Tariceanu si Prodi i-au scris lui Barroso despre tigani

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2007, 0:00


Foto:Rompres

Calin Popescu Tariceanu si Romano Prodi au semnat si trimis, miercuri, o scrisoare catre presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durao Barroso. Cei doi cer Comisiei Europene sa se implice in rezolvarea problemelor care au in centru etnia tiganeasca.

Dupa intalnirea dintre Tariceanu si Prodi, acestia au facut declaratii cu privire la colaborarea intre cele doua state pentru limitarea fenomenului infractionalitatii si pentru asigurarea protectiei tuturor cetatenilor aflati pe teritoriu italian.

Fragmente din declaratiile lui Romano Prodi

  • Am stabilit o serie de concluzii importante impreuna. Insist asupra cuvantului impreuna.
  • Trebuie sa intelegem ca Romania este o tara prietena, ca poporul roman este un popor prieten. Poporului roman ii datoram respect si trebuie sa-i aratam aceasta.
  • Romania este un aliat strategic al Italiei si aceste lucruri au fost demonstrate de-a lungul relatieidintre cele doua tari.
  • Sunt mii de romani care muncesc in Italia, sunt foarte multi italieni care sunt in Romania.
  • Nu trebuie sa lasam idei xenofobe sa tulbure relatiile intre noi.
  • Trebuie sa asiguram siguranta cetatenilor, fie ce sunt romani sau italieni.
  • Daca cineva nu a inteles, in UE exista libertatea de miscare.
  • Declaratiile dupa moartea Giovannei au incurajat manifestarile xenofobe. Incercam sa ne debarasam de intoleranta, de prejudecati, de suspiciuni.
  • Am cazut de acord asupra unei serii de msauri care sa permita asigurarea justitiei si sigurantei in Italia.
  • Nu intentionam sa expulzam in masa pe nimeni.
  • Masurile aprobate saptamana trecuta reprezinta doar o parte importanta din pachetul de legi privind siguranta. Doar ca sa raspunda cerintelor de siguranta pe care cetatenii nostri le au.
  • Nu trebuie sa confundam infractionalitatea cu muncitorii cinstiti.
  • Va fi si o colaborare intre politiile de frontiera ale celor doua tari.
  • Vor fi luate noi masuri penru a favoriza integrarea sociala a romilor.
  • Colaborare cu ministerul invatamanului, cel al solidaritatii sociale si cel de interne.
  • Am scris o scrisoare impreuna presedintelui Comisiei Europene in care cerem masuri utile pentru integrarea sociala a persoanelor dezavantajate, reamintind si fondurile structurale.
  • E mai potrivita revenirea in tara a celor care nu pot sa-si asigure sederea.
  • E necesara o gestionare comuna a acestor fluxuri migratoare.
  • Nu avem niciun fel de intentii de a impune restrictii pe piata muncii. Avem o relatie foarte deschisa din acet punct de vedere.

