Patronul Ringier refuza sa negocieze vanzarea Ev. Zilei

de A. I.     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2007, 0:00



Marti, la prima ora, jurnalistul Horia Tabacu (Can-Can) a plecat la Zurich sa se intalneasca cu Michael Ringier, patronul trustului de presa care editeaza in Romania Capital, Libertatea, Ev. zilei, Prosport etc. Scopul declarat al intalnirii: negocierea preluarii cotidianului Ev. Zilei, in numele unui om de afaceri din Bucuresti.

Singura problema e ca M. Ringier nu avea programata o astfel de intalnire, nu stie cine e Tabacu si nu are in intentie vanzarea ziarului, sustin surse din cadrul trustului elvetian. Alexander Theobalt, directorul Ringier Romania, a fost anuntat marti la pranz ca seful cel mare nu s-a intalnit cu Tabacu si nici nu se va intalni in viitor cu acesta, dat fiind lipsa de obiect a discutiei.

Saptamana trecuta a mai aparut in piata media un zvon despre o posibila preluare a Evenimentului Zilei de catre Dinu Patriciu. Informatia, vehiculata de cateva publicatii si pe bloguri, nu s-a verificat insa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


385 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cum sa vanda Ringier un instrument de propaganda? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:35)

    clujean [anonim]

    e evidenta intelegerea Basescu - Ringier privind sustinerea de catre publicatiile trustului a pozitiei presedintelui! cum or fi crezut Tabacu&Co ca Basescu va renunta la unul dintre instrumentele lui de propaganda si manipulare? ba inca si in favoarea lui Patriciu? asta-i buna!

    N.R. Va rugam sa nu mai folositi IP-ul (80.97.64.202) unei institutii publice pentru a transmite mesaje politice. Va multumim.
  • 0 (0 voturi)    
    preluare Ev.Zilei (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:39)

    cristian [anonim]

    Tentativa de preluare a ultimelor focare de presa independenta este mai veche. La un moment dat si Voiculescu Felix insinua ca ar fi in tratative pentru a cumpara
    acest cotidian. Nu era decat o tentativa de intimidare a redactorilor ziarului. Noroc ca acestia sant facuti din alta plamada decat cateii Gadea,Badea ,Carstoiu,Ciutacu,Firea ca care Felix era obisnuit. Imi amintesc cum a spalat pe jos cu Gabriela Vranceanu Firea cand aceasta a invitat-o in platou pe Monica Macovei. Nimeni din trustul sau de presa nu a indraznit sa zica ceva. E drept doamna Firea s-a reabilitat in ochii sai ,slugarind cu mult zel. Ultima capodopera a ziaristei: Monica Macovei l-a eliberat din inchisoare pe Mailat.
    Acum problema pare sa fie mai serioasa daca este adevarat ca in spate se afla Dinu Patriciu care vine cu banii rusilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. clujean si altii de felul lui (Marţi, 6 noiembrie 2007, 13:51)

    Dan [anonim]

    Mai intai, tin sa subliniez ca nu sunt "fan" Basescu.
    Dar ma enerveza ipocrizia unora care bestelesc orice ziar sau post TV care adopta o pozitie pro-basescu.
    Dupa parerea mea, astazi mass-media se imparte in 75% anti-basescu, 25%-pro-basescu.
    Era cumva mai democratica situatia dinaintea alegerilor din 2004 cand erau 90% pro-nastase (adica sustinea puterea politica din acel moment) si restul de 10% indraznea sa o critice?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum ai facut imparteala ? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:14)

    Florin [anonim]

    Nu neg ca basescu imi e antipatic, dar cum ai ajuns la concluzia ca 75% din mass media e anti-basescu ?
    Realitatea - e pro(pe fata)
    Tvr - e pro
    Pro Tv - e cam pro basescu
    Antenele - impotriva
    OTV - se ocupa doar de crime/violuri, deci e neutru
    Restul televiziunilor au 2-3 mii de telespectatori, deci sunt neimportante.

