Corespondenta din Italia

Primul posibil episod de discriminare a unui elev roman la Roma

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2007, 0:00



Ioana M. este romanca. Are 14 ani si este eleva la o scoala nu departe de zona Tor Bella Monaca. Este una din cele mai bune eleve din clasa, starnind nu de putine ori invidia colegilor italieni, cand profesorii o lauda: " daca Giovanna ( Ioana) a inteles, cum de voi nu intelegeti?". In aceeasi clasa invata alti trei copii romani.

Evenimentele din ultimele zile si atacul xenofob care a avut loc la Tor Bella Monaca au avut un impact puternic asupra vietii ei obisnuite de adolescenta.

Ieri, luni, 5 noiembrie a simtit, nu pentru prima oara, dar mai mult decat alte dati, ca este privita cu ochi diferiti de o parte din colegi.

Mama Ioanei ne povesteste ce s-a intamplat ieri la scoala:

"Profesoara de italiana a intrerupt lectia si a intrebat elevii ce cred despre uciderea Giovannei Reggiani si expeditia impotriva romanilor.
Elevii au inceput sa discute despre subiectul la ordinea zilei in toata presa italiana. Unii dintre ei si-au manifestat aprobarea fata de atacul rasist. Ei au fost intrerupti de profesoara, care a spus ca nu se poate vorbi, pentru ca in clasa sunt prezenti si elevi romani."


Auzind ceea ce se spune, Ioana a izbucnit in lacrimi si a iesit din clasa.

"Doua colege italience s-au ridicat, cerand permisiunea sa iasa sa o linisteasca pe Ioana, dar profesoara a refuzat sa le dea voie. Am sunat la colegii Ioanei, dupa amiaza, si am vorbit si cu o mama, pentru a verifica daca asa s-au intamplat lucrurile.
Alti doi elevi mi-au confirmat ca profesoara ar fi spus: daca romanii sunt atat de rai, de ce nu stau in tara lor"
, ne-a mai povestit mama Ioanei.

"Ioana a plans toata ziua. Voi face azi ( marti, n.red.) o scrisoare catre directorul scolii, pentru a clarifica ceea ce s-a intamplat, ii voi cere sa faca o ancheta interna si sa stabileasca eventuale responsabilitati. Ioana nu vrea, pentru ca se teme de ce ar putea sa se intample dupa", a adaugat mama fetei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


283 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Eu zic sa urmeze sfatul lui Cioroianu (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:10)

    Claude [anonim]

    Sa ia la subsori o replica a unei sculpturi a lui Brancusi, postere cu Hagi si Nadia si doua carti de Cioran in ghiozdan. Sigur se linisteste profesoara si mai mult, isi va cere scuze
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa fabricam stiri.. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:13)

    Mazeta [anonim]

    In clasa mea din generala (si nu stiu cum se face, dar cam in fiecare clasa) erau cativa tigani, cativa ochelaristi si un gras. Avand „defectele” la vedere, va dati seama ca astia erau primii vizati de ironiile tuturor, inclusiv ale profesorilor. La fel, in scoala mea erau profesori buni si profesori tampiti. Asta acum 20 de ani, cand nu prea se auzise de xenofobie. Trageti voi concluziile!
  • 0 (0 voturi)    
    Fara cuvinte. Sau - cuvintele nu sunt de ajuns. (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:15)

    B [anonim]

    Mi-e greata de italienii intoleranti, limitati in gandire. Incerc sa ii inteleg. Cam acelasi lucru se intampla si in 1960 cu Ruby Williams in New Orleans. Imi pare rau ca din cauza unor tigani ( nu Rromi) ajungem sa fim stigmati. Daca cineva se simte ofensat ca am spus TIGAN - am citat pe domnul Madalin Voicu, care el insusi a spus ca dansul este TIGAN si nu Rrom. Revenind - este o problema de mentalitate de maimuta a italienilor, de un spirit de turma oier fiind premierul italian, de un joc al massmediei italienesti care bineinteles nu scapa nici un prilej sa scoata profit din frica, sa vanda senzatie s.a.m.d. Apropos - de ce nu isi expulzeaza si mafiotii pe toti in Sicilia, ingradind-o. Si totusi , daca e sa strangem semnaturi - da as da cu mare placere semnatura mea pentru achizitionarea celebrului teren in desert. Rusine italienilor ce se vor educati si peste care a trecut istoria degeaba, rusine tiganilor care in secolul 21 fac ceea ce fac unde fac si cand fac. Ciao a tutti.
  • 0 (0 voturi)    
    discriminarea se invata de acasa... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:18)

