentina 0-1
Milan - Torino 0-0

Duminica:

Cagliari - Sampdoria 0-3
Empoli - Roma 2-2
Parma - Siena 2-2
Catania - Atalanta 1-2
Napoli - Reggina 1-1
Genoa - Palermo 3-3
Livorno - Udinese 0-0

Juventus - Internazionale 1-1








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


360 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    opriti cainii nazismului italian! (Duminică, 4 noiembrie 2007, 9:21)

    riz [anonim]

    in italia fascismul nu a incetat niciodata, ba mai mult chiar, percuteaza prompt la comenzile politice venite din parte primarului romei si chiar din partea unor simpatizanti fideli din randul altro partide si chiar din guvernul italian!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rasisti italieni (Duminică, 4 noiembrie 2007, 9:29)

    sorin [anonim]

    Astia sint italienii , mult mai rai ca noi iar trecutul lor arata ca intotdeauna au fost rasisti
  • 0 (0 voturi)    
    Educatie in spiritul Italian (Duminică, 4 noiembrie 2007, 9:58)

    Adrian [anonim]

    Educatie in spiritul Italian.
    Istoria relateaza pe larg despre mafia italiana .
    Rasismul lor il simtim pe propria piele.

    Totusi nu trebuie sa generalizam pentru ca nici noua nu ne place asta;eu nu am omorat pe nimeni . La aceste acuze sper sa avem o voce unica persuasiva care sa demonteze rand pe rand acuzele Italienilor.

    In asta avem cu toti un cuvant de spus prin cei 7 ani de acasa pana sa avem un sprijin la nivel de presedentie si guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Duminică, 4 noiembrie 2007, 10:17)

    dvo [anonim]

    pacat ca vest-europenii nu inteleg ca una e sa fi rrom si cu totul alta sa fi roman... da' intreb si eu de unde asta cu rrom, ca pana in '90 nu stiam decat de tzigan? si apropo stie cineva ... in engleza cum se traduce rrom ... eenglish cumva?
  • 0 (0 voturi)    
    italia = fascism + mafie (Duminică, 4 noiembrie 2007, 10:44)

    d [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Dezinformari,defaimari si minciuni... (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:17)

    AR [anonim]

    "Dans la seule prison romaine de Regina Coeli, 236 detenus sur 900 sont des Roumains ou leurs cousins de Transylvanie, les Roms. "(Le Figaro)
    Problema este ca dezinformarile si minciunile "curg in valuri" in mai toata presa europeana...
  • 0 (0 voturi)    
    Italia out (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:19)

    agentu termic [anonim]

    Italia trebuie sa fie data afara din Uniunea Europeana.Sa se duca naibii in Comunitatea Statelor Independente alaturi de Rusia, Belarus si alte popoare de pestera ca si ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Meritam (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:21)

    gabi [anonim]

    sa fiti urati, caci ni-o facem singuri, cea mai mare idiotenie este totusi asociere cu tiganii: in loc sa se spuna oficial si clar ca este un caz izolat de Tigan, realitatea face un act de pupincurism zidul ...

    ati acceptat sa imprumutati numele de roman unei etnii total straine. La stiri ii numiti romani, romi si nu: tigan, tigan din Romania

    Intrebare - cine le-a permis sa-i numeasca romi, cine este de acord cu aceasta?
    Sa fie vorba iarasi de clasicul pupincurism la sugestiile europene?

    Hotnews, faceti va rog un sondaj de opinie privind imprumutul numelui nostru tiganilor! Cred ca multi sunt interesati
  • 0 (0 voturi)    
    Mafia si inchizitia 2 inventii italiene (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:23)

    daniel [anonim]

    .. si totusi nimeni nu a blamat Italia pentru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    frica (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:29)

    frica [anonim]

    Italienilor le este frica de romani. Cultura de nivel mai inalt a Romaniei ii face sa se simte amenintati. Se intampla dessi in celelalte tari vest europene.
  • 0 (0 voturi)    
    care frica (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:52)

    gabi [anonim]

    ce-ai tu cu frica lor, daca ei poate au motive reale sa le fie?
    care "cultura de nivel mai inalt"?

    In general gandrirea asta ca italienii sunt vinovati e bolnava.

    Problema este la noi, cetatenii romani, si, in particular, la tigani

    nu mai invinuiti italienii, este de inteles reactia lor
    Trebuie noi sa ne facem curatenie in ograda noastra dupa care sa ne uitam la problemele altora
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Duminică, 4 noiembrie 2007, 11:59)

    cititor [anonim]

    Ungurii sunt de vina !
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr. 8 si nu numai (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:03)

    Mazeta [anonim]

    Din cate se pare numele de rrom pt a denumi (unii) tigani este mult mai vechi decat de cel ruman, ev. roman (ca sa nu mai zic de numele Romania). Deci nu e vorba de un imprumut din directia noastra spre ei. Iar fiecare neam isi spune cum vrea el, chiar daca vecinii il numesc altfel (noi am fost mult timp cunoscuti drept vlahi). In plus, locuitorii orasului Roma se numesc si in zilele noastre romani. Intrebarea pe care ar trebui sa ne-o punem este de ce numele de roman (din Romania) a ajuns sa fie confundata cu cea de rrom (tigan, gypsy etc.) si nu cu cea de romano (din Roma).
  • 0 (0 voturi)    
    Tziganii (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:04)

    Mihai [anonim]

    Toate aceste probleme puteau fi evitate. Cine-i vinovatul. Autoritatile romane sunt vinovate. Din 89 si pina azi n-au facut nimic in legatura cu tziganii. Dimpotriva de teama sa nu fim acceptati in UE sau NATO le-au dat tot ce au dorit. Acum jefuiesc si omoara in alte tari, vin cu banii in Romania si platesc tacerea si neinterventia autoritatilor, nu platesc impozite si taxe, nici macar energia electrica, ne sfideaza in propria tara si asa cum a spus unul foarte cunoscut de-al lor se va scrie Romania cu 2 R adica RRomania! Cind vor fi pusi acolo unde le e locul?
  • 0 (0 voturi)    
    True (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:06)

    Asa este [anonim]

    Din pacate ungurii si tiganii sunt in aceeasi barca deci ei sunt de vina. Pacat ca au cetatenie romana sa poata sa ne faca de rusine in toate tarile posibile.
  • 0 (0 voturi)    
    sa nu confundam (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:24)

    gabi [anonim]

    si sa fim corecti: tiganii(majoritatea lor) au un comportament delicvent, este clar si trebuie spus raspicat.