    Pe internet e plin de pro-basestieni; poate doar jurnalul sa fie ceva impotriva.

    Ajuta-ma si pe mine si spune-mi si mie care sunt aia anti-basescu, ca inafara de antene/jurnalul eu nu mai gasesc pe nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    interesanta imparteala (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:17)

    Moa [anonim]

    Draga Dan, situatia e ezact invers in privinta procentajelor si anume 75% pro Base si 25% anti Base. Si as indrazni sa afirm ca multi din cei cu greutate care sunt sau au ajuns anti Base sunt cautati de catre baietii din servicii pe la dosare (daca au) sau la orice ar fi bun de santaj. Pentru mine personal(ca sa iti dau un exemplu) e dezamagitor un Robert Turcescu (trustul SOV e de multe ori de-a dreptul scarbos pro Base=> propaganda fatisa) care se chinuie sa spele mortu ori de cate ori Base si-o da in bara.(situatia e la fel cu cei apropiati de filiera Base). Inainte de alegerile din 2004 mie imi parea omul asta ca fiind din generatia tanara care s-a saturat de compromisuri. Uite ca nu e asa ... a ajuns sef pe la Cotidianul dupa ce a demonstrat ca merita. Deci inca un dinozaur tanar in slujba tovarasilor...
  • 0 (0 voturi)    
    creata o alianta a jurnalistilui european; pina atunci taberele diferite din presa asigura macar echilibrul dezinformarilor (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:22)

    forumulcivic.ro [anonim]

    Unde-i ALIANTA CIVICA de odinioara, care la- infruntat cu succes pe Iliescu & co? Ar fi binevenita una noua care sa primeneasca clasa politica actuala hipercorupta si sfidatoare fata de din romanii de rind si problemele acestora
  • 0 (0 voturi)    
    Nr.ONE (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:23)

    Victor [anonim]

    Mai clujene,am crezut ca,voi ardelenii sunteti oameni mai decenti,mai educati si cu capul pe umeri,dar se pare ca m-am
    inselat.Ti-ai folosit materia cenusie inainte de-a scrie,sau te-ai trezit scriind si la urma ai fost coplesit de prostia debitata?
    Cum crezi tu,ca un mogul de presa ar renunta la miliardul oferit de Patriciu,ptr.un fund gol Basescu?
    EVZ,tocmai prin faptul ca este sub egida straina,este un cotidian
    care cat de cat ne informeaza normal.
  • 0 (0 voturi)    
    Reply (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:38)

    Dan [anonim]

    Realitatea - e pro(pe fata)
    - no contest here
    Tvr - e pro
    - e televiziune publica, daca presedintele tarii apare intr-o editie speciala de 2 ore nu mi se pare anormal; cat despre jurnal, as zice echilibrat catre pro;
    Pro Tv - e cam pro basescu
    Antenele - impotriva
    - daca consideri ca, cele maxim 5 minute zilnice pe care Stirile PRO-TV le aloca politicului se pot compara cu cele 2 ore ale emisiunii trioului de obsedatii de Basescu (nu cred ca opiniile exprimate de Gadea, Cristoiu si Stan pot fi considerate anti-basescu, preocuparea acestora fata de Basescu a intrat demult timp in sfera patologicului). Ca sa nu mai zic de stirile Antena 3 (din ora in ora).

    Iar Gandul lui CTP, Ziua lui Rosca si Gardianul lui habar n-am cine (pe carevad ca tu nu le-ai mai amintit)..... intra cumva la categoria pro-basescu? :)))))))
  • 0 (0 voturi)    
    @Victor (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:40)

    Kevi [anonim]

    Evident, avem si noi uscaturile noastre.. :P
  • 0 (0 voturi)    
    Sassu pro Basescu??? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:53)

    Victor [anonim]