    Mihai [anonim]

    ceea ce-mi aduce aminte de tiganii care erau trimisi, invariabil, in ultima banca...
  • 0 (0 voturi)    
    Cu ochi "diversi"? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:30)

    netanderthal [anonim]

    S-a stricat copy/paste-ul de la traduceea din italiana? Cu ochi diversi... Poate cu alti ochi ar fi o traducere mai potrivita? Cat sunteti de dezinteresati in a va face treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Pericolul cetateniei romane (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:32)

    apo [anonim]

    PACATde respectiva fetita. Sa vad ce ii raspunde onor domnul presedinte si onor domnul prim-ministru respectivei familii.
    Vad ca ripostam si noi, tocmai a fost omorat un italian la nu stiu ce vanatoare. Deci avem 1-0.
    Vai de capul nostru, suntem ai nimanui, am ajuns de rasul tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nesatisfacuta nazista... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:35)

    jo [anonim]

    ce profesoara tampita!
    probabil era nesatisfacuta pentru ca mussoliniul ei de acasa
    n-a mai lasat-o sa-l bata cu funia uda legat in dulap!!!
    nici de clisma n-a mai avut parte...
  • 0 (0 voturi)    
    tampita (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:38)

    v [anonim]

    O profesoara diabolica... sau poate, sper, pt. binele ei, doar tampita..
  • 0 (0 voturi)    
    comisarul "invizibil" (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:42)

    mirmen [anonim]

    de ce Orban "al nostru" de la "etnii" e asa tacut /:)
  • 0 (0 voturi)    
    poate invatzam ceva? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:42)

    ciprian [anonim]

    Daca nu va place discriminarea, va rog nu discriminati la randul vostru.
    Inainte de a critica incidentul acesta, poate ar trebui sa ne gandim la parerea si comportamentul nostru fata de tzigani si homosexuali.
  • 0 (0 voturi)    
    \ (Marţi, 6 noiembrie 2007, 12:43)

    Karina [anonim]

    O inteleg pe Ioana cum s-a simtit,mie mi s-a intamplat cam acelasi lucru,in Germania si nu de nemti ci de austrieci,care erau in vizita aici.Nu are rost sa povestesc cu lux de amanunte,dar mi-au ras in nas si se distrau pe seama mea ,cand am spus mandra ca vin din Romania. Sustineau ca au avut mereu probleme cu romanii acolo la ei.Bineinteles ca nu fac diferenta intre romani si tigani,suntem in aceiasi oala ,ptr ca din pacate "alesii"nostri au avut grija sa le dea apa la moara la toate jigodiile ,pana si primarii de sate beau cot la cot cu tiganii,numai ca sa aiba alegatori la urmatoarele alegeri,sau sa se ajute cu ei la munca in gospodaria proprie(cunosc cazuri)asa ca sa nu ne miram ca suntem blamati orinde in Europa sau poate in intreaga lume.Eu cred ca deja e prea tarziu sa se mai faca ceva impotriva tiganilor,a integrarii lor,satele romanesti sunt impanzite de tigani,sunt unii care isi vad de treaba (poate numai 10%,)restul sunt irecuperabili,au crezut ca daca merg in strainatate sunt "cainii cu colaci in coada",....S-a gresit deja atunci cand s-a dat drumul la granite numai cu buletinul,trebuia totusi lasat pasaportul macar un an,doi...dar asta e,vom suferii toti din vina altora......Sa auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Italia si Italienii (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:05)

    vizitaotor in Italia [anonim]