    Cu ungurii insa nu este deloc cazul, daca nu-i placi din careva motive, enumera-le. Aici era vorba de comportament si civilizatie
  • 0 (0 voturi)    
    din amintiri... (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:28)

    getxman [anonim]

    Papa Ioan Paul al II-lea a fost victima unui atentat dus la capat de Mehmet Ali Ağca, o isterie ca acum cu expulzari si razbunari personale , a vazut cineva?
    In 1983 papa l-a iertat in mod public pe agresor.
    Nu poti acuza si pedepsi o tara intreaga sau o etnie pentru faptele unui descreierat.
  • 0 (0 voturi)    
    @13 (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:39)

    SG [anonim]

    interesant, poate ne dai si un link cu privire la istoria asta .. si-mi explici cum de doar tiganii din Romania au ajuns sa fie cunoscuti ca rromi si nicaieri in alta parte ? Sau poate ca tiganii din Romania or fii alt popor decat cei din Spania, Franta, Polonia, etc si de'aia au alt nume ?
  • 0 (0 voturi)    
    abia au asteptat italienii o astfel de stire (Duminică, 4 noiembrie 2007, 12:40)

    eu [anonim]

    Fatul ca aceasta stire a fost super mediatizata demonstreaza interesul italieniilor de ai cocosii pe romani(au fost crime facute de ei la fel de grave care era cam a cincea stire data de ei).Fascistii cum sint italinii au vrut sa creeze o imagine proasta a romanilor din italia multi lucreaza si platesc impoziite ca si ei.Cu aceasta ocazie sper ca aceei romani cinstiti care lucreaza in italia sa se intoarca in romania si sa lase aici numai pe hotii si pentru ca asta merita acesti macaronarii.Nu cred ca meritau toti romanii din italia o injosire de genul asta din cauza unui tigan.
  • 0 (0 voturi)    
    @4 (dvo) (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:04)

    frustrati [anonim]

    inteleg ei, vezi de treba. kestia e k mai inteleg f. bine si k f. multi bani pleaca din italia spre romania... prea multi. problema cea mai mare e ca romanii n-au facut scandal cand o romanca a fost aruncata sub metrou de o italianca imputita sau cand un roman a fost executat prin impuscare in cap de camoresi. astia suntem noi. ne lasam calcati in picioare de tigani si de italieni care au exportat violenta in toata lumea.
    figli di putane
  • 0 (0 voturi)    
    pt 18 (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:18)

    Mazeta [anonim]

    Uite un link dintre cele posibile:

    http://www.radoc.net:8080/RADOC-41-ROMGADJO.htm

    Eviden t si cum poti citi si din trimiterea data, afirmatia cuprinsa in intrebarea ta este falsa: nu numai tiganii din Romania au ajuns sa fie numiti rromi. Chestiunea daca tiganii reprezinta un singur popor si tiganeasca o limba unica este mai complicata si depaseste cadrul discutiei de fata. In alta ordine de idei, trebuie amintit ca disputa dintre sedentari si nomazi este multimilenara, primii aducand reprosuri de genul 'hoti, nespalati, barbari", ceilalti socotindu-i 'limitati si fraieri".

    P.S. De remarcat cum sunt caracterizati tiganii acum mai bine o suta de ani intr-o lucrare de lingvistica: “the very dregs of impurity, the Helots of all, shameless vagrants, eaters of carrion, beggars and thieves”
  • 0 (0 voturi)    
    criminali (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:19)

    george [anonim]

    cred ca daca s-ar compara actele criminale ale italienilor cu ale romanilor pe mapamond... am avea multe de invatat de la ei.Nu are nicio scuza acel tigan agresor din cauza caruia a murit o fiinta ,dar nici sa te razbuni pe CHIVU-MUTU sau alti ramani care aduc servicii chiar Italiei.Cred ca ar trebui sa le dea o palma morala si sa plece in grup,de pilda,la Real Madrid sau Barca.
  • 0 (0 voturi)    
    italienii ne cred pe toti tigani (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:29)

    lucian111 [anonim]

    e clar ca italienii nu fac deosebirea intre roman si tigan. ne considera pe toti la fel. mutu tigan? chiar daca era nu poti sa zici asta decat daca esti un rasist ordinar. ar trebui sa interzica accesul suporterilor la meciurile fiorentinei tot sezonul.. nu se dau pedepse de genul asta pentru rasism?

    e clar ca nu o sa calc prin italia niciodata.
    chiar ma gandeam sa merg in luna de miere pe acolo.
    dar nu am chef sa fim batuti si injurati pe strada.
  • 0 (0 voturi)    
    asta da stire! (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:32)

    gioni [anonim]

    adevarul e ca pana acum suporterii unei echipe "slaveau" adversarii si le scandau numele la unison cu proprii jucatori.
    asta da stire!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    REVOLTATOR (Duminică, 4 noiembrie 2007, 13:49)

    cetateanul umilit [anonim]

    Trist, dar indiferenta tuturor guvernelor romanesti postrevolutionare isi arata roadele amare. Avem ONG-uri care se ocupa de integrarea rromilor, exista programe, exista fonduri (evident, deturnate). Tot atatea forme fara fond. Apropo, aseara am vazut pentru prima oara palatul mamei OMIDA. Nici Marie-Antonette nu avea o asemenea resedinta, nici Josephine Bonaparte. Sfidare! Rromii au rege, au imparat, au zeci de palate cu turnulete gen pagode si si mai multe sate ca cel din care a plecat MAILAT.
    Nici cu noi, romanii, situatia nu e diferita. Avem miliardari in euro si dolari, adevarati, NU DE CARTON, avem latifundiari, avem progenituri de bani gata si, in acelasi timp, o saracie lucie in ceea ce numim Romania profunda. Rusine clasei noastre politice. Rusine liderilor romanilor si rusine liderilor rromilor, in aceeasi masura!
    Si cu toate aceste inechitati strigatoare la cer, justitia noastra n-a gasit ceva mai spectaculos de taxat decat caltabosii lui Remes si termopanele lui A. Nastase plus o halucinanta urmarire pentru spionaj.
    Avem DNA, am avut PNA, instituii mancatoare de bani si nervi... Unde s-au dus miliardele de euro si dolari intrati in tara dupa 89. Se pare ca vreo 24 de miliarde s-au pierdut fara urma. Chiar "fara urma" sa fie? Intre o clasa politica egoista, galagioasa, ineficienta si corupta, intre romanii sau rromii din profunzimea noastra etnica, ge Mailat, noi, oamenii comuni ne simtim striviti, sufocati, asfixiati.
  • 0 (0 voturi)    
    rasusmul italian (Duminică, 4 noiembrie 2007, 14:04)

    doana valeriu [anonim]

    Lui , Basescu sa-i fie rusine, este o nulitate , politica externa ii apartine. Este o musca fara cap.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii si tiganii (Duminică, 4 noiembrie 2007, 14:53)

    Mihai C. [anonim]