    Fragmente din declaratiile lui Calin Popescu Tariceanu

  • Imi exprim regretul si compasiunea pentru familia Giovannei. Si fac acest lucru nu doar in nume personal, dar si al multor cetateni care au vazut in acest act unul absolut regretabil.
  • Vizita mea a fost destinata gasirii unor solutii concrete pe care sa le aplicam impreuna.
  • Pe de-o parte sa stavilim acest fenomen infractional care a creat o vie emotie in Italia si care ne preocupa si pe noi pentru ca poate sa afecteze relatiile si sentimentele intre cele doua tari.
  • De aceea am hotarat impreuna un pachet de masuri de cooperare politienesc si judiciar si, din partea Romaniei, un plus de activitate consulara pentru acordarea de asistenta romanilor aflati in Italia.
  • Impreuna cu ajutorul mass-media trebuie sa facem un efort de comunicare sa aratam si alte realitati care constituie relatia profunda intre Romania si Italia.
  • Va fi stabilit un task force din care vor face parte si 30 de politisti romani, iar acest element va determina limitarea fenomenului infractional.
  • De asemenea, vor fi trimisi magistrati delegati din Romania in Italia.
  • Si prezenta consulara romana in Italia va fi mult consolidata.
  • Asistenta juridica are scopul de a stopa abuzurile.
  • Cred ca autoritatile italiene au obligatia sa asigure aceeasi protectie tuturor cetatenilor care se afla in Italia.
  • Nu ma astept ca aceste masuri sa aduca rezultate de azi pe maine, ar fi nerealist.
  • Scrisoarea catre Barroso atinge problematica minoritatii rome. Ne asteptam ca Comisia Europeana sa ia in consideratie acest demers, cu accent pe aducatie.
  • Ca prim ministru al Romaniei nu pot sa ingadui incalcarea legii nici in Romania, nici in alt stat. Nu am de ce sa am niciun fel de toleranta fata de cei care sunt implicati in activitati infractionale. Pachetul de masuri adoptat de guvernul italian nu vizeaza comunitatea romanilor din Italia.
  • Nu este corect sa se puna semnul de egalitate intre comunitatea romaneasca, alcatuita in marea majoritate din oameni cinstiti, si un numar redus de indivizi care comit infractiuni.
  • Din informatiile pe care le am, nu exista acest gen de convietuire (adaposturi improvizate, n.r.) bazat exclusiv pe prezenta etniei rome; sunt si cetateni ai altor state comunitare.
  • Este in primul rand in sarcina autoritatilor locale sa rezolve aceasta problema, noi nu avem drept de actiune pe teritoriul Italiei. O atitudine mai complezenta a permis aparitia acestui gen de campusuri care sunt fermentul elementului infractional.
  • Unora din ei, daca li s-ar da posibilitatea sa munceasca, s-ar desprinde de acest mediu. Dar, repet, aceasta este problema autoritatilor locale.








  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    207 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      La tigani poate se pricepe (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 16:47)

      Bula [anonim]

      Poate Tariceanu la tigani se pricepe, ca la problemele Guvernului in mod sigur nu.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuia trimisa lui Base (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 16:47)

      Vlad [anonim]

      Scrisoarea mai bine i-o trimiteau lui Baselu' decat lui baroso. Base rezolva la fel cum a facut si cu groapa de gunoi de la Glina. Base rezolva pe toate si ne face cu ochiul.
    • 0 (0 voturi)    
      cam tarziu (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 16:50)

      Hahalera [anonim]

      pana acum n-au facut nimic pentru cetatzenii din strainatate, iar acum sunt nemernicii in specula mare cu acest subiect, doar pentru ca sunt alegerile. Altfel, situatia nu s-ar fi schimbat
    • 0 (0 voturi)    
      Asta era solutia! (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 16:53)

      eu [anonim]

      Sa vina barroso sa ne faca ordine in ograda ca noi nu au fost in stare sa ne ocupam de problema tiganilor. avem fundatii, asociatii care primesc fonduri sa se ocupe de integrarea sociala a tiganilor dar n avem rezultate.
      sper ca intalnirea dintre cei 2 premieri a mai avut si alt rezultat decat aceasta scrisoare... ca altfel se intalnira ca sa se vada.
    • 0 (0 voturi)    
      vlad, mai poti? (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 16:56)

      olandezu [anonim]

      s-a schimbat tura la forumistii PNL? ce legatura are presidentele cu stirea asta?!

      voi sunteti mai obsedati de marinar decat cei mai indarjiti fani pe care-i are.

      comentariul meu la stirea asta: in sfarsit! problemele de integrare ale entinei tiganesti nu sunt de ieri de azi si se puteau ataca de mai de mult. se vede treba ca avem nevoie, ca intotdeauna, de presiune din exterior ca sa facem ceva. dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      SUNTEM MARGINALIZATI (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 16:57)

      tiganul [anonim]

      Cu tot respectul, va spun un caz real.Recunosc,suntem tigani si eu si sotia mea.

      Dar avem locuri de munca stabile si onorante si ne vedem de treaba.Locuim mai decent decat multi romani si ne spalam mai des decat multi italieni(ca tot se spune ca suntem laolalta toti tigani nespalati).DE CE COPILUL MEU ARE PROBLEME LA SCOALA SI DE CE NIMENI DINTRE COLEGII LUI NU VREA SA STEA CU EL IN BANCA?Nu mai zic de apelative jignitoare si ...ultima banca rezervata din oficiu! Si e vorba de copii de clasa a patra doar.

