Tariceanu: Trebuie sa ii protejam pe romanii din Italia

de D. Mihai     HotNews.ro
Duminică, 4 noiembrie 2007, 0:00



Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat, duminica dupa-amiaza, ca Romania nu tolereaza incalcarea legii, insa cetatenii romani aflati in Italia trebuie protejati. Seful Executivului a adaugat ca va avea o discutie telefonica, in acest sens, cu premierul italian, Romano Prodi.

"Comunitatea romanilor din Italia este formata din oameni onesti, corecti si muncitori", a adaugat premierul Tariceanu. Seful executivului a mai spus ca ii va trimite si o scrisoare primarului Romei, in care ii va cere sa ia masuri impotriva actiunilor xenofobe.

De asemenea, premierul Tariceanu a afirmat ca a avut o discutie pe aceasta tema si cu presedintele Traian Basescu, urmand sa ii trimita un document cu masurile avute in vedere de Executiv in sprijinul comunitatii de romani din Italia.

"Ministrul de Externe, Adrian Cioroianu, se va intalni cu presedintele Traian Basescu pentru a-l informa in detaliu asupra masurilor avute in vedere pentru rezolvarea situatiei romanilor din Italia", a anuntat premierul.

"Trebuie sa protejam vietile cetatenilor romani din Italia" - a precizat Tariceanu, mentionand ca un element estential este cooperarea politieneasca. "Dorim sa implicam societatea civila si mediul de afaceri in aceste actiuni. Vom acorda asistenta juridica si consulara romanilor propusi spre expulzare.

Autoritatile locale au datoria de a asigura locuri de munca persoanelor repatriate. Avem disponibilitatea inclusiv de a contribui la actiunile de repatriere voluntara", a afirmat seful Executivului. El a anuntat ca a convocat pentru luni o sedinta de Guvern pe aceasta tema.

"Autoritatile italiene au obligatia de a asigura securitatea cetatenilor straini aflati pe teritoriul lor. Nu este normal ca cei care isi vad de treaba sa sufere", a mai spus Tariceanu, aratandu-se ingrijorat de manifestarile xenofobe din ultima perioada, in Italia.

Premierul Calin Popescu Tariceanu a facut aceste declaratii la finalul intalnirii pe care a avut-o, la Palatul Victoria, cu ministrii de Interne, Externe si Justitiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


136 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    repatriere (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:03)

    caltabosu penal [anonim]

    vom fi cei mai fericiti daca guvernul tariceanu se va repatria voluntar in ograda lui patriciu.
  • 0 (0 voturi)    
    In Romania e problema! (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:11)

    Matei Pavel [anonim]

    bai fratilor, si presa, si politicienii, ce naiba, sunt pe langa subiectul principal: haosul din Romania, neaplicare alegilor, politia ZERO, spagile si coruptia au dus si duc la toate astea.
    CHIAR NU CONSTIENTIZAM CA NE DAM SINGURI IN CAP ACCEPTAND SA TRAIM NOI INTRE NOI ASA?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce bine ar fi... (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:14)

    mircea [anonim]

    Ce bine ar fi sa se ia masuri ca viata in Romania sa se imbunatateasca,ce bine ar fi sa existe motive sa ne intoarcem in tara,ce bine ar fi sa le lasam strainilor locurile de munca vacante si sa avem aceleasi salarii in Romania,ce bine ar fi sa avem asistenta medicala de calitate, ce bine ar fi sa nu mai existe shpaga ca forma de rezolvare a cererilor, ce bine ar fi sa putem cumpara case in Romania tot atat de usor pe cat cumparam in strainatate,ce bine ar fi sa ma trezesc din visare si sa-mi vad de treaba mea si sa incerc sa uit ca sunt roman....
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:14)

    roman [anonim]

    Era si timpul sa faca autoritatile romane ceva, 3 zile e cam tarziu, dar macar au pus problema corect si nu au inceput prin a linge cizma italieneasca.

    Trebuie ca Romania sa contracareze in mod public acuzatiile xenofobe ale italenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    @ caltabosu penal (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:15)

    roman [anonim]

    Daca nu aveai nimic nteligent de postat despre subiectul respectiv mai bine taceai.
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:54)

    Kata [anonim]

    Motociclistul asta nebun ar trebui sa se ocupe de cei din Romania dar datorita starii sale percepe incorect realitatea curenta...
  • 0 (0 voturi)    
    felia de tort (Duminică, 4 noiembrie 2007, 16:54)

    liviu [anonim]