    Tiganii nu sunt romani ! Tiganii sunt tigani in orice tara si au cel mult cetatenia respectiva. Vina occidentalilor de a-i confunda pe romani cu tigani se datoreaza regimurilor de dupa 1947. Comunismul i-a tolerat pe tigani pentru ca tiganii isi plateau libertatile cu aur, iar guvernantii de dupa 1989 - pentruca - pe de o parte - unii erau ei insisi tigani si - pe de alta parte - aveau nevoie de voturi de la o minoritate etnica ce n-a avut niciodata o tara.
    Nici ziaristii n-au pic de rusine si de curaj in a prezenta opiniei publice fata exacta a lucrurilor : au inventat si denumirea de "rrom", cu doi de "r", de parca denumirea de rom n-ar fi fost de ajuns ca a schimbat pana si indicativul international al Romaniei.
    Daca este adevarat ceea ce se vorbeste in cercuri restranse ca ROMANIA va deveni - mai devreme sau mai tarziu - lada de gunoi a Europei si patria tiganilor ce vor fi dati afara din celelalte tari, atunci noua ROMANILOR nu ne ramane de facut decat sa plecam in alte tari. Peste cine veti mai guverna atunci GUVERNANTILOR ?????
  • 0 (0 voturi)    
    Clarificari pt Comentariul 4 (Duminică, 4 noiembrie 2007, 14:57)

    pt dvo [anonim]

    pt "dvo" (Comentariul 4):


    Am citit comentariul tau si am devenit si eu curios.

    Cauta pe google dupa cuvintele:
    - wiki romani people
    - wiki romani language

    O sa gasesti o multime de informatii fascinante despre limba "Romani" si despre "Rroma".


    Iti atasez cateva paragrafe de interes general
    ------------------------
    The Roma are among the best known ethnic groups that appear in literature and folklore, and are often referred to as Gypsies or Gipsies, a term that is nowadays generally considered pejorative and is based on a mistaken belief of an origin in Egypt. In actuality, the Roma have their origins in India.


    The Romani language is usually included in the Central Indo-Aryan languages (together with Western Hindi, Bhili, Gujarati, Khandeshi, Rajasthani etc.).

    There are no historical proofs to clarify who were the ancestors of the Roma, and what motivated them to emigrate from the Indian subcontinent, but there are various theories. The influence of the Greek language (and to a lesser extent of the Iranian languages, like Persian, Kurdish and of the Armenian language), points to a prolonged stay in Anatolia after the departure from South Asia.

    The Mongol invasion of Europe beginning in the first half of the 13th Century triggered another westward migration. The Roma arrived in Europe and afterwards spread to the other continents. The great distances between the scattered Romani groups led to the development of local community distinctions. The differing local influences have greatly affected the modern language, splitting it into a number of different (originally exclusively regional) dialects.
    ------------------------
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 13. Nu-i chiar asa - partea I (Duminică, 4 noiembrie 2007, 15:31)

    adi [anonim]

    > 1050 Emperor Constantine Monomachos employs “a people . . . named Adsincani” to use sorcery to get rid of predatory wild animals in Philopation.
    > 1068 St. George the Athonite reports the presence of “Lors” (Luris?) in Constantinople.
    > 1071 The Seljuqs defeat the Armenians at Manzikert and establish the Sultanate of Rum in Anatolia.
    > ca. 1180-90 Theodore Balsamon records the presence of Athinganoi in Constantinople.
    > ca. 1200 Athanasius, Patriarch of Constantinople, instructs the Byzantine clergy to forbid their parishioners from associating with Athinganoi “because they teach devilish things”.
    > 1227 The Sultanate of Rum is temporarily taken over by the Mongols.
    > 1283 A document refers to taxes being levied upon the “Egyptians and Tsigani” in Constantinople.
    > 1322 Romani presence at Candia, in Crete, is reported.
    Dupa cum vezi (am citit si linkul) denumirea folosita de toti cu care au avut de-a face este cam diferita si in acelasi timp foarte apropiata de cea actuala, de "tigani'. Studiul este foarte inconsistent (facut de americani, si ei cam incurca istoria) si nu arata cind a inceput sa fie folosita denumirea de Rrom (aici sint de-a dreptul penibili, scriu ba: romani, ba romany, ba rrom, ba romanie, ba romanies etc.).
    Cum respectivii nu se puteau numi popor pe la anul 1000, ci mai degraba un grup dezradacinat, eu ma indoiesc tare ca s-ar fi chemat unul pe altul Rrom. Dupa cum vezi Bizantinii le spuneau "adsicanii" (chestie care face sa cada ipoteza cu "tin" = aramari si ideea ca numele vine de la Europeni-unde oricum ei au ajuns mult mai tarziu) inainte de stabilirea sultanatului de la Rum, asa ca acesta e foarte probabil termenul corect.
    Ce e interesant, si acum 1000 de ani, si acum 300, si acum 200 si acum 100, si si azi - respectivii erau "renumiti" pt. furturi/hotii, vrajitorii etc. - numai lucruri bune.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 13 - partea II-a (Duminică, 4 noiembrie 2007, 15:32)

    adi [anonim]

    Iar daca e sa discutam intaietati - "romanii" au tot dreptul sa utilizeze acest nume:-), iar noi am fost numiti romani de catre calatorii italieni din perioada renasterii. Nici u vlah nu mi-e rusine deoarece vine din germana veche si inseamna: vorbitor de limba latina :-).
  • 0 (0 voturi)    
    rasu smul(s) italian (Duminică, 4 noiembrie 2007, 15:45)

    agentu termic [anonim]

    Mai nenea cu rasu smul(s) italian, Basescu e un mesia pentru romani, cu politica externa se ocupa cap de bour ala de Cioroianu care e un fel de deseu toxic nuclear pentru noi si ar trebui ingropat cat mai adanc sub pamant.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. 6 SI PT. TOTI ROMANII - SOLUTIA (Duminică, 4 noiembrie 2007, 15:46)

    adi [anonim]

    Sintem confundati/facuti in prea straina cu RROMII? Va deranjeaza?
    ATUNCI: toti cei care stiti o limba straina si utilizati NET-ul duceti-va pe paginile ziarelor respective si POSTATI - decent va rog - o scurta explicatie de ce nu e corect!!! de fiecare data, la fiecare articol, pana cand vom vedea o schimbare.

    daca ale noastre autoritati nu iau masuri - noi sintem cel putin 22 mil, sper ca multi vorbesc macar engleza! Sintem o FORTA SUFICIENTA pt. a INFLUENTA OPINIA PUBLICA!