    Vara acesta am fost in vacanta in Italia timp de trei saptamani.Trec peste mostenirea culturala pe care o au....e impresionanta....am sa ma refer la o alta latura . Am vazut o tara in care gunoaile put pe strazi...cu oameni lenesi..si cam batuti in cap..o tara dependenta de migratie, care nu poate supravietui fara ea....Am vazut aproape la fiecare colt de strada , la fiecare intrare de muzeu...rromi....jegosi...insistenti...m-am simtit jenant..jenat ca sunt conationalul lor. Situatia e cunoscuta de multa vreme si la Roma si la Bucuresti...si nimeni nu a facut nimic...inchipuiti-va Bucurestiul invadat de .....nu stiu o natie ciudata cu obiceiuri ciudate....si intrebati-va cum ati reactiona...
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ai sarit totzi europenii cand s-a incercar scaparea de tigani... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:08)

    Toni [anonim]

    Asa e trebuie... cand a foswt vb. de drepturile tiganilor in Romania, toti europeni au sarit, arsi de c... in sus ca e discriminare, ca nu au drepturi. Acum, in Italia, sa le acorde drepturi sau sa ii bage ei la puscarie. Infractiunea a fost savarsita in Italia se aplica legile din Italia si sa-i "cazeze" in parnaie tot in italia, pe toti infractorii prinsi de ei, indiferent de natie. De ce sa plateasca Roanaul cictit de aici sau de dincolo, costurile inchiderii pentru infractiuni savarsite in Italia ?

    Cat despre tigani, in desertul gasit de Cioroianu cu voi... pana cedeaza vreunul (cel mai destept cedeaza). Sau desertul sau tziganul.
  • 0 (0 voturi)    
    Italienii si nu numai... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:21)

    dan_bad [anonim]

    ... trebuie sa inteleaga ca si la noi e la fel ca peste tot... adica FIECARE padure are uscaturile ei... si nu trebuie judecat un popor intreg dupa o lopata de oameni...
    ... dar aici cred ca e vorba de altceva... nu mai pot controla fluxul de straini si au lansat campania asta cu ajutorul presei... ca nu cred ca doar violentele romanilor au existat in ultima perioada... mai ales cand vorbim de Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu sunt Mailat si nici Cioroianu! (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:27)

    Dr Poienaru [anonim]

    Daca alaltaieri eram pusi sa dam explicatii idiotilor din galeriile echipelor de fotbal italiene, ministrul nostru de externe arata ca nici reprezentantii nostri nu sunt mai intregi la cap (vezi http://www.enervant.ro). Partea proasta e ca acum cei cu care vrem sa ne intelegem, europenii cu toate tiglele pe casa, ne pot cere explicatii.
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit, anti-globalizare! (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:28)

    kelu [anonim]

    Ma bucur sa vad ca exista un trend de antiglobalizare sub pretextul tiganilor care comit ilegalitati peste hotare. Iata dovada vie a faptului cu EU nu este egal cu USA: conflicte etnice, diferente culturale majore etc.

    In concluzie: dupa ce uniunea a avut grija de subminarea economiei nationale sta si se mira de ce mii de indivizi din tarile low-cost ii invadeaza. Eu zic ca isi merita soarta. Ei trebuie sa inteleaga ca, pe langa un val de oameni muncitori si de treaba trebuie sa primeasca "la pachet" si valul de infractori si ilegalisti.

    Eu unul nu vreau ca tiganii specializati in infractiuni (cu "scoala" in Italia si Spania) sa se mai intoarca in Romania. Sa ramana acolo (si sa ii integreze italienii) ca ne este foarte bine asa!
    Imi pare rau de romanii cinstiti de acolo.