    Prezentul,ne arata ca de fapt,intraga societate romaneasca,este in cadere libera,atragand in vartej si oameni nevinovati.Seamana cu o felie de tort,plina de cacao de sus pana jos.Nu facem nimic pentru a ne castiga respectul.Si noi romanii suntem la fel de sensibili ca si italienii,ex.Ardealului.Lipseste educatia.Televiziunea,presa,promoveaza nonvalorile.Nu credeti?!Priviti emisiunile tv,cititi acele ziare care se declara,,de tiraj''!Politicienii dorm,se scobesc in nas si alte ocupatii pentru care trebuie sa le acoperim indexarile aberante.Biserica,care a pierdut controlul educativ asupra populatiei.De scoala,..nici nu mai zic!Atunci,ce sa mai cer unei etnii,care a fost tinuta sistematic secole de-a randul,intr-o bezna culturala,fortata sa faca cele mai josnice munci?Putini sunt cei care nu au vazut filmul (SH)ATRA.Teatre,studiouri cinematografice,facultati pentru tzigani, sa aiba unde sa-si foloseasca mintea(care nu este de neglijat).Sistemul bolsevic din Rusia, criminal sau cum vreti sa-i spuneti,a inteles ca o astfel de etnie nu poate fi tinuta sub control,daca nu i se da posibilitatea sa se manifeste cultural si creativ.Chiar noi romanii suntem cele mai vii exemple de prostie si rautate.Sa recunoastem cu sinceritate:cate botezuri,nunti si alte distractii,nu sunt sufocate de manele?Ne mai pastram noi identitatea si bunul gust?Daca VIP-uri din guvernarea acestei tari se preteaza la furt super-calificat,ce sa mai ceri omului de rand?Sunt multe de pus in evidenta,dar va rog si pe dumneavoastra sa judecati fara sa va lasati antrenati emotional.Vedem efectul.Unde-i cauza!?
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu nu a facut nimic pentru romanii din strainatate (Duminică, 4 noiembrie 2007, 17:23)

    chirila [anonim]

    Pe tariceanu il intereseaza doar masinile, patriciu si gasca lui de la pnl. nu a facut niciodata nimic pentru romanii din afara granitelor. e disperat sa nu cumva sa rateze ocazia de a isi face putina imagine. rusine!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Da, tumoarea e la Bucuresti (Duminică, 4 noiembrie 2007, 17:25)

    Horia [anonim]

    Legi proaste iar cele totusi bune sunt in teorie doar.
    Tziganii si'au facut rege, ba chiar si imparat; de unde pana unde toate astea.
    Pe cand Romanii au pus coroana intregitorilor de tara la curul tiganilor; natiune ce'si merita soarta.
    H
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii din Italia (Duminică, 4 noiembrie 2007, 17:39)

    delis [anonim]

    Protejati-i pe romanii cinstiti si onesti care muncesc in Italia . Pe oamenii nemernci ,idioti, criminali trimiteti-i la puscarie , fratilor ! sunt oameni fara caracter !!
  • 0 (0 voturi)    
    iar o luasi razna taricene (Duminică, 4 noiembrie 2007, 19:14)

    nicolaie predescu [anonim]

    Pe nimeni nu intereseaza ce si cum vrei tu sa protejezi!
    Lumea vrea sa afle cum ii pui cu botul pe labe pe rromi
    (sper sa apara com asta, ca atunci cand scriam putim mai acid despre CETATENII ROMANI DE ETNIE RROMA) nu aparea nimic pe site
  • 0 (0 voturi)    
    normal! (Duminică, 4 noiembrie 2007, 19:21)

    Nicolaie Predescu [anonim]

    Ira nu apare! Cum scrii un comentariu care nu se inscrie in poltica oficila a UE, cum nu apare!
  • 0 (0 voturi)    
    atita incompetenta.. (Duminică, 4 noiembrie 2007, 19:40)

    vasy [anonim]

    calinel masinel mai e pm? astia cred ca au drept de propietate pe tara, atit de nesimtiti au ajuns, stinga fura, dreapta e de panarama, ce ne mai asteapta oare fratie? iar besescu e in virful gramezii de gunoi
  • 0 (0 voturi)    
    romin pribeag (Duminică, 4 noiembrie 2007, 20:08)

    romin si degeaba [anonim]

    - o prietena, master in stiinte... Canada, spala rahatul

    din buzile canadienilor... acum are un venit de 300.000

    dolari pe an
    - un coleg de liceu, baiat destept si muncitor, plecat

    in Spania, lucreaza pe bani relativ putini (800-1000

    euro) pt un patron spaniol.
    - un vecin din blocul alaturat doctor in stiinte, le

    aduce venituri frumusele concetatenilor nostii italieni
    - milioane de alti romini pribegi

    Ce au cele de mai sus cu scandalul din zilele astea?

    Toti fac parte dintr-un popor care nu-i accepta. Un

    popor care nu se accepta pe el insusi. Care-si neaga si

    batjocoreste istoria si valorile. Noi, cica, fii

    (nelegitimi) ai Romei ne zicem romani. Pana si numele ni

    l-am falsificat, iar batjocura suprema e ca tarisoara

    asta se numeste Romania. Din dac, rmin, vlah am ajuns

    roman... si asta pentru ca odata chestia cu trasu din

    romani o fost la moda. Batjocorirea istoriei rominilor

    continua... un cioroi-an de externe spunea ca ne tragem

    din Stefan cel Curvar, ca un neica nimeni pe nume Mihai

    Jmecheru o stapanit prin vreme pe la 1600 trei tari

    independente. Asta ne reprezinta acum in exterior. Asta

    e vocea tarii intre straini. Dar el si alti e "toti"...

    eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele... adica un popor fara

    demnitate. Cati dintre noi ii zicem la mouse soarele sau

    la tastatura caviatura. Aaaaa, stiu eu pe unu de care

    rade toata lumea.