    Haideti sa o facem! DAR DECENT! si cu armele LOR
  • 0 (0 voturi)    
    de ce trebuie sa inghitim toate astea (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:17)

    torente [anonim]

    fratilor cind un italian a luat copiii strazi din romania si s-a batut joc de ei noi de ce nu am ripostat si cite si mai cite aicea se vede guvernul romaniei cit este de loial fata de locuitori acestei tari!
  • 0 (0 voturi)    
    pt #13 (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:27)

    johnny [anonim]

    Chiar daca ai avea dreptate in legatura cu vechimea denumirii de rrom, nu ai dreptate cand sustii ca au dreptul sa fie numiti asa in limba romana! Fiecare limba are anumite denumiri pentru diferite natii iar in romana tiganii sunt tigani nu rromi! In limba lor se pot numi cum vor ei! Altfel, cu ti s-ar parea ca germanii sa aiba pretentia ca in toate limbile sa fie numiti deutch, olandezii dutch, ungurii magyar s.a.m.d.? De la inceput s-a gresit cand s-a solicitat schimbarea denumirii din tigan in rrom. Discriminarea si imaginea negativa nu se datoresc numelui ci renumelui! "Transformati" in rromi, unii din tiganii nostri nu au o atitudine mai putin antisociala, lucru pe care incep sa-l descopere, prefacut surprinsi , si aparatori, pana nu demult, ai drepturilor tiganilor!
    Oricum, tin sa subliniez ca eu personal cunosc foarte multi tigani cu calitati deosebite! Nu sustin revenirea la denumirea de tigan din alte ratiuni decat cele lingvistice!
  • 0 (0 voturi)    
    palavre! (Duminică, 4 noiembrie 2007, 17:52)

    clujean [anonim]

    orice grup etnic sau/si social are obligatia sa se integreze in mijlocul majoritatii care-i accepta prezenta! isteria asta cu drepturile minoritatilor poate fi admisa pana la punctul in care minoritatea atenteaza la valorile de baza ale societatii din jurul ei; din acel moment, povestea cu drepturile cade si se iau masuri necesare pt. restabilirea cadrului adecvat functionarii societatii asa cum dicteaza traditiile si bunul simt! ca sa fie mai clar, NU NOI AVEM OBLIGATIA DE A-I INTEGRA PE TIGANI CI EI AU OBLIGATIA DE A SE INTEGRA! ce e de facut daca refuza? ii izolam de restul societatii! ghetoul nu e o institutie noua si si-a dovedit utilitatea de-a lungul vremurilor, in ciuda istericalelor stangii contemporane! (a se vedea Africa de Sud, ce era si ce-a ajuns); ca atare, trebuie, urgent, ca onor guvernul sa-i anunte, OFICIAL, pe tigani, ca ori se integreaza, chiar daca le e greu, in stilul de viata civilizat, ori vor ajunge dupa gardul de sarma ghimpata! cred ca supravietuirea civilizatiei europene e mai importanta decat niste principii pe care realitatea le dovedeste ca fiind false la orice pas!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Wikipedia nu este biblie (Duminică, 4 noiembrie 2007, 17:58)

    Marius [anonim]

    Am si eu obiceiul de a recurge la Wikipedia pentru documentare, dar nu consider ca este o sursa de informare corecta in toate privintele. Este doar o compilatie de diverse surse, facuta de oameni care nu au cea mai riguroasa pregatire in domeniul respectiv. Denumirea de tigan a capatat conotatii peiorative nu din cauza celor care o folosesc, ci din cauza marii majoritati a celor care sunt tigani. Altminteri, pe jumatate tigan a fost si Calinescu, criticul, nu actorul. Si au mai fost si altii, care s-au integrat in societate, vezi violonistul Ion Voicu. Dar celor care nu doresc sa se integreze, care vor sa aiba si rege si imparat fara a avea (inca) o tara, care-si fac casoaie cu turnulete, care vor munca ioc, dar castiguri din inselaciuni, furturi, talharii, etc., nu ar trebui sa li se permita sa ne fure si identitatea printr-o operatie cosmetica la numele lor. Sa faca bine sa isi schimbe naravul, nu parul. Ramai pur si simplu stupefiat ca organizatia care, cica, le apara drepturile, se numeste Romani Criss. De ce nu Romanian crisis, ca e mai conform cu realitatea?
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptate? (Duminică, 4 noiembrie 2007, 19:03)

    Constantin [anonim]

    Sa-i izolam? Dar facem dreptate, cand afara raman cei care i-au facut sa aiba nas? Cei care au strans bogatii imense, iar cei cinstiti rabda de frig si foame? Ei sa ramana bine-mersi fiindca sunt tari, nu tigani???
    Italienii, prin faptul ca ne discrediteaza (pe romani), se discrediteaza singuri.Ei au nevoie de unii ca noi, deci n-au la ei ce avem noi. De ce au nevoie de Mutu si de altii, daca sunt asa de buni?
  • 0 (0 voturi)    
    pt adi si johnny (Duminică, 4 noiembrie 2007, 20:12)

    Mazeta [anonim]

    Indiferent de etimologiile lui rrom si tigan (vezi cazul spectaculos al denumirii de bulgar), e dreptul fiecarui neam, cum am mai zis, sa se numeasca dupa cum pofteste. Fireste, asta nu poate implica o obligatie pt altii sa-i numeasca orisicum (vezi disputa dintre macedonienii din Macedonia si grecii care il revendica pe Alexandru Macedon), nici nu am afirmat asta. Problema este ca, in timp, anumite cuvinte tind sa fie conotate peiorativ si perpetueaza o stare conflictuala. Poate sunteti de acord ca evreii nu trebuie numiti la nesfarsit jidani pt ca l-au rastignit pe Iisus sau ca erau vagabonzi si rufosi sau ca sunt capii masoneriei sau mai stiu eu ce.. Eu zic ca e un semn de civilizatie si de ingaduinta (nu o obligatie) sa ii numim cum vor ei, atata vreme cat nu noi detinem drept de autor pe numele de romani si Romania.

    In plus, si aici stiu ca o sa imi sara toata lumea in cap, eu cred ca infuzia asta de sange tiganesc nu o sa ne strice. Sunt curios ce va iesi din vitalitatea lor primitiva si genele romanilor (care, by the way, sunt mai putin puri dpv rasial decat tiganii - nu ca ar conta prea mult...). De admirat inca o data forta limbii romane care a reusit, prin asimilare, sa faca aproape disparuta limba tiganeasca.