    BTW: desi suna nazist, Cioroianu are dreptate. Eu sunt cu el: cred ca ar trebui gasita o rezolvare pentru "problema tiganilor", daca intelegeti ce vreau sa spun.
  • 0 (0 voturi)    
    italieni= rasistii (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:33)

    anne [anonim]

    eu nu inteleg de ce italieni nu au ridcat un zid al plangeri pt familia de romani din costanta masacrata de conationalul lor care acum sta linistit beneficiand de "prezumtia de nevinovatie". Sau macar sa isi ceara scuze public...nup ei nu au facut asta, i-a durut la basca...nu inteleg de ce autoritatile noastre sunt atat de servile si umile cand italieni au dat o lege care incalca drepturile omului in picioare...sa nu mai zic de alte multe drepturi....nu inteleg de ce copilul ala care are un creier cat o clasa de italieni la un loc tre sa sufere ca un strain fie el si roman a facut o talharie....iar profesoara la fel de ingusta la minte ca restul macaronarilor se ia de ea pt simplu motiv ca e romanca....sa se uite mai atent in tara lor plina de poponari si mafioti. sa fie judecat mailat ca oricare altu care a facut aceiasi crima nu ca este roman sau chinez sau mai stiu eu ce
  • 0 (0 voturi)    
    incompetenta crasa (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:54)

    krik [anonim]

    o profesoara care discuta asemenea subiecte cu elevii de clasa 6-a ar trebui suspendata intr-o tara democrata. scoala e ultimul loc in care trebuie facut politica.

    mai observ ca majoritatea celor care publica comentarii dau dovada de aceeasi intoleranta, ingustime si lipsa de cultura de care acuza pe italieni sau tigani. insultand nu te poti astepa decat la insulte.

    crima, prostia si lipsa de cultura nu are natie, domnilor. revoltati-va contra crimei si prostiei in general, nu contra unei natii.
  • 0 (0 voturi)    
    discriminarea romanilor in Italia (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:02)

    Bogdan Berneaga [anonim]

    Nu toti cetatenii romani care se gasesc in Italia au intentii oneste, insa marea majoritate de departe sunt cinstiti. Si multi Italieni stiu asta. Insa daca reactiile societatii Italiene depasesc normele civilizatiei Euro-atlantice, nu ne ramine decit sa incepem sa luptam si noi, boicotind firme Italiene, din care multe cistiga bani grei in Romania - vezi Enel: ce-ar fi sa incepem sa refuzam, plata facturilor la curent electric in Banat, Bucuresti si Constanta, regiuni unde Enel are monopolul furnizarii de curent electric? Faptul ca aceeasi companie ne-a facturat cu 15-25% mai mult in ultimele 12-24 luni (parca se numeste furt asa ceva) se pare ca nu a trezit interesul public!
  • 0 (0 voturi)    
    Rautate (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:09)

    Imperialistu' [anonim]

    Nu e numai incompetenta, ci rautate pura. Nu te lupti, frate, cu nisto copii, indiferent cine sunt ei si de unde au venit.

    Ioana nu are de ce sa ii fie rusine. Ea este romanca si isi face treaba. Prosti sunt peste tot.
  • 0 (0 voturi)    
    rrom??? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:21)

    tzigan costorar [anonim]

    Cine poate sa ma lamureasca si pe mine intr-o problema, ii fac cinste...de unde a aparut denumirea de rromi? cine a solicitata asta si cui? si cine a acceptat?
  • 0 (0 voturi)    
    - (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:48)

    mira [anonim]

    rrom = "om "in tiganeste (limba rromani) - pur si simplu coincidenta fonetica cu alte romuri...
    wiki-
  • 0 (0 voturi)    
    Tiganii din italia (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:57)

    M ionita [anonim]

    Tiganilor nu le poate fi schimbat comportamentul niciodata.
    Toata viata au cautat sa insele,sa fure,sa obtina bani necinstiti,sa nu munceasca,sa nu invete,sa nu fie curati si ordonati,civilizati.In orice colt al lumii la fel vor proceda majoritatea lor.Trebuia sa le fie interzisa plecarea peste hotare,stiindu-le caracterul,educatia.,au cel putin verificarea la granita in romania.
  • 0 (0 voturi)    
    balaceala (Marţi, 6 noiembrie 2007, 15:08)

    cuc [anonim]

    sint intr-o tara respectabila dar aici comunitatea respectiva ar fi luat opozitie, sprijinita de anumite organizatii nonguvernamentale si presa, cred ca daca am fi mai uniti ne-ar fi mai bine, dar noi nu o sa fim uniti niciodata ca nu stim sa ne alegem liderii, de aceea orice labareala pe aici nu face decit sa mai aprinda un foc care nu incalzeste pe nimeni
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e neromanesc in intimplare? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 15:21)

    radu [anonim]