    ... si asta e doar istoria... prezentul e mult mai

    dramatic - ticalosie, hotie, minciuna, jmecherie,

    rusine... nu a politicienilor... a noastra a romanilor.
    Evreii isi ridica valorile pe cele mai inalte

    piedestale. Noi le spunem valorilor tocilari, fraieri.

    Din maretul rang purtator al traditiei si valorii

    spirituale a vechiului dac, ciobanul a ajuns la rang de

    purtator de cuvant infect si aruncator de bani cu de-a

    sila pentru a pacali prostimea.
  • 0 (0 voturi)    
    romin pribeag (Duminică, 4 noiembrie 2007, 20:09)

    romin si degeaba [anonim]

    Un tigan imi spunea odata ca tigan inseamna hot.

    Acum ne ofticam ca au ajuns ca cei ce din noi se trag ne

    reneaga. Ca ne fac tigani. Pai asta suntem mai fratilor.

    Si asta probabil pana cand etnia de-si zice rroma, nu-i

    va da in judecata pe italieni ca le strica renumele

    facandu-i pe romani rromani.

    Popor de lasi care ti-ai batjocorit si ucis doi

    condocatori in ultimii 60 de ani in ziua sfanta a

    Craciunului, care ti-ai casapit fratii, parintii si

    preotii prin prin puscarii, cum te numesti... Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    NR 3. cel mai tare comentariu :)) (Duminică, 4 noiembrie 2007, 20:12)

    Jo [anonim]

    ai dreptate...daca ai plecat din Romania ai plecat din anumite cauze ...si odata ce ai ajuns intr o tara mai buna uita de unde ai plecat ca nu te ajuta cu nimic sa stai cu mintea in doua luntre...mai ales cand una din ele e Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Amatorismul politic al conducerii dela Bucuresti... (Duminică, 4 noiembrie 2007, 21:31)

    Oblio [anonim]

    Atat raspunsul Presedintelui cat si al PM fata de situatia creata in Italia au fost derzorii si arata amatorismul politic al conducerii Romaniei.

    Astfel de raspunsuri amintesc de raspunsurile lui Castro cand cu ani in urma a vrut sa exporte din Cuba in US toti delicventii si handicapatii mintali care traiau in Cuba.

    Dupa aceaste raspunsuri Romania ar trebui exclusa din UE si ar trebui ca UE sa-i impuna embargou precum a impus US Cubei.

    Feresca Dumnezeu de ceva grav - ca un cutremur sau atac terorist - atunci sa vedeti ce aberatii sant in stare cei doi.
  • 0 (0 voturi)    
    respectati nivelul (Duminică, 4 noiembrie 2007, 21:55)

    the [anonim]

    corect ... Basescu vorbeste cu Bruxelu, Tariceanu cu Prodi ...
    ar fi cazul sa-i trimita si Adriean Videanu un flit de salutare colegiala lui Veltroni ... ca de la primar la primar
    Ia sa faceti bine, sa puneti pe roate un comitet de initiativa revolutionara si sa dati jos statuia aia de rahat cu lupoaica, romulus si remus , sa-i invatam minte pe macaronarii astia nenorociti ... auzi tu, paste al dente ... nici macaroanele nu stiu sa le fiarba !
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANII DIN ITALIA au o singura solutie: (Duminică, 4 noiembrie 2007, 22:38)

    John [anonim]

    Sa initieze impreuna cu politia Italiana repatrierea tuturor raufacatorilor.

    Ei ii cunosc cel mai bine. Asa vor da dovada simtului civic si indeplinirea datoriilor fata de Italia.

    Nu au ce astepta dela Bucuresti !
  • 0 (0 voturi)    
    Protejare,protejare.... (Luni, 5 noiembrie 2007, 0:12)

    suedezul [anonim]

    Dupa atatia caltabosi,palinca,Patrici,Chiuarii si alte taxe auto ca tu sa-ti protejezi interesele,dupa consolidarea coruptiei pe care o pastoresti se pare ca Tariceanu si el va avea nevoia de a fi protejat.
  • 0 (0 voturi)    
    Mafioitalia (Luni, 5 noiembrie 2007, 1:36)

    agatarsul [anonim]

    Ce-ar fi sa cerem si noi expulzarea mafiotilor care de 18 ani au afaceri necurate in Romania, sporind criminalitatea, ca raspuns la masurile repesive indreptate asupra romanilor, nu a banditilor ce au facut de rusine tara mea? In urmatorii ani vom avea parte de asemenea umilinte pentru ca nu am stiut si nu vom sti niciodata sa ne alegem conducatorii decit din randul analfabetilor sau carpelor comuniste. Cizmarii astia de italieni au speriat un intreg continent pe vremea cind Mafia facea ordine in America. Nimeni nu si-a pus problema expulzarii lor. Popor nascut in salbaticie si devorator de vaste teritorii in intreaga Europa, dau lectii de democratie cu mainile inca pline de sange. Ajunge!