    Indemnul meu este sa judecati fiecare persoana in parte dupa intentiile si faptele proprii. Orice generalizare duce,fatalmente, la aproximari, confuzii si greseli.
  • 0 (0 voturi)    
    ii contropim (Duminică, 4 noiembrie 2007, 21:21)

    LP [anonim]

    Azi am fost la muzeul Armatei Romane si in dreptul exponatelor din timpul celor 2 razboaie romano-dacice, ma gandeam ca roata istoriei se intoarce. Acuma noi ii asediem si in curand vom fi chiar majortitari in Italia. Normal ca un razboi se duce si cu victime, insa se vor calma italienii si totul va decurge cum trebuie. Doar de la Rim ne tragem....
  • 0 (0 voturi)    
    Asa, fiti politicosi cu fanii Lazio! (Duminică, 4 noiembrie 2007, 21:22)

    Horia [anonim]

    Amarata presa e asta din Bucuresti: parca le e frica sa spuna:
    " punks cu un IQ de sub 100-supporteri Lazio l'au insultat pe Mutu".
    H
  • 0 (0 voturi)    
    Drepturi de autor (Duminică, 4 noiembrie 2007, 21:51)

    Marius [anonim]

    @mazeta
    Citez cu un sentiment de repulsie urmatoarea mostra ordinara de manipulare:
    "Eu zic ca e un semn de civilizatie si de ingaduinta (nu o obligatie) sa ii numim cum vor ei, atata vreme cat nu noi detinem drept de autor pe numele de romani si Romania."
    Stimabile, daca esti de la Romani Criss, insidiosul mesaj al domniei tale se explica. Daca nu,nu! Mai aveai putin si spuneai pe fata ca dreptul de autor pentru numele de romani si Romania il au unii dintre concetatenii nostri inca minoritari. Tiganii adica, pentru ca sa fiu mai explicit! Prea ne credeti prosti, zau asa!
  • 0 (0 voturi)    
    @marius (Duminică, 4 noiembrie 2007, 22:51)

    Mazeta [anonim]

    Amice, stiai ca steagurile Ciadului si Andorrei sunt foarte asemanatoare cu al Romaniei? nu stiu al cui e mai vechi (Ciadul a inaintat Organizatiei Natiunilor Unite un protest oficial, pentru ca drapelul Romaniei sa nu mai fie arborat la Organizatia Natiunilor Unite), si nici nu prea ma intereseaza. Chestia este ca suntem o natie (natie, NU popor!) destul de recenta si ca am luat si noi de unde am putut denumiri si simboluri mai mult sau mai putin comune. Ce-ar fi daca locuitorii Romei ne-ar fi interzis sa ne numim romani sau daca Ciadul ne-ar declara razboi pentru niste culori? Rezum ideile mele, pt a nu fi rastalmacit: 1. nu intamplator numele de roman este confundat cu cel de tigan (in poloneza, ruman este aproape sinonim cu tigan), 2. nu stiu daca denumirea de rrom data tiganilor sau cea de roman data romanilor (din Romania) este mai veche, si nici nu conteaza prea mult; 3. judecati oamenii, nu popoarele.
  • 0 (0 voturi)    
    De amicitiae (Luni, 5 noiembrie 2007, 0:07)

    Marius [anonim]

    @mazeta
    Nu stiu de ce ne tutuim cu "amice". Cultura domniei tale in domeniu dovedeste o aplecare speciala si presupun, interesata, asupra subiectului si o tendinta descalificanta de manipulare prin inducere deliberata de confuzii. Cine merge la Palatul Dogilor in Venetia, in sala hartilor, poate vedea numele Romania pe o harta din vremea lui Stefan cel Mare. E drept ca regiunea de pe acea harta era mai degraba in zona aromanilor., care sunt tot un fel de romani. Asadar, pentru a fi consecvent cu dumneata insuti, pe mine ai sa ma numesti roman, ca asa vreau eu. In ceea ce te priveste, nu ma intereseaza cum vrei sa te numesti, atata timp cat faci parte dintre aceia care vor sa vada romanul strain in tara lui, cum spune poetul. Si te mai rog ceva, alege-ti amicii cu grija, asa cum fac si eu. Poti fi de pilda prieten cu regele Cioaba sau cu imparatul Iulian. Cu mine nu ai sanse!
  • 0 (0 voturi)    
    For Mazzeta (Luni, 5 noiembrie 2007, 2:20)

    adi [anonim]

    1. In maghiara Italian=olasz iar roman valah = olah
    what's your point?

    2.Italienii ne-au descoperit inainte de 1241 - Marea Invazie Mongola. Printre primii care au mentionat populatiile vorbitoare de un fel de latina vulgra din aceasta zona este Nicolaus Olahus - avea ceva treburi prin Oradea la vremea aia. Li s-a spus "romani" in secolul 13.
    Cand a aparut denumirea de Rrom? si mai ales cind au inceput tiganii sa-si spuna rromi?

    3.dificil. Imi pare rau dar asa e "de cind lumea". Valah are sens peiorativ in limba multora dintre popoarele invecinate.
    Pe de alta parte, daca de 1000 de ani tiganii sint cunoscuti drept hoti, vagabonzi si "smecheri" - cum vrei sa-i judecam? Prea putini dintre noi sint atit de ingusti incat sa nu recunoasca si calitati ale tiganilor, problema e ca tiganii care traiesc cinstit sint depasiti ca pondere de restul.
  • 0 (0 voturi)    
    uitasem (Luni, 5 noiembrie 2007, 2:22)

    adi [anonim]

    eu sint curios ce-ar iesi din amestecul genetic tigani=toata europa. :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia e universala (Luni, 5 noiembrie 2007, 7:50)

    Anabela Revaru [anonim]

    Chiar nu ma asteptam la o reactie atat de inflamata...si mi se pare nedrept sa te asmuti impotriva cuiva doar pentru ca este roman...s-a mai intamplat asta prin America, cand era vorba de negrii!!! Probabil experimentam, un secol mai tarziu, acelasi val tzunami de xenofobie si de data asta noi suntem "negrii"!

    Si cand ma gandesc ce frumos suna pe hartie declaratia UE de egalitate!!! poate a gresit cineva traducerea...
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii astia (Luni, 5 noiembrie 2007, 8:13)

    flo78 [anonim]

    Dracu ne-a pus sa le dam denumirea de rromi la nenorocitiii astia de tigani. Ca sa ne asocieze toata lumea cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Xenofobia (Luni, 5 noiembrie 2007, 9:06)

    Unguru [anonim]

    Nu ca romanii nu ar avea tendinte si un discurs xenofob... de 15 de ani altceva nu vad in tara asta. Acuma simtiti si voi pe pielea voastra cum e sa fii hartuit in public pe drept-nedrept zi de zi.
    Nu este corect ce se intampla in italia, dar macar acuma faceti si putina comparatie.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr.nr.15 (Luni, 5 noiembrie 2007, 9:36)

    levi [anonim]

    Era o gluma prostule,erai fericit ca alti sunt vinovati...tigani cere vorbesc maghiara se numesc Kalanyos,Gabor sunt si dintre ei plecati in multe tari dar nu auzi sa comite atita orori..Inca un lucru:in Italia fura si romanii !!!!!!Am vazut reportaj cu ei la Pro TV...asa ca votati trefla !!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr.nr.15 (Luni, 5 noiembrie 2007, 9:40)

    levi [anonim]