    Si daca intr-o clasa din Romania se vorbeste despre tigani, este altfel?! Uitati-va la profesorii romani sau pur si simplu la comentariile de mai sus:

    Ce este neintilnit in Romania in a spune: "nu putem vorbi asa despre romi, ca avem copii romi in clasa?"
    sau: "... cred ca deja e prea tarziu sa se mai faca ceva impotriva tiganilor"

    Problemele itaienilor nu sint romanii sau tiganii ci ca nu au stiut sa aplice legea la timp si cu fermitate. Dar daca Romania nu are cum si de ce sa faca ordine in Italia, la fel de adevarat este si invers: nu de la UE trebuie sa asteptam sa ii integreze pe tiganii nostri in rindul celorlalti romani. Si violenta ilegala este tot iresponsabila si tot o recunoastere a incompetentei, si in Italia, si in Romania.

    Felicitari insa Ioanei ca nu s-a lasat batjocorita si mamei ei care o sustine. Profesoara este in primul rind incompetenta, in al doilea rind proasta si in al treilea sovina. Daca Ioana va lupta, viata ii va da dreptate, pentru ca ceea ce nu te omoara, te intareste.
  • 0 (0 voturi)    
    elevi persecutati in italia? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 18:41)

    dorinteodor [anonim]

    mie nu mi s-a parut un comportament incorect al profesoarei, daca asa s-au intimplat lucrurile. fetita nu a fost jignita in mod direct iar profesoara nu putea sa nu discute o problema asa serioasa.

    cred ca mai vinovata este mama ei care ar fi trebuit sa-i spuna ca s-ar putea sa se discute la scoala problema rominilor (sau a romilor) si sa nu se emotioneze pentru ca in mod sigur rominii cinstiti si corecti nu sint vinovati.

    (din cauza apropierii intre exprimarea "minoritatea roma" si romania, eu scriu numele tarii ca rominia iar eu ma declar romin)
  • 0 (0 voturi)    
    @ 11 (Marţi, 6 noiembrie 2007, 19:16)

    eu [anonim]

    sper sa ai copii homosexuali daca tot ii iubesti.....
  • 0 (0 voturi)    
    Kaka (Marţi, 6 noiembrie 2007, 19:46)

    Nik [anonim]

    C e afacut Italia cand au aparut tiganii?? I-au lasat sa-si faca tabara langa oras, dupa cate vad aproape in fiecare oras au cate o tabara sau doua. De ce nu i-a alungat atunci? Sau poate au avut nevoie de ei, ca sa faca ce fac acum... Campania electorala e de vina, ce sa-i faci, pentru ca daca imi aduc bine aminte si amu 4 ani a fost tot o campanie de aceasta. Sau ma insel?...
    Si totusi i-au lasat langa oras atata vreme.
    Sa-i tina la ei, la noi pe langa orase a cumparat tot terenul Jiji si el nu-i iubeste.
    Daca-i trimite inapoi face discriminare. Ori ii trimite pe toti, albanezi, polonezi, marocani, argentinieni, etc sau pe nimeni.
    Forta Italia, ca fara forta nu faci nimic.
    Trimite-i pe toti acasa si munciti voi, daca sunteti in stare......
    Ha, ha, ha, ......
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANII DIN ITALIA au o singura solutie: (Marţi, 6 noiembrie 2007, 19:53)

    John [anonim]

    Sa initieze in colaborare cu politia Italiana repatrierea tuturor raufacatorilor de acolo.

    Ei ii cunosc cel mai bine. Asa vor dovedi simt civic si indeplinrea indatoririlor fata de Italia.

    In acest fel se descurajeaza orice discriminare rauvoitoare.

    Nu au ce astepta dela Bucuresti !