    Care TVR este pro Basescu?De Ziua si (culmea)Adevarul ati cam uitat!
    Nu v-ati obisnuit inca cu libertatea exprimarii jurnalistice?
    Daca voi il invinuiti pe Turcescu ,ca ar fi pro Basescu,eu personal incep sa cred ,ca inca incercati sa manipulati anumite adevaruri.
    Turcescu nu este lingaul nimanui.Turcescu vede si analizeaza realitatea.Si aceasta realitate este altfel decat prezentata de dansul?
    Presa are obligatia sa relateze tot ce se petrece in tara asta,condusa de un guvern de o incapabilitate strigatoare pana-n cer,prin spectrul adevarului.
    Din pacate realitatea este (si daca unii dintre voi nu vreti sa credeti),nu iubirea si ostilitatea fata de o pers.(de Basescu)ci mizeria de pe platoul politic romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    TVR? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 14:55)

    Pt. #8 [anonim]

    Cum poate fi TVR de partea lui Basescu? Asta e buna, nici nu se pune problema. Cu un presedinte pus de tariceanu - Giurgiu - si apoi cu un presedinte PSD, om implicat politic, nu un independent, dat afara din PD de Basescu - Sassu, adica.
    Iar Antenele, posturi tv fara nici o coloana vertebrala, tarandu-se la picioarele unui starv politic ca Voiculescu....sunt antibasescu - nu independente, echidistante, etc. Si e normal sa fie din moment ce Voiculescu isi simte juvatul aproape. Nu degeaba daca dai cautare pe Google cu lingaul iti apare Ciutacu.

    Eu ma indoiesc putin si in ceea ce priveste Realitatea Tv. E mai mult o mascarada, se fac ca tin cu Basescu. De ce Basescu n-a dat nici un interviu, nici o declaratie in exclusivitate la Realitatea sau la Cotidianul?
  • 0 (0 voturi)    
    ringier (Marţi, 6 noiembrie 2007, 19:09)

    duro [anonim]

    Ringier a vandut doar ProSportul ca nu stralucea si si-a scos si banii...
    Evz este folosit pt propaganda si in plus se vinde bine...
    Libertatea si Evz sunt mereu pe primele locuri....
  • 0 (0 voturi)    
    vrabia malai viseaza.... (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 7:24)

    FLORIN [anonim]

    dinu paturiciu si ceata lui
    sa-si mai puna pofta -n cui!
  • 0 (0 voturi)    
    SOV (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 9:43)

    Aph [anonim]

    Despre SOV eu chiar nu stiu ce sa zic... Intr-adevar, Cotidianul in special si Realitatea in general sunt cam Pro, insa cel mai important si influent membru al grupului media, si anume Academia Catavencu, nu este nici pe departe Pro, as spune mai degraba ca in momentul de fata este Contra tuturor, genul scarbiti de situatia de cacao din politica. Si multi de la Catavencu scriu si in Cotidianul... Si sa nu uitam ca AC reprezinta forta media care a pus serios umarul si a avut o puternica influenta asupra rezultatelor alegerilor din 2000, cand a castigat CDR-ul...
  • 0 (0 voturi)    
    CDR? (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 11:39)

    Tiberiu [anonim]

    Aph: in 2000 a castigat PSD :) . CDR nu mai exista, cu nici DA nu mai exista.
    As merge pe un pariu ca pana de Revelionul Evz o sa aiba alt proprietar. Discutii sunt de ceva vreme dar mr Ringier ne asigura ca nu este de vanzare. Cred. Exista insa santajul. Atunci o sa vanda. Simt eu ceva ca o sa aiba probleme daca nu vinde.
  • 0 (0 voturi)    
    @15 (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 12:09)

    Aph [anonim]

    Mea culpa, voiam sa zic '96... Si tin minte si acum cum si-au depus cu totii pixurile in fata sediului PNT-CD pentru a protesta impotriva unor aberatii legislative, in frunte cu Dinescu... Si exact cu asta argumentau, ca presa i-a ajutat cel mai mult sa castige altfel nu aveau nici o sansa...