    Era o gluma prostule,erai fericit ca alti sunt vinovati...tigani cere vorbesc maghiara se numesc Kalanyos,Gabor sunt si dintre ei plecati in multe tari dar nu auzi sa comite atita orori..Inca un lucru:in Italia fura si romanii !!!!!!Am vazut reportaj cu ei la Pro TV...asa ca votati trefla !!
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni !!!!!!!!!!!!!! (Luni, 5 noiembrie 2007, 9:42)

    giga [anonim]

    Se pae ca am luat-o toti pe aratura. INCA SE CERCETEAZA CAZUL (din cite am citit), TIPA NU ARE URME DE AGRESIUNE SEXUALA. Deci nu e nici o legatura inter isteria macaronarilor si realitate. E vorba de altceva, asta e PRETEXTUL. Daca nu era asta, era orice altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    tzigani (Luni, 5 noiembrie 2007, 9:47)

    adrian [anonim]

    Sa fie clar un lucru, tziganii nu au origini europene.Ei au venit cu aproximativ 1500 de ani in urma ca urmare a migratiilor indo europene din Asia.Ca si ungurii de altfel.Luati un indian si un tigan si puneti-i alaturi.
    Italienii nu au de unde sa stie asta deoarece multi nu- si cunosc bine istoria lor.Am fost in vacanta la Roma si am vorbit cu ei despre tzigani si despre istoria Italiei.Multi sunt varza in aceasta materie.
  • 0 (0 voturi)    
    re: adi (Luni, 5 noiembrie 2007, 10:04)

    felix [anonim]

    Ideea este excelenta, postata aici. Eu am scris deja peste tot ce am apucat ca blog sau forum in Italia. Problema e la noi insa. Romanul e delasator, daca nu indiferent.
    Imi aduc aminte de un episod, cand eram la mare, in Constanta, iar un tigan isi pocnea puradelul intr-un autobuz: " Ba! Sa nu fii fraier ca romanii!"
    No comment...
  • 0 (0 voturi)    
    Si nu au dreptate? (Luni, 5 noiembrie 2007, 10:33)

    luzi [anonim]

    pai cum sa nu ne confunde cu tiganii? Daca la orice sindrofie se rupe rumanu in figuri pe manele, sa moara dusmanii mei gandesc toti tineidjarii, banii, banii, pe la spate etc. Chiar nu va uitati in jur?
    Adoptam din ce in ce mai mult obiceiurile lor si nu invers. Plus ca de furat fura si ai nostrii de rup(boxerii la chicago, rugbistii rusi la bucuresti etc). Deci... Forza Lazio!
  • 0 (0 voturi)    
    Qvo Vadis Romania? I (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:10)

    Qvo Vadis Romania [anonim]

    1)De ce grecii au reusit sa impiedice- impotriva dorintei unui popor suveran!- macedonenii sa-si denumeasca tara oficial Macedonia si, in consecinta, acum se numeste F.I.R.O.M.? Unde era Europa la afacerea asta?

    2)De ce nu am fost capabili pana acum ca prin diplomatie sa-i convingem pe italieni- tziganii in engleza se numesc "Roma"- sa facem front comun in fata Europei si sa schimbam oficial denumirea de Rromi? Daca nici italienii nu au intaietate in privinta radacinii "Rom- Roma- Roman" atunci, traiasca inteligenta "istoricilor-lingvisti" care au descoperit "Sultanatul Rum" si "democratiei spiritului" lor care este de o indiferenta criminala!

    3)Codul penal nu considera o fapta "crima" daca prin infaptuirea ei a fost impiedicata o actiune iminenta/in desfasurare a unei persoane care ar fi pus in pericol o alta viata(existenta) omeneasca. Pastrand PRINCIPIUL, de ce sa nu-l aplicam in privinta dreptului la existenta a denumirii unui popor? Cu ce gresim daca suntem impotriva uciderii denumirii de ROMAN(CU "a" din A)? De ce nu protestam permanent cand ni se spune "tzigani" in presa/publicatiile straine si sa mergem pana la condamnarea vinovatilor?
  • 0 (0 voturi)    
    frumos.... (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:11)

    brent [anonim]

    iauzi-ti stire la ora 11 la TV......3 italieni au primit organele unei romance aflata in moarte clinica...!
  • 0 (0 voturi)    
    Qvo Vadis Romania? II (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:11)

    Qvo Vadis Romania [anonim]

    4)Nu cumva suntem tot noi de vina ca nicaieri romanii nu se pot intelege si drept urmare nu avem organizatii care sa lupte pentru cei de afara ca pentru o minoritate? Un biet amarat care a plecat de foame si lucreaza te miri unde, cum si pe ce nu va indrazni niciodata sa protesteze de unul singur! Dar daca ar iesi un milion pe strazi in toata Italia? Cum ar fi un mars tacut cu pancarte la Columna lui Traian din Roma pe care sa scrie doar atat: Roma redivivus?

    5)In final...
    -acuzam italienii dar uitam ca 90% dintre noi le spunem "rusi" la romanii de peste Prut care au fost blestemati sa-si duca soarta pe care bineanteles ca nu si-au ales-o, au fost blestemati sa fie ceea ce sunt...
    -ascultam manele, sarbeasca, turceasca si dansam din buric chiar si la nunti/botezuri/zile nationale...
    -mergem la Biserica doar ca sa avem de ce petrece apoi acasa...
    -ne-am vandut la propriu Tzara, inclusiv terenuri agricole, nu mai vorbim de economie...
    -le spunem tzigani tziganilor dar strazile si canalele sunt pline de copii si batrani ROMANI la cersit...
    -ne deranjeaza lipsa de educatie a tziganilor dar 10 000 de copii au ramas fara locuri in Gradinite numai in 2007 in BUCURESTI...
    -copii de scoala ROMANI merg zilnic pe jos 18km pe drum desfundat dus(!) printre lupi si ursi(vezi Cronica Carcotasilor)....
    -BISERICA are post radio, urmeaza TV, are hoteluri si restaurante(vezi stirile Pro Tv), urmeaza Catedrala... Toti preotii fac case si masini ei si pentru toti copiii lor dar nu vezi unul pe la porti ca sa ceara fie si un Leu pentru un orfelinat si sa dea CHITANTA...
    -suntem "crestini" dar cand vine un copil tzigan de 5-6 ani si dezbracat, in frig, la portiera masinii "unii" ii injura sau chiar ii scupa iar "civilizatii" se fac ca se uita in partea cealalta...
  • 0 (0 voturi)    
    Qvo Vadis Romania? III (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:11)

    Qvo Vadis Romania [anonim]

    -"Copilul meu nu are prieteni tzigani" suna raspunsul unei mame cand la aniversarea fiului ei vine la usa un copil, coleg de clasa, cu flori si ii tranteste usa in fata...(vezi reclama anti-discriminare de la radio!)... Asta chiar se intampla...