    Criza se datoreaza conducerii incapabile dela Bucuresti care a reactionat gresit din primul moment....
  • 0 (0 voturi)    
    La fel si in capitala Europei... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 21:45)

    GD [anonim]

    Imi aduc aminte ca acum vreo trei ani la Bruxelles a aparut o revista editata pentru scolile din Belgia cu diverse articole pe teme diverse. revista era un punct de plecare pentru dezbateri si dicutii in scolile belgiene. Aparuse un articol despre copiii strazilor din Bucuresti, calomnios si tare dezonorant la adresa intregii natii romane. Chiar daca am plecat de multi ani din tara si nu mai am contacte apropiate, era de neinchipuit ca asa se petreceau lucrurile in Bucuresti. In clasa fetitei mele profesoara a inceput discutia articolului care a stirnit indignarea fiicei mele (nascute in Belgia!!!) si care a spus ca se simte jignita si agresata de colegi care au intrebat-o direct despre Romania vrute si nevrute....Totul a degenerat si s-a terminat in plinsete....fiica mea parasind clasa in plinsete.
    Evident am avut o discutie cu directorul colegiului care a organizat o ora speciala in scoala si a aratat ca si articolele jurnalistilor pot fi false. Am primit scuzele de rigoare si atit.
    Culmea este ca am cerut ambasadei romane de la Bruxelles sa ia o atitudine....si mi-au trintit telefonul in nas....
    Facind presiuni la Bucuresti la Ministerul de Externe...am primit asigurarea ministrului de externe de atunci, Mircea Geoana, ca va face un demers pe linga autoritatile belgiene....si atit !!!
    Asa ca vedeti dvs, fenomenul anti-romanesc a existat, exista si va continua sa existe in Europa, pentru ca romanii nu fac nimic ca sa amelioreze situatia, iar politicienii romani sint campioni ai coruptiei !!!
    Morala : de atunci fiica mea evita pe cit posibil sa-si mai arate originile, chiar daca este foarte mindra cu ele, si vine cu mare placere in Romania deseori....!
  • 0 (0 voturi)    
    discriminare.....s-o credeti voi (Marţi, 6 noiembrie 2007, 22:09)

    roman simplu [anonim]

    ciprian de ce crezi ca sunt discriminati tiganii (rromii)? cand am sa vad unul dintre ei muncind cot la cot cu mine 12 ore pe zi, ca e cinstit si ca plateste taxe si impozite ca si noi restul fraierilor atunci mai vb....dar pana acum nu s-a intamplat asta. iar despre gay....sa fie sanatosi, sa faca ce vor ei in intimitate, dar nu cred ca mi-am luat prietena de mana si m-am dus la demostratie pe strada....nu mai fi asa de spalat la cerebel
  • 0 (0 voturi)    
    Fireste ca sunt discriminati (Marţi, 6 noiembrie 2007, 22:09)

    Din Spania [anonim]

    Exista doua feluri de discriminari contra romanilor, prima este discriminarea pasiva, romanii niciodata nu calca casa spaniolilor in vizita, adica prietenii spanioli sunt doar persoane cu care radem la munca (dar atat). Si a doua este discriminarea activa care poate fi verbala, sau evita sa vorbeasca cu tine la munca, sau seful de turn iti cere sa muncesti mai mult, ect. Problema este ca romanii niciodata nu au avut un plan national care sa constientizeze populatia ca brandul de roman conteza mult si daca pierzi numele de oameni buni viata printre straini se transforma in cosmar. Romani si tigani au contribuit din plin sa-si strice numele, ambasadele stiau bine dar erau concentrate cum sa ia spaga de la romani.
  • 0 (0 voturi)    
    crima profesoarei (Marţi, 6 noiembrie 2007, 22:19)

    c [anonim]

    cata josnicie sa supui un copil la asemenea porcarii. fetita aia e mai nevinovata decat orice emigrant, parintii ei precis au muncit din greu si s-au chinuit ca sa emigreze, sa o dea la scoala si sa-i asigure un trai mai decent decat in romania. copiii au sansa de a se integra intr-o tara europeana invatandu-i de mici traditiile si de a porni in viata cu dreptul. de ce trebuie sa suporte frustrarea profesoarei si rautatile micilor mussolini?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce face un dement (Marţi, 6 noiembrie 2007, 22:50)

    fut_mailat [anonim]