      In afara de culoarea pielii si de etnia evident diferita,va asigur ca nu suntem cu nimic mai prejos,mai murdari,mai urat mirositori,mai lenesi decat se spune ca altfel ar fi romanii in general,ba din contra.

      E O PROBLEMA DE ACCEPTARE.ASA NU SE ACCEPTA INTRE ROMANI NICI CEI DE ALTA CREDINTA,NICI CEI DE ALTA NATIONALITATE,NICI CEI CU BOLI SAU CU ALTE PARERI.
    • 0 (0 voturi)    
      Urgent (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:05)

      Radu II [anonim]

      Parlamentul, Presedintele, Guvernul , are acum sansa sa interzica folosirea sintagmei RROM si interzicerea acesteia in Romania si inlocuirea ei cu TIGAN pentru minoritatea tiganeasca.
      Se inlatura marea confuzie privind romanii la nivel european
      Cititi pe documentele noastre de indentitate , scrie rom . Strainii nu diferentiaza rrom de rom .
      Cu siguranta la nivel national se va inregistra o usurare in rindul romanilor si a tuturor celorlalte nationalitati.
      Presa mai mult ca oricand trebuie sa faca acesta presiune, in acest moment cind confuzia a atins cote maxime
      Nimeni nu zice ca ticani nu au oameni de bine , dar, 80 % sunt far mama fara tata cu spirit de haita, lasi, hoti. ... Cei 20% sunt oameni muncitori, calificati, stabili , crestinizati, cu rbun simt ,care-si cresc copii cu simtul rusinii.
    • 0 (0 voturi)    
      @tiganul (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:15)

      olandezu [anonim]

      Cu siguranta nu e placut sa fi tinta discriminarii.

      Solutia este insa in integrarea in societate, cu aportul activ al statului si lupta impotriva discriminarii cu suportul statului. Adevarul este ca statul Roman nu s-a implicat serios in nici unul din cele doua aspecte. Poate ca scandalul asta va misca lucrurile in directia buna ...
    • 0 (0 voturi)    
      pentru toti CETATENII rationali (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:21)

      Baphomet [anonim]

      Excelenta prestatia premierului Tariceanu la Roma! Elegant, sobru, concis, serios , la obiect.
      Inspirata ideea de a cere mai intai audienta la papa Benedict, al XVI-lea, distinsa prezenta doamnei Ioana Tariceanu.
      Bine ca avem macar un premier care se misca elegant in spatiul european. Ma intreb cum s-ar fi prezentat presedintele Basescu intr-o situatie similara. Poate i-ar fi tras papei o scatoalca peste umar si i s-ar fi adresat cu 'hello , sir!" , adica la modul la care s-a raportat la Chirac, cu ocazia primei vizite in Franta, unde a si explicat ca pe vapoare se vorbeste engleza. L-am vazut pe presedinte pe la diferite summit-uri.Ori sta singur cuc intr-un colt, ori se intoarce cu spatele cand remarca intentia vreunui oficial european de a i se adresa, ori rade aiurea cu vreun mititel sef de stat de prin Balcani. E tare crispat si stingher , saracul.
      Cred ca daca nu era Tariceanu premier, acest Tariceanu care a reusit sa cultive bune relatii cu inalti comisionari europeni, si daca mai si intram in alegerile anticipate cerute de presedintele Basescu chiar in anul dinaintea integrarii, ne-am fi putut lua adio de la EVROPA.
    • 0 (0 voturi)    
      bine macar ca li se spune TIGANI ! (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:22)

      misu [anonim]

      sa nu mai aud cuvintul rrom !
    • 0 (0 voturi)    
      pt tiganul (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:27)

      suca [anonim]