    MEMENTO: ce sa le cerem daca atat le dam? Ce pretentii sa avem daca atat ne framanta? In ce mediu rasist cresc copiii astia..., simtim acum noi in antica Patrie Mama, Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    pt Unguru (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:29)

    im [anonim]

    Diferenta este ca noi romanii ii condamnam(sau nu ii bagam in seama) de cele mai multe ori pe cei cu tendinte xenofobe. Hai lasa-ma cu haituirea, nu cred ca ai avut prea multe probleme ca esti ungur in romania. Mai bine uitate la atitudinea alor vostrii fata de romani
  • 0 (0 voturi)    
    eroare (Luni, 5 noiembrie 2007, 11:45)

    DANUT [anonim]

    draga giga, de ce dracu' deschizi gura ca sa spui prostii? nu de agresiune sexuala e vorba, ci de crima, de crima si de talharie. si nu e singurul caz. romanii , impreuna cu tiganii lor, sunt campioni. nu-ti urez decat sa dai cu nasul pe intuneric cand vii acasa si deschizi usa de un roman pasnic ca Mailat.
  • 0 (0 voturi)    
    Patriotism (Luni, 5 noiembrie 2007, 12:20)

    Mazeta [anonim]

    Am trei propuneri concrete pt toti cei care vor sa sprijine limba romana si, implicit, Romania, ca de declaratii sforaitoare si de replici inflamate sunt satul:

    1. invatati (o bruma de) limba latina; nu numai ca nu va mai faceti de ras, dar in felul asta dovediti ca va pasa cine sunt stramosii nostri (macar pe taram lingvistic). @Marius: corect ar fi De amicitia sau De amicitiis. @57: corect Roma rediviva.

    2. vorbiti si scrieti corect in limba romana, este limba in care ne-am nascut; cine are sa va respecte numele, cultura, limba, daca voi insiva va bateti joc?...@59 s.a.

    3. (pt administratorii sitului) introduceti diacriticele, in felul acesta nu numai ca respectati cutumele si legile tarii, dar evitati si confuziile suparatoare, v. roman.
  • 0 (0 voturi)    
    Rromii si UE (Luni, 5 noiembrie 2007, 12:26)

    cucu [anonim]

    Va aduceti aminte aminte ce a spus Andrei Plesu pe vremea cand
    domnia sa era minstru de externe despre problemele create in Austria de niste romani (sau rromani)? "Daca o mana de derbedei pot destabiliza o tara, inseamna ca ori acei oameni sunt de prima mana ori ceva nu este in regula cu statul respectiv ".
    Cam asa stau lucrurile si acum.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. mazeta - erata (Luni, 5 noiembrie 2007, 17:28)

    adi [anonim]

    In loc de Nicolaus Olhaus pun te rog calugarul/abatele(nu mai stiu ce era) Rogerius si a sa opera "Carmen Mizerabile" - De la el a aparut un cartier cu acelasi nume in Oradea.
    Tipul relateaza invazia mongola din 1241-42 care a pustiit cetatile din zona. A fost ascuns de niste tarani ce vorbeau un fel de latina vulgara.
    P.s. - nu mi-ai raspuns? pai ce facem? vorbim unii pe linga altii?

    mda, nu ar fi rau sa se studieze latina un pic mai mult - doar pt. ca ajuta la invatarea celorlalte limbi de origine latina. Alfel, conform normelor occidentale de invatamint, e cam inutila - si noi spre occident ne indreptam cu sistemul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    @Adi (Luni, 5 noiembrie 2007, 19:08)

    Mazeta [anonim]

    1. Nu stiu maghiara, asa ca iau de buna afirmatia ta ca „Italian=olasz iar roman valah = olah”. The point is: orice confuzie se bazeaza pe anumite caracteristici comune; in exemplul tau, italienii si romanii au denumiri apropiate in limba altui popor pt ca si unii si ceilalalti sunt vorbitori ai unei limbi romanice; in exemplul meu, tiganii si romanii sunt confundati in poloneza (ruman) pt ca sunt vazuti (deci e o problema de perceptie) ca asemanatori. Asta era si intrebarea mea initiala: de oare suntem confundati cu tiganii si nu cu locuitorii Romei? Nu e si o problema a romanilor?

    2. Sunt trei chestiuni distincte: una o reprezinta aparitia numelui de rrom/roman, a doua atestarea acestui nume si a treia constientizarea apartenentei la un popor sau altul. Or cuvantul rrom, se pare, are radical sanscrit, insemnand pur si simplu „om” - nu stiu cand a inceput sa fie folosit cu referire specifica la tigani. Iar cuvantul roman denumea la inceput locuitorii Romei, apoi ai imperiului Roman, apoi vorbitori de limba romanica si in cele din urma vorbitor de limba romana. Intrebarea mea este nu cand avem prima atestare a cuv. roman, ci cand incep romanii sa fie socotiti ca popor unitar, distins si opus altor populatii latinofone din zona (de ex. aromanii). Mi-e teama ca destul de recent...

    3. Tiganii isi continua migratia spre vest (din partea mea, duca-se!); de admirat totusi ca un popor fara tara, fara religie si (aproape) fara limba a reusit sa isi pastreze o anumita identitate si sa supravietuiasca (fie si parazitar). Ma intreb cat de civilizat s-ar fi comportat orice neam de pe glob in situatia lor care dureaza de mii de ani?
  • 0 (0 voturi)    
    PS @ adi (Luni, 5 noiembrie 2007, 19:09)

    Mazeta [anonim]

    Se scrie errata si miserabile
  • 0 (0 voturi)    
    Mutu este tzigan!! (Luni, 5 noiembrie 2007, 19:41)

    no go [anonim]

    nu rom
  • 0 (0 voturi)    
    Vot (Luni, 5 noiembrie 2007, 21:21)

    Constantin [anonim]

    Cati dintre voi ati votat alaturi de tigani cu FSN-ul, iar acum va disociati de ei?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. mazeta - merci part I (Luni, 5 noiembrie 2007, 23:05)

    adi [anonim]

    In limba romana se scrie erata cu un singur "r". In rest mea culpa!

    1. italienii si romanii au intr-adevar caracteristici comune. romanii (sau orice alt popor european) si tiganii nu. Cum polonia nu prea se lauda cu multi tigani e probabil o coincidenta de genul celei din Croatia: orasul P. ..a/u/ola
    O a doua ipoteza, care ar veni in sprijinul apartiei tarzii a termenului rrom, este ca polonezii au aflat doar ca exista foarte multi rromi in romania, si cum pt. ei noi sintem de mult timp vlahi iar Romania ca tara a aparut de curind, iaca incurcatura!