    Iata ce poate face un dement sclerozat cum este acest tigan care a omorat-o pe italianca aia. Astia trebuie sa ia capitala, ca ne faem de ras rau de tot!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si daca... (Marţi, 6 noiembrie 2007, 23:33)

    vivi [anonim]

    Dar daca Mailat nu este criminalul?
    1. dupa parerea mea, Mailat este un simplu "gainar". Ori gainarii nu omoara. Fura.
    2. ce cauta, sotia unui amiral (sau ce o fi), pe jos, singura, fara masina, prin acele coclauri, unde se afla acea "tabara" de tzigani?
    3. de ce ne grabim sa il etichetam drept criminal pe Mailat, cand justitia inca nu si-a spus inca cuvantul.
    4. daca s-ar fi dovedit ca italianca a fost violata, poate inclinam sa cred ca Mailat este autorul (poate era vreun obsedat), dar furtul unei posete se face doar de un amarat de hot si asta departe de locul unde domiciliaza, tocmai pentru a nu atrage suspiciuni asupra lui.
    5. etc
  • 0 (0 voturi)    
    Inacceptabil (Marţi, 6 noiembrie 2007, 23:45)

    Bleen24 [anonim]

    Profesoara respectiva ar trebui data afara. Si-a infirmat insasi menirea sa de profesor.
  • 0 (0 voturi)    
    of! (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 7:38)

    Didi Dumitrescu [anonim]

    Deplang soarta romanilor din Italia! Daca discriminarile, xenofobia, rasismul au intrat si in scoli via cadre didactice inseamna ca Italia e incurabila in ce priveste valul de ura care a atins-o. Autoritatile din Romania trebuie sa faca urgent ceva. Asa cum cele din Italia se folosesc de prilejul asta ca sa puncteze la capitolul imjagine si cei din tara noastra au ocazia sa faca acum ceva remarcabil pentru detensionarea situatiei. Pentru ramanii din Italia am un singur sfat: veniti acasa, fratilor! Si in Romania sunt destule de facut!
  • 0 (0 voturi)    
    discriminarea (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 9:23)

    vasile [anonim]

    Regrete,
    Regretabile lucruri, dar ce invatam din ele? Ne gandim oare ce simt copii minoritari(etnic, cu dizabilitati, cu defecte, cu diferite boli, saraci etc.) in scolile noastre? Oare unele dintre interventiile anterioare sunt doar emotionale patetisme sau explozii ale aceluiasi extremism, ale aceleiasi inclinatii discriminatorii si nationaliste cu care, din pacate, am crescut si trait ?
  • 0 (0 voturi)    
    stiri senzationale pentru dezinformare publica (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 12:28)

    Lucian [anonim]

    Locuiesc in Milano de jumatate de an si pot spune ca nu am avut experiente negative cu Italienii. Lucrez intr-un colectiv in care sunt singurul strain, insa nu ma simt deloc marginalizat.

    Citesc zilnic presa italiana. Cand a inceput scandalul, presa italiana scria despre el pe larg. Ieri am gasit un singur articol de 1/4 de pagina pe pagina 5, azi nimic "anti romanii". Hai sa nu ne facem o parere negativa despre Italieni asa usor. Nu sunt toti xenofobi. Amintiti-va cum erau tratati in scoala "tocilarii".

    Daca luam de bune toate stirile fara sa le filtram, riscam sa credem ca italienii sunt niste monstri fara suflet, ceea ce de fapt nu sunt.
    Asociind Italienii cu compartamente singulare care fac titluri (doar) in presa romana, nu suntem cu nimic mai presus decat ei atunci cand asociaza romanii cu "romi si romanii care stau in baracopole insalubre si nu au venituri legale".
  • 0 (0 voturi)    
    pestele de la cap se impute (Vineri, 9 noiembrie 2007, 6:40)

    MIKI [anonim]

    asa alesi , asa popor, nu dati vina numai pe tigani.