Inca sapte decrete de expulzare pentru romani din Milano

de B. Blagu     HotNews.ro
Luni, 5 noiembrie 2007, 0:00



Ministrul de Externe Adrian Cioroianu a declarat luni ca la Consulatul din Milano au fost primite inca sapte decrete de expulzare a unor cetateni romani, sase barbati si o femeie. Cioroianu a afirmat ca in decrete se precizeaza ca acestia nu aveau domiciliul legal si au fost denuntati pentru invadarea spatiilor si edificiilor publice si ar fi reiesit ca aveau antecedente la politie.

Ministrul de Externe a precizat ca isi doreste ca, in aceste noi cazuri, romanilor sa aiba la dispozitie cele 30 de zile prevazute de lege pentru a parasi teritoriul Italiei. Potrivit reglementarilor legislative, un cetatean care primeste un decret de indepartare poate ataca in recurs masura autoritatilor.

De altfel Cioroianu a precizat ca autoritatile romane intentioneaza sa incheie un contract cu o firma de avocatura care sa aiba sucursale in zonele cu romani. Avocatii vor acorda asistenta cetatenilor romanii pe banii statului.

De asemenea, ministrul de Externe a precizat ca, in conformitate cu directivele europene, pentru ca un cetatean sa poata fi expulzat trebuie sa reprezinte o "amenintare reala si actuala, temeinic justificata". "Condamnarile anterioare nu pot reprezenta un criteriu pentru expulzare", a precizat ministrul.

Cioroianu a adaugat cadecretele cu privire la primii patru romani expulzati la sfarsitul saptamanii trecute au fost comunicate Consulatului General al Romaniei la Milano sambata seara, la ora locala 23.20, pe cand cei patru se aflau deja in Romania.

Seful diplomatiei romanesti a declarat ca evaluarea de catre autoritatile romanesti a decretului-lege din Italia a fost comunicata si comisarului european Franco Frattini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


78 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    incepe show-ul (Luni, 5 noiembrie 2007, 14:59)

    dacul [anonim]

    sunt curios cand o sa-l expedieze si pe Mutu :D
  • 0 (0 voturi)    
    pe banii cui? (Luni, 5 noiembrie 2007, 15:01)

    axel [anonim]

    Cine suporta costul cu transportul acestor infractori? Ca daca il platim noi romanii, propun sa ii lasam sa putrezeasca in inchisori italiene. Ca nu i-am trimis noi la furat si dat in cap! De ce sa platim noi acum sa ii aduca in tara ca sa ne mai si fure tot pe noi romanii .. ca naravul nu se uita!
  • 0 (0 voturi)    
    Firma de avocatura (Luni, 5 noiembrie 2007, 15:35)

    Mihai [anonim]

    Citez:

    "autoritatile romane intentioneaza sa incheie un contract cu o firma de avocatura care sa aiba sucursale in zonele cu romani. Avocatii vor acorda asistenta cetatenilor romanii pe banii statului."

    Bai baieti, voi sunteti intregi la cap? Adica sa platin noi asistenta juridica pentru toate scursurile societatii care pleaca in Italia si se apuca sa faca tot felul de nenorociri pe acolo? Foarte misto, incurajati-i sa si-o dea in petec, sa fie "jmecheri" in Italia, ca doar ii acoperim noi in instanta...
  • 0 (0 voturi)    
    solidaritate tiganeasca.... (Luni, 5 noiembrie 2007, 15:37)

    suedezul [anonim]

    Cei care sant parinti morali ai acestor infractori si apartin etniei rrome,Iliescu,Nastase,Vanghelie,Oprisan sau Voiculescu ar trebui ca din milioanele de euro furati statului roman ,sa contribuie la aducerea infractorilor si la reeducarea lor prin donarea banilor furati la programe de imbunatatire a situatiei rromilor.
  • 0 (0 voturi)    
    mai mare rusinea (Luni, 5 noiembrie 2007, 15:37)

    adrian [anonim]

    Ce jos am ajuns! Niciodata in istoria Romaniei numele de ardelean-molodo-valah nu a fost atat de dispretuit si de batjocorat ca acum. in Europa! Si toate acestea din cauza unei clase politice de rahat !
  • 0 (0 voturi)    
    @2 (Luni, 5 noiembrie 2007, 15:51)

    iosiP [anonim]

    axel, stai ca nu le platim numai transportul, le platim si asistenta juridica...
    asta, in conditiile in care zeci de mii de romani "mor cu dreptatea-n brate" pentru ca nu isi permit sa plateasca un avocat (ma refer in primul rind la taranii carora nu li s-au restituit proprietatile pentru ca se afla in "zone de interes" pentru dezvoltatorii rezidentiali).
  • 0 (0 voturi)    
    cioroianu (Luni, 5 noiembrie 2007, 15:53)

    carla [anonim]

    o persoana de o calitate indoielnica, cu un vocabular limitat si cu idei de extrema dreapta - acest adrian cioroianu - nu are ce sa comenteze sau sa faca aprecieri. atitudinea lui este jalnica, iar locul lui este cat mai departe de viata publica. e pur si simplu o rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    romani concediati (Luni, 5 noiembrie 2007, 16:45)

    VuK [anonim]

    Am inteles de la un "baiat" care aducea masini din Italia ca amicii lui care lucrau la o pizzerie in Roma li s-a cerut sa plece in termen de doua saptamani. La patroni le e frica sa mai angajeze romani.
    Mai confirma cineva acest zvon ?
  • 0 (0 voturi)    
    per Vuk (Luni, 5 noiembrie 2007, 18:13)

    giusseppe [anonim]

    Si ,e vero.Io am una firma italiana con 15 lavoratori.10 sono
    barbatii brunetii si 5 sono belissima bambine de la RRomania.Io
    dau afara la baietii si pastrez la fete.Faciamo insieme un
    bordelo faciamo amore e cistigamo molto argenti(banii).La
    baietii io am facuto actele de concediare.Ciao a presto.
  • 0 (0 voturi)    
    zgarcenie (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 13:06)

    cristi [anonim]

    oameni buni eu nu va inteleg ... cand ati platit voi vreodata pentru un infractor?v-a ceut cineva bani pentru treaba asta?nu va mai purtati ca si cum voi ati fi desteptii.eu am un birou de avocatura in franta si am reprezentat zeci de roman.situatia nu e niciodata cum se arata in presa.sa stiti ca majoritatea romanilor care fura aici , nu o fac ca sa-si cumpere masini de lux si sa-si ridice vile (cum se procedeaza in romania). sunt oameni cu copii mici care pur si simplu nu ii angajeaza nimeni si aleg sa fure ca altceva nu au ce face.voi va tot dati mari profeti.pe de alta parte va place cand primiti o spaga frumusica nu?ei va spun eu ca asta tot furt se numeste.si in plus nici nu aveti dreptul sa judecati