    2. Hai sa o luam babeste:
    termenul de Rromi este folosit de catre elite si politiceni, iar cum acestia ne reprezinta tragem concluzia ca rromii sint socotiti popor distinct de catre tarile unde acestia traiesc cam de vreo 20 de ani. Dupa cum am mai scris, tiganii erau numiti "atsicani" or "atsiganhoi" de catre Bizantini undeva prin secolele 9-10. deci, ca si tigani, se pot considera un popor vechi de cca. 1000 de ani.
    tiganii isi spun tigani cam de multisor, poate chiar si anterior de a intra in Anatolia (desi e improbabil ca in acea perioada sa fi reprezentat un popor deoarece nu fusesera separati suficient de mult timp de ai lor, mai degraba un trib)

    - termenul de roman este folosit prima data de catre calatorii Italieni in europa de est in secolele 13-14 si se refera la populatiile vorbitoare de limba latinica din zona. Ulterior termenul devine mai popular intre elite si conducatorii occidentali astfel incat se fixeaza aproximativ asupra Romaniei actuale prin secolele 15-16. Deci, ca romani, ne putem considera vechi de 5-600 de ani. ca si vlahi sintem ceva mai vechi (perioada primului imperiu bulgar).
    romanii isi spunea din vechi timpuri: vlahi sau rumini(a dracului diacritice)
  • 0 (0 voturi)    
    pt. mazeta - merci part II (Luni, 5 noiembrie 2007, 23:06)

    adi [anonim]

    Limba latina este o limba indo-europeana si prin urmare are radacini comune cu sanscrita: ei or fi zicand rom noi zicem om. Nu e relevant din moment ce acest cuvint nu desemneaza un grup distinct anume ci pur si simplu inividul, fiinta umana exact ca si in limba noastra.

    3. mai exista un popor: evreii - aici cred ca sint mai multe de admirat.

    In concluzie: nu cred ca schimbarea numelui este o solutie pt. a spala pacate vechi de secole atita vreme cit de lungul intregii tale istorii ai fost cunoscut mai mult fapte reprobabile decit pt. calitati. Iar cind noul nume creeaza confuzie si arunca anatema asupra unui popor intreg ce nu a avut aceeasi evolutie cu a ta, si nu are nici o legatura cu tine, e cu atit mai urata fapta. In loc sa devina ei "romani" sau sa faca cinste numelui de tigan incearca(si uite ca au reusit) sa "imparta" povara cu noi patindu-ne numele in mod iremediabil (nu ca eram noi imaculati, dar cel putin nu sintem nomazi, ghicitori in palma etc.).

    Limba latina este o limba indo-europeana si prin urmare are radacini comune cu sanscrita: ei or fi zicand rom noi zicem om. Nu e relevant din moment ce acest cuvint nu desemneaza un grup distinct anume ci pur si simplu inividul, fiinta umana exact ca si in limba noastra.

    3. mai exista un popor: evreii - aici cred ca sint mai multe de admirat.

    In concluzie: nu cred ca schimbarea numelui este o solutie pt. a spala pacate vechi de secole atita vreme cit de-a lungul intregii tale istorii ai fost cunoscut mai mult fapte reprobabile decit pt. calitati. Iar cind noul nume creeaza confuzie si arunca anatema asupra unui alt popor intreg, ce nu a avut aceeasi evolutie cu a ta si nu are nici o legatura cu tine, e cu atit mai urata fapta. In loc sa devina ei "romani" sau sa faca cinste numelui de tigan incearca(si uite ca au reusit) sa "imparta" povara cu noi patindu-ne numele in mod iremediabil (nu ca eram noi imaculati, dar cel putin nu sintem nomazi, ghicitori in palma etc.).
  • 0 (0 voturi)    
    pt Adi (Marţi, 6 noiembrie 2007, 0:18)

    Mazeta [anonim]

    Discutia asta tinde sa devina otioasa, mai ales la pagina sportiva.

    dar ultimele cateva corecturi:

    - corect este athinganoi (cum zice si linkul), care in greaca ar insemna „cei care nu pot sau nu trebuie atinsi”, de la vb thingo „a atinge”, formele adsicani sau atsicani trebuie sa fie niste greseli de transcriere sau tocmai dovada ca numele tiganilor nu vine de la gr. athinganoi (probabil o etimologie populara bizantina, Cantemir atesta o regiune Singara din N. Indiei, de unde ar fi venit)
    - limba romanica, nu latinica
    - englezii (si altii) zic Roma si Gypsy mai inainte de a afla noi ca tiganilor li se zice rrom
    - rrom din sanscrita si om din romana (< lat. homo) n-au legatura, chiar daca latina si sanscr. sunt indo-europene. Nici intre rrom si Roma (orasul) nu se poate face o legatura (al doilea se pare ca e un cuvant de origine etrusca, dece neindo-european)
    - evreii au avut totusi o religie care sa ii tina uniti cat timp au fost pribegi
  • 0 (0 voturi)    
    correct :-) (Marţi, 6 noiembrie 2007, 3:07)

    adi [anonim]

    era vorba de fotbal.

    In afara de scrupulozitatea cu care urmaresti diversele greseli de ortografie dai dovada de inconsecventa de la un post la altul. Da, sint multe lucruri logice in ceea ce spui dar din pacate nu urmaresti firul pana la capat. In engleza se scrie "gipsy "

    - athiganoi - am urmarit logica ta conform careia un popor ar trebui sa poarte numele folosit de catre el si de catre popoarele din jur. Vorbeai de vechimea denumirii de rromi - din ceea ce ai scris pana acum nu reiese iar in primul paragraf al ultimului post tu singur aduci alte dovezi in sprijinul denumirii de tigan.
    - uite si cam de cind anume le zic englezii Roma si/sau Gipsy - http://www.m-w.com/dictionary/roma
    adica din 1841 primul si 1627 al doilea, aici vei vedea si o etimologie utila zic eu.

    - si a avea o religie nu e de admirat?

    ok, discutia e prea lunga pt. rubrica sportiva, poate vom avea ocazia alta data.

    Mi-a facut placere anyway!
  • 0 (0 voturi)    
    italia (Marţi, 6 noiembrie 2007, 18:03)

    justice [anonim]

    faptul ca suntem rromi ,unguri ,romani,italieni,sau alta natie,care vrei...nu prea are importanta.o persoana a murit si alta va plati,degeaba se streseaza macaronarii:)in romania sunt o gramada de italieni care au savarsit infractiuni grave,anul trecut a venit unu si a macelarit o familie intreaga,prin sud si basescu nu s-a suparat rau...astea-s toate manevre de sus,venite din istoria lor de fascisti si inchiozitori...oricum,langa bologna,unde stau eu,n-am auzit sa fie probleme,italienii sunt tot prietenosi la locul de munca,nici nu s-a discutat despre asta...cat despre aia de la lazio,anul trecut l-au luat pe unul,de la o emisiune,"le iene"se numeste,si l-au dus intr-un lagar din austria,unde i-au explicat ce se intampla pe vremea lui hitler,si s-a pisat pe el cand a auzit istoria.de drogatii aia numai gura e,nici nu-s constienti de ceea ce fac...