      in general romii sunt marginalizati pt ca frica de aceasta minoritate este mare. nu se considera nimeni mai superior. este doar reactie de auto-aparare.
      nu putine sunt cazurile in care dai o mana de ajutor si te trezesti ca esti furat.
      si eu am amici de etnie roma si muncesc ca si tine si s-au plans ca si tine. dar cum le-am spus si lor iti spun si tie. voi vreti doar sa fiti ajutati dar nu dati nicio mana de ajutor in aceasta problema. nu iesiti sa condamnati faptele celor de etnie roma. nu am auzit niciodata romii cinstiti sa condamne faptele celor care va fac de ras. exista in soi de cod al tacerii intre voi. ce sa mai vorbesc de facut ceva in privinta asta.
      eu cred ca va simtiti marginalizati, dar si noi ne simtim la fel. du-te in orice targ din Bucuersti sa vezi cine face "legea" acolo. si stii bine despre ce "lege" vorbesc.
      sunteti destui de multi care munciti cinstit si care puteti da o mana de ajutor dar nu o faceti. luati atitudine serioasa la tot ce se-ntampla sa vada romanul ca sunteti alfel si apoi iti garantez ca n-o sa mai fiti marginalizati.
    • 0 (0 voturi)    
      @5 (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:41)

      Vlad [anonim]

      Ce legatura are presidentele cu stirea asta?! Pai... exact legatura care a avut-o cu groapa de la Glina... Acolo a rezolvat, ma gandeam ca poate sa rezolve si aici, nu vezi ca impotentul ala de Tariceanu nu e in stare de nimic?. Poate stie presedintele niste telefoane ceva...
    • 0 (0 voturi)    
      tiganii (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:41)

      ogc [anonim]

      Am mai incercat sa postez odata. Dar nu am reusit.
      Simt nevoia sa zic si eu ceva aici. sunt indreptatit
      Numarul 6. Esti primul cetatean tigan de care aud lucruri de bine.
      Am o ura sincera pt tigani, si la fel de mare si o frica.
      Am crescut intr-un cartier destul de colorat. In fata blocului sunt case de tigani.
      La una din bataturi stau 3 frati. unul munceste. se apropie de numarul 6. Dar sunt mai multe de spus.
      Ceilalti au turnat cate 3, resp 4 copii in 3, resp 4 ani. si va mai urma. Traiesc din alocatii, furat si cersit.
      Au .. asa zis o casa construita astfel: inceputa... un maldar de caramizi... constructie... vine noaptea... dimineata apare alt maldar de caramizi.. si tot asa.
      Am facut scoala in acest cartier. Am fost jefuit, batut trantit tavalit de mai multe ori de catre tigani. Niciodata de romani. Am un dinte, care imi provoaca ura de care spuneam mai sus de fiecare data cand il simt.
      Se stie cat de uniti sunt. Cand incercam sa ripostez, sareau altii in ajutor.
      Ce vreau sa zic aici e ca nu-i suport. ura, teama, neputinta. asta simt.
      nu cred ca se poate face nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      tot tiganii (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:45)

      tot ogc [anonim]

      "un dinte spart" era acolo
    • 0 (0 voturi)    
      @9 (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 17:49)

      Elena [anonim]

      Baphomet, la ce summituri ziceai ca ai fost? Ai vazut tu cu ochii tai cum se comparta Base la astfel de intalniri??

      Ma lasi ... prea le stii tu pe toate. Nu mai aiuri in halul asta, nu de alta dar iti faci de ras partidul.

      Si incearca macar sa scrii comentarii la subiect.
    • 0 (0 voturi)    
      ELENEI (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 18:09)

      baphomet [anonim]

      L-am vazut pe presedinte, si toti l-ati vazut ce figura nesemnificativa face la summit-uri,. doar sa nu vrei sa vezi imaginile transmise pe CNN, EuroNews, BBC , TV5 etc.
      l-am vazut ce figura mica a facut in fata lui Yuscenko, l-am vazut dominat de Voronin, toti l-am vazut.
      iar subiectul comentariilor era prestatia premierului la Roma. Excelenta! Desigur, in fata presedintelui pierde teren, pentru ca armele celor doi sunt diferite. Cand stii sa porti relaxat papion, nu ai nici o dexteritate sa dai la gioale. Asta e! Trist si pacat! Mi-ar fi placuit sa faca un tandem reusit, cu premierul, toti cei care am votat DA ne-am dorit asta, dar presedintele si-a pus maieul si manusile de box, transformand cooperare intr-o neproductiva confruntare. Mare pacat! sansa noastra de a fi in Europa s-a numit , cel putin din 2004 incoace, TARICEANU, chiar daca multi vor sa ne convinga de contrariul.
    • 0 (0 voturi)    
      ptr. tiganul (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 18:12)

      sile [anonim]

      Daca esti cu adevarat tigan si munciti cinstit atat tu cat si sotia ta ai tot respectul meu ca roman.
      Probabil insa ca esti unul din cei maximum 10% dintre toti tigani care fac acest lucru.
      Nu as vrea sa mentionez si faptul ca multi romani au avut experiente negative cu cei din etnia ta si asta este motivul pentru care nu te poti bucura deplin de stima tuturor.
      Cand proportia se va inversa si 90% dintre voi vor face la fel ca tine te asigur ca lucrurile se vor schimba.
      Din pacate mai este mult pana atunci!
    • 0 (0 voturi)    
      ca roman, (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 18:55)

      murphy [anonim]

      am o nedumerire ca roman:
      - este normal ca premierul romaniei sa mearga in italia si sa se spele pe miini in felul acesta? ambasadele, consulatele, premierul reprezinta numai romanii arieni?

      sau altfel
      - daca admitem usor ca tiganii sint 90% lenesi, agresivi, etc, romanii nu cumva sint 90% curve?

      nu ar fi fost mai civilizat, mai european, mai cu papion daca si-ar fi cerut scuze pt prostiile facute de "unii cetateni romani" in italia?... si sa-i asigure ca majoritatea nu sint asa, bla-bla...
      si apoi, la rece, cred ca se poate discuta si integrarea romilor...

      apropo, va spun ceva expresiile: "toti romanii fura", "numai cine fura are ceva in tara asta", etc? remes, nastase, patriciu, etc?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru murphy (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 19:15)

      je [anonim]

      Draga Murphy,
      nu ti se pare ciudat ca fiecare guvernare are asa zisii ei hoti i?
      Sub Nastase , hotul era Basescu, acuzat ca a furat vapoare, sub Basescu, hotul e Nastase, acuzat ca furat termopane s.a.m.d.
      Dupa Basescu, si Morar s-r putea afla ce hoti au fost un Berceanu, un Blaga, ne putem astepta la orice/ Ciudata tara cu hoti ciudati. Doar gaura pe care au facut-o acesti politicieni impreuna in nivelul de trai al romanilor se ridica la cel putin 25 miliarde de dolari! Nu v-ati saturat sa-i inlocuim pe hotii lor cu hotii nostri?
      Din nefericire, nici uninominalul nu ne va scapa de asta!
    • 0 (0 voturi)    
      unul munceste, altul hahaie la TV (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 19:17)

      VDGG [anonim]

      Din pacate, asta este adevarul, din 2004 incoace Guvernul a muncit (mai bine sau mai neinspirat), iar presedintele a pupat cruci, a pupat babe prin tara, a hahait si injurat, a scuipat seminte cu jiji, si a avut grija sa protejeze afacerile proprii si ale oligarhilor sai: Cocos, Udrea, Casuneanu, Videanu si toti baronii PD din tara.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru "unul munceste, altul hahaie la TV" (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 19:49)

      ddd [anonim]

      Eu as zice altfel:
      Vezi ce usor merg treburile in chestiuni in care nu e rost de dat / luat shpaga?
      Vezi ca se poate?

      In chestiunile interne e mai greu. Ne dam la procurori si punem toata mass media sa cante ca albul e negru ca poate tzine la fraieri.

      Taricene!!! Branza buna in burduf de caine... Mai rareshte-o cu Patriciu! Fa ceva pt. tzara ta. Mai ales ca tu personal nu ai a te teme ca n-ai furat. Lasa javrele sa mearga la parnaie unde le e locu.
    • 0 (0 voturi)    
      Exista si rromi de nota 10 (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 19:50)

      incredibilul de adevarat [anonim]

      Apropo de tigani; m-am aflat intr-o conjuctura in care eram total la mana taximetristilor de la aeroport. Romani, cu totii, si toti mi-au cerut un milion pana acasa pentru o cursa ca facea mai putin de 200.000 de lei. se intampla cu cativa ani in urma, inaintea RON-ului. Norocul meu ca am vazut un tigan, tot taximetrist. L-am intrebat cat imi ia si mi-a sous simplu: cat arata aparatul. Nu numai ca m-a dus exact in suma legala, dar la el in masina ( o masina curata luna!) am ascultat jazz (nu manele) si am discutat despre Picasso. Believe it or not , asta e adevarul.
      Am si colegi tigani la firma. Sunt curati, gentili, muncitori, inteligenti, inventivi, creativi, chiar peste nivelul unor romani de pe aceleasi pozitii. Believe it or not, that's the true!
      problema e ca trebuie sa li dea si lor o sansa reala, acces la educatie, la servicii, la civilizatie. De 18 ani incoace niciun guvern nu a abordat cu seriozitate problema lor, iar reprezentantii oficiali ai romilor sunt , din pacate, la fel de imbuibati si de nepasatori ca si onor reprezentantii oficiali ai romanilor. E si o problema de mentalitate, dar daca seful statului, in intimitatea habitaclului lsau, asociaza termenul de tigan cu cel de imputit, de la cine mai putem astepta ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      denumirea de tigani (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 20:37)

      Coco [anonim]

      Tiganii au luat pana si denumirea etniei de la romani .Nu le mai place denumirea lor care este de tigan , pt. ca au compromis-o. Si-au atribuit denumirea de rromi cu scopul de a se confunda cu romanii si prin comportamentul lor au reusit sa ne compromita si pe noi romanii, pt. ca nu fac strainii distinctie intre romi si romani. Cand vor drepturi in tara sunt rromi, cand fac tot felul de prostii sunt romani . De ce sa ne fie rusine sa iesim din tara pt. ca suntem confundati cu tiganii . Daca si Mutu a fost confundat cu tiganii . Trebuie sa se revina la denumirea etniei lor de tigani pe care o stie toata lumea. Sa si-o asume si sa o faca sa devina respectata in lume. Ne ajunge cata rusine ne-au facut pe unde au trecut. In strainatate (Paris, Bruxelles) nu indraznesti sa vorbesti romaneste ca te si trezesti cu conationali cersetori , care-ti cer sa le dai ceva , bani bineinteles si se tin dupa tine.
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 20:42)

      ionut [anonim]

      la ce tot ne mai ascundem dupa deget? de ce nu a plecat base in italia? credeti ca nu a incercat? dar se vede si "afara" cine instiga hahaind la tv si cine este acceptat in UE :
      RAPPORTI MENO TESI - Il faccia a faccia tra i due premier Prodi e Tariceanu segna anche da un punto di vista formale una normalizzazione dei rapporti, dopo le tensioni dei giorni scorsi e il il disappunto manifestato dal presidente della Romania, Basescu, che aveva condannato il decreto sicurezza e in particolare le modalità con cui avverrebbero le espulsioni, giudicate una misura fomentatrice di odio nei confronti della popolazione romena.
      e din corriere...
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 20:46)

      ionel [anonim]

      trebuie sa faca guvernul, trebuie sa faca romani,absolut toti tigani asteapta sa li se faca,ei nu fac absolut nimic, acum asteapta sa le faca europa pentru ca romania nu mai e competenta,sau autoritatile nu le da deajuns,ce sa zici, mai e de spus ceva ,80% dintre tigani se intretin din furat ,da nu sunt toti dar majoritatea cu asta se preocupa,na-m zis niciodata ca nu exista si tigani de treaba dar majoritatea lor sunt rai si se comporta urat cu toata lumea .uitativa ce declarati da incultul ala care isi spune rege,ca mailat nu este tigan si ar fi o corcitura de tigan si roman,si mai indrasneste sa vorbeasca de rasism,mai acum o luna dadea declarati ca se pregateste sa plece in europa cu toti tigani lui ,doamne ajuta sa plece in pakistan acolo de unde au venit dar sa nu mai spuna ca ei sunt romani
    • 0 (0 voturi)    
      Problema eludata de mult (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:59)

      MARIUS [anonim]

      Pe vremea Lui Ceasca se folosea in diverse ocazii expresia ipocrita "oamenii muncii, romani, maghiari, germani si de alte natiomalitati". Corect, din punct de vedere demografic, ar fi fost sa se spuna romani, tigani, maghiari, germani, bla, bla, bla...Confuzia creata atunci dainuie si azi. Tiganii, recunoscuti ca atare in mod oficial, ar fi facut poate ceva pentru a se remarca si in sens pozitiv. Asa, daca tot nu i-a bagat nimeni in seama, s-au simtit si ei liberi de orice responsabilitate si, in primul rand, s-au dat drept romani. Ba s-au mai si inmultit peste masura, ca asa face o populatie iresponsabila. Dupa lovilutie si-au luat partea. S-au dat loviti in aripa, si-au schimbat numele si asa mai departe. Pentru ca acuma sa ne trezim ca organizatia lor se numeste Romani Criss, iar ei se numesc Rromi....Premiza pentru rezolvarea unei probleme este formularea ei corecta. Sa se stie ca sunt tigani, ca nu e o rusine sa fii tigan daca esti cinstit, sa nu mai fie considerati conationalii, ci concetatenii nostri. E greu? Da, dar asa se poate rezolva problema, sine ira et studio.
    • 0 (0 voturi)    
      ce mai puten face? (Joi, 8 noiembrie 2007, 8:22)

      dorinteodor [anonim]

      cei care nu se integreaza in rominia, nu se vor integra niciodata in nici o tara. cred ca tari stie foarte bine asta si d'aia s-a centrat pe apararea celor care muncesc cinstit si nu fac infractiuni. in rest, cred ca ar trebui trimisa problema la patriarhie, pentru ca numai dumnezeu mai poate rezolva ceva...
    • 0 (0 voturi)    
      laude desarte (Joi, 8 noiembrie 2007, 8:56)

      milli [anonim]

      Pt. cei care ii ridica osanale lui tariceanu:
      -de ce nu a dat curs invitatiei presedintelui de a se intilni duminica impreuna cu ministrii de resort pt. a gasi solutii?
      - de cite ori a avut vizite oficiale acest demnitar in cei 3 ani de guvernare?Basescu a vizitat tari de pe tot mapamondul.
      -de ce nu a ajuns pina acum in SUA, Franta, Anglia si alte tari importante din lume?A, am inteles ca va efectua curind o vizita in Rusia.
      -stiti ca de citeva luni a desfiintat citeva structuri guvernamentale care se ocupau de problema emigratiei, printre care si un grup care se ocupa cu forta de munca din Italia?
      Pina la urma care a fost rezultatul de la Roma? Se va trimite o scrisoare la Comisia Europeana pentru a cere ajutor pentru o politica de integrare a tiganilor. Ce cerea presedintele pe 4 noiembrie? Exact asta.
    • 0 (0 voturi)    
      milli de pe "tot "mapamondul (Joi, 8 noiembrie 2007, 10:12)

      parea mea [anonim]

      In cei tei ani de guvernare, tariceanu s-a straduit sa guverneze, in ciuda strambelor prezidentiale.
      -in cei trei ani de guvernare, tariceanu si-a consolidat relatiile cu inaltii oficiali europeni.
      -in cei trei ani, tariceanu a primit numeroase vizite si a executat mai putine, nefiind adeptul excursionismului tip VIDEANU.
      - duminica nu s-a dus la Cotroceni pentru ca deja schitase un plan de masuri cu ministrii cheie.
      -in general, la Cotroceni merge PD-ul si PLD, pentru ca asta vrea presendinte, asta o afirma peste tot. mai merge si grupuscul Geoana din PSD.
      Cine e de vina ca palatul Cotroceni pe unii ii primeste " cu drag" iar pe altii i-ar strange cu usa de la intrare?

      N.R. Va rugam sa nu mai postati mesaje cu semnaturi multiple de la IP 86.120.173.130 Multumim.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo juranistului care in sfarsit scrie corect. (Joi, 8 noiembrie 2007, 10:28)

      B. [anonim]

      In sfarsit un jurnalist ok, etnia TIGANEASCA. Macar daca ar fii jumate care sa scrie corect.
    • 0 (0 voturi)    
      vot (Joi, 8 noiembrie 2007, 10:49)

      vio [anonim]

      ca sa stimuleze participarea la vot pe 25 noiembrie cred ca ar putea sa ne intrebe si daca suntem de acord ca tiganii sa se numeasca rromi .sunt convinsa ca am fi priviti altfel prin europa daca nu ar exista aceasta confuzie. nici eu nu am nimic impotriva tiganilor cinstiti , ii respect pe acestia , dar m-am saturat sa nu pot trece pe o strada locuita in marea majoritate de tigani fara sa primesc, in cel mai bun caz ,injuraturi numai pentru ca am trecut pe acolo . cu asta ar trebui sa inceapa domnii politicieni sa repare o gresala facuta pe seama romanilor pentru niste voturi in plus .
    • 0 (0 voturi)    
      @Coco (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:34)

      Calin [anonim]

      Nu te supara, dar rrom nu vine de la roman. N-au furat nimc, pus si simplu in limba tiganeasca (care in tiganeste se cheama romanes). Cum isi spun ei insisi intre ei? De cele mai multe ori tigani. Foarte adevarat ca si negrii isi spun , uneori, " my nigger". Ma rog, asta-i alta poveste. Dar n-am auzit un tigan sa-si zica "romi". Sau "rrom", cum vreii. Pentru simplul motiv ca "rom" inseamna in tiganeste "om". Da, om. Cee ce nu se poate spune ca sunt considerati. Iar dublul R a fost introdus tocmai pentru diferentiere. Ma rog, lasand teoriile la o parte, poti sa-mi explici si mie cum o etnie ai carei membri au fiost robi pana acum 130 de ani poate, singura, sa-si rezolve problemele? Luptand si cu intoleranta celor din jur in acelasi timp. Sigur ca-i de discutat aici despre traditii tiganesti mai bune sau mai rele, vezi cazul in care un tigan sa fure de la altul e rau, dar daca fura de cinve acare nu-i din satra lui e OK, etc. Cred ca totul trebuie luat putin "cum granum sale". Cred c-ar fi mai important sa judecam pe fiecare dupa fapte. Indiferent ca-i roman, rrom, tigan, alb, negru sau verde. Si, pentru ca simt intrebarea pe buzele multora, nu, nu-s tigan. Dra ce vreau sa zic este ca nici n-are importanta. Am trait intr-un cartier unde erau destui. Si am si prieteni printre ei. Si incerc sa judec fiecare om dupa ce este, nu dupa culoare sau preferinte.
    • 0 (0 voturi)    
      departe de a-l agrea pe Tariceanu (Joi, 8 noiembrie 2007, 13:14)

      valer [anonim]

      ii recunosc toate culpele posibile in legatura cu Patriciu, Fenechiu, etc.

      dar asta a fost o miscare inspirata - sa dea un sut corectitudinii politice si sa aduca in discutie etnia, nu cetatenia; zau ca ma saturasem sa aud cum sunt stresati italienii de "romanii" care vin in satra la marginea oraselor
    • 0 (0 voturi)    
      criminalul este ARDELEAN (Joi, 8 noiembrie 2007, 18:50)

      relu [anonim]

      MAILAT criminalul din italia,este ARDELEAN si se stie ca ardelenii se pretind buuuuni si desteeeeepti.se uita prea usor ca primele si cele mai atroce crime si fara delegi in SPANIA si ITALIA ,sunt comise de ardeleni.De la ei au invatat tiganii sa inchirieze patul cu ora la alti romani,sa cheme consateni in aceste tari si apoi sa-ipuna la munca silnica fara plata,sa fure masini ,sa se comporte ciobaneste ca la ei in ardeal.Este stiut,ca ardelenii nau iesit din satele lor in ultima suta de ani,din acest motiv au si "inventat" denumirea de sarma pentru moldovenii anilor"60"care mergeau la lucru in ardealul industrializat de moldoveni din ordinul CARMACIULUI.Nu vreau discordie intre romani indiferent de etnie si regiune dar sa mai terminam cu etichetari ieftine ale altor conationali.